Leiden Amerikaans Nalco lonkt naar Leiden Bewoners Pesthuislaan krijgen nieuwe huizen Oeps!? Omgevingsvaklui doen werk te goed Kilometers lang lint van geluidsschermen in Leiden Donderdag 23 mei 1991 Redactor 071-161414 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WTM WEGMAN Eindredactoe PAUL OE TOMBE Vom^evtng: RON VAN HAASTREGT 15 OMWONENDEN van het Pesthun aarzelen om ja te zeggen tegen het aanbod voor een nieuwe woning Nieuwslijn Feest in Meerburg In de wijk Meerburg wordt zaterdag 1 juni een Grieks buurtfeest georganiseerd. Tegen 10.00 uur trekt drumfanfare Matilo door de wijk om de bewoners wakker te schudden voor de Olympi sche kinderspelen die om 10.30 uur aanvangen. In de wijk is een speurtocht uitgezet die lopend of op de fiets kan worden afge legd en waarin de Griekse goden centraal staan (aanvang 12.30 uur). Het feest wordt 's middags afgesloten met een optreden van de folkloristische dansgroep Artemis op het terrein van het buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Peurbakkentocht zoekt deelnemers tot 15 juni. De tocht, een vast onderdeel v feesten, wordt dit jaar op de avond van 4 juli gevaren. De op tocht van zelfgebouwde, carnavaleske vaartuigen is steevast een grote publiekstrekker. Inlichtingen over deelname bij de organi serende brandweer, tel. 212201. Braderie in Doezastraat/Herenstraat Ongeveer 80 kramen staan woensdag 5 juni opgesteld in de Doezastraat en de Herenstraat. De winkeliersverenigingen van deze straten houden die dag weer de jaarlijkse braderie Er zijn tal van attracties voor kinderen. Zij kunnen zich laten schmin ken en er rijdt een speciaal treintje. Er worden ballonnen uitge deeld en er staat een springkussen. Bovendien is er een rijdende grabbelton en treden straatmuzikanten op. Kinderen kunnen ook deelnemen aan een vrijmarkt die van 12.00 tot 17.00 uur wordt gehouden in het Van der Werfpark. Turkse zender wellicht op kabel Ook als Eurosport terugkomt op het regionale kabelnet, blijft de kans groot dat binnen enkele weken de Turkstalige zender TRT- INT aan het pakket wordt toegevoegd. Twee weken geleden ver dween Eurosport van de kabel door problemen met haar spon sors. Raadslid N. Demirbas opperde namens de Turkse gemeenschap het plan om de lege plek op te vullen met het Turkse kanaal. B en W steunen dit voorstel. Vanavond komen vertegenwoordigers van de gemeenten in de Leidse regio die op 'de mast' in Oegst- geest zijn aangesloten bijeen, om over het voorstel te beslissen. Als de regio-gemeenten instemmen, is de Turkse zender al bin nen enkele weken op het nu nog lege kanaal 3, dat eigenlijk voor een Franstalige zender was gereserveerd, te zien. Buurtbewoners worden te gemakkelijk LEIDEN ERNA STRAATSMA De omgevingsvaklieden in Pan cras-Oost doen hun werk te goed. Het schoonmaken en op knappen van de buurt maakt de bewoners lui. Veel te gemakke lijk zetten mensen hun kapotte wasmachine buiten. De reini ging wordt minder vaak gebeld om grof vuil op te halen, de om gevingsvaklieden halen de rom mel toch wel op. Het project met langdurig werklozen lijkt een averechts ef fect te hebben. De buurtbewo ners in Pancras-Oost worden door de schoonmakers annex klusjesmannen juist niet gesti muleerd hun steentje bij te dra gen aan een gezellige en mooie woonomgeving. Wat wel de be doeling was. Dat is althans de indruk van gemeente-ambte naar en wijkhoofd van de vak lieden. K. Kroon. Hij begeleidt ruim twee jaar de zogeheten omgevingsvaklie- den in