Feiten 'Us Mem' Wiegel is nog steeds een mythe Indiase hindoe-partij speelt in op haat tegen moslims RAU1V GflNDff" RAJESH Zaterdag 18 mei 1991 Redacör- 023-150225 JAN1NE BOSMA Al TAN ERDOGAN RONALD FRJSART 1 ONNO HAVERMANS RATRKX VAN DENHURK HANSJACOBS MARGOT KLOMPAUUCER FAN RREENEN SJAAK SMAKAUN Vertap LUUTJE MEMANTEVERORIfT DE VERKIEZINGEN IN India zijn verspreid over drie dagen om veilig heidstroepen de gelegen heid te geven zich te ver plaatsen en overal de rust EN MENINGEN tebewaren De '(ioeroe van Giekerk' heeft weer gesproken. Hans Wiegel hoefde deze week op de televisie maar één keer op zijn terugkeer te zinspelen om heel de WD, met in haar kielzog de halve Haagse politiek, op stelten te zet ten. De schaduw van de oud-partijleider reikt vanuit I riesland blijkbaar nog altijd tot diep in het Binnenhof. 'Ds Mem' is nog steeds een mythe. Wat is de magie van Wiegel? En waarop is zijn roem gebaseerd? Natuurlijk speelt charisma een grote rol. Hij is mediageniek en zegt volgens velen waar het op staat. Anderen noemen dat po pulisme. Zijn licht arrogante en quasi-nonchalante houding suggereert zelfver zekerdheid. Hij is een toonbeeld van 'het goede leven'; weldoorvoed, si gaartje en vrijwel altijd breed glim lachend. Een dui delijk succesnum Wiegel had die 'brille' van het be gin af aan. net als de gave zichzelf in de kijker te spelen. Al in zijn tweede jaar als kamerlid Wiegel maakte zijn entree in 1967 als 25-jarige pu bliceerde hij een kritisch boekwerk je over de parle mentaire demo cratie. I let werd onthaald op licht meewarig com mentaar. 'jonge heer Wiegel' werd aangeraden iets verder te kijken dan zijn neus lang Het deerde hem niet. In juli 1971 werd hij de jongste fractievoorzitter ooit. Wiegel had grootse plannen met de partij. Van een liberale kiesvereniging' moest de WD uitgroeien tot ,,een volkspartij die aan alle bevolkingsgroepen gelijke kansen wil geven." En met een later verdwenen be scheidenheid: „Ik heb nauwe lijks politieke ervaring. U zult me bij het debat over de rege ringsverklaring stellig sidderend van de zenuwen het spreekge stoelte zien bestijgen." De bibbers waren er snel af. Wiegels ster steeg snel na de val van het kabinet Biesheuvel in 1972. In de verkiezingscampag ne die volgde, viel vooral zijn harde taal op. „Hoe meer inter rupties ik krijg, hoe beter het gaat", verklaarde hij zelf. Te genstanders noemden zijn op treden 'studentikoze debatteer- kunst' en 'holle retoriek'. De 'jonge hond' ging frontaal in de aanval. Hij noemde Den Uyl „volkomen ongeschikt als pre mier, vanwege zijn totale on derwerping aan de vakbonden." Het was ae polariserende stijl winst van zes. Een formatiepo ging tussen PvdA en CDA mis lukte. CDA-leider Van Agt ging met de liberalen in zee. Wiegel, toen 36, werd minister van bin nenlandse zaken en de jongste vice-premier ooit. Hij liet zich er vaak en graag op voorstaan dat de liberalen het „puin van de socialisten ruimden" en „een eind maakten aan het pot verteren". Later bleek dat de werkloosheid onder het eerste kabinet Van Agt explosief steeg. Het financieringstekort verdub belde en de collectieve uitgaven daalden veel minder sterk dan beoogd. Wiegels macht in de partij bleef desondanks ongebroken. Zo ne geerde hij in 1980 zonder de ka- was." Leeuwarden lag echter niet zó ver van Den Haag. Wie gel bleef zich met de landelijke politiek bemoeien. Dat was niet meteen nodig: zijn opvolger Ed Nijpels stuwde de WD in eerste instantie