Feiten Haat verscheurt India Pit buil taboe voor Britten Etiopië Donderdag 23 mei 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA AlTAN ERDOGAN RONALD FRfSART (chef) ONNO KA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving. MITZIE MEUERHOf 2 WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Italiaanse moet Gandhi-dynastie voortzetten Enorme tegenstellingen leiden veelvuldig tot geweld De voortdurende gewelddadigheden in India, met als trieste dieptepunten de moorden op Indira 1984) en Rajiv (1991) Gandhi, vloeien voort uit de enorme tegenstellingen die het land kenmerken: hindoes contra moslims, het noorden versus het zuiden, de centrale regering tegen de verschillende deelstaten. De ruim 840 miljoen inwoners van India, de grootste democratie ter wereld, liggen sinds het ontstaan van de staat in 1947 regelmatig met elkaar overhoop. IPRI6 pAqeu gereUKTOP BIJ KCfEN VAN HUIS- 20 iw 6fifT w K qaaiEliHEre I» Veie 1W66M &U*nEN'T HUS TE L££EM KENNEL- 'r wier &evALT(Eio IK.B&J MiersriBL-i&jiaaEN) ND& WAT LEUKE AMBSIÊS IK) VEle ROME EfLCO VAN DER UNPEN BOBMANTDU Sonia Maino. de Italiaanse we duwe van Rajiv Gandhi, is giste ren volledig onverwacht geko zen als leider van de door haar vermoorde echtgenoot geleide Indiase Congrespartij. Als deze de uitgestelde verkiezingen wint, wordt de 44-jarige Sonia wellicht de nieuwe premier van het door tegenstellingen ver scheurde India. Het voortzetten van de Gandhi- dynastie lijkt het belangrijkste motief te zijn geweest voor de uitverkiezing van Sonia. die geen enkele politieke ervaring heeft. „Het is verbazingwek kend, dat de Congrespartij moet leunen op personen, die ver want zijn aan slechts een fami lie, zelfs al Is het een verre ver wantschap", reageerde een woordvoerder van de rechtse hindoe Bharatya Janata partij gisteren. Of Sonia Gandhi het leider schap aanvaardt, is nog niet duidelijk. Van haar is bekend dat zij politiek in wezen verfoeit en het nooit leuk heeft gevon den dat Rajiv zijn carrière als pi loot bij de nationale luchtvaart maatschappij Indian Airlines verwisselde voor het premier schap, dat hem was opgedron gen na de moord op haar schoonmoeder, Indira Gandhi. ALs ze wel met haar verkiezing Instemt, treedt zij in de voet sporen van andere lotgenoten zoals Cory Aquino (Filipijnen) Benazir Bhutto (Pakistan) en begum Khaleda Zia (Bangla desh), die de politieke mantel overnamen van de vermoorde echtgenoot of in het geval van Benazir van haar terechtgestel de vader. Cambridge Sonia Maino, afkomstig uit het dorpje Orbassano in de buurt van Turijn, leerde Rajiv Gandhi kennen in 1968 in Cambridge, waar zij een tolkopleiding volg de. I let was liefde op het eerste gezicht tussen de 18-jarige Itali aanse en Gandhi, die het/elfde jaar haar vader, een textielin dustrieel, om de hand van diens dochter vroeg. Niet lang daarna kreeg Sonia een officiële uitnodiging om naar New Delhi te komen. Aan vankelijk twijfelde Indira Gand hi of de Italiaanse wel een juiste keuze was voor haar oudste zoon. Maar later groeide er een hechte band tussen de twee /e was negentien jaar. nog een tie ner. toen zi) in 1968 in New Del hi met de twee jaar oudere Rajiv trouwde. Sonia verklaarde in 1985, in het enige interview dat zij ooit heeft gegeven, door Indira Gandhi „met liefde en moederlijke ge voelens te zijn ontvangen". Over Sonia is weinig bekend omdat ze haar privéleven zorg- vuldigheeft weten af te scher men. Dit leverde grote conflic ten op met de Indische (schan daabpers, voor wie Sonia altijd de 'vreemdelinge' bleef. 