Feiten Marokkanen voor gesloten deur Hans Simons had minister moeten zijn NS prijzen gezin Spoor de trein uit Nieuw kabinet Israël Vrijdag 17 mei 1991 EN MENINGEN TOM JANSSEN H(#tfUtfONierKWAÜ7K,MAAR zOU iK eVW.AlSTUBUefT, uw KAARTCÉ riïN.. Hartverscheurende taferelen in Spaanse havenstad Algeciras De door Spanje ingestelde visumplicht voor Noordafrika nen, die woensdag formeel inging, heeft niet onmiddel lijk geleid tot een daling van het aantal Noordafrikanen dat de overtocht maakte. De Spaanse politie stuurde woensdag in Algeciras opnieuw 500 tot 600 Noordafrika nen terug. Volgens een woordvoerster van de provinciale politie, Carmen Bolullo, zijn dat er ongeveer even veel als het aantal dat de afgelopen weken dagelijks werd terug gezonden. ALGECIRAS RUUD DE WIT CORRESPONDENT Als vee worden ze opgevangen en weggestopt achter dranghek ken. Sommigen ziijn schamel gekleed, met afgetrapte gym pies en langgedragen t-shirts. Anderen zien er op hun paas- best uit, maar ook dat heeft hen niet geholpen. De strenge hand van ae Spaanse politie heeft hen uit de honderden Marokka nen gelicht, die wel met geldige papieren de oversteek van Tan- ger naar Algeciras hebben ge maakt. „Die daar probeerde het giste ren ook alweet een politie agent, die er voor zorgt, dat een van de zeventig 'ongelukkigen' niet alsnog een sprong naar het economische luilekkerland Eu ropa maakt. „Dit aantal van ze ventig valt nog mee. We hebben er de afgelopen weken soms wel 200 tegelijk met de boot moeten terugsturen Drie weken geleden maakten 200 van die ongewenste Marok kanen amok op de ferryboot Bahia de Ceuta en richtten voor honderduizenden gulden scha de aan. Sindsdien reist er politie mee op de ferries en maakt het personeel bij de inscheping een eerste selectie. Niet dat de ferry maatschappijen enig financieel nadeel ondervinden van dat te rugsturen. Want geen enkele Marokkaan kan in Tanger scheep gaan zonder een retour biljet. Scheiding Als de 'bokken' van de 'scha pen' gescheiden zijn, begint het meeat onaangename van het politiewerk. De ongewenste Marokkanen moeten weer terug de boot op worden gedreven. Hartverscheurend en onmense lijk zijn de taferelen die zich hierbij voordoen, hoewel een flink aantal zich bij voorbaat bij het onvermijdelijke lijkt te heb ben neergelegd. Een jongen probeert het nog eens op te ne men voor zijn zusje, dat terug gestuurd wordt. Hij heeft een geldig reisdocument, maar het zusje niet. De politiebeambte toont begrip, maar er verandert niets aan haar lot. Een andere Marokkaan toont zijn map, vol met ofTicieel be stempelde papieren, waaruit moet blijken dat hij in Frankrijk werk heeft. Ook een dikke bun del met Franse francs maakt geen indruk op de agenten. Een In Algedras stuurt Spanje Noordafrikanen die geen visum hebben on verbiddelijk terug. FOTO GPD in burger geklede toelatingsbe ambte overhandigt een envelop met in beslag genomen identi teitspapieren aan een vertegen woordiger van de ferryboot. De teruggestuurde Marokkanen kunnen die papieren terugkrij gen, zodra de boot richting Tan ger is vertrokken. Grote hilariteit onder de agen ten over der zoveelste verval sing van dokumenten, die hier de afgelopen weken is ontdekt. „Van alles proberen ze. Valse paspoorten, valse werkvergun ningen, vals geld. Het ergste zijn de Nederlandse verblijfsvergun ningen. Wij sturen dagelijks vijf Marokkanen terug, die in het bezit zijn van een vervalste of nagemaakt Nederlands ver blijfsdocument". Visum Het hoofd van de nationale po litie in Algeciras. commissaris Miguel Angel Femandez-Chico, kan een exact cijfer geven van de aantallen