Feiten Het Friese orakel is terug Tijd voor historisch gebaar Israël Cuba na achttien jaar uit Afrika Joegoslavië Donderdag 16 mei 1991 tod*»* 032-190225 JANINF BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRiSART 'dw' ONNO HA VERMANS PATRICK V Vormgeving RUUD BLOKHUIZEN BAKER GEEFT DE moed niet op, maar de vooruit zichten voor een vredes conferentie zijn niet be moedigend. EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Wiegel op de pu blieke tribune van de Tweede Kamer, bij de presentatie van de regerings verklaring van het huidige kabinet. FOTONFP -PC 6Z6L TüSfeN TIN66 HOOISCHELVEN PlE N)£T KlEltM l<QM COMMENTAAR media, is er meer aan de hand dan alleen maar speculaties. Dat werd bovendien bevestigd door de officiële verklaring van Bolkestein. „Wij verwelkomen de kandidatuur van de heer Wiegel voor het lijsttrekker schap van de WD", zo luidde de eerste reactie. l>ater zwakte Bolkestein dat wel weer af, maar weer iets later meldde de woordvoerder van de WD-frac- tie dat er daar wel degelijk wordt uitgegeaan van een kan didatuur van Wiegel voor een hoge politieke functie. Een terugkeer van Wiegel naar Den Haag zou het politieke krachtenveld danig kunnen ver anderen. Zoals gezegd zal in eerste instantie het CDA een ge voelige klap krijgen. Lubbers is waarschijnlijk geen lijsttrekker meer bij de volgende verkiezin gen en dus zal Brinkman het te gen Wiegel moeten opnemen. Wiegel moet in staat zijn de WD weer boven de dertig zetels uit te tillen. D66 daarentegen hoeft weinig te vrezen van de WD. Uit on derzoek blijkt dat er heel weinig Kroatië beschuldigde Servië de laatste weken van het uitlokken van onlusten, waardoor het le ger moest worden aangemoe digd tot ingrijpen. In zo n situa tie zou de presidentsverkiezing niet kunnen plaatsvinden. Het opzetje mislukte omdat het le ger het hoofd koel hield, al meende de rqinister van defen sie dat de gevreesde burgeroor log reeds was uitgebroken. Die strijd lijkt nu weer een stap dichterbij gekomen. Mesic voorspelt een oorlog nu Kroatië direct uit de federatie wil stap pen. hetgeen de Servische min derheid in de deelrepubliek niet zal accepteren. Slovenië gaat vanaf volgende maand haar ei gen weg als Joegoslavië voor die tijd niet is omgevormd tot 'con federatie van zelfstandige sta ten'. Bosnië-Herzegowina en Macedonië hebben nog geen tijdschema opgesteld, maar zul len zeker volgen. Het is onwaarschijnlijk dat de boedelscheiding zonder bloed vergieten kan geschieden. Het verleden zorgt voor een onover brugbare kloof tussen Kroaten en Serviërs. Beide volkeren zijn met name de massamoorden en bittere onderlinge strijd uit de Tweede Wereldoorlog niet vergeten. Het nationalistische vuurtje is de laatste maanden extra aangewakkerd door de Servische president Milosevic en zijn Kroatische collega Tudj- man. Van hen valt geen wijsheid te verwachten, waardoor voor het leger de verleiding om de macht alsnog te grijpen erg groot wordt. Maar het eveneens langs etnische lijnen verdeelde leger kan het land niet redden. Oos tenrijk heeft Europese bemid deling voorgesteld. Dat lijkt in derdaad de enige mogelijkheid om oorlog te voorkomen. West- Europa, dat bij de problemen in Kuwayt en in het Midden-Oos ten haantje de voorste wil zijn, heeft de afgelopen maanden verbluffend passief toegekeken terwijl het in het de Balkan steeds meer gist en borrelt. Het is tijd voor actie want de Joego- slaven komen er zelf niet meer uit. lien enkele reis voor Hans Wiegel van I>eeuwarden naar Den Haag. Het is voor velen een complete nachtmerrie, maar de achterban van de WD zou de loper uitleggen. Eindelijk zou er weer eens een echt krachtige leider op staan. die het liberale gedachtengoed weer in de vaart der volkeren zou kunnen opstoten. een enorme populariteit bij het Nederlandse volk. De vraag, die ook na een giste ren inderhaast door Frits Bolke stein belegde persconferentie, nog niet is beantwoord: Komt Wiegel nu terug naar Den Haag of niet? Wiegel is er een meester in die vraag onbeantwoord te laten, maar met een duidelijke suggestie dat het niet uitgeslo ten is. In de tien voorbije jaren heeft hij op gezette tijden de deur naar Den Haag op een klein kiertje laten staan. Het verschil