Binnenland Boze NS'ers willen nu eindelijk maatregelen Justitiële herindeling is rond Vrijheid is nog onvoltooid Vrijdag 17 mc. 1991 Redactie: 033-150225 JANINE BOS MA ALT AN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: RALPH KLBNHOUT 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). 'Bij de bakker krijg je een brood ook niet voor twintig cent minder' „Onze eisen van vorige week vrijdag staan nog steeds. Tegen onze vakbondsonderhandelaars hebben we ge zegd: jullie stellen deze eisen in het overleg met de NS- directie. Maar, ze hebben die eisen laten afknibbelen en komen met te weinig terug. Als je bij de bakker een brood koopt voor twee gulden, krijg je dat ook niet voor twintig cent minder. Stuur die mensen terug en laat ze niet met minder terug komen." AMSTERDAM THIA VAN BEEK In de bomvolle kantine op het Centraal Station van Amster dam dondert het applaus na het betoog van hoofdconducteur B. Jansen. De Amsterdamse trein conducteurs zijn hier op don derdagmiddag bijeen om te praten over de resultaten die de vakbonden dinsdagavond laat behaalden in hun onderhande lingen met de directie van de NS. Die waren voor de Amster dammers van meet af aan on voldoende. Niet alleen op zijn eigen standplaats, maar ook dinsdag in Utrecht stak woord voerder Jansen niet onder stoe len of banken dat daarmee geen genoegen kon worden geno- Tijdens het overleg van de vakbondsleden wordt net al snel duidelijk: de eindresultaten moeten van tafel en de bonden moeten met nieuwe aanvullen de eisen naar de directie terug. Dat betekent veel meer conduc teurs dan de toegezegde 250, voor iedereen een portofoon, geen kaartverkoop op de trein, geen verlaging van de leeftijd van 21 tot 18 jaar voor nieuw personeel en ook geen soepeler aannamebeleid. Hen besluit dat unaniem on dersteuning geniet. Een toezeg ging die ook van de bonden komt, indien blijkt dat de leden elders in het land het daar over eens zijn. Voor Jansen reden te betogen dat het ultimatum aan de bonden daarmee van tafel is en actie wat Amsterdam betreft voorlopig niet hoeft. Jansen (40) voor zijn colle ga's Bert is sinds de emotio nele bijeenkomst vorige week vrijdag, na de moord op con ducteur Jan Wietze van der Meulen, naar voren geschoven ais woordvoerder van de Am sterdamse NS-conducteurs. Sindsdien is hij vrijwel dag en nacht in touw om de standpun ten van zijn collega's voor het voetlicht te brengen. Zijn duide lijke, krachtige taal geniet hun sympathie. Zes jaar werkt hij nu als hoofdconducteur bij de NS. „Daarvoor was ik taxichauffeur in Amsterdam. In die periode werden drie van mijn collega's vermoord. Zelf kreeg ik tijdens een ritje naar Hoorn een mes op m'n rug geduwd.'* Geëmo tioneerd: „Toen was het kiezen. Of de taxi weg, of m'n vrouw.'' Hij werd conducteur. Maar het rustige baantje dat hij ver wachtte, viel tegen. Vorig jaar kreeg hij tussen Ede en Wage- ningen een mes op zijn keel ge drukt door een passagier. „Ik heb dat altijd verzwegen voor m'n vrouw. Pas een paar dagen geleden kwam ze erachter." „Die dag dat Wietze werd ver moord, zat ik op diezelfde Leeuwardenlijn. Toen het nieuws bekend werd, dacht m'n vrouw dat ik het was. Nee, dit keer heeft ze niet gezegd: 'stop ermee'. Nu heeft ze veel ver trouwen in onze acties. Kijk, als ie eenmaal een mes op je keel hebt gehad, ga je veel dingen relativeren. Spugen, schelden, junks die ie met naalden steken of voetbalsupporters vallen dan Kamerlid Wiebenga (WD) na bezoek aan Noord-Korea: DEN HAAG JAN KUYS „Hier is 't paradijs bereikt. Dit is de perfectie ten top." Het ka merlid Jan Kees Wiebenga (WD) heeft een vriendelijk ka rakter, maar bij het uitspreken van deze woorden heeft zijn iro nie een grimmige ondertoon. Hij toont een affiche met daar op een deel van de Noordko- reaanse hoofdstad Pyongyang. I loge, moderne