Kunst 'Stop Lucas van Leyden in de kelder' Beheerder Kienjet: 'Je moet onze rol niet overschatten' r Zaterdag 18 mei 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMJEK RUYGAOK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie RAYMOND PBl Vormgeving- RUTGER J HOOGERDUK NIEUWSLIJN Nederland 2 LEIDEN De uit Leiden afkomstige Nederlandstalige band Ne derland 2 zal vanavond in het Breehuys, aan de Breestraat 19, haar eerste cd presenteren. Nederland 2 is spontaan geboren uit een groep muzikale vrienden die met groot enthousiasme optra den op scholen, jongerencentra en bruiloften. Eigen Neder landstalige nummers schoten als paddestoelen uit de grond. Dit resulteerde uiteindelijk in de eerste cd: 'Het Late Nieuws'. Het repertoire is een mengeling van ska tot ballades en van stevige rock tot soms wat symfonisch klinkend werk. Dit alles voorzien van teksten die soms grappig zijn, kritisch kunnen uit halen en waarbij men ook een traantje kan wegpinken. De cd is te koop bij Plato en Elpee. Peeters en Angst LEIDEN In 1988 staken tekstschrijver en performer Elvis Peet ere en gitarist Fred Angst de koppen bij elkaar. Ze werden part ners: Peeters en Angst, met als doel een fusie te bewerkstelligen Tussen vuige rock roll en schaamteloos cabaret. Hun eerste produktie, 'Het Beest in de Mens', is op woensdag 22 mei te zien in het LVC, aan de Breestraat 66. De zaal is open om 21.00 uur. Orgelconcerten LEIDEN Voor de tiende achtereenvolgende keer organiseert de organist Joop Brons in samenwerking met de kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Leiden een concertserie in de Hoog landse Kerk. De serie concerten, bekend onder de naam 'Muziek in de Pancras', wordt geopend op zaterdag 18 mei door Mark Heerink. Hij is organist van de Augustinuskerk te Amsterdam en le prijswinnaar van het orgelconcours 1990 in Leiden. Ook orga nisten uit Engeland, Italië, Amerika en Japan doen mee aan deze serie. Op zaterdag 25 mei is er een optreden van de Leidse Can- torij o.l.v. Hans Brons, met aan het orgel Joop Brons. De concer ten beginnen steeds om half twee en de toegang is gratis. Oude prijs voor Van Gogh NEW YORK Een schilderij van Van Gogh is verkocht voor 9,5 miljoen dollar (18,5 miljoen gulden), een prijs die de verkopers enkele maanden geleden nog te laag vonden. Bij de grote na jaarsveiling die het veilinghuis Christie's in november organi seerde was het doek, Vaas met korenbloemen en klaprozen', nog het klapstuk van de 'Avond der impressionisten'. Het bleef echter onverkocht omdat de prijs niet boven de 9,5 miljoen dol lar uitkwam, hetgeen de eigenaren te laag achtten. Het werd als een teken aan de wand gezien voor de ineenstorting van de kunstmarkt in de afgelopen maanden. Het doek werd woensdag verkocht aan een anonieme koper. Nominaties Europese prijs RIJSWIJK Marja Brouwers, Willem Frederik Hermans en Hele- ne Nolthenius zijn door Nederland genomineerd voor de Eu ropese prijs voor oorspronkelijk literair werk. Brouwers werd voorgedragen met 'De Lichtjager', Hermans met 'Au Pair' en Nolthenius met 'Een man uit het dal van Spoieto'. De auteurs werden uitverkoren door een nominatiecommissie onder voor zitterschap van Kees Fens. Verder werden drie vertalers voorge dragen voor de Europese prijs voor vertalingen: Sjaak Comman deur ('Het varken aarde'), Piet Meeuse ('Namens de dingen') en Frans van Woerden ('De brug van Londen'. De jury maakt de prijswinnaars op 26 november in Dublin bekend. KUNSTENAAR ALLART LAKKE exposeert in De Lakenhal: "Ik ben het breekijzer van Jetteke Bol- ten". "ALLES WORDT DUUR DER, dus waarom de Kunstuitleen met", vraagt beheerder Bert Kienjet van de Kunstuitleen Lei den zich af DE POSITIE van Amster dam als kunstcentrum staat onderdruk Als daaraan niets gebeurt zakt de hoofdstad naar de culturele middenmoot Moderne kunst van Allart Lakke in oude stijlkamers van De Lakenhal Is het de ultieme versmel ting van de oude en mo derne kunst? Is het provo cerend? Getuigt het niet van schaamteloze over moed om een confrontatie met Lucas van Leyden aan te gaan? Vragen die naar boven borrelen naar aan leiding van het werk, van de jonge Nederlandse kun stenaar Allait Lakke, dat vanaf volgende week te midden van de collectie in het Stedelijk Museum De Lakenhal te zien