Leiden 'Ik ben kennelijk niet zo geschikt voor de tv' Vrijdag 17 mei 1991 Redactie 071-161400 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KlOfPB* LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA CERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie HANS SONDERS Vowy»f RUTGfR J MOOGERDOK 17 LEZERS SCHRUVEN Koffievrouwtjes Het verhaal van de koffievrouw - tjes (Leidse kroniek van 6 mei) heb ik met plezier gelezen, want ik kende Rika heel goed Ik ben geboren in 1904 en in de jaren 22 tot '25 was ik als tweede meisje bij advocaat Briêt aan het Rapenburg in betrekkina. Daar kwam Rika op geregelde tijden op bezoek. Ik moest haar dan in de salon laten waar me vrouw en de. heer Bnet een poosje met haar babbelden Daarna kwam Rika bij ons in de l—É—i koBt Am Ook moest ik haar wel een envelop brengen aan het Vrouwenkerk hof. waar ik het erg eng vond. Rika was een aardig pratcrijc en het was keurig in het huisje. De schoteltjes met pinda's stonden altijd klaar voor de heren, ver telde ze. In '23 had mevrouw een baby gekregen en moest ik het gaan vertellen. Weet u wat ze toen vroeg? Of het de tietenkroeg kreeg! Ik was zo onnozel als wat en zei: wat is dat? Rika lag krom van de lach cm wees op haar platte borstje. En toen zei ik maar ja! Maar ik was altijd blij als ik die buurt weer uit was! 11 Bakker Korswagen De Zeven Provinciën 68 Voorschoten Motorboten Wekenlang zijn de twee meer koeten bezig geweest met het bouwen van een nest Eindelijk lagen er deze week vijf eieren in. Terwijl de ene meerkoet zat te broeden, sleepte de andere nog geregeld een netst engel aan. Het was heel leuk om te Helaas werd het goed weer op een vrije dag, en dus zet het domme motorboten volk de oogkleppen op. trok de gashen del open en spoelde met zijn golven alles weg. Schijf aan het milieu: weg eie ren. weg meerkoeten. Bedankt jongens. Als je vaart, grdraag je dan eens NIET of je in een auto zit en kijk 'ns achterom wat je allemaal aanricht. Niet alleen de watervogels, maar ook woonhootbewoners zijn allesbehalve blij met jullie Lidie van der Laan Utrechts laagpad t/o61 Leiden Beijerincklaan Op maandag 13 mei j.l. werd in de Vrcdeskcrt een informatie avond gehouden voor omwo nenden van het terrein van de voormalige scholen aan de Beij erincklaan. waarvoor een bouw plan is ontwikkeld. Op de ma quette viel op dat het groen voomameli|k geconcentreerd ligt aan de zijde van de Van de Sande BakhuY/rnlaan. Wan neer de flat meer naar achteren geplaatst zou kunnen worden, dus naar de Van de Sande Bak huyzrnlaan toe. dan heeft de Beijcniu kJ.ian ook nog e n groenstrook, zodat daar ook kinderen kunnen spelen. De afstand tussen de koopwo ningen aan de Van de Sande Bakhuyzenlaan en de nieuwe flats bedraagt 60 meter Vanaf de huurwoningen aan de Bclj- i nni U.i.iii naar de flats is het «1 meter. Ook de parkeervoorzie ningen zijn uitsluitend aan de kant van de Beijerincklaan ge projecteerd. Een sped voorzie ning is juist weer gelegen aan de andere kant van de toekom stige flats dus uit het zicht van de bewoners van de Beii- erinklaan. Deze bewoners wil den de huidige groenstrook be houden en dat verzoek is in hel plan niet gehonoreerd Het lijkt er erg op dat het plan voornamelijk rekening houdt met de belangen van de bewo ners van de Van de Sande Bak huyzenlaan. Argumenten als slags* haduw en bezonning. konden mij niet overtuigen. Als bewoner van de Beijenncklaan ben ik van mening dat er door dc gemeente onvoldoende mo gelijkheid wordt geboden tot in spraak. Zelfs ter visie legging tijdens de bouwvak behoort volgens de ju nste van de gemeente tot de mogelijkheden Daarbij vind ik dat het plan zodanig aangepast moet worden dat voor zowel de kopefs van de Van dc Sande Bakhuyzenlaan als voor dc huurders van de Beijerincklaan. de overlast minimaal wordt Bouwen mag, maar dan wd in goed overleg met de buurt. Sam Wansink Beijerincklaan 48 leiden (Brief door redactie ingekort) Natuurtocht in Bos van Bosman LEIDEN. in het Bos van Bosman nabij de Vogelwijk wordt zaterdag 18 mei on der begeleiding van deskundigen een natuur-eicursie gehouden voor de jeugd De start is om 9 00 uur bij de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. Inlichtingen: tel. 175945. door Emiei Fangmann telefoon 071-161444 Alpheuse Burgemeester Paats over NOS-Laat: MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer. Tan, Zwijnenburg. Meijer, Van Leeuwen, Verhage. Groeneveld. de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld. tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot ma 8 uur. P.M. Baars, tel: 218661. Rosmolen 2. ma 8 uur tot 24uur: R. van Leeuwen, tel; 218661. Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk. Klaassen, Rus. Kruis, Bergmeijer. de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J.Rus, tel: 132500, Middelstegracht 129. zo 8 uur tot ma 8 uur: E. de Lange, tel: 212025, Bronkhorststraat 43- 45. ma 8 uur tot 24 uur: M.Th.J.M. Berg- meyer tel: 226201. Oude Singel 76. Groep 3 - Boels, Smit. Le»y. W. de Bruijne. J. de Bruijne. Huibers. Jur- gens. Fogelberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H P. Jurgens. tel 125820. Burggravenlaan 102 zo 8 uur tot ma 8 uur: E. Fogel- berg/M. v.d. Muysenbergh. tel: 132877, De Sitterlaan 18. ma 8 uur tot 24 uur: F.M. Huibers. tel: 125820. Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn, Bénit. Nieuwenhuis. Horn. J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer. Pauiides. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, tel: 766123. Zoc herstraat 1 zo 8 uur tot ma 8 uur: F. Lahr. tel: 120347. Zoeterwoudse Singel 11 ma 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis- Smaibraak. tel: 768918. Me loenstraat 39. Groep 5 - Jasperse. Wtersma. Crul. Kooijman. De Jong. Prince, Remders. D. Hammerstem en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammer stein. tel: 767646. Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot ma 8 uur: J. Remders, tel: 760947. Gerard Brandtstraat 29. ma 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein tel: 720936. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster. Haagweg 41tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: L. Middendorp, tel: 130189. Peppelschans KI4; zo: J. van der Le den. tel: 894539. Hoofdstraat 8; ma: F Kemme. tel: 893139. .Grptiusiaan 12; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 van za 8 uur tot zo 0.00 uur: C Keij er. tel: 172521. Komngmneiaan 2a: ma 0.00 uur tot di 7.30 uur: E.J. Roeiants. Frans Halslaan 10, te»: 153747 Voorschoten za J Baars. R Wagneriaan 63. tel: 612520. zo F Koopmans. Church.il- weg 19. tel 616352. ma A Mei man. j W Fnsolaan 13. tel: 612118. Warmond za en zo: Pra«t<|k Boerhaave. Prof Aaiberseiaan 2. Voorhout, tel 02522 11393 ma F Walenkamp. Dorpsstraat 45. Warmond, tel: 10030 Wassenaar Rondvaarten door Boskoop AGENDA za: R. van Niekerk, tel: 19014, Van Polanenpark 92; zo: J.C. Spelt, tel: 11844, Van Groeneveltlaan 17, ma: M. van Tohngen. tel: 15939, Hof- campweg 7. Zoete rwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst vt 17/5 tot ma. 20/5 door: Apotheek Centraal. Breestraat 74, Leiden, tel: 071-120552; Apotheek Loevestem. Loevestem 6, Leiderdorp, tel: 071-890000; Apotheek Schoolstraat. Schoolstraat 83. Voorschoten, tel: 071-617957; Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wassenaar, tel: 01751-11350; van ma. 20/5 tot vr. 24/5 door: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7. Leiden, tel: 071-123553; Apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat 31Oegstgeest. tel: 071-173330; Meidoorn Apotheek, Voorstraat 59. Voorschoten, tel: 071-613350; Apotheek Langstraat. Langstraat 156. Wassenaar, tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurimg. Hel der. Roest (Leiden en omstreken): F. Muurimg. Plantsoen 23. Leiden, tel: 071-125057 Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw E.J.M. van der Wouw. Boshuizerlaan 26. Leiden, tel 071 704058. Voor de praktijk van Duijn. Brandt: R J W Du.jn. Pres Kennedyiaan 260. Oegstgeest. tel. 156161; of D.J. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. 