op naar 36 zetels. De jonge belofte wist dit succes niet lang vast te houden. De WD regeerde weliswaar, maar Nijpels moest door een reeks af faires binnen de partij keer op keer in het stof bijten. De WD-aanhang blikte steeds vaker begerig noordwaarts. Een heuse terugkeer van het 'Friese Orakel' kwam in 1986 voor het eerst ter sprake. Minister van binnenlandse zaken Koos Riet kerk overleed plotseling. Wiegel werd gevraagd hem tijdelijk te vervangen. Friesland stond op z'n kop: „Als hij gaat, kan hij meteen hele maal wegblij ven", vonden Provinciale Sta ten. Hij bleef. Dat weerhield Wiegel er niet van om mede het beleid van de liberalen te bepalen. Bij het 40-jarig bestaan van de partij in 1988 liet hij zijn partijgenoten in nauwelijks der tig minuten we ten waar het in de Haagse poli tiek om draait. En passant le verde hij de contouren voor die hij als oppositieleider tij dens de regeerperiode van het kabinet Den Uyl (1973-1977) zou blijven hanteren: liberalis me contra socialisme. Hii ver weet Den Uyl „brokkenpiloten- politiek" en een „onafzienbare reeks blunders, goedkope stunts en verkeerde beslissingen". De WD voer er wel bij. Na de val van Den Uyl volgde nog een niets en niemand ontziende campagne onder Wiegels lei ding. De socialisten hadden geen beleid, maar deden aan „leuterbroekerij". Actievoerders die een rode verfbom tegen de deur van ziin huis gooiden, wa ren „liederlijk" en „linkse fas cisten". De verkiezingen lever den de WD 28 zetels op, een merfractie te raadplegen een voorstel van de partijtop om uit onvrede over de resulaten met het CDA te breken. Hij had aan een kwartier bedenktijd genoeg: Nee. Het kabinet zat de rit uit. Het kostte de WD bij de verkie zingen van 1981 twee zetels. Het CDA zocht de PvdA en D66 op voor een tweede kabinet Van Agt. Wiegel wedde toen al op een ander paard. In mei 1982 werd hij commissaris van de koningin in Friesland. Later zou hij zeggen dat het plotselinge overlijden van zijn vrouw in 1980 een rol speelde bij zijn be slissing Den Haag te verlaten. „Ik ben het betrekkelijke van een carrière daardoor nog meer gaan inzien dan al het geval kiezingspro- gramma: „Paar- demiddelen uit de politieke apotheek moe ten niet worden geschuwd. Beter twee crimine len in één cel dan één op vrije voeten", doceerde hij als van ouds. Deze 'kanttekening van de provincie', zoals Wiegel zelf zei, werd een hard WD-pro- grammapunt over het cellente kort. Toch wimpelde de 'Grote Ijs meester' elk verzoek af om aan het hoofd van de partij terug te keren. Friesland kon minstens tien jaar op hem rekenen. De in zijn ogen te progressieve Joris Voorhoeve die Nijpels in 1986 opvolgde kon zijn goed keuring echter niet wegdragen. Tijdens de verkiezingscampag ne van 1989 stak hij weliswaar de loftrompet over de fractie voorzitter, maar na diens aftre den in mei 1990 liet Wiegel de 'sociale liberaal' vallen. „Hij heeft het meest wijze besluit ge nomen. Dit is beter voor de WD en beter voor Joris Voor hoeve." Nóg beter voor de partij was volgens Wiegel opvolger Frits Bolkestein. afkomstig uit zijn ei gen conservatieve partijvleugel. „Bolkestein heeft guts. Ik denk dat hij de WD herstel gaat brengen. Ik heb hem gezegd dat het goed is dat hij geen tussen paus wil zijn. Als Bolkestein straks de ambitie heeft lijsttrek ker te worden, zal hij het ook zeker worden", zei Wiegel bij het aantreden van de nieuwe fractievoorzitter. Bolkestein is ook weg van Wie gel, bleek deze week. Hij