Buitenland 'Nederzettingen obstakel vrede' Leger Irak trekt zich verder terug Etiopisch leger loopt leeg De Klerk verbiedt Zulu's - speren en bijlen te dragen Donderdag 23 mei 1991 Redactie 023-150225 RONALD FRISART dhef) ON NO HA VERMANS HANS JACOBS JAN PRE EN EN Vetaiingw MAR GREET HESUNGA IUUTJE NIEMANTSVEROR1ET p JAKEUEN PAULUS s Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr). Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP). il (UPI). Agence France Presse (AFP). SOLIDARITEIT heeft gis teren in Polen demonstra ties en pnkacties gehou den om te protesteren te gen de economische poli tiek en de bezuinigingen van de regenng EEN ISRAËLISCHE TANK heeft gisteren schoten ge lost op een uienveld in zuid-Libanon, waardne vrouwen aan het werk waren. Twee van hen werden op slag gedood NIEUWSLIJN Felle kritiek van Baker op Israël Het Iraakse leger en de veilig- heidsopolitie zullen zich van daag nog terugtrekken uit de noordelijke stad Dahuk. Militai ren van de door Amerika gelei de coalitie zullen vervolgens de stad binnengaan om essentiele diensten te herstellen en zo de gevluchte Kurdische bevolking aan te moedigen naar hun stad terug te keren. Een Amerikaanse militaire woordvoerder verklaarde met nadruk dat de geallieerden hun zogeheten 'veiligheidszone' in noord Irak niet tot Dahuk zul len uitbreiden. ..Wij zullen de stad niet bezetten", zei majoor Ron Ciahagan. Hij verklaarde dat de Amerikaanse generaal lohn Shalikashvili met de Iraak se generaal Abu Firas Saber heeft afgesproken dat een klei ne geallieerde eenheid Dahuk zal binnengaan zodra „alle Iraakse militairen en leden van de veiligheidspolitic zijn ver trokken De eenheid zal be staan uit medisch personeel. Een groep koeien graast bij een kemcentale in het Franse Cattenom. De Franse Electriciteits Maatschappij voert momenteel een propaganda campagne voor kernenergie. Zo'n tachtig procent van de energievoor ziening in Frankrijk is afkomstig van kerncentrales. foto ap Vredesoverleg over Ulster in Belfast Alle partijen die zijn betrokken bij het vredesproces dat een ein de moet maken aan het conflict tussen protestanten en katholie ken in Noord-Ierland zijn het eens geworden over Belfast als plaats waar de onderhandelingen moeten worden gehouden. De gesprekken hebben plaats in het kasteel Stormont in Belfast. De onderhandelingen hebben tot doel opnieuw Noordiers zelfbe stuur in te voeren. Deelnemers zijn vier Noordierse politieke partijen en de Ierse regering. De keuze van de locatie waar de partijen rond de tafel konden gaan zitten was uitgegroeid tot een controverse die de voortgang van de besprekingen in gevaar bracht. Rapport mensenrechten: Irak laatste In Irak is volgens een VN-rapport geen van de door de VN vast gelegde 40 mensenrechten gegarandeerd. Op de gisteren voor het eerst verschenen 'Index van de burgerlijke vrijheid' komt Irak op de laatste plaats. De meeste vrijheden zijn gegarandeerd in Zweden en Denemarken, die op 38 van de 40 komen. Neder land staat vierde. Bij deze door de VN vastgelegde fundamentele rechten gaat het onder meer om vrije verkiezingen, persvrijheid, vrijheid van godsdienst, het systeem van de rechtsstaat, vrijheid van reizen en vergaderen alsmede gelijkberechtiging van ge slachten en minderheden. Bezuinigingen op SDI-programma Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een ontwerp-defensiebegroting voor het jaar 1992 goedgekeurd, die voorziet in forse bezuinigingen op het SDI-programma voor een ruimteschild tegen raketaanvallen. Ook de aanschaf van vier ex tra peperdure Stealth B-2 bommenwerpers is