Buitenland Bush: Vooruitgang in Midden-Oosten Leger op scherp in Zuid-Korea Pöhl: Werkloosheid 'DDR' veertig procent Bijna akkoord van Kurden met Saddam Zaterdag 18 mei 1991 Redactie 023-150225 RONALD FRtSART (chef) ONNO MA VERMANS MANS JACOBS JAN PRE EN EN Vertalingen MAR GREET HESUNGA LU UT JE NIEMANTSVERORJfT Vormgrr>n^ MfTZK MBJBtHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr). HETONDERWUZEND personeel heeft zich giste ren aangesloten bi| de tienduizenden Albanezen die donderdag in staking zijn gegaan om verande- nngen af te dwingen. DE LUCHTVERKEERS LEIDERS in de Sovjetunie zijn van plan vanaf vol gende week dinsdag voor onbepaalde tijd in staking te gaan. NIEUWSLIJN Brusselaars: Harder optreden politie Inwoners van Brussel zijn voor een hard optreden als reactie op de etnische onlusten in de Belgische hoofdstad van de afgelopen week. Dat blijkt uit een opiniepeiling, waarvan de resultaten gis teren zijn bekendgemaakt. 94 procent van de 500 ondervraagde inwoners is van mening dat de politie stevig moet optreden. 69 procent vindt echter dat de regering zo snel mogelijk de levens omstandigheden van de immigranten moet verbeteren. Deze slechte levensomstandigheden worden algemeen gezien als de oorzaak van de rellen, waarbij voornamelijk Marokkanen en an dere Noordafrikanen waren betrokken en waarbij meer dan 200 arrestaties werden verricht en meerdere gewonden vielen. Uitstel stemming abortuswet Polen De liberale factie van Solidariteit en voormalige Poolse commu nisten zijn er gisteren in geslaagd een zeer omstreden abortus wet voorlopig op de lange baan te schuiven. Een stemming over de wet, die abortus onder alle omstandigheden verbiedt, werd na een verhit parlementair debat tot zeker half juni uitgesteld. Daarmee valt een beslissing in elk geval na het bezoek van paus Johannes Paulus II, dat van 1 -9 juni staat gepland. Tegenstan ders van het wetsontwerp, dat grote steun geniet van de katho lieke kerk, hebben gesuggereerd dat het mede bedoeld is als „welkomstgeschenk"' voor de paus. 'Supermachten misbruiken VN' De Verenigde Naties worden volgens de Wereldraad van Kerken steeds meer misbruikt ten gunste van nationale belangen. Bij al le acties in samenhang met de Golfoorlog, inclusief de inzet van VN-troepen ter bescherming van de Kurden, heeft de Veilig heidsraad niet zelf de beslissingen genomen. Dit zei gisteren de directeur internationale zaken van de Wereldraad, Ninan Koshy, in een gesprek met het Westduitse persbureau EPD. De eigenlij ke beslissingen werden door een of twee staten genomen. Bij de oplossing van een crisis is de VN niet r orgaan. r dan een uitvoerend Kurdenleider Barzani heeft gis teren gezegd dat hij het met de Iraakse machthebber Saddam Hussein op belangrijke punten eens is geworden. De Kurden hebben hun eis laten vallen dat een akkoord met Baghdad on der internationaal toezicht moet staan. Barzani zei dat hij met Hus sein overeenstemming heeft be reikt over de „hoofdpunten van democratie". De Kurdenleider, die al twee weken met Baghdad onderhandelt, riep volksgeno ten die naar Turkije en Iran zijn gevlucht op terug te keren naar noord-Irak, waar de geallieer den een veiligheidszone hebben ingesteld. Op een geïmproviseerde persconferentie in een hotel in Baghdad zei Barzani dat er nog geen volledige overeenstem ming is, maar hij zei optimis- President Bundesbank haalt hard uit frankfurt-brussel krf-ap Nog geen dae nadat hij zijn ver trek aankondigde, heeft ae pre sident van de Bundesbank, Kari Otto Pöhl, opnieuw hard uitge haald naar de Duitse politiek. De werkloosheid in de voorma lige DDR bedraagt op dit