Sport Ester Goossens slaat haar slag Tennisjeugd verrast in titelstrijd Koevermans Favorieten Jolanda Mens en Marieke Bethlehem sneuvelen is weer terug Prima prestaties van Leidse atleten t KAAM HERMAN JOUSTRA TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WANROOY ROB VAN DER ZANDEN N OOSTEN llnóndacbr. HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUtc 18 MARK KOEVERMANS bereikte in Ede door een overwinning op Mark Woodforde de tweede ronde van het sterk be zette toernooi DE REGIONALE atleten kenden eer, druk week einde bi| de wedstrijden om de Gouden Spike en die van de jubilerende vereniging De Bataven NIEUWSLIJN Jeugd Zijl mist polotitel LEIDEN - De jeugdploeg van De Zijl/LGB heeft afgelopen week einde het kampioenschap van Nederland aan de neus voorbij /ien gaan. Nadat eerder de thuiswedstrijd tegen tegenstander VZC met 7-14 was verloren, kregen de Leidse jongens (tot 20 jaar) afgelopen weekeinde in Veenendaal een 12-7 nederlaag te verwerken. Albert Spijker, de scheidende coach van De Zijl/LGB, wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van De Gouwe. De ploeg uit Waddinxveen speelt in de eerste klasse. Tweede jeugd Theo van der Veer AV I lolland-atleet Theo van der Veer liikt bezig met een tweede atletiekjeugd. Zijn vorm is goed en blijkt verrassend genoeg zelfs stijgende. Zelfs persoonlijke records van de 36-jarige onderwij zer die al jaren staan komen plotseling weer in beeld. Gisteren werd Van Der Veer zesde in de Vadeka-loop in Dordrecht. Na 15 kilometer zat de Leiderdorper met 46.30 nog kort achter achter bij nationale toppers als Kim Reynierse (eerste in 45.16) en Marti ten Kate (45.27). I iad Van der Veer zaterdag niet bij de wedstrij den om De Gouden Spike een 3000 meter gelopen in de schitte rende tijd van 8.22.79, dan had hij zelfs Aart Stigter wellicht kun nen verslaan. De Alphenaar werd in de eindsprint vierde, drie seconden voor Van der Veer. Triatleet en Bataaf Bert van der Plas werd 17e in 49.20 Johnson snel op de sprint Met de eerste Grand Prix-wedstriid van het seizoen in Sao Paulo is tijdens het Pinksterweekeinde het internationale atletieksei- ang gekomen. In de Brazili. eizoenprestaties geleverd. De Amerikaan Michael Johnson liep de snelste 200 meter van het seizoen in 20,02 seconden. Gwen Torrence, eveneens uit de Verenigde Staten, liep hetzelfde nummer bij de vrouwen ook in de beste tijd (22,60) van het nog jonge seizoen. De Duitse Astrid Kumbernüss zorgde voor de derde beste wereldseizoenprestatie door het kogelstoten te winnen met 19,67 meter. F.uropees kampioene Heike Henkei zorgde voor de vierde bes te prestatie van het seizoen. Zaterdag sprong de Duitse in Bens- hcim 1,97 meter hoog, maandag kwam zij in Rehlingen één cen timeter hoger. Ester Goossens heeft de slag van haar nog prille atle- tiekleven geslagen. In Leiden veroverde de 19-jarige atle te uit Woerden niet alleen de Gouden Spike, maar ook de daarbij behorende geldprijs van 1500 gulden. Bovendien stak zij de overwinningspremie van de 400 meter van vrouwen in haar zak. Met haar machtsgreep maakte de jongste winnares van de vergulde hoofdprijs in één klap een eind aan de reeks werpers, die vanaf 1984 steeds ze gevierend uit De Leidse Hout vertrokken. LflDEN Tl AA BROUWER DE KONING Sportief gezien verzekerde Goossens zich met een winnen de tijd van 53,85 van uitzending naar de Europese kampioen schappen voor junioren in Thessaloniki. Dat vond de aan staande fysiotherapeute, die slechts vier keer per week traint, al mooi genoeg. Het was niet in haar hoofd opgekomen, dat zij met haar overwinning op Moni que Steennis en de voor eigen publiek teleurstellende Yvonne van Dorp beter had gepresteerd dan hordenloper Ruud van Maurik en discuswerpster Jac queline Goormachtigh. De stralende juniore dankte haar zege