buiten de begro ting gelaten. Met 268 tegen 61 stemmen nam het door de De mocraten beheerste Huis de ontwerpbegroting aan. Deel Albanezen weer aan het werk Arbeiders in de Albanese olie-industrie hebben gisteren als eer sten gehoor gegeven aan de oproep van president Ramiz Alia om weer aan het werk te gaan. Honderdduizenden anderen zet ten echter hun een week oude staking voort. De staking is be doeld om looneisen kracht bij te zetten. Tussen de vakbonden en de communistische regering van premier Fatos Nano staan voorlopig geen onderhandelingen op de agenda om de impasse te doorbreken. Regering Tunesië onthult complot De Tunesische militaire veiligheidsdiensten hebben de afgelo pen maanden 100 militairen en 200 burgers opgepakt die al „sinds 1989 voorbereidingen troffen voor een staatsgreep". Meer arrestaties zullen volgen, zo maakte minister Abdallah Kallel van binnenlandse zaken gisteren bekend. Eerder op de dag had een rechtbank in Tunis een aantal mensen veroordeeld tot levens lange dwangarbeid en lange gevangenisstraffen omdat zij be trokken zouden zijn geweest bij een overval op een kantoor van de regerende RCD-partij. Bij die bloedige actie viel een dode en raakten vier mensen gewond. Weer zelfverbranding in Zuid-Korea In Zuid-Korea heeft zich gisteren een negende geval van zelfver branding voorgedaan. Het slachtoffer, een bouwvakker, sprong nadat hij zich in brand had gestoken van het dak van een mor tuarium in de zuidelijke stad Kwangju. geniesoldaten en veiligheids personeel. maar de omvang en samenstelling van de eenheid zullen van week tot week wor den bepaald, al naar gelang de behoefte, zei Gahagan. Het is niet bekend of de Iraakse mili tairen en politiemensen naar Dahuk terugkeren wanneer de geallieerden zich weer terug trekken. Tien bewakers van de Vere nigde Naties houden sinds het weekeinde een oogje in het zeil en de meeste Iraakse militairen trokken zich zaterdag al uit de omgeving van Dahuk terug. Er bleven echter tientallen agenten van de veiligheidspolitie achter en vele Kurden lieten weten daarom niet naar de stad terug te keren. Het officiële Iraakse persbu reau INA heeft gemeld dat de Iraakse overheid in en rond Dahuk voedsel verdeelt onder terugkerende Kurden en is be gonnen met het herstel van de schade die is aangericht door een niet nader genoemde 'agressie-machine'. WASHINGTON-, In een harde verklaring voor het Huis van Afgevaardig den heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker gisteren het bouwen van nieuwe neder zettingen door Israël in bezet Arabisch gebied veroor deeld. Baker noemde de nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook het grootste obstakel voor het van de grond krijgen van vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. op touw te zetten zondei ded name van Syrië. Maar volgens hem is het twijfelachtig of ande re partijen die een sleutelrol spelen in het Midden-Oosten daar genoegen mee nemen. Baker zei tot nu toe bij zijn vredespogingen niet zo succes vol te zijn geweest als hij had gehoopt, maar hij beklemtoon de te zullen doorgaan ..zolang ik de indruk heb dat alle partijen oprecht streven naar vrede". In een reactie op de woorden van Baker zeiden Israëlische re geringsfunctionarissen weinig nieuws te hebben beluisterd. „Zijn uitlatingen geven het bij- „Elke keer als ik in het kader van het vredesproces naar Israël reis, word ik geconfronteerd met nieuwe nederzettingen. Het verzwakt mijn positie en de vre despogingen raken er door in de knel", aldus Baker. De Ame rikaanse bewindsman zei dat het een tragedie zou zijn als