mo ment geen tien procent, zoals officiële Duitse instanties bewe ren, maar veertig procent. Pöhl zei dat gisteren op een bijeen komst van de Europese organi satie van effectenbeurzen in Ko penhagen. Volgens Pöhl geven de officië le statistieken na de Duitse een wording geen getrouw beeld meer van de situatie in Oost- Du itsland. De vertrekkende pre sident van de centrale bank zei verder dat de industriële pro- duktie in de vijf nieuwe deelsta ten sinds de hereniging met vijftig tot zestig procent is ge daald en dat de Duitse regering de stijging van de lonen in het oosten heeft moeten betalen. In Oost-Duitsland zijn de lo nen volgens Pöhl gemiddeld President optimistisch over vredeskansen De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gezegd "goede redenen te hebben om optimistisch te zijn" over de mogelijkheid dat Israël en de Arabische staten zullen deelnemen aan een vredesconferentie over het Midden- Oosten. WASHINGTON HENK DAM COWtCSFONOBtr De Amerikaanse pogingen om zo n conferentie georganiseerd te krijgen, worden daarom voortgezet, aldus Bush na een gesprek met minister Baker van buitenlandse zaken. Baker keer de gisteren terug van zijn vierde reis in korte tijd door het Mid den-Oosten. Met Baker naast zich zei de president dat. als daar reden voor is, de minister opnieuw naar het Midden-Oosten zal gaan. Bush: „Er is vooruitgang gemaakt, en als je aan zo'n ge compliceerd probleem werkt, dan moet je gewoon doorgaan". Het optimisme van de presi dent was opvallend, omdat Ba ker er ondanks zijn intensieve pogingen niet in is geslaagd de voornaamste problemen die een vredesconferentie in de weg staan, op te lossen. Het gaat daarbij in de eerste plaats om een rol voor de Verenigde Na ties (VN). Syrië staat erop, dat de VN deelnemen aan een vre desconferentie, maar Israël is daar niet van gediend. Israël wil bovendien dat de conferentie een kort, ceremo nieel gebeuren is dat wordt ge volgd door rechtstreekse ge sprekken tussen Israël en de verschillende Arabische staten. De Arabische landen. Syrië voorop, willen dat aan de confe rentie een veel groter gewicht wordt toegekend. In de Amerikaanse kranten van gisteren worden anonieme Amerikaanse regeringsfunctio narissen geciteerd, die zeggen dat het Wine Huis kennelijk te optimistisch is geweest en dat duidelijk is dat Israël en de Ara bische landen geen snel vredes proces wensen. Ook daarom is het optimisme dat Bush gisteren toonde, op vallend. Geconfronteerd met sceptische vragen suggereerde de president dat Baker wellicht meer vooruitgang heeft geboekt dan bekend is geworden. „Dit soort onderhandelingen kan al leen met succes worden ge voerd als ze zich in het geheim afspelen", aldus Bush. Tot zover onze correspon dent. Volgens de persbureaus is de Egyptische president Hosni Mubarak bereid de Israëlische premier Yitzhak Shamir in Egypte uit te nodigen. Mubarak heeft nog altijd goede hoop dat overeenstemming kan worden bereikt over een Midden-Oos tenconferentie voor het eind van het jaar. Een bomexplosie heeft gisteren het hoofdkwartier van de hervor mingsbeweging Democratisch Rusland in Moskou vernield. Vol gens het persbureau Tass ontplof te de bom in een ruimte waar handtekeningenlijsten werden be waard voor de kandidaatstelling van de Russische leider Boris JeM- sin voor de Russische presidents verkiezingen. Tevens werden lijs ten bewaard voor de kandidaat stelling van de Mosko meester Gavril Popov gemeestersvertoezi ng. fOTOAP Shamir: Helaas is Palestijn na aanslag nog in leven Premier Yitzhak Shamir van Is raël heeft ge/rad dat het hem spijt dat een Palestijn die giste ren drie