Regio Achthovenerweg jaar afgesloten 'Kans op leuke dingen in Haaswijk nu verkeken' Zoeterwoude staat vol met reclamepalen Uitwisseling tussen ziekenhuizen Seringenberg laat het afweten Donderdag 23 mei 1991 R«i»cöe 071-161400 mie* de graaef LEIDEN NIEUWSLIJN Ontmoetingsruimte dertig-plussers VOORSCHOTEN De stichting SHUNT, die ijvert voor een ontmoetingsruimte voor dertig-plussen in Voorschoten, opent vrijdag voor het eerst de deuren. Voorlopig zit SHUNT in het ge bouw van de SVLV aan de luiiana van Stolberglaan. De ontmoe tingsruimte is vanaf 20.30 open. Een lidmaatschap is voorlopig nog niet verplicht. PvdA Leiderdorp gaat natuur in De Leiderdorpse PvdA wandelt onder het motto 'ken uw dorp' zaterdag door het park De Houtkamp. Belangstellenden worden door de heemtuin en langs verschillende landschapstypen ge leid. Ook de PvdA-raadsleden wandelen mee en 'staan open voor alle suggesties voor het park', de rondleiding start om 13.30 uur vanaf het gebouw 'De Lange Akker' aan de Persant Snoep- weg Winkelhof geeft jongerenfeest Het Leiderdorpse winkelcentrum de Winkelhof organiseert vrij dag en zaterdag verschillende activiteiten voor jongeren. Vrij dagavond van 18.30 tot 21.30 uur is er de Milk House Disco, een drive-inn show van Tros Popformule en het Nederlands Zuivel- bureau. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur staan op het plein bij de Winkelhof enkele opblaasattracties. De zogenaamde glijberg is afkomstig uit Disneyland. Verder is er een kleurendoolnof en een balletjeskussen. Leiderdorper Rodenburg wordt ridder De Leiderdorper P.). Rodenburg (60) is vandaag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Rodenburg nam na 45 jaar afscheid bij de Energie- en Watervoorziening Rijnland, waar hij projectingenieur was. Daarnaast was Rodenburg zeer actief in het maatschappelijk en kerkelijk leven in Leiderdorp. Landbouwplastic ZOETERWOUDE - In Zoeterwoude wordt op vrijdag 31 mei door de gemeente landbouwplastic opgehaald. Alleen plastic dat aan de kant van de weg wordt geplaatst waar het met een vrachtauto kan worden opgehaald, wordt meegenomen. Plastic dat niet van grof afval is ontdaan en niet compact is gebundeld laat de chauffeur staan. Ook jenycans worden niet meegenomen. Nieuwe naam buurthuis gevraagd VOORSCHOTEN - Voorschotenaren kunnen binnenkort wellicht zelf een naam verzinnen voor het nieuwe multi-functionele ge- houw aan het Aletta (acobsplantsoen in de wijk Noord-Hofland. I)c commissie kunst en cultuur wil dat de gemeente een ideëen - hus plaatst in het winkelcentrum aan de Admiraal de Ruytersin- ge"- VRUETUD Rommelmarkt Disco Open jongerencentrum F- Buurlgroep Haaswijk organ i- Kwadraat in Voorschoten orga- socrt komende zaterdag de jaar- niseert-morgen een disco-avond lijkse rommelmarkt in de gelijk- op het nieuwe adres: Prins namige Oegstgeester nieuw- Bemhardlaan 163 in Voorscho- bouwwijk. Vanaf twaalf uur kan ten. De disco wordt gedraaid iedereen op het Boerhaaveplein door de Maxell Music Show. terecht bij een honderdtal ver- Aanvang half negen. Toegang kopers, die van alles aanbieden, zeven gulden vijftig. Vol is vol. De rommelmarkt duurt van dus liefhebbers moeten er tijdig twaalf tot drie uur. bijzijn. Wijkvereniging pissig over financiële ingreep De Vereniging Haaswijk (VH) is 'pissig' op het ge meentebestuur van Oegstgeest nu dit heeft beslo ten 1,5 miljoen gulden uit de grondexploitatie van de nieuwbouwwijk definitief aan de algemene re serve van de gemeente toe te voegen. Volgens VH-secretaris 1. Rochat is de kans om leuke din gen te doen 'in de uiterst karig opgezette en mini maal aangeklede wijk' nu definitief verkeken. Vorig jaar al besloot de gemeenteraad de zoge noemde