vredespogingen zouden stuklo pen op een discussie over de rol van de Verenigde Naties bij een vredesconferentie in het Mid den-Oosten. Hij merkte op dat de VS be reid zijn een vredesconferentie na traditionele verschil van me ning op dit punt weer tussen Is raël en de VS", aldus Yosi Ahi- meir. woordvoerder namens premier Yitzhak Shamir. De Israëlische minister v.in buitenlandse zaken David Levy heeft gisteren tegenover zijn Portugese collega loro de Deus Pinhciro verklaard dat Israël in stemt met een rol voor de Eu ropese Gemeenschap in de be oogde vredesbesprekingen voor het Midden-Oosten. Eerder op de dag meldden Israëlische me dia dat Levy de Amerikaanse minister Baker heeft laten we ten dat Israël akkoord is met een ..duidelijk omschreven en beperkte" rol van de EG op de vredesconferentie. Een functionaris in Jeruzalem zei dat nadere details zullen worden geregeld als Levy bin nenkort een bezoek brengt aan Europa. De Arabische landen willen dat de EG een volwaardi ge. actieve rol krijgt toebedeeld. NAIROBI GPD Terwijl rebellen in Etiopië de hoofdstad Addis Abeba steeds dichter naderen, is gisteren dui delijk geworden dat het Etiopi- sche leger langzaam ineenstort. Grote aantallen soldaten zijn gedeserteerd en naar hun fami lies in de hoofdstad gereisd. „De regeringssoldaten zijn niet langer geïnteresseerd in vechten. Dat speelt de rebellen in de kaart", zo wordt gezegd in de Etiopische hoofdstad. Het Etiopische Revolutionaire De mocratische Volksfront (Eprdf), dat het aanbod voor een wa penstilstand heeft afgewezen, liet gisteren weten het plaatsje Genet. 45 kilometer ten westen van Addis Abeba te hebben be reikt. De rebellen hebben ver klaard de strijd pas te zullen sta ken als een overgangsregering is gevormd die aan hun eisen vol doet of als het huidige regime compleet is vernietigd. In zijn eerste officiële toe spraak riep waarnemend presi dent Tesfaye Gebre-Kidan giste ren alle oppositiepartijen in Etiopië op gezamenlijk te zoe ken naar een vreedzame oplos sing voor de problemen van het land. „We hebben onze buik vol van bloedvergieten en de tijd is daar om hier voorgoed een eind aan te maken", aldus Etiopiës huidige leider, die deel uitmaakt van de Mengistu-kliek. De interium-president nam dinsdag de macht over nadat president Mengistu was ge vlucht naar Zimbabwe. Een boormachine onder het Ka naal heeft gisteren de eerste van de twee spoorwegtunnels tussen Frankrijk en Groot-Brittanië vol tooid. Op 1 december werd al een zogeheten diensttunnel geopend voor het uitvoeren van werkzaam heden in beide andere buizen De doorbraak van gisteren had plaats twintig kilometer uit de Franse kust op Brits gebied en honderd meter onder het Kanaal roro i** Winnie Mandela twee keer gearresteerd KAAPSTAD UH-GPP Zulu's mogen niet langer tradi tionele speren en strijdbijlen dragen bij openbare gelegenhe den. Dat heeft de Zuidafnkaan- 10 praddaui De KM dateren bepaald. Het verbod is een ver zoenend gebaar rnhting het ANC van Nelson Mandela. Een w eek geleden verbood De Klerk al bijna alle andere wa pens om een einde te maken aan het onderlinge geweld in zwarte woongemeenschappen. Door de strijd tussen ANC aan hangers en leden van de Inka- tha beweging van Zulu leider Mangosuthu Buthelezi zijn tot dusverre dit JflB btyllfl do ACHTERGROND CORRESPONDENT TEL AVIV-AD BLOEMENDAAl Verdrag tussen Libanon en Syrië maakt Israël extra waakzaam De harde taal van de Israëlische regering is niet alleen bedoeld als een waarschuwing aan Syrië, maar ook als een sein aan de re gering in Washington, die in het verleden regelmatig heeft