Regio Onwettige loods 'is uit te leggen' Vissteiger voor gehandicapten Oegstgeester ogb zes procent omhoog Dierenweide Koudekerk gespaard 'Verwarm zwembad met zonne-boilers' 'Jaarmarkt Oegstgeest verloedert' Oegstgeest aan 'bruine bak' Jazzfestival in Zoeterwoude Vrijdag 17 mei 1991 Redactie 071 161400 MIER DE GRAAFF UES8ETH BUTTTNK WIM KOCVOCT OOWTM UGTVOCT EMC JAN WETERINGS Bodredacbe RAYMOND PEIL Vom^evtng: PICT KOOREMAN 20 Warmond blijft laconiek onder Dekker-affaire OfCSTCICST WIM KOCVOCT De onroerend goedbelasting in Oegstgeest stijgt volgend jaar niet met zes maar met drie pro cent. De inkomsten die de ge meente daardoor misloopt, moeten elders worden gevon den. De gemeenteraad praat daar binnenkort verder over. De voorjaarsnota, waarin de verhoging van de ogb was opge nomen, haalde in de raadsver gadering van gisteravond de eindstreep niet. Het stuk werd weliswaar niet weggestemd maar na een discussie van zo'n twee uur 'voor kennisgeving aangenomen'. Dit tot zichtbare ergernis van de wethouder financiën, CDA'er I. van der Reiiden. die halverwe- ge het debat bekende dat hij het liefst naar huis zou gaan om naar muziek (De Vier laargetij den van Vivaldi) te luisteren. De wethouder kreeg alleen steun van zijn 'eigen' fractie die een meer dan trendmatige vrrho ging van de ogb 'bespreekbaar' vindt. Alle andere fracties \inden het nu wel welletjes met de ver hogingen van ae tarieven in Oegstgeest. /ij vinden een ver hoging van de ogb een te ge makkelijke oplossing voor de fi nanciële problemen van het dorp dat van het rijk steeds meer taken en steeds minder geld krijgt. Op het ogb-hoofdstuk van de voorjaarsnota na. kunnen CDA en WD zich heel wel vinden in het stuk. AUc andere partijen hadden echter veel kritiek op de voorjaarsnota. D66'er M I. Poel mans benadrukte dat een ogb- verhoging met meer dan drie procent neerkomt op het open breken van het collegeprogram ma. De oppositieleider verge leek de voorjaarsnota met een droefstemmend muziekstuk en voegde het college toe: "Draag de uitvoering maar eens over aan een ander trio voordat jullie de entreeprijzen verhogen". A.M.J. Van Eisen van Groen Links vond uit het stuk 'een ge brek aan daadkracht van het college spreken'. Tal van voor nemens uit het collegeprogram ma worden niet uitgevoerd, stelde hij. Ook zou de wethou der een veel te somber finan cieel beeld hebben geschetst. "We hebben 15 miljoen gulden in de reserves zitten, da s meer dan 800 gulden per inwoner". Volgens Groen links staat het voornemen van B en W een nieuw gemeentehuis te bou wen alles in de weg. Dat B en W daarbij van de duurste optie uit- 'Soms is de praktijk sterker dan de leer. Tenzij je een fanaat in dogma's bent". Op deze laco nieke wijze verklaart de War- mondse gemeentesecretaris I. Lautenbach waarom B en W te gen de wettelijke procedures in een vergunning hebben ver leend aan de firma Dekker Hout voor de bouw van een loods naast jachthaven Juffermans. bij de Groote Sloot. Om de vereiste toestemming van de provincie is nooit gevraagd. Ook de verantwoordelijke wethouder J. Wassenaar (CDA) verwacht 'geen problemen', hoewel in raadsstukken nergens vaJt te lezen dat de gemeente raad toestemming voor de deaJ geeft. Dekker kreeg toestem ming een zeven meter brede groenstrook te bebouwen, in ruil voor verkoop van een stuk grond aan de gemeente. Door op dat stuk grond een verkeers- lus aan te leggen, loopt het vrachtverkeer van en naar het industriegebied Veerpolder niet steeds vast. Het provinciebestuur lijkt de zaak minder laconiek op te vat ten. De bouwvergunning had pas verleend mogen worden nadat een zogenaamde 'artikel 19 procedure' is doorlopen. Deze maakt het mogelijk om, vooruitlopend op een herzie ning van het bestemmingsplan, te bouwen. Het provinciebe stuur dient deze procedure goed te keuren. Hoewel de bouw van de loods