Feiten India zoekt naar stabiliteit r 'Achttien jaar lang werd ik gemarteld' Dinsdag 21 r ftadacd*: 023-190225 JANtNE BOSMA AiTAN ESOOCAN RONALD Vmmpvtng MrTZIE MEUEfiHOF ZELFS IN DE MEEST af gelegen gebieden zijn stemlokalen ingericht. In India hoeft niemand meer dan twee kilometer naar de stembus te lopen EN MENINGEN „DE WONDEN VAN DE oorlog zijn diep. Toch zal de PLO zich blijven inzet ten voor Arabische een heid". zegt Yasser Arafat morgen op pagina 2 „WAAROM STUREN DE Amerikanen geen troepen naar ons, zoals naar de Kurden? In de Gazastrook worden ook wij door hon gersnood bedreigd Met een stembiljet zo groot als een krant naar de stembus Op de eerste van de drie dagen durende verkiezingen in India zijn meer dan veertig mensen omgekomen bij ge weldsuitbarstingen. De vervroegde verkiezingen moeten uitmaken of ex-premier Rajiv Gandhi met een meerder heid weer aan de macht kan komen of dat India zal wor den geregeerd door wankele coalities. new delhi mieke k ooistra mens verder dan twee kilometer MEDEWERKERnaaf dt' StembuS tC ,0Pen. medewerker qp litieke systeem, wat direct wordt weerspiegeld in de gebruikelijke Geweld Is een bekend ver schijnsel hij verkiezingen in In dia. Dit jaar was de politie onge- hoge opkomst: tussen de 60 en ruster dan ooit omdat religieuze 70 procent neemt de moeite or en etnische geschillen het laatste jaar enorm zijn opgelo pen. Meer dan vijftien miljoen agenten waren paraat. De ver kiezingen zijn verdeeld drie dagen teugelen. Met een stembiljet zo groot als een krant gingen gisteren de eerste honderd miljoen van de vijfhonderd miljoen kiezers naar de stembus. Morgen is de tweede ronde en zaterdag de laatste. In New Delhi, waar alcohol stem uit te brengen. „Ik ge- jloof dat we daarmee boven het [gemiddelde in de Europese lan den zitten", zegt Seshan. Maar als de grootste democratie het geweld te be- ter wereld zich naar de stembus begeeft, met de waslijst van par tijen en kandidaten onder de arm, vraagt iedereen zich af hoe eerlijk het stemmen er aan toe zal gaan. In veel kiesdistricten moest de onafhankelijke Verkie- zings Commissie de afgelopen twintig jaar met regelmaat ver valsing van de stembiljetten twee dagen lang taboe is en alle constateren. „En die praktijk winkels en bedrijven gesloten heeft zich sindsdien uitge bleven, is de verkiezingen koorts ver te zoeken. Het mos terdgeel gestoffeerde kantoor van het hoofd van de Verkie zings Commissie in de hoofd stad is tot het midden van de volgende week het zenuwcen trum van de Indiase verkiezin gen. De telefoon van commissa ris T. N. Seshan rinkelt onop houdelijk. Ais het om verkiezingen gaat is India een land voor liefhebbers van het Guinness Book of Re cords. Met een bevolking van 853 miljoen is het de grootste democratie ter wereld. Meer dan vijfhonderd miljoen zijn stemgerechtigd. Het aantal kan didaten voor de 537 zetels in de I/)k Sabha - de Tweede Kamer - loopt tot boven de negendui zend. Olifanten Weken tevoren zijn de 600.000 breid", zegt Seshan. Tijdens de verkiezingen van 1989 constateerde de commis sie 1599 Bevallen van zoge naamde Booth-Capturing', het met geweld inpikken van de stembus - meestal door een ge wapende bende die is inge huurd door een partij. Maar er zijn nog een hele rij an dere vuile trucjes' waarvan par tijen zich bedienen, zoals het intimideren of het omkopen van stemmers. Gistem kwamen meldingen over knoeierij met stemmen uit maar liefst 450 stembureaus. Chaos Aan deze vervroegde verkiezin gen zijn achttien maanden poli tieke chaos voorafgegaan. Oud premier Rajiv Ghandi werd in 1989 verslagen doorV. P. Singh, die weer aftrad nadat hli zich had verslikt in een ambitieuze stembussen klaargemaakt. Zelfs formule om mensen uit de lage- in de meest ontoegankelijke c kaste een betere kans te ge- afgelegen gebieden zijn stemlo- ven op werk en scholing, kalen ingericht waarvoor de be- Singh werd nodigde materialen met vracht wagens, helikopters, olifanten en kamelen moesten worden vervangen door Chandra Shekhar op het mo ment dat woedende hindoes een moslimtempel wilden be- aangevoerdI n I ndla hoeft geen stormenShekhar vormde op zijn beurt een regering die slechts tien procent van de steun van het parlement had en die verder moest rekenen op de dubieuze steun van Ghandi