deels aan Van Dorp, die op net Leidse kunststof fel van leer trok. "Na 200 meter verzuurde ik al", klaagde de ge routineerde Holland-atlete. Goossens, nog maar net her steld van een lichte knieblessu re: 'Toen ik Yvonne zag stilval len, kon ik er nog een schep bo venop doen". Dat maakte Van Dorp, die als juniore vaak sneller doorkwam, niets meer uit. Maar Ruud van Maurik, die zat na te genieten van een uiterst geslaagde hor denrace (110 meter in 13,98), kreeg het in het voorjaarszon netje Spaans benauwd. Aan de ene kant prees hij zich gelukkig met een pikstart ("Als de starter mij niet terugschiet, ram ik ge woon door"), aan de andere kant treurde hij over de twee honderdsten van een seconde die hem van het Nederlands re cord scheidden. Want dat zou de Alphenaar behalve vermel ding in de recordboeken onge twijfeld de Leidse hoofdprijs hebben ongeleverd. Nu kende de door waarne mend KNAU-voorzitter Annie Schmitz geleide 'commissie van drie' de jongste kandidate de Gouden Spike toe. Behalve Van Maurik stond Goormachtigh hoog aangeschreven. Haar dis cusworp van 58,24 was welis- Jeroen van der Meer stelde teleur tijdens de Gouden Spike. Hij noemde 'koolmonoxide-vergiftiging* als mogelijke oorzaak. foto loek zuyderduin waar de verste van 1991, maar niet beter dan de prestatie waarmee zij vorig jaar achter Jeroen van der Meer de tweede prijs op de Gouden Spike op streek. De winnaar van vorig jaar had zaterdag voor het eerste een ze perd in Leiden. Met een speer worp van 75,32 bleef hij niet al leen ver verwijderd van zijn Ne derlands record van 80,00, maar verloor hij ook afgetekend van outsider Keith Beard. "Ik houd het op koolmonoxide-vergifti ging", bromde de teleurgestelde Rotterdammer. "Mijn vriendin heeft -er ook last van. Ik moet maar eens bloed laten prikken om uitsluitsel te krijgen". Excuses Minder vergezochte excuses voerde Yvonne van der Kolk aan voor het feit dat zij naast de hoofdprijs greep. "Op de 3000 Het gezicht van Mark Koever mans betrok even toen op het centre-court in Ede de uitslag van Ajax Eeyenoord (2-0) br kend werd gemaakt. ,Mljn pres tatiecurve houdt gelijke tred met die van Feyenoord, dus ik dacht dat ik nu ook zou verlie pen", grapte hij later. Maar de Rotterdamse tennisser, die een Rotterdi grote fan van de voetbalclub uit De Kuip is. wist in tegenstelling tot zijn plaatsgenoten de op gaande lijn wel vast te houden en bereikte gisteren door een simpele 6-1, 6-2 zege op Mark Woodforde de tweede ronde van het Dutch World Tennis toernooi. Om de nederlaag van Woodforde geheel aan het late contracteren te wijten, zou ove rigens Koevermans behoorlijk te kort doen. De 23-jarige pupil van trainer Frits Don toonde met geconcentreerd en agres sief spel namelijk aan dat hij na een mindere periode weer hele maal terug is. „De laatste drie weken gaat het inderdaad lek ker. Ik heb weer zin in het spel letje. Dat is even anders ge weest". vertelde Koevermans. die na het ABN/Amro-toernooi in februari een inzinking kende. Ondertussen rekenen toernooi directeur Peter I^ngendijk en de zijnen nog steeds op de komst van Boris Becker. De Duitser trok zich vorige week terug voor het toernooi in Ro me, omdat hij last heeft van zijn rug en zich wilde snaren voor Roland Garros. „We hebben tot nu toe niets van Becker ge hoord, dus we gaan er vanuit dat hij vrijdag gewoon speelt", liet woordvoerder Berend Veen endaal weten. Steffi Graf zit na haar vijfde toernooizege in Ber lijn de nummer één van de we reld, Monica Seles, dicht op de hielen De 1IMUJW is |IOg ma.it 1,2 punten. Als Graf de strijd om de open Franse titels in Parijs, van 27 mei tot en met 9 juni. in haar voordeel heslist. neemt ze de leiding van de loegoslavische weer over. Zo simpel als Graf in de aanloop naar de eindstrijd haar tegenstandsters opzij zette (ze stond slechts twaalf games af in vier partijen), zo moei zaatn ging het gisteren tegen de 19-jarige Arantxa Sanchez Vica- rio. De Duitse won pas na twee uu en nenenden milium mei 6-3 4-6 7-6. De familie Sanchez was In het Pinksterweekeinde met een totaalbedrag van 234.395 dollar (460.000 gulden) de grootverdiener op de tennis banen. De 25 jarige F.tniUo San chez bracht net leeuwendeel. 