7e werd beschuldigd van nukken en spilziek gedrag. Maar ook werd Sonia in de pers verantwoordelijk gehouden voor electorale nederlagen van haar man en Iwm huldigd \an het bevoordelen van Italiaanse bedrijven op de lndia.se markt. Hieraan dankt ze de bijnaam first business lady'. Dat /ij naast de Indiase altijd haar Itali aanae ntttonaAtdt heeft «enge houden, bracht haar verder ln aanvaring met nationalistische gioepeiingen Maar zover bekend heeft Sonia altijd geprobeerd zich de India se cultuur en gewoonten eigen te maken. In het openbaar gaat zij altijd gekleed in de traditio nele sari. Ze spreekt twee lokale talen en uit zich nooit in het Ita liaans. Ze blijft achter mej dochter Prianca (21) en zoon Raoul <23). Hoe verdeeld India is, blijkt on der meer uit het aantal talen. In India worden 850 verschillende talen en dialecten gesproken, die grofweg in drie groepen kunnen worden ingedeeld: de Dravidische talen (zuiden), de Arische talen (noorden) en de talen van de autochtone stam men. De officiële voertaal is Hindi, dat door 60 procent van de bevolking wordt gesproken of verstaan. Engels geldt als tweede voertaal. In 1968 werd, na een felle strijd, de taal van el ke deelstaat wettelijk als school taal ingevoerd. De taalstrijd symboliseert de te genstellingen in India. De be langrijkste die India in de ban van het geweld houden, hebben we in kaart gebracht Hindoes/moslims De bevolking van India bestaat voor 83 procent uit hindoes en voor 11 procent uit moslims. In 1947 werd het voormalige Britse imperium in Zuid-Azië op grond van religie verdeeld. De 560 verschillende staten zoch ten aansluiting bij India (hin does) of Pakistan (moslims). Bijna onmiddellijk ontstonden er ernstige botsingen tussen hindoes en moslims, die over de grenzen van India en Pakistan werden uitgevochten. Bij deze burgeroorlog waren twaalf mil joen mensen betrokken, van wie er velen de dood vonden. De spanning met Pakistan bleef en er volgden nog twee oorlo gen. Spanningen tussen hin does en moslims leidden steeds tol uitbarstingen. Aan het eind van de jaren '80 waren er ge vechten in vijf deelstaten. Eind 1989 escaleerde het geweld in Ayodhya in de deelstaat Uttar Pradesh, toen hindoes een tem pel wilde bouwen op de plaats van een moskee. Kasten Hoewel het systeem in India of- flcieelreBdifii I9471»afgi schaft, zijn de hindoes in de praktijk nog altijd verdeeld in vier hoofdkasten. De Brah manen vormen de hoogste kas te en bestonden aanvankelijk alleen uit hindoe-priesters. Nu komen we Brahmanen in bijna alle beroepen tegen. Ze vormen 12 procent van de hindoe be volking. De kaste van de Ks- hatriyas bestaat uit gouver neurs, militairen en landeigena ren; zo n dertien procent van de hindoes. Kooplieden en boeren (Vaishyas) en knechten en ar beiders (Shudras) vormen met 25 procent van de bevolking de derde kaste. De laagste kaste is die van de 'verstotelingen', waartoe de helft van de hindoes behoren. De vroegere premier V.P. Singh heeft geprobeerd om het aantal overheidsbanen voor de laagste kaste te verhogen van 22 tot 49 procent. India telt 18 miljoen overheidsbanen. Het voorstel leidde tot de val van de regering-Singh. Noord/zuid Er bestaan van oudsher tegen stellingen tussen de inwoners van de noordelijke en zuidelijke deelstaten. Het zuiden is een stuk welvarender dan het noor den. De meer donker getinte bewoners van de zuidelijke sta ten, de Dravidiërs, beschouwen de lichter gekleurde bewoners van het noorden (Aryanen) als 'arrogante vleeseters'. De Dravi diërs vinden bovendien dat de noordelingen zich niet zuiver hmaputra. In 1986 kwam i einde aan de 25 jaar duren de rebellie van Mizoram, dat een jaar later officieel als deel staat tot India toetrad. Hetzelf de gebeurde met Arunachal Pradesh. In het grensgebied van Assam en Nagaland hebben de gewelddadigheden van de re bellen van de Nationale Socia listische Raad van Nagaland er toe geleid dat de deelstaat in 1988 onder presidentieel gezag werd geplaatst. In hetzelfde jaar mondden regionale verkiezin gen in Tripura uit in geweld van separatisten. Punjab Punjab, in het noorden van In dia, is de enige deelstaat waar President Venkataraman