dus eigenlijk illegaal is, hebben B en W be wust besloten van de procedure OEGSTGEEST WIM KOCVOCT Oegstgeestenaren moeten met ingang van dit najaar hun groente-, fruit- en tuinafval in aparte containers met de vuil nisman meegeven. Daartoe heeft de gemeenteraad gister avond besloten. Van de zoge noemde gft-fractie van het Oegstgeester huisafval kan compost worden gemaakt. Dui delijk werd gisteravond ook dat Oegstgeest in de race is voor een composteringsinstallatie op eigen grondgebied voor alle bij de gemeenschappelijke vuilver werking leiden (Gevulei) aan gesloten gemeenten. Alle fracties zijn overtuigd van het nut van zo'n installatie in Oegstgeest. Beter een eiaen kleinschalige verwerking dan af te wijken en 'een deal te slui ten' met Dekker. De verantwoordelijke provin ciebestuurder Stolker wil nog niet op de zaak reageren. De vragen die het Warmondse PvdA-statenlid C. van der Zalm samen met zijn fractiegenoot P. van Heemst heeft gesteld, heeft zij nog niet onder ogen gehad. "Ambtenaren zijn nog bezig de zaak uit te zoeken", laat een voorlichter weten. Een provinciale ambtenaar die zijn naam niet in de krant wil hebben, noemt de handel wijze van Warmonds' B en W 'niet fraai'. "Ze zijn door alle procedures heen gegaan, er is geen voorbereidingsbesluit ge nomen, het beleidsvoornemen is niet gepubliceerd, er klopt ge woon helemaal niets van. Ik be grijp niet dat gemeenteambte naren de bestuurders niet heb ben gewaarschuwd dat dit hele maal niet kan". Dat laatste verwijt blijkt niet juist. Warmondse gemeente ambtenaren hebben B en W wel degelijk geadviseerd de zaak an ders af te handelen, zo vertelt een betrokkene, 'maar voor ver der commentaar moet u bij de gemeentesecretaris zijn'. Ge meentesecretaris Lautenbach verklaart dat 'meerdere belan gen in alle openheid zijn gewo- pn' Onduidelijk blijft in hoeverre B en W de gemeenteraad heb ben geïnformeerd over hun handelwijze. Lautenbach houdt het er op dat 'de deal in de commissie en in de gemeente raad is medegedeeld' en vorige week verklaarde wethouder een grootschalig en duur trans port naar Drenthe", verwoord de CDA-fractievoorzitter de me ning van de Oegstgeester ge meenteraad. In totaal hebben de Oeestgees- tenaren straks drie bakken: de enkele jaren geleden ingevoerde mini-container (waar de 'rest- fractic' van het afval in moet), de gft-bak en het bijbehorende keukenemmertje. De ene week moet de bruine gft-bak buiten worden gezet, de andere week de groene mini-container. De Invoering van hei ylwn kost de gemeente ongeveer een miljoen gulden. De burgers be talen uiteindelijk de rekening want in 1992 worden de reini gingsrechten verhoogd. De gemeente koopt 5700 gft- bakken en 5700 afvalemmers Wassenaar dat de zaak 'in alle openheid' was geregeld en dat 'we de afweging met z'n allen hebben gemaakt'. Dat laatste werd weer ont kend door raadslid D. Duijnho- ven van het oppositionele Pro gressief Warmond (PW), die verklaarde dat de zaak in een raadscommissie 'aan de orde is geweest'. In de raad zou volgens hem alleen zijn gesproken over de verkoop van grond aan Dek ker en de aanleg van de lus. De notulen van de raadsver gadering van 18 oktober (punt 5, blz. 104) lijken Duijnhoven gelijk te geven. Daarin is sprake van een 'voorstel tot aankoop van een stuk grond binnen het industrieterrein Veerpolder ter oplossing van het verkeerspro bleem'. De raad besluit dit voor stel zonder hoofdelijke stem ming aan te nemen. Over een bouwvergunning of andere 'deals' wordt niets vermeld. Wethouder Wassenaar vindt dat niet vreemd. "Alle mensen in de raadscommissie ruimtelij ke ordening wisten ervan en daarna is het in de fracties be sproken. Er zijn discussies waar je geen letter van terugvindt in een raadsbesluit, omdat de dis cussie daarvoor al is gevoerd". Feit blijft dat niet in de raads stukken is terug te vinden