Regio Afscheid van jachtwerf 'De gekste dingen moest je hier doen' 'Op de werf zijn klanten geboren en gestorven' Schillenboer krijgt steeds meer klanten Zaterdag 18 mei 1991 Rcdacbe 071-161400 MlEf DC GRAAFT UE58ETH BUfTMK WIM KOEVOET DORJTH UGTVOET WC JAN WFTTRlNCS EtndrtdacSr RAYMOND PUI P#T KOORiMAN LEIDEN NIEUWSLIJN Tijdmachine thema vakantieweek WARMOND Het thema van de kindervakantieweek in War- mond is dit jaar 'de tijdmachine'. Kinderen maken tijdens de laatste week van de zomervakantie, dit jaar van 12 tot en met 16 augustus, een reis door de tijd. Achtereenvolgens staan het ste nen tijdperk, de romeinse tijd, de middeleeuwen, de gouden en de twintigste eeuw een dag centraal in de spelletjes en activitei ten. De kindervakantieweek wordt gehouden op het recreatie-ei land Koudenhoom. De 10- tot en met 13-jarigen mogen weder om een nachtje overnachten op het eiland. Kunstveiling Wassenaar WASSENAAR Beeldende kunstenaars in Wassenaar die zich hebben verenigd in de Wasnargroep houden woensdag om 20.30 uur een kunstveiling in Cultureel Centrum Warenar aan de Prinses Marijkelaan. De kunstenaars veilen eieen werk dat be langeloos ter beschikking wordt gesteld. Van de opbrengst be taalt de groep een educatief kunstproject dat volgend jaar wordt georganiseerd. De kijkdagen voor de veiling zijn op 26,27,28 en 29 mei. De kunstenaars verzorgen elk jaar een kunstproject. Dit jaar is het onderwerp het vijf-jarig bestaan van het Cultureel Centrum Warenar. Wethouder M.LA van Rij (CDA) zal het pro ject op zondag 26 mei om 1430 uur openen op het buitenterrein van Warenar. Zomermarkt in Warmond WARMOND De vereniging Het Oude Raadhuis in Warmond organiseert in juni, juli en augustus weer creatieve zomermark- ten. De markt wordt elke zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur ge houden op het dorpsplein bij De Pomp. Naast de verkoop van creatieve produkten kunnen de deelnemers verschillende tech nieken en vaardigheden demonstreren. Tijdens de markt wordt ook een terras ingericht op het plein. Geïnteresseerden kunnen zich elke dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur aanmelden via telefoonnummer 01711 -11109. Strandpost Duindamseslag weer open NOORDWIJK Na een afwezigheid van twee jaar heeft de Duindamseslag in Noordwijk weer een strandpost. De post, die wordt bemand door vrijwilligers van de Noordwijkse Reddings brigade. waakt over de veiligheid van de strandbezoekers die vooral uit Noordwijkerhout komen. De nieuwe post heeft 45.000 gulden gekost. Dit bedrag komt volledig voor rekening van de gemeente Noordwijk. Tien jaar sport voor gehandicapten moeten geestelijk of lichamelijk gehandicapten uit hun isole ment halen en het contact met elkaar en met valide mensen verbeteren. Iedere zaterdagoch tend worden er in het Zijlkwar tier allerlei sporten beoefend, zoals judo, tafeltennis, basket bal, biljarten of kegelen. De sporters worden begeleid door vrijwilligers, jespa hoopt in de toekomst ook specialisaties aan te bieden. LEIDERDORP» De Leiderdorpse stichting Jeugdsportactie (Jespa) voor ge handicaptensport bestaat tien jaar. Jespa organiseert sportacti viteiten voor geestelijk of licha melijk gehandicapten. Het tweede lustrum wordt volgende week zaterdag gevierd met on der meer een sportinstuif in wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. De sportactiviteiten van Jespa Rectificatie - vn •POTO lANHf H va'.T Teun en Wlm Houweling in de haven die binnenkort verdwijnt "De vette jaren zijn voorbij". Familie Houweling drukte stempel op Warmondse Teylingerkade De Milk House Disco komt aanstaande vrijdag op het plein bij win kelcentrum Winkelhof in Leiderdorp in