Rtv show 3 een eigen ge luld, een ei gen vrij ge- d"/rlep ds. Everhart Spel berg hoopvol in het voorjaar van 1926. Want Waar was be hoefte aan. De woorden wer den op 29 mei van dat Jaar om gezet In daden. In de bestuurs kamer van de Doopsgezinde kerk aan de Amsterdamse Sin gel werd een omroepvereni ging gesticht. „En onze V.P.R.O. begon op dat ogenblik zijn tocht door de radiowereld, zich bewust van een grote taak die hem van Godswege was op gedragen". De volgende dag was het al raalc „Dames en he ren, dit is een uitzending van de Vrijzinnig Protestantse Ra dio Omroep." Het klonk krake rig, dat wel. Hoe een vrijzinnig protestant vreselijk progressief werd VPRO laat 65ste verjaardag zonder feestgedruis passeren Door computer had ik wat liedjes over9 Donderdag 23 mei 1991 Redactie 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN MEINT SJNKGRAVEN Vom^eving: De VPRO bestaat deze maand 65 jaar. De omroep laat het verjaardagsfeest on gemerkt voorbij gaan Hoe een vrijzinnig protestant na een paleisrevolutie "vreselijk progressief werd. dan zette hij een zonnebril op." En over Bruining, een feministe avant la lettre: .Zij was de Gol- da Meir van de VPRO en ze leek er ook nog op. Als je met haar door het land trok, zaten de za len waar ze sprak vol." Nationaal De VPRO is altijd tegen het zui lensysteem geweest. Oud-voor zitter Harry van Doom schreef in de jaren zeventig een rapport waarin een pleidooi werd ge houden voor een nationale om roep. Dat was niet de eerste keer. Al van het prille begin af is de VPRO een voorstander van een nationale omroep geweest. Het ging zelfs zover dat de om roep tijdens de Tweede Wereld oorlog ervoor pleitte de Neder landse omroep te laten funge ren als een filiaal van de Duitse omroep. Dit was na de naziflce- ring. Ds. Spelberg had dat plan samen met zijn vriend Dubois, directeur van de Nozema (de Nederlandse Omroep-Zender Maatschappij BV) bedacht. Het duo hoopte daarmee te berei ken dat de omroep na de oorlog nationaal bleef. Dit betekende overigens niet dat de VPRO pro Duits was. Radiokenner Huub Wijfjes: „De VPRO heeft zich tij dens de oorlog niets laten voor schrijven, maar ze heeft ook niet bewust op tenen getrapt." Het tenentrappen werd een normale bezigheid na de om mezwaai in 1968. Van Oekel, Haché, Servet, het waren schok kende gebeurtenissen. De sur realistische klassieker 'Le chien Andalou' van Luis Bunuel waar in een oog van een jonge vrouw met een scheermes wordt door kliefd, had nachtmerries bij kin deren tot gevolg, omdat het filmpje voor het Journaal van acht uur werd uitgezonden. De stofzuiger van Zappa op zoek naar vrouwenborsten deed een groot deel van Nederland rillen. Het is tevens de omroep die vele vernieuwingen teweeg bracht. De reclame van Fa kan dankzij 'Hoepla'. Amerikaanse documentaires waarin werd rondgekeken met de camera tij dens interviews werden geïntro duceerd. En het Simplisme werd een rage: „Het Simplisme is een schone zakdoek die de beslagen brilleglazen schoon - poetst", preekte Heer Bie in de eerste uitzending in 1974. Sindsdien ging over vele mis standen de matteklopper met instemming van de hele bevol king. FRED VAN GAKOEREN CORRESPONDENT GPD De VPRO bestaat deze maand 65 jaar, maar een groot feest zal het niet worden. In tegenstel ling tot de 'uitzinnige feest vreugde bij het jubileum van de VARA, die vorig jaar twee dagen 'Goed bekeken, de beste' vierde, doet de VPRO niets. Geen jubi leumprogramma, zelfs geen ge bakje bij de koffie voor de vaste medewerkers. „Misschien