is. LBPEN JAN RüSDAM De expositie van Lakke laat rich niet gemakkelijk omschrijven. Het is in elk geval geen tentoon stelling waarvoor een aparte zaal ingericht is. Toen Allart Lakke werd gewaagd om in De Lakenhal te exposeren liet hij direct weten niets te voelen voor een kijkdoos-achtige pre sentatie van rijn werk dat naar rijn mening alleen maar een soort kunsttoerisme zou stimu leren. Daar heeft Lakke weinig mee op. Hij ergert zich dood aan mensen die een middagje cultuur komen op doen in hei museum. Ze worden door Lak- ke geafficheert als "snobs die met een geconditioneerde blik naar kunst kijken, er geen eigen waarde aan toekennen maar de waarde die anderen er aan ee- ven. Hel maakt niet uit of er du re schilderijen aan de muur hangen of toiletpotten". Rommel Het werk dat Allart Lakke vanaf volgende week exposeert staat 'verdekt' opgesteld tussen de vaste collectie van het museum. Bezoekers die voor moderne kunst komen moeten een nieu we weg vinden tussen de oude kunst en bezoekers die voor oude kunst komen kunnen niet om de modeme werken heen. In de zaal waar het drieluik van Lucas van Leyden staat opge steld worden een aantal kubus sen van polyesterschuim ge plaatst die zich als een soon al taarblok manifesteren. "De in tegratie van werken moet de museumbezoeker op het ver keerde been zetten en hel ge conditioneerde kijkgedrag ont regelen". verklaart Lakke De kunstenaar heeft geen goed woord over voor de wijze waarop De Lakenhal z n collec tie thans presenteert. Het stede lijk museum weerspiegelt voor hem de sfeer van trialle Pietje' uit de vroegere tv-serie Swieher- tje. Een sfeer die te omschrijven valt als een uitdragerij. 'Toen ik de eerete keer in De Lakenhal kwam werd ik er gewoon ziek van", verklaart Lakke zonder omhaal van woorden. 'De La kenhal is geen stedelijk muse um maar een bewaarplaats waar de bourgeoisie door de ja ren heen alle rommel heeft ge dumpt". Breekijzer Allart Lakke speelt met zijn op zet in op de wens van de nieuw bakken museumdirecteur. Jet teke Bollen Rempt. om De U kenhal anders in te richten. Bol- ten erkent dat er in het verleden een wildgroei heeft plaats ge vonden van volkomen verschil lende presentaties die tot een onoverzichtelijk geheel hebben geleid. De museumdirecteur streeft er naar de collectie van het museum overzichtelijker te presenteren en bovendien de muren tussen oude en modeme kunst te slechten. Met de expo sitie van Allart Lakke voegt ze de daad bij hel woord. "Ik ben het breekijzer van Jetteke Bol ten", verklaart Allart Lakke niet zonder trots. voerd i aties en lokaties het uitgangs punt vormden. "Zijn beelden en tekeningen zetten de be schouwer voortdurend op het verkeerde been", vertelt Rob Wolthoom, conservator moder- ne kunst van De Lakenhal. "Het is niet de bedoeling om te schockeren. Door verstorende elementen toe te voegen aan de statische opstelling van het mu seum hopen we de bezoeker tot een kritischer kijkgedrag aan te zetten". Lakke's werk bestaat uit het tot stand brengen van schijnba re tegenstellingen. Zo blijkt de ogenschijnlijk massief stenen kubus, die op de binnenplaats ketting ligt. gemaakt van veder licht polyesterschuim. In zijn te keningen hanteert Lakke een zelfde verwarrend concept. Het is een protest tegen het opper viakkig kijken en het slechts op basis daarvan betekenis geven Drieluik In de Lakenhal gaal het Allan Lakke vooral om tegenstelling tussen oude en moderne kunst Door rijn werk te integreren In het museum wil lakke niet al leen een soon aanklacht vor men tegen de gevestigde orde in het museum maar ook een 'versmeltingsproces' van oud en nieuw bewerkstelligen waar door beide verzamelingen een meerwaarde krijgen: 1 I =T. Zijn opzet is niet om de bestaande collectie ondergeschikt te ma ken aan rijn eigen beelden en tekeningen, maar beide te inte greren op basis van gelijkvvaar- digheid. Niet voor niets noemt hi) rijn expositie *Verdekt op Min' Door subtiele verschuivingen en toevoegingen weet Allart Lakke ook onverwachte relaties tussen kunstwerken te leggen l>e kunstenaar erkent wel dat als hij de vrije hand had gekre gen hij veel radicaler had inge grepen. Niet voor niets heeft hij zijn expositie aLx motto "Het drieluik van Lucas van leyden moet in de kelder" als motto meegegeven. De