Marokkanen die de afgelopen maanden hier in de haven de toegang tot Spanje ge weigerd zijn. Over het laatste trimester van vorig jaar waren dat er 21.953, maar in april liep dat aantal op tot bijna 10.000 en over de eerste 12 dagen van mei nog verder tot 8274. Deze toename heeft alles te ma ken met het besluit van de Spaanse ministerraad om vanaf 15 mei een visumplicht in te voeren voor Marokkanen, Tu- nesiërs en Algerijnen. Tot dan toe kon iedere Marokkaan met een geldig reisdocument, een werkvergunning en voldoende geld Spanje binnen komen. Hij kreeg dan een toeristenstempel, die drie maanden geldig was. lang genoeg om als illegale im migrant door te reizen naar een van de Noordeuropese landen of onder te duiken in Spanje zelf. Onder druk van de overige EG- landen en de Spaanse publieke opinie, die het aantal illegale Marokkanen het afgelopen jaar zag oplopen van 35.000 tot meer dan 100.000, besloot de regering-Gonzalez eerdere ver dragen met Marokko, Algerije en Tunesië op te zeggen en voortaan een visum te eisen. Of de Spaanse consulaten in Marokko in staat zijn om de verwachte aanvraag van ruim 1 miljoen visa per jaar op te van gen, is nog maar de vraag. En of de stroom van illegale werkzoe kers uit Noord-Afnka hiermee inderdaad kan worden inge perkt. wordt door velen in Zuid- Spanje betwijfeld. Herhaaldelijk spoelen op het langgerekte strand van Tarifa gammele bootjes, waarmee vertwijfelde vluchtelingen de gevaarlijke oversteek vergeefs hebben ge maakt. „Er is niets vindingrijker dan een lege maag", zo meent men in Algeciras. COMMENTAAR Hans Wiegel komt dus terug naar Den Haag. Ontkenningen en nuanceringen ten spijt valt nauwelijks iets anders te con cluderen. Wiegel houdt om tac tische redenen nog een slag om de arm, al was het maar om zijn eigen partij niet met voldongen feiten tegen de schenen te schoppen. Onduidelijk is nog in welke rol hij terugkeert: als lijsttrekker of meteen als bewindsman. De WD-kar trekken is riskant: kan de WD op grond van de kie zers-uitspraak onverhoopt niet gaan regeren, dan moet Wiegel als lijsttrekker toch plaats ne men in de kamerbankjes. Dat hij daar trek in heeft, kan ge voeglijk worden uitgesloten. Het vice-premierschap in een door zijn CDA-vriend Brinkman geleid kabinet ligt meer voor de hand. En daarmee dringt de tweede conclusie zich op: het volgende kabinet wordt kenne lijk al in de steigers gezet CDA en PvdA werken momen teel bepaald niet soepeitjes sa men. Het wachten is slechts op het moment dat de coalitie in stort. Een WD met Wiegel kan bij de dan volgende verkiezin gen flink zetelwinst boeken en weer met het CDA in zee gaan. Dat Lubbers zijn rol van chris tendemocratisch boegbeeld waarschijnlijk binnen afzienba re tijd overdraagt aan Brinkman maakt dat alleen maar waar schijnlijker. Rest de vraag wanneer de huidi ge coalitie uit elkaar klapt. Dit jaar zal dat niet meer gebeuren. Diverse bewindslieden willen maar wat graag in de tweede helft van dit jaar de Europese Gemeenschap voorzitten. Bin nenlands-politieke brokken kunnen ze daarbij niet gebrui ken. Op 1 januari 1992 is Neder land echter EG-voorzitter-af. De Voorjaarsnota '92 is dan de eerstvolgende goede gelegen heid om het kaarsje van het ka- binet-Lubbers/Kok uit te bla zen. Daarna kan het duo Brink man /Wiegel het roer oveme- Ontegenzeglijk betekent dat een ruk naar rechts. Wiegel is eerder conservatief dan liberaal, en Brinkman heeft evenmin last van progressieve oprispingen. De PvdA krijgt dan in de oppo sitiebankjes de tijd zichzelf te hervinden, en dat is voor de so ciaal-democraten misschien niet eens zo