Binnenland 'NOS moet met nieuw plan komen' Afvalberg blijkt veel groter Goedkeuring akkoord NS nog vraagteken Het zoveelste Koningsdrama 'Kwartaalmelding bij kinderbijslag weg' 9Doodgestoken NS'er negeerde instructie' Donderdag 16 mei 1991 todact* 023-150225 JANINE BOSMA AL TAN ERDOGAN RONALD FRJSART „V' RATRJCK VAN DEN MURK MAR GOT KL OMR MAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VTSSER Vo^fHRf MTTZK MBMRMOF Leden praten vandaag over extra conducteurs Terwijl het hoofdbestuur van de Vervoersbond FNV het NS-ak- koord over extra beveiliging voor de conducteurs met een positief advies aan de leden voorlegt, heeft de centrale ka dergroep van de bond gisteren in Utrecht besloten om met een neutraal advies te komen. Het kader acht het akkoord te ma ger voor een positief advies en ie veel om het te verwerpen. Vandaag praten de bonden met hun leden over het akkoord. Bondsbestuurder Koster vindt het jammer dat er geen positief advies uit is gekomen, maar is blij dat het niet is afgewezen. „NS zijn met substantiële toe zeggingen over de brug geko men. Er zijn harde afspraken gemaakt waar we NS aan zullen houden". Niettemin verwacht Koster niet dat de FNV-conducteurs het akkoord zullen omarmen. Zeker niet in Amsterdam, waar de plannen voor de wilde sta king van dinsdag werden gebo ren en de actievoerders het ak koord kraakten. Maar ook over de reacties elders is niets met zekerheid te voorspellen. „Het kon wel eens een dubbeltje op zijn kant worden. Niet alleen in- Kom nu! KEUKENHOF t Elke dog anderv| houdelijke argumenten spelen mee. Ook emoties spelen een grote rol", aldus Koster. Als de achterban vandaag het akkoord naar de prullenbak ver wijst, dan zal er opnieuw onder handeld moeten worden, zegt Koster laconiek. „Of de NS-di- rectie zou het opnieuw op ac ties aan moeten laten komen maar ik denk dat ze wel zo ver standig zullen zijn om dan weer te gaan praten". Bestuur en kader van de Ver voersbond CNV leggen het ak koord met een „gematigd posi tief' advies aan de leden voor. Kaderleden uit het oosten, noorden en zuiden van het land zijn tevreden. Hun collega's uit het westen vinden het nogal mager. Van Leeuwen opvolgster van Ginjaar DEN HAAG ANP Het hoofdbestuur van de WD heeft mevrouw Van I.eeuwen Schut uit Zoetermeer officieel voorgedragen als opvolger van partijvoorzitter Ginjaar. Ginjaar was al geruime tijd omstreden binnen zijn partij en had zijn voortijdige vertrek al aangekon digd. De naam van zijn opvolg ster circuleert al enige tijd. Van Leeuwen (51was en is in diverse functies werkzaam in (partij)politiek en maatschap pelijk leven. Ze was voorzitter van de Emancipatieraad (1983- 1989) en bekleedde diverse functies in de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD. Trians maakt ze deel uit van de commissie Ste vens (belastingvereeovoudi- ging) en is ze voorzitter van de Landelijke Vereniging Thuis zorg. De nieuwe voorzitter wordt gekozen tijdens de algemene vergadering van 4 en 5 oktober. AMBASSADEUR VEUNC wordt binnenkort benoemd tot ambassa deur van Synê en gevolmachtigd am bassadeur van Jordanië en Libanon Veling werd bekend als ambassadeur in Kuwayt tijdens de Iraakse inval NIEUWSLIJN Wïldeboer naar Barlaeus Gymnasium Mevrouw Wildeboer-Jager wordt de nieuwe rectrix van het Bar- laeus Gymnasium, zo heeft de Amsterdamse gemeenteraad gis teren tot tevredenheid van het onderwijzend personeel besloten. Daarmee komt een einde aan de onverkwikkelijke gang van za ken rond de benoeming van een schoolhoofd voor het hoofdste delijk gymnasium. WUdekamps voorgangster De Vries-Lentsch was benoemd door wethouder Wildekamp omdat ze een