Sport Vlieg: 'Dit nooit weer' Ernie Brandts: 'Bij Germinal drink je tussen trainingen door een biertje' Vrijdag 17 mei 1991 Redactie 071-161100 Eindredactie; PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK 24 tKIRIN JAN DAGCVOS Het cynisme is omgeslagen in bewondering. Nu Eu ropees voetbal lonkt, wordt Germinal Ekeren in Bel gië niet langer meer aangeduid als het zotte bejaar- denploegje. De dorpsclub van weleer geniet respect en mag zich, nu Ekeren deelgemeente van Antwer pen is, zelfs dé ploeg van de stad noemen. "We dachten dat de tweede klasse onze limiet was", zegt de beminnelijke voorzitter los Verhacgen. De Koninklijke Football Club Germinal Ekeren, een bijzondere vereniging. Een club, waar zelfwerkzaam heid en gemoedelijkheid nog een deugd zijn. Alles mag en kan, niks moet. "Hier kun ie ongestraft tus sen de trainingen door een biertje drinken", zegt Er nie Brandts, rots in de branding bij de Belgische sub topper. Germinal Ekeren heeft door de jaren heen tal van Nederlandse spelers in de gelederen gehad en dat heeft de club geen windeieren gelegd. Michel van de Korput. Ton Comelissen. jan Lohman en Henk Vos speelden ooit in Ekeren, dat letterlijk en figuurlijk on der de rook van Antwerpen ligt. Tegenwoordig komt de Nederlandse inbreng van Simon Tahamata (34), Ernie Brandts (35), Bennie Wijnstekers (35) en Ron nie Prins (25). de zoon van wijlen Co. Tahamata en Prins hebben inmiddels de status van voetbalbelg. Met Tahamata voorop worden de Nederlandse spe lers op handen gedragen. Tahamata: "Ik ben hier aan mijn tweede jeugd bezig". Germinal Ekeren is de hemelbestormer van hët Belgische voetbal. In tien jaar tijd promoveerde de club zes keer. In 1980 vertoefde de ploeg nog in de derde klasse provinciaal, een soort afdelingsniveau. Anno 1991 is de equipe van trainer Urbain Haesacrt een subtopper, die strijdt voor Europees voetbal. Op een transfer meer of minder is nimmer gekeken. Spe lers werden net zo makkelijk gekocht als verkocht. Geld was er dank zij tal van sponsors in overvloed bij de club, waar vroeger onder de tafel erg veel kon. "Elke club die provinciaal of bevordering speelde, deed dat destijds bekent voorman Verhaegen, eige naar van een bouwbedrijf. 'Toen ik pas bij de club kwam. was er niet eens een boekhouding. Dat kon. omdat er geen controles waren van de belasting dienst. Nu zijn de controles streng. Maar we zijn een gezonde cluo. We kennen geen schulden. Iets. dat veel clubs in België niet kunnen zeggen". De familie Verhaegen schuwt de arbeid niet. Moeder staat ach ter de bar en smeert de broodjes, broer Alben vervult de functie van vice-voorzitter. terwijl zoon Peter zit ting heeft in de beheerraad. Daarnaast is de voorzit ter ook actief op het technische vlak. "Ik moet elke speler eerst zelf zien. voordat hij wordt gekocht zegt de oud-voetballer van Antwerp en Beerschot, die ook niet te beroerd is om een muurtje bij het stadion te metselen of om sneeuw te ruimen op het veld. Sa men met een groot aantal vrijwilligers. Het is die har telijke sfeer die Ernie Brandts (hij tekende onlangs voor een jaar bij), Simon Tahamata en Bennie Wijn stekers deed besluiten voor Germinal Ekeren te kie zen, al ontkent het drietal niet dat het er op het fi nanciële vlak ook goed toeven is. Tahamata zou zelfs een jaarsalaris van 190.000 gulden opstrijken. Het Nederlandse trio zorgt samen met los Daerden (36) en Eddy Snelders (32) voorde routine bij Ekeren. met die aantekening dat Wijnstekers niet meer in de basis staat. "We hebben een goede mixture van jong en oud", zegt Tahamata. "Het is een recept dat werkt. De jonge gasten trekken zich aan