De TGV komt er aan Flitstrein houdt dorpen uitslaap Niet kunnen slapen van een trein die er nog niet eens is. Wie had dat ooit kunnen denken. In Leiderdorp, Rijpwetering en andere dorpen in deze regio weten ze er alles van. De Train d Grande Vi tesse (TGV) komt er aan. Wanneer de lijn tenminste het grootse obstakel in Nederland, Leiderdorp, weet te passeren. Daar bestaat de kans dat een hele wijk met bijna 700 woningen tegen de grond moet. Maar niet alleen in Leiderdorp houdt de hoge snelheids trein-lijn van Parijs naar Amsterdam de gemoederen bezig. Rijp wetering wordt doorsneden, terwijl Zoeterwoude, Hoogmade en een flink aantal andere dorpen komen in de lawaai-zone te lig gen. H| et protest is inmiddels goed op gang gekomen en tot in Den Haag hoorbaar. In Leiderdorp heeft de reeds bestaande belangenvereniging A4 zich ook op de snelheidstrein gestort en in Rijpwetering zijn ze de afgelopen weken ook 'wakker geworden'. Ook daar is de boosheid, en daardoor de actiebereidheid, groot. Achter vele ramen prijkt het protestaffiche, en ook de handtekeningenactie in het dorp verloopt voorspoedig. Het valt echter op dat veel betrokkenen niet goed op de hoogte zijn van gevaren en gevol gen van de aanleg van "de treinbaan. Dat is niet zo verwonderlijk: de rapporten over de trein zijn wel te koop, maar daarvoor moet 180 gul den worden neergelegd In een uurtje op het ge meentehuis lees je het niet door, dus blijven de meeste mensen versto ken van voldoende informatie. De voorlich tingsavonden zoals onlangs gehouden in sportcentrum De Does, bieden ook niet di rect soelaas: met 700 man in een zaal kom je niet aan het rustig stellen van vragen toe. SLACHTOFFER De projectleider van de hogesnelheidstrein in Nederland, K. van Hout, maakt één ding wel duidelijk Leiderdorp dreigt het grootste slachtoffer van en daarmee het grootste ob stakel voor de komst van een hoge-snelheids- trein te worden. Nergens in Nederland moe ten zo veel huizen worden gesloopt en wor den zo veel bewoners geconfronteerd met geluidoverlast.. De TGV hangt als een Zwaard van Damo cles boven Leiderdorp. Toch is het niet zeker dat de trein het dorp ook daadwerkelijk gaat doorsnijden. De financierders staan nog niet te dringen en de aanleg van rails, viaducten en bruggen alleen al vergt zo n slordige 3000 miljoen gulden. Daarvan moet de helft door de overheid worden opgebracht. Daarnaast mag Leiderdorp hopen dat het ka binet straks voor een andere route kiest voor de TGV. Er moet nog een besluit worden ge nomen over de loop van het tracé ten noor den van Rotterdam. Er kan worden gekozen uit twee routes, eentje langs Hazerswoude en dwars door het Groene Hart (tracé A) en een tje door Leiderdorp (tracé B). Van Hout: "Het cruciale verschil tussen de twee tracés is dat bij A de natuur gigantisch wordt aangetast en bij B het woonmilieu van velen een gevoelige deuk krijgt". KLAKKELOOS De loop van de beide tracés is grof uitge werkt. Beide lijnen leveren bekeken vanaf Amsterdam bij Nieuwe Wetering het eer ste probleem op. Het dorp is al door de snel weg van het dichtsbijzijnde grote dorp, Roelofsarendsveen, gescheiden. "De TGV zou aan de andere kant van Nieuwe Wetering ko men. Dat betekent dat de kern van twee zij den geluidoverlast te verduren heeft en bo vendien echt helemaal geïsoleerd van de bui tenwereld komt te liggen", aldus een ambte naar van de gemeente. Direct onder Nieuwe Wetering splitst de lijn zich in twee tracés. Tracé A doorsnijdt de lintbebouwing van Rijpwetering vlakbij de Aderweg. Vervolgens gaat de trein oostelijk langs de