Rtv show 'SportNet is er nooit op uit geweest Eurosport te nekken9 P Boeiende trektocht langs grens Beestenspul cpy öA ->S> /sv Corry Konings krijgt van dansleraren Gulden Vedel Maandag 27 mei 1991 Redactie 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN MEINT SINKGRAVEN Vormgeving: CLARA KEMPER 10 Een 'ordinaire juridische slag' om gelijke uitzendrechten THEOPERSJANT GPD CORRESPONDENT I cn veelzeggende I zucht verlaat zi)n mond. „Eigenlijk is het een ordinaire rel". Henk L. Krop, algemeen directeur van de commerciële tv-zender SportNet, schudt het hoofd. Het moederbedrijf van Sport Net, The European Sports Net work (TESN), Is ai geruime tijd verwikkeld in een juridische slag met concurrent Euro sport. Bij het Hoofdgerechts hof in l-onden heeft datzelfde TESN een eis tot schadevergoe ding ingediend van 50 miljoen pond (ongeveer 166 miljoen gulden) tegen Eurosport, nadat de Europese Commissie haar afkeuring had uitgesproken over de contractuele relatie tussen enerzijds het Eurosport Consortium en anderzijds Sky- /New9 International. Inmiddels is Eurosport - na twee weken het beeld op zwart te hebben gelaten - sinds woensdag weer schuchter be gonnen met uitzenden, nu in combine met het Franse TF 1. De strijd tussen Eurosport en SportNet lijkt nog niet voorbij. Al heeft SportNet nu wel een fikse voorsprong heeft geno men. „Laat één ding duidelijk zijn", zegt Krop. „Wij zijn er nooit op uit geweest Eurosport de nek om te draaien. Het enige dat wij wilden bereiken was, dat er voor ieder sportevenement een open inschrijving zou komen voor de uitzendrechten. Dat de hoogste bieder die evenementen zou mogen uitzenden. Dat Euro sport vervolgens uit de lucht ging, stomverbaasd waren wij daarover. Hadden ze beter niet kunnen doen. Want bij de tv ben je dood ais je uit de lucht gaat. je levert je produkt niet meer, je krijgt claims, je perso neel gaat weg, je adverteerders zeggen op, de eigenaren van rechten vragen geld. Dus je moet nooit uit de lucht gaan. nooit!" Niet rouwig Krop is er overigens niet rouwig om, dat Eurosport daartoe be sloot. De kabelexploitanten lie pen de deur bij hem plat, de laatste weken. Ais Krop op z'n woord mag worden geloofd, heeft zijn station er ruim ander half miljoen nieuwe kabelaan sluitingen bijgekregen. „Binnen een twee weken van nu heb ben we de positie van Eurosport helemaal overgenomen", zegt Krop met stelligheid. In een werkelijke terugkeer van de concurrent gelooft hij niet. „Ik verwacht wel dat een partij als TF 1 een alternatief sportkanaal op kan zetten, maar aan moeten ze van voor af aan beginnen. Het probleem van Eurosport is niet het produkt, het probleem is de EBU. Daar kun je gewoon niet mee wer ken. Je weet nooit hoe de be sluitvorming gaat. Niet alle le den doen mee, dus je krijgt ook nog lijdzaam verzet en je weet nooit wanneer ze je laten vallen. De EBU moet nu eerst een nieuwe constructie maken en daarna zal de Commissie die toetsen. En de commissie moet toetsen aan de uitspraak die ze eerder gedaan heeft. Reken maar dat wij over de schouder van de commissieleden meekij ken. Eurosport mag geen voor keursbehandeling van de EBU krijgen als het om uitzendrech ten gaat." Krop verzucht dat het hem al lemaal zo langzamerhand ook niet meer duidelijk is, hoe de si tuatie nu precies in elkaar steekt. „Het is ook voor mensen die er middenin zitten, dus ook Langs de zijkant van Nederland in een zijspan •THEO DIRSJANT CORRESPONDENT GFD Een tocht door de ge schiedenis van een deel van Nederland." Zo noemt NOS-radlomaker Anne Boermans de zesdelige radioserie l)e zijkant van Ne derland. Boermans trok er met een motor met zijspan op uit om letterlijk de grenzen van Nederland te verkennen. „Zo'n grens is eigenlijk fictief, maar je ziet toch dat de cultuur zich aan de ene kant van de grens anders ontwikkelt." Over de verschillen en overeenkomsten die door de grens zijn bewerk stelligd alsmede over de ge schiedenis van de grensstreken gaat de radioserie. Het is voor Boermans niet de eerste keer dat hij zijn hobby - motorrijden - combineert met het maken van radioprogram ma's. Eerder stapte hij op een gemotoriseerde twee wie Ier om in de voetsporen te treden van kruisvaarder Godfried van Bouillon. „Zo'n zijspan is een zeer communicatief voortuig", zegt Boermans. „Veel mensen beginnen meteen een praatje met je als je ergens met die zij span stopt. Ik kan mensen, die het moeilijk vinden om contact met anderen te maken, zeer aanraden om een zijspan te ne- VANAVOND Radioserie De zijkant van Ne derland. Uitzenaing vanavond Radio 5. 