ons op en wii wil len weer niet voor de jeugd onder doen'Brandts en Tahamata hebben niets te klagen, het duo Prins- Wijnstekers in sportief opzicht wel. Prins komt dit seizoen niet veel verder dan de reservebank. Wijnste kers werd vorig seizoen bij Racing Mechelen wegge kocht en was in de ogen van trainer Haesaert de ide ale libero. Hij werd het echter niet. De oefenmeester gaf de voorkeur aan Daerden. De oud-Feyenoorder slijt zijn laatste dagen nu bij de reserves van Ekeren of op de tribune. "Als ik jong was geweest, had ik dat misschien niet geaccepteerd. Nu heb ik me erbij neergelegd, maar ik wil wel weg. Hoewel ik geen ran cune heb. Integendeel. Ik vind het prachtig dat het de club zo goed gaat. Het is een mooie vereniging. Ze willen veel en er kèn ook heel veel. Het is een groep, die voor elkaar door het vuur gaat, in en buiten het veld". De bekroning zou deelname aan het UEFA Cup-toernooi zijn. Germinal Ekeren. vijfde in de rangschikking, is er dichtbij, maar moet nog tot de bekerfinale geduld hebben. Wanneer Club Brugge en KV Mechelen de eindstrijd bereiken, geeft de vijfde positie recht op een Europees ticket. Dan gaan hier nog gekke dingen gebeuren", verzekert Tahamata. "Straks weet iedereen waar Ekeren ligt", zegt Brandts vergenoegd. Slechts één opmerking over zijn beschadigde reputatie heeft Jan Vlieg nodig om een lange monoloog te starten. Hij ligt aanvankelijk uitgeteld van de jet lag op de bank, maar al vrij snel veert hij op en loopt druk gesticulerend door de woonkamer. De tafeltennisbondscoach uit Groningen schetst uitgebreid zijn 140-urige werkweken tijdens de desastreus verlopen WK in het Japanse Chiba. Kloppenburg presteerde niet, Vriesekoop stortte in, Vlieg probeerde als technisch directeur te redden wat er te redden viel, hoewel hij op de WK eigenlijk slechts bemoeienis had met de mannenploeg. Beginnend bij het begin, zegt Vlieg: "De voorbereiding van veertig dagen was in perfecte harmonie verlopen en omdat het bij de mannen zo goed liep, had ik tijd om me te bemoeien met de vrouwen. Hun degrada tie in Japan was een schokkend resultaat, terwijl juist Kloppen burg de haar gewenste situatie had gekregen. Haar privé-coach Kantebeen mocht mee en daar mee waren best enige proble men ingeslopen, maar die had den we ingecalculeerd en ook overzien. Toen de degradatie een feit was, stak Kloppenburg de hand in eigen boezem en stelde dat ze de situatie niet had aangekund". "Het geschilpunt was dat Kloppenburg vond dat ze zich voldoende in de ploeg had be geven, de anderen vonden van niet", vervolgt Vlieg. "Ze had te veel tijd in Kantebeen gestoken, omdat hij niet goed door de rest zou zijn opgevangen. Kante been heeft zelf gezegd dat het hem was meegevallen. Kijk, de rest van de ploeg had niet om hem gevraagd, voor de anderen had hij geen nut en dan is het logisch dat ze zich wat afzijdig van hem bewegen. Maar op het eind trok hij wel heel gezellig op met de mannen. Hij heeft in woord en gebaar ook niets ge daan dat tie anderen heeft ge stoord, hem valt niets te VCTWiJ ten. Kloppenburg vond echter dat ze iets moest doen. Achteraf heeft ze zelf gezegd: ik heb me overschat. En dat geloof ik ook". Niettemin, Kloppenburg had een vertrouwensman in Kante been, net zoals Vriesekoop haar vertrouwensman in de even eens aanwezige Volkskrant-ver slaggever Hans van Wissen had. "De aanwezigheid van een ver trouwensman betekent dat de relatie met de eigenlijke vrou wenbondscoach Tigerman, wordt beperkt. Hij krijgt op die manier gebrekkige informatie. Na de landenwedstrijden en de meningsverschillen was het de hoogste tijd voor teamoverleg. De sfeer was