dat de gemeenteraad akkoord gaat met de handelwijze van B en W, maar daar ziet Wassenaar geen been in. "Als de provincie hier moeilijk over gaat doen, ga ik er in het volste vertrouwen naar toe. We kunnen het allemaal uitleggen". voor in de keuken. Voor Oegst geestenaren die in een flat wo nen en geen stallingsruimte hebben voor de afvalkarren op wielen, wordt mogelijk een an dere regeling getroffen. De frac tie van Groen Links stelde gis teravond dat flatbewoners ge woon mee moeten doen. Zij dienen een keukenemmer te krijgen die ze in verzamelcon- tainers voor gft-afval kunnen le- D66'er Vissers wil dat ook de 'brengmogelijkheden' van afval worden vergroot. Oegstgeeste naren moeten niet Idlometers ver hoeven te lopen met kran ten. glas. oud papier of batterij en. De fractie wil met de aanleg van 'milieuparkjes' de geschei den inzameling van afval soor ten stimuleren. VOORSCHOTEN» De Voorschotense CDA-wet- houder F.J.M. ten Have voor ou derenbeleid heeft gistermiddag in het Park Rosenburg een vis steiger in gebruik gesteld voor gehandicapten. Dat gebeurde op het wandelpad aan de Mig- chelbrinklaan. De steiger kost 9000 gulden ZOETERWOUDE PAUL DE TOMBE De trend wordt ook in Zoeter - woude traditie. Het jazz-festival dat vorig jaar naar stedelijk voorbeeld voor het eerst in het dotp werd georganiseerd, be leeft zaterdag 25 mei de tweede uitgave. In dezelfde Klaverhal en met vrijwel dezelfde 'spe lers'. die nu alleen een andere aanvoerder hebben. Bob Rigter, een begrip in de jazzwereld, moet met het kwartet Sax Vi bes voor het hoogtepunt van de avond zorgen. Zijn optreden vormt in elk ge val de hoofdattractie van Zoe- terwoude Jazz deel twee. dat ook als geheel aantrekkelijker is gemaakt. Volgens de organisa toren. onder wie Klavcrhalbe- heerder Wim van Leeuwen, zijn de kleine foutjes van de eerste editie (verlichting en geluid wa ren destijds niet optimaal) eruit en wordt betaald door de ge meente. Voorschoten besteedde de afgelopen jaren jaarlijks 25.000 gulden aan voorzienin gen voor gehandicapten. De steiger bestaat uit een vlonder die is voorzien van een hekje. Zo kan worden voorko men dat rolstoelen in het water rijden. Verder bevindt de steiger zich op gelijke hoogte met het gehaald. Er wordt dit keer niet meer alleen in de grote zaal ge musiceerd. maar formaties en vocalisten treden ook op in de ontmoetingsruimte. Onder andere Daisy Rell die op veler verzoek weer in de Kla verhal verschijnt. Ze treedt op met het bekende trio Dolf del Prado, Ben Schroder en Rob Agerbeek, die onlangs nog een cd heeft opgenomen. Ook weer aanwezig: het Frits Katee-kwar- tet ("vorig jaar was het buiten gewoon gezellig in Zoeterwou- de"), en uiteraard de Sweet wood Dixiestompers die voor eigen publiek altijd 'uithalen'. Verder verschijnt dit jaar ook de Big Band Voorschoten. Maar het absolute hoogte punt van Zoeterwoude Jazz wordt ongetwijfeld het optreden van het Bob Rigter Kwintet. Op het repertoire van de gerenom meerde Noordwtjkse saxofonist pad, zodat gehandicapten ge makkelijk de vlonder kunnen oprijden. Het is de derde vissteiger voor gehandicapten in de gemeente. De andere aangepaste steigers bevinden zich in het Burge meester van der Hoeven sport park nabij het station en in het parkje aan het Korte Vlietkanaal in de wijk Noord- Hofland. staan moderne, opzwepende jazz en melodieuze oude bal lads. Vertolkt door Rigter en het internationaal bekende kwartet Sax Vibes, bestaande uit Rene ten Cate, Branko Teeuwen, Theo Meurs en Rob Engels. Mu zikanten die recht uit het hart spelen en die na afloop met hun collega's nog een Jam Session zullen verzorgen. Zoeterwoude Jazz begint om 20.00 uur en eindigt rond 130 uur. Kaarten a 15 gulden per stuk zijn verkrijgbaar bi| de fi lialen van de Rabobank Stompwijk- Zoeterwoude, siga renmagazijn Berg In de Dorps straat in