Economie 'Benijdenswaardige' Pöhl kampt met tegenslagen Goudmijn Kuwayt blijkt Fata Morgana Internatio-Müller probeert aandeelhouders te paaien Donderdag 16 me. 1991 JANINE BOSMA veftali»* LUUTJE MEMANTSVWOAJFT TOKYO IS nog steeds de duurste stad ter wereld blijkt uit onderzoek van het Zwitserse bureau Cor porate Resources Group. Goedkoopste stad is Quito in Ecuador DE AMERIKAANSE pres dent Bush wil China de status van meest-begun- stigde handelspartner la ten behouden, ondanks Pekmgs schending van de mensenrechten NIEUWSLIJN Kleinnood: geen geld, wel succes DEN HAAG JANINE BOSMA 'Verdiend' is er vorig jaar slechts 14.000 gulden. Toch mag de Stichting Kleinnood. die gisteren in Den Haag de jaarcijfers pre senteerde. zichzelf een succes noemen. Sinds 1979 adviseert de stichting belangeloos noodlijdende ondernemingen uit het midden- en kleinbedrijf (mkb). De 'winst' is haar geschonken door de bedrijven die de vruchten van de adviezen van de stichting plukken. In totaal hebben 1.500 ondernemers bij het groepje oud-zakenlui aangeklopt om hulp. Nog geen tientje per ondernemer dus, maar geld speelt dan ook geen rol. ,,De Stichting Kleinnood bestaat uit oud-ondernemers die blij zijn dat ze zich nog enkele dagen per week nuttig kun nen maken. Zo vallen ze na hun pensioenering niet in een zwart gat", zegt stichtingsdirecteur ir. J. C. Booijen. Te weinig winst grootste probleem De stichting werd in 1979 in het leven geroepen door oud-on dernemer prof. ing. Ian Kleveringen bestaat inmiddels uit 165 gepensioeneerde zakenmensen, onder wie „heel wat zware jon gens", aldus Booijen. De organisatie is uitsluitend bedoeld voor bedrijven die dus danig in de financiële problemen zitten dat ze niet in staat zijn een consultant te betalen. Van de 1.500 cliënten in 1990, kampte 70 procent met onvoldoende of zelfs helemaal geen winst. Tekenend was het dat de presentatie van de jaarcijfers slechts door een handjevol belangstellenden werd bijgewoond. Hoewel het aantal cliënten de afgelopen jaren gestaag groeit, hebben nog altijd veel kleine en middelgrote bedrijven nog nooit van de stichting gehoord. En dat moet veranderen, vindt het stichtings bestuur. Die onbekendheid kan namelijk tot gevolg hebben dat een bedrijf in moeilijkheden te laat van het bestaan van het con sultatiebureau hoort. „En dan is er ook voor ons geen redden meer aan", aldus Booijen. Een ondernemer hoort doorgaans via de Kamers van Koop handel (KvK) in zijn regio over de stichting. Actieve KvK's, zoals die in Haarlem en Nijmegen, bezorgen de stichting veel werk. In Maastricht daarentegen, heeft de stichting nauwelijks iets om handen. Geen zin in maandenlang werk Van 14.000 gulden winst („Andere jaren was het nog minder") kan je een adviesbureau uiteraard niet draaiende houden. De stichting wordt dan ook al sinds de oprichting gesteund door het bedrijfsleven, zoals Shell Nederland en de Rabo-bank (hoofdsponsors), Philips. Unilever en het Verbond van Neder landse Ondernemingen. Ook het ministerie van economische zaken draagt financieel bij. De wijze van financiering is niet het enige verschil met de commerciële consultatiebureaus. Ook de werkwijze verschilt aanmerkelijk. Booijen: „Onze adviseurs nemen geen maanden de tijd om een bedrijf door te lichten. Daar hebben ze geen zin meer in. Vijftien bezoeken aan een bedrijf is toch wel een maxi mum." Dat kan ook makkelijk. De adviseurs zijn als gevolg van hun enorme ervaring instaat snel de vinger op de zere plek te leggen, aldus Booijen. Een schriftelijk eindrapport is ook uit den boze. Het eindad vies wordt gewoon aan het betreffende bedrijf in een afrondend gesprek meegedeeld. „Dat werkt ook veel sneller", zegt