plaats van gisteren, zoals wij ten ten onrechte op deze pagina hebben gemeld. Met bekende dj's van de Tros Popformule drive-in show demonstreren de Milk House Disco en het 'Melk-De witte motor-dansteam' modeme dansstijlen. Speciaal voor melk is de dans White Emotion ontwik keld. Het publiek kan meedansen en daarmee prijzen verdienen. De disco duurt van 17.30 tot 21.30 uur. Scheepswerf Houweling oftewel de Kaager Plezier Meer- plaats (KPM) aan de Teylingerkade verdwijnt. Daarmee verdwijnt een stukje Warmond, een stukje nostalgie. Een jachtwerf waar grote plezierjachten afmeerden en wor den opgeknapt, ontbreekt dan in het dorp. Vijf oktober zou het zestig jaar geleden zijn dat de familie Houweling neerstreek aan de monding van de Kagerplassen. Tegen die tijd is de haven en het woonhuis met de loods en de boothuizen van dit Warmondse familiebedrijf echter te gen de vlakte. dochter had. In dienst bij de Koninklijke Pakketvaart Maat schappij (ook KPM) voer hij als stuurman zeven jaren op Indië. Hij werd geveld door de toen nog dodelijke ziekte tbc. Hij overleefde het. maar was na een lang ziekbed wel gedwongen een baan aan wal te zoeken. De KPM heeft hem elke maand nog vierhonderd gulden salaris uit gekeerd. totdat hij in 1935 zijn eigen bedrijf had opgebouwd. Hij kocht een stukje grond aan het water en begon met het exploiterén van ligplaatsen. Het haventje werd nog met de schep en de kruiwagen uitge graven. Uit waardering en mis schien ook een beetje uit wee moed heeft Willem Houweling de letters van de maatschappij waar hij al die tijd voor had ge varen overgenomen. Evenals de vlag. alleen zonder kroon in het midden Na zijn overlijden erfden zijn broers Piet en Teun Houweling de werf, die toen de naam Ge broeders Houweling kreeg. Zij kochten met behulp van een geldschieter de grond naast het haventje, waarop zes hoog ovens stonden. De grote pijpen die jarenlang het aangezicht van Warmond hadden bepaald werden met een kening en een handlier omver getrokken. Al gauw maakte de kale vlakte plaats voor een hav^n met boothuizen. Piet Houweling trouwde en betrok het woon huis op het erf. Teun bouwde later achter het kleine haventje De Teylingerkade ligt er vredig bij. Niets wijst er op dat hier op de plaats waar nu het water nog zachtjes tegen de boeg van een enkel zeiljacht klotst, straks een aantal modem gebouwde bungalows zullen staan. Pal aan de kade met uitzicht op het wa ter ligt, omringd door boten, het woonhuis van de familie Hou weling. De witte gevel schittert in de zon. In het benauwde kantoor aan de achterzijde van de woning rinkelt de telefoon en heerst bedrijvigheid. Het be drijfje bereid zich voor op de grote sprong voorwaarts. Vanaf het moment dat Wil lem Houweling (37) het bedrijf in 1978 van zijn vader. Teun. overnam hinkte hij op twee ge dachten. Hij richtte een tweede bedrijf op naast het bestaande familiebedrijf Houweling KPM. Met het ontwikkelen van ener giesystemen voor schepen ont dekte Willem Houweling het gat in de scheepsmarkt. Maar hij kon het niet over zijn hart ver krijgen de KPM aan de kant te zenen. Zo sukkelde hij een de cennia lang door. Met zijn fami liebedrijf KPM als een blok aan zijn eigen opgezene bedrijf. Stuurman Oprichter van de familiewerf was Willem Houweling de oud ste zoon van de familie Houwe ling, die nog twee zonen en een een riante woning. Luxe jachten De familie Houweling hield zich niet bezig met het bouwen van schepen maar specialiseerde zich in het repareren en onder houden van jachten. Daarvoor werd begin jaren dertig een loods gebouwd. Jachtwerf Hou weling bood ruimte en service. Luxe jachten meerden af aan de steigers aan de Teylingerkade. 