en premier Chandra Shekhar (met de hand aan het hoofd) wachten gisteren de kist met de stoffeleijke resten van Rajiv Gandhi op in de Indiase hoofdstad New Delhi. foto afp aan de hindoe-leer houden. De Aryanen kijken daarentegen neer op de Dravidiërs, die min der internationaal georiënteerd zijn. In de zuidelijke deelstaten hebben regionale partijen steeds meer succes. Indira Gan dhi's politieke fortuin keerde in 1983 toen in Andhra Pradesh filmster-politicus N.T. Rama- Rao en zijn regionale Telugu- partij aan de macht kwam. Ra- ma Rao pareerde alle destabili- seringspogingen vanuit Delhi en werd steeds populairder. Kort daarop werd de Congres- partij ook in andere zuidelijke deelstaten uit de regering ge werkt. In de noordoostelijke deelsta ten, een voor buitenlanders ver boden gebied, is het al jaren on rustig. In 1960 leidden grensin cidenten in de deelstaat Sikkim tot een verslechtering van de betrekkingen met China. Twee jaar later volgde een invasie van China en werd het Indiase leger de Sikhs de meerderheid vor men. De Sikhs maken slechts 1.8 procent van de bevolking uit. Het gebied wordt voortdu rend door geweld van radicale Sikhs geteisterd. Punjab is een rijke deelstaat en bekend als graanschuur van India. De Sik hs vinden dat hun land door de centrale regering wordt leeg geroofd om andere deelstaten te helpen. Bovendien voelt de bevolking zich in haar gods dienstvrijheid achtergesteld. In 1984 bereikten de onlusten een hoogtepunt, toen militante Sik hs de Gouden Tempel in Am- ritsar bezetten in een poging de onafhankelijke staat lOiaJistan op te richten. De tempel werd in opdracht van Indira Gandhi bestormd, waarbij 1200 doden vielen. Nog geen half jaar later namen de Sikhs wraak door de premier te vermoorden. Punjab blijft een onrustige deelstaat, waar jaarlijks duizenden doden (vooral immigranten) vallen. Kashmir De deelstaat Kashmir telt zes miljoen inwoners, voornamelijk moslims, en zocht in 1948, te gen de verwachting in, aanslui ting bij India. Na gevechten kwam een deel van het gebied in handen van Pakistan. India heeft toen de Verenigde Naties voorgesteld om de inwoners van Kashmir in een referendum te laten kiezen voor aansluiting bij India of Pakistan. Daar is het nooit van gekomen, waama Kashmir definitief bij India werd ingelijfd. Om de verhou ding hindoe-moslim wat recht te trekken, werden Kashmir en Jammu (overwegend hindoe) samengevoegd. In 1965 en 1971 voerden Pakistan en India twee keer oorlog. In 1964 om Kashmir, in 1971 omOost- Pakistan dat na een veldtocht van het Indiase leger het vrije Bangladesh werd. Het islami tische Jammu Kashmir Bevrij dingsfront (JKLF) strijdt voor af scheiding. Twee jaar geleden greep het leger in, waarbij twee duizend doden vielen. Sinds dien is de deelstaat onder direct bestuur van de centrale regering geplaatst. Volgens westerse or ganisaties begaan zowel leger als separatisten enorme wreed heden. De Kashmiri's mochten, om nieuwe onlusten te voorko men, afgelopen maandag niet deelnemen aan de verkiezin- Assam In de deelstaat Assam strijdt het Verenigd Bevrijdingsfront UL- FA, een marxistische organisa tie, voor onafhankelijkheid en voor de verwijdering van alle 'buitenlanders'. De Assamezen vormen een minderheid in hun eigen deelstaat, die vooral wordt bevolkt door immigran ten uit Bangladesh. In 1982 en 1983 kwam het hier tot hevige gevechten tussen het leger en het bevrijdingsfront, waarbij duizenden doden vielen. In een poging de rust te herstellen, is de grens met Bangladesh enige tijd gesloten geweest. Assam werd tot vorig jaar geregeerd door de regionale partij Asom Gana Parishad, die een verbond had gesloten met het bevrij dingsfront. Het bestuur over de deèTstaat is overgenomen door de centrale regering. Tamils De deelstaat Tamil Nadu wordt voornamelijk bevolkt door Ta mils, die naar meer