Binnenland Bedenktijd voor koper huis valt slecht Imago CJP-pas moet sterk worden verbeterd -ÉÊrn Onzekere toekomst schildpadden 'Kindermoord valt gemakkelijk te verdoezelen' Donderdag 23 mei 1991 R«J*tle 02 J-150225 JANINE BOSMA AI TAN ERDOGAN RONALD FR1SART rc/wO PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MAR GOT KLOMPMAKER Vormen* JAKEUEN PA U LUS 4 I AJg*m««n NederUnd. P,nbureau (ANP). GMlMMMCtMpprtJlM PtndNmt (CPD). hittr Prut Swvlc (IPS). DE TREK van de bevol king naar het platteland n de |aren zestig is in het midden van de jaren ze ventig sterk afgenomen ER IS zeker geen sprake van een massale terug- naar-de-stad trend in Ne derland. VOLGENS de sociaal- geograaf Atzema neemt de stedelijke bevolking voornamelijk door buiten landers toe 'We zien niet in wie er bij de regeling is gebaat' AMSTERDAM E NEEFJES Jongeren in het bezit van een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP-pas) kunnen vanaf l janu ari naast theater- en schouw burgbezoek, goedkoper deelne men aan sportevenementen, vrijetijdsbeurzen, culturele rei zen en cursussen. Deze 'uitbrei ding van het assortiment' moet de pas aantrekkelijker maken voor een grotere groep jonge ren. Sinds vorig jaar is bekend dat de pas nog nauwelijks aftrek vindt. De stichting ziet zich voorna melijk door haar slechte finan ciële situatie genoodzaakt haar imago te veranderen omdat ze voor 90 procent financieel af hankelijk is van de verkoop van de CJP-paspoorten. Dm de verkoop van de passen een duwtje in de goede richting te geven, gaf de CJP-stichting de Universiteit van Amsterdam (UvA) vorig jaar oktober op dracht onderzoek te doen naar het uitgaansleven van jongeren. In hun nog niet gepubliceerde rapport concluderen de onder zoekers dat jongeren heel an ders over cultuur denken dan de CJP-makers. De jeugd be schouwt een sportevenement, film of een popconcert óók als cultuur, terwijl de makers zich beperken tot schouwburg en theater. Ook een recent onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft de stichting aan het denken gezet. Daaruit blijkt dat het aantal jon geren per iaar met 3 procent daalt. De aoelgroep wordt dus steeds kleiner. Om financieel niet in het slop te raken, moet de stichting de jongeren die er nog zijn, zoveel mogelijk zien te Overigens is het de CJP-stich ting al lang bekend dat de doel groep meer wenst dan een goedkope toneelvoorstelling. Maar korting geven op een pop concert was voor het Bestuur tot dusver een taboe. Maar nu de nood aan de man is... Plaatsvervangend directeur Van der Zwan benadrukt echter dat het niet de bedoeling is dat het CJP een goedkope toe gangskaart voor „van alles en nog wat" wordt. Een stukje cul tuur moet bewaard blijven, meent hij. Zo krijgen jongeren geen korting op een vliegreis naar het Spaanse Ibiza. Van der Zwan beseft dat het geen gemakkelijke opgave is de dalende verkoop een halt toe te roepen. Wat je ook doet. het blijft moeilijk jongeren te berei ken, vindt hij. „Je hebt disco's, kakkers, yuppies, punks en een enkele alternatieveling. Er is geen duidelijke doelgroep." Om beter in contact te komen met jongeren heeft de stichting directeur Fortuyn van de OV- studentenjaarkaart BV inge schakeld. Fortuyn bekijkt of hij het CJP-paspoort kan koppelen aan de studentenjaarkaart. De student zal niet verplicht wor den om deze voordelige combi natie-kaart aan te schaffen. De jeugd beschouwt een sportevenement film of een popconcert óók als cultuur, terwijl de OP-stichting zich beperkt tot schouwburg en the ater. united photos de boer DEN HAAG LUUK SENGERS Het plan van staatssecretaris Van Rooy van economische za ken om de kopers van een huis drie dagen bedenktijd te geven nódat het koopcontract is afge sloten valt