16.30 tot 17.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Overige delen: 3, 10, 17 en 24 juni en 1 juli. Boermans trok dit keer afwis selend met drs. Ineke Strouken. directeur van het informatie centrum voor volkscultuur in Utrecht en de programma maaksters Nicolette de Wolf en Jelly Brouwer van de NOS er op uit om verslag te doen van de grensstreken. Achtereenvolgens bezochten zij de Dollard mon ding (Nieuw Statenzijl) Drente (Emmer Compascuum). de Achterhoek (Aalten). Zuid-Lim burg (Maastricht). Brabant (Goirle) en twee keer Zeeland (A.uilenburg en ad/and). Overlevering In het programma vertellen mensen die aan de grens wonen hun eigen geschiedenis en de verhalen die zij uit overlevering kennen. Je krijgt dan hele ge wone verhalen te horen die met onze geschiedenis te maken hebben", zegt Boermans. De programmamakers ontdekten daarbij dat Nederlanders die aan de Duitse grens wonen heel anders over hun 'buren' denken dan Nederlanders die aan de Vlaamse grens wonen. „Sommi ge Brabanders voelen zich veel meer Vlaming. Ze zeggen van zichzelf wel eens dat ze een over de heg geworpen Belg zijn en dat de grens eigenlijk te zui delijk is getrokken", aldus Boer mans. Aan de Duitse grens wordt veel meer met gemengde gevoelens over onze oosterbu ren gedacht. De programmamakers por tretteren de grens, die soms dwars door gezinnen heen blijkt te lopen. Zo gingen zij in Bra bant op bezoek bij een echt paar. waarvan de vrouw uit Vlaanderen en de man uit Ne derland afkomstig is. De grens van beide landen loopt ook nog eens letterlijk door hun voor tuin. De ene zoon van het gezin voelt zich meer Vlaming en gaat ook in België naar school, ter wijl de andere zoon zich meer Nederlander voelt en op een Nederlandse school zit. In het eerste deel van het pro gramma (van 16.30 tot 17.00 uur) komen vooral ouderen aan het woord. In het tweede deel (van 17.30 tot 18.00 uur zal aan dacht worden besteed aan de positie van jongeren langs de grens. SportNet-dlrecteur Krop: „Dat Eurosport vervol gens uit de lucht ging, stomverbaasd waren wij daarover Want bij de tv ben je dood als je uit de lucht gaat.'' STARDOM Henk L Krop, directeur van Sportnet „Eurosport had nooit uit de lucht moeten gaan." voor mij. af en toe gewoon niet meer te volgen. Eerst hoorde je dat Eurosport zou beginnen, en even later bleek alles weer an ders te zijn. Ik vraag me af of ie mand nog vertrouwen in dat station heeft." Overmacht „Je kunt je niet, zoals Eurosport nu ineens doet, beroepen op overmacht. Als je geen nieuwe aandeelhouder kunt vinden, kun je niet vervolgens zeggen dat dat overmacht is. Onze ju risten zeggen dat het contract tussen Eurosport en de kabelex ploitanten verbroken is. Maar zelfs als die contracten nog zou den gelden, is het de vraag of het nieuwe Eurosport nog de zelfde rechtspersoon is." Volgens Krop heeft de uit spraak van de Europese Com missie maar zeer zijdelings te maken met het stoppen van Eu rosport. „Mijn informatie luidt dat het Sky geweest is, die de knop heeft omgedraaid. Euro sport heeft al maanden te koop gestaan. Ik denk dat Sky intern een limiet heeft gesteld. Mis schien heeft de EBU nooit ge dacht dat Sky het zou doen. Sky heeft inmiddels de exploitanten aangeboden via het vrijgeko men satellietkanaal Sky News door te geven. Je loopt dus zelfs de kans dat in de toekomst het nieuwe Eurosport en Sky News bij de kabelexploitanten om contracten gaan vechten." Op de stelling