Regio UDO: 'Meer geld voor oud papier' Verhuizende bejaarden Wassenaar karig bedeeld Meer ruimte voor honden in Wassenaar V x Koop of huur? Kleinere gemeente beslist zelf Donderdag 16 mei 1991 Redactie 071-161400 MIER DE CRAAf F UESBETH BUfTINK WIM KOEVOET DORTTH UGTVOET ERJC JAN WFTBÖNGS E.odredacts RAYMOND PEN. Vomgevmg- PIET KOOREMAN 20 LEIDEN DE SCHATTEN VAN kasteel Duivenvoorde in Voorschoten zijn nu dank zij een 'brandmelder' be ter beschermd. UDO'ER VAN DER STAR wil meer subsidie voor oud papier "De gemeen te wordt commerciëler over de natte rug van een verenigingsman". NIEUWSLIJN Jeu de boules in Haaswijk OEGSTGEEST De Oegstgeester buurtvereniging Haaswijk or ganiseert voor de vijfde keer een jeu de bouJestoemooi. De wed strijden worden vooral op woensdag- en donderdagavonden ge houden op de baan aan de Kerckwcrvelaan in Haaswijk. Vijftig wijkbewoners doen mee. Ze zijn onderverdeeld in 20 teams. De finale is op zaterdag 15 juni. Tentoonstelling vakantiefoto's VOORSCHOTEN Voorschotenaren kunnen hun vakantiefo to's tijdens een speciale tentoonstelling in het Ambachts- en BaJjuwhuis aan de Voorstraat exposeren. De expositie wordt van 27 september tot en met 20 oktober gehouden. De makers van de drie beste foto's krijgen een waardebon. De foto's kunnen voor 15 september worden ingeleverd bij het gemeentehuis aan de I>eidseweg of ze kunnen worden verzonden aan de afdeling onderwijs, cultuur en sport postbus 393 2250 Al Voorschoten. Flexibel bouwen voor ouderen VOORSCHOTEN De Vrouwen Advies Commissie (VAC) in Voorschoten heeft de architect van een aantal seniorenwonin gen in Starrenburg gevraagd om flexibele huizen. Ouderen met handicaps kunnen hierdoor langer zelfstandig blijven wonen. De VAC vraagt extra ruimte voor het plaatsen van hulpmiddelen bij bed of bad en wenst voorzieningen die het gebruik van een rolstoel mogelijk maken. Het CAC dringt aan op het aanbrengen van zo min mogelijk drempels en schakelaars en vindt dat be dieningselementen van ramen niet te hoog mogen zitten. Rijden onder invloed neemt af ZOETERWOUDE Het rijden onder invloed van alcohol in Zoeterwoude neemt af. Als de politie op vijftien verschillende plaatsen in het dorp controleert, worden slechts twee tot drie mensen bekeurd. Volgens postcommandant A. Roozenboom gaat het dan vaak om oude bekenden van de politie. Enkele Zoe- tcrwoudenaren zijn het afgelopen half jaar hun rijbewijs kwijtge raakt, omdat ze meermalen onder invloed van alcohol een auto bestuurden. Corbuloschool tweede bij verkeersspel ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Corbuloschool is gisteren tweede geworden bij het verkeersspel 'Kijk goed uit' in sporthal 'De Uil' in Benthuizen. Aan deze wedstrijd, in het kader van de actie 'min 25 procent', deden 14 scholen uit Zoeterwoude en Rij- nevcld mee. De afdeling Benthuizen van de Vereniging voor Vei lig Verkeer was de gastvrouw van 154 leerlingen. In de jury zaten de Rijneveldse wethouder Van der Werf en zijn Zoeterwoudse collega Ringersma. De Hazerswoudse Springplank werd winnaar en verdiende daarmee 500 gulden. Vierde en vijfde werden de Zoeterwoudse Westwoud- en Bemardusschool. De Zoeterwoud se Klavcrweideschool moest de derde plaats delen met de Bcnt- huizense A. van Osschool. dat de woningen in de omge ving straks in waarde dalen. Tijdens de commissieverga dering die op de hoorzitting volgde, bleek dat alle partijen de sloop steunen. De raadsleden betreuren wel het korte tijdsbe stek waarin ze beslissingen moeten nemen. Ze hebben zo weinig tijd, omdat