slecht bij notarissen en makelaars. Alleen de vereni ging Eigen Huis is redelijk tevre den. „Wij zien niet in wie er bij de regeling is gebaat zegt woord voerder Stoffer van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM). „Het lijkt wel alsof de koper wordt aangemoedigd om né de koop te gaan naden ken in plaats van ervóór. Dat is de omgekeerde wereld". Volgens Stoffer zitten er grote nadelen aan de regeling, die. als het aan Van Rooy en het minis terie van justitie ligt, volgend jaar in de wet zal worden opge nomen. „De regeling houdt geen rekening met de belangen van de verkoper. Als de koper zich bedenkt op het moment dat de koop eigenlijk al hele maal rond is, is dat jammer voor de verkoper. Die kan dan helemaal van voor af aan begin nen met een nieuwe koper". De enigen die profijt hebben van de regeling zijn onroerend goed-speculanten, meent Stof fer. „Zij zullen hun greep op de markt verstevigen. Want een speculant die er niet in slaagt een pas gekocht huis binnen drie dagen voor een hogere prijs te verkopen, kan de koop straks gemakkelijk en zonder extra kosten terugdraaien. We vrezen dat zij die gelegenheid zullen aangrijpen". Percentage De vereniging Eigen Huis, die opkomt voor de belangen van huizebezitters, is net als de staatssecretaris voorstander van bedenktijd voor kopers. En wel om ze te beschermen tegen hun makelaar. Het verhaal dat een bonafide makelaar garant staat voor een goed huis, gaat er bij de vereniging niet in. „Het zal makelaars een zorg zijn of hun klanten later spijt krijgen van hun nieuwe huis zegt medewerker Salverda van Eigen Huis. „Omdat makelaars een percentage van de koop som krijgen, zullen ze niet snel op de prijs afpingelen. Hoe duurder net huis, hoe beter. Ze zullen aan de andere kant pro beren hun kosten zo laag moge lijk te houden. Daarom hebben J TE KOOP m „Het lijkt wel alsof de koper wordt aangemoedigd om ni de koop te gaan nadenken in plaats van ervóór. Dat is de omgekeerde wereld", zegt de Nederlandse Vereniging van Make laars. De NVM is beslist niet blij met het plan van staatssecretaris Van Rooy om de kopers van een huis drie dagen bedenktijd te geven nadat het koopcontract is afgesloten. united photos de boer ze er geen belang bij dat hun klanten bedenktijd krijgen". „Het is goedkoper tien be langstellenden te bellen die achter elkaar naar het huis gaan kijken, dan om lang met één ko per in de weer te zijn", zegt Sal verda. „Het gebeurt regelmatig dat gegadigden elkaar op de stoep voor het begeerde huis te genkomen. Sommige makelaars organiseren het met opzet zó, dat de kopers weten dat er meer kapers op de kust zijn. Dan ne men ze sneller een beslissing". Dat is precies de reden, aldus Salverda. waarom de vereniging Eigen Huis de minister van jus titie heeft voorgesteld een be denktijd in de wet op te nemen. Eigen Huis had alleen voorge steld bedenktijd te geven vóór het tekenen van het koopcon tract en niet erna. Volgens Eigen Huis is een af koelingsperiode beslist noodza kelijk. Want hoe krapper de hui zenmarkt, hoe meer gegadig den, dus hoe sneller er moet worden beslist. „Als straks ook nog de rente zakt, houden we ons hart vast. Dan worden er nog meer overhaaste beslissin gen genomen". Spijt „Ik zie in mijn werk regelma tig mensen die spijt hebben van de aankoop van een huis", zegt notaris mr W.L Nolke. „Meestal zijn dat mensen die de kosten van een makelaar anderhalf procent van de koopsom wil den uitsparen. Nolke is tevens bestuurslid van de Koninklijke Notariële Broederschap, de beroepsorga nisatie van notarissen. Hij ver moedt dat de staatssecretaris met het instellen van drie be- denkdagen alle partijen op de huizenmarkt tevreden wil stel len. De regeling valt alleen te