's Winters werden de boten door het personeel op het droge ge trokken en kregen een grondige onderhoudsbeurt. Piet Houweling beheerde de technische kant en zwaaide de scepter over het personeel. Teun deed samen met zijn zus ter de boekhouding en hield de financiën in de gaten. Het wa tertoerisme bereikte in de jaren zestig tot begin zeventig een hoogtepunt. De welvarende klasse koos, met de aanschaf van een luxe jacht, massaal het ruime sop. Jachtwerf Houweling voer er wel bij. Er was geen plekje in de havens onbezet. Genoeg te repareren en te on derhouden en aan de benzine pomp werd in het weekeinde soms 14.000 liter brandstof 'overgeslagen'. De werf bood in die tijd aan elf man werk. Toen Piet Houweling overleed, ging met hem een stukje van het familiebedrijf heen. Hij was de drijvende kracht. De klant was bij hem koning en hij zag er streng op toe dat die regel door zijn personeel werd nageleefd. Een opvolger had Piet niet De enige die daarvoor in aanmer king kwam was de zoon van Teun. Willem. Wat niemand had verwacht, ook Teun zelf niet, gebeurde. Willem, die nooit bijzonder veel interesse voor het familiebedrijf had ge toond. nam de zaak over. Maar de vette jaren waren voorbij en financiële problemen dreigden de overhand te k e kn)gen op scheepswerf Houweling. Er werd voor het eerst belasting in gevoerd voor de ligplaatsen, juist toen Willem Houweling de prijzen had verhoogd. Als klap per op de vuurpijl kwam ook nog de oliecrisis in '73. Klanten gingen op zoek naar goedkope ligplaatsen en de verkoop van benzine liep drastisch terug. Tot overmaat van ramp voer de de overheid een algemeen beleid in ten aanzien van lig plaatsen. Steeds meer boeren ramden een paar palen in het water en lieten daar schepen voor een habbekrats aan afme ren. De spoeling voor het ex ploiteren van ligplaatsen werd dunner. Willem beweert dat alles bij elkaar ertoe leidde dat hij het fi nancieel niet meer kon bolwer ken. Maar het is algemeen be kend dat hij nooit echt geïnte resseerd was in de werf. Het be drijf verpauperde. Een flinke in vestering had verdere leegloop van klanten misschien kunnen voorkomen. Maar het geld daarvoor ontbrak. Koper Willem heeft besloten het fami liebedrijf vaarwel te zeggen. Zijn toekomst ligt in de techniek. Iets wat vader Teun allang voor zien had. Voor het plck|e aan het water was het niet moeilijk een koper te vinden. Willem verhuist met zijn eigen bedrijfje naar elders. Met de verdwijning van jacht werf Houweling kunnen eige naars van grote plezierjachten niet meer terecht in Warmond. De havens van jachtwerf Hou weling worden gedumpt. Zij moeten uitwijken naar Alphen aan de Rijn. Bouwbrugge en Aalsmeer. Recreatiegemeente Warmond verliest met de werf een bijzonder toeristisch plekje. Vooral omdat het vaarwater voor deze jachten nog steeds de Kagerplassen is. WARMOND MUUWCKE HORSTMAN tegenover de werf. zodat Qc thuis naar de wc kon IV wc op Dons Los (61) en Ge ml van de werf was zo vies, daar ging Maastricht (70) waren schilder iedereen op en timmerman op scheepswerf IV boothuizen, steigers en de Houweling. "Maar je was niet betonschoeiingen werden ei- alleen timmerman vertelt Van genhandig aangelegd. Schilder Maastricht. Ie was knecht in Van Maastricht heeft nog eens algemene dienst. Dat betekende een in brand gevlogen jat ht uit dat je werkelijk de gekste din- een van de boothuizen gehaald, gen moest "Een zoontje van taJmrrt.r," 'Ik woonde gelukkig gen werd elke tegenover de werf, R»*1 bij de motor De klanten v en Van Maastricht veeleisend. "Dat was logisch want taalden er voor en verlangden gehangen en dat zodat ik thuis vloog in de fik Binnen de kortste keren stond de hele