Pancras-Oost, door de gemeente aangewezen als soci ale vernieuwingswijk. Zwerfvuil verwijderen, speelplaatsjes re pareren en plantenbakken ver zorgen. Ook in de Slaaghwijk en Leiden-Noord zijn onlangs om gevingsvaklieden aan de slag gegaan. Het van oorsprong Leidse idee heeft inmiddels na volging gevonden in onder meer Den Haag, Almelo, De venter en Enschede. De omgevingsvaklui zijn vier dagen per week bezig en gaan een dag per week naar school. De gemeente hoopt op deze manier langdurig werklozen, leiden loman leefmans Voor de omwonenden van het Pesthuis worden, op enkele meters van hun huidige huizen, nieuwe woningen neergezet. De huidige historische pandjes moeten wijken voor de bouw van het nieuwe, imposante Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) naast het voormalige Legermu- De ontwerper van het NNM. de Leidse huisjes architect F. Verheien, gaat ook de voor de 'oude' bewoners ontwer pen zodat de drie families in de di recte omgeving van het Pesthuis kunnen blijven wonen. Raadsman W. lansen van de drie gezinnen heeft samen met hen een lijst van eisen opgesteld waaraan de wo ningen moeten voldoen. De bewoners houden met hun eisen nog een slag om de arm. Ze zijn nog maar nauwelijks bekomen van de schrik van jurti vorig jaar toen zij tijdens de openingen van de succesvolle Dino-tentoonstel- ling in het Pesthuis een foldertje in handen kregen. Daarin stonden de plannen voor een nieuw en groot museum aan de Plesmanlaan. Op een plattegrondje waren de hui zen van de bewoners van de Pesthuislaan alsvast weggelaten en stond een massale tentoonstel lingszaal. Ondanks de welgemeende excuses van de toenmalige interim-directeur van het NNM. A. de Caluwé, protesteerden de drie families, Smit, Van Beek en Van Beek met borden bij de ingang van het Pesthuis waar dagelijks duizenden bezoekers in de rij stonden voor de Dino's. Leiden monu mentale stad. Deze huizen uit 1690 moeten plat", stond op een spandoek te lezen. 'Tot aan het parket moet alles goed geregeld zijn De Leidse gemeenteraad, het NNM (een combi natie van het museum voor Natuurhistorie en het museum voor geologie en mineralogie) en de Rijksgebouwendienst waren het er over eens dat de verder toegejuichte plannen niet de bewoners de stuipen op het lijf had mogen jagen. In de on middellijke nabijheid van hun huidige huizen zouden zij nieuwe woonruimte krijgen. De twee families Van Beek krijgen geheel nieuwe en mo derne woningen. De familie Smit krijgt een in oude stijl gebouw huis naast de voormalige Vrou wengevangenis tegenover de in gang van het Pesthuis. Volgens lansen zijn de bewoners toch bang dat er een spelletje met ze wordt gespeeld. Daarom heb ben ze nog niet defintitief 'ja' ge zegd tegen de gedwongen verhui zing. De Pesthuislaan-bewoners realiseren zich goed dat een recht zaak wel de nieuwbouw van het prestigieuze museum enkele jaren kan ophouden maar of daar /elf beter van worden, is de vraag. Daarom willen ze onder voorbe houd wel uit hun oude huisjes ver trekken en naar een nieuw huis enkele meters verderop verhuizen, maar stellen ze wel eisen aan zo'n nieuwe woning. Tot en met de parketvloer willen ze alles geregeld zien. lan sen vindt de opstelling van de families begrijpelijk en juist: "Als ze weg moeten uit hun monumen tale huisjes, mogen ze daar best wel iets goeds of zelfs iets beters voor terugzien". De kosten van de nieuwbouw, waarschijnlijk enkele tonnen, zullen door de Rijksgebouwen dienst moeten worden betaald Of deze