begrijpen als het inderdaad om een compromis gaat Want een nuttige aanvulling op de rech ten de huizekoper is het volgens hem niet In tegendeel. „In de drie be- denkdagen kan de koper alleen nog maar kiezen tussen ja of nee tegen het koopcontract. Het is niet mogelijk bijvoorbeeld al leen de koopvoorwaarden te wijzigen". Maar er is méér wat de nota rissen dwars zit. Het plan van Van Rooy maakt deel uit van een nieuwe wet voor de huizen markt. Oorspronkelijk was het de bedoeling om een koopcon tract voor een huis voortaan in het bijzijn van een notaris te la ten tekenen. Die bepaling werd later geschrapt, zegt Nolke. Het was echter een plan waar de koper volgens Nolke voor deel van zou hebben gehad. Momenteel worden koopcon tracten gesloten tussen koper en verkoper, eventueel door tussenkomst van makelaars. De notaris krijgt het contract pas onder ogen als de handtekenin gen er al onder staan. Hem of haar wordt alleen gevraagd het contract te bekrachtigen als aan alle voorwaarden (met betrek king tot de financiering, woon vergunning ed.) is voldaan. „In het oorspronkelijke plan zou de notaris de koper kunnen adviseren, vóórdat die een handtekening zou zenen. De notaris is voor de koper de eni ge onafhankelijke partij, make laars zijn niet onpartijdig. Maar in het nieuwe voorstel is ons ad vies niet meer mogelijk". KOKANJE Ruim 500 schildpadden in de Vlissingse Reptielenzoo Iguana gaan een onzekere toekomst te gemoet. Beheerder Ad Bom van Iguana wil dat de dieren in Afri ka worden uitgezet, maar het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij is daar te gen. Volgens het ministerie zijn de dieren 'biologisch dood'. De zeldzame en bedreigde pannekoekschildpadden en de iets minder zeldzame luipaard- schildpadden zijn de overleven den van een partij van 800 stuks die twee maanden geleden op Schiphol in beslag werd geno men door de Algemene Inspec tie Dienst van het ministerie. De dieren zijn zo goed en zo kwaad als het ging in de reptie lenzoo opgekalefaterd. Enkele honderden overleefden het niet. Volgens beheerder Bom moeten de schildpadden zo snel moge lijk terug naar hun normale om geving in Afrika. Bovendien vindt hij dat er dringend duide lijkheid nodig is over de gang van zaken in dit soort gevallen. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij staat nameliik op het standpunt dat de wilde schildpadden, die een maal in handen van mensen zijn geweest, 'biologisch dood' zijn. Zij zouden een terugkeer naar hun natuurlijke omgeving niet overleven. Het ministerie baseert zich daarbij op adviezen van wetenschappers en van het Wereld Natuur Fonds. Iguana-beheerder Bom: „Het lijkt mij dat het een communi catiestoornis tussen mensen is dat ze niet terug kunnen. Wie zijn wij om deze dieren te ver oordelen de rest van hun dagen in een hokje te slijten?" Enkele van de in Vlisslngen opgevangen schildpadden. Amerikaanse hoogleraar: dood vaak onbedoeld gevolg van mishandeling „In veel Europese landen lopen kinderen beneden de één jaar de meeste kans om vermoord te worden. Dat blijkt uit cijfers van de Wereldgezondheidsorganisa tie. In de Verenigde Staten is dat niet het geval. Maar dat komt omdat we zo veel meer teena gers vermoorden". De Amerikaanse criminoloog prof.dr. Maier kat kin zegt het met een glimlach. Ken handvol studenten in de forensische psychiatrie kunnen er echter niet om lachen, tijdens het gast college van de Amerikaan aan de Leidse universiteit. Het wordt steeds stiller in het zaal tje. waar Maier-Katkin een gru welijke reeks praktijkvoorbeel den van kindermoord de revue laat passeren. teel doet hij aan de universiteit van Londen onderzoek naar het verschijnsel. Volgens Maier-Katkin wordt in de criminologische literatuur, anders