boot in lich telaaie. Met een klein klein mo torbootje heb ik het brandende schip toen uit het boothuis ge trokken en aan de overkant van i volgens Los het water aan wal laten lopen. boot, die je uit het water lierdc naar den kon". woordig gebeurt dat met de hogedrukspuit, maar toen moesten vooral de houten jachten stuk voor stuk ge schrobd worden Daar is het volledig uitge brand". vertelt Van Maastricht Met zijn actie redde hij de i dat het goed was. Maar we neb- dere bonthuizen en schepen, ben nooit klachten gehad" IV De februaristormen vorig jaar vaklieden konden aan de be schadiging van de boot zien of iemand maakten alsnog een einde i het bestaan van tien boothui een schipper was of zen In een klap werd het Ivele ri|tje door de wind weggevaagd. Het werk werd de laat Mc ja ren steeds minder, vertelt Los. "Op het laaLst werkten we nog maar met z n dnecn Toch vin den de beide oud werknemers het jammer dat de werf ver dwijnt. "Het hoorde gewoon bij Warmond niet Het personeel zat niet samen met de familie Houweling aan tafel, maar at in de loods de lunch op. "Dat gebeurde op de plek waar je ook zaagde en schuurde. Later hebben we een lunchhokje gekregen", aldus Los. Zo ging het ook met het toilet. Los: "Tk woonde gelukkig Zijn. Overleden aan ren hart aanval. Ook kwam er eens een boot slingerend dc haven bin- nenvaren. De man bleek op het water een ernstige hersenbloe ding te hebben grhad Zijn vrouw, die nog nooit zelf had gevaren, stond aan het roer. Maar varen was hem alles en hij is nog jarenlang met rolstoel en al aan boord van zijn jacht ge- hezen". I Un (Ir oorlog heeft de fa mille Houweling geen honger hoeven lijden. Na de oorlog bleek een bekende klant, zon der dat Piet Houweling er Iets van wist. koper te hebben ver stopt op de jachtwerf Toen Warmond bevrijd was biechtte de man zijn geheim op. Piet bedrijf een keer met een me taaldetector hadden onder zocht De man had het koper In een loze ruimte tussen twee muren verstopt. Als dank kreeg Het Houwding ern koperen vaas van zijn klant cadeau. Eenmaal verzeild geraakt op jachtwerf Houweling bleven zo wel personeel als klanten vaak hun leven lang plakken. Bij de klanten volgden de generaties elkaar op en bij het personeel was een dertig jarig dienstver band geen uitzondering. Een priveleven had de familie Hou weling dan ook nauwelijks. Klanten kwamen er regelmatig over de vloer, ook 's winters. Dan kwamen ze kijken hoe hun bootje erbij lag en wipten even binnen bij moeder Houweling voor een kopje thee Willem: "Zelfs op eerste kerstdag (.ezel- lig. maar dat was toch wel een beetje te gek De Houwelings waren nauw betrokken bij het familieleven van hun klanten Ern vaste kJant werd bijna letterlijk op de werf geboren Maar er waren ook sterfgevallen. Teun: "Ben van de klanten zat een keer ge hurkt tegen de muur In dc werkplaats. Hij bleek dood te 'Nu ook mevrouw Houdijk nog Even zag het er naar uit dat de enige schillenboer die Zoeter- woude rijk is met zijn werk zou moeten stoppen. Binnenkort gaat de gemeente afval geschei den inzamelen. Zoeterwoude- naars krijgen een bak voor vuil nis en een bak voor groente- fruit- en tuinafval (GFT-afval). Toch kan schillenboer F. Slin gerland doorgaan met zijn werk: "De gemeente wil het me niet moeilijk maken". Slingerland constateert zelfs dat het aantal 'klanten' de laatste twee weken is toegeno men. Volgens hem geven veel mensen schillen in de hoop geen bak te krijgen. Niet ieder een is echter negatief over het toekomstige systeem. "We heb ben nog geen brief van de ge meente gehad, maar ik ben he lemaal voor het gescheiden in zamelen van afval. Dat had de gemeente veel eerder moeten invoerenvindt