s Congress-partij. Terwijl de politici elkaar onder ling aan het bevechten waren, raakte India In een economi sche crisis, werd het land over spoeld door geweld, moord en doodslag. Honderden mensen vertoren het leven In gevechten tussen hindoes en moslims, ho gere en lagere kasten, separatis tische opstandelingen en poli tie. De langdurige instabiliteit en het toenemende geweld heeft voor een zeker cynisme Ergd onder de Indiase bevol- Het politieke getouwtrek de bevolkingsgroepen ver deeld. Hindoe-trots Meer dan ooit zijn verkiezingen een strijd om India's nationale Een jonge aanhangster voorziet BJP-lelder L. K. Advani van een tilak, een religieus teken op zijn voorhoofd, kort voor het einde van de verkiezingscampagne In New Delhi. foto afp behoorlijke aanhang. Op het stembureau Chandi Chowk 5 in de oude stad, waar smalle straatjes zijn volgepakt met rennende kinderen, fietstaxi's, fruitstalletjes en an dere ondernemingen variërend tussen de orenschoonmaker en de was-en-strijkvrouw. die grote kolenijzers hanteert, zijn flink wat BjP-aanhangers te vinden. „Natuurlijk stem ik de BJP". zegt een man in gebroken En gels. „De moslims moeten het maar leren om in de minder heid te zijn." Verderop, in de schaduw van de grote moskee, waar de straten zo mogelijk nog nauwer en nog voller zijn, is de moslimge meenschap bijeen om te stem men. „Wij zijn moslims en wij zijn Indiërsreageert een jon geman als hij wordt geconfron teerd met de veelgehoorde kreet dat moslims in Pakistan hun ei gen staat hebben gekregen. „We blijven moslims en Indiërs. Ook als de BJP de verkiezingen wint, blijven we hier om te vechten." Politieke waarnemers voorspel len dat de BJP gaat winnen. Ad vani zelf voorspelde zelfs een verdriedubbeling van de huidi ge 86 zetels. Gandhr Rajiv Gandhi, die de Congress- partij naar de overwinning leid de in 1984 maar vijf jaar later verschrikkelijk verloor, probeert de kiezers ervan te overtuigen dat alleen zijn partij de stabili teit kan herstellen. Maar de dy namische Ghandi, die om zijn voorkeur voor dure westerse kleding en snelle auto's, wel de 'Gucci-premier' wordt Be noemd, beeft nog steeds de re putatie van politieke manipula tie en corruptie. Bovendien was het gedurende zijn premier schap dat de verschillende mili tante afscheidingsbewegingen in de Punjab, Kashmir en As sam tot bloei konden komen. Toch is Ghandi's Congress-par- tij de enige partij die de realisti sche hoop kan koesteren op een meerderheid. Een politie man brengt een attes tant op na verkiezlngs- rellen in Cal cutta. foto afp Identiteit De Bharatiya Janata Party (BJP) put de inspiratie voor een verkiezingsprogram ma uit politieke en religieuze hindoetraditie. Leider L K. Ad vani belooft een regering die is gebouwd op de 'trots van de hindoes'. Volgens de BJP zijn al leen de hindoes de 'echte' In diërs omdat zij nu eenmaal tachtig procent van de bevol king uitmaken. En de echte In diër stemt volgens Advani op de BJP. De partij heeft in Delhi een KOKANJE Amerika Een paar dagen gele den keerde ik terug van een reisje door de Verenigde Staten. Ik was er al eens eerder geweest, in dit enorm grote land, dat door sommigen als het land van de onbegrensde mogelijkheden en door anderen als een „aircondi tioned nightmare" wordt be schouwd. Twee jaar geleden bleef mijn reisdoel beperkt tot Boston en Cape Cod. Ik herin ner me nog de groeiende onge rustheid waarmee ik het ge sprek aanhoorde dat door twee Amerikanen naast mij in het vliegtuig werd gevoerd. De een, een zwaarlijvige man van mid delbare leeftijd, somde alle vei ligheidsmaatregelen op die hij tegen inbrekers had getroffen: met behulp van dubbele sloten, grendels, dievenklauwen, schrikdraad en een waakhond had hij zijn huis in een vesting veranderd. Zijn vrouwelijke ge sprekspartner gooide er nog een schepje bovenop: nadat er bij de buren was ingebroken, had haar man een machinepistool gekocht, dat nu grijpklaar onder hun bed lag. Als ik het al niet wist, dan maakten hun woor den mij wel duidelijk dat Ameri kanen zich door grote gevaren omringd voelden. Toen ze hoorden dat ik op weg was naar Boston, voorzagen ze me onmiddellijk van een hand vol praktische tips. Ik moest me onder geen beding in de zwarte wijken in het zuidelijke stads deel wagen. De Italiaanse