tussen die uitspra ken en het televisie-interview van afgelopen weekeinde ligt dan ook vooral in de grootte van de kier en het rammelen van de deur in haar hangsels. Het is overduidelijk dat hij nu iets enthousiaster reageerde op de onvermijdelijke vraag dan in het verleden. En het is ook over duidelijk dat Wiegels Friese pe riode bijna voorbij is. Welkom Gezien de serieuze reactie van Bototrin op de berichten in de kiezersuitwisseling is tussen D66 en de WD. D66 haalt zijn aanhang vooral bij de PvdA weg. Wim Kok moet niet in staat worden geacht zich tegen het verbale geweld van Hans Wiegel te weren. Dót zou kun nen leiden tot een politiek krachtenveld, waarin het CDA de grootste partij blijft, direct gevolgd door de drie ongeveer even grote fracties van WD, PvdA en D66. Frits Bolkestein heeft tenslotte een ernstige politieke fout ge maakt door nu al aan te kondi gen dat hij zich zal terugtrekken als Wiegel lijsttrekker wil wor den van de WD. Politieke kop stukken die aankondigen te zul len vertrekken, verliezen on middellijk veel van hun invloed. Mocht Wiegel alsnog besluiten niet te willen terugkeren in de landspolitiek, dan zal de WD toch nog moeten omzien naar een andere leider. Geen enkele partij kan de verkiezingen in met een lijsttrekker die ook in zijn eigen ogen tweede keus is. Joegoslavië heeft gekozen voor de chaos. De weigering van Ser vië, Montenegro en de Servi sche provincies Vojvodina en Kosovo om de Kroaat Mesic tot Cresident te kiezen, heeft het ind in een constitutionele cri sis gestort. Sinds middernacht, toen Mesic de taken van de Ser viër Jovic had moeten overne men, zit Joegoslavië zonder staatshoofd en opperbevelheb ber van het leger. Vier deelrepublieken, met Kroa tië en Slovenië voorop, sturen aan op een andere staatsvorm voor de Balkanstaat. De als pragmatisch bekend staande Mesic voorspelde dan ook dat hij wel eens de 'laatste presi dent van Joegoslavië' zou kun nen worden. Dat was voor Ser vië en op de achtergrond het federale leger voldoende aanleiding om zijn verkiezing te blokkeren. Servië en het leger verliezen aan macht en invloed bij het uitkleden van de huidige federatie en zijn daar dus tegen. De geruchten en speculaties doen in Den I laag weer volop de ronde, nu de Friese (Commis saris van de Koningin zijn mo gelijk komende vertrek uit 1 .eeuwarden heeft aangekon digd i ent wis ei sen televisie- interview, afgelopen zondag, dat de harten van vele politici sneller deed kloppen. Vervol gens deed het daghlad Het Pa rool er gisteren nog een schepje bovenop door te berichten over een afspraak tussen de huidige en voormalige leider van de WD, Botateln en Wiegel En het waren niet alleen WD- harten die op hol sloegen. Ook bij het CDA en de PvdA waren enige ritme-stoornissen te be speuren. Dat is niet verwonder lijk. Het CDA heeft in de afgelo pen jaren, door de volstrekte chaos binnen de WD, een groot aantal kiezers bij de liberalen kunnen weghalen. Kiezers die vermoedelijk voor een groot deel in de liberale moeder schoot zouden terugkeren, als Wiegel het roer weer in handen Polarisatie Maar ook de PvdA kan er niet gerust op zijn dat de ouderwet se polarisatie, die met de komst van Wiegel ongetwijfeld haar rentree in de politiek zal maken, gunstig voor haar zal uitwerken. De Friese liberaal staat erom bekend de zaken bij hun naam te noemen. En gezien de laatste enquêtes geniet hij nog steeds LUPIN «HANS JACOBS Als een onvermoeibare brand weerman blijft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Baker proheren om de overal in het Midden-Oosten opvlammende verzetshaardjes tegen zijn vredesplan te blus sen Baker bezoekt voor de sier de keer in korte tijd de hoofd rolspelers in het conflict. Hij wil liefst volgende maand nog een vredesconferentie beleggen Na de Golfoorlog had Baker de verwachting dat Israël en de Arabische huurlanden plooi baar zouden zijn. Althans dat ze ontvankelijk zouden zijn voor nieuwe Initiatieven. Dat valt aardig tegen. Baker geeft de moed niet op, maar de vooruit zichten zijn niet bemoedigend. I )aar heeft de steun van zijn Sovjet collega Bessmcrtnych, die in het voetspoor van Baker het Midden-Oosten doorkruist, niets aan veranderd De grootste dwarsliggers