bemiddeld. Israël ziet de Libanees-Syrische overeenkomst als de tweede fase in een Syrisch overheersings plan. De eerste fase, die bestond uit een zo danige pacificatie van Libanon dat het Syri sche leger vrijwel niet meer hoefde in te grijpen, is inmiddels afgesloten. De huidige, tweede fase is een formalisering van de in feite al bestaande Syrisch-Libanese relatie. In het derde stadium zal Syrië Libanon be trekken bij zijn militaire plannen tegen Is raël. De Israëlische beschuldigingen dat Syrië Li banon wil „opslokken" en „een verdrag heeft afgedwongen" zijn niet helemaal vrij van hypocrisie. In 1982 en de jaren daarna hebben de Israëliërs zelf geprobeerd de si tuatie in Libanon naar hun hand te zetten. En of Israël reden heeft zich nu meer zor gen te maken over zijn veiligheid dan in het recente verleden, is de vraag. Minister Arens meent dat de Syriërs op grond van het 'broederschapspact' hun le ger in Libanon kunnen uitbreiden en nieu we wapens op Libanees grondgebied kun nen introduceren Maar het dagblad Ha'ar- etz stelde gisteren in een commentaar dat Syrië even goed in de afgelopen jaren zijn militaire macht in Libanon hadden kunnen vergroten. De regering in Damascus heeft dat nagelaten omdat ze geen confrontatie wilde met Israël, en er zijn geen tekenen die Israels minister van defensie, Moshe Arens, steekt zijn ongerustheid over het gisteren ondertekende broederschap* - pact' tussen Syrië en Libanon niet onder stoelen of banken. „Israël neemt het ver drag zeer ernstig op", zei hij tijdens een bezoek aan het Israëlisch-Libanese grensgebied. Volgens hem heeft Syrië Libanon min of meer 'opgeslokt'. Hij vergeleek het gedrag van Hafez al-Assad met dat van Saddam Hussein, al moest hij de Syrische president nageven dat deze „wat eleganter en wat slimmer" was opgetreden. erop wijzen dat ze dat beleid wil wijzigen. Israël hoeft er alleen maar voor te zorgen dat Syrië de 'de facto overeenkomst' van 1985 blijft nakomen, meent Hl arnz Dat laatste is een vervvi|/ing naar dc stil zwijgende overeenstemming tussen Da mascus en Jeruzalem over het gedrag van het Syrische leger in Ubanon. In 1985, toen Israel het pooMi deel ren zijn truc-pen int Libanon terugtrok, maakte de toenmalige minister van defensie. litschak Rabin, via Amerikaanse bemiddeling aan Syrië duide lijk waar volgens Israël de rode lijnen lopen. Syrische troepen, bepaalde hij. mogen zich niet verder zuidwaarts verplaatsen, dus in de richting van Libanons grens met Israël, liet Llbaneargrondgebiedmoeirer schoond blijven van Syrische luchtdoelra ketten. De Syrische luchtmacht mag geen doelen aanvallen in Ubanon en. in tegen stelling tot de Israëlische, niet vrij opereren in het Libanese luchtruim. De door Israël ingestelde 'veiligheidszone' in het uiterste zuiden van het land dient te worden gerespecteerd en de daar opereren de militie, het door Israël gesteunde 'Zuid- libanese Leger' van generaal Antoine l -ahad, mag burgers m do stad k//in, een christelijke enclave ten noorden van de 'vei ligheidszone', beschermen. Syrië heeft zich aan die ongeschreven gedragsregels gehou den. een paar incidenten daargelaten The Jerusalem Post vroeg Rabin deze week wat er gaat gebeuren als Syrië zou besluiten dc 'dc facto overeenkomst te overtreden „In dat geval ga ik ervan uit dat Israël de vrije hand heeft", antwoordde de oud-mi nister van defensie. „Ik ben van mening dat we de Svners dat nog eens heel gr*-d dmde lijk moeten maken in de/e nieuwe situatie Niet iedereen in Israël is het eens met het luidruchtig verkondigen van een rode ii| nenpolitit*. Oud-stafchef