Sport 'Blindenploeg' komt in beeld Hockeyteam gelijk op met Duitsers in slap oefenduel .v/.f Schermster Osinga nu constanter Donderdag - RHarte 071-161400 MERMAN JOUSTRA* AD VAN KAAM JVA BROUWER 01 KONING AO® ONDERWATER* GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOT ROB VAN D« ZANOEN Emdndoctir MANS SONOERS «T KOOREMAN 25 DE PLOEG VAN Once heeft de Vuelta in feite al m de knip. NIEUWSLIJN Stam in Olympia's Ronde LEIDEN Frank van 'eenendaal. Arnold Stam en Ronald van Tang zijn de amaterwielrenners uit de Leidse die deelnemen aan Olympia's Ronde. Pascal Vergeer moest na het herstel van zijn ploegmaat Jans Koens genoegen nemen met de rol van eerste Vooral de deelname van Stam kwam onverwacht. De coureur van Swift/Casba maakte in Luxemburg indruk met een elfde plaats in het eindklassement van de Fleche du Sud. Bondscoach Piet Kuys nam hem daarop op in de nationale selectie. Olympi a's Ronde begint zaterdag. Schorsing Tsjechische atleten PRAAG - De atletiekbond van Tsjechoslowakije heeft twee op doping betrapte atletes met onmiddellijke ingang geschorst. Het zijn de 26-jarige horden-specialiste Blanka Henesova en de even oude sprintster Renata KubaJova. Zij werden eind april in een trainingskamp bij Praag verrast door een onaangemelde anti- dopingcontrole. Daarbij werden sporen van anabole steroïden gevonden. De nationale atletiekbond zal op korte termijn de strafmaat bepalen. Belgische stadions niet veilig BRUSSEL I Iet Belgische ministerie van binnenlandse zaken heeft gedreigd een aantal voetbalstadions van clubs uit de hoog ste en de tweede klasse te laten sluiten, omdat zij nog altijd niet voldoen aan de door de overheid gestelde veiligheidseisen. Vooral het stadion van de eersteklasser Sint- I ruiden zal vrijwel zeker gesloten moeten worden. Op 27 juli loopt de twee jaar geleden ingestelde termijn af, waarbinnen de voetbalclubs de tijd kregen hun stadions aan te passen. De strenge veiligheidseisen die toen door minister Louis Tobback van binnenlandse zaken werden gesteld, waren het di recte gevolg van een breed onderzoek dat was ingesteld na het Heizeïdrama uit april 1985. Verplichte degradatie Bordeaux PARUS - Bordeaux komt het nieuwe seizoen in de tweede Franse divisie uit. Gisteren werd de verplichte degradatie van de roem rijke club definitief. Het Hooggerechtshof in Parijs stelde de Franse voetbalbond in de door Bordeaux aangespannen be roepsprocedure in het gelijk. De rechter oordeelde, dat op basis van het bestaande regle ment de degradatie van Bordeaux juist is. In het kader van de gezondmaking van het noodlijdende Franse topvoetbal heeft de bond voorgeschreven, dat clubs die in staat van faillissement ko men te verkeren aan het einde van het seizoen automatisch naar de tweede divisie dienen af te dalen. De nieuwe leiding van Bor deaux achtte een dergelijke maatregel illegaal, maar de advocaat van de club kon de rechter daarvan niet overtuigen. Rocher op vrije voeten LYON - Roger Rocher. de vroegere voorzitter van de Franse voet balclub Saint Etienne, is gisteren weer op vrije voeten gesteld nadat zijn gevangenisstraf in hoger beroep was verminderd. Ro cher werd indenijd schuldig bevonden aan zwart-geld-praktij- ken en veroordeeld tot een celstraf van vier jaar. In hoger beroep bracht de rechter zijn straf terug tot drie jaar, waarvan twee jaar en acht maanden voorwaardelijk. Omdat de oud-St.F.tienne-praeses al ruim vier maanden vastzat, kon hij onmiddellijk worden vrijgelaten. Zijn geldboete van bijna 70 mille wegens de fraude werd daarentegen door de