Sport Mauri bewijst meesterschap Romario legt druk bij Ajax De Zwarte Pion hangt de vlag uit Van 't Schip neemt Franse interesse serieus Zaterdag 18 mei 1991 Redactie. 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM T KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTO WANROOT ROB VAN DER ZANDEN Bndwdacfte MANS SONOCRS SIMON DC GRAAT NIEUWSLIJN Promotieduels in de regio Vijf voetbalclubs uit de regio komen nog in aanmerking voor promotie. In de derde klasse (zo) heeft Lugdunum maandag aan een gelijkspel bij Woerden voldoende om zich te kwalificeren voor de beslissingswedstrijd tegen de winnaar van de nacompe- titie in de andere derde klasse. Dé kraker van het weekeinde vindt plaats op de Boshuizerkade waar LFC het om 14.00 uur opnemen tegen streekgenoot FC Lisse. De thuisclub moet win nen, Lisse daarentegen heeft genoeg aan een gelijkspel. De win naar speelt voor promotie naar de derde klasse tegen de winnaar van de nacompetitie in de vierde klasse D. Op zaterdag treden KRV en Kagja om 18.00 uur in het strijdperk. De winnaar van deze nacompetitie krijgt ook nog een extra wedstrijd voor pro motie. Dirk van der Neut-bokaal Op zaterdag 25 mei organiseert de voetbalvereniging VNA weer het traditionele toernooi om de Dirk van der Neut-bokaal. Deel nemers zijn ditmaal Randstad Sport, Leiden, Leidsche Boys en VNA zelf. Het evenement begint om 11.00 uur met een optreden van Jong K en G. Om 11.30 uur speelt een team van prominente Leidenaars tegen de trainers, 's Middags om 14.00 is er een op treden van de Leidse zangeres Wies Cave en ook de politie-hon- denvereniging D.O.L geeft op de Boshuizerkade een demonstra tie. Kiev weg op mannen-5000 LEIDEN - Joke Kleyweg komt maandag bij de jubileumwedstrij- den van de De Bataven op de 5000 meter uit bij de mannen. De organisatie knijpt voor de Nederlands kampioene op de mara thon een (reglementair) oogje dicht. Kleyweg, binnenkort echt genote van haar huidige vriend en mede-atletiektopper Huub Pragt, heeft haar zinnen gezet op een goede tijd. Op haar niveau kan dat vrijwel alleen met mannelijke tegenstanders, omdat ze alle vrouwen ver voorblijft. De Bataven hebben nog meer goed bezette nummers. Vooral op de middenafstand komen sterke at leten naar leiden, zoals Jaap van Duyvenvoorden en Jan-Dirk Hazeleger. Nacompetitie Quick Boys Op 25 mei start Quick Boys de nacompetitie met Excelsior Maassluis en de nog onbekende kampioen van de eerste klasse C. De inzet is de zaterdagtitel bij de amateurs. In de eerste klasse C valt mogelijk de beslissing vanmiddag. Spakenburg leidt met één punt voorsprong op DOVO en GVW. Programma: 25/5 Quick Boys - Excelsior M., 28/5 Excelsior M. - kampioen IC, 1/6 kampioen IC - Quick Boys, 4/6 kampioen IC - Excelsior M., 8/6 Excelsior M. - Quick Boys, 11/6 Quick Boys - kampioen IC. De afdeling Leiden is niet geheel in zijn nopjes met dit program ma. Op 1 juni staat immers de LD-cup finale gepland tussen Quick Boys en ARC. De afdeling Leiden zal zich gaan beraden over een mogelijke nieuwe datum. Het probleem kan nog groter worden indien ARC de nacompetitie voor promotie/degradatie moet gaan spelen. De finale van de districtbeker (West II) wordt waarschijnlijk op 27 mei op het terrein van Quick Boys gespeeld. Noordwijk speelt dan tegen Sparta 2. PSV HEEFT HET ntme van Romano te pakken Gisteravond klopten de Eindhovenaren Fortuna Sittard met 3-0 Quick Boys hield gisteravond zijn kampioensreceptie. Katwijks Burgemeester Van Montfrans-Hartman (midden) kwam de kampioenen persoonlijk feliciteren. Ook de reserves Jan Jeroen Schaap (tweede van links) en Kees Haasnoot (derde van links) droegen hun steentje bij. FOTO LOEK ZUYDERDUIN DICK HEUVELMAN CORRESPONDENT GPD De 46ste Ronde van Spanje is gisteren in een beslissende