de rijkssubsi die voor de woningen vervalt als de gemeente dit jaar niet begint met de bouw van woningen. Wethouder V. Wensveen (CDA) die bij de behandeling van dit nunt aanwezig was. houdt vol dat de gemeente zorgvuldig is geweest bij de be nadering van de huidige bewo ners. Zes ervan zijn ai geholpen aan een woning en de zevende volgt binnenkort. De maat schappelijk werkster heeft uit gebreid met alle betrokkenen gesproken. Twee bewoners zijn nog niet geholpen en zullen eventueel tijdelijk gebruik ma ken van een wisselwoning. CORRESPONDENT Twee bewoners van woningen aan de Wassenaarse Ernst Casi- mirstraat vinden de verhuisver- goeding van 5000 gulden nogal mager. Tijdens een hoorzitting in het raadhuis meldde hun ad vocaat A. Vijftigschild dat ze voor dat bedrag waarschijnlijk twee maal moeten verhuizen: een keer naar een wisselwoning en een keer naar de nieuwbouw aan de Ernst Casimirstraat. De twaalf oude woningen worden gesloopt om plaats te maken voor 63 drie-kamerap partementen voor Wassenaarse ouderen. Ook voorziet de nieuwbouw in een peuterspeel zaal en een ruimte met voorzie ningen voor ouderen in de buurt. Tijdens de hoorzitting waren zestien belangstellenden aan wezig. Ook omwonende J. Mig- chels nam het woord. Hij vreest LEZERS SCHRUVEN De Does Het college en de collegepartij en in de gemeenteraad van lei derdorp (CDA. WD en D66) hebben naar onze mening wel erg laconiek en luchtigjes gerea geerd op onze vragen naar aan leiding van in het Leidsch Dag blad verschenen berichten over veiligheid cn bouw- en ont werpfouten in het sportcomplex Di' Does. Wat betreft veiligheid: wet houder C. Kcrner Schcllingcr hout stelde in het raadsdebat: "De veiligheid moet nog beter worden gewaarborgdNaar onze mening is dit ambtelijk jargon voor niet in orde. De rapporten die hierover open baar zijn geworden, tonen dit ook aan. Naar aanleiding van wat be kend is geworden over arbeids inspectie en milieu-aspecten heeft wethouder C. Kemcr- Schellingerhout toegegeven dat niet alle voorschriften zijn over genomen! Met andere woorden: de regelgeving wordt overtre den! Er zijn in het rapport van in genieursbureau Pocls 37 gebre ken geconstateerd. Vijf fouten zijn zeer urgent en vragen om zeer ingrijpende maatregelen. Voor vier fouten zijn ingrijpen- Gapend gat in begroting Oegstgeester voetbalclub OEGSTGEEST WIM KOEVOET In de begroting van de Oegst geester voetbalvereniging UDO gaapt na vanavond een gat van enkele tienduizenden guldens. Dat stelt voorzitter K. van der Star. De praeses gaat er vanuit dat over enkele uren in de ge meenteraadsvergadering net besluit valt om het huidige sub sidiebedrag van acht cent per ingezamelde kilo oud papier te handhaven. In vergelijking met de sterk gestegen verwerkings kosten vindt hij dat maar een fooi. Van der Star "Ik wil ge woon het kwartje, dat wij de ge meente besparen door papier in te zamelen". In Oegstgeest zijn enige tijd geleden de jeugdsportsubsidies afgeschaft en vervangen door een subsidieregeling voor het oud papier. UDO staat al jaren te hoek als de belangrijkste pa pierinzamelaar van het dorp. "Als een ander met zijn handen aan het papier kpmt, rennen de mensen hun huizen uit en roe pen ze dat het voor UDO is. Bo venop de stapel treffen wij stee vast net UDO stenciltje met het inzamelschema aan", vertelt Van der Star niet zonder trots over de 'uitstekende contacten' met de bevolking. Vorig jaar wa ren de voetballers goed voor 400.000 kilo. Dat leverde de club 60.000 gulden op, waarmee nieuw meubilair voor het club