slecht. De kans op een coalitie zonder CDA, waar over de laatste tijd steeds vaker werd gesproken, is daarmee echter verkeken. Dat is jammer voor de talrijke Nederlanders die wel eens zouden willen dat een aantal immateriële zaken (anti-discriminatie-wetgeving, euthanasie en dergelijke) wordt geregeld door een coalitie waar in het CDA niet steeds op de rem trapt Met Wiegel aan het WD-roer is zo'n perspectief echter kansloos. Onder zijn leiding verzeilt de WD immers zo duidelijk aan de rechterkant dat een pact met PvdA en D66 er niet in zit. DEN HAAG HENRJ KRUtTHOf Hans Simons mocht bij de kabi netsformatie 'slechts' staatsse cretaris worden, want er moes ten voldoende vrouwen op de ministerszetels komen. Hedy d'Ancona werd dus zijn baas. Een beslissing die toen al met enige bevreemding werd be groet. Die bevreemding is in middels echter in regelrechte spijt omgeslagen. Twee jaar geleden was de Rot terdamse wethouder van onder wijs nog een relatief onbekende. Alleen in de havenstad zelf werd hij al hooglijk gewaardeerd. En hij een kleine groep insiders in de PvdA was zijn ster snel rij zende. Toen eind 1989 eindelijk weer een kabinet met de PvdA wad gevormd, «vat al end dui delijk dat Hans Simons van de partij zou zijn. lij kreeg de uit ngewikkelde porie de volksgezondheid toebedeeld. Al jarenlang was er tussen de voormalige coalitiepartners CDA en WD gevochten over een nieuw bekostigingsstelsel voor de gezondheidszorg. Aller lei moeizaam bereikte, of door Lubbers afgedwongen, compro missen op dit terrein hadden de eindstreep uiteindelijk toch weer niet gehaald. Niet alleen politiek-inhoudelijk, ook publicitair is de volksge zondheid een moeilijk terrein. Vrijwel maandelijks besteedt een actualiteitenrubriek van ra dio of televisie wel aandacht aan weer een nieuwe schrijnen de situatie, die uitsluitend is ontstaan omdat dal varmaledH de 'Den Haag' niet genoeg geld beschikbaar stelt voor onze ge zondheid. Steevast mae dan de bewinds man (m/v) ale over de volksge zondheid gaat de moeilijke boodschap brengen dat het nu eenmaal onmogelijk is om al het geld dat we met z.'n allen verdienen uitsluitend het geld jaarlijks aan de eczondheidszorg uit te geven. Ken boodschap die bij de burger die al maanden wacht op een open-hartoperatie na tuurlijk niet wordt begrepen. Populair word je daarmee niet. Behalve als je Hans Simons heet. Hij weet op een natuurlij ke en erg heldere manier uit te leggen dat een betere volksge zondheid niet alleen afhangt van de hoeveelheid geld die vanuit Den Haag naar de zieke- huizen stroomt Hij kan op bij na meeslepende wijze verhalen van de inefficiënties in de ge zondheidszorg. F.n dat daar toch ook nog wel het nodige De premie is voor 82 procent inkomens-afhankelijk, de rest bestaat uit een vast bedrag voor iedereen. De vaste premie kan worden verlaagd, als de verze kerde besluit een eigen risico te nemen van zo'n vijflhonderd gulden per jaar. De PvdA is tevreden: er komt geen verplicht eigen risico voor iedereen. Het CDA is ook tevre den: er komt eigenlijk wel een eigen risico voor iedereen, al leen kun je dat afkopen door een iets hogere jaarpremie te betalen. Het vergde enige maanden van omzichtig onder handelen met de coalitiepart ners, maar er is dan toch einde lijk een besluit over dit zeer ge voelige probleem. En van beide zijden is er hulde voor de staats secretaris. Door deze manier van werken heeft Simons zich de waarde ring van velen in de politiek ver worven. Een waardering, die in middels al tot gefluister heeft geleid over zijn politieke toe komst. In elk geval is iedereen het er inmiddels