Sport B n: Teleurstelling hockeyers HGC Streuer kan nu weer eens lachen Gouden tijden van judoka Geesink herleven Rcdadir 071-161400 HERMAN JOUSTRA TIM BROUWER DC KONING ROB ONDERWATER GOS VAN OOSTEN H WANROOV ROO VAN D€R ZANDEN Voor de hockeyers van HGC is het seizoen op een drama tische mislukking uitgedraaid. Alle prijzen zijn aan het team van Mark Bouwman voorbij gegaan. De landstitel ging naar Bloemendaal, de Europa Cup voor de vierde keer op rij naar Uhlenhorst dat Terrassa in de finale met 4-2 versloeg. Het debuut van HGC in het belangrijkste Europese bekertoernooi resulteerde slechts in de derde plaats. Vormgeving: RUTG» j HOOGERDUK 24 Het veroveren van de Europa Cup was het uitgangspunt van de HGC'er», nadat de ploeg op de slotdag van de nationale competitie de titel verspeelde aan Bloemendaal. De revanche voor eigen publiek bleef echter uit. De Spaanse kampioen Ter rassa weigerde medewerking te verlenen aan een massale feest stemming. Op een ontluisteren de manier werd de organiseren de club naar de troostfinale v HGC had zich veel voorge steld van het Europese debuut als landskampioen. Het team faalde echter op het beslissende moment. Een gelijkspel tegen Terrassa op eerste Pinksterdag was voldoende geweest voor een finaleplaats, maar juist in die wedstrijd zat de ploeg vol komen vast. Een overtreding van Grol na DE NEDERLANDSE PLOEG deed het 'ouder wets' goed tijdens de Eu ropese kampioenschap pen judo. De tijden van Anton Geesink herleven. EGBERT STREUER KON eindelijk weer eens la chen. Zijn zijspancombi- natie bleef heel waardoor hij achter Webster naar een tweede plaats reed twintig minuten leidde de toer- nooiramp in. De verdediger werd voor vijf minuten naar de kant gestuurd, de Spaanse kam pioen tilde in die periode via Malgosa en Xavier Escude de stand naar 2-0. Met de derde Spaanse treffer van Freixa, kort na rust, was het ongelijke duel De show van de Spanjaar den werd vlak voor tijd nog even onderbroken door Robben Delissen, maar de duizenden toeschouwers hadden hun team lang daarvoor al laten vallen. Een dag later kwam Terrassa er niet aan te pas tegen beker houder Uhlenhorst. De derde confrontatie op rij werd op nieuw een duidelijke overwin ning voor de Duitsers: 4-2. HGC had daarvoor keurig van het ei gen publiek afscheid genomen met een monsterzege tegen Hounslow. Wat tegen Terrassa niet lukte, ging tegen de Engel sen een stuk beter 7-1. Hans Jorritsma heeft zijn op dracht bij HGC vervuld. De "hockeysters van de Wassenaar- se club veroverden onder zijn leiding op tweede Pinksterdag de Europa Cup voor landskam pioenen door een magere over winning op de Schotse kam pioen Glasgow Western (2-1 De Nederlandse judoka's wisten niet hoe ze het hadden. Erg verwend waren ze de laatste jaren niet geweest. Tijdens de Europese titelstrijd in Praag werden ze verrast door een stortvloed. Toen de balans werd opgemaakt, bleek dat acht van de veertien deelnemers in de prijzen waren gevallen. Vier gristen een titel weg. Dat is een gouden regen, die nooit tevoren meer op het nauwelijks 50.000 leden tellende sportbondje in neergedaald. De (als officieus te kenschetsen) medaillespiegel toonde Nederland met vier goud, een zilver en drie brons als succes volste natie (voor Frankrijk met vier goud en ze ven brons en Duitsland met drie goud, drie zilver en zes brons). Een onwaarschijnlijke ommekeer, nadat in Belgrado (WK 1989: zilver en brons) en Frankfurt (EK 1990: twee brons) eremetaal heel schaars bleken. tien zes prijzen voor hun reke ning. Naast titelhoudsters lessica Gal (tot 52 kg) en Monique van der Lee (open klasse) was er zil ver voor Gooitske Marsman (tot 56 kg) en brons voor Angelique Seriese (boven 72 kg), Marion van Dorssen (tot 72 kg) en Chantal Han (tot 66 kg). Alleen Jenny Gal moest zonder medaille toe zien hoe in Praag voor de Judobond Nederland de lente doorbrak en troost vinden bij een debu tant als Gert Catsburg, die verwijderd Dleef van de onverwachte prijzen. Dat gold