wordt daardoor waarschijnlijk nooit meer lijsttrekker. Niet alleen zei de huidige fractievoorzitter woensdag „andere ambities dan de politiek" te hebben, ook zou hij „zijn vrind Hans" bij terug keer enthousiast omarmen. Hij zette zichzelf daarmee alvast buitenspel. Heeft hij dan toch niet de guts die de 'Goeroe van Giekerk' hem toedichtte? Een hoe zit het met de moed van Wiegel zelf? Nog steeds houdt hij aJle deu ren op een kier. Een succesvolle terugkeer is immers niet verze kerd. De vergelijking is banaal, maar snijdt hout: Wiegel vertrok net als tennisser Bjöm Borg op het hoogtepunt van zijn carriè re. Hoe het de laatste bij zijn co me-back verging is bekend. Van een mythe werd hij een lacher tje. Het tennis bleek te sterk ver anderd. Datzelfde kan voor de politiek gelden. De tijd van de polarisa tie. Wiegels sterke troef in het verleden, is voorbij. Schoppen tegen heilige socialistische huis jes is er niet meer bij. De PvdA heeft ze één voor één verlaten en is grotendeels naar het poli tieke midden gekropen. Wiegel loopt het gevaar uit de mode te zijn. Hij is er de man niet naar om als een grijze muis politiek te bedrijven, laat staan in de op positiebankjes te verkommeren. Hij zegt het niet letterlijk, maar het is óf het regeringspluche öf niets. Alhoewel: vorig jaar ver geleek Wiegel zichzelf met zijn illustere voorganger Oud, die ongeveer dezelfde carrière maakte. „Na de oorlog kwam hij terug in het parlement. Hij bleef daar tot hij 75 was. Als ik mijn tegenstanders nou dat schrikbeeld eens voor ogen kan houden." letterlijk in beeld door een pelgrimstocht te houden in een tot middeleeuwse hindoeïstische strijdwagen omgebouwde Toyota. Hij legde daarmee een af stand af van 9650 kilometer op weg naar Ayodhya, waar volgens overlevering de hindoeïstische god Ram werd geboren. Het bedevaartsoord Ayodhya, 480 kilometer ten oosten van New Delhi, wordt be heerst door een reusachtige. 300 jaar oude moskee. Advani eist dat die wordt gesloopt om plaats te ma ken voor een hindoeïstische tempel. De Ayodhya-pelgrimage luidde drie maanden van rellen in, waarbij in het noorden van India meer dan 300 mensen om het leven kwamen. De gemoe deren zijn inmiddels tot bedaren gekomen, maar de tempelkwestie blijft een van de belangrijkste kwes ties bij de verkiezingen. Ayodhya is het symbool ge worden van wat de BJP hindoeïstisch nationalisme noemt, maar dat door anderen als hindoeïstisch chauvinisme wordt omschreven. De grootste kracht van de BJP is dat zij inspeelt op de religieuze sentimenten van miljoenen mensen die in armoede leven. De partij weet ook gebruik te maken van de toegenomen kritiek op de Congres- partij. die India in totaal al 43 jaar heeft geregeerd, maar na de verkiezingen van 1989 in de oppositie moest. Na de verkiezingen van 1989 werd India elf maan den lang geregeerd door de Janata Dal Partij van premier V.P. Singh. Diens regering kwam echter ten val doordat de BJP er vanwege de Ayodhya-tempel- kwestie haar steun aan onttrok. Singh werd als premier opgevolgd door Chandra Shekhar, de leider van een afsplitsing van de lanata Dal Partii. Shekhar zag zich al na vier maanden ge noodzaakt af te treden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Een olifant en een fietser passeren een verkiezingsleus op de muur van een gebouw in New Dehli In dit geval gaat het c een steunbetuiging aan Rajiv Gandhi van de Congres-partij en Rajesh Khanna. een kandidaat van dezelfde partij die erg