Israëliër» neerstak, le vend gevangen is genomen. De slachtoffers, twee mannen en een vrouw, raakten bij de aan slag licht gewond. De Palestijn, een 21-jarige man uit een dorp in de buurt van Ramallah op de Westelijke lem onder het roepen van ..Al- lahu Akbar (God is groot)" zijn slachtoffers neer. De Palestijn is daarna door omstanders gegre pen. Shamir zei in een interview met de Israëlische radio dat er opnieuw in het centrale deel van Jeruzalem een zeer ernstige misdaad is gepleegd. „Tot mijn spijt is de dader levend gepakt en dat doet mi) veel pijn aldus de Israëlische premier De politie heeft een 1—MHtf gearresteerd die de Palestijn wilde neerschieten en hem met zijn pistool sloeg nadat zijn wa pen weigerde. Aids-patiënt donor tientallen organen Drie mensen zijn in de Verenigde Staten overleden aan aids na dat zij organen hadden gekregen van een man die het hiv-virus vlak voor zijn dood had opgelopen. De autoriteiten zijn op zoek naar nog eens ruim vijftig personen die van de man organen of celweefsel hebben gekregen. Een inmiddels opgespoorde per soon blijkt sero-positief, zo heeft de krant The Atlanta Journal- Constitution gisteren bericht De organen en weefsels van de donor zijn over bijna dertig ziekenhuizen verspreid in de VS. Barzani laat belangrijke eis vallen tisch te zijn dat binnenkort een akkoord kan worden getekend. Barzani behoort tot de Kurdi- sche Democratische Partij, de grootste guerrillafactie. Tijdens net overleg in Baghdad heeft hij vooral aangedrongen op meer inspraak voor de Kurden, die volledige autonomie willen in de drie noordelijke provincies waar zij wonen. De 3,5 miljoen Iraakse Kurden willen naast meer politieke bevoegdheden ook een aandeel van de winst uit de olievelden in noord-Irak. De geallieerde strijdkrachten in Noord-Irak willen het aantal tentenkampen bij Zakho uit breiden om plaats te bieden aan ongeveer 100.000 Kurdische vluchtelingen. De militaire hulpverleners kwamen deze j week tenten te kort om het on verwacht grote aantal vluchte lingen te kunnen onderbren gen. Legereenheden in de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoul zijn gisteren in verhoogde staat van paraatheid gebracht m verband met de toenemende onrust in de stad. zo meldden twee Zuid koreaanse kranten. De Zuidko- reaanse president Roh Tae woo heeft gisteren gezegd dat de op export gebaseerde economie van Zuid Korea ernstig wordt bedreigd als de interne politieke onrust verder escaleert De commandant van het gar nizoenscommando in Seoul verordonneerde de verhoogde staat van paraatheid van alle soldaten om voorbereid te zijn op een ingrijpen bij onlusten, zo meldden de kranten Chosun Hbo en Hankook Hbo. De maat regelen komen aan de voor avond van een landelijke her denking van bloedig onder drukte protesten in de stad Kwangju in 1900, waarbij twee honderd mensen om het leven kwamen. De con de kranten ook op tot pen van de legeroperaties ter bestrijding van onlusten, con trole van de munitie en het op voeren van trainingen voor on- lustenbestnjding Een woord voerder van bet ministerie van defensie zei dat deze laatste maatregelen geen verhand hiel den met de politiek van de rege ring om de straatprotesten uit te bannen, maar ren .operatie binnen het leger" vormden. Ongeveer tweehonderd stu denten vielen gisteren met brandbommen een onderko men voor Amerikaanse militai ren in Seoul aan en vochten met de oproerpolitie die het ge bouw beschermde Er werd geen melding gemaakt van schade of gewonden Radicale studenten vielen eerder Ameri kaanse regering» en legerin- stellingen aan om hun eisen - de terugtrekking van de 43 000 