Zoeterwoude, en sporthal De Klaverhal (tel 01715-2427). Ook het kantoor van het Leidsch Dagblad is voorverkoopadres. Daar krij gen LD-lezers een korting van 2£0l LEIDEN NIEUWSLIJN Eenrichtingverkeer rond HGC-terrein WASSENAAR Op de Wassenaarse Laan van Koot, Dennen- laan, een deel van de Buurtweg en de Zijdeweg geldt vanaf van daag tot en met maandag eenrichtingverkeer. Dat gebeurt in verband met de te verwachten verkeersdrukte voor het Europa Cup hockey-toernooi voor dames en heren. Op het terein van hockeyclub HGC aan de Roggewoning komen een tentencom plex, expositieruimten en een restaurant. HGC verwacht enkele duizenden bezoekers. Afsluiting Van Bommellaan WASSENAAR De gemeente Wassenaar zal de komende vier weken de Wassenaarse Van Bommellaan in de wijk Kerkehout opnieuw bestraten. Maandag beginnen de eerste werkzaamhe den. De rijbaan is op maandag 27 mei afgesloten voor door gaand verkeer. Voor bewoners- en bestemmingsverkeer blijft de drukke straat toegankelijk. De werkzaamheden staan aangege ven op borden nabij de Van Bommellaan. Redding voor Rosarium nabij OEGSTGEEST Het noodlijdende Rosarium in Oegstgeest kan worden gered. Dat maakte welzijnswethouder T. Kohlbeck (PvdA) gisteravond bekend in de gemeenteraad. De bewoners van het pension, veelal labiele mensen die niet geheel voor zich zelf kunnen zorgen, dreigden op straat te komen staan door een gebrek aan geld. Kohlbeck probeert al enige tijd rijkssubsidies los te peuteren voor het van origine particuliere project. Zijn somberheid over de toekomst van het Rosarium is verdwenen. Waarom hij licht aan het einde van de tunnel ziet, wilde de wet houder niet zeggen in verband met zijn 'onderhandelingsposi- Andere straatnaam gezocht OEGSTGEEST De straat met 57 nieuwbouwwoningen op het voormalige terrein van transportbedrijf Van der Luyt in Oegst geest gaat toch niet Pastorielaan heten. De Oegstgeester raad heeft net besluit hierover gisteravond uitgesteld. De verschillende fracties zijn al geruime tijd op zoek naar een wat 'historischer' naam maar konden die tot gisteravond niet vinden. De Oegstgeester mevrouw De Glopper echter heeft de fracties nu onder meer de suggestie 'Kerkbuurtlaan' meegege ven. De Doipsstraat en omgeving zouden in het Oegstgeester verleden bekend hebben gestaan als Kerkbuurt. Verder is PvdA'er Wegman ene Heerman op het spoor. Deze Oegstgeestenaar was van een adellijk geslacht dat het gemeente wapen van Oegstgeest heeft gevoerd. Milk House Disco in Winkelhof LEIDERDORP Het Nederlands Zuivelbureau heeft een eigen promotie-disco. Op het plein bij winkelcentrum Winkelhof in leiderdorp staat vanavond de Milk House Disco met bekende dj's van de Tros Popformule drive-in show. In een tent demon streert het 'Melk-De witte motor-dansteam' moderne dansstij len. Speciaal voor melk is de dans White Emotion ontwikkeld. I iet publick kan meedansen en daarmee prijzen verdienen. De disco duurt van 17.30 tot 21.30 uur. Beuk mag vlaggen laten staan NOORDWIJK Een 19 jarige Warmonder die gisteravond met een snelheid van 105 kilometer per uur door de bebouwde kom van Noordwijk aan Zee reed, is door de politie aangehouden. De man werd opgemerkt door een patrouille in een onopvallende auto, die daarop de achtervolging inzette. De auto van de man is in beslag genomen. Op korte termijn wordt in overleg met de of ficier van justitie beslist of de Warmonder zijn vervoermiddel nog terugkrijgt. Bromfietser gewond in Sassenheim SASSENHEIM Een bromfietser uit Lisse raakte vanochtend zwaar gewond bij een aanrijding op de kruising Warmonder- weg/Rijksstraatweg in Sassenheim. De bromfietser kwam uit de richting Sassenheim en werd bij het oversteken frontaal aange reden door een bestelauto bestuurd door een Sassenheimcr. die uit dezelfde richting kwam. Vermoedelijk is ëen van beide partij en bij de verkeerslichten door