0e Kempenaer straat 21Oegstgeest. tel. 071- 176761. Voor de praktijk van mevr S Stibbe en mevr. C: van Roon. Bronkhorst straat 13. Leiden, tel: 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: za J A. Hamelink, C C van Alphen- straat 53. Leiden, tel: 071-314184; zo: B.E. Verlinden. J. ter Haarsingel 2a. Leiderdorp, tel: 071-413366; ma: B.S.W. Odenkirchen. Lorentzka- de 24. Leiden, tel 071-132828; spreekuur om 13.00 uur. Voorsc hoten/Wassenaar za-zo-ma WEL Mangelaar Meer tens. Stoeplaan 6. Wassenaar, tel 01751-78151 WIJKVERPLEGING Kruisvei 59. tel het weekend uitsluitend bereikbaar v.a dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dnngende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-74951 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Socaal Psychische Hulp: voor dringen de hulp buiten kantooruren, tel: 06 8212141. KEES VAN KUILENBURG Rondvaarten door een deel van de 2.000 kilometer sloten en vaarten in het boomkwekerijge- bied in Boskoop. Dat is mogelijk morgen, zaterdag 18 mei, en maandag 21 mei. De VW in het boomkwekersdorp organiseert op beide dagen samen met de ANWB de azaleaboottochten. Zij staan voor de 15de keer op het programma. De tochten val- •len samen met de bloei van de azalea's en de rodondendrons. de bekendste produkten uit het grootste boomkwekerijcentrum ter wereld. De tochten worden gevaren in open boten die ter beschikking worden gesteld door de Boskoopse kwekerijen. In de boten gaan gidsen mee die tekst en uitleg geven over wat er op de kwekerijen te zien Is. Alle deelnemers aan de toch ten ook de kinderen krij gen na afloop een 'Boskoopse plant' mee naar huis. Deelne mers aan de rondvaart kunnen zich opgeven bij hotel Florida aan de A.P. van Neslaan. VRIJDAG 17 MEI Leiden Dia lezmg 'Kunst m Moskou en Le ningrad'. door drs. E Kreytz, aanvang Bingo bij LFC aan de Boshuizerkade Aanvang 20.00 uur Sixties festival in Stadsgehoorzaal. aanvang 20 00 uur Leiderdorp Klaverjassen bij Supportersvereniging RCL. aanvang 20 00 uur in clubhuis. Sportpark De Bioemerd. Oegstgeest Bosloop 'Kasteelronde'. 1.5- 3- 6 of 12 km over het Landgoed Endegeest, inschrijven vanaf 18.00 uur. stad om 19.00 uur achter de portiersloge. E ndegeest erstr aatweg ZATERDAG 18 MEI Leiderdorp Open huis bij Apotheek Boehmer. Fionjn. van 10 00 tot 16.00 uur (tij dens de Geramummarkt). Lisse OW timershow m de Hobaho-halien aan de Haven, van 10.00 tot 18.00 Bos- en Duinwandeling over diverse afstanden, started vanaf 9 00 uur bij café De Duinpoort. LangeveWertaan Voorschoten Geramummarkt met diverse attrac ties en demonstraties, wan 9 00 tot 17 00uur inde Voorstraat STEEDS Uitslag (1) Opgelet, Leidse caféhouders! Uw collega van Odessa aan de Hogewoerd heeft de vrijetijds- gewoonten en drankgewoonten van cafébezoekers op een rij ge zet. Wilt u weten hoe u uw om zet kunt verbeteren, lees nog even verder. Om maar met de deur in huis te vallen: de kleine 250 geënauè- teerden vinden dat een café druk moet zijn, je moet je er op je gemak kunnen voelen, je moet er goed kunnen dansen en je moet er rustig gesprekken kunnen voeren. En het was eigenaar Bert Jansen al opgeval len dat een danser meestal geen prater is. Een tussenmuur lijkt de oplossing. Ook ai geef je, zoals lansen in april deed, na <ie enquête de deelnemers tien drankbonnen waarmee voor één gulden alles gedronken kan worden, dan nog blijft het vaak bij een sim pel biertje. Bert lansen bekent dat hij voor de gelegenheid zijn duurste drank. Coutvoisier V.S- .O.P.