Buitenland Vrij reizen voor Sovjet-burgers V-raad regelt herstelbetalingen Irak President van Grieks Cyprus versterkt positie Walesa vraagt joden vergeving Dinsdag 21 mei 1991 KeAuM* 023-190229 RONALD FWSART ONNO HAVIRMANS MANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MAR GREET HESUNCA LUUTJE NKAAANTSVERDRtET Vormgeving: JAN KUNGf Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeensdsappeiljke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Pres se Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP), United Press International (UP1), Agence France Presse (AFP). EEN WOORDVOERDER van het bureau van pre mier Shamir noemt net bencht in drie Israëlische kranten dat de regering met een Palestijnse dele gatie over vrede gaat pra ten, een leugen NIEUWSLIJN Met ingang van 1993 De vierde 'stier van de dag' had zaterdag geen trek In een confrontatie met de matador In het Plaza de Toros van Barcelona. Het beest onder nam tot vijf keer een vergeefse sprong naar de vrijheid, waarbij hij de toeschouwers meer plezier dan angst bezorgde. foto epa Scud gemist door computerstoring Het Amerikaanse leger heeft meegedeeld dat de Iraakse Scud-ra- ket, die op 25 februari aan 28 Amerikaanse militairen in de Saudische stad Dhahran het leven kostte, doel kon treffen door een storing in het computersysteem van de Patriot-anti-raketin stallatie. Er werd geen enkele Patriot afgevuurd om de Iraakse raket te onderscheppen. Het centrale commando van de gealli eerden meldde destijds dat de Scud in stukken was gebroken en daardoor niet als een bedreiging werd gezien door het Patriot systeem. De legeronderzoekers zeggen nu dat de Scud helemaal niet is opgemerkt. Achttien jaar voor smokkelen heroïne De Britse teenager Patricia Cahill is vandaag door een rechtbank in Thailand veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 jaar en 9 maanden wegens het smokkelen van heroïne. De rechtbank achtte de 18-jarige, uit Birmingham afkomstige Cahill schuldig aan een poging tot smokkelen van 26 kilogram heroïne. Zij werd 18 juli vorig jaar betrapt op het vliegveld van Bangkok. De heroï ne werd in haar koffer aangetroffen. Aquino sluit tweede termijn uit De president van de Filipijnen. Corazon Aquino, streeft niet naar een tweede ambtstermijn. Dat heeft zij het afgelopen weekeinde in een interview voor de Japanse televisie gezegd. Aquino kwam in 1986 aan de macht en heeft sindsdien zeven couppogingen overleefd. In mei volgend jaar wordt op de Filipijnen een nieuwe president gekozen. Begraven dossiers Securitate ontdekt In centraal Roemenië zijn tonnen dossiers gevonden van de voormalige Roemeense geheime dienst, de Securitate. en van diens opvolger, de SRI. Dit is gisteren bekendgemaakt door re dacteuren van de oppositionele krant Romania Libera. Volgens de journalisten bewijzen de documenten dat de huidige regering na het winnen van de vorig jaar gehouden verkiezingen politieke tegenstanders in de gaten liet houden door geheim agenten, (jok zouden onder de nieuwe machthebbers dossiers zijn aan gelegd van leden van de oppositie. Vrouw overleeft val van 2850 meter Een Amerikaanse parachutiste wier valscherm niet goed wilde opengaan, heeft een vrije val van 2850 meter overleefd. Ze lag gisteren met een gebroken ruggegraat in een ziekenhuis in Cle veland, waar haar toestand knnek werd genoemd. De val van de 31 -jarige lill Shields werd gebroken door takken en een drassige bodem, waarin ze een 30 centimeter diepe afdruk achterliet. Ze was bij kennis toen ze werd gevonden, maar ze kon zich niet herinneren dat ze uit het vliegtuig was gesprongen. Celstraf voor dragen t-shirt Saddam Een man die ervan werd beschuldigd op de bevrijdingsdag van Kuwayt een t-shirt met de beeltenis van Saddam Hussein te hebben gedragen, heeft vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het was de eerste uitspraak in een reeks processen tegen van collaboratie met Irak verdachte personen door een speciaal hier voor In het leven geroepen Kuwayt se rechtbank. Twee Iraakse broers werden beiden veroordeeld tot twaalf jaar cel voor het bezit van vier kogels. Veel doden door onbekende ziekte Het plotselinge uitbreken van een onbekende ziekte en van ma laria heeft in de oostelijke provincie Irian Jaya van Indonesië het leven gekost aan zeker 466 mensen. De onbekende ziekte gaat gepaard met krampen, hoge koorts, pijn in de borst, hoofclpijn en diarree. De conservatieve Democrati- sche Concentratie van Glafkos Kliridis kwam op bijna 36 pro cent van de stemmen, een winst van ruim 2 en zag haar ze telaantal stijgen van 19 tot 20 (op een totafü van 56). De com munistische Akel won relatief nog meer. ruim 3 procent van de stemmen, waardoor zij even boven de 30 procent kwam en van 15 naar 18 zetels ginc. Grote verliezer was de cen trum-rechtse Democratische Partij van Vasiliou's voorganger Spyros Kyprianou, die er in stemmen 8 procent op achteruit ging en in zetels vijf. Zij had tot zondag 19,5 procent en 11 ze tels. De socialistische partij van de voorzitter van het oude par lement, dr. Lyssaridis, behield bijna 11 procent, een minieme teruggang, maar zij won er toch een zevende zetel bij. sche president George Vasiliou is versterkt na de parlements verkiezingen van zondag. De twee grote partijen, één van rechts en één van links, die zijn buitenlandse politiek steunen, wonnen beide flink, terwijl de twee partijen die hem bestre den, beide terugvielen, één zelfs dramatisch. Dank zij het presidentiële sys teem dat op Cyprus heerst was de positie van Vasiliou overi gens niet in het geding. Hij kan nuhH mal mm pimjp ba ginnen aan de belangrijke reis naar de Verenigde Staten waar hij VN secretaris-generaal Perez, de Quellar en president Bush zal ontmoeten. Van het overleg wordt voortgang verwacht in de Cyprus-kwestie. Inwoners van de Sovjetunie mogen met ingang van 1 ja nuari 1993 vrij reizen. De conservatieven in het Sovjet- parlement gaven gisteren na twee jaar touwtrekkerij en een afsluitend emotioneel debat hun verzet tegen de emigratiewet op. De wet werd met 320 stemmen vóór, 37 tegen en 32 onthoudingen aangenomen. MOSKOU «GPD-AP De nieuwe wet bepaalt dat de autoriteiten binnen een korte, vastgestelde termijn een inter nationaal paspoort moeten ver strekken aan een burger die het land wenst te verlaten. Tegen een afwijzing - de wet noemt als een van de gronden 'veiligheid van de staat' - kan bij de rechter beroep worden aangetekend. Voorvechters in het parle ment van vrij reizen, zoals ex- Izvestia hoofdredacteur Ivan Laptiev en Fjodor Burlatsky, hoofdredacteur van het week blad Ogonjok en hoofdauteur van de wet, reageerden gisteren erg enthousiast. Maar de reactie uit de Verenigde Staten was minder juichend. „We zijn blij met deze stap, maar het is pas een eerste", aldus Witte-Huis- woordvoerder Fitzwater. Hij doelde op de naar westers par lementair gebruik wat vreemde gewoonte van de Sovjet-volks vertegenwoordiging eerst een wet in hoofdlijnen aan te ne men en er daarna nog eens duchtig met wijzigingsvoorstel len aan te gaan sleutelen. De gereserveerde reactie van Washington geeft in elk geval aan dat de VS nog niet denken aan toekenning van de door Moskou zo begeerde status van Meest Bevoorrechte Handelsna tie. Een Congresresolutie heeft deze zogeheten MFN-status verbonden met het van kracht worden van emigratiewetgeving in de Sovjetunie. Volgens Boerlatsky zullen per jaar 500.000 Sovjet-burgers emigreren en zullen 5 tot 7 mil joen mensen op vakantie gaan naar het buitenland. Boerlatsky verwacht dat de reislust de Sov jetunie 160 tot 240 miljoen roe bel (511 tot 