plooi gelegd. Door de gele-trui- drager himself, Melchor Mauri. Deze 25-jarige Spaanse coming- man bewees zijn meesterschap in de meest eerlijke discipline die de wielersport kent, de indi viduele tijdrit. Op de gemiddel de snelheid (48.181 kilometer per uur) die Mauri gedurende 52.2 vlakke én winderige kilo meters in en rondom de zon overgoten universiteitsstad Val- ladolid ontwikkelde, stond geen enkele maat. En dan mag meneer Echevar- ri, de ploegleider van Spanje's 'wielerkroonprins' Indurain, wel blijven roepen dat de strijd pas in Madrid (eerste pinksterdag) beslist zal zijn, hij weet diep in zijn hart wel beter. Om geen onnodige agressie bij de concurrentie op te wek ken, hield Mauri, als outsider in deze Vuelta van start gegaan, na zijn triomf ook een slag om de arm. "Je moet de huid nooit verkopen voordat de beer ge schoten is, maar het is duidelijk: ik heb de zege nu binnen hand bereik". Zijn jeugdige ploeglei der Manuel Saiz (31) hield ook wijselijk de boot af. Hij gebruik te daarvoor de volgende beeld spraak: "We kunnen hem nog niet naar het altaar voeren voor dat we de deur van de kerk ge passeerd zijn". Enig gevaar alvorens de 'kerk' in Madrid is bereikt, lijkt er nog te schuilen in de rit van van daag, een rondje 'whisky' (start en finish zijn gelegen op het ter rein van whisky-producent DYC) met liefst vijf cols. Al te veel zorgen maakt Mauri zich daarover evenwel niet "Het is typisch zo'n rit voor de klim mers die in het klassement geen rol spelen en ook nog niets heb ben gewonnen. Die jongens, ik denk aan iemand als Steven Rooks, zullen wat proberen te ondernemen. Dat maakt het voor onze ploeg gemakkelijker om de zaak te controleren". Opmerkelijk was de rust die Mauri uitstraalde voordat hij met zijn aërodynamische karre tje het startpodium beklom voor het uur van de waarheid. Para-medische apparatuur was hem daarbij van dienst geweest. In het Once-team worden de renners met behulp van instru menten die alpha- en bêtastra- len voortbrengen, op hun ge mak gesteld. Ze krijgen dan een bril met lichtpunten, alsmede een koptelefoon op hun hoofd en die dingen schijnen de druk van de ketel te halen. Eerder dit seizoen won Herminia Diaz Za- bala na zo'n kuur de Tirreno- Adriatico, waarvoor hij op de laatste dag in een tijdrit de Itali aan Ghiotto diende te verslaan. Melchor Mauri kreeg er giste ren ook al vleugels door en gaf zo veel gas, dat hij al zijn con currenten in het klassement een poepie liet ruiken. Indurain moest dik een minuut inleveren (1.06), Echave (die door Mauri werd ingehaald) 2.25 en de 'oude' Lejarreta ook. Tom Cor- des liet de beste Nederlandse tijd klokken (2.30 achter Mauri) en rukte op van de zestiende naar de twaalfde plaats in het algemeen klassement. Rooks moest als nummer 19 in het dagklassement bijna vier minu ten (3.49) prijsgeven aan Mauri. Desondanks reed hij zich de top-10 van de VuHta binnen omdat de 'harkende' Colombia- nen Herrera en Rincon er nog minder van bakten. IBOtM RUUO POtKlAAR SCMAAKMEDEWERKER De negende en laatste ronde in de derde klasse van de landelij ke schaakcompetilie was voor de Leidse schakers een menge ling van droefenis en euforie. In lasse kon vanwege de door De Zwarte Pion in de wacht ge sleepte titel de vlag uit In de Leiase schaakwereld was daar entegen sprake van een dag van rouw. omdat naast de degrada tie van Philidor 1 en 2 ook new eens LSG 4 en onverwachts zelfs LSG 3 uit de landelijke competi tie verdwenen. De schakers van Dc Zwarte Pion zorgden in de derde klasse C tegen Amstelveen 3 voor een zinderende finale Direkte te genstander Amstelveen 3 en Fi scher Z vormden met een ach terstand van slechts één match - punt een serieuze bedreiging voor de koploper. De Zwarte Pion zou daarom alleen bij