autonomie streven en daarin worden gesti muleerd door de strijd van de Tamils op Sri Lanka. Oud-pre mier Rajiv Gandhi stuurde in 1987 troepen naar Sri Lanka om een einde te maken aan de strijd tussen Tamils en Singha- lezen. Dat is hem door de Ta mils in Tamil Nadu niet in dank afgenomen. Gandhi werd dins dag in die deelstaat vermoord, vermoedelijk wegens zijn Sri Lanka-politiek. VD0K LA1E£~ OVegHjEW IÜST |>T BEST SN piLSJE" JULLIE HEgeeKp ["pXH WELOP/yiiJ s&ERÉWW MET JETB) "ÉN Ê£W E€C> VOORIWEE-NACHUN," oes^f&i juLueop K PE isepm i opTE TV? T6NZJJ jULUE PIT* HUI5 Nier ECHT \NlliEN vooe pitpflis, WMWfcLUK' COMMENTAAR Met de naar het buitenland ge vluchte president Mengistu Haile Mariam lijkt ook een groot deel van de problemen uit Etiopië te verdwijnen. De ortho dox-marxistische leider van het Afrikaanse land heeft de afgelo pen zeventien jaar met ijzeren vuist geregeerd. Dat heeft geleid tot felle gevechten tussen het regeringsleger en verzetsbewe gingen. waarvan een groot deel van de hongerende bevolking de dupe is geworden. Onder 'normale' omstandighe den zou het voor hulporganisa- ties al onmogelijk zijn geweest om alle uitgehongerde Etiopiërs tijdig van eten te voorzien. Door de strijd zijn echter onnodig veel mensen overleden. Dat geldt vooral voor het noorden (Eritrea) dat al lange tijd in han den is van de guerrillabeweging. Uit wraak weigerde Mengistu aanvankelijk de ondervoede be volking te helpen. Pas nadat tienduizenden mensen om het leven waren gekomen en inter nationaal zware kritiek werd ge spuid, ging de president over stag. Het aftreden van Mengistu, de opvolger van de al even onde mocratische keizer Haile Selas sie, betekent niet dat de honger van alle Etiopiërs nu van de ene op de andere dag kan worden gestild. De omstandigheden waaronder de hulp kan worden verleend, worden vermoedelijk echter aanzienlijk verbeterd. Daarbij moet echter één voor behoud worden gemaakt. Wil de rust in Etiopië werkelijk te rugkeren dan dienen met Mengistu ook de andere militai ren op te stappen en de weg vrij te maken voor een overgangsre gering. Op dit moment ziet het er naar uit dat de democratiseringsgolf, die al een aantal Afrikaanse lan den heeft bereikt, eindelijk ook Etiopië zal overspoelen. Onder druk van de steeds verder op rukkende rebellen heeft het Etiopische parlement al eerder ingestemd met het toestaan van meer politieke partijen en het houden van vredesbesprekin gen (volgende week) onder lei ding van de Verenigde Staten. Dat proces komt nu waarschijn lijk in een stroomversnelling, hetzij doordat de onderhande lingen slagen, hetzij doordat het snel oprukkende yerzet het be wind ten val brengt. CORRESPONDENT Die middag zou Kelly Lynch (11) uit Dunoon (Engeland) de twee rottweilers uitlaten. De honden, die toebehoorden aan de eigenaar van het hotel waar zij verbleef, hadden nog nooit een vlieg kwaad gedaan. Samen met een evenoud vriendinnetje ging Kelly op weg. De weg voerde naar een rivier, waar Kelly een korte stop maak te om haar behoefte te doen. Toen ze zich bukte, vlogen de Rottweilers haar plotseling aan. Haar vriendin poogde de bees ten van Kelly af te trekken. Ver geefs. Het vriendinnetje rende terug om hulp te halen, en minuten verstreken voordat de helpers bij de rivier aankwamen. Ze wa ren te laat. Aan hun voeten lag het verscheurde lichaam van Kelly. Haar keel was opengere ten. haar ruggegraaj gebroken. Haar moeder besloot haar ver dere leven te wijden aan een campagne tegen gevaarlijke honden. Mevrouw Lynch was niet vervuld van haat. Ze vroeg niet om de vernietiging van alle 'killer-dogs'. Ze bepleitte slechts een muilkorf-gebod. Lynch begon dreigbrieven te krijgen, eerst een, toen een ge stage stroom. Een steen werd door het raam van haar huis ge gooid. haar auto beschoten met hagel. Als ze zich op straat be gaf. werd ze uitgescholden. De