Leidsch Dagblad Weduwe Gandhi weigert opvolging v<KSSffi! De Vries geeft koppeling op Jonge drugskoerierster sterft in KLM-vliegtuig videorecorder korting Woedende FNV zet staking in haven Rotterdam voort Gorbatsjov vraagt 100 miljard dollar Auto huren? O* MultiRent Donderdag 23 mèTT991 Nr. 5979 Losse nummers f 1,45 ALPHEN AAN DEN RUN Ruim 100 Alphe- naren weigeren servicenota's PAGINA 19 Leidse schilder: "Ik heb het goed bij m'n baas". Fidelio als kinder opera in de Leid se Schouwburg. 'Menselijke bomdoodde ex-premier India Sonia Gandhi, de 44-jarige weduwe van de dindag vermoorde oud-premier Rajiv Gandhi, weigert haar man op te volgen als leider van de Indiase Congres partij. "De tragedie maakt het mij niet mogelijk het leiderschap van de partij te aanvaarden", zo staat in een verklaring die zij van middag heeft uitgebracht. Sonia Gandhi was gisteren door de leiders van de par tij aangewezen als opvolger van haar man. Eerder had zij al haar afschuw uitge sproken over de politiek. NEW DELHI GPD-Rtr-DPA De moord op Rajiv Gandhi is vermoedelijk een 'kamikaze-ac tie' van een vrouw geweest. In diase kranten melden vandaag dat politie-deskundigen op de Sonia Gandhi. FOTO AFP plaats van het misdrijf verschei dene aanwijzingen hebben ge vonden die deze theorie onder steunen. Een onderzoeksteam onder leiding van een opperrechter kwam vandaag met een voorlo pige conclusie over de theorie van de 'levende tijdbom'. Vol- 'Zwartrijders zien er onverzorgd uit' nisteries van justitie en verkeer en waterstaat. Hoewel hoge boetes moeten worden opge legd, trekt slechts een klein per centage direct de portemonnee Zwartrijden, constateren de cri minologen, is geen uniek Ne derlands probleem, maai Am sterdam is wel een Europese uitschieter. Ze stellen dat zwart rijders zich over het algemeen dezelfde houding aanmeten als de conducteur als het om kalm te en beleefdheid gaat. „Zwartrijders zijn over het alge meen jonge, niet-blanke man nen die er, qua uiterlijk, onver zorgd uitzien. De conducteur toont met deze groep de minste coulantie als zij op zwartrijden worden betrapt'' Deze conclusie trekken crimi nologen van de Leidse universi teit uit een onderzoek naar zwartrijden in het openbaar vervoer, in opdracht van de mi- NIEUWSLIJN Hans Dorrestijn slaat miljoenenbod af Cabaretier Hans Dorrestijn gaat niet in op het aanbod van een anonieme'geldschieter om in ruil voor 4,5 miljoen gulden niet meer in de publiciteit te treden. Volgens Dorrestijn weegt het bedrag niet op „tegen wat ik ervoor laten moet". De cabaretier werd op 1 maart in een Rotterdams theater benaderd door een gemaskerde man die hem eerst mondeling het aanbod deed. Daarna riep Dorrestijn in een aantal kranten de anonymus op zich bekend te maken. Uit een faxbericht dat de cabaretier zegt te hebben ontvangen blijkt dat de onbekende liefhebber is van Dorrestijns werk. De man wilde de cabaretier opnemen in zijn 'kunstcollectie', die na zijn dood zou worden vrijgegeven. Dor restijn: „Daar heb geen zin in". SCHIPHOL BILL MEYER Een 18-jarige Colombiaanse vrouw is zaterdag aan boord van een KLM-vliegtuig gestor ven toen vijf cocaïnebolletjes in haar maag openbarstten. De drugskoerierster bleek na sectie in totaal negentien bolletjes van 68 gram te hebben ingeslikt. Ze werd onwel en raakte be wusteloos in het vliegtuig dat frontloading 2 videokoppen 32 voorkeurzenders direkte opname (QTR) S-tuner PAL kieurensysteem 14 dagen-4 progr timer scart aansluiting gens de experts heeft een vrouw dinsdagavond de op haar lijf ge bonden explosieven tot ontplof fing gebracht toen zij bloemen aanbood aan Gandhi. De politie heeft resten van een buikgordel en stukken van een ontstekings apparaat gevonden. Hoewel niemand nog de ver antwoordelijkheid voor de moordaanslag heeft opgeëist, verdenken de autoriteiten de Tamil Tijgers ervan de moord op de Indiase leider te hebben beraamd. De Tijgers hebben in het verleden dezelfde techniek gebruikt om tegenstanders uit de weg te ruimen. De S ril an kaan se guerrilla-organisa tie heeft betrokkenheid bij de moord ontkend. President Venkataraman van India heeft vanochtend de poli tieke leiders bij zich ontboden