ernaar. F.r had een voorzet ingekopt kunnen wor den, maar uiteindelijk werd het een hakje in eigen doel. Klop penburg legde de kritiek uit als een frontale aanval en stortte mm oi meer in. iOen heb ik ge zegd dat het beter voor haar was om zich een aantal dagen af te scheiden. Ze was daarmee niet uit de ploeg gezet, maar die afscheiding was op dat moment beter voor iedereen. Het frap pante was dat iedereen weer wat opfleurde". Tijdbom Vlieg nodigde vlak voor de aan vang van het individuele toer nooi de ploegleden uit voor nieuw overleg. "Daarin ging het om twee zaken: we moesten een prestatie neerzetten om de negatieve zaken weg te steken en ik wist dat ik een aantal wrij vingen tussen Kloppenburg en Vriesekoop niet meer weg kon Wissen naar buiten nemen. Die relatie is een in vijf- zou komen", tien jaar in elkaar gezette tijd- Vlieg besloot na bom, waarbij kleine onnozele het lezen van De dingetjes uit het verleden een Volkskrant geen ac- rol speelden. Er is rivaliteit tus- tie te ondernemen, sen hen, de echte acceptatie en "Dat zou Vriese- verdraagzaamheid ontbrak". koops prestaties be- Het ploegoverleg verliep naar invloeden en het de smaak van Vlieg perfect. De enige wat wij wilden bondscoach hield een lang be- was dat ze presteer- toog over professionalisme. "Als de. Vriesekoop was je professioneel bent dan speel na het telefoontje je met elkaar, heb ik hen voor- echter hevig gehouden. En dan zonder voor- geshockeerd, nam behoud. Ik zie de spelverdeler contact op met ver van het volleybalteam al zeggen trouwensman Van tegen zijn coach: alles loopt Wissen en dus weer goed, maar die nummer zeven niet met één van de krijgt geen bal van me. Dat was coaches. De volgen de situatie bij ons, want allerlei de dag stortte ze in trivialiteiten speelden een rol en besloot te stop- "Ik heb ze voorgehouden dat pen. Op dat mo- zelfs de grootste idioot in Ne- ment kon ik niets derland Vriesekoop en Klop- ondernemen, want penburg kent en dat iedere samen met Tiger- idioot weet dat je met de num- man moesten we mers één en drie van Europa bij andere spelers elkaar goud in handen hebt. Ik coachen. We ston- zag mezelf straks al bij het NOC den die dag veertien aankloppen om te melden: die uur op de vloer, we twee kan ik niet bij elkaar zet- renden van hot naar ten, want dat botert niet zo. En her", voor de sponsors is zoiets ook onverkoopbaar. Dal alles heb ik f Mnval ze voorgehouden. Iedereen pik te dat goed op en hoewel de hobbels bleven, was iedereen bereid zich op het nieuwe per spectief te richten". Vriesekoop viel later uit naar de leiding. "Ik snapte er niets meer van en zij zocht alleen maar steun bij haar vertrouwens man", aldus Vlieg. "Toen ik op een gegeven ogenblik een fron tale aanval inzette op Van Wis sen, stelde hij een gesprek voor met haar. En al snel bleek de missing link in het hele verhaal: het telefoontje van Römgens. Waarna een sfeertje ontstond van: als we dit allemaal hadden geweten... Maar de oorzaak lag bij henzelf, want zij hadden het vertrou- dag na hel overleg [)e [es va„ em wen opgezegd ter- kon ik naar buiten wijl ik Vriesekoop brengen: er wordt beschadigd tijdens de landen- gedubbeid. Zoiets wedstrijden twee doe je toch niet als tüfeltetiniSCOClch dagen lang tot opti- er twijfels zijn? Kijk, male prestaties had bij mij kan veel, aangezet", maar ik bewaak wel "Vriesekoop heeft onder- en bovengrenzen. En het hele toernooi haar best ge- ipelers gaan niet bepalen wie daan niet als lek te fungeren t Wanhopig Vervolgens verscheen een arti kel van Van Wissen in de Volks krant onder de kop: "Wanhopi ge monoloog Vlieg vergroot chaos". De