van Eurosport dat er bij SportNet momenteel meer geld wordt gespendeerd aan juristen dan aan program- ma's, volgt een enigszins gepi- keerde reactie van de kant van Krop. „Die procedure voor de commissie ging nou juist over rechten van programma's. Als je geld wilt besteden aan het ko pen van uitzendrechten moet je wel in staat worden gesteld dat te deen. Ondanks het feit dat jui isi enreken- ngen vrij hoog kunnen zijn, zijn ze gemiddeld genomen goedkoper dan pro gramma's." Voor de portemonnee van de kabelexploitanten zal de nieuwe situatie zeker gevolgen hebben. Tot dusverre bood SportNet de exploitanten dertig cent per aansluiting per jaar voor het doorgeven van het tv-signaal; een dubbeltje meer dan Euro sport bood, dat niettemin op veel meer aansluitingen kon bo gen. „Destijds moesten we met dat hoge bod komen, anders had niemand zelfs maar over wogen je station door te geven. Nu hoeft dat in principe niet meer. Wij hebben in een mai ling aan de exploitanten laten weten dat wij ons huidige aan bod van drie dubbeltjes tot 1 ju ni handhaven. Wat we daarna doen, weet ik nog niet." De Britse broertjes Bros maken er een beetje een zootje van. Niet alleen duren de opnamen van hun nieuwe plaat eindeloos lang maar de schatten hebben nu ook onderling ruzie. Reden: de broertjes zijn het niet eens over de manier waarop de plaat moet worden gemaakt. Ze heb ben al drie producers versleten. „Ze zitten al maanden in de studio, maar werken ho maar! Er zijn nog maar vijf van de tien nummers opgenomen en als dat zo doorgaat kunnen ze het wel schudden", aldus een stu diotechnicus. Gordon Thomson, ofwel Adam Carrington - de slechterik uit Dynasty - is woedend op de makers van deze Amerikaanse serie. Dynasty verdween des tijds omdat er geen geld meer was en de kijkcijfers tegenvie len. Maar volgens Gordon zat er iets geheel anders achter. „Een machtsspelletje achter de scher men is de reden van het ver dwijnen van Dynasty. Bepaalde mensen maakten elkaar het le ven zuur. En dan het script- Geen van de karakters had eni ge humor, op Alexis na. Nee, dan Santa Barbara, de serie waarin ik nu speel. Daarin heb ben de karakters meer diep gang." Babette van Veen (Linda) ver dwijnt uit de Nederlandse soap Goede Tijden Slechte Tijden. Volgens de officiële lezing een kwestie van onmacht. In de oor spronkelijk Australische versie verdwijnt het personage Linda. Anderen beweren dat Babette haar rol zat was of dat de ma kers ontevreden over haar wa ren. Zoals altijd ligt de waarheid in het midden maar Babette hoeft zich geen zorgen te ma ken. Ze heeft al weer een scr eentest gedaan voor een nieuwe serie. Linda de Mol is met haar De leukste thuis weer even van het scherm. Maar de verstokte fans van zelfgemaakte video's hoe ven niet in tranen uit te barsten, want de TROS zendt een aantal afleveringen van de Amerikaan se versie uit. De presentatie i- n handen van Bob Saget, die o »k op RTL 4 is te zien in de se; ie Fullhouse. Van de commenta ren van Saget moet je houden. De een rolt van de bank om zijn satirische commentaar, de an der rent kokhalzend weg. De broertjes gezellig samen op de foto, maar in de studio gaat het er hard aan toe. foto archief CLOSE UP In de goede oude tijd zat de hele familie rond de buis als Lassie, Skippy of Flipper of welk Einder dier weer een angstaanjagend avontuur beleefden. Die dagen zijn voor- bij. De series waarin een dier de afgekloven etensbak. Ma stapt wordt de hond wakker. Pa stapt uit bed, rukt de gordijnen open, staat even in dubio bij zijn ho metrainer maar vertrekt toch li- n ea recta naar de badkamer. De hond pakt een aan de kanten hoofdrol speelde hebben bijna onopgemerkt plaatsgemaakt voor feuilletons waarin dieren wel aanwezig zijn, maar geen 'leading pan' meer voor zich opeisen. Vroeger uit bed en opent voorzichtig de deur van de slaapkamer van zoon Corky. Deze zit al aange kleed op bed zijn schooltas in te pakken. De hond staat nog steeds in de keuken met z'~ Flipper wekelijks eICnsbak in