voor overleg. Volgens goed in gelichte kringen wil hij de vor ming van een nationale kabinet voorstellen, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. Zie ook pagina 2 Sudan vraagt weer om hulp KHARTOUM IPS De regering van Sudan heeft het buitenland opnieuw opgeroe pen voedsel te sturen. Tien mil joen Sudanezen worden be dreigd met de dood. De Sudanese commissaris voor noodhulp wijst er op dat de do noren nog maar 205.000 ton voedsel hebben geleverd van de beloofde 551.000 ton. -cli LBPEN ERNA STRAATSMA gedeputeerde T. Jansen heeft van daag het laatste deel van de nieu we weg tussen Leiden en Katwijk, de S4, voor het verkeer geopend. Het gaat om het weggedeelte tus sen Holiday Inn (Leiden) en Val kenburg. de Ing. G. Tjalmaweg. Tevens zijn de op- en afritten van rijksweg A44 in gebruik genomen. Door de nieuwe verbinding zal het doorgaande verkeer waarschijnlijk afnemen in de gemeenten Val kenburg. Rijnsburg. Katwijk en Wassenaar. De Leidse burge meester Goekoop onthulde van middag tijdens de opening van de weg een bord met de naam 'Lei den aan Zee'. Het is vlak voorbij het viaduct van de A44 (komend van de S4) geplaatst. Door de nieuwe provinciale weg is er een zo snelle verbinding tussen Leiden en het strand dat B en W die naamswijziging gerechtvaardigd vinden. Tegenstanders van de weg zijn er ook. Een groep die zich de Kabouterkinderen noemt heeft vannacht een deel van het wegdek en de brug over de Rijn ondergespoten met bloemen en 'vreugdevolle teksten' zoals 'Stop de autoterreur*. De actie was een protst tegen de verdergaande as faltering van Nederland. De Ka bouterkinderen pleiten voor uit breiding van natuur- en milieu vriendelijke vervoermiddelen zoals de fiets. De met rode verf geschilderde teksten en bloemen werden nog voor de officiële ope ning verwijderd. Op de foto: een overzicht van het kruispunt van de A44 met de nieuwe S4. FOTO LOfK njYDUXXM WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER Droog weer Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden Minister De Vries van sociale zaken gelooft niet meer in de koppeling. De bewindsman heeft gisteren de Kamer laten weten dat volgend jaar de verhouding tussen werken den en niet-werkenden zal verslechteren. duur wordt WÊ er somber uit. Het CDA weigerde gisteren elke reactief gelooft de partij dat de koppeling in 1992 niet kan worden gehandhaafd Door het stilzwijgen wil het CDA bij coalitiegenoot PvdA niet op de tenen gaan staan. Boven dien wordt gehoopt dat de PvdA nu ook in ziet dat de koppeling onhoudbaar is. PvdA'er Leijnse gaf te kennen dat pas eind van dit jaar beslist kan worden over de koppeling. De cijfers tot nu toe zijn erg voorlopig, aldus de PvdA'er. „Wij zeggen nu niet dat wij de koppeling per 1 januari kun nen vergeten." De Vries baseert zijn sombere verwach ting op cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB). Dat verwacht de komende drie jaar een verslechtering van de verhouding tus- ^sen de aantallen werkenden en niet-wer- kenden. Zonder duidelijke vermindering van ziekteverzuim en arbeidsongeschikt heid is het volgens De Vries „welhaast ze ker" dat de CPB-berekeningen uitkomen. De Vries geeft aan dat het kabinet er alles aan wil doen om het tij te keren. De komen de maanden wil het kabinet voorstellen van het aantal uitkeringsgerechtigden vens zullen werkgevers en bonden worden opgeroepen de lonen te matigen. Daarnaast moet in cao-besprekingen meer aandacht komen voor werkgelegenheid en scholing Om loonmatiging te steunen is het kabi net bereid tot lastenverlichting voor men sen met inkomens tot 43.000 pilden bruto. Daarnaast gaat de belastingaftrek voor ar beidskosten bij werkenden (het arbeidskos ten forfait) omhoog. De Vries kondigt aan dat het kabinet de hele situatie deze zomer opnieuw wil be oordelen Als de kopjvling vervalt, worden het minimumloon en uitkeringen ti met hel inflatiepercentage verhoogd. De Stoep vraagt zetfstandig werkend kok 071-144734 na 16.00 uur Bod arrogantewerkgevers van tafel geveegd Steun Westen moet perestrojka redden MulttRent verhuurt alles op wielen vanuit Caracas (Venezuela) op weg was naar Amsterdam. On danks hulp van twee