Haaswijkgelden tot begin 1994 'te parke ren' in de algemene reserve. De gemeente kon met de rente van dit geld gaten in de eigen begro ting dichten. Na 1994 kon dat met geld uit andere potjes. De Haaswijkgelden werden toen wel 'ge oormerkt' aan de algemene reserve toegevoegd opdat ze niet op de grote hoop terecht kwamen maar duidelijk herkenbaar bleven als geld afkom stig uit de exploitatie van de nieuwbouwwijk. Omdat Oegstgeest er financieel gezien weinig rooskleurig vcxir staat, besloot de gemeenteraad onlangs de 1.5 miljoen uit Haaswijk definitief aan de gemeentelijke algemene reserve toe te voegen. In een brief die wemelt van de uitroeptekens ver wijt het bestuur van de VH Oegstgeest 'een zig- zagbeleid'. VH-secretaris Rochat herinnert eraan dat de VH vorig jaar op uitnodiging van B en W een wensenlijst heeft ingediend. Daarop stonden on der meer maatregelen om de verkeersveiligheid op de 'racebanen' van Haaswijk (de IGeyn Prof- fijtlaan en de Haaswijldaan) te verhogen, een ver betering van de oversteeksituatie van school gaande kinderen ter hoogte van de Oortbrug, meer groen en meer parkeerplaatsen en een ver fraaiing van de als uiterst saai ervaren 'bejaarden- woningenkolos' in het centrum van Haaswijk. Rochat betwijfelt of er ooit nog aan de wensen uit Haaswijk wordt voldaan. De secretaris erkent dat de VH 'formeel geen poot heeft om op te staan' omdat de gemeente in het geheel niet is verplicht Haaswijkgeld aan doeleinden in Haas- wijle te besteden. Maar Rochat wijst erop dat de wijk destijds zo zuinig mogelijk is opgezet om financiële risico's uit de wee te gaan. Volgens de secretaris is nu vast te stellen dat er best wat meer in Haaswijk had gekund. Daarom vindt hij een inhaalslag ge rechtvaardigd. In de Oegstgeester gemeenteraad toont alleen D66 begrip voor de VH-opstelling. De andere par tijen menen dat Haaswijk is uitgegroeid tot een normale Oegstgeester wijk die geen speciale fi nanciële nabehandeling behoeft. LiUXRDOM «OOWTH UGTVOCT Het leiderdorpse St. Elisabeth ziekenhuis en het Alphense Rijnoord ziekenhuis hebben een uitwisselingsprogramma opgezet met de Amerikaanse Clemson University Vijf ver pleegkundigen uit South Caroli na bezoeken momenteel vier weken ons land om zich te ori ënteren op de Nederlandse ge zondheidszorg. Eind mei gaan Nederlandse leerling verpleeg kundigen naar de Verenigde Staten om ervaring op te doen in een commercieel ziekenhuis. De organisatie van de uitwis seling is in handen van de afde ling opleidingen van de zieken huizen Rijnland, de naam waar onder het St. Elisabeth-zieken huis en het Rijnoord samenwer ken. IX» uitwisseling van de Ne derlandse leerlingen wordt be taald door beide ziekenhuizen. Volgens de Stichting Rijnland is het 'uniek' dat een Nederlands ziekenhuis een dergelijk pro gramma voor zijn leerlingen fi nanciert. Het Rijnland is begonnen met het uitwisselingsprogramma om te leren van de Amerikaanse ervaringen op het gebied van opleidingen en verpleegkundige zorg. Het ziekenhuis wil dat de leerlingen ideëen opdoen en er varingen meenemen naar huis. ZOETERWOUDE ERIC JAN WETERINGS Winkeliers in de Zoeterwoudse Dorpsstraat blijven boos over de reclamezuil die een paar we ken geleden plotseling werd neergezet op het plein. De zuil werd ingepakt in zwart land bouwplastic en voorzien van kreten waaruit duidelijk de ont stemming van de winkeliers blijkt. 'Horizonvervuiling, mooi hè' en 'horizonvervuiling, bah!'