765 miljoen gulden) gaat kosten. Veel reizigers zul len hun roebels inwisselen voor buitenlands geld en de Sovjetu nie zal moeten zorgen voor uit breiding van de transportmoge lijkheden en voor douanefacili teiten. De Poolse president Walesa (links) schudt premier Shamir van Israël de hand. fo: TEL AVTV GPD-AP-Rtr-OPA ren om vergeving gevraagd voor wat de joden in de Tweede We reldoorlog door Polen is aange daan. In een toespraak voor het Israëlische parlement zei hij dat het Poolse volk de joden zo veel mogelijk heeft geholpen. „Er waren echter ook Polen die slecht hebben gehandeld. Daar voor vraag ik u nier vergeving." Walesa kwam gisteren in Is raël aan voor een officieel staatsbezoek van vier dagen. Hij zal spreken met onder anderen president Herzog en premier Shamir en een bezoek brengen aan Yad Vashem, het museum voor de zes miljoen joden die in de oorlog zijn omgekomen. Parlementsvoorzitter Shilans- ky, zelf een overlevende van de kampen, premier Shamir, die zijn hele familie in Polen ver loor, en oppositieleider Peres vroegen in hun toespraken on derscheid te maken tussen de NEW YORK-DOH UK* slachtoffers van de Golfoorlog, paalt de resolutie, die met Alleen al de uitkering voor Ku- tien stemmen vóór werd aange- De Veiligheidsraad van de Vere- wayt wordt geschat op miljar- nomen. Alleen Cuba onthield nigde Naties heeft gisteren een den dollars. Het bestuur dat zich. resolutie aangenomen over her- toezicht houdt op het schade- In de door de Verenigde Sta- stelbetalingen van Irak aan fonds, zetelt in Genève, zo be- ten gelanceerde resolutie wordt I dat de sancties te- worden gehand- Irak geen gehoor geeft aan de besluiten van de Veilig' heidsraad en de beschikkingen over de herstelbetalingen, die De raad die het fonds beheert bestaat uit afgevaardigden van alle vijftien Janden die zitting hebben in de Veiligheidsraad. Besluiten moeten bij meerder heid worden genomen. Geen enkel land bezit het vetorecht. Bepaalde onderdelen van het fonds, waaronder het afhande len van de schadeclaims, kun nen in andere steden worden gehuisvest, zo stelt de resolutie. Britse en Kuwaytse functiona- Een Kurd, die is teruggekeerd In de Noord Iraakse stad Dohuk loopt over de puinhopen van wat eens zijn huls was. ACHTERGROND DEN HAAG MAURICE WILBRINK Saddam versterkt positie door akkoord met Kurden wordt gevestigd. Den Haag en Genève zijn de andere gegadig den. Irak heeft om uitstel van vijf jaar gevraagd op de herstelbeta lingen omdat de buitenlandse schulden en wederopbouwkos- ten gigantisch hoog zijn. Maar om elke ontsnappingsmogelijk heid wat de herstelbetalingen betreft te voorkomen, claimt de resolutie al vanaf 3 april een deel van Iraks olie-inkomsten. De laatste Iraakse militairen zijn gisteren vertrokken uit Do- huk. in het noordwesten van Irak. Een delegatie met westerse deskundigen kwam in de loop van de ochtend in Dohuk aan om een schatting te maken van het te verrichten werk opdat de stad „weer normaal kan leven", zo hebben journalisten ter plaatse geponstateerd. Poolse collaborateurs en de Po len die joden een schuilplaats boden. Voor de oorlog woonden er in Polen zo'n 3,5 miljoen jo den, nu nog slechts enkele dui zenden. Na zijn ontmoeting met Walesa verklaarde Shamir dat hij het pleidooi voor vergiffenis van de Poolse leider aanvaard de. Hij vroeg de Poolse presi dent wel de ambassade van de PLO in Warschau te sluiten. „Zij zijn erger dan antisemieten", al dus Shamir. Zuidkoreaanse politie schiet op betogers KWANGJU-SEOUL Rtr De Zuidkoreaanse politie heeft vandaag in de stad Kwangju, in het zuidwesten van het land. met scherp geschoten om de monstranten uiteen te jagen die een politiepost aanvielen. Het is volgens waarnemers de eerste keer dat de politie het vuur opent, sinds agenten tijdens een betoging op 26 