320.000 gulden, in als winnaar van de open Italiaanse titelstrijd in Rome. Hij zag de Argentijn Alberto Mancini zich bij de stand 3-6 1-6 0-3 geblesseerd terugtrekken. HILUGOM»GJ VANG TENNISMtOEWtRKERS Opvallend veel favorieten wis ten tijdens het finaleweekeinde van de districtskampioenschap pen tennis hun plaatsing niet waar te maken. Niet alleen de pupillen van districtstrainster jacky Reardon, maar ook dege nen die niet door de commissie geselecteerd jeugdtennis uitver koren zijn, vochten op het park van TC Hillegom als leeuwen om de hoofdprijs. En de resulta ten waren in sommige gevallen verrassend. In de categorieën tot en met 10. 12. 14 en 16 jaar konden de talentjes en hun ouders de de gens kruisen. Bij de jongste meisjes was er eigenlijk maar een echte favoriete: Martine Griekspoor. Vastgenageld aan de baseline had ze tijdens het hele toernooi geen enkele moei te met haar tegenstandsters, zo ook niet in de finale tegert Ma riska van Wezel, voor wie de spanning waarschijnlijk te veel werd. Na een overwinning in de eerste set met 6-2 kwam Marti ne met 2-0 achter. 'Toen zei lacco (haar broer red.) dat hij niet voor niets gekomen was en beukte ik vervolgens al mijn backhands de baan uit. Gevolg 6-2", aldus de gelukkige winna res. Torben van der Voorn scha kelde als ongeplaatste speler de als eerste gerangschikte lacco Spoor uit en verloor vervolgens geen serf meer. Hij verschalkte Hick Schalkers in de finale van de kleinste mannen mei 6 2,6 o. Carmen Delsasso was de on betwiste favoriete bij de meisjes tot en met 12 jaar en liet daar geen twijfel over bestaan ook. Werkster' Ruby Pennings kon het dit keer niet bolwerken. De ietwat forser geschapen blonde Delsasso won het op kracht en vastheid 6 4.6-1 Dat vastheid bij de jeugd vaak van doorslaggevende betekenis is werd ook in de jongensfinale in dezelfde categorie bewezen. De aanvallende OLTC'er Eric Maassen moest er tegen reeks- hoofd Henrik Kroon van Nieuw Vennep aan geloven. "Op 6-2 5- j en PO 10 Krapte ei Iets**, ao meldde de 12-jarige Eric Maas sen. wiens opa als coach naast het veld zat. "F.ric ging fouten maken en daar profiteerde ik van", aldus de pas 10-jarige Henrik. die hem vervolgens met 7-5 en 6-3 terugwees. "Hij voet balt ook en dat is een goede combinatievertelt zijn trotse vader. Wellicht een nieuwe lan Met de dubbelhandige backhand van de kleine Rick Schalkers is zo te zien niks mis. Toch moest hij in de fina le van de 10 jangen het onderspit delven tegen Tofben van der Voorn. Siemerink. lang. ludith Pietersen deed de zwaar favoriete jolanda Mens in de halve finale in het gravel bijten. Zij versloeg in de door veel pu bliek bekeken finale tot en met 14 j«4ar het even hoog inge schatte zusje van Bionda. Maai ke Zonderop. Ook hier weer een lang duel vanaf de baseline waarvan de winnares net iets meer geluk had. Maaike won de eerste set nog wel met 6-4 maar in de tweede was ze kansloos 6- 0. In de derde reeks moest een tie break de beslissing geven, ludith was hierin koelhloediger en won de afsluitende game nu t 7 De kleine Martijn van de foto loek zuyderduin Berg, die van tevoren erg ze nuwachtig was. was dolgelukkig met zijn overwinning op Harold van Schie. "Ik moest zijn spel ontregelen door het tempo emit te halen en dat lukte. Daarbij liep zijn service niet goed", wist de pupil van Herman van der Capellen te vertellen Dat was de basis, waardoor hij de winst met 6-4. 