dat we in september een historisch overzicht uitzenden op de ra dio. Maar meer doen we er ze ker niet aan", aldus een woord voerster. Coup De houding is begrijpelijk, want de VPRO bestaat in haar huidi ge vorm pas 23 jaar. Op 22 Juni 1968 had er in Hilversum een coup plaats. Op een chaotische ledenvergadering in de Hilvcr- sumse Expohal werd door de Amsterdamse groep De Smit, een groep enthousiastelingen die zic h geregeld ophield in de Bemboebar van de latere D66- politicus Hans Gruijters, met succes een motie van wantrou wen ingediend. Het oude be stuur moest weg en zo ontstond er een nieuwe VPRO: zonder puntjes en zonder dominees. De officiële naam Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep werd vervangen door Omroep vereniging VPRO. Wim Noord - hoek. een oud-gediende van de nieuwe lichting, had er een ei gen vertaling voor Vreselijk Progressieve Radio Omroep. Hij sprak zijn vondst ooit uit in het tv-programma 'Picnic'. Daarna Wijlen dominee Spelberg, oprichter van de V.P.R.O. „Een charmante dictator. Als hij het niet eens was met een beslissing zag je een rode gloed vanonder zijn boord opkomen en dan zette hij een zonnebril op." archieffoto speelde Frank Zappa en zijn liepen weg. Oud-bestuurslid Mothers Peaches en Regel ia Heye Faber: „Het is net of je de nieuwe huisdeun. thuis komt na een lange zeereis De ommezwaai was een en een ander heeft je plaats in- doom in het oog van de vroege- genomen, le vrouw leeft met re lichting VPRO'ers. Program- een ander. Het is je vrouw niet mamaker Dick Verkijk beschrijft meer. Dat gevoel raak je niet de gebeurtenis als een "ordinaire staatsgreep". „Ze hebben onze om roep afgepakt zegt hij. „En wat kregen we er voor tenig? Modieuze linksigheid gepre dikt door intole rante klootzakken. Ik heb er een jaar tje tegen geknokt, maar lan Blokker wilde me weg hebben. Toen ben ik gegaan." Toenmalig voorzitter Arie Kleywegt (hij ging mee met het nieuwe beleid) begrijpt de ver bittering: „Ze hebben gelijk als ze zeggen dat hun de omroep is afgepakt, want het uiten van net vrijzinnig protestantisme was niet meer mogelijk." Vele oudgedienden en leden 'Een eigen geluid, een eigen vrij geluid' kwijt. Na al die jaren denk ik er nog steeds zo Het is de VPRO eigen dat er zo'n groot tumult losbarstte. Ook voor de omme zwaai voerde de omroep een ge heel eigen be leid. Jarenlang werd de omroep geleid door ds. Spelberg en Ni- colette Bruining. Cor Galis, al vanaf zijn jeugd werkzaam voor de VPRO. heeft ze nog gekend. Over de boomlange en ijdele Spelberg zei hij in een VPRO-ra- dioprogramma: „Een charman te dictator was dat. Als hij het niet eens was met een beslis sing zag je een rode gloed van onder zijn boord opkomen en STARDOM STRIPS De strijd tegen RTL 4 speelt zich vooral af op het gebiea van de comedy. Na het succes van Ve ronica's In de Vlaamsche Pot heeft nu ook de TROS een co medy op stapel staan. De serie heet Sjans en gaat over een groep vrijgezellen. Huub Stapel, Sylvia Millccam, Peter Bolhuis en (.amiHe Braaksma zijn van af januari elke week te zien. Marc Klein Essink die als pre sentator van de 100 000 gulden Show de kandidaten in span ning laat zitten, zit 'm nu zelf een beetje te knijpen. Het is na melijk nog niet zeker of Veroni ca doorgaat met de kwis. Een woordvoerder van de omroep bevestigde dat er nog geen defi nitieve Beslissing is genomen maar dat de omroep „neigt" naar doorgaan. Farrah Fawcctt en Ryan O'Neal delen alleen nog in de serie Good Sports lief en leed. In het