april een de monstrant doodsloegen. De dood van de student was aan leiding voor de golf van anti-re geringsprotesten die nog steeds niet is uitgewoed. Rond deze tijd van het jaar zijn de gemoederen de laatste jaren altijd al aardie verhit in K wan ju omdat dan de volksop stand wordt herdacht die in 1980 bloedig werd neergeslagen door het leger waarbij honder den mensen om het leven kwa men. De spanning in Kwangju is nu echter extreem hoog opge lopen nadat ongeveer tien poli tiemannen gisteren een 22-jari ge man in elkaar sloegen. Het slachtoffer is met levensgevaar lijke verwondingen in een zie kenhuis opeenomen. De Zuidkoreaanse regering heeft ter geleeenheid van Bud dha's verjaardag 903 gevange nen vrijgelaten. Onder hen zijn geen politieke gevangenen, al dus een woordvoerder van het ministerie van justitie. BERICHTEN De Kurdische leider Barzani heeft in Bagh dad slechts de belofte losgekregen dat de mocratische verkiezingen worden gehou den. Hij krijgt geen controle over olievelden bij de Noordiraakse stad Kirkuk. de macht van zijn organisatie, de Kurdische Demo cratische Partij, zal niet groter zijn dan een klein minderheidsbelang in de centrale Iraakse regering en de voorlopige overeen komst voorziet niet in enigerlei rol voor bui tenlandse troepen die de veiligheid voor de Kurden kunnen garanderen. Het voert veel te ver om te spreken van 'au tonomie' voor de 3.5 miljoen iraakse Kur den. De onderhandelingen in Baghdad hebben van begin af aan te zien gegeven dat de Kurdische leiders. Jalal Talabani en Massoud Barzani. dit ideaal onbereikbaar achtten. Wezenlijke zelfbeschikking voor de Kurden in Irak is geen moment aan de orde geweest. Talabani en Barzani onderhandel den met hun rug tegen de muur en hopen nu zo veel mogelijk te profiteren van de korte periode dat ze zich gesteund weten door de wereldopinie, op een moment dat Hussein relatief zwak staat. Als het principe-akkoord officieel wordt be krachtigd. zullen honderdduizenden Kur den die nog in Turkije en Iran zitten, hier door worden overgenaald naar huis terug te keren. Dat was het primaire doel van hun leiders, maar verder zullen ze er niet slagen de angst en onzekerheid bij hun mensen weg tejiemen. Er moet worden samenge woond met Hussein en er is geen Kurd die daar vertrouwen in heeft. De geslepen politicus Saddam Hussein heeft intussen de voorwaarden geschapen In zijn gevecht politiek te overleven na de voor hem catastrofaal verlopen oor log om Kuwayt heeft de Iraakse presi dent Saddam Hussein een slag gewon nen. Na enkele weken onderhandelen met Kurdische leiders heeft Saddam een principe-akkoord bereikt dat de Kurden Inkapselt In een machtsstructuur, waarin de Iraakse leider de sleutelrol lijkt te be houden. voor een situatie waarin hij kan werken aan consolidatie van zijn macht. Met een ak koord in Baghdad zal de aandacht van de wereld voor het Kurdische probleem gelei delijk verslappen. De bereidheid om de economische sancties tegen Irak te versoe pelen zal groter worden. Het moment dat de Iraakse regering weer beschikt over fi nanciële middelen uit de olie-export is hier mee een stuk dichterbij gekomen. En bin nenlandse overeenstemming in Irak geeft de geallieerde machten het argument hun troepen in het noorden van het land terug te trekken, wanneer de grootste humanitai re nood is gelenigd. Zonder westerse mili taire aanwezigheid, met hoogstens wat VN- waamemers. blijven de Kurden in Irak ui terst kwetsbaar en zoals bekend, houdt Hussein van zwakke tegenstanders. De IrukM Uieddcnt hrclt ook concessies gedaan, in de hoop enigszins te worden verlost uit zijn internationaal isolement. Op papier heet het dat zijn nu nog almachtige Ba ath-partij haar monopolie opgeeft en zaJ deelnemen aan een proces van democrati sering. Er komt tevens vrijheid