flats en wolken- kraobers. „Al het oude hebben ze weggevaagd, zodat ze de burgers in deze steriele omge ving volkomen kunnen contro leren. Afschrikwekkend." Wie benga rilt nog na. De Aerdenhoutse parlemen tariër heeft een week doorge bracht in een van de meest ge sloten landen ter wereld: de De mocratische Volksrepubliek Ko- rea i ii| heeft ab een van de zeer weinige Nederlanders kennis gemaakt met het totalitaire regi me van de 'Grote Leider' Kim II Sung en verhaalt met weerzin over de bittere confrontatie met een land, waar de vrijheid van de mens is opgeofferd aan de verheerlijking van de Grote Lei der. Hoofdschuddend: „Ieder een loopt daar met een speldje van King II Sung op de borst." Wiebenga is voorzitter van de Nederlandse afvaardiging naar de Inter Parlementaire Unie (IPU), een organisatie van par lementariërs uit de hele wereld, tlie twee keer per jaar ergens op de wereld bijeen komen. Dit maal was de plaats van ont moeting Pyongyang, Noord-Ko- rea. Uit bezuiniginBSOverwegin- gen besloot de Nederlandse de legatie alleen haar voorzitter naar dit puur communistische bolwerk af te vaardigen. Die is een dag na zijn terug leest nog nauwelijks nakomen van de keiharde confrontatie met dit puur communistische bolwerk. .Alles in dat land heb- ben ze 'vernieuwd': de cultuur, de bouwstijl, het onderwijs, noem maar op. Overal hoor je strijdliederen, overal zie je Kim li Sung. Nou kun je zeggen, dat ziin uiterlijkheden, maar dat is niet waar. In alles is de 'vernieu wing' tot het uiterste doorge voerd, zodat het regime in alles overheerst. In Pyongyang staat niets meer dat oud is. Al het ou de is kaalgeslagen en vervangen door een monotone, makkelijk controleerbare woonomgeving. En het benauwende is: Er is geen ontsnappen aan." Natuurlijk was hij enigszins voorbereid op wat hem te wachten stond. De ervaring bleek echter schokkender dan verwacht. Een voorbeeld. „Dankzij de conferentie was voor het eerst een afvaardiging van Amnesty International toe gelaten. Die had zich goed voorbereid. Er was een Ko- reaans sprekend lid bij. Zij pro beerden direct door te dringen in alle nerven van de samenle ving, maar zelfs na een week waren ze er niet in gealaagd een De Noordkoreaanse leider Kim II Sung: Big Brother In levende lijve. spoortje van dissident gedrag te ontdekken. Zo bang zijn de mensen daar." „Het kèn niet betekenen dat er in Noord-Korea niet gedacht wordt. Die mensen hebben ook hun meningen, maar er is daar geen enkele ruimte om die te uiten." Als illustratie van het Noordkoreaanse keurslijf noemt 1111 een voorval In de metro. Wiebenga reisde met andere parlementariërs in de prachtige ondergrondse van Pyongyang van station Victorie naar station Arbeidsvreugd. Het was beslist niet uit beleefdheid dat alle Ko- reanen bij het begin van het ritje een hele coupé vrijmaakten voor de vier confèrentiebezoe- kers. Het paste binnen de strikte instructie contacten met bui tenlanders te mijden. Wiebenca neemt Orwell's 1984 erbij om aan te duiden hoe Noord-Korea erin is ge slaagd de in dit boek zo gniwe- lijk beschreven werkelijkheid te overtreffen. Ook het feit dat de mensen te eten hebben, kleren dragen en een dak boven hun hoofd hebben, rechtvaardigt volgens Wiebenga het systeem niet. „Deze zaken doen niets af aan de schérpte waarmee ik dit systeem veroordeel", zegt hij H De aantasting van vrijheid is ARCHIEFFOTO voor hem een fundamentele aantasting van een grondrecht. In het Hollands Dagboek van NRC/Handelsblad schreef hij daarom afgelopen zaterdag: „Ik merk hier in volle hevigheid, hoezeer de vrijheid een onvol tooid karwei is." Binnen de IPU zelf bestaan niet zoveel moge lijkheden voor het werken aan meer vrijheid. Toch noemt hij de confrontatie met de geslo tenheid van zo n systeem leer zaam. „Het zet je met beide be nen op de