dan in de psychiatrische literatuur, betrekkelijk weinig over kindermoord geschreven. Ook de statistische gegevens zijn volgens de Amerikaan on betrouwbaar. „Kindermoord is in vergelijking met andere moorden tamelijk gemakkelijk te verdoezelen. Wat nu als wie- gedood wordt afgedaan is soms moord". Maier-Katkin komt op grond van zijn bevindingen tot de conclusie dat zeer jonge kinde ren vaak door hun eigen ouders worden vennoord, meestal door de moeder. „Het gaat dan meestal om zeer jonge, onge huwde moeders. De zwanger schap is vaak angstvallig ge heim gehouden. Vraag me niet hoe ze dat voor elkaar krijgen „De legalisatie van abortus lijkt niet veel verschil te hebben gemaakt. Het zijn niet dezelfde vrouwen die abortus laten ple gen en die hun pasgeborene vermoorden". Hij haalde een Amerikaans rapport aan over achttien gevallen van babies die letterlijk door de wc werden ge spoeld. Kindermoord is ook vaak het onbedoelde gevolg van kinder mishandeling. De doodsoor zaak is dan meestal inwendige bloedingen. Het woord moord is hier niet op zijn plaats. „De geestesgesteldheid is niet die van een moordenaar. Integen deel, men is overstuur en nolt naar het ziekenhuis om het le ven van het kind te redden. Het Is meer een zaak van geweld, dat uit de hand is gelopen Tijdens zijn college ging de Amerikaanse hoogleraar uitge breid in op de postnatale psy chose. „Uit baanbrekend on derzoek op dit gebied in Enge land is gebleken dat de twee jaar na hun bevalling zeven keer zo vaak in behande ling komen bij een psychiater als voor hun bevalling Er zijn volgens Maier-Katkin aanwijzingen dat er in de laatste maanden voor de bevalling zeer sterke wijzigingen optTeden in het hormonale stelsel. Na de bevalling zou zich dat herstel len. maar dat lijkt niet in alle ge vallen te gebeuren. Schomme lingen in het hormoonbeeld zouden een rol spelen bij de psychotische aandoeningen. „In de Verenigde Staten wordt kindermoord meestal ge zien als gewoon een van de vele moorden. In Engeland daaren tegen en vermoedelijk in heel Europa wordt heel anders tegen het verschijnsel aangekeken. De reacties op straat zijn ook heel anders. In de VS zeggen de mensen: kindermoord is een verschrikkelijke daad. Dat moet zwaar gestraft worden". „In Engeland zegt men over wegend: wat moet die vrouw er verschrikkelijk aan toe zijn ge weest. dat ze tot zoiets in staat was. Het is exact het verschil in benadering van het probleem als een zaak van de geestelijke volksgezondheid of van justi tie". Maier Katkin hoopt met zijn onderzoek zo veel over kinder moord te weten te komen, dat er preventieve maatregelen kunnen worden genomen. „De meeste vrouwen weten abso luut niet wat ze hebben gedaan. Ze kunnen het zich domweg niet herinneren. Hoe is dat mo gelijk als je zoiets verschrikke lijks doet, vraag je je af. Maar kunt u zich herinneren wat u vannacht hebt gedroomd?" Disneyworld Diep in het binnen land van Florida ligt Disneyworld. Van wege het grote succes van het Califomische Disneyland nam de leiding van dit pretpark het besluit om in Florida een tien keer zo groot park aan te leg gen. In het diepste geheim werd in het binnenland van The Sunshine State, zoals Florida zichzelf aanduidt, een stuk moeras aangekocht ter grootte van de stad Utrecht. De moe rassen werden drooggelegd en vervangen door drie Disney lands, die per dag gemiddeld 50.000 bezoekers ontvangen. Wie alle drie parken wil bezoe ken, is zeker drie dagen en een dikke tweehonderd gulden kwijt. Het is zelfs mogelijk in Disney World te overnachten, in een nagebouwd Zuidzeedorp of binnen de decorstukken van een Caribisch eiland. Al ver voor we de stad Orlando naderen, dringt een stoet van reclameborden er bij ons op aan de hoofdweg