huis is aangeschaft. Inmiddels is de prijs van oud papier gekelderd, zozeer zelfs dat de leveranciers van oud pa pier moeten betalen voor elke kilo papier die ze bij de verwer kende industrie aanleveren. Een milieu- en een financiële ramp dreigen want oud papier komt met ander afval uiteindelijk in de verbrandingsoven terecht ais inzamelen niet meer lucratief is. En de verwerking van afval is in deze regio bovendien veel duur der geworden. De verwerkingsprijs per kilo is opgelopen van 11 cent per kilo tot 28 cent. Van der Star wil dat er tussen de verwerkingsprijs en de subsidie net als voorheen drie cent zit. Zo komt hij aan zijn kwartje. "Van gemeentewe- merciëler, zeggen wethouders en raadsleden. Over de natte rug van een verenigingsman. voeg ik daaraan toe". Pijn B en W stellen de raad voor de gemeente de prijs te laten beta len die de verwerkende indu strie bij de inzamelaar in reke ning brengt. Dit echter tot een maximum van vijf cent per kilo. Inzamelaars krijgen zodoende tussen de acht en dertien cent per kilo subsidie. "Delen van de pijn", noemen B en W dat. Milieu-wethouder Kohlbeck (PvdA) stelt dat de gemeente Oegstgeest geruime tijd koplo per is geweest in de ranglijst van subsidies voor oud papier. "Leiden is vorig jaar pas op acht cent gaan zitten en Leiderdorp subsidieerde aanvankelijk hele maal niet. Om 'papiertoerisme' tegen te gaan moeten de prijzen in de regio op elkaar worden af gestemd. We moeten ons bij wijze van spreken zorgen ma ken als er tussen het in Oegst geest ingezamelde oud papier Zoetermcerse week- en Haar lemse Dagbladen zitten Kohlbeck wil niets weten van het kwartje van Van der Star. De wethouder stelt dat met de ei genlijke verwerking 18 cent per kilo is gemoeid en dat het tarief van 28 cent per kilo een gevolg is van de sluiting van de vuilver brandingsinstallatie en de strop die de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en om streken ((ievuiei) lijdt nu het Leiderdorpse gebied De Does niet als vuilstortplaats mag wor den gebruikt. "In die omstan digheden kun je geen kwartje per kilo uitkerenaldus Kohl beck. "Bovendien worden sub sidies op oud papier doorbere kend in de reinigingsrechten. En ik ben van mening dat de burgers van het Gevulei-gebied al meer dan genoeg in hun por temonnee zijn getroffen door het afval vraagstuk OEGSTGEEST - Donkere wolken pakten zich gister middag samen boven de vijver bij de Clare Lennaert- hof voor de nieuwe scholen in Haaswijk. Hun inhoud kwam terecht op de mensen beneden, die stonden te wachten op de aankomst van het kunstwerk van Piet Siegers uit Velp. Het transport van zijn piramide van speciale schuimplaten werd echter afgelast in ver- band met het slechte weer. Zodoende bleven de sok kels leeg. De belangstellenden, onder wie burge meester S. Scheenstra, kon onverrichter zake naar het gemeentehuis terugkeren. Daar bleek al enkele uren bekend te zijn dat de plaatsing van het kunstwerk is uitgesteld tot volgende week vrijdag. De boodschap was niet doorgegeven. FOTO HIELCO KUIPERS Duivenvoorde wapent zich tegen brand VOORSCHOTEN. Het Voorschotense kasteel Dui venvoorde heeft sinds gisteren een brandmeldinstallatie. Het bestuur van de Stichting Dui venvoorde wilde al heel lang zo'n installatie om de kostbaar heden van het kasteel beter te kunnen beschermen, maar het geld ontbrak. Duivenvoorde is het enige nog bewoonde en voor het pu bliek toegankelijke kasteel in Zuid-Holland. In het gedeelte dat als museum werd ingericht, staan meubels en serviezen uit vervlogen eeuwen. Tot