rechter ver hoogd tot 275.000 gulden. Milaan wil Olympische Spelen MILAAN - Milaan wil in het jaar 2000 de Olympische Spelen or ganiseren. Het stadsbestuur zal op korte termijn met een officië le verklaring naar buiten treden. Milaan krijgt concurrentie van Beijing,.Berlijn, Manchesteren Sydney. In september 1993 zal hel IOC in Monle Carlo de plaats van handeling kiezen. Once heeft Vuelta al in de blip Rijkelijk bedeeld met dagprijzen waren ze nog niet, de Spaanse wieletprofs in de Vuelta. Tot gisteren scoorden ze slechts vier keer succesvol uit 16 pogingen. Op Alto del Naranaco, een 600 meter hoge berg die over de Asturi- sche hoofdstad Oviedo waakt, was het echter weer eens raak. Daar glorieerde Laudelino Cubino (27) in zijn rood gele kampioenstrui. klassementen heeft de 'gele trein' ook zijn zinnen gezet op de eerste plaats in het FICP- klassement voor ploegen. Dat heeft alles te maken met de filosofie waarmee de Once- formatie is onderbouwd toen die drie jaar geleden van de grond werd getild. De geld schieter is een charitatieve in stelling ten dienste van de blin den in Spanje. Een belangrijke geldstroom heeft Once 50 jaar geleden gecreëerd met een da gelijkse loterij. In het hele land zijn 50.000 verkooppunten, klei ne vierkante hokjes op straat. In de loop der jaren is Once uitge groeid tot een onderneming, die zich niet slechts bezig houdt met het organiseren van een lo terij, maar ook op andere terrei nen activiteiten ontplooit Zo bezit het een kwart van de aan delen van Tele 5 (een tv-sta- tion), heeft men ook een eigen radiozender, heeft men scholen in eigen beheer en zelfs een universitair instituut. Ook zijn er internationale participatie- activiteiten in de oliehandel, verzekerings- en bankwezen. Afgelopen jaar bedroeg de om zet van Once een slordige half miljard gulden. Blinden In 1988 bereikte Manuel Saiz het verzoek van de Once-direc- tie, die in zijn geheel uit blinden bestaat, tot het formeren van een wielerploeg. Saiz kreeg be halve vier miljoen gulden één consigne mee van directeur Jo- sé-Maria Arroyo: het sociale en familiaire karakter van Once moest duidelijk tot uiting ko men. Op basis daarvan selec teerde Saiz ziin renners en viel een topper als Ruiz-Cabcstany bijvoorbeeld af. Saiz: „Once wil de hem als blikvanger. Maar dat heb ik afgeraden. Ruiz Cabesta- ny had niets bij ons te zoeken, die stelt zich boven anderen op- Wie wel de ballotage door CORRESPONDENT GRD Hij had het meest te verduren van veteraan Marino Lejarreta (34), de nummer twee van het klassement die voor de tweede achtereenvolgende maal zijn zegedrift zag beteugeld. De Bas- kische veteraan, bijgenaamd 'de nooit brekem hield aan zijn ultieme aanval slechts een handvol seconden winst in het algemeen klasse ment over. Melchor Mauri moest in zijn gele trui door de inspanningen van Lejaneta, nota bene zijn ploeggenoot, weer een veertje laten. Nog altijd lijkt zijn lei derspositie evenwel tamelijk ge ruststellend. Niettemin riep het offensief van Lejarreta tactisch gezien enkele vraagtekens op. Ploegleider Manuel Saiz vond de actie van de populaire Bask echter verantwoord „Marino moet ervoor zorgen dat hij zo veel afstand neemt van Indu- rain. zodat hij als buffer kan fungeren voor Mauri" Er is weinig reden om Saiz' uitleg in twijfel te trekken. Col lectiviteit staat bij hem hoog in het vaandel. De teamprestatie telt bij hem meer dan individu ele hoogstandjes. Die zijn na tuurlijk mooi meegenomen. m4ar de jongens van Saiz ple gen zich in de eerste plaats te richten op ploegenklassemen- ten. Voor