grond en het geeft een stimulans om nog harder te werken aan het bevorderen van democratie en liberalisme." Hoofdconducteur Bert Jansen spreekt de actievergadering op Amsterdam CS toe. De zich misdragende passa giers zijn volgens Jansen te vin den in alle sociale lagen van de bevolking. „Het ergste is de groep die als groep optreedt. Het begint meestal met een geintje. Je pet afgooien ofzo. Zo dra je dan autoritair optreedt, slaat de vlam in de pan. Je weet dat je in de maling wordt geno men, maar ik ben niet van plan voor m'n baan te vechten en een hele trein met reizigers daar de dupe van te laten zijn." „Uitzonderingen daargelaten doen de meeste reizigers maar weinig als ze iets zien gebeuren. Iedereen kijkt toe als een con ducteur in elkaar wordt gesla gen. Hetzelfde gebeurt eigenlijk bij een brand. Men gaat kijken. De brandweer is er om de brand te blussen." Jansen ver moedt dat veel van die terug houdendheid bij het publiek ook te maken heeft met het uni form van conducteur. „Zelf ris keer ik bewust een uitbrander van m'n baas door geen pet te dragen. Vreselijk autoritair staat zo'n pet en dat wil ik niet." Het zit hem nogal hoog dat de Amsterdamse NS'ers in den landen worden gezien als de oproerkraaiers. „Die acties zijn in Amsterdam als eerste opge pakt omdat hier ook de eerste trein om half vijf 's morgens vertrekt. Wil je iets op gang brengen, dan moet het dus hier beginnen. Daarbij komt dat we hier eigenlijk altijd vanaf tien uur 's avonds op risicotreinen werken in alle richtingen. En dat gaat dan de hele nacht door. Je kunt wel zeggen dat wij hier de nodige ervaring hebben." Het voorlopig afblazen van verdere acties ging donderdag in Amsterdam vergezeld van FOTO BERT VERHOlff Jansens oproep tijdens het Pinksterweekeinde een model - actie te voeren. „Daar heb ik niet meer woorden voor nodig, dat begrijpen ze precies", legt hij later uit. „Voor ons staat vei ligheid voorop, gevolgd door serviceverlening en kaart con trole. Wat ons met Pinksteren te doen staat is de reizigers uit te leggen was onze actie inhoudt. Desnoods blijven we de hele reis met ze praten". Nederland krijgt met Flevoland twintigste arroiuiissement DEN HAAG JAN KUYS De gloednieuwe rechterlijke ge biedsindeling van ons land be tekent in sommige opzichten een aanzienlijke verschuiving. Volgens een gisteren door het kabinet bij de Tweede Kamer ingediend wetsvoorstel zal het arrondissement Haarlem na de herschikking ongeveer 90.000 mensen meer tellen (740.000 te genover 650.000 nu). Het arrondissement Alkmaar levert 100.000 mensen in (wordt 550.000) en het inwonertal van het arrondissement Amsterdam wordt met 30.000 verminderd tot 1.075.000. Over enkele jaren krijgt Nederland bovendien een twintigste arrondissement: Flevoland. De verschuivingen zijn het gevolg van het aanpassen van de rechterlijke gebiedsindeling aan de bestuurlijke indeling van Nederland. Het nieuwe wets voorstel regelt dat arrondisse mentsgrenzen voortaan gelijk zullen lopen met provinciegren zen. Verder zullen de grenzen Aannemer in de fout bij bouw brug DEN HAAG'GPP Hoofdaannemer Geka in Dordrecht heeft bij de bouw van de Zwolse IJsselbrug fouten gemaakt. Dat blijkt uit een rap port van Rijkswaterstaat in Zwolle. De voorspanstaven, die de verschillende onderdelen van de brug bij elkaar houden, zijn niet allemaal van een ce- mentlaag van arrondissementen aanslui ten bij de indeling van politiere gio's. Tenslotte is er naar ge streefd bestuurlijke samenwer kingsgebieden zoveel mogelijk te bundelen in één arrondisse ment. De voorgestelde wijzigingen hebben tot gevolg dat delen van dezelfde provincie nooit meer onder twee verschillende ge rechtshoven kunnen vallen. Ook zal het rechtbankgebied (het arrondissement) zich niet langer kunnen uitstrekken over twee provincies. Dit uitgangs