dreigbrieven waren ano niem. maar onmiskenbaar van de hand van rottweiler-eige naars. „Stop je campagne of je zult hetzelfde lot ondergaan als je teef Kelly", luidde de tekst van een ervan. Bijgesloten was een krantefoto van Kelly met daarop de woorden 'ha, ha, ha'. Het bleef niet bij dreigementen: Kelly's graf werd 25 keer ge schonden. Deze week kreeg mevrouw Lynch gedeeltelijk haar gelijk. Cie regering besloot dat alle in het land voorkomende pit buil terriërs moeten worden afge maakt. Hetzelfde lot zal ook de ene tosa (Japanse vechthond ter grootte van een ezel) zijn be schoren die het land rijk is. Rottweilers, dobermanns. wolfshonden en ander gevaar perfecte vechtmachine op vier poten. Bij het fokken werden Engelse buil terriërs, bull mas tiffs, bloedhonden, labradors en Staffordshire bull terriërs ge bruikt. De pit buil terriër die uiteinde lijk uit het 'laboratorium' te voorschijn kwam, is een wange drocht met een ongekend uit houdingsvermogen en kaken die nooit meer loslaten. Een leeuw laat zich nog bij een prooi verjagen, een pit buil nooit. Angst kent de hond niet. alleen vechtlust. Een Britse deskundige om schreef de pit buil als een „dar- winiaanse nachtmerrie", maar de hond zou nog een schoot hondje zijn vergeleken met de tosa en de bandog. De tosa is een kruising van een sint ber- nard, een Deense dog, een bulldog, een bull mastiff en een Spaanse pointer. De eerste er van werd vorige maand vanuit japan in Engeland ingevoerd. Veel groter en waarschijnlijk sterker dan de pit bull is ook de bandog, een kruising van een pit bull met een grote Napoli- taanse mastiff. De beesten zijn volgens de Britse politie in staat „een kind te verslinden". Vele jaren weigerde de Britse re gering stappen te ondernemen tegen de 'killer dogs'. Ze kwam eenter tot inkeer toen afgelopen zaterdag een zes-jarig meisje in een park te Bradford door een pit buil werd gegrepen en ern stig verminkt. Minister Baker van binnenlandse zaken kon digde gisteren het verbod op pit bulls aan in het Lagerhuis. Voor het parlementsgebouw hadden gisteren enkele eige naars postgevat om tegen het besluit te protesteren. Anthony Hawkins, geflankeerd door zijn pit bull terriers Floyd en Mizzi. sprak: „Ik houd ze. Niemand gaat mijn honden doden. Dat zou een schending van de men senrechten zijn". „De pit bull man is jong, blank, mannelijk, arm en neeft weinig succes bij de vrouwen ver klaarde een psycholoog tegen de boulevardkrant The Sun. Een andere krant vroeg: „Wat is het verschil tussen een pit bull ter rier en zijn eigenaar?" Ant woord: „De pit buil heeft herse- Pit buil mag niet meer. foto dpa lijk gebroed ontspringen de dans voorlopig nog, maar hun eigenaars zijn gewaarschuwd. Van Britten is bekend dat zij evenveel van hun honden hou den als van hun kinderen. Toch is Groot-Brittannië het eerste land in Europa waar pit buil ter riërs en andere vechthonden nu worden gelijkgeschakeld aan wilde dieren als tijgers en kro kodillen. Overdreven? Elk jaar moet een kwart miljoen Britten, vooral kinderen, zich onder doktersbehandeling laten stellen wegens een hondebeet. Een op de drie schoolkinderen is al eens aangevallen door een hond. zo wees een onderzoek van de jeugdkrant The Indy vo rig jaar uit. Niemand weet hoeveel honden in het Verenigd Koninkrijk de parken en straten onveilig ma ken, omdat een verplichte hon denregistratie ontbreekt. Maar het aantal rottweilers wordt ge schat op minstens honderddui zend. het aantal pit bulls op zo n tienduizend exemplaren. En de aantallen stijgen explo sief. Toen de pit bull in 1977 vanuit .Amerika kwam. kostte een exemplaar vierduizend pond. Inmiddels is de prijs gezakt tot vijftig pond De pit bull is het dodelijke pro dukt van Amerikaanse fokkers. Decennia lang werd in de VS via kruisingen 'gewerkt' aan een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2