glaMollectir en het schilderij van De Brer burger tijdens het beleg de Spanjaarden rijn eigenlijf Lakke had gelegen, op z n minst aan moeten geloven Daarvan hebben we gezegd dat kan niet reageert conser vator Wolthoom Missch icn wel laf van ons. Maar je kunt een glascollectie niet zomaar even inpakken en op zolder zet ten". Allart Lakke beschouwt rijn werk als stimulerend voor bet stedelijk museum. "De Laken hal moet een museum worden dat floreert. Geen dumpplaats van allerlei rommel, maar een actief hart van de stad: een hart dat kunst pompt Leidse Kunstuitleen bestaat tien jaar LEIDEN JAN RIJSDAM De Kunstuitleen Leiden bestaat deze week 10 jaar. Op initiatief van de gemeente Leiden open de de Kunstuitleen in 1981 zijn deuren met de bedoeling meer mensen te laten profiteren van kunst. Tien jaar later hebben een kleine 20.000 kunstwerken, van zo'n 2000 verschillende kunstenaars, hun weg gevonden naar 2500 abonnees. Met Bert Kienjet, sinds de op richting beheerder van de Kunstuitleen, maken we de ba lans op Is de Kunstuitleen er in ge slaagd kunst dichter bij de men sen te brengen? "Ja, ik geloof alleen niet dat je dat alleen van de Leidse kunst uitleen kunt zeggen. Het is een lfendelijk, of misschien wel mondiale trend dat kunst steeds populairder wordt. Musea lo pen vol, galeries lopen goed. Het fenomeen Kunstuitleen zou dbarbij een stimulerende factor gespeeld kunnen hebben. Maar ik geloof niet dat, doordat er in Leiden een kunstuitleen is ge komen, in tien jaar de kunstbe- Icwing van mensen een stuk ge makkelijker is geworden. Ik ben wel tevreden over de rol die wij hebben gespeeld, maar die moet je niet overschatten". Komen bij de Kunstuitleen uiteindelijk niet de mensen die ook al kunst kopen of verschillen PINKPOP Entree busreis lunchpakket 60,- HIGH TIMES Beschuitsteeg 6 Leiden ze duidelijk van het publiek dat in galeries komt? "Daar zit een verschil in", meent Kienjet. "Maar er is ook een grote overlapping. Ik denk dat een deel van het publiek dat naar de Kunstuitleen komt mensen zijn die kunst als een soort gebruiksvoorwerp, als een decoratief element zien. Die, zeg maar, niet direct die hogere bevlogenheid ervaren die gale riebezoekers misschien hebben. Mensen komen soms met een stukje gordijnstof aan van: die kleur moet er in zitten. Dat vind ik op zich geen bezwaar hoor. Het komt een kunstwerk ook ten goede als het mooi in het interieur staat". Over welke kunst het meest in trek is bij de abonnees van de kunstuitleen zegt Kienjet: "Mensen vragen het meest naar kleurige kunstwerken. Niet naar een bepaalde kunstenaar. Een enkeling vraagt weieens of we iets van Cobra hebben of van Comeille of Karei Appel. Verder valt er niet echt één lijn in te ontdekken. Wat ik wel merk is dat mensen door de jaren heen wat opener zijn geworden voor dingen die ze niet meteen snap pen of die ze niet direct mooi vinden. Dat was tien jaar gele den niet zo". Gewaagd Merkt Kienjet dat mensen na verloop van lijd een gewaagdere keus gaan maken? "|a, zeker. Er zijn mensen die de eerste keer binnenkomen voor een stadsgezichtje en die na een paar jaar met heel avant- gardistisch werk naar huis gaan. Dat heeft te maken met een soort groei. Maar, ook dat kun je natuurlijk niet alleen op het conto van de Kunstuitleen schrijven". Moet Kienjet bezoekers vaak stimuleren een kunstwerk mee te nemen in plaats van een nieuwe poster aan de muur te hangen? "De mensen die vragen om overtuigd te worden zijn door gaans niet het moeilijkste pu bliek. Zodra mensen opmerkin gen gaan maken over kunst, dan willen ze overtuigd worden en heb je ze zo in je zak. We zijn door de jaren heen heel ervaren geworden in het discussiëren over kunst". De kritiek die geregeld valt te beluisteren op de collectie van de Kunstuitleen wijst Kienjet van de hand. "Dat is bij elke kunstuitleen zo. Hetzelfde geldt voor bibliotheken of videothe ken, de goeie Films zijn altijd weg en de leuke boeken ook. De manier om aan de gewenste kunstwerken te komen is ge woon te reserveren of wat vaker langs te komen". "Vroeger, toen de collectie voor 80% uit werken van de Beeldende Kunstenaars Rege ling bestond zette ik zelf wel eens vraagtekens bij de kwali teit. Maar bij de kunstwerken die we aangekocht hebben is er niet één waar ik spijt van