over eens dat beter hij minister van WVC had kunnen ziin dan Hedy d'Anco na. We zullen nog veel van Hans Simons horen. COMMENTAAR De Verenigde Staten hebben het niet alleen aan Syrië te dan ken dat hun vredesmissie in het Midden-Oosten vrijwel is mis lukt. maar ook aan hun bondge noot Israël. De Israëliërs weige ren consequent een oplossing aan te reiken of er aan mee te werken. De regering van premier Shamir stelde het afgelopen weekeinde terecht dat het besluit van Saudi-Arabië en de vijf andere Golfstaten een waarnemer te sturen naar een regionale vre desconferentie niet kan worden beschouwd als een doorbraak in de door Baker geleide onder handelingen. Saudi-Arabië, Ku- wayt, Qatar, Oman, Bahrayn en de Verenigde Arabische Emira ten zijn immers niet de hoofd rolspelers in de problematiek waarover nu wordt gesproken. Naast Israël zijn dat Syrië, Jor danië en de Palestiinen. Israël vergeet er echter bij te vermelden dat het zelf ook niet voor de zo felbegeerde door braak in het Midden-Oosten zorgt. Er worden eisen gesteld aan de andere partijen, terwijl de regering-Shamir voortgaat met het bouwen van huizen in de bezette gebieden. Ten over vloede liet Shamir het afgelopen weekeinde nog eens weten dat geen land voor vrede wordt ge ruild. Israël maakt daarmee elk overleg onmogelijk, omdat het land bezet houdt, waarvan het geen afstand wil doen. Toen Irak dat met Kuwayt deed, volg de een krachtig antwoord van een machtig geallieerd leger. Uiteraard zijn de omstandighe den waaronder Irak en Israël zich grond van buren toeëigen- den, niet met elkaar te vergelij ken. Het moordlustige regime van Saddam Hussein werd slechts gedreven door heb zucht. In het geval Israël ging het destijds om zelfbehoud en bescherming tegen de omrin gende, vijandige, landen. Die landen zullen duidelijk moeten maken dat zij Israël niet alleen erkennen, maar ook niet meer zullen aanvallen. Voor dergelijke toezeggingen en overeenkomsten is een regiona le vredesconferentie het geëi gende middel. Alle partijen zul len vooraf hun eisen moeten la ten vallen, al zou Israël bij één door Syrië gestelde voorwaarde wel degelijk zijn gebaat. 'Da mascus' wil dat de Verenigde Naties deelnemen aan het over leg. In plaats van daarop afwij zend te reageren, zoals nu ge beurt, zou Israël een stap verder moeten gaan en (in het overleg) een rol van de VN moeten opei sen in de vorm van een vredes- leger in een gedemilitariseerde zone. Zo'n buffer zou niet alleen de belangen van Israël kunnen die nen, maar tegelijkertijd einde lijk een Palestijnse staat moge lijk moeten maken. RIEN POLDERMAN Hans Simons stelt zijn 'baas', minister Hedy d'Ancona in de schaduw. geld te halen is. En niemand kan kwaad op hem worden. Het Is een gave die de staatsse cretaris goed van pas komt. De aimabele manier waarop hij voor de televisie optreedt, zet zich voort als hij onderhandelt met andere leden van het kabi net of met Kamerleden over het nieuwe verzekeringsstelsel voor de volksgezondheid. Deze week verraste de staatsse cretaris de politieke waarne mers door volstrekt onverwacht met een compromis naar bui ten te komen over het nieuwe verzekeringsstelsel, waar zowel de eigen PvdA als coalitiegenoot CDA meteen gematigd positief op reageerden. Tot nu toe ston den zii vrijwel lijnrecht tegen over elkaar op dit punt. maar Simons bleek aéhter de scher men een compromis te hebben uitgewerkt, waar beide partijen mee kunnen leven. Het CDA voelde wel wat voor een verplicht eigen risico in de ziektekostenverzekering, iets waar de PvdA van gruwt. De PvdA wilde een zo hoog moge lijke inkomens-afhankelijke