vrouw was. Binnen het Barlaeus bestond al voor haar aantreden grote oppositie en die werd alleen»maar heviger toen zij eenmaal in functie was. Binnen een jaar escaleerde de zaak zodanig dat De Vries-Lentsch besloot de handdoek in de ring te gooien. Oele tijdelijk Commissars Gelderland De gepensioneerde Commissaris der Koningin van Drente, Oele, wordt waarnemend commissaris in Gelderland. De 67-jarige PvdA'er vervangt de ernstig zieke De Bruijne (58). De Bruijne is al geruime tijd afwezig. Er wordt betwijfeld of hij op zijn post kan terugkeren. Rond koninginnedag ontving De Bruijne de hoogste koninklijke onderscheiding: het commandeurschap. De onderscheiding kon hem in verband met zijn ziekte niet worden uitgereikt. Meegedeeld is al dat De Bruijne zeker niet voor de va kantie in het Arnhemse Huis der Provincie terugkeert. Dominee Visser koopt bankstel Dominee Hans Visser van de Rotterdamse Pauluskerk. die lan delijke bekendheid geniet doordat hij opkomt voor minder be deelden, heeft zich gisteren in Dordt gemanifesteerd als opko per. Tijdens een openbare verkoping op bevel van de belasting dienst kocht hij een bankstel dat eigendom was van Sylvia Kwar ten voor de somma van 1301 gulden. De Dordtse uitkeringsge rechtigde had geweigerd de onroerend-goedbelasting 1990 te betalen. Zij vindt dat mensen met een uitkering automatisch kwijtschelding moeten krijgen van bepaalde heffingen en belas tingen. Haar schuld was tot 1301 gulden opgelopen door bijko mende kosten. NVJ betrokken bij reorganisatie ANP De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) moet worden betrokken bij een voorgenomen reorganisatie van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), zo heeft de Raad van Uitvoering gisteren beslist De directie van het ANP had de Raad om een uitspraak gevraagd. Vakbond en directie waren het niet eens over de vraag of de voorgenomen reorganisatie onder het cao artikel over regelingen bij structuurwijziging viel. Het conflict leidde de afgelopen weken tot grote spanningen op de redactie. De vorige week verklaarden vijftig journalisten zich nog bereid tot het voeren van harde acties. Friese raadsleden 'krijgen te weinig' Meer dan de helft van de Friese gemeenteraadsleden vindt de verdiensten voor het gemeenteraadswerk onvoldoende, zo blijkt uit een onderzoek van de Thorbecke Academie in Leeuwarden. De 191 ondervraagden gaven aan veel tijd kwijt te zijn met het werk. Daartegenover zouden onvoldoende verdiensten staan. Driekwart van de ondervraagde raadslieden vindt dat het lid maatschap van de gemeenteraad hun leven „sterk tot extreem sterk" beïnvloedt. DEN HAAG BART JOCHEMS De dolk is in WD-kringen een geliefd wapen, zeker als het be oogde slachtoffer eerst de rug naar de schare moordenaars keert. Zonder verdere plichtple gingen wordt het steekwapen tussen de schouderbladen van de voormalige wapenbroeder gedreven. Binnen de WD geen gebrek aan opvolgers. Als de dolken opnieuw zijn besmeurd, resteert één kandidaat. Leve de WD! Frits Bolkestein komt de eer toe een variatie op dit overbe kende Koningsdrama te hebben verzonnen. De fractieleider van de WD heeft kennelijk geen trek in een dolkstoot in de rug. Hij grijpt zélf de dolk om die met kracht in de eigen brede borst te planten. Met persconferenties die be ginnen met een mislukte grap komt het in negen van de tien gevallen nooit meer goed. Zo ook gisteren, in de fractiekamer van de WD. Frits Bolkestein weet via Teletekst dat de Com missaris van de Koningin in Friesland niets bekend is van een uitnodiging om lijsttrekker te worden. Fijn dat de huidige lijsttrekker zo n goed contact heeft met zijn „grote vriend Hans Wiegel de komende lijst trekker van de liberalen. Bolkestein prijst zichzelf en de partij gelukkig een 'politieke troef als Wiegel in het midden te hebben. Zijn populariteit is immens. Frits prijst Hans dan ook in enkele krachtige bewoor dingen de hemel in. Maar Frits lijkt niet erg in de gaten te heb ben dat elke loftuiting richting Friesland tegelijkertijd een dis kwalificatie van hemzelf ople vert. Hans is geweldig, hij zou lijsttrekker moeten worden. Als hij tenminste wil. Dat betekent echter niet dat Frits en Hans een pact hebben gesloten, waarin het lijsttrekker schap aan Hans wordt toebe deeld. Zó moeten we het zeker niet verstaan. Mededelingen van Bolkesteins woordvoerder zijn niet accuraat gebleken. Duidelijk zo? Frits wil anders best de tekst van Teletekst nog eens herhalen, hoor. De punt van de dolk. die door het slachtoffer zelf krampachtig wordt omklemd, is dan al een eind voorbij de ribben. Na enig gewrik wil het staal nog verder doordringen: mocht Wiegel zich kandidaat stellen voor het lijst trekkerschap. dan zal Bolkestein de aftocht blazen, meldt hij het verzamelde journaille. Hans is immers zo veel beter dan Frits. Maar Bolkestein heeft Wiegel niet gedaagd zich te kandide ren. Bolkestein wil in de toe komst Wiegel wellicht benade ren, maar laat dat ..afhangen van de politieke situatie van dat moment". Na enig weifelen: „Misschien ga ik wel een be roep op hem doen. U brengt me op een idee!" De verwarring is compleet. Gaat de rode loper nu wel of niet uit voor de Friese Commis saris? En gaat Bolkestein door de knieën om Wiegel te aanbid den? Is Wiegel kandidaat? .Al die vragen blijven op tafel liggen. Veel van de toehoorders we ten zich echter te herinneren dat de WD-fractiekamer al eens eerder is gebruikt voor het ver kondigen van pertinente leu gens. Alleen was het toen een andere WD'er Ginjaar die achter de microfoon zat te zwe ten. De WD-voorzitter verklaar de destijds dat er helemaal geen druk was uitgeoefend op Joris (Voorhoeve) om het veld te rui- Fnts Bolkestein: plaats maken voor „zijn grote vriend" men. Dat bleek later heel an ders. Zo langzamerhand begint ook dit slachtoffer last te krijgen van de dolk. Het reutelen in doods nood heeft een aanvang geno men. Op de vraag welke politie ke situatie Bolkestein er san zal weerhouden om Wiegel uit Leeuwarden te roepen ant woordt hij: ..Ach. als de heer Wiegel in de Raad van Bestuur van de AMRO-bank zit en er niet eerder dan in 1994 verkie zingen zijn." stoot laat nog een krachtige uit spraak toe ..Ik heb wH ambi ties. maar die liggen niet zo zeer op het politieke vlak." Het bloed stroomt, dc vingers ontspan nen. F-cn flauwe glimlach dwaalt over het gezicht van Frits Bolkestein. linde Bolkestein. einde koningsdrama. Geen besluit Commissariaat voor Media De onduidelijkheid over de indeling van de televisiezen ders na 1 oktober blijft voorlopig bestaan. Het Commis sariaat voor de Media heeft gisteren besloten een beslis sing daarover aan te houden. Het wil dat de NOS binnen een maand met een nieuw voorstel komt. De wijziging van de zenderin deling met AVRO. KRO en NCRV op het eerste net, Veroni ca en TROS met de EO op hef tweede net en NOS. VARA en VPRO op Nederland 3 is voor het Commissariaat onlosmake lijk verbonden met het door de NOS gepresenteerde meerja renplan voor de omroep 1991- 1995. Dat plan is volgens het Commissariaat op belangrijke punten Én strijd met de wet. Het zogenoemde gedifferenti eerde bestel doorbreekt het ge lijkheidsbeginsel. De A omroe- ni op het tweede en derde net jgen niim 30 procent meer zendtijd tussen zeven en elf uur 's avonds. Verder