bondscoach be greep er niets van: "Alle spelers, inclusief Vriesekoop en Klop penburg, waren heel positief. Eén met wie speelt, ik ga niet mar chanderen. Vervolgens krijg ik dat artikel onder ogen. waarin ik on basis van non-informatie werd afgeserveerd Het artikel schoot Vlieg in het verkeerde keelgat, want de spe lers hadden stuk voor stuk een dag bedenktijd gehad om te re ageren op zijn betoog. "De re acties waren louter positief en het ging er niet om dat ik hen dwong, nee, ze moesten zelf emoties vloeiden weg naar overtuigd zijn van mijn argu- vertrouwensman" menten". Vervolgens gebeurde iets waar Vlieg dagenlang geen weet van had, want het aanwe zige hoofdbestuurslid Römgens belde Vriesekoop 's avonds laat op met de mededeling dat ze moest oppassen met haar rela tie met de pers. Vlieg: "En juist daar was ze zo bevreesd voor, dat die verhouding met Van d nrr allee daarin geloof ik haar", vervolgt Vlieg. Ze was daar benauwd voor en had zich honderd cent ingespannen maar de verdenking te vermij den. En dan gebeurt het toch. De emoties die dat opriep zijn funest in een sport als tafelten nis, want een trillend handje kn nu t. Maar feit is dat Tiger man uitgeschakeld werd door haar, want al haar gedachten en Vlieg spreekt zijn verbazing erover uit dat Van Wissen het WK voor zijn krant mocht ver slaan. "Hij of de Vólkskrant-re dactie had vooraf moeten in zien dat het een tere kwestie was", vindt Vlieg. "Je mag niet verwachten dat vertrouwens mensen elkaar en plein public afvallen. Als ik vervolgens merk Reputatie En dan keert hij terug naar de opmerking over zijn beschadig de reputatie. "Die is bescha digd, zeker, maar moet ik dat serieus nemen"?, vraagt hij zich af. "Ik ben verantwoording aan mezelf schuldig en dan consta teer ik dat ik daar twintig uur per dag heb gewerkt en gevoch ten en dat we daar zeer bewust bepaalde besluiten hebben ge nomen, waarbij een breed klankbord werd gebruikt. Er is daar door zes van de acht men sen goed gepresteerd. Jonge meiden als Keen en Noor kwa men bij de laatste zestien in het dubbel, maar ik denk dat nie mand het weet omdat het alle maal ondergesneeuwd raakte in andere rotzooi". "Ik ben gedegradeerd met de mannen. Dat mag men mij aan wrijven, maar we zijn wel het slachtoffer geworden van een vreemd systeem. We winnen twee maal in de voorronde en degraderen, België wint in de voorronde in de andere poule net zo veel en wordt vierde. Ik denk desondanks zelfs dat de mannen me beter begrijpen dan ooit tevoren. En zowel Vriesekoop als Kloppenburg zag brood in mijn oplossingen, al moesten beide dames wel wat wegslikken. Daar ligt een tijd bom van vijftien jaar die nog maar ten dele is ontploft. Di dactiek, pedagogiek, psycholo gie, sociologie, conflictbeheer sing, strategieën, ik heb alles aangewend, maar niets hielp. De menselijke factor deed ons de das om. De trein liep perfect, maar één klojo vergat de wissel om te zetten' Pers "In de gesprekken die we on derling hebben gevoerd, kwa men zaken aan de orde als el kaar geen hand geven, elkaar niet groeten", vervolgt Vlieg. "Jaja, da&r praatten we over. We zouden niet leeglopen tegen over de pers. En wie doen dat uitgerekend? Onze grote vedet tes. Moet ik dan met tape die centebakken van ze dichtplak- ken als ze naar een persconfe rentie gaan? Daarmee zijn die persconferenties niet gediend. De vuile was moest binnen blij ven, maar hoe kun je daaraan meewerken als je vertrouwens man één van de vier aanwezige journalisten is? Ik wil hiermee absoluut niet beweren dat Vriesekoop bewust in de fout is gegaan, maar hoe kan Van Wis sen nog als vertrouwensman fungeren als niet alles