Leiden 'Het is een machtsstrijd' 'Voor de Groenoordhal breken leuke tijden aan' Buurt praat mee over verbetering omgeving Jacques Urlusplantsoen Leidenaars strijden tegen rookverslaving §3?» sO Auto Peter 071-134700 AUTOSHOW 2E PINKSTERDAG -CT7TFT7771 AUTO-HEEMSKERK tiülsta !2 NIEUWSLIJN Kerk vreest parkeerproblemen De Evangelisch-Lutherse Gemeente aan de Hooglandsekerk- gracht vreest dat ze in parkeerproblemen komt als de Kaasmarkt wordt bebouwd. Volgens de kerk, de enige Lutherse in de regio, maken veel kerkgangers gebruik van de parkeergelegenheid op de Kaasmarkt. Een groot deel van de automobilisten zou op ge vorderde leeftijd zijn en van ver komen. De kerk vraagt in een brief aan de gemeenteraad om vervangende parkeergelegen heid. De Evangelisch-Lutherse gemeente suggereert om op zon dag en dagelijks in de avonduren voor kerkgangers de parkeer garage aan de ir. Driessenstraat open te stellen. 'Geen sancties veroordeelde agent' De politie neemt geen verdere maatregelen tegen de 30-jarige agent die deze week is veroordeeld wegens geweld na een ver keersovertreding. Omdat hij geen onvoorwaardelijke vrijheids straf kreeg opgelegd, is er volgens de korpsleiding geen reden de man te schorsen. De Haagse politierechter legde de Leidse agent dinsdag een voorwaardelijke celstraf van een week op en 1000 gulden boete. De rechter achtte bewezen dat hij een man uit Le lystad bewusteloos en een ander een gebroken kaak heeft gesla gen. Dit gebeurde augustus vorig jaar na een verkeersovertre ding op de Churchilllaan. De rechter noemde het gebruikte ge weld 'buiten alle proporties'. 15 PRIVATISERING van de Groenoordhallen bete- kent voor directeur André lh de Jong een uitdaging Medewerkers De Zijlbedrijven zijn dagelijki winkelpuien in de Haarlemmerstraat graffiti-vrij te houden. - Actie schoonmakers tegen verfbusspuiters Eerste meeuweneieren 'geschud' Voor het eerst zijn deze week eieren geschud in Leiden. Op het dak van kledingbedrijf Mexx aan de Rooseveltstraat zijn 25 eie ren onder handen genomen. Door het uitblijven wil broedresul- taat wil de gemeente bereiken dat de meeuwen uit de stad ver trekken. Al enkele jaren klagen veel mensen uit Zuid-West over meeuwen - overlast Eieren uit de nesten halen heeft geen zin, omdat de meeuwen dan elders in de stad eieren gaan leggen. Eeerdere pogingen om de vogels te verdrijven zijn mislukt. Het is de bedoeling dat een milieu-ambtenaar om de twee weken de nesten naloopt en de eieren flink door elkaar schudt. Open Dag over houtsnijkunst Houtsnijkunst, bizarre vergroeiingen van bomen, postzegels over bos, houtsnijwerk, modelbouw in hout: een greep uit de onderwerpen die de manifestatie 'Open dag hout 91' presen teert. Dit jaar is de Leidse Pieterskerk als plaats van handeling gekozen. Op 11 november komen houthobbyisten, ambachtslie den, kunstenaars en verenigingen voor de eerste keer naar Lei den, om alles te tonen dat direct of zijdelings met hout heeft te maken. Naast de enorme variëteit aan houten voorwerpen, kun nen belangstellenden films zien over hout en natuur en infor matie krijgen over bosbeheer (tel. 02159-49224). (vervolg van pagina een) Een werknemer van De Zijlbedrijven schildert een laag verf over de onontcijferbare tekens op de hagelwitte pui van een boetiek. Het is de tweede keer deze maand dat hij dit winkeltje in de Haarlemmerstaat onder handen neemt. Het zal waarschijnlijk ook niet de laatste keer zijn. Veel van wat de medewerkers van De Zijlbedrijven over dag schoonmaken, kladderen de Leidse 'graffiti-artiesten' 's avonds en 's nachts weer onder. Ze hebben kennelijk besloten de gemeentelijke aanval op hun werk met een «hter'nie^oWoemiV eigen offensief te weerstaan. Beschut wie het zijn. Het gaat er alleen om dat ze op heterdaad worden betrapt. Dat lukt natuurlijk niet als er met gewone politiewa gens wordt gesurveilleerd. Mis schien moeten ze daarom vaker in burger de straat op", meent Polane. Politiewoordvoerder Dick Graveland vertelt dal dat nu al geregeld gebeurt. "We hebben bur- Successen voor K&G in Limburg Jong K&G heeft op een internationaal muziek- en showfestival in het Limburgse Maasbree de eerste prijs in het totaalklasse