is het toeken nen van extra geld aan TROS en Veronica Is niet mogelijk. Ten derde zijn uitbreiding van recla me. reclame op zondag en pro gramma-onderbrekende rccla UW m strijd met de hutdigr re gels. Daarnaast vindt het Com- misanaat dat meer rekening moet worden gehouden met de zogehei en kleine zendgemach tigden. Zij hebben zich massaal met klachten tot het Commissa riaat gewend. Volgens commissariaat-voor zitter (ieurtten dringt de tijd. Omroepen maken al afspraken pen r BÉ op basis van de ingediende voorstellen Als voor midden ju ni geen duidelijkheid komt. kim van een nieuwe indeling per 1 oktober geen sprake zijn. De politiek moet in zijn ogen snel aanwijzingen geven. Minister d'Ancona van WVC heeft aan gekondigd dat zij in de binnen kort te verschijnen Pinkstemoti- tie haar mening zal geven. Voor het Commiaaartaat is het nadrukkelijk dc vraag of de door de N< >S g« knzi n wi g n i de financiële problemen op te lossen wH de juiste is. Het strr ven is om ruim 40 procent van de uitgaven uit reclame te be kostigen. De politiek zou ook kunnen kiezen voor een verho ging van dc omroepbijdrage „Het is aan de voüovertegen woordiging om uit te maken of ons publieke bestel voor een overwegend dcH uit omroepbij dragen of vanuit de commeti ie zal worden gefinancierd aldus Geurtsen. Volgens NOS-voorzitter De long is het geen nieuws dat zijn herstructureringsplan in strijd is met de huidige mediawet Vol gens hem heeft dc NOS dal ook steeds betoogd. Het woord is volgens hem nu aan dc politiek. Het minisiene van WVC wilde geen commentaar grven. Ter Veld wil systeem vereenvoudigen aan de onvrede over de nood zaak elke dnr maanden met precies dezelfde gegrvrns op nieuw een formulier tr moeten invullen om kinderbijslag te krijgen Onderzoek heeft gr lerrd dat zeventien procent van de Nederlanders hier zeer onte vreden over is Uit het onderzoek bleek ver der dat meer de helft van de ontvanorrs bet grid direct of in direct besteden aan uitgaven ten behoeve van dc kinderen. Zestien procent besteedt het grid aan huishouduitgaven, elf procent aan grote uitgaven rn nog eens rif procent zet het op de spaarbank. Bijna twee mil- Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken wil af van dc nood zaak om elk kwartaal via een formulier opnieuw kinderbijslag mm m «pa In plaats daarvan wfl de bewindsvrouwe een sys teem waarbij alleen nog wljzi gingen in aantallen kinderen opgrgrven boeven te worden. V erder zou de betaling automa tisch kunnen geschieden Dat zou ook kostenbesparend zijn. Ter Veld schrijft dat in een brief aan de Kamer Ze wfl hel plan binnenkort indienen, zo dat het op 1 januari 1992 kan ingaan Waarschijnlijk wordt het echter een jaar latrr T er Vdd wil een einde maken jaen huishoudens kriigrn jaar ruim 6 miljard gulden Oer*)** Conducteur had spoorwegpolitie moeten bellen UTRECHT GPD De vorige week doodgestoken conducteur heeft waarschijn lijk tegen de instructies in ge handeld, terwijl hij alle techni sche mogelijkheden had om de halsstarrige reiziger veilig aan te pakken. Dat zeggen NS-des- kundigen die niet met name genoemd willen worden. Op woensdag 1 mei was op alle treinen het zogenaamde derde net van telerail gereed, waarmee elke conducteur direct contact kan maken met de cen trale meldkamer van de spoor wegpolitie. Op woensdagoch tend 8 mei werd de conducteur neergestoken. Als een passagier geen kaartje heeft, dient de conducteur vol gens de instructies eerst te pro beren hem alsnog een kaartje tc verkopen. Lukt dat niet, dan moet worden geprobeerd de passagier naam en adres te la ten opgeven. Loopt ook dat vast, dan luidt de instructie: ver mijd