Cultuur 'Zingen wij niet goed, dan koopt publiek 'n plaat' Vrienden Schouwburg 'strikken' Jenny Arean Orgeldag in Leiden Expositie van vijf kunstenaressen Concert van Barokensemble Oudheden in teken van de Prehistorie Donderdag 23 mei 1991 Rcdacbe 071-161400 CHS VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RIJ SO AM SASMA STOEUNGA Eind»*d*cöe PAUL OC TOMBE Vorming RON VAN HAASTREGT 9 NIEUWSLUN Klassieke dans bij Volkenkunde LEIDEN Dejavaanse dansgroep Kuwung-Kuwung en de In diase dansschool Abhinava zullen zondag 26 mei in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde klassieke dansen uitv oeren. De Javaanse en Indiase danstradities hebben elk een eigen ka rakter, maar toch ook raakpunten. Om het publiek vertrouwd te maken met overeenkomsten en contrasten zal aan het begin van elk programma-onderdeel een toelichting worden gegeven. De voorstelling wordt geopend met een traditioneel offer, een puja, aan de god van de dans. Verder staat de Bharata Natyam centraal. Deze tempeldans werd in Zuid-India uitgevoerd door danseressen die werden gezien als de dienaressen van god. De voorstelling begint om drie uur. Suzy Boguss in Alphen ALPHEN Country-wonder Suzy Boguss treedt met haar eigen formatie woensdag 29 mei op in De Bron. Troubadourweg 2. AJ- phen aan de Rijn. In het voorprogramma staat The Peter Hill Band. Suzy Boguss wordt gezien als de 'opvolgster' van Emmylou Har- ris. Zij begon haar carrière als werkstudente in koffieshops en nachtclubs in de Amerikaanse staat Illinois. Later trad zij op in Nashville en debuteerde met de lp/cd 'Somewhere between'. Later volgt het album 'Moment of truth', waarop haar vocale kwaliteiten nog beter uit de verf komen. De KRO zal van dit een malige optreden opnamen maken. 'IN AFRIKA' van Adnaan van Dis, 'De Nis der schande' van Ismail Kadre en nog meer boeken wor den besproken op de boe kenpagina. Toonkunstkoor viert 40-jarig jubileum 'Hmm, hmm, hmm', het koor doet stemoefeningen. Onder leiding van zangpe dagoge Ellen Looyestein worden stembanden losge maakt, de fortes getest. Het Toonkunstkoor Leiden e.o. dat dit jaar 40 jaar bestaat en op 31 mei een jubile umconcert uitvoert in de Pieterskerk, heeft een van zijn laatste repetities. INTERVIEW ANNEMIEK RUYGROK Dirigent Hans van den Toom. nu 12,5 jaar leider van het koor, neemt de koorpartijen van Dido and Aenaes van Purcell door. "Die T moet hard aangezet. Want dat komt net na de pauze. Je hebt koffie gedronken met je familie en kennissen en dan moet dit erin knallen: Tritons and Nereids come pay your de votion", scandeert hij. En daar gaat het weer uit volle borst. Keer op keer. We schrijven 1951 als dirigent Iskar Aribo via een oproep in de dagbladen melding maakt van de heroprichting van het Toon kunstkoor. Al in 1875 beschikte Leiden over Toonkunstkoren, maar die raakten kennelijk in de versukkeling. Aribo liet het toenmalige Leidse A Capefla koor, 60 leden groot, opgaan in dit nieuwe Toonkunstkoor en plaatste een advertentie om er nieuwe leden bij te krijgen. Een van de koorleden van het eerste uur is mevrouw Th. J. Carrière-van Schaïk: "Eerst was Toonkunst louter een a capella- koor. Later kregen we ook or kestbegeleiding. Zelfs het Con certgebouworkest heeft ons een keer begeleid. Dat was een rib uit het lijf: 7.000 gulden kostte dat. Moet je nu eens komen". Een van de hoogtepunten vormde de uitvoering van Bach's Hohe Messe tijdens het Holland Festival. Onder leiding van de toenmalige dirigent en Bach-kenner Gerard Akkerhuis. Het koor stond twintig jaar onder leiding van Aribo, moest vervolgens in zeven jaar tijd drie maal van dirigent wisselen en heeft sinds 1978 in Hans van den Toom opnieuw een prima leider getroffen. "Het koor was in die periode van zeven jaar wat in de versukkeling geraakt", aldus voorzitter Mleke van Driel. "Maar onder Van den Toom zijn we vernieuwd en verjongd. We tellen nu 80 leden. Precies de goede omvang voor een koor. Met meer leden wordt het te massaal. Al