ment bij de marswedstrijden gehaald. Bij de showwedstrijden werden de Leidenaren tweede, met een punt minder dan de winnende Brassband uit Thailand. Aan het festival, dat van 3 tot en met 12 mei werd gehouden, deden 275 harmonieën, fanfares en drumkorpsen mee uit negen landen. Al tijdens het eerste weekeinde won long K&G twee gouden medailles op de onder delen mars en show. "Ik baal er soms wel van", zegt G. Polane van De Zijlbedrijven. "Heb je de ene dag een pand strak in de verf gezet, blijkt het de andere dag weer van onder tot boven te zijn volgekliederd. Maar het was ook wel een beetje te verwachten dat die gasten dit zouden doen. Het is een soort machtstrijd, hè. Wie houdt dit het langste vol". Dreigt deze actie nu een mis lukking te worden? J.J. Regeer van de Leidse rei- nigingspolitie vindt van niet. "In de anderhalve maand dat we nu bezig zijn, hebben we wat terrein gewonnen. Nog niet veel weliswaar, maar er is al een aantal panden geruime tijd 'graffiti-vrij' gebleven. Dat is een vooruitgang". Volgens Regeer blijken vooral de stegen die op de Haarlem merstraat uitkomen moeilijk schoon te houden. "Dat zijn van die beschutte hoeken waar ze kennelijk niet zo snel betrapt kunnen worden". Overigens is Regeer goed te spreken over de politie controle. "Ze doen hun best. Het aantal surveillances is flink opgevoerd. Maar ja, zij kunnen natuurlijk ook niet per manent aanwezig zijn. Gelukkig zijn er inmiddels al enkele jon gens opgepakt. Het heeft resul taat". Als het aan de werknemers van De Zijlbedrijven ligt, mag het allemaal wel wat steviger. "Aan de tekeningen te zien, zijn het steeds dezelfde jongens. De politie schijnt ook wel te weten om er nog meer agenten i ger op te zetten. Ik denk dat dat ook niet hoeft. Als de gemeente consequent alle graffiti blijft verwijderen zal de overlast van zelf afnemen. Maar het heeft zijn tijd nodig". Manden Absurd genoeg staan de spuit bussen met verf bij enkele win kels in de Haarlemmerstraat open en bloot in manden uiige steld. "Dat vind ik eigenlijk te gek voor woorden. Sommige winkeliers adverteren er zelfs sc^oon zouden mee. Dan vraag ik me toch echt af of die mensen wel weten waar ze mee bezig zijn", zegt Polane. En een van zijn colle ga's: "Aan het einde van de dag heb ik soms zin om 'per onge luk' met de wagen over die bak ken heen te rijden. Ik kan me inhouden, want daar ben ik te netjes voor. maar het kost me af en toe moeite". Regeer verklaart dat de ge meente de betrokken winkeliers heeft gevraagd de verkoop van de spuitbussen te stoppen. Maar dat weigeren ze. Ze wil len die bakken niet eens van de straat halen. Wat dat betreft spelen sommige handelaren het keihard. Ik vind het jammer, maar we kunnen er verder niets aan doen. Het is niet verbo den". In totaal 20 winkeliers doen niet aan de schoonmaakactie mee Of zij buiten schot kunnen blijven, is de vraag. Volgens Re geer bekijkt de gemeente of ze tot deelname verplicht kunnen worden. Woordvoerder Olivier van de directie bestuurlijke en juridische aangelegenheden van de gemeente drukt zich wat voorzichtiger uit. "Volgens de Verordening op het Stads- deze men- kunnen dwingen hun pand op te knappen. Maar of we daar ooit gebruik van maken, weet ik niet. We moeten eerst maar eens wachten op de evaluatie van de actie". De hallen klommen uit het dal. maar de invoering van de su perheffing in 1984 betekende een nieuwe klap. Doordat boe ren een boete moesten man be talen als ze meer melk leverden dan was toegestaan, werd de veestapel kleiner. En dat had weer gevolgen voor de veemarkt die twee dagen in de week draait in I eiden. Volgens de directeur bedraagt het tekort op dit moment 275 000 gulden Verlies wordt vooral geleden op de verhuur van de hal voor sportevene menten. Het idee van burge meester Goekoop om de tarie ven te verhogen /jet De long niet zo zitten "Je moet jezelf niet de markt uit pnjzrn. Maar ik neem aan dat na de ver/elf standiging de directie zrlf kan uitzoeken waar ze die twee ton vandaan haalt" Plannen om de hal te privati seren waren er ook in de jaren zeventig en tachtig. De Groen oordhal weid destijds niet afgv stoten omdat de tijd er niet rijp voor was. zegt De long. "De