rood gereden. De bromfietser is overgebracht naar het AZL in Leiden. De dierenweide in Koudekerk blijft gespaard. De plannen om een deel van de dnikbezochte weide te gebruiken voor de aan leg van een weg zijn van de baan. Deze aansluiting vanuit de wijk naar de Hogewaard wordt nu aangelegd via de Fo- reestlaan. De bewoners van dit gedeelte van Koudekerk hebben zich al tijd massaal verzet tegen aan tasting van de dierenweide. In eerste instantie was het de be doeling van de gemeente Kou dekerk om een deel van de grond van de dierenweide te ge bruiken voor de bouw van een kantoorpand en woonhuis. Dit plan werd geschrapt. Het PvdA-raadslid G. van der Lecq vroeg tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening of er in het plan wel rekening wordt gehouden met voldoende par keergelegenheid. ZOETERWOUDE ERIC JAN WETERINGS De Zoeterwoudse WD wil dat de gemeente het plaatselijke zwembad gaat verwarmen door middel van zonne-boilers, eventueel aangevuld met een windturbine. Deze suggestie deed raadslid H. van der Kooi gisteravond in een commissie vergadering over het gemeente lijk milieuplan (GMP). De liberalen willen dat B en W duidelijk aangeven welke on derdelen van het GMP prioriteit hebben. De gemeente zou vol gens Van der Kooi meer dan tot nu toe het voortouw moeten nemen bij het uitvoeren van maatregelen. De 83.000 kilo watt-uur die het zwembad Zoe terwoude per jaar kost op een milieuvriendelijke manier laten opwekken, zou een speerpunt in dit beleid kunnen zijn. "Zo kunnen we als Zoeterwoude ook eens op een positieve ma nier voorop lopen", constateer de Van der Kooi met een knip oog naar de recente commotie rond het hondenpoepprobleem. Wethouder A. Ringersma (Progressief Zoeterwoude) noemde het zwembad-project een 'prima suggestie'. Over de vraag hoe de gemeente duide lijk prioriteiten moet aangeven, konden de commissieleden het gisteravond niet eens worden. Later deze maand wordt in de gemeenteraad verder gepraat. PvdA'er Wegman vindt dat Oegstgeest na de tiende editie van de jaarmarkt toe is aan een 'evenementenbeleid'. Hij stelde voor dit in de raadscommissie bestuurlijke zaken te bespreken. De PvdA'er wil weten wat ver enigingen mogen verwachten van de jaarmarkt maar ook wat clubs die zelf evenementen or ganiseren van de gemeente kunnen verwachten. Volgens Wegman ontstaan er door de grote onduidelijkheid op dit ge bied steeds meer 'wrijvingen en consternatie' in het dorp. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Oegstgeester raadsleden zijn ontstemd over het verloop van de tiende jaarmarkt van afgelo pen zaterdag. Dat werd gister avond duidelijk in de rondvraag van de raadsvergadering. W- D'er Moonen drong er bij B en W op aan met de winkeliers van de De Kempenaerstraat (winke liersvereniging Oegstgeest Ac tief) te overleggen over het schoonmaken van de straat na afloop. Volgens de liberaal heb ben er tot maandagochtend 'kindshoge vuilnishopen' gele gen in de zijstraten van de De Kempenaerstraat. waar kinder vrijmarkten werden gehouden. D66-raadslid H. Vissers stelde dat hij de jaarmarkt 'verloederd' vindt. Volgens de democraat gaat het oorspronkelijke karak ter van de markt, die behalve voor de middenstand ook is be doeld voor het plaatselijke vere nigingsleven, op in de 'poffer tjes en frietwalmen'. "Iedereen biedt zo maar spullen te koop aan", aldus Visser. Warmondse raadsleden hebben gisteravond een balletje geslagen bij tafeltennisvereniging Steeds Vooruit in Warmond. Het was de derde keer dat raadsleden pingpongendhun krachten met elkaar konden meten. Op de foto CDA-raadslid J J. Bonnet.fotoeuenmartins De Voorschotense CDA-wethouder FJ.M. ten Have heeft gistermiddag een speciale vissteiger voor gehandi capten in gebruik gesteld in het park Rosenburg. foto ellen martens

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20