kunnen we er altijd baritons en tenoren bij ge bruiken". Vlak na de oprichting kwam ook Suzanne Winsemius-Harms n het eerste uur Mevrouw Th. Carrière-van SchaTk (links) en Suzanne Winsemius-Harms "Alles moet wijken voor de repetitie-avond Twee leden v op dinsdag". het koor versterken. "Ik was uit Amsterdam naar Leiden ver huisd, waar enkele kennissen van me lid van het Toonkunst- koor waren. Waarom kom jij er ook niet bij? Ach. ik zocht een hobby als afwisseling van de zorg voor kinderen en huishou den en dit kon ik plooien. Ik ben er nooit meer weggegaan. Elke dinsdagavond repetitie. Verjaardagen worden ervoor uitgesteld. Want de dinsdag avond is heilig Dat geldt ook voor mevrouw Carrière, die overigens op 31 mei voor het laatst aan een con cert meewerkt. "Het was voor mij van levensbelang. Mijn man was negen maanden per jaar van huis, omdat hij zeevarend was. Dan zoek je toch afleiding. Maar ik vind dat ik er nu mee moet ophouden Want ik ga In ver in de vut dan in de wao", zegt de dame die de pensioen gerechtigde leeftijd al een paar jaar geleden bereikte. "Je moet niet doorgaan tot het niet meer kan. En ik merk dat ik de laatste tijd meer plu/icr fa de repetun dan in het concert zelf heb. Die uitvoering vraagt een enorme inspanning". Stemtest Hoewel amateurs het koor 'be volken' is de werkwijze beslist niet amateunstisth te noemen. Tenminste om de vijf jaar moet een verplichte stemtest worden afgelegd. Toonladders worden door /angpedagoge Looyestein en dirigent Van den Toom kn tisch beluisterd, evenals een ei gen keuze stuk en een 'solfège' I zangoefening op de namen van de toontrappen) Suzanne Winsemius: "Toen ik bij Toon kunst begon zong ik sopraan, nu ben ik bij de alten ingedeeld. Overigens op eigen verzoek". Wie de koorgelederen wil be treden moet een vrij strenge au ditie doen. waarbij eisen wor den gesteld aan scholing, into natie en ervaring. "Want als wij niet goed zjngen, dan zegt hel publiek:' Wat een rot-koor'. En dan koopt hel liever een mooie plaat". Het jubileumconcert van het Toonkunstkoor is op vn|dag tl md in de PtotenÉeik Uiige voerd worden het Dl van Mozart, de "Vcspcrac solen nes de Conicvsore'. eveneens van Mozart en dc 'Dido and Anaeas' van Purcell. Aan het concert werken ah solisten mee liscttc I mmink (sopraan), litskc Stccndam (so praan), Fiekojan H ooiboom (mezzo). Nicolas Mansfqjd (U- nor) en Math Duks (bas ban ton). De begeleiding is in ban den van het Randstedelijk Begr Icidingsorkest met op pijporgel /clavecimbcl Tmus I send oom de vaste begeleidster van hei Toonkunslkoor. CABARET ANDRE LAMMERSE Ter gelegenheid van het tweejarig jubileum van de vereniging Vrienden van de Leidse Schouw burg, zet Jenny Arean haar soloprogramma Het Huishoudschoolsyndroom nog één keer op de planken. In eerste instantie was de voorstelling bedoeld voor de Leidse Schouwburgvrienden al léén, maar omdat er nog 200 kaarten over bleven, krijgen nu ook andere geïnteresseerden een laatste kans de voorstelling op woensdag 29 mei bij te wonen. "Het heeft nog moeite gekost om Arean hier voor te strikken", zegt C. Vermaas, voorzitter van de vriendenclub. "Alle spullen en attributen voor zo'n voorstelling moesten weer uit de kast wor den gehaald. Dat was een heel gedoe. Arean zelf bleek gelukkig bereid hier naartoe te komen, hoe wel ze eigenlijk met de voorstelling al was ge stopt". De voorzitter verbaast zich er over dat de Leid se Schouwburg niet is uitverkocht, terwijl de voorstelling nog hordes publiek in Amsterdam trok. De ruim 400 leden van zijn vereniging te kenden zich mondjesmaat in tijdens de voorver koop die alleen voor hen was bedoeld. Het Huishoudschoolsyndroom van lenny Arean haalt op cabareteske wijze jeugdsentiment en nostalgie naar boven. De verhalen over jeugd, de huishoudschool, haar vriendinnen, het vrouw zijn worden afgewisseld met liedjes van Robert Long en Willem Wilmink. Als het om seks en lief de gaat, noemt Arean de dingen bij hun naam zonder daarbij banaal