over tafel gaat? Als hij vervolgens met het verkeerde been uit bed stapt, dan gaat de emmer met bere- zeik wel over mij heen". Vlieg bestrijdt dat hij lange te nen heeft. "In mijn héle Teven had ik tot dan slechts één maal gereageerd op een negatief arti kel, maar deze keer ging het wel erg ver. De vriendin van Haldan las dat hij geblesseerd was en door mij gedwongen werd te spelen. Zij belt in paniek op en krijgt Haldan niet aan de lijn, omdat hij toevallig met mij een potje boerenbridge zit te spelen. Waarna zij blijft denken dat ik hem twee keer daags vanuit het ziekenhuis naar het centrecourt schopte Na Vliegs aanval op Van Wis sen werd gesuggereerd dat de bondscoach de beschuldigingen schielijk moest intrekken. "Dat dat ik onderuit word gehaald, dan constateer ik wel dat het voortvloeit uit een wat merk waardige en verkeerde begin opstelling van zijn kant". was toen haar werd gezegd dat ze haar mond moest houden te gen haar vriendje Van Wissen, omdat die niet van die leuke stukjes schreef. Daar had zij echter part noch deel aan, Betti- ne was het zelfs helemaal niet eens met die artikelen. Mijn rol was puur die van verslaggever, tot dat bewuste moment. Vlieg zoekt nu een zondebok, achter wie hij zich kan verschuilen. Hij heeft zelf gefaald. Vlieg heeft zich kapot gewerkt en geluld. Hij heeft echter nooit durven ingrijpen. Hij heeft geprobeerd de zaak op de rails te krijgen en soms ook wel op een goede ma nier, maar er gebeurde te veel. Het was te veel voor één man". Rest de vraag of Vlieg niet be ter van tevoren had kunnen in grijpen. Vlieg: "Als Kantebeen Van Wissen bestrijdt even eens de versie van Vlieg: "Het is een schandelijke verdraaiing van de feiten. Bettine heeft mij slechts één maal gebeld. En dat Ontslag Van Wissen bood in de slotregel van zijn artikel op maandag zijn ontslag in bij de Volkskrant, want daar in vroeg hij de hoofdredactie hem van alle verplichtingen te ontslaan. Die regel haalde de krant niet. Ronald ten Brink, Van Wissens chef: "In een op welling heeft hij dat gedaan, want hij vond dat zijn integriteit ter discussie werd gesteld en dat heeft hem geraakt". De rol van Van Wissen vindt Ten Brink geen punt. "We hebben geen aanwijzing dat iets verkeerd is gegaan en misschien is Vlieg wel vreselijk aan het draaien om zijn gedrag goed te praten". Vriese koop en Kloppen burg: "Een tijdbom is ont ploft". ARCHIEF FOTO Jan Vlieg: "Ik heb de pluspun ten over schat". FOTO ANP niet was meegegaan, had Klop penburg zich benadeeld ge voeld en was ze afgehaakt. Ik kwam aan het privé-leven van Vriesekoop als ik Van Wissen wilde buiten sluiten en daar naast verspeelde ik alle krediet bij Van Wissen. Het was een slechte situatie voor iedereen die niet Vriesekoop heet. Ik acht al die mensen hoog en ben uit gegaan van het positieve. Ieder een heeft ook voor tweehon derd procent gepoogd het beste ervan te maken, maar deze mensen hebben hun eigen mo gelijkheden overschat en ik heb de pluspunten overschat. Sa men met de andere begeleiders hebben we alles geprobeerd, maar helaas zijn we geen dui velskunstenaars. De les is: dit nooit weer". nemen". is niet waar. Ik heb alleen gesteld dat uit niets was geble ken dat Vriesekoop het lek was. En daar hebben we ook niet naar gezocht, want haar woord is voor mij voldoende. Het enige dat verder niet overeind is ge bleven, is mijn drei gement om de Volkskrant op te zeggen. En Van Wissen is best een goeie journalist, maar niet zo lang Vriesekoop speelt. Als ze stopt dan mag hij mij net zo veel onderuit halen als hij wil. Nu kan ik hem niet serieus

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24