Motta Gur. partij genoot van Rabin, meent dat er altijd men sen zullen zijn die misbruik willen maken van de rode lijnen „zoals in het vrrieden helaas al is gebleken". Een nauwelijks be dekte verwijzing naar oud minister van de fensie Ariel Sharon, de architect van dc 'Operatie Vrede voor Gahlra'. zoals Israels invasie in Ubanon in 1982 officieel werd aangekondigd. den gevallen en sinds het begin ren nun reariwi In UM bijna 10 000. Het ANC brak vurige week onderhandelingen over grond wetshervormingen in Zuid-Afri- ka af. om de regenng t<- dwui gen haar standpunt over de tra ditionele wapens te her/u n i >e organisatie vindt dc pogingen van de regering een einde te maken aan het geweld onder de zwarte bevolking niet voldoen de. De Klerk riep het ANC. giste ren op toch aanwezig te zijn bi) een tweedaagse conferentie over het geweld met alle betrok ken partijen De bijeenkomst staat gepland voor IIMlpU Geen concrete plannen Franse premier Cresson De regeringsverklaring van dc nieuwe Franse premier Edith Grcsson is gisteren in Parijs met de nodigr scepsis ontvangrn „Veel mooie woorden, weinig daden", was het commentaar Hier en daar viel te beluisteren dat de regering-Cresson de ril tot 1993 niet zal uitzitten en er vervroegde verkiezingen ko men. Het ontbreekt (.reason niet aan ambitie. Ze wil van Frankrijk opnieuw een toon aangevende industriële natie maken Tegelijkertijd wil ze de schrikbarend hoge werkloos heid (2,6 miljoen) terugdringen en de sociale zekerheid op peil houden (ieen geringe opgave in een land met een legr schat kist en een snH groeiend begro tingstekort Hoe ze dat alles wil realiseren, b niet echt duidelijk. Oesson sprak opnieuw over de noodzaak van een nieuw ëian In de hele Franse samenleving over een betere afstemming van hot onderwijs op de arbeid s markt, over bet nerstel van dc concurrentiekracht ten opzichte van Duitsland en lapan Zij kwam echter niet met uhar werkte ideëen voor de dag i)e regering zal op korte termijn met concrete plannen naar het parlement komen. Winnie Mandela is gisteren tweemaal gearresteerd tijdrns protestacties in het crntnim van Johannesburg. De vrouw van ANC leider Nelson Mande- la is op borgiocht vrij na vorige week tot zes jaar gevangenis straf te /jjn veroordeeld wrgrns ontvoering en medeplichtigheid aan mishandeling Gedwongen adoptie in DI)R KRUIN HANS HOOGINDUK COWttVONCHNT In Berlijn zijn voor bet eerst dossiers opgedoken waaruit blijkt dat oe communistisc lie S| D in de KWHUMp I 'I 'I' k I deren gedwongen liet adopte ren. Dat schrijft de Bcrtifnsc krant Volksblatt vandaag De papieren, die toevallig in een kelder in het Oosten van de stad werden gevonden, bevat ten mededelingen over kindr ren die om politieke redenen btj hun ouders werden weggr haald In drie gevallen staat al vast dat de adoptie zonder toe stemming van dc ouders plaats had Het gaat om acht gevallen uit de jaren '70. De kinderen, intus sen allemaal meerderjarig, wcr- ckm van hun ouders gescheiden nadat die wegens vlurhtpogin gen of spionage waren geanes- teerd Oudere kinderen kwa men in weeshuizen terecht, jongere werden door het minis lene van volksvorming onder leiding van Honeckrrs vrouw Margrit, voor adoptie vrijgrgr 'Rapport leugen' wrernztONoreoe*a» De internationale milieu orgi nisatie Greenpeace heeft giste ren het Tsfernobyl rapport van het IntematKinale Bureau voor Atoomenergie .een grote leu- grn" genoemd Het rapport stelt dat .ah gevolg van <!r ramp geen merkbare stijging van leukemic of andere soorten kanker valt waar te nemen"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5