3-6 en 6-1 naar zich toe trok. meter heb ik eigenlijk weinig te zoeken. In samenwerking met Laetitia Vriesde ging het deson danks heel behoorlijk, al be- gonnnen we eigenlijk te snel. lammer dat ik niet wat meer te genstand had", aldus de AVR- atlete, die soepel naar een per soonlijk record van 9.09,85 snel de. Van der Kolk presenteerde zich in elk geval nog aan het duizendkoppige publiek in de Leidse Hout. Rob Druppers be vestigde zijn reputatie door zoals zo vaak zonder zich af te melden weg te blijven. Omdat ook Ton Baltus, Gretha Tromp en Rob de Brouwer met geldiger redenen verstek lieten gaan, gingen de ogen naar minder be kende atleten uit. Sprinter Fran klin voldeed ruimschoots aan die belangstelling door aan het eind van de middag met iets te veel rugwind 10,49 te scoren op de 100 meter. Ook de categorie meisjes tot en met 16 verloor al in de halve finale de als eerste getipte. Hes ter Stehouwer versloeg daarin Marieke Bethlehem en trof in de finale Renée Crama. "De eerste set ging gewoon onwijs goed", was de eerste opmer king, die Hester maakte toen zij van de baan afkwam. Opmerke lijk was hoe sportief de speel sters (en ouders!) met elkaar omgingen. Ook nadat Hester, na een 5-0 voorsprong in de derde set, toch nog met 7-5 ver loor bleef de glimlach op haar gezicht verschijnen. "Vanaf 5-0 werd Renée weer als vanouds een muur", vertelde Stehouwer. Renée was na de wedstrijd zoals altijd zeer bescheiden. "Het ging ineens weer gewoon lekker en ik heb geluk gehad". Van Duyn Bij de jongens tot en met 16 jaar rolde zoals verwacht Rogier van Duyn als winnaar uit de bus. Martijn Zandvliet bood geen te genstand van betekenis in een matige finale. Vrijwel alle groundstrokes, die hem in de halve finale nog deden winnen van Robbert-Paul Hartwijk, gin gen ver uit, waardoor Rogier met 6-1 en 6-2 aan het langste eind trok. Tenslotte waren de jongens tot en met 18 jaar aan de beurt. Geen officiële categorie bij de districtsjeugdkampioenschap pen, maar dit jaar als een soort invitatietoemooi verspeeld. Hierin stonden in de finale Ben ny de Bruin en Jeroen Vink, zoals verwacht, tegenover el kaar. De Bruin kon, na met 6-2, 7-5 te hebben gewonnen, de eerste prijs in ontvangst nemen uit de handen van Bart- B.O.O.S.- de GraafT, die vooral bij de meisjes veel fans heeft, zo bleek bij de prijsuitreiking. De afscheidnemende voorzit ster van de commissie geselec teerd jeugdtennis Hilde van den Haak werd bedankt voor haar jarenlange werk, dat zij voor het district Leiden heeft verricht en haar afscheidswoorden waren kraakhelder. "De kinderen wa ren altijd lief. De ouders moeten vooral geduldig en lief blijven en daar schortte het te vaak Als de finaledag een resultaat is van haar werkzaamheden, kan zij met een gerust hart af scheid nemen van haar be stuursfunctie. Want dat is ver geleken met voorgaande jaren een stuk minder geworden: het fenomeen van de stampvoeten de tennisouders als hun kind verloren heeft. LEIDEN W1LMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDE WERKER Verschillende baanatleten uit de Leids/AJphense regio toonden dit weekend aan in vorm te zijn. Zowel bij de wedstrijden om de Gouden Spike zaterdag als bij de jubileumwedstrijd van de Bataven op de pinkstermaan dag werden goede prestaties neergezet en vele persoonlijke records verbeterd. Waar de Gouden Spike van AV Holland zich richt op lande lijke top, was de jubileumwed strijd van de 60 jaar bestaande AV De Bataven duidelijk meer regionaal georiënteerd. Op bei de wedstrijden werd door regio atleten goed gepresteerd. Zo verbeterde Annet van Veldhuizen (de Spartaan) zater dag haar beste tijd op de 3000 meter met elf seconden tot 9.43.49. Met haar derde plaats was ze maar liefst ruim zes se conden sneller dan ze vooraf had verwacht. Ze werd