Regio Jaarmarkt Oegstgeest weer publiekstrekker Maandag 13 mei 1991 Rakette 071 -161400 MKP DE «AAFf UES8ETH BUITINK W1M KOEVOET DORfTH UCTVOET «EMC JAN WETEWNCS E.ndn<fcct>e HANS SONDERS Vom^eving: PIET KOOREMAN OP HET RANDJE doorWim Koevoet Eric Jan Weterings en Dorith Ligtvoet Dorpspolitiek 1 Dorpspolitiek saai? Niets is minder waar! De politici in de Leidse regio weten met hun capriolen regelmatig de kolom men van de plaatselijke pers te halen. Ook in de afgelopen we ken was het weer raak. Deze keer waren het vooral de War- mondse notabelen die zich roerden, maar ook de dorpsbe stuurders van Zoeterwoude lie ten zich niet onbetuigd. In dit dorp is zelfs sprake van een heuse politieke vechtcultuur, gezien het grote aantal inciden ten de afgelopen jaren. Bestuurder van de week is zon der twijfel wethouder J. Wasse naar uit Warmond. Op de vraag of het gemeentebestuur bij het verlenen van een bouwvergun ning niet door allerlei officiële procedures is heengefietst ant woordde hij volmondig 'ja'. Dat was gedaan in het algemeen be lang en daarmee is volgens Wassenaar de kous af. Het 'foutje' kan de gemeente een miljoen kosten, maar echt ver velend is dat de oppositie er een slaatje uit probeert te slaan. Wassenaar is overigens niet de enige kleurrijke politicus uit de recreatiegemeente. Zo ergert raadslid Duijnhoven zich nogal aan het verkeer dat door de dorpskern raast. Hij fietst dan ook 'constant met zijn middel vinger in de aanslag', liet hij deze krant weten. Ieder dorp in de regio heeft wel zijn probleembestuurders. Oegstgeest is in het gelukkige bezit van wethouder J.P. van der Reijden. De voorzitter van om roepvereniging Veronica wordt alom geroemd om zijn grote be stuurskracht. Daar staat tegen over dat de man nogal lange te nen heeft. Alleen al het noemen van zijn naam in de krant is vol doende om een ingezonden brief aan je broek te krijgen. Leuke brieven overigens, ge schreven in een onberispelijk Nederlands waar de onder hem ressorterende disc-jockey's en andere babbelkouzen nog iets van kunnen leren. Maar dat ter zijde. Dorpspolitiek 2 Echt spannende dorpspolitiek wordt pas bedreven in Zoeter woude, waar zich in het ge meentehuis regelmatig hilari sche toestanden afspelen. Ook deze week was het weer raak. De ruzie van een paar weken geleden tussen raadslid Van der Salm en wethouder Ringersma was maar een incidentje, zo bleek tijdens een ingelaste ver gadering. Van der Salm had Ringersma eerder in de raad voor 'leugenaar' uitgemaakt, de wethouder had daarop het ver haal van het raadslid 'humbug' genoemd, en zo converseerde men nog even verder over de vraag of Ringersma de raad goed had voorgelicht over een subsidieprocedure. De werkelijke oorzaak voor de herhaalde botsingen tussen de twee kemphanen ligt dieper. Toen Ringersma nog geen wet houder was zat hij met zijn par tij Progressief Zoeterwoude in de oppositie en die club wilde nog wel eens uit haar slof schie ten. Luid vloekend de raadsver gadering verlaten, moties van treurnis indienen tegen de bur gemeester (en die dan later om onduidelijke redenen weer in trekken), kortom, een beetje tergen en zuigen. En Van der Salm wil nu zijn jarenlang opge kropte ergernis kwijt door terug te pesten. Zeggen stemmen rond de raad. Het aardige van de Zoeter- woudse politiek is dat alle par tijen zo op z'n tijd hun gekkig- heidje hebben. Zelfs burge meester Houdijk doet mee. Het voorvoegsel Ing. voor zijn naam doet een technische opleiding vermoeden, maar de man heeft zich in Zoeterwoude ontpopt als een groot staatsrechönnova- tor. Tijdens een raadsvergade ring enige weken geleden schorste hij deze. opende ver volgens een commissievergade ring om iemand op de publieke tribune het woord te kunnen geven, en ging even later vrolijk verder met de raadsvergadering. En passant vergat hij de ingelas te commissievergadering af te sluiten. EJW Kopietjes Gelukkig voor WD-wethouder openbare werken/verkeer W. de Vos zat er woensdagavond niet één echte mondige Warmonder bij. In het andere geval was de evaluatie van