ook voor Guno Po- comi en Peter den Hoedt. De eerste overweegt de voorkeur te geven aan zijn maatschappelijke loopbaan, dc tweede mocht in Praag opdraven omdat hij het Europees kampioen Theo Meijer (binnnenkort met Anthonie Wurth en Ben Spij kers naar Japan) in eigen land zo lastig maakt. Theo Meijer en Anthonie Wurth werden in Praag Europees judokampioen, maar hebben meer ge meen dan dat. Ernstige rugblessures kruisten hun pad: het herstel vergde lang. Tijdens een voor het Nederlandse judo uitzonderlijk succesvol week einde kwamen twee carrières samen. Voor een dubbele Nederlandse winst bij een EK moet worden teruggegaan naar 1969 toen Wim Ruska en Peter Snijders in Ostende zegevierden. De laatste Europese titel bij de mannen dateerde van 1986 (Wil Wilhelm. Belgrado). Met enig recht van spreken worden gesteld, dat het succes het resultaat is van eendrachtige sa menwerking. Waar bij de vrouwen met name de trainers elkaar het licht in de ogen niet gunnen, lijkt in de mannensector een sfeer van coöperatie te zijn ontstaan. Dat geldt voor Wurth (23), die zijn vertrouwen voor de dagelijkse begeleiding stelt in Koos Henneveld en Meijer (26). die in Chris de Korte een soort vader ziet. Al is de werk verhouding ondoorzichtig, het blijkt dat Wim Vis ser, sinds twee jaar bondscoach, met de clubtrai ners tot een modus vivendi is gekomen. Tijdens een drie maanden durende stage in Japan blijkt Wurth onvoorziene reserves te hebben opgedaan. Door de kracht in zijn dijen is hij in staat tot een weinig vertoonde beenverwurging (sankoku), waarmee hij drie van zijn vier partijen in Praag won. Al deelde hij niet de mening dat titelhouder Varajev (Sov) zich op de openingsdag door deze techniek had laten verrassen. Alleen de finale, waarin de Belg Johan Laats nimmer een ernstige bedreiging vormde, besliste hij met o soto gari. Toevallig de techniek waarmee Snijders destijds als laatste Europese titelhouder middengewicht in de boeken kwam. Meijer kreeg al drie jaar gele den van medische zijde de garantie, dat hij na een zware hernia-operatie (uitgevoerd op 1 april 1988) weer geheel de oude zou worden. „Mijn rug kan al jaren weer alles", stelde hij nadrukkelijk vast. In Praag nam hij de twijfel weg, dat hij het niveau van het jaar voor de ingreep (tweede bij het WK in Essen) ooit zou kunnen bereiken. MKANQ.ANP Na de ellende van Jerez de Ia Frontera kon Egbert Streuer eerste Pinksterdag op het circuit van Misano weer lachen. In Spanje was Streuer een week eerder met zijn Amerikaanse in terim-bakkenist Essaff in de zij- spanklasse na pech bij de start op de zeventiende plaats blijven steken. In Italië werd de Neder lander op welhaast ouderwetse wijze tweede. Hans Spaan en Wilco Zeelen- berg maakten opnieuw geen grote indruk. Beide coureurs eindigden respectievelijk in de 125 cc en 250 cc-klasse als vijf de. Dit hield wel een verbete ring in van de verrichtingen in Anaalusië, toen Spaan achtste werd en Zeelenberg de motor onder zich vandaan zag stuite ren en moest stoppen. Streuer had dit keer meer ge luk. Bij de start zag hij de sterke Zwitsers Biland en Waltisperg al verdwijnen met een verbrande koppeling. En halverwege de ra ce viel het op de tweede plaats liggende Franse duo Michel- /Birchall af met een leeglopen de achterband. Alleen de Britten Webster en Simmons, de ge doodverfde wereldkampioenen van 1991, bleven buiten bereik. Het verschil aan de finish be droeg veertien seconden. Streuer smaakte echter het genoegen om de sterke Zwitser se broers Güdel achter zich te houden. In de stand om de we reldtitel leidt Webster met zestig punten voor Güdel (40). Streuer. die nog puntloos was, schoof naar de gedeelde tiende plaats met zeventien punten. In de kwart-iiterklasse was de finish ongekend spannend. Met het blote oog was niet waar neembaar of de Italiaan Luca Cadalora dan wel de Duitser Helmut Bradl gewonnen had. Na bestudering van de finishfo-i to werd de eerste plaats voor de vierde keer dit seizoen aam Cadalora toegekend. De marge1 bleek 0,009 seconde geweest te zijn. Zeelenberg stuurde zijnl Honda als vijfde veertien secon den later over de finish. De 125 cc-klasse werd opge schrikt door een spectaculaire, val van de Japanse coureur No- buru Ueda, ieider in de stand om de wereldtitel. Hij schoof! 