premie, terwijl het CDA juist een iets groter deel van de pre mie vast voor iedereen wilde. Het compromis: Er komt een ziektekostenverzekering, waarin 95 procent van het huidige zie kenfondspakket is opgenomen. Bij de dienst Marketing Reizigers van de Nederlandse Spoorwegen moet iemand aan de top zitten, die een hekel heeft aan de fa milie Spoor. Anders valt niet te verklaren dat, blijkens het nieuwe spoorboekje, het treinreizende gezin opnieuw een fikse veer moet laten. Een jaar of vijf geleden nog werd de familie Spoor bij de NS met grote voorkomendheid behandeld. De gezinsvriendelijke Daluren- kaart maakte het mogelijk om met het hele gezin, of het nu zeven of twee kinderen tel de, betrekkelijk goedkoop per trein te rei zen. Met slechts twee kaartjes op zak, voor gereduceerd tarief, kon je buiten de och tendspits met het gehele gezin op stap. Met de invoering van de 'Rail-Aktief-kaart' werd echter plotseling gekozen ten gunste van de individualisten en ten nadele van het gezin. De Daluren kaart werd afgeschaft; het gezinshoofd dat een verdubbeling van de treinkosten wilde voorkomen, moest overstappen op de Kortingskaart. Dié is weliswaar aanzienlijk duurder in aanschaf dan de Dalurenkaart. maar biedt het gezin verder dezelfde faciliteiten. Ook met de Kortingskaart volstaat het om voor het hele gezin twee kaartjes (gereduceerd tarief) te kopen. Maar blijkbaar vond de 'gezin-hater' bij NS- marketing dat de familie Spoor nog onvol doende is geplaagd. In het nieuwe spoor boekje komt de Kortingskaart niet meer voor. Zie zo'n kaart heeft, kan hem nog wel verlengen (kosten 640 gulden ofwel een ta riefsverhoging van zestig gulden.). Maar aan nieuwe klanten wordt de Kortingskaart niet meer verkocht. Een gezin waarvan de kinderen de Railrun ner-leeftijd zijn ontgroeid, is nu dus aange wezen op Rail-Aktief-kaarten plus Jonge - renkaarten voor de kinderen. Voor het ge middelde gezin (twee ouders plus twee kin deren) zijn die bij elkaar weliswaar goedko per dan de Kortingskaart, maar voortaan moet elk meereizend gezinslid een eigen kaartje hebben. Dat betekent voor dat gezin met kinderen in de (dure) middelbare- schoolleeftijd een verdubbeling van de reis kosten. Het gezinshoofd dat aan de porte monnee denkt, neemt dan al snel weer de auto, al is dat voor het milieu niet best. Daarmee is het negatieve tarieven-nieuws uit het nieuwe spoorboekje nog niet ten einde. In het vorige spoorboekje werd nog enthousiast melding gemaakt van de Ge- zinstoer. Voor 160 gulden kon het gezin binnen een periode van tien dagen in de maanden juni, juli en augustus vier dagen onbeperkt reizen in heel Nederland. Een eventuele hond mocht gratis mee. Ook die Gezinstoer komt in het nieuwe spoorboekje niet meer voor. De Zomertoer is er voor in de plaats geko men. als twee-persoonskaart te koop voor 99 gulden. Deze is geldig in de zomermaan den voor een periode van tien dagen, waar binnen niet vier, maar nog slechts drie da gen mag worden gereisd. De kinderen destijds bij de invoering van de Railrunner nog aangeduid als achterbankgeneratie' zijn ook financieel mondig geworden. Ze mogen met hun eigen Tienertoerkaarten mee met vader en moeder. Het gezin is al les bij elkaar 35 gulden (meer dan 20 pro cent) duurder uit dan vorig jaar. en mag daarvoor bovendien een dag minder reizen. De kinderen mogen afzonderlijk dan nog een dagje extra op pad, want de Tienertoer geldt voor vier dagen rei/ien ioed OBal vast reiservaring op te doen voor als ze achttien zijn, en recht hebben op de Stu denten-OV-jaarkaart.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2