zijn Is raël en Syrië, en in mindere ma te Saudi Arabië. l erwijl de Pa- lestiinen, Jordanië en Egypte hebben beloold aan tafel aan te huh 'Ti. sirii het mo Bikte inoütenm Saudi Arabië wil eigenlijk niet bij het proces worden betrok ken. IX* machthebbers in Riyadh geven tot woede van de Amerikanen de voorkeur aan een plaats in de coulissen. Stank voor dank. is de reactie in Washington, dat nog bezig is de 500.000 man troepen lenig te trekken die het woestijn en oliekoninkrijk met in/et van ei gen leven hebben venhiiigd. Inmiddels zijn de Saudi s iets bijgetrokken. Ze willen samen met de andere Golfstaten nu wel als waarnemer aan een vre desconferentie deelnemen. Israël vindt dat maar niets. Geen waarnemers, maar deel nemers hebben we nodig, luidt het terechte commentaar in Je ruzalem. Israël heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat er met de Arabieren direct zaken moeten worden gedaan. Sinds het historische bezoek van de Egyptische president Sadat aan lenizalem in 1978 wordt reik halzend uitgekeken naar de komst van de volgende Arabi sche leider die bereid is Israël te erkennen. Dan pas is leruzalem bereid tot een serieus gesprek. Niet eerder. Het plan van Baker roept daar om ook maar weinigenthou- M.ismr op Mi IS bang om ti| dens zo n conferentie in het nauw te worden gedwongen wanneer de Arabische landen als blok optreden, en de Sov jetunie en Amerika concessies proberen af te dwingen. Een ce remoniële openingszitting kan er nog mee door desnoods mm ten wimnm van de Vei enigde Naties en van de EG maar daarna moet het échte onderhandelen en fietit comité verder gaan. Aan het wispelturi ge en met meerdere tongen sprekende Europa heeft Israël erder geen boodschap. I5e VN hebben, sinds er de zionisme is racisme resolutie werd aange nomen. geen enkel krediet in Jeruzalem. Tactisch Syrië wenst juist een sterke rol voor de VTV President Assad wil om binnenlands politieke rede nen de Amerikanen zoveel mo gelijk bulten de deur houden Zijn steun voor de geallieerden was in de (ïolfoorlog vooral een tactische zet. Vijand en rivaal Irak werd aan 'Eerst de slager (Saddam Hussein), toen de bakker (James Baker), ga naar huis lastpak'. De mening van deze Israëliërs over de plannen van minister Baker voor een vredesconferentie in het Midden-Oosten is dui delijk. FOTO Afp•SVaMMCR11RANP gepakt, het was handig om daar dank daarvoor van het imago vanuit de tweede rij in een als terroristenland verlost te leunstoel bij toe te kijken en als worden. Ondertussen kon Assad dan ook even zijn gang gaan in buurland Libanon. Dat werd zonder de retoriek die Saddam Hussein gebruikte voor de be zetting van Kuwayt, even effec tief ingelijfd. Met stilzwijgende instemming van Washington. Assad wil bovendien pas aan schuiven als Israël bij voorbaat toezegt de geannexeerde Golan- hoogten terug te geven. De Go lan werd in 1967 tijdens de Zes daagse oorlog door Israël ver overd nadat de Syriërs vanaf de strategische hoogten jarenlang de joodse nederzettingen langs de lordaan hadden bestookt. Assad weet dat de Israëlische regering zo n toezegging vooraf nooit kan doen. Bessmertnych heeft Syrië tot tweemaal toe niet op andere ge dachten kunnen brengen. Zijn voorganger Sjevemadze heeft al voorgesteld landen die niet in- st hikkehjk zijn met VN-sancties daartoe te dwingen. Voor de Sovjetunie ligt daar een schone taak, al moet invloed van de Sovjets in het rijk van Assad niet worden overschat. Koppig Baker overweegt nu maar een conferentie te beginnen zonder Syrië, maar daarmee is succes nog niet verzekerd. Israël is niet minder koppig dan Syrië. Het wil zeggenschap over de sa menstelling van een Palestijnse delegatie (als onderdeel van die van Jordanië), geen rol voor de VN en EG. geen voorwaarden vooraf en slechts één zitting. En om aan te geven dat er voor die tijd geen duimbreed wordt toegegeven, worden her en der op de Westelijke Jordaanoever weer nieuwe nederzettingen ge sticht Op die manier houdt premier Shamir zijn achterban ook tevreden, want die vindt dat praten alleen al te ver gaat. Ju- dea en Samaria horen bij Eretz Israel, het joodse stamland. Daarin is geen ruimte voor een Palestijnse staat, hoe die er ook moet uitzien. Shamir