Italiaanse artsen stierf de vrouw vrij snel aan cocaïnevergiftiging. De rijkspolitie arresteerde bij aan komst van het vliegtuig de 28- jarige Italiaanse 'vriend van de vrouw, die met haar op doorreis was naar Milaan. Ook in zijn maag zijn bolletjes aangetrof fen. Vandaag is voor de tweede achtereenvolgende dag ge staakt bij de stukgoed- en containerbedrijven (non- bulk) in de Rotterdamse haven. Wel was het aantal stakers minder dan giste ren. Bij bedrijven die giste ren nog plat lagen, zoals ECT en Bell Lines, ging een aantal ploegen weer aan het werlc ROTTERDAM ANP-GPP De Vervoersbond FNV, die tot de staking heeft opgeroepen, besloot gisteravond unaniem de acties vandaag voort te zetten uit woede over de „arrogante" houding van de werkgevers, verenigd in de SVZ. Die weige ren nog altijd te onderhandelen over één cao voor de non-bulk - sector (5.500 werknemers), zoals de bonden eisen. De FNV nodigde de werkge vers gisteravond uit om over haar eisen te praten, maar de SVZ wees dat aanbod van de hand. Volgens werkgevers-on derhandelaar P. Van der Sluis is het onmogelijk 'zo maar even' een cao voor de non-bulk af te sluiten. „Ik hoop nog steeds dat de vervoersbond in zal zien dat de tijd nog niet rijp is om in één overleg vijf cao's ineen te schui ven. De werknemers in de ha ven hebben nu recht op een nieuwe cao bij hun bedrijf. Als ze moeten wachten op een non-bulk-cao. die via zorgvul dig overleg tot stand moet ko men. is dat niet in hun belang", aldus Van der Sluis. De SVZ is best bereid op de lange termijn te onderhandelen over een non-bulk-cao. In de aanloop naar dergelijke onder handelingen moeten eerst pro cedurele afspraken worden ge m.i.tkt De wrrkgevers willen daar maandag over praten met de vervoersbond, die dat wei gert MOSKOU UW-Rtr-AfR Sovjet-president Gorbatsjov wil dat het Westen hem helpt tot een bedrag van 100 miljard dol lar om zijn politiek van econo mische hervorming (pamlnj ka) te redden Bovendien wil hij deelnemen aan de bijeenkomst van de zeven grootste geïndus trialiseerde landen (G-7) in juli in Londen om de economische hulp aan zijn land te bespreken. Gorbatsjov heeft dat gisteren op een persconferentie in Mos- ln m. rgrdeeld naar aanlci ding van het bezoek van de Ita liaanse premier Andreotti Ook zei (iorbatsjov dat nog diverse zaken moeten worden opgelost die verband houden met de komende topbijeen komst met de Amerikaanse pre sident Bush. „Daardoor kunnen we nu nog geen definitieve da tum vaststellen". Andreotti zei een voorstander te zijn van deelneming van de Sovjetunie aan de G-7 bijeeen- komst. maar waarschuwde dat NÉi ÉU hH één van de leden van deze groep is Aan de 0-7 bijeenkomst in juli in Londen nemen de Verenigde Staten la pan. Duitsland. Canada. Frank njk. (.root Bnttanmé en Italië deel. Het Congres van Volksafge vaardigden van Rusland, dc hoogste wetgevende macht van de Russische Federatie, heeft gisteren formeel ingestemd met een wet die een krachtig presi dentschap met uitgebreide be voegdheden mogelijk maakt. I nirmsr president van Ru* land. die 12 juni wordt gekozen (algemeen wordt aangenomen dat het de huidige parlements voorzitter Bons leltsin wordt) knjgt de mogelijkheid minister* aan te wijzen, decreten wit vaardigen en lokale functmna- rissen te ontslaan De president mag niet jonger zijn aan 35 en met ouder dan 65 jaar Hij kan maximaal twee termijnen van elk vijf jaar dienen. Auto- en Motorverhuur Vondeflun 80 L*dtn T*t 07135i8 i 8 Een werknemer spreekt zkh uit tijdens een staldngsbijeenkomst bij ECT, gistermiddag. •FOTOMOO Als de FNV blijft volharden in haar standpunt, overweegt de S\7 een kort geding aan te .spannen, aldus Van der Sluis, die de acties verder „onzorgvul dig" noemde. Bij de stukgoed en contai nerbedrijven in de Rotterdamse haven was de staking gisteren vrijwel algemeen Om zeven uur 's ochtends werd mavsaal ge hoor gegeven aan de oproep van de bond om niet aan het werk te gaan. Dc Vervoersbond W dn de acties „onverstandig" noemt, is verbaasd over de grote act ie be reidheid. Het CNV zal maandag wel aan het overleg met de werkgevers deelnemen 712141400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1