punt leidt bijvoorbeeld tot het overgaan van Hillegom en Lisse van het arrondissement Haar lem naar het arrondissement Den Haag en daarmee ook van het ressort (het gerechtshofge- bied) Amsterdam naar het res sort Den Haag. Het samentrekken van de jus titiële grenzen met politieregio's betekent dat Aalsmeer van het arrondissement Haarlem naar het arrondissement Amsterdam gaat. Door deze wijzigingen val len de arrondissementen Alk- r, Haarlem en Amsterdam samen met het grondgebied van de provincie Noord-Hol land. Samen met de provincie Utrecht vormt Noord-Holland het ressort Amsterdam. Resteert nog het gelijktrekken van rechterlijke grenzen en de grenzen van samenwerkingsge bieden. De politieregio Noord- Holland-Noord bestaat uit drie samenwerkingsgebieden. De re gio bevindt zien boven de lijn Castricum, Uitgeest, Wormer- land, Beemster en Zeevang. Door Castricum, Uitgeest, Beemster, Purmerend en Zee vang over te hevelen van het ar rondissement Alkmaar naar het arrondissement Haarlem, valt het nieuwe arrondissement Alk maar samen met deze politiere gio. De overgang van Edam-Vo- lendam, Landsmeer en Water land van het arrondissement Amsterdam naar het arondisse- ment Haarlem brengt ook hier de grenzen met elkaar in over eenstemming. Overigens her bergt zowel het arrondissement Haarlem als het arrondissement Amsterdam twee politieregio's. Het kabinet heeft bij het ge lijktrekken van grenzen een uit zondering gemaakt voor het sa menwerkingsgebied Amster dam. Dat zou onder meer tot gevolg hebben dat Haarlem mermeer bij Amsterdam zou komen. De regering voelt daar niets voor. Zij is bang dat Am sterdam veel te groot wordt en Haarlem veel te klein. Boven dien heeft het kabinet mee la ten wegen dat Haarlem zich ste debouwkundig in de richting van Hoofddorp ontwikkelt en dat veel betrokkenen in de regio zich tegen een herindeling in deze zin hebben uitgesproken. De Raad van State heeft zich achter het wetsvoorstel ge schaard, zij het dat de raad zich afvraagt of in de voorgestelde opzet het arrondissement Alk maar niet te klein wordt. De re gering meent van niet. In de nieuwe, kleinere, omvang zal Alkmaar nog ongeveer even groot zijn als de arrondissemen ten Groningen en Leeuwarden. KOKANJE Hierdoor kan roestvorming ontstaan in de staven. Als de pijlers het daardoor begeven, kan de brug in elkaar storten. Momenteel is Rijkswaterstaat bezig om de brug te renoveren. Dat karwei, waardoor dagelijks lange file ontstaan, moet in au gustus zijn geklaard. Ingenieur Beks, hoofd van Rijkswaterstaat in Zwolle, ont kent dat de brug momenteel ge vaarlijk zou zijn. „Dan hadden wij die brug natuurlijk al lang Besloten", aldus Beks. Volgens nem is het onduidelijk hoeveel staven niet voorzien zijn van ce ment. Ook is er bij eerste con troles nog geen roestvorming geconstateerd. Tijdens de renovatie worden alle staven gecontroleerd door 5.000 gaten in de brug te boren. Zij worden alsnog geïnjecteerd met cement. Beks: „Toen de brug twintig jaar geleden werd gebouwd, was het technisch moeilijk om betonpap in de ruimte tussen de voorspansta ven en de mantelbuis te krijgen. Daarom is dat hier en daar niet gebeurd. Dat gaan we nu veran deren." Melville Dit jaar is het een eeuw geleden dat de Amerikaanse schrijver Herman Melville overleed. Hij werd beroemd door zijn eerste twee Zuidzee-romans 'Typee' en 'Omoo', en later ook nog door 'Moby Dick", maar op zijn sterfbed was hij een vergeten man, die al tientallen jaren geen boeken meer had gepubliceerd. In 1841 voer de 21-jarige Melvil le met een walvisvaarder van Nieuw-Engeland naar de Stille Zuidzee. In die dagen was de walvisvaart nog een belangrijke economische activiteit voor Amerika. De walvisvaarders volgden in het kielzog van zen delingen en kooplui, die als koppensnellers op de zuidelijke eilanden waren