te verlaten. Mijn reisgenoot voelt er aan vankelijk weinig voor om zich door Mickey Mouse en Donald Duck bij de hand te laten ne men. Mij lijkt het juist interes sant om de Amerikaanse droomwereld eens van nabij te bekijken, een high tech sprook je, waar computers en een ge stroomlijnde organisatie het to neel beheersen. Het compromis is om een middag te besteden aan het Magisch Koninkrijk. Een door een mini-auto voort getrokken rij karretjes brengt ons naar het station van de mo norail, die ons vervolgens bij de hoofdstraat van het Koninkrijk aflevert. Hier is het oude Ameri ka in verkleinde, snoezige en pastelkleurige tinten uit de as van het verleden herrezen. Op de achtergrond steken de torens en transen van een snoeperig mooi kasteel hoog boven de stad uit. Overal lopen tieners met zendertjes en bezems rond om alles gesmeerd en schoon te laten verlopen. Verderop is het een drukte van belang, want al lerlei Disneyfiguren trekken in praalwagens voorbij. Goofy, Pluto, de Grote Boze Wolf. Peter Pan en Kapitein Haak, Mowgli en Baloo, en vele anderen trek ken buigend en wuivend aan de menigte voorbij. Naast mij raakt, een geestelijk gehandicapte vrouw in alle staten. Zodra Sneeuwwitje en de zeven dwer gen in beeld komen, begint ze net beroemde dwergenlied luid keels mee te zingen. Daarbij legt ze de handen op de rug en geeft een perfecte imitatie weg van de slepende tred van het kleine volk, dat na een lange dag in de diamantmijnen 's avonds vermoeid huiswaarts keert. Het Magisch Koninkrijk is ver deeld in een serie landen, zoals Avonturenland. Fantasieland en het Land van Morgen. De Jungletocht. het begin van Avonturenland valt niet mee. Met een platbodem en een joli ge gids aan het roer verdwijnen wij in het oerwoud. Na een stukje Amazone volgen Kongo, Sepik, Nijl en Mekong elkaar snel op. Óp de oevers voeren koppensnellers en menseneters dreigende manoeuvres uit: vanuit het water worden wij be laagd door olifanten en nijlpaarden. „Allemaal robots", mompelt Dick vol afkeer. Zijn stemming wordt er niet beter op als de gids zijn publiek om de haver klap verzoekt een bewonderend aaahhi en ooohh! te laten ho ren, en als blijkt dat de Ameri kaanse passagiers, herkenbaar aan hun vrolijke petjes met een desnavels en Mickey-oren, dat verzoek maar al te graag inwilli gen. .Allemaal kuddedieren", stelt Dick verbeten vast. Bij het volgende avontuur ne men we wederom in een klein model praam plaats, die ons via onderaardse gangen naar een dramatisch schouwtoneel voert. We zijn getuige van de overval van een piratenbende op een Caribisch kustplaatsje, die ro vend en brandschattend door de straten schuimt. Af en toe valt er een schot De boekaniers gieten de rum door hun keelgat, zitten de vrouwen achterna en maken de mannen een kopje kleiner. „Robots", klinkt het vergramd naast mij in de praam. Omdat mijn reisgenoot zijn buik nu vol heeft van Avontu renland, stappen we over naar het Land van Morgen. Niet de expeditie naar Mars, maar de woeste raketvlucht door een verduisterd heelal, die perma nent werd begeleid door het uitzinnige gegil van jonge meis jes. laat ons duizelig achter. Dat gevoel wordt slechts versterkt door het bekijken van een pa noramische film die op een bol vormig scherm wordt geprojec teerd. Daarin wordt met na tuuropnamen en beelden van Amerikaanse tradities de lof van dit land gezongen. Na afloop begint het publiek spontaan te applaudisseren. Disney World is dus niet alleen een pretpark, maar het pept ook de patriotti sche gevoelens van de Amerika nen op. Zoals het ook zelf een toonbeeld is van vernuft en kunde, waar Amerikanen bij zonder trots op zijn. GERRJT JAN ZWIER MEDEWERKER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4