gewone leven niet meer. Farrah woont met zoontje Redmond in Hollywood en Ryan (bekend ge worden van de supersoap Pey ton Place) heeft in Malibu een strandhuisje gehuurd. Het liikt er op dat de serie de genadeklap voor hun relatie is geweest. IX* serie is namelijk geflopt en dat is volgens Ryan te wijten aan het ontbreken van acteertalent bij Farrah. Aardige man! De VARA stopt met de Australi- HEINZ BOLLEBOOM BOES Hans Vermeulen: „Van poëzie moet je in Nederlandse popteksten af blijven. Althans, dat geldt voor mij, afblijven. Het klinkt zo gekunsteld." FOTO KIPPA Nieuwe cd Hans Vermeulen een allegaartje 'a Plain Mystery' dat vorige week op single is uitgekomen. Samen met Vermeulen zingt ze het duet Teygo Makandra, half Surinaams, half Nederlands. zo'n lange tijd geleden. Dat is vreemd. Ik kan me herinneren dat toen mijn vader ooit zijn 25- jarig jubileum vierde, ik vond dat hij al heel erg lang met iets bezig was. Maar ja, in die tijd vond je iemand van dertig al stokoud. Ik ben nu 44." Maar hoe hij het ook wendt of keert, Vermeulen heeft toch al een heel leven achter de rug. Met daarin The Sandy Coast, met hits als True Love that's a wonder en Jenny's Eyes. Met daarin de produktie van de groep Lucifer van Margreet Es- huys en The Rainbow Train. Plus al die door hem ontdekte en gecoachte talenten: Anita Meyer, Julia Loco, zijn vrouw Dianne Marchal en nu, zoals op de nieuwe cd duidelijk te horen is Ruth Jacott. Dank zij Hans Vermeulen kreeg zij al de rol van Grismelda in de Nederlandse bewerking van de musical Cats. „Zo'n Ta lent: dat zie je gelijk." Op de cd, die als titel mee kreeg: Hans Vermeulen accom panied by, zingt ze ondermeer Vliegramp „Ik heb dat geschreven uit pro test tegen de handelwijze van de Nederlandse regering ten opzichte van de nabestaanden van de Surinaamse vliegramp. Het waren toch echt mensen met een Nederlands paspoort die in dat vliegtuig zaten." Ondertussen is het wel het enige Nederlandstalige lied op de cd. In 1982 maakte hij een lp vol Nederlandstalig repertoire. Waarom daarmee niet doorge gaan? „Niet omdat die plaat geen succes was, maar ik kon me in het Nederlands gewoon niet zo uitdrukken als ik dat in het Engels kan. Van poëzie moet je in Nederlandse poptek sten, althans dat geldt voor mij, afblijven. Het klinkt zo gekun steld. Als ik iets niet al pratend op zo'n manier zou formuleren, krijg ik het als ik het moet zingen helemaal niet uit m n bek. -Na die Nederlandsta lige LP trad er een pe riode van versukkeling „Sombere tijden waren daL Ik schreef niets meer. Achteraf is het altijd ergens goed voor, maar als je er midden in zit, is het vreselijk. Totdat ik in 1985 be sloot mee te doen aan het songfestival in So pod in Polen. Eigen lijk zou mijn vrouw er naartoe gaan, maar die had tegelijkertijd af spraken in België. Ik zei: weet je wat, laat mij maar naar Polen gaan. Stel dat het flopt, dan zitten we voor het blok. Ik heb daar twee liedjes gezongen en ik won. En toen was het tij gekeerd, kwamen er ook weer opdrachten. Twee van de nummers op de nieuwe cd zijn ook opdrachten. 'A Wedding Day compo neerde hij in vier da gen tijd ("de compu ter, hè") voor het tele visieprogramma Love Letters. 