en Chinese buurt kon ik ook beter links laten liggen. Verder was het bijzonder onverstandig je 's avonds te voet in de stad te wa gen, want dan verliet het schuim der natie zijn hol en heerste in de duistere straten de wet van de jungle. Dit keer was ik onderweg naar een oude studievriend, die mij had gevraagd om samen met hem een reis door het zuiden van de Verenigde Staten te ma ken. Dick T. woonde al negen jaar in dit land: hij was er ge promoveerd op een studie over net Ierse platteland, en doceer de nu aan de Universiteit van Indiana. Zijn colleges gingen niet over Ierland en evenmin over geheime genootschappen, heksen en andere boeiende on derwerpen die tot de handbaga ge van de antropoloog behoren, maar over misdaad en recht spraak. Zijn studenten bleken grote belangstelling te hebben voor de gruweldaden die in de annalen der geschiedenis staan opgetekend en voor de psycho logie van moordenaars. Toen de man uit Philadelphia, die op de heenvlucht mijn buurman was, hoorde dat ik naar het „oude zuiden" zou gaan, waarschuwde hij me meteen voor het gevaarlijke New Orleans. Bepaalde delen van de stad waren ook overdag in handen van rovers en andere straatschenders. Blijf tussen de mensen, ried hij mij aan, en dwaal 's avonds nooit alleen door de straten van deze swin gende stad. Volgens hem be hoorde New Orleans met Was hington. New York. Detroit en Atlanta tot de gevaarlijkste ste den van Amerika. Die* kon mij dat later bevestigen: per hon derdduizend inwoners werden er in Washington jaarlijks 84 mensen vermoord, in New Or leans 61Voor de laatste stad komt dat ongeveer neer op een moord per dag. Ik heb hier geen statistische gegevens over Am sterdam bij de hand, maar ik kan mii niet voorstellen dat on ze hoofdstad een zo hoge gru- welscore haalt. De meeste moordpartijen houden overi gens verband met drugs. Dat het onderwerp misdaad al weer zo snel kwam bovendrij ven, had alles te maken met het oponthoud op Schiphol. Ieder een zat op zijn plaats, behalve een zekere meneer Levy. Steeds weer werd via de intercom aan deze passagier gevraagd zich in de cockpit te melden, maar me neer Levy trad niet naar voren. Toch was hij de veiligheidscon trole gepasseerd, had hij zich la ten inchecken en had hij zijn koffer op de transportband ge plaatst. „Vraagt u zich nu ook af wat er in die koffer zit?", hoorde ik opeens naast mij, en zo raak te ik met mijn buurman in ge sprek. Er ging een zucht van verlichting door het vliegtuig toen de gezagvoerder aankon digde dat de bagage van de ver dwenen passagier uit het ruim zou worden verwijderd. Later keek menigeen naar een film waarin het bloed herhaal delijk tegen de muren omhoog spatte. Het thema komt zo vaak in Amerikaanse films voor dat het wel naar iets essentieels in de Amerikaanse maatschappij moet verwijzen. Het gaat daar bij steeds om normale mensen die ineens veranderen in le vensgevaarlijke seriemoorde naars. Een schoolmeisje begint haar familie uit te móórden; een oude vtouw hakt met een kap mes op iedereen in die bij haar aan de deur belt en een saaie kantoorklerk trekt opeens ver krachtend en slachtend door het land. Eenmaal op Amerikaanse bo dem, kostte het me moeite om niet elke plek te herkennen als een lokatie uit een misdaadfilm. GERRTT JAN ZWIER COLUMNIST Zuidkoreaan Soh Sung overleefde marteling en zelfverbranding Het leek onmogelijk dat Soh Sung zou overleven. Maar hij deed het. Na meer dan achttien jaar eenzame opsluiting kwam de Zuidkoreaan gehavend maar levend uit een gevangenis In Se oul. De student werd destijds zo zwaar gemarteld door de gehei me politie, dat hij zichzelf liever in brand stak dan nog meer pijn te lijden. Soh Sung is nu een kleine, dikke man met een bril. Zijn gezicht en handen zijn ver minkt door brandwonden die alle zichtbare delen van zijn huid bedekken. Het begin van de jaren zeventig was een roerige tijd In Korea. De president, generaal Park Chung-Hee, probeerde een grondwettelijk besluit dat hem een derde ambtstermijn onmo gelijk maakte, te wijzigen. Dit vormde de aanleiding voor pro testen in het hele land, die aoor Park nog werden aangewakkerd met genichten over infiltraties door de alom gevreesde com munisten uit het noorden. De arrestaties begonnen. Soh Sung was de perfekte zon debok. Hij