ex iloitatietekorten waren te Directeur André de long van de Groenoordhallen staat positief tegenover het idee de hallen te verzelfstandigen Als de hallen niet meer zo sterk aan de ge meente zijn verbonden, kan de directie sneller beslissingen nc men. Bovendien is het dan waarschijnlijker gemakkelijker om geld op tafel te krijgen voor nieuwe plannen. "Ik zie het wel als een uitdaging Het college lanceerde gister middag het plan om de Groen oordhallen te verzelfstandigen als onderdeel van een omvang rijke bezuinigingsoperatie die totaal 10 miljoen gulden moet opleveren. Op de Groenoord hallen willen B en W vanaf 1994 jaarlijks twee ton besparen Het voorstel betekent niet dat de gemeente helemaal af wil van het complex aan de Willem de Zwijgerlaan Volgens De Jong houdt het plan in dat de hallen worden ondergebracht in een BV of in een stichting. De ge meente blijft dan de grootste* aandeelhouder, maar ook 'der den' stoppen geld in het com plex. "En daardoor bestaan meer mogelijkheden om te in vesteren verwacht De long. Hoe die 200 000 gulden per jaar kan worden opgebracht, weet de directeur nog niet. "Het is niet zo dat we twee ton kun nen bezuinigen door alleen maar een bordje met het op schrift 'verzelfstandigd' bow ploit.it noog" de geboi maanden i verdiepen" te hangen. We er de komende ar eens in gaan De long ziet de bezuiniging niet als een onmogelijke op dracht. hoewel de Groenoord hallen al jaren met tekorten kampen. In de jaren zeventig werd de begroting zelfs een keer met meer dan een miljoen over schreden. Het idee om de organisatie vorm te veranderen komt nu op een moment dat de directie grootse plannen heeft. Ken or ganisatiebureau moei gaan uit zoeken hoe de hal aantrekkelij ker kan worden gemaakt voor evenementen Kr wordt onder meer gedacht aan een veehan- delscentrum op liet terrein, een ondergrondse parkeergarage, een nieuw restaurant en een grote vergaderzaal. Het idee om te verzelfstandi gen kan ook mooi worden beke ken door het organisatiebureau. Ik neem aan dat in het najaar de resultaten bekend zijn. en dan neemt de gemeenteraad ook een definitief besluit over de bezuinigingsvoorstellen I r breken leuke tijden aan", aldus De long 'Stoppen is niet moeilijk, volhouden wel' Ij LOMAN LEEFMANS "Ik rook al 35 jaar, drie pakjes per dag. Het is mij in al die tijd nooit gelukt om te stoppen". Dat was het relaas van een ou dere man die gisteravond af kwam op een informatie-avond van de cursus Samen Stoppen. In totaal bleken slechts dertien Leidenaars in- groepsverband van het roken af te willen ko men. In het dienstencentrum aan de Robijnstraat in de Mors gaan zij de komende weken met elkaar proberen hun longen te schonen. Het is dit jaar ernst met de strijd tegen tabak. De overheid besloot om per 1 januari het ro ken in openbare gebouwen te verbieden. KRO en Teleac haak ten hier via de televisie op in, met programma's die mensen moeten stimuleren van de nico- tineverslaving af te komen. Ook werd er een speciale 06-lijn in het leven geroepen waarop in formatie over het stoppen valt te beluisteren. Verder worden er door het hele land cursussen gehouden door plaatselijke ge zondheidsdiensten en kruisver enigingen. Dat is nu ook in Lei den het geval. De dertien Leidse 'wanhopi- gen' kregen in het dienstencen trum tekst en uitleg van BaGD- medewerkster L. Salman. "Een sterke motivatie eit wil zijn de vereisten. Er bestaat nu een maal geen pilletje of prikje te gen het roken", hield zij de ne- DROOM WORDT WERKELIJKHEID! Sr togmtroot 16 lenkn LEIDEN DE OPENBARE BIBLIOTHEEK /ag leden met 21 procent toenemen tot 37.610. De bibliotheek Nieuwsteeg kreeg vorig jaar 433.000 bezoekers, 80.000 r«eer dan het jaar daarvoor. Vanaf 21 oktober was de bibliotheek ook op zon dag open: op die dag bezochten in totaal 8500 mensen de biblio theek. Het aantal uitleningen daalde van 1 414 769 in 1989 naar 1.364.261 vorig jaar IBCXN* De woonomgeving van het Jac ques Urlusplantsoen word bin nenkort verbeterd naar de wen sen van de omwonenden Zij willen dat het veldje tussen de woonblokken een aardige Invul ling knjgt na afronding van het groot onderhoud. I iet college van Ben W heeft ingestemd met de