neergestreken. Het leven aan boord beviel de ionge Melville allerminst. De kapitein was een tiran en veel walvissen lieten zich niet zien. Toen het schip bij een van de Marquesas-eilanden voor anker ging, ging hij er met een collega vandoor. Hoewel ze doodsbe nauwd waren voor de kanniba listische praktijken van de in landers, daalden ze na een be klimming van het bergland toch maar af naar de bewoonde da len. Daar werden ze evenwel vriendelijk ontvangen door de Typee. Bijna vier weken hield Melville het op het eiland uit. Daarna keerde hij naar de kust terug en monsterde aan op het eerste het beste schip dat de kust passeerde. Na vier jaar stapte hij in Boston aan wal. Hij zou nooit weer naar het rijk van de klapper en de koraaltuin terugkeren. Maar met het boek Typee. dat door het Amerikaanse publiek werd verslonden, zette hij de toon voor een golf van romantisch gekleurde literatuur over de Zuidzee. Typee is een écht avonturen boek, waarin de schrijver zijn uiterste best doet de lezer in spanning te houden over de wa re motieven van de kannibalen. Het beroemdste tafereel speelt zich tijdens een kanotochtje op het meer af. wanneer de schone Fayaway haar kleed van boom bast losknoopt en dit als een zeiltje in de wind laat hangen. De hoofdpersoon staart naar haar olijfkleurige huid, naar de onbedorven gratie van dit na tuurkind, en hij weet zeker dat geen schip ooit over een fraaie re mast heeft beschikt In Typee staat ook de nodige kritiek op het westerse optreden in de Polynesische wateren. Voor Melvüle zijn niet de inlan ders maar de blanken de barba ren van de Zuidzee. De laatsten gedroegen zich als inbrekers en rovers, en vernietigden de in heemse cultuur. Melville wijst vooral met een beschuldigende vinger naar de missie en de zen ding. Die deden in zijn ogen meer kwaad dan goed met hun vooringenomenheid en klein burgerlijke moraal. Waarom stuurde men niet eens een paar Polynesiërs naar Amerika om daar de mensen te laten zien wat ware ziele-adel was? Vol gens Melville baande de Kerk in de Zuid de weg voor ontucht, demoralisatie en westerse dicta tuur. Hoewel Melville blij was dat hij aan het leven in de Zuidzee was ontsnapt, werd hij in Amerika geen gelukkig man. Het gezins leven ervoer hij als een gevan genis. en in zijn persoonlijk le ven bleef hem weinig bespaard. Zijn ene zoon pleegde zelf moord, de andere stierf op jeug dige leeftijd. In zijn verbeelding, en dus in zijn boeken, voer hij steeds opnieuw het zeegat uit om de donkere hoeken van zijn eigen ziel nader te leren ken- Hij is de verteller in Moby Dick („Noem mij Ishmael") die zich een uitgestotene voelt, een man met wrok, wiens gaven niet door de wereld erkend worden. Het publiek vond het maar moeilijk om zich, na het zoete lijke Typee, in de bezeten kapi tein Ahab te herkennen, die met het uitvaagsel der aarde het wit te zeemonster achtervolgt. Het eind van de roman is een infer no van geweld, waarbij Ahab en de bemanning (op Ishmael na) de dood vinden. In dezelfde maand dat Moby Dick uitkwam, bracht een ge harpoeneerde walvis een Ame rikaans schip werkelijk tot zin ken. „Ik twijfel er niet aan of Moby Dick heeft weer toegesia gen", schrijft Melville in een brief aan een vriend. „Ik vraag me af of mijn duivelse kunsten dit monster heeft voortge bracht." Het boek kon het suc ces van het debuut niet evena- Ook in later werk bleef Melville het orgel van doem en duister nis aantrappen. Zowel de critici als zijn familie verklaarden hem voor gek. Hij nam een baantje aan bij de douane en schreef met 'Billy Budd' nog een keer zijn sombere levensvisie neer. een boek dat pas na zijn dood gepubliceerd werd. Bij zijn dood was menig criticus er verbaasd over dat hij na Moby-Dick nog zo lang had doorgeleefd. VOfTRAL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4