dorpskern van Hoogmade, steekt daar de Kromme Does over en loopt via de Vlietpolder en de Hondsdijks polder naar de Oude Rijn. Daar wordt een relatief klein stuk je van de lintbebouwing doorsneden en moe ten enkele huizen wijken. Opnieuw dwars door het polderlandschap heen bereikt de lijn dan Westeinde dat iets ten westen van Hazerswoude-dorp ligt. De dorpskern Benthuizen krijgt de trein niet door zich heen: de rails liggen een eindje ten oosten ervan. Vanaf Benthuizen loopt de lijn oostelijk van Zoetermeer verder naar het zui den. GROTE GEVOLGEN Bij tracé B zijn de consequenties voor de be woners van deze regio aanmerkelijk groter De problemen beginnen al bij Rijpwetering. Het dorp wordt iets ten noorden van de snel weg doorsneden door de rails. De lintbebou wing ter plaatse is vrij dicht zodat er in dit ge val heel wat meer woningen tegen de vlakte zullen moeten en heel wat meer bewoners met lawaai worden geconfronteerd dan bij de andere route. Als de trein er komt, moeten er circa tien huizen en boerderijen tegen de grond. Ten zuiden van Rijpwetering wordt de baan van de hoge-snelheidstrein parallel gelegd aan de reeds aanwezige snelweg Amsterdam sen Haag. Het dorp Hoogmade wordt wes telijk gepasseerd. Dan komt het grote pro bleem: Leiderdorp. Daar dreigen de bewoners van de Oranje- wijk de dupe te worden van de aanleg van de spoorbaan. Hoeveel huizen er tegen de grond moeten, kan de projectleider niet zeggen, maar dat het er honderden zijn kan iedereen op zijn vingers natellen. De kans dat wordt besloten om een tunnel onder Leiderdorp aan te leggen is klein. De NS rekenen grofweg dat een kilometer onder de grond 100 miljoen gulden kost. "Bij Lei derdorp moet je toch al snel aan een tunnel van een kilometer of vijf denken. Reken zelf maar uit wat zoiets kost", zegt een NS- woordvoerder. Vanaf Leiderdorp loopt de rails vlak langs Zoe terwoude-Rijndijk en veroorzaakt daar dus opnieuw de nodige geluidoverlast. Zoeter- woude-dorp wordt wel aangetast door de [iMmuUm rails: in het deel van het dorp dat aan de rijksweg grenst, gaat de lijn door een stukje lintbebouwing heen. Er moeten daar enkele woningen worden gesloopt, een groot aantal mensen krijgt te maken met geluidsoverlast. Bij Stompwijk ten slotte loopt de lijn verder, een tuinbouwgebied in en gaat dan verder om ten westen van Zoetermeer de snelweg Den Haag Utrecht te doorsnijden. Juist gezien de gigantische gevolgen voor Lei derdorp, maar ook voor Jacobswoude (de De TGV dwars door de Margrietstraat in Leiderdorp: het halve dorp ligt er wakker van.» FOTO Wim Dijkman Woubrugge, Leimuiden de), Alkemade, Leiden en Zoeterwoude, wordt er voor dit gebied nog een milieurap port, een zogenaamde Lokale Effecten Rap portage (LER) gemaakt De lokale effect rapportage bekijkt niet alleen de effecten van de TGV maar koppelt daar de verbreding van de A4 aan vast. Van 28 moge lijke combinaties, variërend van niets doen tot verbreden van de A4 zonder trein en met trein, worden de effecten op het woonmilieu, samervoeging de natuur, het landschap bestudeerd en de Breedeveld toont zich uitermate verontrust Rijnsaterwou- sociaal maatschappelijke gevolgen bekeken. en daardoor geïrriteeerd: "Ze doen er In Den De LER laat nog enkele maanden op zich Haag wel verdraaid gemakkelijk over. Het is wachten, maar de hogesnelheidstrein ligt in nogal niet wat, een wijk of zelfs maar een elk geval goed bij de regering; onder meer huis tegen de vlakte gooien De vooriich- omdat de milieuvervuiling van dit middel van tingsavond van rijkswaterstaat is volgens vervoer klein