oprichting onderzoeken op welke wijze de woonomgeving kan worden aangekleed In de groep komen JL!SgJS*2ü?g! verteffnwoordlgm v.n de be- woners, gemeente en de Wo ningbouwvereniging leiden (WBU- Overigens reageren de be trokkenen enigszins verbaasd op het voornemen voor een projectgroep. Voorzitter W de Gunst van de brwonerscom- miaaic "Ik weet dat we onlangs eens hebben gestaagd wat er mogelijk is met het veldje als de bouwketen er verdwijnen Dal de gemeente dat overleg nu in eens tot 'projectgroep bombar deert overvalt me een beetje, al zit ik er niet mee Bij de WBL wei t in eerste in stantie niemand iet» van een projecigroep Interne navraag leen dal het moet gaan om de besprekingen die onlangs in een bouwkeet zijn grvocnj tus sen de woningbouw cn bewo ners. Hierbij werden wensen uitgesproken als de aanplant van nieuw groen op bet stukge lopen veldje Cursusleidster L. Salman geeft tekst en uitleg. gen voor. Salman leert de cursisten alleen enkele technieken om te stoppen en helpt bij het om gaan met ontwenningsver schijnselen: "Maar jullie zullen het zelf moeten doen en neem van mij aan, stoppen is niet moeilijk, volhouden wel", be- zweerde ze. Hoewel twee mannen er eer lijk voor uitkwamen dat zij het roken nog veel te lekker vonden en alleen uit nieuwsgierigheid naar de info-avond waren geko men, schreven alle aanwezigen zich in voor de cursus die aan staande dinsdag begint. Dan breekt om klokslag twaalf uur het stopuur aan. Vier avonden achtereen komt de groep bij el kaar om te bespreken hoe het de afgelopen dag is gegaan. In de tweede week komt de groep nog twee avonden samen en in de laatste week nog maar een maal. In september is er dan nog een hopelijk feestelijke te rugkijkdag op de cursus. "Ongeveer zeventig procent van de inschrijvers haalt het einde", aldus Salman, die de nadruk van de cursus op de po- verse redenen bleek te verlei ding toch weer te sterk: "Ik was zeven jaar gestopt. Toen stond ik eens in een ziekenhuis te wachten en wilde ik een blikje fris uit een automaat halen. De automaat deed het niet maar daarnaast stond een automaat met sigaretten. Die deed het wel", vertelde een man die 25 jaar rookt. Ken oudere vrouw blies al sitieve zaken zal leggen, zoals acht jaar met plezier kringetjes i haar Barclaytjes de lucht in. het krijgen van meer conditie en het beter kunnen ruiken. De negatieve aspecten van het ro ken zoals het krijgen van vrese lijke ziektes, wil zij slechts mondjesmaat behandelen. Alle deelnemers waren al eens gestopt met roken, maar om di- Maar tijdens vakanties gingen haar niet rokende leeftijdsgeno ten een stuk makkelijker de berg op: "En daarom wil ik stoppen" van 11.00 tot 17.00 uur. Uitsluitend in ons bedrijf te Leiden 0FF.0EALER LEIDEN 121 Tel. 071-310811 Zes jaar voor moord aan Oude Singel De 32-jarige Lcidenaar die be gin dit jaar dodelijke schoten loste op I. Azier is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De Haagse rechtbank acht moord met voorbedachte rade bewe- De veroordeelde schoot in ja nuari van dit jaar het slachtoffer neer op de hoek Volmolen - gracht/Oude Singel. Azier stak enkele jaren geleden de brr>er van de schutter met enkele messteken bijna dood. De moord zou een wraakactie zijn. Nadat de schutter het sJachtof fer van afstand had geraakt, liep hij op hem af en schoot de man door de slaap. Pas een kleine maand later overleed het slacht offer. overigens als gevolg van een schot in zijn bil De dader verklaarde bij de zitting twee weken geleden dat hij zich niets meer kon herinne ren van de schietpartij. Hij zou onder invloed van cocaïne en alcohol hebben verkeerd. De of ficier van juistitie had een cel straf van zes jaar gevraagd. Durf ic veranderen Neem die stap nu. Dc meubelmakers met de mooiste idcccn l slaapkamer in n nicuwi kntisch op uw slaapkamer Wat denkt u var i meubilairJuist kijk dan 'ra in dc showroom naar (wvc collatie Silhouette san HuUta Hel tijdlo/c design cn dc individuele combinatiemogelijkheden werken uitnodigend DM gcWt or»k sonr HuKui s Rumat lancnhodcm. waarop wé u 12 jaar garantie geven Hui sta cn wij De prof» voor 'n indrviducd intcncur

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15