200 meter door en kwam tegen een muur tot stilstand. De 23- jarige Ueda raakte buiten be wustzijn. brak een pols en zijn neusbeen. Hij werd naar een ziekenhuis in Rimini overge bracht. Winnaar werd nu de Ita liaan Gresini, die tevens de lei- j ding in het klassement van Ueda overnam. Na nog drie Ita lianen, Capirossi, Gramigni en Gianola, volgde Spaan op 33 se conden. In de tussenstand is hij gedeeld zevende. In de 500 cc-klasse ging dej zege voor de tweede achtereen volgende keer naar de Australiër Michael Doohan. Hij vergrootte het gat in de stand om de we reldtitel met de Amerikaanse ti telverdediger Wayne Rainey tot I veertien punten. Strijbos Dave Strijbos was zaterdag bij de motorcross in Staphorst, meetellend voor de strijd om het Nederlands kampioen schap, op dreef. Hij won in de 250cc-ldasse de eerste manche. In de tweede rit werd hij derde na aanvankelijk op grote achter stand te zijn gezet. In de 125cc won Pedro Trager beide manches overtuigend. Hij verstevigde daarmee zijn lei dende positie in de strijd om de Nederlandse titel. WIE ZEI DAT ER TUSSEN IN Ajax voetballer Ri chard Witschge in Het Parool: „Ik heb mezelf eigenlijk ge maakt". Wim van Hancgem, hulp trainer van FC Wageningen, In Vrij Nederland: Trainers zijn in het algemeen zielige 1 Wim van Hancgem in Vrij Nederland: Wat ik tegen Arie Haan heb? Oneerlijke. onbetrouwbare vent". Tennisser Jan Slemerink over spelersmakelaars In de Volkskrant: Het zijn natuurlijk allemaal aasgieren. Het is de kunst om de minst erge er tussenuit te pik ken". Voetballer Eric Wlllaerts van Dordrecht '90 In De Krant op Zondag: ..Op dit moment ben ik geen tienduizend gulden waard". Volleyballnternatlonal He- leen Crielaard In Trouw: „Soms denk ik dat ik voorbe stemd was om een mannetje te zijn". MW-doelman Alloy Agu In Voetbal International over aapgeluiden vanaf de tribune: Wat moet je met zoiets idioo ts, met zuil stelletje stommelin gen dat denkt je daarmee uit je concentratie te kunnen halen. In Nigrria heb ik in orkanen van geluid wedstrijden gespeeld, moet ik me dan uit mijn spel la ten halen door een paar mafkezen die boe, boe roepen?" Columnist en cabaretier Frik van Muiswinkel In Playboy: ..Goed getrainde sportmeiden zijn een lust voor het oog. Die gezonde, blozende Yionne van Gennlp met haar lekkere Rode Kruis-reet weet natuurlijk heel goed wat ze wil. Bovendien, als ze niet wil. rijdt ze zo hard weg dat je haar nooit meer inhaalt. Net zoals Nelli Cooman met haar waanzinnige kogelbief stukken - zie die maar eens te takken te krijgen. En ion die beroemde vroegere Oostduilse kunstrijdster, Katharina Wilt. kunnen ze wat mij betreft op de teevee niet iciak genoeg een kiir herhalen Dan hoef je helemaal geen vieze films te huren. Masturberen hij Eurosport. dat wordt de nieuwe trend. Wielrenner Adrie van der Poel in Penthouse over seks voor d^ wedstrijd: ..Volgens professor Juan SztaJ- zel gaat dat prima samen mits er een pauze van minimaal tien uur tussen de geslachtsdaad en het leveren van de topprestatie in acht wordt genomen. Met alle eerbied ioor de professor, vol gens mij is dat je reinste hdkoek. Ik heb er geen trek in met kramp in mijn buik op de fiets te stap pen. Als Corinne en ik zin heb ben, al is het een uur voor de wedstrijd, doen we het. En verderop: .Als je mij vraagt: Wat vind je nu prettiger, het winnen van een klassieker of een heerlijke wip met je vrouwtje?, dan roep ik meteen: het laatste! Dat zegt toch wel wat. Jan Slemerink In De Volks krant over Richard Krajicek: ..We trekken enorm veel met elkaar op. Ruzie hebben we nooit. En ik heb ook nog nooit gedacht 'Shit, daar heb je dat smoel weer'. Het enige vervelen de is dat hij 's nachts