de bek. Dochter de huiskamer binnen. spronR 5taa, voor de spiegel, hond nog Skippy het beeld in en uit. vocht sleeds met etensbak. De familie Rin fin Tin dapper mee in de Amerikaanse Burgeroorlog en viel Black Beauty van het ene avontuur in het andere. Alleen Lassie blaft bij de EO nog vrolijk stommelt naar beneden en werkt vliegensvlug een ontbijtje weg. Dochter dendert de trap af en verdwijnt zonder boe of ba j. inde. voor de deur gereed- rond en wellicht zal bt| deze staande, auto. Hond kijkt droe- omroep binnenkort ook Skippy gooil etensbak op de grond zijn beweeglijke rentree maken. Maar voor de rest zijn de dieren naar de achtergrond geschoven. De dierenhater die verschoond denkt te blijven van natte neu zen, vieze poten, kwispelende staarten en dierlijk melodrama heeft echter pech. Er is bijna geen familieserie of d'r zit wel een dierenluchtje aan. Zeg 'ns Aaa, Empty nest, Life goes on, Avonturenbaai, Praktijk op po ten, Love and Marriage. Ful lhouse. Tekkels, Leonbergers, robben, parkieten, guppen, Sia mezen en diverse cltiens de la rue. Je kunt het zo gek niet op noemen of het komt er in voor. Hoewel er weken voorbij zon der dat je ook maar een glimp opvangt van de hoge aaibaar- heidsfactoren. Ze komen echter wel voor, tij dens de begintune. De goede en gaat er naast liggen slapen. Einde verhaal. Voor de rest speelt de hond niet of nauwelijks mee. Af en toe zie je hem uit beeld sluipen of nog net kwispelend naar de deur rennen. Meestal blijft hij buiten beeld maar je weet dat hij er is. De markt voor acterende dieren is behoorlijk ingestort. Er is geen droog brood meer te ver dienen voor de Lassies. Flippers en Black Beauty's. Zelfs in die renartsseries krijgen ze nauwe lijks meer een poot tussen de deur. De artsen in de Britse se rie All creatures great and small willen nog wel eens een kalf ter wereld brengen of een paard van een eksteroog afhelpen, maar over het algemeen staat de relatie van arts tot arts en arts tot klant centraal. Ook in de dierenartsserie Praktijk op po- Lassie is nog het enige dier waar een hoofdrol voor is weggelegd. Andere gevederden, hangen en koudbloed- igen moeten genoegen nemen met een rol in de luwte. foto cpd STRIPS BOLLEBOOM c. lobbes uil Empty Nest zie je dan lcn komen de beesten er be- nog net op bed springen en de kaa|d af Een knuffeltje. smoezelige hond uit Love and Marriage krijgt van pa Bundy zakgeld. Voor de hond uit - de door RTL 4 uitgezonden - Ame rikaanse serie Life goes on is wat dat betreft een grotere rol weggelegd. Dat gaat ongeveer als volgt; In de ouderlijke slaap kamer loopt de wekker af. Moe der geeft het rinkelende geval een hengst en draait zich nog eens om. Beneden in de keuken prikje, een gipsen pootje wil nog wel, maar de arts in kwestie houdt zich toch voornamelijk bezig met zijn ex-vrouw. De dieren zijn verworden tot de corstukken. En leg dat maar eens aan uit aan beren die broodjes smeren, slangen die de was ophangen, bijen die sleetje rijen en koeien die loeien. JOLANDA OUKES Vfcs 1 genre. Voorwaarde is dat de be treffende muziek in de dans scholen veel wordt gedraaid Corry krijgt de onderschei ding voor haar plaat 'Mooi was die tijd'. Vorig jaar ging de Gul den Vedel naar René Froger, daarvoor onder andere naar Lenny Kuhr. Conny Vandenbos. Lee Towers, Anita Meyer, Ber- dien Stenberg. Albert West. BZN enVOFDe Kunst. HEINZ Corry Konings ontvangt dit jaar de Gulden Vedel, de jaarprijs van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren (NVD). Deze prijs, die in 1981 werd ingesteld, wordt ieder jaar uitgereikt aan een artiest of groep die zich be zighoudt met het lichte muziek- ♦*7 ~N SAAIE BOEL ,2E6 tO>fRB£H UST TB SNURKEH' BU OW* AMERIKA f KAM tK VAST INDE STEMAUMgKOMgM. Ann» Boermans verkende met de motor de zijkanten van Nederland ..Sommige Brabanders voelen zich veel meer Vlaming. Ze zeggen van zichzelf wel eens dat ze een over de heg geworpen Belg zijn." roro cm BOES "J® I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10