nu toe was de kans groot dat de collectie bij brand in vlammen zou opgaan, maar dat risico is nu aanzienlijk ver kleind. De installatie heeft een directe verbinding met de brandmeldcentrale in Leiden, lien beginnende brand wordt nu tijdig gemeld en snel bestre den. S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, heeft op het Voorschotense kasteel Duivenvoorde in gebruik De installatie is betaald door schoten, Martinair, het Anjer- het ministerie van welzijn, fondsen de Gravin van Bylandt- volksgezondheid en cultuur, de stichting. S. Patijn. commissaris provincie, de gemeente Voor- van de Koningin in Zuid-Hol de maatregelen gewenst. Waar om zijn de ontwerpfouten niet tijdens de bouwvergaderingen geconstateerd? Als er ooit voorlichting moest worden gegeven van wezenlijk belang dan was dat nodig naar aanleiding van dc perspublica ties. Het college heeft aal laten liggen In plaats van een heldere ver klaring van het college kwam er een persbericht waarvan de in houd voor een groot deel niet strookte met de inhoud van de bekend geworden rapporten. Voor ae collegepartijen in de raad was 'het gebrek aan nieu we feiten een reden om niet te reageren op de vragen van de oppositie'. Dit ven alle zaken bekend i echter niet juist. De onder zoeksrapporten verschenen vanaf mei 1990 en mochten blijkbaar niet bekend worden. Waarom konden de rapporten niet geobjectiveerd aan de raad ter kennis worden gesteld? I^eidt geheimzinnigheid niet alleen maar tot speculaties en ondui delijkheid? Heeft het publiek en het personeel niet het recht om te weten wat er aan de hand is en wat er aan wordt gedaan? V. Molkenboer, namens de frac tie van PvdA en Groen Links, Kerklaan 11. Leiderdorp eronderstelt dat land. heeft de installatie gister middag in gebruik gesteld. Zoeterwoude kan agenten niet bekoren ZOETERWOUDE De Zoeter woudse gemeenteraad is be zorgd over het personeelsge brek bij de politie. Door de ge meentelijke herindeling moet de rijkspolitie nu ook Koude kerk "bedienen". Daarom zou de politie er zeven man bijkrijgen. Het is echter niet gelukt om ex tra agenten te werven. Veel agenten zouden vertrek ken naar andere delen van het land waar ze gemakkelijker aan huisvesting kunnen komen en het rustiger is. Op dit moment is er een tekort van 11 mensen. Op 1 juli komt er één man bij. Het CDA stelt voor om iets extra's te doen voor de politie mensen. bij voorbeeld door het beschikbaar stellen van wonin gen voor politiemensen. WASSENAAR DORTTH UGTVOET De stichting Nationale Dieren- zorg aan de Zijdeweg in Wasse naar wil de afdeling grote hon den geheel vernieuwen en uit breiden. Nu zijn er 28 kennels, maar dat aantal moet groeien tot 45 hokken. De plannen van de stichting die onder meer een dierenasiel, een bejaardente huis voor honden en een kat- tentuin beheert, kosten 7,5 ton. De toekomstige kennels voor de grote honden moeten een stuk groter worden dan de hui dige. De huidige hokken zijn 1.20 bij 1.60 meter en hebben elk een buitenkennel van 2,5 bij 2 meter. De toekomstige hok ken meten 2 bij 2 meter en heb ben een buitenkennel van 1,80 bij 1,30 meter. "De nieuwe ken nels kunnen desgewenst plaats bieden aan twëe honden", ver telt directeur J. Boersma. Zo'n 70 tot 80 grote honden kunnen straks op de hernieuwde afde ling terecht. De oude kennels worden af gebroken en er komen nieuwe voor in de plaats. Ook worden nieuwe kennels bijgebouwd. In het hart van de afdeling komen vier speelplaatsen die bij slecht weer kunnen worden overkapt. Nu zijn er twee speelplaatsen voor deze