stich tingscoördinator mr. J. P. Reinders. Snelheid staat voorop, bena drukt hij. „We komen binnen 48 uur en streven naar 24 uur." Bundesbank-president zorgt voor nen euze stemming Somberheid dringt de financiële markten van Frankfurt binnen. Aanhoudende geruchten dat de president van de Bundesbank, Karl Otto Pöhl, ontslag wil nemen, zorgen al enkele dagen voor een nerveuze koers van de D-mark. Aan die onrustige stemming lijkt Pöhl nog voor een deel te hebben meegewerkt, door tot vanmiddag te zwijgen over zijn toekomst. PETER TORDAY schatting van het begrotingste kort en zijn vroege oppositie te gen belastingverhoging, heeft de Idoof tussen de bankpresident en de bondskanselier alleen maar vergroot. De kwestie waar de Bundesbank- president zich het meeste zorgen over maakt, zijn de voorstellen voor hervorming van de politiek puin- onafhankelijke Raad van de Bun desbank. Wat er uiteindelijk ook nog de krachtige wordt besloten, vast staat dat het Het nieuws dat Pöhl mogelijk af- lobby van de Bundesbank tegen door het Duitse parlement tot wet treedt kwam voor bijna de gehele de voortijdige instelling van een wordt verheven, met alle gevol- financiële wereld als een verras- Europese centrale bank. In plaats gen vandien voor de macht en de sing, 's Werelds meest dominante van krachtige steun kreeg Pöhl autoriteit van de Bundesbank in centrale bankpresident heeft im- slechts vaagheid van de regering zowel binnen- als buitenland, mers de benijdenswaardige posi- jn Bonn. Een aantal van de regionale cen- tie als de onafhankelijkste van alle Bovendien heeft Pöhl zijn gebrek trale banken willen het aantal ze- nationale bankpresidenten. Bo- aan respect voor de economische tels in de raad uitbreiden tot 23 vendien vervult hij ook nog eens kwaliteiten van Helmut Kohl leden door het aantal centrale een centrale rol in het vormgeven nooit onder stoelen of banken ge- staatsbanken te verhogen THE INDEPENDENT kele maanden geleden hoop'" i da het embryo nale Europese bankstelsel. Waarom zou hij weg willen? Met zijn 61 jaar kan deze buiten gewoon zelfverze kerde, stadse cen trale bankpresi dent er gewoon genoeg van heb ben. In plaats van tot eind 1995, wanneer zijn tweede termijn van acht jaar af loopt, te blijven zitten wil hij mis schien nog een paar jaartjes wat anders. Het afgelopen jaar is voor Pöhl niet best geweest. Hij verloor de strijd 16 Pöhl be schouwt dit plan als veel te onprak- tisch. Hij denkt dat het de autori teit van de presi dent verzwakt. En omdat de nieuwe afgevaardigden uit het econo misch in puin lig gende Oosten ko men. bestaat het risico dat ze voor een rustiger mo netair beleid zul len stemmen, ter wijl de schok van de eenwording De hele financiële wereld wacht sinds dinsdag met spanning op de waarschijnlijk be verklaring die Pöhl vandaag aflegt over zijn mogelijke aftreden. tekent dat er ho- Dinsdag weigerde de Bundespresident (links) nog in te gaan op de gere Duitse rente- hardnekkige geruchten «rorOAP tarieven in het verschiet liggen. Pöhl heeft ge stoken. Dat geldt in het bijzonder dreigd met aftreden als het .tinglit ,0__. tachtig als bondskanselier zijn scherpe kritiek op de manier Niet dat hij lijdzaam ai wacht. De Kohl. Verbitterd noemde de Bun- waarop Kohl de eenwording af- bankpresident heeft inmiddels de despresident de eenwording en- handelde, diens grove onder- tegenaanval ingezet met een Bundespresident Kari Otto Pöhl: verbittering over eenwording n de Duitse monetaire eenwor- voor de moeizame belastingher- stel van de regionale centrale ding, die hij veel minder snel wil- vormingen van de jaren tachtig, banken steun krijgt van Bonn. voorstel om het aantal staatsaf- gevaardigden in de raad