winst bij voorbaat zeker zijn van het kampioenschap. De start van de titelkandidaat was daar bij weinig bemoedigend. Nota- bene de beide topscorers. Sjaak Kamps en Richard (kxlijn. he ten het in dit cruciale duel met vlotte nederlagen danig afwe ten. Een tussentijdse remise van Jos Lemmers maakte het er voor captain Marcel van Velzen evenmin vrolijker op. Ken daar opvolgende puntendeling van Aad van de Poel betekende zelfs een 1-3 achterstand. John van Dijk bracht de zaken met een overtuigende zege weer enigszins in het reine, maar be tekende nog altijd wei 2-3 voor Amstelveen. Het goede nieuws kwam daarop uit een belletje richting Utrecht. Daar bleek immers dat concurrent Fischer Z eveneens tegen een 3-2 achterstand aan keek en bovendien geen per spectief meer had om tot de voor deze ploeg noodzakelijke 5-3 winst te komen. Hetgeen betekende dat een 4-4 gelijkspel nu voldoende voor de Ussena- ren zou zijn om de rivalen ach ter zich te houden. Die wvtea- m hap MAde lol een bk hl wd verlichting, een gelijkspel was voor De Zwarte Pion inmiddels- slechts het maximale haalbare. Na een goede winst van lan Bakker en een verwachte neder laag van loost van Hal rustte al le druk op de schouders van Rob van de Aardweg. Hij moest een dame-eindspel met phis- pion in volle winst om zien te Mn if-nsüi lattenen ityn adem inhield slaagde een koel bloedige Van de Aardweg won derwel in die zware laak. Na ze ventig zenen measserde hij de noodzakelijke winst: 4-4 en daarmee promotie van de Zwarte Pion naar de tweede klasse Zo groot de opluchting was bij De Zwarte Pion. zo groot was ook de dramatiek bij LSG 3. Om in deze klasse zeker te zijn van lijfsbehoud dienden dc Ixride- narrn rivaal Pat Mat op de knie ën te dwingen. Bil een 1-4 voor sprong had het daar alle schijn van, totdat twee missers alsnog een 4 4 op het scorebord deden verschijnen. In 3D drukte Voorschoten 1 opponent isolani op de harde drgradatiefeitcn 7 1/2-1/2 De reeds gedegradeerde Amster dammers bleken een loopje met de wedstrijd te nemen, door met twee spelers te weinig naar Voorschoten af te reizen. Aart Huizer en Markus Dricssen dankten er reglementaire winst- punten aan: 2-0. Frits I ntschy. Andre de Boei en I ril Bongi i stelden vervolgens met simpele zeges de totaalwinst veilig. 5-0. LSG 4 greep de nederlaag van Isolani aan om nog met enige verve afscheid uit deze klasse te nemen. Met het 5-3 verlies te nen tonthtedii 'i di p n da laatste plaats over aan de Am sterdammers. De druk ligt weer bij Ajax. In Sittard, waar PSV in '85 en '90 de titel aan Ajax ver speelde, werd gisteravond zonder moeite gewonnen. Al moest Romario weer eens het verschil maken. SITTARD HENRI VAN DER STEEN CORRESPONDENT GPD Fortuna-trainer Han Berger had de negentienjarige scholier Do- miniek Vergoossen aan de Bra ziliaan gekoppeld. De instructie was simpel: Maak niet te veel lichamelijk contact en speel op z'n rechterbeen'. Berger was hét namelijk opgevallen dat Roma rio al zijn goals met rechts maakt. De tip moet Eindhoven be reikt hebben. Gisteren scoorde Romario voor de verandering eens met het hoofd en eens met links. Daar stond Berger met zijn goed gedrag. Van diens plan - een specta culaire wedstrijd die zelfs mocht worden verloren - kwam sowie so niks terecht. Fortuna was te gen PSV zo zwak dat het nog een wonder lijkt dat de ploeg niet degradeert. Slechts het voorlaatste kwar tier bood de ploeg enige tegen stand van betekenis. Berger speelde na rust zonder vrije ver dediger en PSV raakte ineens op het middenveld overspeeld. Dat was de zwakste linie van de ploeg van Robson, die geen be roep kon doen op de gebles seerde Koeman en Linskens en de zieke Van Aerle. Robson was daardoor ge dwongen Jerry de Jong op het middenveld te zetten, naast Jo