de doorgaande route zeker afgelast. De Vos zelf zette direct al aan het begin van de samenscholing van zijn raadscommissie met evaluerende Warmonders de toon van wat een uiterst klun gelige vergadering zou worden. Bij gebrek aan een voorzitters hamer bonkte hij met de asbak op tafel. Dat was nog gemakke lijk te horen maar voor alles wat er daarna werd gezegd moesten de oren zo worden gespitst dat het op de publieke tribune vol met dokters Spocks leek te zit ten. De Warmondse geluidsin stallatie, gaf De Vos toe, is niet een van de modernste en ver sterkt alles behalve het geluid dat de microfoons in gaat. Vervolgens bleek dat alleen de commissieleden over een stuk met 'beslispunten' beschikten. Eind vorig jaar al hadden 34 Warmonders schriftelijk hun mening over de vernieuwde doorgaande route kenbaar ge maakt en De Vos' ambtenaren hadden alle suggesties en op merkingen beantwoord. Aan het einde van het stuk zaten een stuk of 15 'beslispunten' waar over de commissie zich die avond zou uitspreken. Behalve de commissieleden was niet één der aanwezigen in het bezit van zo'n gewoon open baar stuk. De Vos moest zelfs bekennen dat de Warmonders die aan de schriftelijke evaluatie hadden deelgenomen, nog al tijd op antwoord wachten. "Maar het stuk telt wel 25 kant jes. Als je dat 34 keer moet ko piëren", vond de wethouder het zwakste excuus van de week. Inspraak in Warmond is prima, als er maar niet te veel mee doen want dan stijgen de kopi eerkosten. De stuntelende wethouder kreeg hulp uit een onverwachte hoek. D. Duynhoven, raadslid namens Progressief Warmond maar woensdagavond 'gewoon' burger op de publieke tribune, bood aan het a-viertje met de beslispunten voor de aanwezi gen te kopiëren. De Vos sputter de nog wat tegen, maar toen was de PW'er al op weg naar het apparaat. Later op de avond bleek de wet houder niet te beschikken over essentiële cijfers, zoals het aan tal ongelukken voor en na het asfalt, de hoeveelheid verkeer voor en na het goedje enzo voorts. Toen het al veel te laat was, vroegen enige Warmon ders wat er die avond eigenlijk werd geëvalueerd. Maar goed. De Vos krijgt zijn zin: het asfalt blijft gewoon lig gen en tegen de klachten over de racebaan die nu door het eens zo fraaie dorp loopt, valt niets te doen. De Warmonders hebben in elk geval gezegd dat ze het maar zo-zo vinden. Da s toch inspraak? WK Opgesloten Heeft u wel eens 's avonds een commissievergadering bezocht in het gemeentehuis aan de He renweg in Warmond? En heeft u dan wel eens geprobeerd om na het meest interessante agenda punt het gemeentehuis te verla ten?. Vergeet het maar. Voor deur, achterdeur, zijdeur, alle openingen die u kan verzinnen om naar buiten te komen zitten potdicht. Boven vergaderen de dames en heren politici lustig verder en u vermoedt dat de vergadering nog wel anderhalf uur kan duren. Het klamme zweet breekt uit bij de gedachte dat u in de donkere hal zit opgesloten. Natuurlijk kan u weer naar boven lopen en de vergadering uitzitten, maar wie een beetje kennis van de Warmondse gemeentepolitiek heeft, weet dat de politici het steevast laat maken. En u wilt de volgende dag toch fris en ge zond weer op, nietwaar? Er is een oplossing. Vraag raads lid B. Schavemaker om hulp. Deze progressieve ridder blijkt wonder boven wonder te be schikken over de sleutel van uw gevangenis en wil u gaarne naar buiten begeleiden. Wanneer meer mensen gebruik maken van zijn diensten, komt er vast een andere oplossing voor dit prangende probleem. Dan zet men de achterdeur misschien wel op een kiertje... LEIDEN NIEUWSLIJN Open dag WASSENAAR - Het dierencentrum Nationale Dierenzorg in Wassenaar bestaat 65 jaar. Op zaterdag 25 mei wordt dat ge vierd. Minister H. van den Broek van buitenlandse zaken opent om 13.30 uur de nieuwe unit van het kattenhuis dat de naam buitenlandse zaken draagt. Deze afdeling is een soort 'hotel' voor dieren. Achthovenerweg afgesloten LEIDERDORP - De Leiderdorpse Achthovenerweg wordt tijdelijk afgesloten in verband met een nieuwe bestrating en verbreding. De