is in vergelijking met vliegtuig haar velen in het verkeerde keelgat gescho- en auto. Bovendien is, zo beweren voorstan- ten: "In het filmpje dat ze vertoonden, maak- ders, de TGV noodzakelijk om als handeisna- te de trein bijna geen lawaai. Dat is niet zo te blijven tellea Tegenover de voordelen op macro-niveau staat het klein, maar daar door niet minder diep menselijk leed op lokale schaal. Immers, wat heb je aan de constatering dat Nederland economisch meetelt en de lucht iets minder vies wordt als elk uur een trein door je achtertuin dendert. De TGV maakt, daar kun nen zelfs de pertinente voorstanders niet om heen. veel lawaai. Een op volle snelheid voorbijrijdende trein produ ceert op 25 meter afstand een hoeveelheid la- waal die vergelijkbaar is met een fabriekshal Oranjewijk is de afgelopen weken Ud grwor IN EEN MUM Een heel ander stemge luid laat mevrouw ju. eveneens uit de Frede- rik Hendriklaan horen. "Mij kan het niks sche len als de halve wijk te gen de grond moet. We krijgen echt wei weer een ander huis. Ik denk eigenlijk ook niet dat die trein er komt Ex is al zo vaak over de ver breding van de snelweg gepraat en daar komt ook maar steeds niks van Een groot deel van de bewoners van de i autoclaxon op vijf meter afstand. In de den van de Belangenvereniging A4. In eerste tuin blijft, zelfs als deze gunstig is gelegen ten instantie richtte deze vereniging zich met na- opzichte van de rails, een fikse hoeveelheid me op (of beter gezegd tegen) de verbreding lawaai over. van de snelweg en waren de meeste leden woonachtig in de Kerkwijk. Juist deze wijk wordt getroffen door de verbreding. Vanuit hun positie als overlegpartner met de ge meente Leiderdorp, is de belangenvereniging ook tegen de TGV actie gaan voeren. Voorzitter Mac GUlavry van de belangen ten wakend doorgebracht Ovrrigrns is niet iedereen zich even bewust van de dreiging So wie »o zijn de bewoners pas enkele we ken geleden gealarmeerd. Mevrouw S. Rotte veel 40 jaar en al 19 jaar wonend aan dc* Zuidweg zag enkele weken geleden in een huis-aan huis blad een kaartje staan me! de geplande loop van de trein "Ik schrok me rot. Zo n lijn gaat zomaar door je huis heen. Dat maakt je razend Onbegrijpelijk, zeker ais je ziet dat er hier juist op dit moment nieuwe huizen worden gebouwd Na het nodige gepieker en een flink aantal doorwaakte nachten, is ze begonnen met he< op touw zetten van een actie in het dorp. Net1 als in Leiderdorp zijn affiches opgehangen en worden handtekeningen tegen de trein Ingr- zamcid. Hoewel ze niet direct verwacht dat protestacties zullen worden geboord In Den Haag. is Rotteveel vastbesloten door te vech ten. 'Het zou echt ongehoord zijn aIs de lljri hier komt Om voor 20 minuten tijdwinst de natuur op zo n grove manier te vernielen ia echt belachelijk". Haar mede actievoerster G Hogrboom van bet gelijknamigr autotransportbrdnjf aan de overzijde van de weg is zo mogelijk nog feller in haar uitlaUngen. Die trein ver oorzaakt een hoop ellende Zr brhanddeO ons in Den Haag alsof we ern hoop KTOÉl zijn. Ze zijn onze belastingcenten aan tüfc LUID PROTEST De protestacties in Leiderdorp zijn dan ook al lang op gang gekomen. De belangenvereni ging A4 die zich in eerste instantie alleen te gen de verbreding van de snelweg Den Haag- Amsterdam richtte, heeft nu ook de aanleg vereniging vertelt dat de komende dagen in van de TGV-Ujn in haar programma opgeno men. Ook in Rijpwetering zijn ze wakker ge schud en nemen dc protestgeluiden en -ui tingen in hevigheid toe. Het feit dat Leiderdorp als geen andere ge meente