drie maal naar de WC moet en dan ge woon doortrekt. De Zweedse tennistrainer Tim Klein In De Krant op Zon- dap „Tennissers moeten niet den ken dat ze goden zijn, omdat ze een bal over dat net kunnen slaan. Voor mij is het een onver zoenlijke tegenstelling dat zij miljoenen verdienen met een lullig spel. terwijl in Afrika men sen doodhongeren. Daarom wil ik dat mijn spelers het contact met de werkelijkheid niet verlie zen. Soms zie ik tennissers hun schouders ophalen ais het om honderdduizend dollar gaat: die beseffen niet dat de meeste men sen in hun leien nooit zoveel geld bij elkaar zien. tenzij ze een bank beroven. Johan CruIjfT ln een VI-spe- cial over zi|n terugkeer begin Jaren tachtig bij Ajax: „De terugkeer bij Ajax maakte wel indruk op me. Ik tms zeer ges/kinnen, want iedereen vroeg zich af of ik het nog uvl kon. De jaren begonnen te tellen. Dat doelpunt tegen Haarlem maakte veel duidelijk. Wanneer ik nu die beelden nog wel eens zie, ver baast het me dat ik zo Mij was na dat doelpunt. Daaruit Mijkt dat ik heel intensief met die wedstrijd bezig was. Of deze meneer een punthoofd een kreeg van de wedstrijden om de Gouden Spike Is niet bekend. Maar dat het aardig In die richting komt Is overduidelijk. foto lockzuyderduin 2 zien. Het complex in de Amsterdamse wijk Buitenveldert ligt er niet al leen leuk bij, er komen ook vaak hele leuke en bekende Neder landers. Zoals daar zijn: Marcel- la Mesker, Hugo Walker, Mauri ce de Hondt, Bep Thomas, Jack van Gelder. Toch niet de eerste de beste tv-hoofden. Ook gisteren bij de wedstrijd A FC-UVS paradeerden deze VIPS weer met hele voorname pasjes langs de omheining van net hoofd veld van deze roem ruchte amateurclub. Vergeefs zoekend naar een VIP-box. Maar eigenlijk zijn het niet de tv-helden die de show stelen. Het allermooist van een mid dagje AFC is namelijk de aan blik van de grasmat. Er zullen in Nederland weinig voetbalvel den zijn die de vergelijking met deze piste kunnen doorstaan. Ook die van Leo Beenhakker in De Meer niet. De rechtgeaarde technicus onder de voetballers wordt stil van zoveel weelde onder de noppen. Ook de balgoochelaars van UVS - die gisteren een mooie dood stierven in de hoofdklasse op het mooiste grasveldje van Nederland - ke ken hun ogen uit bij zoveel fraais. Zelfs in de doelgebieden is geen kaalslag te ontdekken. Wat is het geheim van de tuinman die dit biljartlakentje bestiert? Worden de doelen elke week verplaatst of misschien de graszoden wekelijks vernieuwd? Of wordt er gewoon maar drie keer per jaar op gespeeld? "Nou, veel scheelt het niet", zegt de terreinknecht. "Dit is de dertiende wedstrijd die er dit jaar op wordt gespeeld. Inder daad de thuiswedstrijden van ons eerste. Verder maakt er nie mand gebruik van. Ja, dan hou je een keurig matje hè?" "Vanaf volgend seizoen mo gen ons tweede en de A-junio ren er beurtelings op spelen. Zo proberen we elk jaar de intensi teit iets te vergroten. Zodat de mat kan aansterken. Want hij is pas dit seizoen aangelegd. Och, ik weet niet of het allemaal iets helpt. We hebben hier altijd een klote-veld gehad en dan ston den we vaak bovenaan. Nu heb ben we een wereldmat en kel deren we bijna uit de hoofdklas se. Ik dacht voor de wedstrijd tegen UVS nog: we gaan met ons mooie veld mooi naar de eerste klasse vandaag. Gelukkig is het zover niet gekomen". UVS nam afscheid van de hoofdklasse én de mat. Snelwandelwoede Hoe lager het tempo, hoe snel ler het bloed bij atleten soms gaat stromen. Snelwandelkam pioen Harold van Beek maakte net zaterdag bij de Gouden Spi ke wel erg bont. De winnaar van het 'Open snelwandelkam pioenschap van Leiden' smeet zijn trofee woedend door het wedstrijdsecretariaat van AV Holland. Van Beek was speciaal voor het bijnummer van de nationa le topwedstrijd van Brussel naar Leiden getogen. Daarbij ver keerde hij in de veronderstelling dat hij, net als winnaars van de hoofdnummers, een mooie prijs in de wacht zou kunnen slepen. Maar na zijn winnende 3000 