een Zoeter- woudse uit de Reiger, in de wijk Vogelweide. Sommige Zoeterwoudenaren hebben Slingerland al verzekerd dat ze hun schillen en etensres ten voor hem apart blijven hou den. ondanks de GFT-bak. Op maandag, dinsdag, donderdag koffiepot al aan" en zaterdag kan de locale bevol king een mand of emmer met schillen en etensresten buiten zetten en dan haalt de schillen boer de resten op. De 70-jarige Zoeterwoude- naar en zijn paard Sita zijn be kende ver schijningen in het dorp. Kin deren roepen 'Dag, schillen boer' en krij gen een aai over hun bol. Anderen ko men het paard een appel of suikerklontje brengen. Rond tien uur krijgt Slingerland in de Zwaluw, ook in de wijk Vogelweide, van een Zoeterwoudse altijd een kop koffie aangeboden. "Als ik de hoefjes van het paard hoor. zet ik de koffiepot aan. Als ik langs de weg zou rijden, zou ik het ook fijn vinden als ik ergens een kop koffie kreeg", vertelt ze. Voorbeeld Als iemand zijn emmer vergeet buiten te zetten is dat jammer, want Slingerland peinst er niet over om even aan te bellen. "Als ik bij iedereen aan zou moeten bellen, doe ik een uur langer over mijn rit". In de praktijk blijkt zijn houding niet zo on buigzaam. Geregeld mompelt hij: "Hier moet ik even aanbel len. Ze zetten altijd wat buiten Sommige mensen laten hun schuurdeur open staan. Eén vrouw komt de schillen boer zelfs halverwe- "Als ik de hoefjes van het paard hoor, «mort ik heb deze week niet zo zet ik de veel verontschul digt zij zich. "Dat geeft niets. hoor. Er wordt zo veel weg gegooid. Soms vind ik hele broden bij de etensresten" is Slingeriands reactie. De schillenboer denkt dat on geveer de helft van de Zoeter woudse huishoudens schillen en etensresten voor hem apart houdt. Verontwaardigd vertelt hij dat de vrouw van de burge meester daar nog steeds niet aan mee doet. 'Tk ben ooit eens langsgeweest om te vragen of ze het afval apart wilde houden. Maar dat wilde ze niet. Ik ben er geen tweede keer geweest, dat doe ik niet. Want als iemand een mandje buitenzet, neem ik het mee. Toch lijkt het me dat ze het voorbeeld moet geven Het afval gaat naar boer Van Rijn in de Geerpolder. Zijn koei en eten de schillen en etensres ten. Daarom moet Slingerland kieskeurig zijn: "Verrot spul hoef ik niet". Het oude brood dat hij ophaalt, is voor zijn twee paarden, die bij Van Rijn in de stal staan. Slingerland is blij met zijn werk: "Ik moet er niet aan denken dat ik de hele dag thuis zou zitten terwijl ik gezond ben. Ik vind het leuk om te doen en Van Rijn is er blij mee". Varken Slingerland haalt alweer zo n vijftien jaar schillen op. Het be gon als een bijbaantje. "Vroeger werkte ik in de bouw en haalde ik hier en daar 's avonds wat schillen op. Die voerde ik dan aan mijn varkens. In die tijd was Van der Hoeven schillenboer. Toen hij er mee stopte, vond hij het goed dat ik zijn taak over nam". Helemaal vreemd was het beroep niet voor Slinger land. "Mijn vader ging al met de fiets naar Den Haag om oud brood en schillen op te halen voor zijn varkens". Vaste klant van de schillen - man is groenteboer I. Hulsbos. "Ik ben erg blij met de schillen boer. Stel je voor dat ik mijn af val straks in zo'n bak moet gooien die ze een keer in de week komen legen. Dat gaat stinken". Hulsbos vindt de schillen hoer een beter ahema dat die anders naar de vuilvrr inergrnonw n Want h*-T ko tief. "Soms neem ik van de branding gaan En dal vind ik men ic lenminatr bij de dieren markt speciaal overschotten zonde laatst heb ik nog 3 do terecht" voor hem mee. omdat ik weet zen grapefruits van de markt Schillenboer F Slingerland ro ro tutu MAftfM

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29