te ver minderen tot acht. Zo wordt voorkomen dat Oost-Duitsland. dat voor slechts 8 procent bij draagt aan het bruto nationaal produkt. teveel in de melk te brokkelen krijgt. Pöhl heeft vaak een uitgesproken mening. Dus als hij vandaag zijn aftreden niet bekendmaakt, kan hij van de gelegenheid gebruik maken om zijn actie voor een kleinere, meer gestroomlijnde raad kracht bij te zetten. De meeste waarnemers van de Bundesbank bezien het voorstel tot uitbreiding overigens met af schuw. Meer raadsleden z^l de uitvoering van het binnenlandse monetaire beleid alleen maar belemmeren. Internationaal be tekent het bovendien een ver zwakking van de macht van de president Op de internationale financiële markten wordt Pöhl zeer hoog aangeslagen. In veler ogen is hij invloedrijker dan Alan «reen span van di kc bestuur Ie banken. Geen enkele poging monetair beleid of wisselkoersen op elkaar af te stemmen redt het zondei do steun Httang kwam Pöhl zelfs in opstand te gen een pleidooi van president Bush om de Duitse rentetarieven te veriagen Pöhl is regelmatig het doel van kritiek uit loonden en tegenwoor dig ook uit Washington omdat hij de rentetarieven hooghoudt. Toch realiseren beide ministeries van financiën zich onvoldoende dat Pöhl meer internationaal ge richt en pragmatischer is dan zijn voorgangers. De hoge rentetarieven baren zorg. Ze hebben hert uitzicht op de Duitse economie vertroebeld en dinsdag waarschuwde de lei der van coalitiepartner FDP. graaf Otto Lambsdorff. voor het ..groeiende gevaar van de reces Ondanks de schnk waarmee Po- hls mogelijke aftreden wordt be zien. bestaat er een vaste over tuiging dat de Bundesbank on verzettelijk campagne zal blijven voeren tegen de inflatie, wie er ook aan het roer staat Van degenen die worden getipt als opvolger van Pöhl is Hans Tieimever de meest kansheb bende Tot hij vorig jaar plaats nam in de raad van de Bundes bank was Tietmcyer een hoogge plaatste internationale functio naris bij het ministerie van fi nancicn en kohls persoonlijkr boodschapper over de Duitse monetaire unie Als topambtenaar werd T let- meyrr door Pöhl als rivaal bc handeld. Misschien terecht, hoe wd hij zelf elf jaar geleden vanuit precies dezelfde post op het mi nisterie van financiën naar de bank kwam. ROTTERDAM CPD Moet je van een conglomeraat een nieuw en nog groter con glomeraat maken? Voor voorzit ter drs. M. Thomassen van de Raad van Bestuur van Intema tio-Müller is het antwoord op deze vraag klip en klaar 'nee'. Op de jaarvergadering van aan deelhouders van Intematio maakte Thomassen gisteren nog eens duidelijk dat hij, de rest van de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen vooralsnog afwijzend staan te gen de fusiepogingen van het handelsconcern Hagemeyer. Een ruime meerderheid van de aandeelhouders neigt echter naar een fusie met Hagemeyer. Het commissionairshuis Van Doom Trust, dat ruim 15 pro cent van de lntematio-aandelen in handen heeft, maakte er geen geheim van dat het de fusie toe juicht. „Wij zijn alle bezorgd om de toekomst. Wij zijn verheugd dat een financieel sterk bedrijf als Hagemeyer zich heeft aan gediend. Het samengaan zal een grote verbetering van de re sultaten geven", aldus Van Doom. Samen met wat andere fusie-voorstanders en het pak ket aandelen (42,3 procent) van 'overvaller' First Pacific (groot aandeelhouder van Hagemeyer) zou zo'n 60 tot 70 procent van de aandeelhouders chter de sa mensmelting met Hagemeyer staan. Thomassen probeerde de aan deelhouders gisteren dan ook verwoed op andere gedachten te brengen. „Een fusie met Ha gemeyer zou een stap terug be tekenen. omdat daardoor een nieuw conglomeraat zou ont staan met een relatief groot aantal