populair Is als filmster. FOTO CORRESPONDENT AP Of de partij nu wint of verliest, zeker is dat bij de In diase verkiezingen van 20,23 en 26 mei de meeste aandacht uitgaat naar de hindoeïstische Bharatiya lanata Partij (BJP). De Congrespartij van ex-premier Rajiv Gandhi zal zeer waarschijnlijk weer als groot ste partij uit de bus komen, maar moet een geduch te concurrent naast zich dulden. Waarnemers zijn verrast door de groeiende popula riteit van de BJP. De partij speelt in op hindoeïstisch nationalisme en blijkt daarmee veel weerklank te vinden onder de hindoeïstische meerderheid van de Indiase bevolking. Daarmee lijkt te worden ge broken met de traditie dat de meeste grote partijen in India boven de religieuze, etnische en kastever- schillen in de Indiase maatschappij proberen te staan. Bij de verkiezingen van 1989 klom de BJP van 2 naar 86 zetels in het 543 leden tellende parlement. Dat kwam mede door een lijstverbinding met de Janata Dal-partij. Dit keer moet de BJP het zonder die steun zien te rooien en de centrale vraag bij de ze verkiezingen is of de partij een e\en goed resiil taat kan neerzetten. Verwacht wordt dat de partij winst kan boeken, maar niet voldoende zetels zal behalen om de regering te kunnen vormen. Ongeveer 520 miljoen van de 844 miljoen Indiërs mogen de komende dagen naar de stembus voor verkiezingen die met geweld zijn omgeven. Tot nu toe kwamen meer dan 80 mensen bij gewelddadig heden tijdens de verkiezingscampagne om het le ven. De stemming is bewust over drie dagen ver spreid om veiligheidstroepen de gelegenheid te ge ven zich te verplaatsen en overal op volle sterkte de rust te bewaren. In de deelstaten Punjab en Assam zijn de verkiezingen uitgesteld en in Kashmir afge last, vanwege opstanden van gewapende separatis- De lijsttrekker van de BJP, Lal Krishna Advani, staat bekend als een man van de harde lijn. Hij heeft eèn gevoelige snaar geraakt onder de hindoeïstische meerderheid, die 80 procent van de Indiase bevol king uitmaakt. Hij heeft hun het gevoel gegeven dat India van hen is, dat de Indiase nationale identiteit hindoeïstisch is en dat de minderheden, vooral de islamitische bevolkingsgroep, geen recht hebben op een voorkeursbehandeling. „Indiërs hebben nooit een sterk nationaal bewust zijn gehad. Maar de BJP heeft de hindoeïstische meerderheid een identiteit gegeven aldus Dhiren- dra Sharma, docent aan de Jawaharlal Nehru uni versiteit in New Delhi. India kent diepe scheidslij nen door verschillen in taal. het kastenstelsel en culturele en religieuze verschillen. Het hindoeïstisch nationalisme heeft tot nu toe in het post-koloniale India nooit veel voet aan de grond gekregen. Het raakte in 1948 in diskrediet na dat Mahadma Gandhi, prediker van geweldloos heid, door een militante hindoe was vermoord. Jawaharlal Nehru, de eerste Indiase premier van het onafhankelijke India en stichter van de Congrespar tij, probeerde India tot een seculiere staat te maken en koos bescherming van minderheden als een van zijn belangrijkste principes. Bepalingen daarover werden in de grondwet vastgelegd. De BIP is er vooral in geslaagd de gevoelens tegen de moslims te mobiliseren. De moslims vormen met twaalf procent de grootste minderheid. Waar nemers zijn bang dat daarmee de lont in een kruit vat is gestoken. Het kan tot „bloedige botsingen" komen, aldus Sharma. BIP-leider Advani reed zich eind vorig jaar vrijwel

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2