heb. De collectie van de Kunstuitleen doet niet onder voor wat men sen in het algemeen in galeries kunnen kopen". Houdt de aankoopcommissie iKin de Kunstuitleen hij de aan schaf van nieuwe kunstwerken rekening met de smaak van de abonnees of telt alleen de artis tieke kwaliteit van een werk "Ie kunt als Kunstuitleen niet alleen kunstwerken aanschaffen die op een bepaald moment po Bert Kienjet: Ik heb wel meegemaakt dat mensen hun hele interieur omgooien om een beeld te kunnen neerzetten" pulair zijn, want die kunnen over drie jaar weer uitgeran geerd zijn. Grafittikunst, bij voorbeeld. was een jaar of wat geleden heel populair. Dat is nu weer afgelopen "We proberen met onze aan kopen alle geledingen binnen de Nederlandse kunst te verte genwoordigen. De artistieke kwaliteit van een kunstwerk is ons eerste criterium. Met dat als uitgangspunt denken we ook wel een beetje in de richting van het publiek. Dingen waar van je zeker weet dat je het van z'n leven niet zult uitlenen kun je beter niet kopen. Daarbij gaat het niet alleen om uiterlijk, maar ook om heel praktische dingen. Als je een stalen beeld koopt van vier ton weet je van te voren dat je gigantische pro blemen krijgt om dat af te zet ten". "Je moet sowieso meer moei te doen om een sculptuur kwijt te raken. In het gemiddelde in terieur is wel ruimte aan de muur, maar niet op de vloer. Toch heb ik wel meegemaakt dat mensen hun hele interieur omgooien om een beeld neer te kunnen zetten". Minister D'Ancona suggereer de onlangs om dc tarieven voor de Kunstuitleen te verhogen. Volgens de minister staat dc ge middelde huurprijs voor een kunstwerk in geen verhouding tot bijvoorbeeld de huurprijs van een video. Kienjet is het met de mnister eens "De tarie ven die we nu hebben waren tien jaar geleden al aan de lage kant. Alles wordt duurder, dus waamm de Kunstuitleen niet. Er is door de jaren heen ook wel wat veranderd. Vroeger schoven we wat BKR werk over dc toon bank terwijl er nu een heel ser vice-apparaat is ontstaan dat zich niet alleen beperkt tot het uitlenen van kunstwerken. We zijn een bedrijf geworden dat mik adviezen geeft, tentoonstel lingen organiseert, kunst aan bedrijven levert. Noem maar op leiden zit met zijn prijzen bovendien nog onder het lande lijk gemiddelde. Kienjet pleit foroMttconmn voor dc prijzen tenminste tot dat gemiddelde op te trekken. "Het idee dat dit soort culturele voorzieningen bijna niets mag kosten is achterhaald. Als men sen afhaken moeten we ze op een andere manier prikkels ge ven om duidelijk te maken dat hel het geld waard blijft Actieplan tot versterking Amsterdam als kunstcentrum GRD De positie van Amsterdam als één van de bdangnjkstc centra van lamst en cultuur in Lumpa staat onder dnik Als daar niets aan gebeurt, zakt de hoofdstad weg naar de culturele midden moot Het is nog niet Ie laat om het lij te keren, maar dan is het wel nodig dat overheden, het bedrijfsleven, dc kunstinstellin gen en andere betrokkenen de handen ineen slaan ^nerrtgehouw-directeur Martijn Sanders presenteert deze boodschap in rijn functie van voorzitter van de Stuur groep Amsterdam Kunstrnstad tegelijk met hei 'Actieplan tol versterking van de positie van Amsterdam als vooraanstaand kunstcentrum in een verenigd Europa' Voor de realisering van het plan is zes h zeven ton no dig. schat Sanders Dat bedrag moet worden opgebracht dooi de ovctbeden (S0 procent), bet bedrijfsleven (40 procent) en de betrokken instellingen (10 pro cent) 5 'Communiceren f doel iedereen, maar hoe hereik ik m'n doelgroep* Ülll34248 i t tmnmêk 071 110*69) Vergelijking Vorig jaar maakte een advtrsbu rrau een vergrlijking tussen Amsterdam, Londen. Parijs cn Berlijn. De hoofdstad kwam er niet ongunstig af Er Wijkt gin baal gesproken gren sprake te zijn van grote achterstanden De onderzoekers signaleerden echter wrl een duidelijke ach tcTstand In vergelijking met dr hier beschikbare nnmtr van dr gebouwen (Parijs is koploper In dit opricht), de positie op de ar tiesienmarkt. de financiële si tuatic (Berlijn) en de sponsor gelden (Engéiand). i een zware ketting ligt fOTO DE LAKENHAL Een ogenschijnlijk massief stenen kubus, die op de binnenplaats van De Lakenhal blijkt gemaakt van polyesterschuim.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13