. De staaf blijkt slechts een voor bode. Ook de rest van het dorp wordt volgezet met reclamepa len en nieuwe bushokjes met advertenties. De winkeliers hebben tot nu toe nog niets gehoord over hun actie, noch van de gemeente in wiens opdracht de abri is ge plaatst, noch van het bedrijf dat de reclameborden exploiteert. "Iemand van dat bedrijf is langs geweest om reclamefoto's te maken. Die man wist ook niet precies wat hij moest doen. Uit eindelijk heeft hij maar een foto met- en een foto zonder plastic gemaakt", verklaart fotohande laar Van Bemmelen. "Vanuit mijn zaak kijk ik de hele dag te gen dat ding aan. Lekker uit zicht is dat". De boosheid van de winke liers richt zich in de eerste plaats op het gemeentebestuur van Zoeterwoude. Van Bemme len: "We mochten de buurt niet opfleuren met bankies waar ou dere mensen even kunnen rus ten tijdens het boodschappen doen. Zelfs bloembakken mochten we niet neerzenen omdat er anders geen ruimte zou zijn voor festviteiten op het plein. En nu staat er zo n rare paal Er wordt gezegd dat de ge meente er 20.000 gulden voor zou vangen. Ik heb trouwens ook geruchten gehoord dat ze de zaak willen afkopen Van dat laatste is op het ge mr. ntrhnis niets bekend, v«'r zekert een ambtenaar. Sterker ZOETERWOUDE - Boze winkeliers hebben de redame-drieboek op bet Dorpsplein al weken In landbouwplastic verpakt De plaatsing van reclame borden in de rest van het dorp gaat rustig door. foto ellen martens nog. de gemeente moet zelfs betalen voor plaatsing en on derhoud van de bushokjes en reclamepalen waar het dorp momenteel mee wordt volge bouwd. Hoe diep de gemeente in de buidel moet tasten kan de ambtenaar niet zeggen. Als de hele operatie naar ver wachting binnenkort is afge rond staan in Zoeterwoude (Dorp en Rijndijk samen) 14 abri's (bushokjes), tien vips (verlichte informatiepanelen) en een triangel (de gewraakte zuil op het Dorpsplein). Op het industrieterrein aan de Rijndijk komt nog een aantal billboards. De kosten voor het onder houd van de bushokjes worden voor een deel betaald uit recla me-inkomsten. De vips worden aan één kant voorzien van re clame en aan de andere kant van een plattegrond van Zoeter woude. "Zo verlenen we aan busreizigers en aan mensen die de weg zoeken service, zonder dat het de gemeente veel geld kost", verklaart men de operatie op het gemeentehuis. Het grote knelpunt in de hele operatie blijkt het Dorpsplein. Niet alleen is het probleem van de ingepakte zuil nog onopge lost. ook de plaats van het bus hokje staat nog niet vast. 'Ter hoogte van de huidige halte plaats staat de oude gevangenis. Eerst moet Monumentenzorg bekijken wat daarmee mag ge beuren. Tot die tijd kunnen we de daar geplande abri nog niet plaatsen", verklaart een ambte- Schadeclaims van het bedrijf dat de reclameborden beheert, zijn tot nu toe uitgebleven, ter wijl de 'boodschappen' op de zuil al drie weken aan het oog zijn onttrokken. "Logisch", ver klaart een ambtenaar 'Tot nu toe is alleen in de bushokjes re clame opgehangen. De vips hangen nog vol met de tekst 'Even geduld a.u.b. De Achthovenerweg tussen Leiderdorp en Koudekerk aan den Rijn wordt tijdens de reconstructie geduren de bijna een jaar afgesloten voor doorgaand verkeer. De werkzaamheden begin nen in september. Aan wo nenden moeten een stukje van hun grond afstaan voor de reconstructie van de weg. LEIDERORP CEES MENTINK De weg wordt verbreed tot zes meter en aan weerszijde van de weg worden de bermen ver breed. Bovendien wordt de klin kerbestrating vervangen door een asfaltweg, worden onveilige bochten rechtgetrokken en slo ten gedempt. De 48 aanwonenden moeten elk een stukje grond afstaan om de plannen te realiseren. De ge- Leiderdorp verwacht 'op korte termijn' met al deze aanwonenden tot overeenstem ming te komen en wil in sep tember met de reconstructie beginnen. De werkzaamheden nemen naar verwachting een klein jaar in beslag. De gemeente Leiderdorp vindt de reconstructie dringend