later weer in rekening worden gebracht bij het NNM is on zeker. die moeilijk plaatsbaar zijn, een baan te helpen. Het snijdt dus aan twee kanten. Elke ochtend verzamelt een groep van zo'n zes man in de voormalige beheerderswoning van de begraafplaats aan de Groenesteeg. De begraafplaats zelf moet ook onderhouden worden. Een gedeelte van de grafzerken staat in keurig kort- gewiekt gras, de rest van de ste nen staat verdekt opgesteld tus sen weelderig 'onkruid'. Het liefst wil Kroon dat zijn jongens 'de troep in een middagje weg halen'. maar veel bezoekers zouden dat zonde vinden. En daar wordt rekening mee ge houden, zegt Kroon. "We hou den nu een deel netjes en een deel ruig". Wijkagent Kroon heeft iets weg van een wijkagent. Op zijn dagelijkse rondgang door de buurt spreekt hij geregeld buurtwoners aan voor een praatje of een verma ning. "Wat moet dat daar", zegt hij streng tegen een man die aan wat roestende fietsen sleu telt. En tegen een jongen die op zijn verzoek een paar papiertjes opraapt en in de vuilnisbak gooit: "Fijne gozer. Ik zal je moeder wat plantjes voor de voortuin geven". De twee omgevingsvaklieden Ed Bootsma (21) en Aad van der Werken (40) stappen bij Kroon in het gele gemeentewagentje voor een inspectieritje door de wijk. "Ed, ga jij nou voorin zit ten. Als je zwerfvuil ziet liggen a. V i A'Ï De omgevingsvaklieden dreigen langzamerhand te verworden tot een alternatieve grofvuildienst stap je uit en raap je het op". En onderweg wordt inderdaad re gelmatig gestopt om lege plastic flessen, fietswrakken en oude kranten in de laadbak te gooien. "Die tak daar, zaag die ook even af". In een hofje staat een oude koelkast op straat. "Kijk, die staat daar al twee weken", ver zucht Kroon. "Even een tele foontje plegen naar de reini gingsdienst. dat is toch makke lijk? Maar nee hoor. ze zetten hem gewoon buiten, denken waarschijnlijk: die gasten halen hem toch wel op". Even verderop, op de Middel stegracht, wijst de opper-omge- vingsvakman op een paaltje dat De pandjes achter het Pesthuis die worden gesloopt. Enkele tientallen meters naar links komen de nieuwe huizen voor de huidige bewoners. foto loek zuyderduin a koevoet/gert visser Walenkamp benadrukt dat de komst van het bedrijf nog aller minst zeker is hoewel de onder handelingen al van voor de Golfoorlog dateren. Wanneer overeenstemming wordt bereikt over vestiging in deze regio, wordt een kantoor gevestigd dat veel groeimogelijkheden moet hebben. Gedacht wordt momenteel aan een lokatie in het Oegstgeester deel van de Leeuwenhoek (aan de andere zijde van de A44). Het gemeentebestuur van Oegstgeest zou bereid zijn mee te werken aan de ontwikkelin gen van dit gebied tot een on derdeel van het Leidse Bio Sciencepark. De grond is echter eigendom van de universiteit. Het is het laatste stukje grond waarop de universiteit kan uitbreiden. On duidelijk is op dit moment in hoeverre de universiteit bereid is deze grond af te staan voor het bedrijventerrein. Walenkamp juicht de samen werking tussen Leiden en Oegstgeest toe: "Gemeente grenzen tellen in deze niet. Het maakt niet zoveel uit of zo'n be drijf nu net in Leiden of in Oegstgeest komt te staan". Vol gens Walenkamp voltrekken de gesprekken tussen de twee buurgemeenten zich in een 'constructieve sfeer'. De wethouder zegt dat de Leeuwenhoek niet de enige he se hfldbsre lokatie is In i oden zouden meer plaatsen geschikt /iid vooi 'ie vestiging ven Nil co Met welke andere Europese steden