-cognac, van 9 gulden 50 per glas. maar even uit het zicht had gezet, maar toch. Die ande re wat duurdere drank, zoals spaarzaam gekozen likeurtjes, werden door de sponsors gro tendeels betaald. Die waren toch in het rek van Odessa wel goed te zien. De sponsors hadden lansen verzocht om de vraag op te ne men welke associaties men bij Amber en Stender heeft. U als bareieenaar heeft misschien wel een idee maar de meeste van uw bezoekers niet. Het Neder landse bier op Belgische basis en het alcoholvrije bier zijn nog steeds tamelijk onbekena. U kunt die bieren voorlopig in de Caféhouders kunnen bijzondere bieren rustig in de ijskast laten staan. ijskast zetten. Uitslag (2) Voorts is ook het raadsel opge lost waarom u zo weinig 22 jari ge alleenstaande kamerbewo ners in de zaak krijgt. Die zitten namelijk allemaal bij Odessa. Behalve dat café bezocht de Odessa-klant ook nog minimaal een keer in de maand een gr zelligheidsvereniging en anders wel een sport gelegenheid, een fitness- of trainingscentrum. Natuurlijk wilde Odessa ook graag weten of die 22-jarigen schulden hadden Want het café wilde na de bediening van al het heerlijks natuurlijk niet voor een onaangename verrassing komen te staan Dus vroeg men. hoe subtiel, hoeveel geki de be zoekers de afgelopen weken aan aflossing en rente voor de hypo theek hadden uitgegeven. Nu vielen er Weinig huiseigena ren bij Odessa binnen, maar met name Minerva-studenten moesten toch aflossen Drank rekeningen namelijk. Niet vreemd dus. het antwoord op de vraag wat men zou doen ais men 1000 gulden per maand meer te besteden had achter stalligr rekeningen betalen. En anders wordt het uitgrgeven aan kleding of wnonomgrving. Pas dan komt de tweede vakan tie. Voor het café schiet er weé- Vrrrirr zijn cafébezorkrrs echte rokers maar ze grven ook veel geld uit aan tijdschriften en boeken. Dus breid u leestafel uit. om uw btervoorraad te laten slinkrn Uitslag (3) Wilt tl ais café een maaltijd gaan serveren, wring u dan mei in al leriei bochten om een buiten landse keuken in huis te halen De gemiddelde bezoeker heeft nog steeds een hekel aan spruit - jes. witlof en vis. maar eet wel het liefst biefstuk WH heeft die bezoeker geen idee vrat een etentje buitenshuis mort kov ten. Men denkt meestal aan vijf tien. twintig gulden en vindt al les daarboven al gauw duur Volgpns lansen zeer onrealis tisch Bovendien blijkt men twee drie keer In de maand helemaal geen warme maaltijd te nuttigrn lammer voor u ais u een eetcafé wil beginnen, maar hed gunstig voor suprrmarkirn Want de Odessa bezoekers bleken ook pM ii"'»r van levrmmiddr lenpiizen en aanverwante zakrn te hebben Iedereen heeft zijn mond vol van Wash and Go. maar dat deze shampoo buiten •porta duur is, is onbekend Om ovrr koffie, roomboter, mdk. drop. champignons, citroenen en spa blauw maar te zwijgen U vraagt zich misschien af. hoe die bezoekers die te durr spul len kunnen betalen WH.de hdft van de cafébezoekers beeft naast studie of werk rit ra in komsten door middd van een bijbaan en vrijwri niemand Is De leerlingen van de Haagse HEAO. die zo brmtfwillig w» ren voor eigrnaar lansen de en quête in elkaar tr zetten en de uitkomsten te verwerken, mochten van de school na een paar lange ondrrrnrksavnndrn niet meer naar het leid* café toe Want ze morsten s mot gena gezond weer op Maar dat s< heHde KJrssa weer In de reiskostenvergoeding Bert )an sen heeft nog geen ider wat hij in zijn hrdrtjNvumng moet ver anderen. U miaachirn wel Hij wilde helemaal niet. weigerde aanvankelijk ook mee te werken, maar liet zich overhalen. Hij was eigenlijk te moe, was de vorige dag om vier uur in de middag terug gekomen van een drie weken durende vakantie in Ameri ka. Mét een geweldige jet-lag. Had slecht geslapen en werd onverwachts geconfronteerd met een afspraak met NOS-Laat die hem op de eerste dag van zijn terugkeer wilde interviewen. Toch trad burgemeester Paats voor de camera op. Hij gaf toe van de illegale gifstortingen in Alphen aan den Rijn geweten te hebben. Erkende ook dat er mogelijk sprake is geweest van misleiding van de gemeente raad. Geschokte reacties waren zijn deel. Direct na de uitzen ding liet hij evenwel een perbe- richt uitgaan dat hij zich distan tieerde van zijn uitspraken: "Ik heb grote bezwaren tegen de wijze van houden en samenstel len van het interview van NOS- Laat". Het was hoofd voorlichting Paul Camphuijsen die Paats overhaalde mee te werken aan het interview. De redactie van NOS-Laat zou de indruk heb ben gewekt dat het in het televi sieprogramma breed