Amenkaanse militairen in Zuid- Korea kracht bij te zetten. In Kwangju hielden ongeveer 15 000 studentrn. arbeiders en boeren een protestbijeenkomst, waarbij leuzen tegen de rege ring en de Verenigde Maten wrrden gescandeerd Roh zei gewelddadige demonstraties te gen de regenng hard te zuilen neerslaan. ACHTERGROND CORRESPONDENT ATHENE FRANS VAN HASSELT Toekomst Cyprus hangt niet af van verkiezingen twintig tot veertig procent meer gestegen dan in andere Oost- europese landen. Duitsland heeft de loonsverhoging moe ten bekopen met een begro tingstekort dat in 1991 zal stij gen tot naar schatting vijf pro cent van het bruto nationaal produkt, aldus Pöhl. Hij zei verder dat het tekort op de lopende rekening van de Duitse betalingsbalans weldra zal terugkeren tot nul of zal ver anderen in een overschot. Vol gens de topbankier wordt het tekort voornamelijk veroorzaakt door de hoge bijdragen aan de Golfoorlog. Het tekort op de lo pende rekening bedroeg in maart 5.3 miljard mark tegen over 1,5 miljard mark in februa ri. De Europese Commissie heeft gisteren 900 miljoen ecu, ruim 2 miljard gulden, uiteetrokken voor het creëren van banen en scholingsprojecten in de voor malige DDR. De gift van de EG is bedoeld om de werkloosheid in Oost-Duitsland terug te drin gen. De miljonair Vasiliou dankte zijn verkie zing. merkwaardig genoeg, grotendeels aan de stemmen van de communistische AKEL, die toen relatief de grootste communisti sche partij van democratisch Europa was. Daarna is uit deze verstarde partij een ver- nieuwingsgroep gestapt en het zal interes sant zijn te zien hoeveel succes deze mor gen heeft. Maar de toekomst van Cyprus is daarmee nauwelijks gemoeid. Wel is het zo dat pogingen een oplossing voor de Cyprus-kwestie te vinden steeds opnieuw vertraging ondervinden. Dat komt omdat altijd wel in een van de drie (of vier, als de alleen door Ankara erkende Turkse republiek Noord-Cyprus' wordt meegere kend) betrokken landen verkiezingen wor den gehouden. Daarbij schrikken de rege ringen terug voor concessies die door de oppositie kunnen worden uitgebuit Ook nu weer kan Vasiliou pas met initiatie ven of beslissingen komen na 19 mei. als het gevaar is geweken dat een eventuele 'slappe' opstelling door Kyprianou of ande ren wordt uitgebuit. In dit opzicht is het in teressant dat Vasiliou op 28 mei op het Wit te Huis wordt ontvangen door zijn Ameri kaanse collega Bush. Alom heerst de indruk dat er weer bewe ging zit in de Cypruskwestie. wat door uitla tingen van Vasiliou in de hand wordt ge werkt. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. Perez de Cuellar, die vroeger ook op het eiland was gestationeerd, zou de kwestie tot een oplossing willen brengen voord., hij tn d. Lp di. J... „rwai,. 272^^ Voor de parlementsverkiezingen die morgen op Grteks-Cyprus worden ge houden. Is de belangstelling zowel in binnen- als buitenland gering. Dat komt vooral omdat de machtige positie van de partijloze president Vasiliou, die in fe bruari 1988 voor vijf jaar in deze functie werd eekozen, niet in het geding is. Van de vijf deelnemende partijen is er maar één, de Democratische van zijn voorgan ger Kyprianou. die haar pijlen recht streeks richt op zijn persoon. 