Nalco onderhandelt, wil Walenkamp niet zeggen Opmerkelijk is ook dat Oegst geest zich nu bereid toont om dit deel van de Leeuwenhoek Een druipend kaarsje op het Vinyl. daar rruxrt je niet te licht over denken En een lekkende vulpen tekent je vloerbedekking voor het leven Met een Naturo vloer ach, even ri doekje scheef in de grond staat. "Giste ren nog recht gezet, daar heb ben /e nou al weer ié een doBe stier tegenaan staan hengsten" Ed en Aad doen er het zwij gen toe. Braaf ruimen ze het vuil op en gaan dan weer in de auto zitten. Ed Bootsma uit Koudekerk vindt het werk in de buurt "best leuk'. Hij gaat een dag per de week naar de tuin bouwschool in Oegstgeest. Aad van der Werken komt eveneens niet uit de wijk zelf. hij woont aan de Willem de Zwijgerlaan. "Ik werk hier nu sier weken en bei gMfl wel goed Hiervoor heb ik zeven jaar in een ander werk lozen project gewerkt. Toen moest ik schommels en bankjes onderhouden. Tja. hoe dat met mijn salans zit weet ik niet Ik krijg mijn geld van het Stads- bouwhuis en ben er. vergeleken met toen ik in de steun zat. een paar honderdjes op vooruit ge gaan. Ik ben daar wel tevreden Dienstverband Navraag op het Stadsbouwhuis leert dat werklozen na een half jaar werken met behoud van uitkering een contract voor een half jaar knjgen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat omge vingsvaklieden een vast dienst verband aangeboden knjgen. Dat is overigens nog niet ge- FOTOflÜNMARI'rt beurd. Dat de omgev ingsvaklie den zoals Kroon beweert zijn 'teruggefloten' omdat ze te veel deacn is volgens chef openbare werken van de ge meente W. Sligt niet helemaal Na een experimentele fase is het werk van de omegevings- vaklieden onder de loep genu men en zijn de taken tussen verschillende ambtelijke onder delen alleen beter verdeeld. Zo wilden de omgeving». aklteden en de directie groen elkaar nog wel eens in de weg zitten "Nee ik ben ervan overtuigd dat de omgevingslieden in ile toe komst meer werk kunnen gaan doen", aldus Stigt. Wereldleider in waterzuivering De gemeenten Leiden en Oegstgeest zijn met het Ameri kaanse bedrijf Nalco in onderhandeling over vestiging van het Europese hoofdkantoor in de Leeuwenhoek. Nal co heeft ook enkele andere lokaties in Europa op het oog. Het bedrijf mag volgens de Leidse wethouder J. Walen kamp (economische zaken) worden beschouwd als 'een wereldleider in waterzuivering'. O ■^*1' J! Groene "scher- moeten om wonenden be schermen tegen de extra geluid- overlast door de spoorverdubbe- ■m .roro.on als bedrijfsterrein te ontwikke len In hetzelfde gebied pro beert Oegstgeest een composte- ringsinstallatie voor de Gevulei- gemeenten van de grond te krij gen. De gemeente Oegstgeest denkt aan mogelijke s king tussen Nalco ei postcringsinstallatie. NATURO f VLOEREN WONEN ZONDER ZORGEN LEIDEN. K lokpoort 53, Tel. 071 - 226138 Een kilometers lang lint van groene geluidsschermen gaat de spoorbaan markeren die dwars door Leiden loopt. Een groot deel van het miljoenenproject moet volgend jaar zomer al klaar zijn "Afschuwelijk7 Ik denk dat dat wel meevalt", zijn de geruststellende woorden van milieu ambtenaar Jan Veile koop. "Leiden in de schermen", fa 08 MN rtttef 'lil' hi| bedacht voor de maatregelen om de overlast van het groeiende treinverkeer te beperken De Nederlandse Spoorwegen (NS) zijn wettelijk verplicht de extra geluidsoverlast weg te ne men die ontstaat door de uit breiding van de spoorbanen. Het aantal spoorlijnen van lei den naar