achter nationale toppers als Yvonne van der Kolk en Letitia Vriesde derde. Regina van Duyn werd óp de 3000 meter zaterdag zes de in 9.50.73 (ook een p.r.). Maandag bij haar club De Bata ven was Van Duyn meer tevre den met haar persoonlijke beste tijd op de 1500 meter van 4.40.04. De langere afstanden waren trouwens de beste op de jubile- umwedstrijd van de Leidse roodhemden. Op de vijf kilome ter liep loke Kleyweg in haar eerste baan wedstrijd ondanks een fikse wind sneller dan ooit (16.18.54). In de snelste serie op de 5000 meter zegevierde Jan- Dirk Hazeleger na een solo in 14.56.75. Piet van der Poel ver overde in die serie via een eind sprint de derde plaats ten koste van Henk Ravensbergen. Hun tijden waren 15.08.37 en 15 0H,17. Op de Gouden Spike was de 3000 meter de langste loopaf stand. Fred van Zoest van AV '47 maakte met 8.28.49 net waar dat hij in de snelste serie mocht starten. In de tweede serie kwam Spartaan Erik Bakker tot een sterk p.r. van 8.37.71. AV Holland veteraan Dirk Maassen van den Brink (14.15.80) bleef op de 3000 meter snelwandelen ruim anderhalve minuut achter op winnaar Van Andel (12.27.93). Op de 1500 meter van De Gouden Spike bewees Bataaf Mare Borghans terug te zijn met 3.52.14 De 800 meter ging op de Gouden Spike naar Laura Bosman van AAV '36. Haar 2.08.37 is een tijd van na tionaal formaat. Bij De Bataven was de 800 meter voor mannen het topnummer. loost la Lau wilde eigenlijk onder de 1 mi nuut 50 duiken. Dit lukte hem niet, maar de manier waarop hij in 1.52.32 won van nationale subtoppers was indrukwek kend. Gijsbert Remmelzwaal liep in La Lau's serie 1.54.38. In de derde serie (qua tijd) moest junior Mark van Bel onder de 2 minuten. Toen dit nu dan ein delijk gebeurde was het ook meteen echt raak. Het werd 1.58.68. Bram Tijdhof van AV Holland is als eerstejaars B-ju- nior nog drie jaar jonger dan Van Bel. Hij brak in zijn eerste 800 van het seizoen nog veel verder door de 2 minutengrens. Zijn persoonlijk record is nu met vijf seconden scherper ge steld tot 1.57.31. Ook de horden werden in de Leidse Hout snel genomen dit weekend. Ruud van Maurik kwam zaterdag op de 110 meter horden slechts twee-honderste van een seconde tekort voor een Nederlands Record. Maan dag waren het drie honderdsten voor Bataafse Marian Runcianu op de 100 meter met obstakels. Zijn 15.34 zou goed zijn geweest voor een Nederlands veteranen- record. Van Maurik liep overi gens maandag in Hilversum een minder goede 110 meter hor den (14,63). Van Maurik daar over "Ik kwam in tegenstelling tot zaterdag dit keer gewoon niet in mijn ritme". Een ritme dat zeker vereist is op de hor den. Zaterdag gingen ook )ohn van Loon en Peter Verkade over 110 meter horden. De mannen van AV '47 liepen 15.47 en 15.85. Verkade sprong ook ver en werd zevende met 6.72. Stefan Mole naar onderbrak het leren voor zijn eindexamen en sprong tot drie maai toe verder dan tot nu toe dit seizoen. Zeven meter precies was de verste sprong. Maandag bij de Bataven werd door enkele atletes goed ge sprint. De sprinttweekamp ging naar de Alphense Trudy van Deuren. Ze won de 100 meter in 12.71 en bij de 200 meter in 26.33. Bianca Vermond heeft duidelijk aan sprintsnelheid ge wonnen. Het persoonlijk record op de 200 meter werd door de scholiere van AV Holland ver morzeld. Het staat nu op 26.27. Vermond liep ook nog een 100 meter in 13.11. Elsemieke Rok- snoer, een C-meisje van De Ba taven, liep op de 200 meter 27.15. Nienke Eygenraam scoorde namens AV Randstad Sport met haar tijd van 27.31. Het speerwerpen werd maan dag door een jubilerende Ba taafse gewonnen. Astrid Weyne kwam tot 36.24. Bij de mannen tenslotte won Bob Dongelmans van AAV '36. Zijn speer raakte de grond pas na 53 meter en 82 centimeter.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18