zou wor den uitgemeten indien de bur gemeester niet voor de camera wilde verschijnen. "Dat legde een zekere druk op het ge sprek". Het was niet alleen vanwege de vermoeidheid dat Paats aan vankelijk riep dat hij geen blik sem voor het gesprek voelde. Drie jaar geleden was zijn per soon ook al onderwerp in het NOS-Joumaal. Een burger van Alphen kon toen op de beeld buis uitspreken dat Paats zwijg geld zou hebben betaald om te voorkomen dat gifstortingen bekend werden. "We hebben toen contact opgenomen met de NOS om dat rechtgezet te krijgen. Er kwam inderdaad een ploeg die opnamen maakte, maar het is nooit uitgezonden. Maar je kunt niet boos blijven op een medium, want dan kun je op een gegeven moment nie mand van de pers meer te woord staan". Na wat over en weer gepraat, besloot de burgemeester aan Jiet tv-programma mee te wer ken. Ook al omdat interviewer Oscar van der Kroon een tame lijk onschuldige lijst met vragen had ingediend. Maar het liep allemaal heel anders dan de burgemeester verwachtte. Vanaf het begin was er volgens hem een agressieve benadering: "Ik had spoedig de indruk dat de interviewer er op uit was dat barbertje moest hangen". Er werden volgens Paats onderwerpen aangesne den waarop hij zich niet had voorbereid, andere items ook dan waren afgesproken. "Er werd geciteerd uit stukken waarop mijn reactie werd ge vraagd. Helaas heb ik die gege ven, terwijl mij achteraf duide lijk is geworden, na het lezen van die bewuste stukken, dat ik aantal keren niet goed heb Heeft u de indruk dat u bent gebruikt om een tamelijk uitge- kauwde zaak een actuele impuls te geven? U heeft zich dus ook laten gebruiken? Paats: "Als u dat zo zegt, kan ik dat niet ontkennen". 'Het is heel moeilijk als ie bij herhaling citaten uit teksten krijgt voorgelegd. Er worden dan bepaalde feiten op een rij gezet, waarop je wordt gevraagd te reageren. Dat heb ik ten on rechte een paar keer gedaan. Direct na het interview hebben we de NOS overigens benaderd met het verzoek voor een nieuw interview, omdat het gesprek niet volgens de afspraken was verlopen. Ik was er heel onge lukkig mee. We hebben zelfs aangeboden naar Hilversum te komen. Maar dat kon allemaal niet meer. U maakt in NOS-Laat en in NOS-Joumaal een aantal op merkingen die nogal boud klin ken. Zo zegt u bij voorlxvld, dat wie bestuurt vuile handen moet maken. Paats: "Dat schijn je in Ne derland niet hardop te mogen zeggen. Als bestuurder moet je soms kiezen uit twee kwaden. We hebben een keer toegestaan dat vervuilde grond op de vuil nisbelt is gedeponeerd. Dat kwam van een terrein waar we per se moesten gaan bouwen, omdat we anders subsidie dreigden mis te lopen. Daar door dreigde een aantal wo ningzoekenden te worden ge dupeerd. We moesten kiezen. We kozen voor de stort van vui le grond op de belt" Mijn geweten is zuiver. Dat houd ik staande. Ik heb niets verdoezeld. Ik ben in de kwes- tie-Coupépolder volstrekt open geweest. In het NOS-program ma wordt trouwens niets nieuws bekend gemaakt. Het is allemaal ouwe koek die al lang in de kranten heeft gestaan. Niks geheime en nog niet be kende dossiers". Burgemeester Paats zocht naar krachtigere woorden, maar hield het op 'geschrokken* en 'teleurgesteld' nadat hij de uitzending van NOS-Laat had gezien. •fotogpo Toch lijkt de burgemeester op televisie te struikelen over de voor hem onverwachte en nieu we link tussen twee stukken: een politierapport met getuige- verklaringen dat het toezicht op de belt niets voorstelt en een door hem namens het college ondertekende brief van een week later waarin hij schrijft dat er eigenlijk niets mankeert aan dat toezicht. Paats weet zich de stukken niet precies te herinne ren, moet zich in die kwestie verdiepen. Vindt u dat u zich over uw po sitie als burgemeester moet bera den? Paats: "Nee. dat vind ik niet. Mijn geweten is zuiver en ik wacht het oordeel van de com missie Engwtrda af. Er is nu op televisie een beeld van mij ge schetst waarin ik mijzelf niet herken

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17