had banden met de oppositie, was student sociolo gie aan de beruchte radikale Universiteit van Seoul, had Noord-Korea bezocht en zich bij zijn terugkomst openlijk uit gesproken vooi hereniging van de twee Korea's. Op vier maart 1971 werd hij gearresteerd Soh Sung were! geboren bij Kyo to, Japan, in de derde generatie van een Zuidkoreaans immi granten gBda Soh sung s vatkr was eigenaar van een textielfa briek. Hij had zes zonen en een dochter die, zoals de meeste in japan levende Koreanen. doordrongen waren van het Ko reaanse nationalisme en de Ko- cultuur en tradities, die ze met de paplepel kregen inge- Op de middelbare school was Soh Sung al heftig geïnteres seerd In politiek. Als student economie aan de Universiteit van Tokyo was hij vastbesloten zijn vaderland te bezoeken en zich in te zetten voor de hereni ging van Korea. Hij sprak toen nog geen Koreaans, maar slaag de er wel in een kort, clande stien bezoek aan Noord-Korea te regelen. Toen hij was afgestudeerd, ver huisde hij naar Korea, waar hij zich Inschreef voor de postuni versitaire studie sociologie aan de Universiteit van Seoul. Hij vond onderdak bij een bekende dissident en raakte via hem steeds nauwer betrokken l>i| de oppositie politiek van Kim Dae- jung. Niet lang daarna werd hij onrrecteerd De eerste maanden van zijn ge vangenschap waren het ergst. Soh Sung werd gemarteld, nem werd vrijheid in het vooruitzicht gesteld als hij zich zou 'beke ren'. als hij het communisme zou afzweren en zijn misdaden zou bekennen. Soh Sung vrrtelt: „Ik werd vrijgelaten, opnieuw gearresteerd en weer gemarteld, vrijgelaten, opgepakt, gemar teld. Na elf maanden wist ik dat ik het niet meer kon verdra gen." Hij stak zichzelf in brand, be bewakers kwamen net op tijd om hem naar het zieken huis te brengen en zijn leven te redden, maar niet om uitgebrei de brandwonden te voorkomen. De vele pijnlijke operaties en transplantaties konden zijn huid niet heretellen. Toen hij na een jaar voldoende was her steld, werd hij voor de recht bank gesleept. Inmiddels ver keerde hij in een staat van on- Zuklkoreaanse polltie-agenten blokkeerden zaterdag In de stad Kwang- ju de rouwstoet van Kang Kyong-Dae, een student die vorige week door de oproerpolitie werd doodgeslagen. foto afp versehilligheid, bereid te beken nen. Hij vyerd aangeklaagd we gens aanzetten tot geweld, spio nage, pogingen tot omverwer ping van de regering en het bij eenbrengen en dooreluizen van communistische gelden uit Noord-Korea voor gebruik in Zuid-Korea. Hij gaf alles toe en tekende zijn schuldbekentenis met het enige lichaamsdeel dat hij nog kon gebruiken: zijn gro te teen. Hij werd ter dood ver oordeeld, wat later werd omge zet in levenslang. In 1988 bracht een presidentieel decreet dit te rug tot twintig jaar. Soh Sung begrijpt zelf niet hoe hij het gevangenisregime heeft overleefd: eenzame opsluiting, vijf minuten luchten per dag, hongerrantsoenen en martelin gen. „Er kwam geen eind aan. Achttien jaar lang werd ik licha melijk en geestelijk gemarteld." Wat hem ondanks alles op de been hield, was „de gedachte aan mijn vele lotgenoten in de strijd, de liefde voor mijn fami lie en hun steun, en, in de laatste paar jaren, de weten schap dat mensen over de hele wereld zich voor mijn vrijlating inzetten." Op 28 februari 1990 vertelde de gevangenisdirecteur hem dat hij een vnj man was. Wat hij na zijn vrijlating het ergste vond. was „dat miin ouders waren overleden. Ik zou ze nooit meer zien". Hij keerde Seoul de rug toe en ging naar Califomië, waar de Berkeley Universiteit hem een gaststudentschap had aangeboden. Ooit zal hij weer naar zijn vaderland terugkeren en ijveren voor de hereniging van Korea. Tot dan voert nij vanuit het buitenland campag ne voor de vrijlating van de der tienhonderd politieke gevangen die, alle beloftes van president Rho Tae-Woo ten spijt, nog steeds worden vastgehouden. En is de wereld in de afgelopen twintig jaar veel veranderd? Soh Sung antwoord onmiddellijk: „Het probleem is niet zozeer dat de wereld is veranderd, maar dat ik niet ben veranderd. Binnenin ben ik nog steeds de 23-jarige student die in 1971 de gevangenis in ging. Dit leidt tot een vreemde kloof tussen me zelf en de werkelijkheid."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2