'Mind you' maakte hij in opdracht voor het Wereld Na tuur Fonds. Maar er is ook eigen initiatief op de cd te horen. Twee nummers zijn afkomstig uit de op stapel staande musical 'Juli ana Regjna'. „Ja, ik heb al sinds 1984 het idee voor een musical. Maar het zal wel 1996 worden. -Ik heb me suf gepiekerd, maar ik vind in de tekst ver draaid weinig aanknopingspun ten met het leven van Juliana „Klopt. Kijk, het was mij al heel lang opgevallen dat meisjes in Molukse kringen of Julia of Regjna heten, Julia Loco maakte me daar ook nog eens attent op. Ik had het plan om een musical te maken naar aanleiding van die laatste treinkaping, waarbij ook een meisje is doodgescho ten. Juliana Regina leek me wel een aardige titel". „Ik vind dat het een film moet worden. Verscheidene filmpro ducenten ziin geinteresseerd. Maar ze zeiden steeds: laat nu eens horen wat je bedoelt. Deze cd was een mooie gelegenheid. Rainbow Train Plannen zat dus. En de Rainbow Train dendert ook maar door. „We hebben net een opname gemaakt voor een televisiepro gramma met de Rainbow Train, een orkestje van zestien man en Jean Toots Tielemans en Chacka Khan. Het moet de eer ste van een serie worden, waar in steeds een instrumentalist en een vocalist van wereldnaam centraal komen te staan. We weten nog niet wie het gaat uit zenden, maar de omroepen zijn enthousiast." Een overzicht he. werk dat Hans Vermeulen de laatste drie jaar heeft afgeleverd, zo laat zijn nieuwe cd zich het best omschrijven. Be ter gezegd: het is een deel van het werk dat hij heeft gemaakt. „Voor het eerst van mijn leven had ik lied- es over, toen we klaar En dat komt alle maal door de compu ter. Vermeulen wilde er heel lang niet aan. maar zowaar is ook hij in de greep van de computer. „Vooral omdat je de dingen waarop je vroeger moest wachten nu zelf thuis kan doen. Arran geren bij voorbeeld. Je hoort onmiddellijk het resultaat, en als je wilt print je de partituur ook nog uit. Ook mixen: vroeger kostte je dat veel studiotijd. Alleen al in verband met budgettaire over wegingen ben je in het voordeel. Binnenkort kun je zelfs thuis recht streeks een disc ma ken. zonder tussen komst van een band. Ik moet er wel bij zeggen dat ik een hele goede computer heb, een Qu- Hij is er intussen ook achter lat een computer nadelen heeft. „Het is zorgwekkend dat door de komst van de computer veel beroepen dreigen te veran deren, zoals het vak muziek. Met zo'n computer heb je altijd •en klap de klank goed, maar of dat altijd een voordeel is. Daarom vind ik het ook jammer dat schoolconcerten met een orkest niet meer worden gege- i. In Den Haag deed Willem i Otterloo die veel met het Residentie-orkest. Dat gebeurt niet meer." Fluit „Laatst kwam een onderwijzer naar me toe. die vroeg of ik niet een paar synthezisertjes te huur had. Ik vroeg: waar heb je die nou voor nodig? Nou, zei hij, voor in de klas. Ik zeg man, geef die kinderen een tamboerijn en een fluit, dan leren ze iets over muziek. Ik bedoel maar rap en hip hop, het is leuk, hoor, maar of je daar cultureel nu zo veel wijzer van wordt.. Denk van niet, hè." -Hier spreekt de doorgewinter de musicus, die al dertig jaar in het vak is. „Ja. in oktober 1961 zijn we begonnen met de Sandy Coast. Gek. maar als ik er nu zelf op te rugkijk. vind ik het niet eens MMË* W Farrah Fawcett en Ryan O'Neal delen ajleen nog In de serie Good Sports lief en leed. In het gewone leven niet meer foto ap sche soap Neighbours, die de nieuwe zenderindeling kunnen ter niet te wanhopen. De KRO de verstokte Neighbours lit f omroep samen met de KRO al de geplande uitzendingen niet blijft de serie voorlopig volgen hebbers hun serie zelfs vijf keer vanaf 1988 uitzendt. I>oor de doorgaan De fans hoeven ech- en via de BRT en de BBC krijgen per week voorgeschoteld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6