Den Haag verdubbelt en het emplacement van het nieuwe Leidse station wordt groter omdat er meer treinen gaan rijden. Om bouwvergunningen te knjgen voor het nieuwe station moesten de spoorwegen een akoestisch rapport laten maken. Daaruit bli|kt dat door de nieu we ontwikkelingen hel lawaai in Leiden toeneemt. Voordeel voor omwonenden is. volgens Velle- koop. dat door het plaatsen van schermen niet alleen wordt voorkomen dat meer overlast ontstaat, maar dat de herrie zelfs minder wordt dan nu het geval iv F en scherm kost gemiddeld 1200 gulden per meter In Lei den worden over een lengte van minstens 3,2 kilometer scher - men geplaatst, dus kosten de gcluidsmaatregelen bij elkaar zo'n 4 miljoen gulden NS en het ministerie van vrom draaien voor de kosten op Het is nog niet bekend of Leiden ook een bijdrage moet leveren. Wel staat vast dat de kosten voor plaat sing van het 1400 meter lange scherm langs de Stevenshof gr deeltelijk voor rekening van de gemeentr komen Op net mo ment dat werd besloten daar een nieuwbouwwijk neer te zet ten. was de geluidsoverlast na melijk al te hoog. In de zomer van 1992 worden de nieuwe extra hanen naar en van Den Haag in grhnuk geno men en dan moet een groot deel van de schermen al staan. Vanaf de P C.. Hooftlaan. ter hoogte van de scholen, tot en met de Stevenshof wordt de spoorbaan dan aan de noord kant afgeschermd Het gedeelte tussen de Sluwst raat en de Smaragdlaan wordt twee meter h(M .j; Ook het gedeelte aan de an dere kant van de haan. tussen de l.agr Morsweg en de split sing met de spoorlijn naar Al phen Wordt dan ingrpakt De schermen tussen de Rijn- zjchtstraat en de lage Morsweg staan ook voor I juni volgrnd jaar Bij de 'kop van Transvaal' moeten dan eveneens maatre gelen zijn grnomen Omdat daar op dit moment te weinig ruimte is voor meer spoorba nen, wordt een zogeheten keer muur geplaatst I en stalen wand van 7 meter boog ver vangt het dijklichaam. "Het ge luulsscherm moet daar boven op komen, of er worden voor zienmgrn grtroffen aan de wo ningen aldus Vrllrkoop In overleg met de bewoners wordt bepaald hoe de zaak wordt aan gepakt Na de vakantie beginnen <le voorbereidende werk/aamhe den I)c schutlingen bestaan uit palen waartussen aluminium cassettes hangrn. Die worden waarschijnlijk jvis vlak voor i juni geplaatst omdat we welen dat ze meteen vol gespoten worden Het enige scherm dat nu in leiden staat, ter hoogte van de forellen In de Meren- wijk. werd ook meteen doelwit van graffiti-spuiters. De rest van de golutdsscber men wordt later grplaatst. maar in rik geval voor I juni 1996. Voor de drie flats aan de Boer haavrlaan komt een scherm van 300 meter lang en twee me ter hoog. Voor de bovenste vct- ihepingen worden waarschijn lijk nog extra maatrrgrlrn grno men zoals hij voortveeld dubbel Omdat nog niet bekend is hoe de omgeving van het niru we station er gaat uitzien, zijn nog geen hesluiten grnomen over plaatsing van schermen bij de RQMburgerwi-g en liet f«t weepark De schermen worden neergr zet op ongrveeT 4 i meter af stand van het midden van de spoorbaan. Planten moeten er voor gaan zorgen dat de scher men niet te zien zijn. "Het na deel van groen is alleen dat het moet Boeien", aldus Veflekoop Tm n reiziger» kunnen vol- grns Vciekoop wrl over de een meter hogr schermen heenkij ken. maar niet ovpt de scher men van twee meter In het vet lei Jen wilde NS dergelijke schut- lingrn dan ook niet plaatsen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15