meter snelwandelen kreeg hij 'slechts' een beker uitgereikt. Ook zijn medewandelaars deelden aanvankelijk de veront waardiging van Van Beek. Nestor Dirk Maassen van den Brink, de Leidse bemiddelaar tussen organisatie en deelne mers, vermoedde voor de zo veelste keer in zijn lange loop- baan achterstelling van zijn fa voriete atletiekonderdeel. Nadat de snelwandelkliek zich tien kilometer lang in de j Leidse Hout had lopen afreage ren, was Maassen van den Brink weer voor rede vatbaar. "Alle snelwandelaars willen volgend jaar graag weer aanwezig zijn bij de Gouden Spike. Alleen Van 1 Beek peinst er niet over om zijn prijs mee naar huis te nemen". Dat het publiek zich in Leiden ook volgend jaar weer kan ver gapen aan de nationale snel- 1 wandeltop, staat overigens nog j niet vast. De organisatie bepaalt elk jaar opnieuw wat gescnikte programma-onderdelen zijn. Het krediet dat Maassen van den Brink in Leiden voor het snelwandelen heeft opge bouwd, houdt waarschijnlijk eerder op dan de eindeloze 1 de Leidse vete- Boycot Irak heeft het Aziatische Olym pische Raad en de wereldvoet balbond FIFA gevraagd de sanc ties tegen het land op te heffen. Beide organisaties verboden alle contacten met het land na de inval vorig jaar augustus van Kuwayt. De voorzitter van het Iraaks Olympisch Comité, Ali Turki, liet zaterdag weten ook 'ver schillende andere internationa le sportorganisaties' gevraagd te heboen contacten met zijn land weer toe te staan. „De redenen voor de boycot zijn toch inmid dels opgeheven", stelde Turld. OPVALLEND AANWEZIG leeftijd: 19 jaar Club: Ter Leede Beroep: CIOS studente Nathalie («eens kende als speelster van het vrouwen elftal van Ter Leede een uitstekend seizoen. Met maar liefst 72 doelpunten had zij een groot aandeel in het kampioenschap van haar club. Als Nederlands elftal speelster trad rij aan in zeven interlands, waarin zij tot nog toe nog niet zo succesvol Vind je het nog wel leuk om te scoren als je er zoveel maakt? "Natuurlijk wel. leder doel punt is weer anders en zoals bij voorbeeld vandaag in zo'n be slissingswedstrijd is het exta leuk als je kunt scoren Zou je niet beter bij de man nen kunnen meespelen? Met de selectie van het Ne derlands elftal trainen we al met bij Meerburg bijvoor beeld. Dat is best wel leuk, maar mij bevalt het verder prima in het wereldje van het vrouwen- voetbal". Over het Nederlands elftal gesproken, dat lukt duidelijk minder. Vind je dat nog wel leuk om te doen? "Jawel, hoor. Ik ben nog jong en moet er nog in groeien. Ik ga er gewoon van uit dat mijn tijd voor Oranje nog komt W at is je specialisatie op het CIOS? 'Sportieve recreatie en vor ming. Ik hoop later in een of an der groot bedrijf in deze rich ting te kunnen werken Doe je ook aan andere spor ten? "Op school volop. Volleyball, basketbal, tennis noem maar °P Tennis? Ben je daar goed in? "Ja, best wel Zou je dan niet Uei-er tennis sen? Daarmee valt toch veel meer geld te verdienen "Nou. neen. Voetbal valt het beste met mijn school te com bineren, bovendien lijkt het me niks om dag in dag uit op zo'n baan te gaan staan trainen. Je bent dan wel erg met jezelf be zig. Ik denk dat ik in een team sport het beste tot mijn recht kom". Denk je dat je voor Ter Leede blijft spelen? "Volgend jaar in ieder geval wel. Ik wil de landelijke compe titie zeker mee maken. Het is verder een erg gezellige club. De sfeer is uitstekend Zijn er geen scheve gezichten omdat jij de meeste publiciteit voor je opeist? "Nee. Ie maakt het spelletje toch met zijn allen en ik ben ook nergens als ik geen goede ballen krijg aangegeven of als ze achterin de zaken niet zo goed gesloten hielden" Zou je ook wel op een andere plek in het elftal willen spelen? "Neen. In het doel lijkt me erg moeilijk, je krijgt altijd de schuld als er een in gaat. Nee, in de aanval kom ik natuurlijk het beste tot mijn recht. Als het nodig is verdedig ik natuurlijk gewoon mee. logisch toch?"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24