te worden. Al met al be staat het programma van Arean uit veel zangta lent en verassende conferences. Na de slechte publiciteit rond de Leidse Schouwburg, twee jaar geleden, werd de vrien denvereniging opgericht. Dat er grote sommen geld spoorloos verdwenen en de schouwburg zich in de rode cijfers had gewerkt, deed veel bezoe kers pijn, zegt Vermaas. Door een vereniging op te richten, kan enige invloed op het theaterpro gramma worden uitgeoefend. Ideeën en sugges ties vanuit de vereniging worden aan de directie voorgelegd, waardoor de 'vrienden' in zekere zin een stem in het kapittel hebben. Vermaas benadrukt het unieke karakter van de Leidse Schouwburg. "Met zijn bijna 300 jaar is dit de oudste schouwburg in Nederland. En de mooi ste, vind ik. Een juweeltje. Dat wordt wel eens vergeten hier in Leiden. Dat de schouwburg een grote culturele functie voor Leiden en omstreken vervult. Tenslotte hebben we zo'n tien premières per jaar. Daar mag je best wel eens even bij stil staan". Het nieuwe seizoen, waarvan het programma op 14 juni wordt bekendgemaakt, biedt ook weer een kleurrijk programmering, weet Vermaas. Hij verklapt alleen dat musicals ruimschoots aan bod zullen komen. Jenny Arean treedt woensdag 29 mei op voor de Vrienden van de Leid se Schouwburg. Andere belangstellenden zijn echter ook welkom De Stichting orgelstad Leiden organiseert komende zaterdag alweer de zevende orgeldag. In tal van kerken zijn orgelconcer ten te beluisteren. Wie het hele programma wil volgen kan 's ochtends om tien uur beginnen in de Waalse kerk. Daar be speelt tot half elf Eric van Brug gen het orgel. In de Pieterskerk speelt vanaf kwart voor elf Hen drik Kooiker, terwijl Anton Doornhein vanaf half twaalf in de Lokhorstkerk een orgelcon cert geeft. Na de lunch neemt Henk Jas- perse om half twee achter het orgel van de Evangelisch-Lu- therse kerk plaats. Organist Joop Brons en de Cantorij van de Hooglandse kerk o.l.v. Hans Brons verzorgen om kwart over twee een concert in de Hoog landse kerk. Om kwart over drie neemt Ben Feij zijn positie in de Marekerk in. Om vier uur is de slotmanifestatie in de Harte- brugkerk. Folkert Grondsma speelt eigen werken m.m.v. van het Hartebrugkoor onder lei ding van René Verhoeff. Dat koor zal samen met organist Anton de Boer en het Noord- Hollands Koperkwartet o.l.v Gerrit van Slooten 'Christus vin dt' spelen van de Belgische componist Floor Peters, de can tate van Helmut Walcha en de len uit de 'Missa festiva' van de Nederlandse componist Marius Monnikendam. Het is de bedoeling dat het Noord-Hollands Koperkwartet - bij mooi weer - elke keer voor aanvang van het orgelconcert tien minuten buiten voor de kerk speelt. De laatste orgeldag werd twee jaar geleden in Leiden gehou den. Toen zwol het aantal be zoekers van 30 's ochtends aan tot 400 's middags bij de slot manifestatie. De organisatoren hopen minstens evenveel be langstellenden te trekken. Katwijk De Hoomse organist Peter Zwart verzorgt morgen in de Vredeskerk in Katwijk een orgel concert. Dit concert, vrij toe gankelijk voor het publiek (aan vang 20.15 uur), heeft een af wisselend karakter. Zo zal 'Eine kleine musikalische Nachtwan- derung' van Mozart worden ge volgd door variaties op 'Aan de oever van de snelle Vliet'. NOORPWUK Vijf hedendaagse kunstenaressen zullen van 25 mei tot 9 juni exposeren in de Nederlands Her vormde Kapel in Noordwijk. Dc gemeente Noordwijk organiseert deze expositie die als 'her halingsoefening' geldt, omdat het \ijftal vorig jaar ook gezamenlijk heeft geëxposeerd. Mary Bezembinder concentreert zich op objec ten van hout en op acryl-verf schilderijen. Haar voorkeur gaat uit naar de persoonlijkheid van het lichaam. Olieverf is de belangrijkste discipline van Mariska Mallee. Daarnaast maakt zij etsen, VOORSCHOTEN Het Barokensemble Voorscho ten bestaat tien jaar. Ter gele genheid hiervan wordt op zater dag 25 mei een concert in de NH Kerk (Dorpskerk) gegeven. In de loop van de tien jaar