noodzakelijk. Wethouder J.F.W. Veldstra (ruimtelijke ordening) sprak gisteravond tijdens een hoorzitting in het gemeentehuis bezorgd over de vele ongeluk ken met dodelijke afloop, haar machteloosheid daar iets aan te doen en het tekortschieten van maatregelen. De reconstructie maakt de weg eindelijk veilig, hoopt de wethouder. De aanwonenden verweten de gemeente gisteravond te ver zanden in studies. "Wij mogen een stukje grond afstaan voor één gulden vijftig per vierkante meter en als we niet meewerken wordt de grond onteigend. Vei ligheidsmaatregelen treft u niet. Het lijkt Rusland wel". Zij vroer gen om betonblokken, zodat automobilisten gedwongen1 worden veilig te parkeren of te passeren. Ze vrezen dat er eerst voetgangers of wielrijders moe ten verongelukken voordat er echt iets aan het veiligheidsas pect wordt gedaan. De wethou der zegde toe een duidelijke markering te zullen aanbrengen op plaatsen waar de voetganger en fietser kunnen oversteken. "De lasten en gevaren van de weg zijn steeds voor de bewo ners. Zij liggen 's nachts te schudden in hun bed, worden uit de slaap gehouden door het veel te hard rijdende verkeer dat toeterend en gierend voorbij raast", klaagden de aanwonen den. De reconstructie kost 7,5 mil joen gulden. Daarvan neemt de provincie vijf miljoen gulden voor haar rekening. Gedurende de werkzaamheden wordt een informatiekeet ingericht, waar dagelijks spreekuur voor aanwonenden wordt gehoudi De Seringenberg. Dit jaar heeft 'Ie niet of nauwelijks gebloeid, maar de mensen stromen toe.. FOTO ELLEN MARTENS WASSENAAR De Wassenaarse Seringenberg heeft dit jaar niet of nauwelijks in bloei gestaan. De attractie die nu zo n slordige eeuw lang het landgoed De Horsten siert de heuvel werd aan het eind van de vorige eeuw met seringen beplant - trekt juist in deze tijd duizenden mensen vanwege de "paarsig blauwe pracht". Maar het weer is het afgelopen voor jaar zo vreemd in de weer ge weest, dat de seringen het heb ben laten afweten. Volgens De Horsten-boswachter Lieftink zorgden de paar mooie dagen begin april ervoor dat de eerste seringen, bovenin de berg, al uitkwamen. 'Toen werd het in eens stervenskoud en is de boel bovenin bevroren. Onderin ge beurde er helemaal niets meer. En eigenlijk is de berg helemaal niet mooi meer uitgekomen. Dus hebben we dit jaar maar geen ruchtbaarheid aan die bloei gegeven Ruchtbaarheid of niet, het publiek stroomt toch wel toe. Lieftink heeft het idee dat juist de afgelopen twee jaar de be zoekersaantallen gigantisch zijn toegenomen. Dat kan komen doordat de openingstijden van het landgoed zijn verruimd, maar ook door de komst van een theehuis in de Horsten. Preciese bezoekersaantallen heeft hij helaas niet. Maar dui delijk is wel dat de Seringenberg een steeds belangrijker attractie wordt voor de regio. Het 'geheim' van de berg schuilt in het paadje dat de be zoeker tussen de seringen door loodst tot boven in de heuvel, waar een uitkijkpost is. Prins Frederik, zoon van Willem 1. gaf destijds de opdracht om de heuvel vol seringen te planten. Aan de voet van de Seringen berg ligt een gigantisch gras veld, dat vooral in de weekein den barstensvol zit. Kinderen spelen er, ouders liggen er te zonnebaden of gewoon rond te kijken. Het landgoed is de komende zomermaanden nog dagelijks geopend van negen uur 's och tends tot half acht 's avonds. Daarna zijn wandelaars (zonder honden) welkom tussen negen en vijf uur. De ingang is aan de Papeweg, vlakbij het kruispunt Den Deijl. De Achthovenerweg in Leiderdorp. Een jaar lang kan doorgaand verkeer geen gebruik maken van deze be langrijke (sluip)route richting Alphen. foto ellen martens

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20