honden. De afdeling grote honden, waarin naast asieldieren ook pensiondieren worden onder gebracht, is in het begin van de jaren vijftig gebouwd. De ken nels zijn volgens Boersma drin gend aan vervanging toe. De nonden krijgen straks meer ruimte en de stichting beschikt dan over de broodnodige extra plaatsen. Na deze uitbreiding is het ge bied van de stichting van 1,75 hectare vol. "Vijftien procent van onze grond mag worden bebouwd. Dat hebben we dan wel zo'n beetje gehad", aldus de directeur. Probleem is nog de financië- ring van het geheel. De stichting die zonder subsidie werkt, be schikt nog niet over de benodig de 7,5 ton. Toch denkt Boersma de plannen in 1993 te kunnen verwezenlijken. Hij hoopt op le gaten en gaat driftig nieuwe do nateurs werven. De stichting heeft een bus gekocht die wordt ingericht ais informatiebus Vrijwilligers laten zich met dit vervoermiddel zien op dieren- manifestaties. van het ministerie van volks huisvesting is dat de onderlinge betrokkenheid van gemeenten wordt vergroot en zo uiteinde lijk op efficiëntere wijze huizen kunnen worden gebouwd. Het tempo waarin gebouwd mag worden wordt nu nog door de provincie per gemeente vast gesteld. Zo kan het voorkomen dat de ene gemeente niet kan bouwen omdat er geen geld is. terwijl de andere niet mag bou wen omdat die al aan een limiet zit. In beide gemeenten wordt de woningbouw daardoor duur. Kleinere gemeenten in Zuid- Holland die met elkaar samen werken kunnen in 1993 al be schikken over een eigen wo ningbouwfonds. Op die manier kunnen de gemeenten met minder dan 30.000 woningen zelf uitmaken in welke verhou ding zij koop- of huurwoningen willen bouwen. Gemeenten kunnen daarnaast ook kiezen voor verbeteringen of voor het opsj>aren van de gelden. Dat maakte gedeputeerde Stolker gisteren bekend tijdens een bijeenkomst van volkshuis vesting deskundigen op de Delf- Te hard gereden Gewonden in Wassenaar REGIO Het watersportcentrum In het recreatiege bied Vlietiand. tussen Zoeterwoude en Leidsch en - dam. is uit de as herrezen Nieuwe gebouwtjes staan op de plek naast de camping waar vroeger een zeil en surrschool en een restaurant waren gevestigd Ruim drie weken geleden brandden de houten ge bouwen volledig af. De eigenaren hadden echter al rweuwbouwpiannen Daarom stonden nieuwe units ai achter de boute» gebouwtps tea* leidschendam heeft toestemming gegeven om deze gebouwtjes te gebruiken als noodvoorziening. De ei genaren moesten wel brandwerende voorzieningen aanbrengen Voordat de eigenaren een definitieve vestiging mogen bouwen in het recreatiegebied, moeten ge meente en provincie eerst toestemming geven. Wat nu is opgebouwd, moet straks weer worden afgebro ken. /oio i ZOETERWOUDE Bij een snelheidscontrole in Zoeterwoude. Alphen aan den Rijn en Ter Aar en zijn gisteren veertig automobilisten bekeurd wegens te hard (harder dan 50) rijden. De zwaarste overtreder (96 km) werd aangehouden op de Kennedyiaan in Alphen Bij een ongeval op de Rijks straatweg in Wassenaar zijn gis termorgen om twaalf uur drie gewonden gevallen. Een 58-jari- ge inwoner van Wateringen sloeg om twaalf uur bij de stop lichten op de Rozenweg met zijn vrachtwagen linksaf. Zijn wagen werd gegrepen door de bestelbus van een 22-jarige be stuurder. De bestuurder van de bestelauto liep snijwonden aan de armen en het hoofd op. de 58-jarige had rugletsel. I en 59- jarige Engelsman, bijrijder van de vrachtwagenchauffeur, werd met rugletsel overgebracht naar het ziekenhuis

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20