dit jaar is het Grote Doel het winnen van die klasse menten in de Vuelta, Giro en Tour. Plan Tot dusver verloopt alles vol gens plan, want de Vuelta heeft Once in feite al in de knip. Vorig jaar gjng dat supertrio op het nippertje de mist in, want toen bleek LeMonds Z-ploeg over een afstand van 3448.8 kilome- paf 14 (veertien) se- sneller. Behalve die Cubino gaat over de finish in de zeventiende etappe van de Vuelta stonden waren jongens als Mel chor Mauri. Eduardo Chozas. Anselmo Fuerte. losé-l-uis Vil la- nueva. de broers Diaz Zabala en - het boegbeeld van de ploeg - Marino l-cjarreta. Razendsnel ontwikkelden zij zich tot een hecht collectief, dat dit seizoen voor acht miljoen op de begro ting staat. Om het Once-belang te accentueren werd in de per sonele sfeer de blinde masseur Miguel-Angel Rubio binnenge haald. Saiz: „Op die manier moesten de blinden zich be trokken voelen bij onze ploeg" Rubio werd overigens niet al leen op basis van zijn handicap in de wielerploeg opgenomen. Als masseur heeft hij een grote naam in Spanje sinds hij een paard van Koning juan Carlos van kreupelheid heeft verlost. Bijzonder Masseur Rubio mag dan een bijzonder iemand zijn, Manuel Saiz is dat evenzeer. Zijn ver schijning doet denken aan die van ex-amateurcoach Andre Boskamp in Nederland Beiden beginnende dertigers die een geheel eigen visie uitdragen. Eentje die niet door de praktijk van net métier wordt gedragen, maar is gestoeld op weten schappelijke kennis Zo heeft Saiz voor zijn opleiding tot le raar lichamelijke opvoeding een scriptie geschreven die als titel meekreeg: „De techniek van het trainen en de preparatie van een wielrenner". Gelijk de CIOS klant Boskamp werd 'stu diehoofd' Saiz (32) door zijn collega ploegleiders aanvanke lijk met de nek aangekeken. En om de parallel nog even door te trekken: evenals Bos kamp was Saiz in de jaren tach tig een veel bekritiseerde bondscoach der amateurs. „De heren wensten me nog niet eens te groeten. Maar gelukkig hadden mijn renners meer ver trouwen in me. Ze zagen dat ik 365 dagen per jaar voor hen werkte en niet negen maanden zoals de gewoonte is Verder hen ik open en eerlijk en bcnik ook nog eens een perfectionist Buitenbeentje Inmiddels heeft het builen beentje Manuel Saiz. bewezen dat ie het vak. zoaLs dal hei t. heel aardig beheerst. Er is geen pliMg dia di h op M n wtȧ progressie kan beroepen als die van Saiz. Once is een verbazing wekkende successtory. Het heeft zich in twee jaar tijd opgt- werkt tot de beste ploeg van Spanje en een der hesten ter wereld. En hoewel het teamas peet voorop staat, trekken de renners van Saiz nu ook indivi dueel de aandatht. Dit jaar won Maun de Ronde van Valencia, Diaz Zabala (Herminio) de Tir- reno Adriatico en Villanueva de Ronde van Murcia. En het moet vreemd lopen als zondag ook de Ronde van Spanje niet wordt buitgemaakt Het zij door Mau ri. het zij door zijn naaste Nederlandse schermsters die de wereldtop wilden bereiken, hebben nooit geweten waar ze aan begonnen Daar is met de komst van Pemette CKinga ver andering in gekomen De 24-ja- nge Voorburgse ondervond aan den lijve hoe moeilijk het is en wat het kost je internationaal met de bevoooechten te kun nen meten Inmiddels is ze. na winst vo rig laar in het Masters toernooi in Budapest en onlangs in de wereldbekerwedstrijd van Sao Pauk), de tijd van uitschieters voorbij. Ze werkt keihard om een constant, hoog niveau te bereiken, de tweede fase die moet voeren naar de Olympt sche Spelen van Atlanta in 1996 waar degrnsc hermen voor vrouwen er