exacte data van de werkzaamheden is nog onbekend. Voor bewoners en weggebruikers is er op woensdag 22 mei om 20.00 uur een informatiebijeenkomst in net gemeentehuis van Leider dorp. Woningen opengebroken OEGSTGEEST - Inbrekers hebben de afgelopen nacht in aan bouw zijnde woningen aan de Jan Wolkerslaan in Oegstgeest be zocht. Omwonenden meldden de politie dat enkele mannen spullen in een busje laadden. Toen de politie arriveerde, troffen ze drie woningen aan die waren opengebroken. Het busje was verdwenen. Wat de inbrekers hebben meegenomen was van morgen nog niet bekend. Auto's in Oegstgeest beschadigd OEGSTGEEST - In het centrum van Oegstgeest zijn het afgelo pen weekeinde verschillende auto's beschadigd. Antennes en ruitenwissers werden afgebroken. Ook namen onbekenden merkplaatjes van wagens mee. Bewoonster stoort inbreker OEGSTGEEST - Een bewoonster van een rijtjeshuis aan de Prin ses Irenelaan in Oegstgeest heeft in de nacht van zaterdag op zondag een inbreker betrapt. Ze hoorde gerommel beneden en ging kijken. Ze trof niemand aan, maar zondagochtend werd duidelijk dat een onbekende de schuifpui aan de achterzijde van de woning had beschadigd. Open huis Buitenlust OEGSTGEEST - De Oegstgeester woningbouwvereniging Bui tenlust, beheerder van 1031 woningen in Oegstgeest, houdt don derdagmiddag tussen drie en vijf uur open huis in haar ver bouwde kantoor aan de Floresstraat. Het pand stamt uit 1938, heeft er een verdieping bij gekregen en oogt anno 1991 als een modern kantoorgebouw. Woningen opgeknapt OEGSTGEEST - Achttien woningen van de woningbouwvereni ging Buitenlust aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest wacht een op knapbeurt. Omdat de woningen ook vlakbij de A4 liggen wordt er extra aandacht besteed aan geluidwerende maatregelen. Ver der krijgen ze nieuwe kozijnen, schoorstenen, goten en douches. Eind september moet de klus zijn geklaard. Reeks inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Ongeveer 1000 gulden in contanten en ge reedschappen ter waarde van naar schatting 9000 gulden wer den buitgemaakt bij een inbraak in het Voorschotense winkel centrum in Noord-Hofland. In de nacht van zaterdag op zondag wisten onbekenden zich via de achterdeur van de slagerij toe gang te verschaffen tot het overdekte complex. Daar stalen zij 500 gulden, twee vleeskratten en een Berlinerworst. Verder ging de strooptocht langs de kiosk, waar 400 gulden uit de kas ver dween en langs de doe-het-zelf zaak. Van de snackbar naast het winkelcentrum werd de schuifpui opengebroken, waarna de geldlade's van de fruitautomaten wer den gelicht. Het is niet bekend hoeveel geld daaruit verdwenen is. Ook in de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) aan de Beeklaan werd ingebroken. De ongenode gasten kwamen binnen door een ruit in te slaan. Voorzover bekend wordt niets vermist. Aan het Gebroeders De Wittplantsoen wist de politie zondag middag een poging tot inbraak in een woning te verijdelen. Om wonenden zagen om ongeveer drie uur een jongeman met een mes aan een raam morrelen. De politie werd direct gewaar schuwd, waarna deze even later een 17-jarige inwoner van Den Haag kon inrekenen. VOORSCHOTEN - Kinderen hebben zaterdag tijdens een straatmuzi kantenfestival in het centrum van Voorschoten hun vaardigheden ge toond. De winkeliersvereniging Centrum Winkeliers had dit festival ge organiseerd met het oog op moederdag. De jonge muzikanten mochten met de pet rondgaan om geld op te halen voor hun optreden. Zo kon den ze een extra leuk kadootje voor hun moeder kopen. foto hink BOUWMAN Fietser in Leiderdorp onder auto Inbraak in drogisterij Leiderdorp leiderdorp de Van der Valk Bonman weg Een 15-jarige Leiderdorpse fiet- op. Hij werd geschept door een ser is zaterdagavond rond half auto die rechtsaf naar de twaalf onder de auto van een Goudestein wilde afslaan. De 32-jarige leiderdorper geko- fietser werd met onbekende men. De jongen kwam vanaf verwondingen naar het Acade- het terrein van de Kamsteeg-ga- misch Ziekenhuis in Leiden