wordt bedreigd door de trein, is goed 'getroffen' wijken huis-aan-huts handtekeningen onder protestbrieven zullen worden opgehaald. Ook in de andere dorpen waar de trein doorbeen zal razen, worden protestbrieven verzameld. Hij verwacht toch 500 lot JIHKI exemplaren naar I >en merkbaar als een rondje langs de deuren Haag te kunnen sturen. Mac Gillavry is heel wordt gemaakt. Zeker in de Oranjewijk hangt resoluut in het opsommen van bezwaren te- achter vrijwel alle i het protestaffiche gen de trein. "Schade aan het woonmilieu e 'Dit nooit'. Even aan de bel trekken bij de be- de natuur, honderden huizen en bedrijven woners levert één hele lange protestlied tegen moeten tegen de vlakte, het Groene Hart gaat dt komst van de TGV. er misschim aan en Kwaadheid, onbegrip waarvoor helemaal: gigantische strijdvaardigheid voe ren de boventoon. Meneer Oosthoek van de Bemardstraat 16 heeft er nauwelijks woorden voor. "Het is toch volstrekt duidelijk dat die trein er niet moet komen. De NS hebben zelf toegegeven er niet eens behoefte aan te hebben. Hen is De twee tracé s van de TGV waaruit een keuze moet worden gemaakt Tracé A heeft de grootste gevolgen voor de natuur, als de lijn B wordt gevolgd wordt onder meer de Oranjewijk in Leider dorp ernstig verminkt twintig minuten tijdwinst Het is verspil ling van miljarden gul dens" Uit de ervaringen van secretaris Manshande van de vereniging wordt duidelijk dat de schat ting van het aantal handtekeningen dat zaJ worden opgehaald, niet uit de lucht is gegrepen. Manshande heeft een die TGV ook opgedrongen. Dit b echt weer drogist in de Oranjewijk en had in zijn zaak een sterk staaltje van de arrogantie van de alvast een handtekmingrnli|st neergelegd macht AU burger tel je helemaal niet mee "ln een mum van tijd had ik 300 handteke- De verbreding van de rijksweg gaat Oosthoek ningeri overigens ook al veel te ver "Die moet ge woon onder de grond" ONRUST A Kramer uit de Fredenk Hendriklaan Inmiddels is ook bij veruit hel grootste ded noemt de trein een belachelijk prestige ob van de bewoners van de Zuidweg in Rijpwe ject. "Juist tegen die zogenaamde mooie tering de onrust over de aanleg van de TGV plannen is hei moeilijk strijden, maar we gned torgeslagrn fx woeden, afgaand op de vechten toch dapper door". Ook mevrouw uitlatingen van de bewonen, bed wal nach- verknoeien. Ik ben er knap van onderstebo venHet autobednjf dt pal naast de snel weg "Die weg bezorgt ons al overlast ge noeg" ZONDE Mevrouw Rotteveel op Zuidweg 16, familie van de actlevoerster, vindt de TGV schrikba rend Ze voelt zich machteloos. "Ons levens werk gaat eraan. Dit melkveebedrijf is van va4 der op zoon grgaan. Fx is generaties lang aan gebouwd. Zoiets verniel je toch niet zomaar of de boerderij van de familie Rndrvrrl daadwerkelijk mort wijken, blijkt over enkele maanden. De regrring neemt dan de beslis sing welke route de TGV exact gaat votgrn. Daarna buigt de Kamrr zkh over de kwestie. Geen enkele overheidsinstelling durft zich uit te laten over de kam op A of op B. Tracé A lijkt onwaarschijnlijk omdat daarmee het Groene hart beien! van de overheid wordt doorkxubd. B b logisch maar beeft giganti sche gevolgen voor bijvoorbeeld leiderdorp. Voor alle dut/enden betrokkenen zijn dr ko mende maanden zeker met grmakkr!i|k_ Voor de bewoners van leiderdorp, Rijpwete ring, lacobswoude en tientallen andere dor pen lijkt de tijd van protestactie» nog lang niet voorbij Ext van siapetow nachten van een trein, die ar oog ntat b. ZATERDAGS z BIJVOEGSEL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 41