kernactiviteiten die wei nig of geen onderlinge samen hang hebben. Hagemeyer is na melijk op geheel andere terrei nen werkzaam dan Intematio- Müller." Het Intematio-bestuur vindt dan ook dat de eigen reorgani satie het beste spoor is om op voort te gaan. Zoals bekend heeft het bestuur vorige maand aangekondigd dat het concern zich versneld zal herstructure ren. Het zal zich beperken tot „twee welbewust gekozen werk gebieden": installatietechniek en distributieve groothandel. Alle andere activiteiten, onder meer de haven- en transportbe- langen, worden afgestoten. Een stemming over het al dan niet samengaan met Hage meyer was gisteren nog niet aan de orde. Cruciaal wordt de uit komst van een onderzoek door de ABN-Amro naar de voor- en nadelen van de fusie. Dit onder zoek. op verzoek van Hage meyer, wordt volgende maand afgerond. Gierige Kuwayti 's draaien bij wederopbouw iedere cent tien keer om THE INDEPENDENT Kuwayt als goudmijn voor aan nemersbedrijven. Dat was de droom die bij veel ondernemers leefde in februari, nadat Irak het oliestaatje met de staart tussen de benen had verlaten. Maar nauwelijks drie maanden na de bevrijding is duidelijk dat het aantal grote contracten beperkt is en bovendien nog even op zich zal laten wachten. De we deropbouw zal waarschijnlijk over minstens zes jaar worden uitgesmeerd. Terwijl de Golfcrisis voortduur de, bleven de schattingen van de kosten voor het weer op de been helpen van het land stij gen. Er werden zelfs bedragen van tweehonderd miljard dollar en meer genoemd. De verwach te miljardenorders voor de we deropbouw van het emiraat werden gezien als 'reddings boei' voor westerse bedrijven die in de problemen waren ge komen als gevolg van de reces sie in de VS en Groot-Brittannië en de wildgroei van de tachtiger jaren. Maar toen de grondoorlog be gon. viel de droom in duigen. Al snel werd duidelijk dat Kuwayt- Stad niet met de grond gelijk zou worden gemaakt. Alleen de onthutsende, moedwillige ver nietiging van de olievelden overtrof alle verwachtingen. Een 'vandalisme' dat overigens het proces van wederopbouw alleen maar heeft bemoeilijkt, f )e langdurige derving van olie-in komsten heeft Kuwayt beroofd van een belangrijke flnancie ringsbron voor de wederop bouw. IX- speciale deskundig heid die nodig is voor het dich ten van oliebronnen is tot een handjevol bedrijven beperkt. Bovendien weerhoudt de milieuvervuiling gevluchte Ku- wayti's ervan naar hun land te rug te keren en serieus met de wederopbouw te beginnen. De opdrachten die het buiten land tot dusverre in de wacht heeft gesleept, zijn hoofdzake lijk voor dringende werkzaam heden en vaak van beperkte omvang. De schaarse belangrij ke contracten zijn vergeven aan Amerikaanse bedrijven, ver moedelijk als dank voor 'bewe zen diensten'. Eén van de groot ste contracten, voor de herop bouw van de olie-industrie, is door de Amerikaanse oliegigant Bechtel in de wacht gesleept De Texaanse oliebrandbestrij- ders Red Adair. Wildwell. Cudd Pressure Control en Safety Boss en de Canadese firma Boots Coots zijn de afgelopen maan den bezig geweest met het blus sen van de oliebranden. De operatie wordt gecoördineerd door het in Houston gevestigde Amerikaanse bedrijf OGE Ser vices. Verreweg het grootste en meest kostbare onderdeel van de we deropbouw betreft Kuwayt's ge ruïneerde olie-industrie Het economische prognosebureau DR1/McGraw-Hill schat dat het blussen van de branden, die bij na drie maanden na de bevrij ding nog steeds woeden, rond de zes miljard dollar zal kosten. Het herstel van de compleet vernielde infrastructuur van pijpleidingen en pompstations zal een slordige tien miljard dol- lar konen Hel hele prooea al