rage en wilde de paralleweg van overgebracht. leiderdorp» hebben de goederen in vuilnis- Bij een inbraak in een drogiste- zakken meegenomen. Ze had- rij aan het Frederik Hendrik- den een ruit van de voordeur plantsoen in Leiderdorp zijn in verwijderd om binnen te kun de nacht van zaterdag op zon- nen komen. Of er ook medicij- dag aftershave zonnebrillen en nen zijn verdwenen is niet be- geld gestolen. Onbekenden kend. Ook de kinderen deden zaterdag tijdens de Oegstgeester Jaarmarkt goede zaken met rommel, pardon, leuke aanbiedingen van zolder. De Spaarga renstraat en omgeving was omgetoverd tot een heuse vrijmarkt foto hielco kuipers Duizenden mensen in de De Kempenaerstraat De organisatie van de Oegstgeester jaarmarkt zal zater dagochtend een zucht van verlichting hebben geslaakt: wat een ongelofelijke mazzel met het weer! De zon liet het de hele dag niet meer afweten en dus trok de jaar markt in de De Kempenaerstraat, de tiende alweer, zater dag traditiegetrouw weer duizenden bezoekers. OEGSTGEEST MIEP DE CRAAFF Waren het er zesduizend? Tien duizend? Of inderdaad de 25.000 die één van de bestuurs leden vooraf had voorspeld? Wie het weet mag het zeggen. Hoofden tellen is op zo'n eve nement onmogelijk. Dat je over de hoofden kon lopen, vooral 's morgens, moge duidelijk zijn. De politie houdt het voor het gemak op twintig- tot vijfen twintig duizend. De stroom liet zich door de 500 meter lange De Kempenaerstraat leiden langs kraampjes met rommel- van-zolder. met etenswaren, koopjes of winkeldochters van de middenstand zelf en infor matieve stands van Oegstgees ter verenigingen en instellingen. In totaal een slordige 160 kra men, waarop van tevoren een in Oegstgeest een ware run was ontstaan. Ze waren zó vergeven. De drukte begon 's morgens vroeg al met een heel opmerke lijk publiek: de koopjesjagers. Terwijl een aantal standhouders (van Oegstgeester verenigingen en instellingen) even na acht uur nog druk doende was hun waren uit te pakken voor de rommelmarkt-stand, stonden de eerste bezoekers al in hun nog onuitgepakte dozen te snuffelen. De mooiste 'rom- mels' waren er zodoende al snel uit. Tussen de kooplieden achter de rommelmarkt-stands dit jaar opmerkelijk veel jeugd. De han delsgeest blijkt ae jongste Oegstgeestenaren allesbehalve vreemd. Trouwens, er bleken zaterdag ook kinderen te zijn die van hun hobby geld wisten te maken. Zo stond er een meis je urenlang dwarsfluit te spelen: de munten stroomden binnen. Andere kinderen stonden pof fertjes te bakken en ook daar mee zal hun zakgeld rijkelijk zijn aangevuld. Op de vraag of ze namens een bepaalde ver eniging stonden te bakken, klonk het verontwaardigd 'nee': gewoon particulier initiatief, ge stimuleerd door mamma. De hele dag door trok de po diumwagen in het midden van de De Kempenaerstraat veel be langstelling. Zo blijkt Oegstgeest over een heuse Big Band te be schikken die heel aardige mu ziek brengt. Geen publiekstrek kers la Gerard Joling dit jaar - dat heeft de Jaarmarkt ook hele maal niet nodig. De mensen ko men toch wel. De Kempenaerstraat-be- stuurslid J. Schohaus heeft ach teraf maar één woord voor het verlopen van de tiende Jaar markt: "fantastisch". Het stra lende weer van zaterdag nam hij als iets vanzelfsprekends: "Dat zit ons nou eenmaal altijd mee..." Volgend jaar weer een Jaarmarkt dus, zelfde plaats, zelfde tijd, met dien verstande dat de Jaarmarkt dan weer ge woon op 5 mei wordt gehou den. Nu was dat bijna een week later omdat 5 mei op een zon dag viel. Kunstmarkt De Jaarmarkt blijkt de kunst markt die 'de concurrentie', winkelcentrum Lange Voort, za terdag hield, niet te hebben ge beten. Ook daar was het druk. Op zich een heel aardig gebeu ren. Tientallen kunstenaars bie den hun werk aan voor veelal schappelijke prijzen. De vraag is en blijft alleen of Oegstgeest zit te wachten op twee van derge lijke evenementen op één dag: kan dat nou niet gespreid? Aan muziek ontbrak het zaterdag bepaald niet tijdens de Jaarmarkt foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8