heeft de vaste dirigent. Malcolm Davies, het Barokensemble we ten te kneden tot een hechte eenheid. Het ensemble heeft in die tijd veel concerten, ook bui ten Voorschoten, gegeven. Be kend zijn de koffieconcerten in het Ambachts- en Baljuwhuis. Tot de hoogtepunten in de geschiedenis van het ensemble behoren de uitvoering van Han dels 'Messiah' met net British Choir, een toernee naar Enge land en Wales bij gelegenheid van het eerste lustnim. en re rentelijk de uitvoering van Lul- ly's toneelmuziek bi) de voor yelling van Molières 'Monsieur de Pourceaugnac' door de To neelgroep Voorschoten In dit liistrumjaar zal in oktober een korte toernee worden gemaakt door België met concerten in Brussel, Antwerpen en Schoten. CONCERTEN Het Rijksmuseum van Oudhe den staat het komende week einde (zaterdag 25 en zondag 26 mei) in het teken van de Prehis torie. Voor kinderen en volwas senen is er een programma met demonstraties, rondleidingen, films en lezingen. In de centrale hal, aan de voet van de Taffeh tempel, geeft de stichting Prehistorisch Huis de monstraties. In authentieke kle dij wordt hier de prehistorische technieken van houtbewerken, manden vlechten, spinnen en weven getoond. In een ander deel van het museum kan door middel van een microscoop en een daarop aangesloten video systeem aan de nand van kras- jes en glans op vuurstenen wor den bepaald waarvoor dat stuk gereedschap is gebruikt. In de tentoonstelling 'Oer mensen in Nederland' worden demonstraties gegeven van het verwerken van ruwe vuursteen tot bruikbare werktuigen. Rui ten op een van de binnenplaat sen van het museum laten stu denten de techniek van het op graven zien. Bezoekers kunnen zelf met troffel en kwast in de 'opgravingen' aan het werk. Voor kinderen wordt in één van de filmzalen geregeld cm film van de Flinstones vertoond Voor een wat ouder publiek is, behalve een aantal eigen pro dukties over dc prehistorie, dc film Quest for Fire' te zien Op beide dagen zal de con servator van de afdeling prehis torie. drs. Iro Verban, een le zing over de "lagers en verzame laars in het jong Paleolithicum en Mesolithiocum geven, ter wijl de egyptoloog Paul Haanen in zijn lezingen dc overgang van de Egyptische prehistorie naar de histone centraal zal stellen 1 LEIDEN HOOGLANOSC KERK 'Ven Humana mei Zomer «von ken", een gecomb neeKJ concefl erge'en hoor. 20 15 uur stadsgehoorzaal Kun Delnow. ?0 (X voorschoten nh kerk Barohenve^o* voo trumconcart. 20 15 PODIUMBLIK aquarellen en zeefdrukken Niet de figuratie, maar de sfeer is in haar werken het belangrijkste bestanddeel. Planten, dieren en mensen, weergegeven als in een droom, vormen de onderwerpen voor Sonja van der Brug. terwijl C^alire Delperdange als beeldhouwster haar inspiratie in de scheppings verhalen vindt. Etsen, opgebouwd in verschillende technieken, zijn de specialiteit van Heieen Warnaar De expositie is geopend op maandag tot en met vrijdag van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur, zater dag en zondag van 13 tot 16 uur. lijk uitslui- werd ge- «tnirr zich tot de pe- Hoewel aanvan tend Rarokmuzn speeld. heeft het t geleidelijk verbrei node van de VToog klassieken, de romantiek en zelfs tot de ei gentijdse muziek. Ook voert het orkest van tijd tot tijd werken uit waarbij aankomende musici de gelegenheid krijgen ervaring op te doen als solist Tijdens het lustrumconcert zullen onder meer werken van Bach. Mozart. I Igar, Pepusch en Boyce ten gehore worden ge bracht. Aam ang; 20.15 uur. Grootje* PlMWHiMl i en Erna bêMWd 00 öe ocwa .»n\ev> Deze F» a *e~gt t*t«r^ rww«r»fi«h»<a te Ooodr*** rauw I *e*r*t van «i BRUIENMAN De licht ironische benadering waarmee Anton Tsjechov omgaat met de tragische Ivanov is terug te vinden in de interpretatie van Het Nationale Toneel Overigens is de uitvoering behoorlijk omstreden Mensen lopen soms weg uit de voorstelling vanwege de soms 'harde' en racistische grappen .iQTOm VUVLCtLY.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9