wil niet de geschiedenis ingaan als de premier die land heeft weggeven. Tegelijk geeft zijn handelen aan dat hij niet veel manoevreerruimte heeft. Als hij toegeeflijk is, verliest hij zijn regering. Al biedt het aan bod van rivaal en oppositielei der Peres hem in dat geval te steunen (en aan een meerder heid te helpen) mogelijkheden. Baker kan de zwarte piet dus net zo goed in Jeruzalem op ta fel leggen, maar een vredescon ferentie zonder Israël is niet mo gelijk. Shamir beseft dat maar al te goed. Hij mist echter de visie en het leiderschap om net als Sadat dertien jaar geleden een dramatisch en historisch gebaar te maken. Door te kiezen voor vrede en een plaats voor de Pa- lestijnen. Zo n erkenning niet uit zwakte, maar vanuit de door de Golfoorlog versterkte politie ke positie van Israël kan de noodzakelijke impuls geven aan het vredesproces. Eigenlijk hoeft Shamir niet meer te doen dan de conferen tie an sich te aanvaarden. En geen vraagtekens zetten bij de samenstelling van de Palestijnse afvaardiging. Voorwaar geen Ie vensbedreigende concessies Als Jeruzalem daartoe niet bereid is. rest Baker weinig anders dan hetzelfde doel met andere mid delen te bereiken. De miljar denhulp van de Verenigde Sta ten kan als hefboom dienen als het gezonde verstand het laat afweten. Het mag niet zo zijn dat nu niets meer gebeurt. LONDEN OBINAA ANYADIKE IPS-CORRESPONDENT Nadat in april het laatste batal jon Cubaanse militairen Congo verliet, zal per 1 juli ook Angola de laatste 12.000 Cubaanse sol daten zien verdwijnen. Dit bete kent het einde van achttien jaar gewapende aanwez.igheid van Het Caribische eiland in Afrika. De rol van de Cubaanse briga des is uitgespeeld nu de econo mie van het land barre tijden doormaakt, de Koude Oorlog voorbij is en het Afrikaans soci alisme op de meeste plaatsen plaats heeft gemaakt voor „pragmatisme". Op het hoogte punt van de Cubaanse militaire inmenging aan het eind jaren van de jaren zeventig, telden de Cubaanse troepen in Afrika liefst 50.000 man. gelegerd ver van elkaar verwijderde landen als Etiopië, Angola en Guinee- Bissau. De steun van Cuba aan de Afri kaanse geestverwanten begon in het begin van de jaren '60. vlak na de revolutie tenslotte „vloeit er Afrikaans bloed door onze aderen", aldus president Fidel Castro. Voor de beide su permachten had Afrika in die dagen weinig prioriteit; Cuba sprong in het gat. Begonnen als humanitaire en technische bij stand. nam de hulp in 1963 voor het eerst een militair karakter aan. toen het land Algerije steunde in een grensoorlog met Marokko, Nergens is de Cubaanse aanwe zigheid van beslissender bete kenis geweest dan in Angola. In november 1975, kort na het abrupte vertrek van de Portuge zen. werden 20.000 militairen overgevlogen om steun te bie den aan de in het nauw geraak te communistische MPLA, een van de drie bevrijdingsbewegin gen die de macht van de Portu gezen wilden overnemen. Met Cubaanse hulp slaagde de MPLA erin de door de VS ge steunde coalitie van Unita en het Nationaal Bevrijdingsfront van Angola (FNLA), gewapen derhand bijgestaan door Zuid- Afrika. naar het zuiden van het land terug te slaan. Tot 1989 hield Zuid-Afrika een strook in het zuiden van Angola bezet. Pretoria en Washington hielden vol dat de Zuidafrika nen pas konden vertrekken als de Cubanen naar huis waren. Maar voor de M PI A-regering vormden die juist de enige ga rantie tegen verdere destabilisa tie door Zuid-Afrika. Het was de Cubaanse militaire overwinning bij Cuito Cuavanale die Pretoria ervan overtuigde dat de prijs voor voortgaande betrokken heid te hoog was. Uiteindelijk resulteerde dit in de positieve ontwikkelingen van de laatste paar jaar. De verwoesting die het po tentieel zeer rijke Angola door de oorlog heeft ondergaan is gigantisch. De materiele schade wordt op 33 miljard gul den geschat. Daarnaast z.ijn er honderdduizenden doden ge vallen en kent het land het hoogste aantal geamputeerden van de wereld. Het vertrek van de Cubanen brengt nieuwe pro blemen met zich mee. aange zien samen met de militairen ook enkele duizenden leer krachten. artsen en andere vak lieden zullen terugkeren naar hun vaderland.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2