minstens vier jaar in beslag ne men. Drie maanden na oorlog is nog maar een handjevol branden gedoofd; het ongeduld van de Kuwayti's groeit I r zijn tekenen dat ze het blusteam willen uit breiden. De Britse oliemaat schappij BP is al in onderhan deling met de Kuwaytse autori teiten over het blussen van de oliebranden. Kleinere klussen worden be moeilijkt door de politieke cha os in het land. Het bestuurlijke middenkader, feitelijk verant woordelijk voor het runnen van het land. bestond vóór de inva sie grotendeels uit niei-Kuway- ti's. Tijdens en na de oorlog zijn de meesten van hen voorgoed vertrokken De regering wil nu dat de eigen Kuwayti's een grotere rol spelen bij het besturen van het land en heeft Kuwaytse ambtenaren ge vraagd naar hun vaderland te rug te keren en uiterlijk half juni weer aan het werk te gaan. Maar zakenmensen die Kuwayt hebben bezocht melden een-ge brek aan mensen met bestuur lijke ervaring en beslissingsbe voegdheid, waardoor de weder opbouw ernstig wordt belem merd. Op zichzelf is de situatie niet zo vreemd. Vóór de invasie hadden slechts 700 000 van de 1.7 mil joen inwoners van Kuwayt de Kuwaytse nationaliteit; de meesten van hen brachten hun tijd voornamelijk in het buiten land door. Ken ander probleem is de finan ciering. Dc Kuwayti's voelen er weinig voor activa te liquideren om het herstel te financieren. Maar nu de helft van hun jaar lijkse inkomsten letterlijk in rook opgaat en de internationa le gemeenschap alleen geld wil lenen legen waardepapieren en hoge rente, gaan er geruchten dat bet land kampt met een cash flow probleem. Dctraag- hcid die het sluiten van con traden kenmerkt, wordt door sommigen aan deze financie- nngspen kelen gewijd Toch hoeft het oliestaatje dc toekomst niet al te somber lege moet te zien. Voor een ri|k land als Kuwayt zijn de huidige pro blemen van voorbijgaande aard. Tenminst. vooropgesteld, dat de regering haar politieke prioritei ten duidelijk stelt en de touw tjes stevig in handen neemt. Dat betekent onder meer het adief betrekken van het binnenlandse bedrijfsleven bij de pogingen de economie weer nieuw 1 es-en in te blazen. Maar zolang de reaenng geen begin maakt met de compensa tie van oorlogsverliezen, zal het bedrijfsleven slechts schoorvoe tend deelnemen aan het econo misch herstel van Kuwayt. „Veel hangt ook af van de manier waarop het Kuwaytse banksys teem zich zal herstellenzegt een internationale financier. „Het kredietprobleem zal vooral de particuliere sector hard tref fen: er zijn veel bedrijfsgoede ren nodig, maar waar de finan ciële steun vandaan moet ko men is vooralsnog een raadsel." Met de mogelijke uitzondering van de VS. krijgen landen die bij de bevrijding van het emiraat hebben geholpen, geen voor keursbehandeling I )e praktijk wijst uit dat de Kuwayti» voor namelijk mei oude. vertrouwde leveranciers in zee gaan. Boven dien is het officiële offcrtcsyv teem van kracht, waarbij con tracten van meer dan 35 000 gulden ter 'bindende inschrij ving' moeten worden aangebo den. Bedri|\rn die vu het nfTertesvs teem opdrachten binnenhalen, zullen daarvan lang met altijd de njke vruchten van kunnen plukken IX* concurrentie is moordend en de kuwavii s zijn nog net zo gierig als altijd. Bo Bounds van bei Amerikaanse geniekorps. ,Jjt kerm iederr cent meermalen om" .1 - - Vette rook stijgt op boven een van Kuwayts brandende olieputten Van de opdrachten die bet buitenlandse bednjfsleven in de wacht heeft ge sleept, hebben verreweg de meesten te maken met de wederopbouw van Kuwayt s geruïneerde olie-industrie op eigen lokatie of over grotere afstand huur kombi lease snel en efficiënt

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21