zef Chovanec. Het zal de laatste keer zijn. De Jong heeft een zwakke pass en een matig in zicht. In balbezit is hij daardoor van geen enkele waarde. Dat Beenhakker wel iets zou zien in een ruil met Aron Winter moet derhalve als een Amsterdams grapje worden beschouwd. Vanenburg kwam het mid denveld assisteren, maar de weer nuttige rechterspits kan verdedigend ook niet veel meer dan het spel ophouden. Lang hield de spanning echter niet aan. In buitenspelpositie mocht Ellerman een door Hesp afge weerde bal van Romario intik ken. Dat was 0-2, met nog maar 20 minuten te spelen. Fortuna was woedend op grensrechter Roelofsen die het flagrante geval van off side mis te. Berger na afloop: „Een Lim burger, die Roelofsen. Het is el ke keer raak. Alsof hij de schijn wil vermijden." Het gat de eerste goal van PSV wel meer cachet. Uiteraard was het Romario die voor dat be langrijke doelpunt zorgde. Dat was al na drie minuten spel. Een lange, diagonale voorzet van Vanenburg werd door F.ller- man ingekopt. Ruud Hesp bleef staan, de bal kaatste tegen de lat, Romario was alert: met het hoofd maake hij 0-1. In dezelfde goal liet Van Breu- kelen na rust zien hoe het moest. De doelman van Oranje hield PSV op de been bij een moeilijk schot van Mordang. Het was de eerste keer dat de keeper een karwei kreeg op te knappen, Van Breukelen deed het foutloos. Romario was er tenslotte om de eindstand te bepalen, met links, nadat Hesp een schot met rechts had geblokt. De 3-0 geeft PSV weer moed en wellicht een extra punt. Het doelsaldo is nu zeven goals beter dan dat van Ajax. Hans Dorjee, die er enige tijd terug als de kippen bij was om het gunstige doelsaldo als een extra punt uit te leggen, wil het ineens niet meer op de doelpunten laten aankomen. „Nee, want Ajax speelt de laatste wedstrijd bij SW. Dan krijg je het Malta-effect!" De assistent van Robson doel de op december '83, dc kwalifi catie voor het EK van Frankrijk. Spanje moest toen tegen Malta een goal of tien maken om Oranje te passeren. Het werd 12-1. Romario ontsnapt van zijn vaste bewaker Dominiek Vergoossen. Utrecht denkt Europees na ruime zege UTRECHT ANP FC Utrecht kan Europee» voet bal bijna niet meer mislopen en FC Groningen kan dc laatste ti- telaspiraties wel vergeten. Dat was de conclusie na dc open sen bruie al^rlrkr; i<I en verdiend met 4-0 van Gro ningen dal de vierde en grootste compctiticnedertaag leed Gro ningen was aanvallend nauwe lijks gevaarlijk Nadat Smolarek in de achtste minuut voor 10 had grzord. bezorgde de thuisclub Gronin gen na rust een afstraffing. Utrecht kreeg daatbi) eerst de hulp van aanvoerder lan vmn DfJk van Groningen, die zijn ei gen doelman lx>dewi|ks pas M»rnJe l'.i.un.i I». vorpli n linksporen Pfocgboer (na een prachtige aanval) en Smolarek (schitterende knal) Utrecht dc grootste competitiezege. SCOREBORD CORRESPONDENT GPD De toekomst van Johnny van 't Schip ligt volgens het bestuur van Ajax en trainer Leo Beenhakker in De Meer. De aan voerder zelf betwijfelt dat. Na 308 wed strijden in de hoofdmacht van Ajax dreigt hij bij het meubilair te gaan horen. Zijn contract loopt af. Daarom zou het nu een geschikt moment zijn om naar het buitenland te vertrekken. Het Franse Paris St. Gennain zou al enige tijd geleden het oog op hem heb ben laten vallen. Vorige week nam een zware bestuursdelegatie van de Fransen plaats op de tribune. In de weken daar voor had men de international ook aan het werk gezien. „Een cowboy-verhaal", zegt Leo Been hakker, die het geflirt met de Parijze- naars ziet als een middel om het bestuur van Ajax dezer dagen tijdens de con tractbesprekingen onder druk te zetten. „Bloedserieus", zegt Van 't Schip, die maling heeft aan de bewindvoerders van de Amsterdamse club en niet wakker ligt van