confrontatie. Wat de conducteur precies gedaan heeft wordt nog onder zocht. maar er votede een con frontatie: de conducteur zette de trein met de noodrem stil. iptrok. De passagier ductcur daarop met Het gehele spoorwegperso neel wist dat telerail op 3 mei in de lucht was. Het is nog een raadsel waarom de gedode con ducteur daarvan geen gebruik heeft gemaakt. NS willen deze informatie officieel niet bekend maken om de familie van de overleden conducteur te ont zien en dc verontwaardigde conducteurs niet verder boos te maken. „Maar een feit is, dat door de verzwijging van de fei telijke toedracht de discussie over de beveiliging van de con ducteurs een erg oneigelijk en bijna hysterisch karakter heeft gekregen", aldus een hoogge plaatste zegsman van de NS. „er is sprake van een menselijke beoordelingsfout, niet van een fout in ons systeem. De man en zijn familie zijn daar gruwelijk voor gestraft VROM stelt problemen te rooskleurig voor DEN HAAG* ANP De afvalberg Is veel groter dan het ministe rie van VROM zegt. Volgens het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne (RIVM) was er vorig jaar geen 40 miljoen ton afval, maar 52 miljoen ton, zo stelt het instituut in een ontwerp-rapport. Bij het cijfer over de afvalberg over 1990 is VROM uitgegaan van opgaven door di verse overheden en bedrijven. Het RIVM heeft gekeken naar de diverse produktie stromen. Bij deze werkwijze blijken met na me afvalstromen als kantoor- en winkel-af val veel hoger uit te komen dan is aangeno men. Zowel het ministerie als het RIVM gaan uit van een jaarlijkse groei van de afvalberg met ongeveer 2 procent. Minister Alders wil dat in het jaar 2000 het ontstaan van min stens 10 procent afval wordt voorkomen (preventiebeleid) Het afvalbeleid is een van de grootste znr gen van minister Alders. De bewindsman heeft meer dan eens beklemtoond dat Ne derland met de nog steeds groeiende stroom afval „met de rug tegen de muur" komt te staan. Alders wil minder afval, meer hergebruik en zo weinig mogelijk storten. Het beleid op deze punten komt moeizaam van de grond Vorige week kreeg de milieuminister ern stige kritiek van de Stichting Natuur en Milieu over het beleid ten aanzien van che misch afval. Volgens de milieuorganisatie kent het ministerie voor slechts 800.000 ton van de 1,7 miljoen ton chemisch afval per jaar een beleid Dit beleid zou bovendien zwaar tekort schieten. Preventie en hergebruik komen nauwe lijks van de grond, aldus Natuur en Milieu. Talrijke beleidsdoelstellingen die in de afge lopen iaren voor het chemisch ab-al zijn ge formuleerd. zijn niet verwezenlijkt. Hei mi nisterie zou wel voldoende kennis in huis hebben maar te weinig menskracht. Bedrij ven zouden meer geprikkeld moeten wor den. kende werknemers het voortbe staan van het bedrijf in gevaar brengt. Bemiddelingspogingen hebben tot nu toe niets opgele verd. FOTO ANP» ARTHURSASHAAMSf Naar schatting 130 stakende werknemers van het slljpschijven- fabriek Flexovit uit Eibergen pro testeerden gisteren bij het Am sterdamse Okura Hotel. De politie verbood hun de toegang tot het hotel, waar op dat moment de aandeelhoudersvergadering werd gehouden. Voorzitter Ebbink van de raad van commissarissen nam buiten in de regen een petitie van de groep in ontvangst uit hyanden van actie-voorzitster Koos Ru- esink. Inzet van het conflict is het afdwingen van een aanvaardbare winstdelingsregeling. Bij het be drijf wordt al sinds 1 mei gestaakt voor onbepaalde tijd, nadat ook in april twee dagen het werk was neergelegd. De directie meent dat de eis van de bonden en de sta-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3