waarschijnlijk echt zal bijhoren. Toch is het de vraag of tv /a terdag in Houtrust Sport hij de strijd om de Neerland 1 rophee de eerste oogst voor eigen pu bliek kan binnenhalen V orige week raakte Osinga in Zürich geblesseerd aan de arm. Het zal haar in Den Haag niet van de loper houden. door mijn arm niet meer strrfc ken Ik ben direct gestopt, want dit toernooi en binnenkort ren Italiaans World Lup-cvcnement zijn belangrijker. Met fysiothe rapw hoop ik het te redden Ik doe zeker mee want ik vod me in vorm. De training moet be perkt blijven tot lopen, maar het is soms zo slecht nog niet even van de mat af te zijn. Dan ben je des te gretiger /ei Osinga hoopvol De dochter van schaatsbond- directeur Jurfen Osinga. die haar judo ontraadde en sche» men aanbeval, legt onmiddellijk een vinger op een andere zere plek De medische begeleiding, een onderwerp waarover tv vo rige wec k nog als lid van de Ne derlandsc atleten om missie over vergaderde „In Zunch was het slecht geregeld Zelf ben ik helemaal niets gewend. Ik heb het nog nooit meegemaakt dat een Nederlandse m hermploeg een dokter of fysiotherapeut kon meenemen. Dat zou bij SPORT OP TV F (oris Jan Boveiander (rechts) scoorde gisteren in het oefenduel met Duitsland dat in e digde. AMSTE1VEEN Nederland en Duitsland hebben elkaar in een pretentieloos oe fenduel gisteravond in even wicht gehouden: 2-2. In het koude en vrijwel lege Wagener stadion van Amstelveen scoor den Klein Gebbink en Boveian der (uit een strafcomer) voor Oranje. Beide teams waren gehandi capt door het ontbreken van de spelers, die in het Pinkstcrwcek- einde voor hun clubs in Wasse naar in het toernooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen spelen. Bij de Duitsers waren ausputzer en strafcomer man Fischer. Brinkmann en Becker afwezig. De vermaarde Blöcher, die 3 april in Krefeld (2 1 voor Nederland) nog wel meedeed, heeft onlangs beslo ten zijn loopbaan te beëindigen. Nederland deed het zonder de HGC-spders. van wie normaal gesproken Delis&en en Wete- rtngs in de basis staan Van 't Hek bleef met een knieblessure aan de kant Bondscoach Bianchi toonde zkh na afloop nogal verbolgen over het slappe begin van Ne derland. dat al na vijf minuten met 0-1 achter kwam door een treffer van Hilgers. „Dat moet straks in Parijs niet gebeuren, want dan kunnen we het wel vergetenzei hij. Over het optreden van doel man Frank I-ristra, een van dc felste opposanten van Bianchi eerder dit jaar. had de bonds coach ook weinig goede woor den. Leistra werd in het begin van de MMdl Mft ÓQOt (ftt jonge Duitse scheidsrechter Hissenauer met een gele kaart naar de kant gestuurd wegens aanmerkingen op de leiding „Wat hebben dat soort fratsen nou voor zin in een dcrgeli|k oefenduel7 vond Bianchi. die De Rooij in het doel zette en leistra liet zitten Pas een kwartier voor tijd kwam Nederland, dal Van den Honert en Bnnkman in ideale situaties zag missen, op gelijke hoogte door een fraai doelpunt van Klein («ebbink. Direct daarna gaf Blunck de Duitsers echter weer een voorsprong. Boveian der had met een ouderwetse strafcomer echter hei laatste woord (2-2) 9 00 ZO 00 Sewtnai «w PMHStMB 0 0OZ1 OOSoorfw» AutMOVT "O* tr OZVZO JOWtar Spam Nam C«nu ISOS I IS J0 17 1 Voor New Classics ga je naar het leukste woonhuis van Nederland. .'"V SCOREBORD Klassieke zitters in een modern stof jasje gestoken met Happy Living volg je de trend even nauwkeuriger Boulevard Hoge Rijndijk. Zoeterwoude. Telefoon 01714- 16699 BOULEVARD HOGE RIJNDIJK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25