'De beste oplossing is geen oplossing En de Turkse president Ozal zou - maar van zulke speculaties is al vaker sprake geweest - bereid zijn tot Turkse concessies en voor bij willen gaan aan de weerbarstige Turks- Cyprische president Denktash Ozals op zienbarende anti-Griekse uitlatingen van de laatste weken zouden zijn bedoeld als psy chologisch tegenwicht tegen deze naderen de concessies. In Griekenland heerst uitgesproken pessis- misme over de door sommige verlegen woordigers van andere landen nagestreefde tenlandse zaken Baker zich onlangs voor het eerst heeft geleend voor een officiële ontmoeting met 'president Denktash. Weliswaar zei Baker erbij dat hij Denktash begroette als 'leider van de T urks-Cyprische gemeenschap', maar ook dit was nog niet eerder gebeurd en de Turken toonden grote bassadeur in Nicosia, Michalis Dondas, is van mening dat de status quo. hf>e treung ook, het best maar kan worden gehand haafd. Het merkwaardige is dat ook Denktash al jaren stelt dat de huidige situa tie helemaal niet hoeft te worden veren- Dertig doden in zuid-Sudan duizend Inwoner» telt. Is in handen van het verzet Het is niet bekend wie verantwoorde lijk is voor het bombardement, maar het verzet wres met een beschuldigende vinger naar de regenng in Khartoum Zeker dertig burgers zijn omge komen bij een bombardement op de Zuidsudanese stad Nasir. Dat heeft een VN functionaris gisteren gezegd. Nasir. dat drie- BERICHTEN op derd. „Er is nóg een oplossing", zei hij langs, „en dat is niet de slechtste geen lossing". President Vasiliou keen zkh heftig tegen de Griekse en Grieks-Cyprische voorstander» van deze theorie Volgens hem moet onver moei baar naar verenoen ng van de situatie op Cyprus worden gezocht Ais ideaal ziet hij een oplossing m EG-verband, waardoor de Grieks-Cyprioten automatisch hun rech ten op het hele eiland zouden terugkrijgen Tegen deze achtergrond kwam hij onlangs met een opzienbarend pleidooi voor een Turks lidmaatschap van de EG, naast een Cyprisch uiteraard Maar zulke geluiden maken hem verdacht bij Dondas en de zijnen. Men ziet in deze managerfiguur langzamerhand de man die van Cyprus een soort Singapore wil maken, een gebied waar alle oude nationale senti menten uit het verleden zijn vergeten. DE GEMATIGDE NEPAIESE Congrespartij is gisteren uitge- MP M MM» van de rrr ste democratische verkiezingen m de I lim.d.tv.i.t m.i.jI im in. r dan drie decennia absolute mo narchie De verkiezingscommis sie maakte bekend dat de Nepa lese Congrrspartii 103 van de 205 zetels in het parlement beeft behaald Een alliantie van linkse partijen volgde mei 81 zrtrls on de rwredr plaats On afhankelijke kandidaten en splinterpartijen sleepten 12 ze tels in de wacht. schuldig! het Etioptsche lutionairr Democratische Volks front (Eprdf) ervan na enkele wekrn van bctrekkclijkr nist een nieuw offensief te hebben ingezet in de provincies Shoe en Woüo. De voor 27 mei aange kondigde vredesbesprekingen zouden hierdoor op de tocht zijn komen te staan. HET PARLEMENT VAN Taiwan heeft gisteren unaniem besloten de wrttrn op opruiing in te trekken Volgrro critici stelden deze wetten de rrgrrrndr \a- tionalistisrhe Partij 42 laar lang in staat politieke diaaldrntrn te onderdrukJun. ZWEDEN HEEFT de koer» van zijn munteenheid, de kroon, gisteren gekoppeld aan die van de ecu. Het rekenkundige ge middelde van de munteenhe den van de twaalf EG landen. De marge waarbinnen de kroon u gr no ver de ecu mag afwijken is anderhalf procent naar boven of naar beneden, zo heeft de president van de Zweedse cen trale bank gisterrn grzegd Bil BN BOMIXPLOSIE in ern winkelcentrum in Johannesburg zijn gisteren zrs personen gr wond grraakt. Exp*mievrndrs- kurehgrn van de politie maak ten twee andere bommen on* schadelijk voor het hoofdbu reau van politie en een bankge bouw. Drie met molotovcocktails gewapende studenten in de Onmgang-unlvarsltalt bij Seoul dagen de oproerpolitie uit die ongeveer 500 studenten met traangas uiteen joeg. foto ah

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5