het feit dat er badinerend wordt ge sproken over de Franse interesse. „Ik hoef me tegenover het bestuur eigenlijk niet eens te verdedigen. Ik weet heel goed dat de belangstelling van Paris St. Germain een serieuze zaak is. Ie denkt toch niet dat ze hier voor de lol naar toe kwamen? Zijn 'zaak' is in handen van 'Ome' Cor Coster. Die voert namens hem met de diverse partijen het woord. Coster is in het buitenland gaan rondkijken, nadat Van 't Schip zijn teleurstelling had geuit over het feit dat hij bij Ajax slechts voor twee jaar kon bijtekenen. Het bestuur van Ajax, zo liet Arte van Os zich onlangs ontvallen, vindt op haar beurt dat Van 't Schip daar juist mee in zijn nopjes moet zijn. Tussen nu en de zomer van 1993 kan de 27-jarige rechts buiten nog even een miljoen gulden bru to opstrijken. Geen kinderachtig bedrag voor een speler bij een Nederlandse club, redeneren Van Os en de zijnen. Met Marco van Basten heeft hij in de afgelopen weken menig maal gefiloso feerd over de mogelijkheden en ae even tuele consequenties van een hinten).mils avontuur. „Marco houdt ijie steeds voor dat het echt de moeite waard moet zijn. Financieel en sportief. Hij zegt zelf steeds bij de beste club van Europa te zitten, geweldig te verdienen, maar hij geeft eerlijk toe Amsterdam te missen". „Natuurlijk ben ik jaloers op Marco, Ruud en Frank. Ze zitten bij de beste club van de wereld. Aan de andere kant moet ik realistisch zijn. Zij vormen. Ro nald Koeman daar nog bijgevoegd, de absolute top van Nederland. Ia. ooit werd ik in één adem met die jongens ge noemd. maakte ik op mijn 21ste bij Ajax en het Nederlands elftal deel uit van de zelfde groep. Maar we hebben allemaal onze eigen ontwikkeling gehad. Tech nisch voel ik me zeker niet minder dan die jongens. Er tellen echter ook andere dingen. Je kunt mijn fysieke kwaliteiten niet met die van Frank of Ruud vergelij ken". Van 't Schip zou niet de indruk willen wekken dat hij het in de Meer niet langer naar zijn zin heeft. „De ontwikkeling die Marco, Ruud en Frank als voetballer bij AC Milan meemaken, maak ik bij Ajax door. Ik heb hier een Europa Cup, lands titels en KNVB-bekers gewonnen. Niks te klagen dus. Ik heb bovendien nog hon ger naar meer. Bij Aiax blijf je ook in de picture voor het Nederlands elftal. Is ook een overweging wanneer.je een defini tieve keuze voor het buitenland maakt". En het gemis van Europees voet hal? Van 't Schip: „Het is waar dat dit een beetje hol seizoen was. Als het goed af loopt speelt Ajax volgend jaar weer Euro pa Cup I. Dat heeft ook rijn charmes. Op dit moment is de race om het kampioen schap ook het enige waar ik aan denk". „Na de klap in Eindhoven hadden we even het idee dat we de slag dreigden te verliezen. Maar de afgelopen weken heb ben we de achterstand ingelopen en is het vertrouwen in de groep enorm toe genomen. We staan op scherp en zien elk duel nu nog als een finale. Tegelijker tijd hebben wij gemerkt dat het bij PSV niet allemaal meer koek en ei is. En ais Romario de laatste wedstrijden niet in een bloedvorm had gestoken, was het voor PSV nu helemaal moeilijk geweest om de titel nog te pakken". Grootste hindernis voor Ajax op weg naar het landskampioenschap is. naast het wegwerken van een nadelig doelsal do (-3), zonder twijfel Feyenoord dat het Olympisch Stadion zowaar laat volstro men op tweede Pinksterdag. „Nee, Feye noord komt niet op het verkeerde mo ment. Integendeel", beweert Van 't Schip. „Het wordt nu een ouderwetse 'topper'. Feyenoord draait als een trein. Verslaan we Feyenoord. dan is dat behoorlijk succes en kunnen we moeiteloos opmaken voor een fantast! sche eindsprint" VOETBAL ERE DfViS*C rom/o. PSVD3«n> 3 Ciwm* 02. 89 t* U'WiCWg T«

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31