van pers en de uitvoerende, rechterlijke en wetgevende macht worden van elkaar gescheiden. Ge zien Husseins staat van dienst kan er echter aan worden getwijfeld of zijn voorlopige overeenkomst met de Kurdische leiders iets waard is. Eerder, in 1970, bereikten de Kurden een vrijwel gelijk akkoord met de centrale Iraak se overheid, maar de vorm van Kurdische autonomie was destijds binnen enkele ja ren militair ongedaan gemaakt door de Ba'ath-partij. Hussein, die de macht in Irak sinds 1975 strak in handen houdt, heeft vol doende instrumenten om een nieuw ak koord te frustreren. Hij beschikt over goed bewapende troepen, de Republikeinse Gar de, die volstrekt loyaal zijn aan hun leider. En zijn inlichtingendienst, de gevreesde Mujabarath, blijft intact. Vooral die dienst geeft Hussein de controle op een belangrijk deel van de Iraakse bevol king en als het tot democratische verkiezin gen komt, dan zal de Mujabarath alles in het werk stellen het stemvolk in de gelede ren van de Ba'ath-partij te houden. De angst voor de geheime politie zal zijn uit werking dan ook niet missen. De Kurden worden daarvan altijd het slachtoffer. Ze hebben onvoldoende militai re kracht zich te weer te stellen. Het is zelfs de vraag of ze, in geval van een nieuwe strijd om hun voortbestaan, nog wel in staat zullen zijn een guerrilla-oorlog te voeren. Het voorlopige akkoord voorziet erin dat de Kurdische rebellen, de Peshmergas, worden i het Iraakse leger. Ze zijn dan opgenomen in het Iraa elke speelruimte kwijL BANGLADESH IS het afgelopen weekeinde opnieuw geteisterd door noodweer. Daarbij kwa men meer dan zeventig mensen in het kustgebied Barisal om het leven. Gisteren tekende het land een akkoord met de Verenigde Staten over hulp aan de miljoe nen mensen die tijdens de rampzalige cycloon van vorige maand al hun bezittingen heb ben verloren en door honger en ziekte worden bedreigd. CHOLERA HEEFT in de Cam bodjaanse provincie Kompong Thom de afgelopen maand aan 77 mensen het leven gekost. Tussen de 400 en 500 mensen lijden in dit gebied aan deze ziekte. Oorzaken zijn onder meer de aanhoudende hitte en een gebrek aan hygiëne. IN DE SOVJETUNIE zijn stakin gen onder luchtverkeersleiders en piloten van de staatslucht vaartmaatschappij Aeroflot op het laatste moment voorkomen. Onderhandelaars van de rege ring en de vakbond bereikten gisteravond een compromis over onder meer een verhoging van de salarissen met 60 pro cent VEEL KURDISCHE KINDEREN die uit vluchtelingenkampen aan de Turkse grens naar Irak terugkeerden, zijn vermoedelijk oveneden aan een infectie van hun bloed. Het is de artsen nog een raadsel wat voor infectie het is en hoe de kinderen er aan zijn gekomen. DRIE FRANSE bergbeklimmers zijn gisteren bij het afdalen van de Mont Blanc verongelukt, al dus de Franse politie. De drie Fransen hadden de hoogste bere van Europa vanaf de Fran se kant beklommen en waren aan de Italiaanse kant bezig met de afdaling, toen hun touw brak en zij 1.000 meter naar beneden vielen. TIENDUIZENDEN Roemenen hebben gisteren tegen de rege ring gedemonstreerd. De de monstratie komt precies een jaar nadat de regering van het Front van Nationale Redding werd gekozen. Volgens opinie onderzoek zou nu nog maar eenderde van het Roemeense electoraat de regering steunen. ISRAEL HEEFT ZATERDAG vier Palestijnen naar Libanon gede porteerd via de door Israël een zijdig ingestelde veiligheidszone in het zuiden van Libanon. De vier zijn het land uitgezet op be schuldiging van het stichten van onrust onder Palestijnen in de door Israël bezette strook van Gaza. HET NOORDEN VAN SOMALIA is sinds enkele dagen een soe vereine, onafhankelijke staat. Dit meldt radio-Hareeisa in een uitzending die in Djibouti is op gevangen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4