Buitenland Kurden gaan nog niet naar Dohuk Gewonden bij migrantenrellen Congrespartij ligt achter op communisten in Nepal 'Sovjetunie op rand chaos' Mariniers van VS helpen Bangladesh Verkeer verboden in Nagorno-Karabach Partij pand in Seoul bezet Maandag 13 mei 1991 todACtir 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMAMTSVERDRJET Vormgeving: AN DRIES DETMAR Algemeen Nederland* Pertbureau (ANP), Gemeentchappelijke Pendlentl (GPD), R«iter(Rtr), International Pre** Service (IPS)Attoclated Pre** (AP). Deut*che Preste Agentur (DPA). Agence France Preste (AFP). DE LANG UITGESTELDE topconfe- DE BRITSE KRANT Sun rentie van de presidenten Bush en day Telegraph heeft gis- Gorbatsjov zal wellicht eind juni of teren gemeld dat een be- begin juli worden gehouden in Mos- langrijke Sovjet-spion in kou, aldus een woordvoerder van het februari is overgelopen Kremlin. naar de Verenigde Staten. United Pre,, Intemjtlorul (UPI). I|m Franc, Preu, (AFP) VN nemen controle twee vluchtelingenkampen over NIEUWSLIJN Pracht en praal bij het bezoek van herdenkingsdienst bij voor de de Grieks-orthodoxe patriarch Di- twee orthodoxe heiligen. De mltrius. aan Sofia. In de Nevski- Griekse patriarch is voor een kathedraal woonde hij met de vijfdaags bezoek in Bulgarije. ro- Bulgaarse patriarch Maxim een toap» ivo hadjimishev 'Cicciolina' gaat trouwen De in Hongarije geboren Italiaanse pornoster en parlementariër llona Staller, bijgenaamd Cicciolina. gaat trouwen met de Ame rikaans beeldend kunstenaar jeff Koons. Dit heeft de moeder van de sekskoningin gisteren in Budapest bekendgemaakt. Het huwelijk heeft op 1 juni plaats in de Hongaarse hoofdstad. De 39-jarige Staller is gescheiden en rooms-katholiek, maar voor de trouwerij wordt ze lid van de Lutherse Kerk. Cicciolina veroor zaakte grote opschudding bij de katholieken toen ze in 1987 een zetel won in het Italiaanse parlement voor de Radicale Partij na een campagne waarbij ze in het openbaar nog al eens haar borsten ontblootte. Sovjetunie vernietigt laatste SS-20 De Sovjetunie heeft gisteren haar laatste twee middellangeaf- standraketten SS-20 vernietigd. Hiermee hebben de Sovjetunie en de Verenigde Staten voldaan aan de voorwaarden van het in december 1987 door beide landen ondertekende verdrag inzake de vernietiging van middellangeafstandraketten. De Verenigde Staten vernietigden de laatste Pershings enkele dagen geleden. De twee grootmachten vernietigden samen bijna 2700 raketten. Daarvan kwamen er 1846 voor rekening van Moskou en 846 van Washington. 'Britten laks in hulp vluchtelingen' Groot Rrittannië doet niet genoeg om vluchtelingen te helpen, zo meldt de mensenrechtenorganisatie Amnesty International in een vandaagg gepubliceerd rapport. „Door te pogen diegenen die schendingen van mensenrechten ontvluchten de kans te ontnemen asiel aan te vragen in het Verenigd Koninkrijk, onder mijnt de regering het zorgvuldig door de internationale gemeen st hap geconstrueerde systeem voor de bescherming van vluch telingen", aldus fan Shaw, een expert van Amnesty op het ge bied van vluchtelingen. kathmandu non mantiri Front. Dit Front vormt samen mm» spon bentmet de Congrespartij de inte rim regering. Zo n 70 procent Bij de eerste telling van de van de elf miljoen geregistrecr- stemmen in Nepal blijkt de de kiezers heeft gisteren zijn Congrespartij in de hoofdstad stem uitgebracht. Kathmandu achter te liggen bij l^nge rijen mensen stonden de communisten. Maar in de al twee uur voor de opening v steden in de laagvlakten heeft de stemlokalen te wachten om de centrumpartij van premier voor het eerst sinds 32 jaar weer Khrisna Prasad Bhattarai een gebruik te maken van hun lichte voorsprong opgebouwd, stemrecht. Een oude man Deze had een absolute meer- klaagde erover dat er vroeger derheid voor zijn partij voor- voor mensen gestemd kon wor- spcld in het 205 zetels tellende den en dat hij nu moest kiezen nieuwe parlement. tussen een boom, een zon en Een duidelijke trend wordt een koe. Omdat de meeste pas vanavond laat verwacht, Nepalezen niet kunnen lezen wanneer de helft van de stem- staan de op de stembiljetten en zal zijn geteld. Maar het symbolen. De Congrespartij ge- duurt nog enige tijd voordat de bruikt een boom. de definitieve uitslag bekend is. nisten zien zichzelf als 'rijzende omdat de stembussen in de af- zon'. De hamer en sikkel wor- gelegen steden en dorpen door den niet gebruikt, spet iale koeriers te voet naar de In Kathmandu waren leger en uistrictshoofdsteden moeten politic in staat van paraatheid worden overgebracht. gebracht, maar ernstige ind- De voornaamste rivaal van de denten deden zich niet voor. Congrespartij is de marxistisch- Een helikopter werd bij de lan- leninistischc groep van Mohan ding beschadigd na de achter- Chandra Adhikari, de belang- volging van enkele mannen die rijkste communistische partij er met een stembus vandoor binnen het Verenigde Linkse waren gegaan. zullen zijn. Als wij dat proces Volgens Sovjet president Gor- stoppen, kan het zijn dat wij het batsjov staat zijn land „op de commando systeem weer moe- rand van een chaos". Ook waar ten invoeren." schuwt hij dat rechtse krachten Ciorbatsjov wees er ook op dat in de Verenigde Staten de su- de rechtervleugel in de VS druk permogcndheden naar een probeert uit te oefenen op de nieuwe koude oorlog kunnen Sovjetunie en invloed uitoefent drijven. Hij heeft dat gezegd in op het Amerikaanse buiten een interview met de Sunday lands beleid. „Nixon en Kissin- Times. ger en Brzezinski zijn actiever „Wij verkeren op de rand van geworden, vanwege de Golfoor- chaos omdat wij van een com- log en vanwege de moeilijke si- mando-economie afstappen en tuatie die wij met de perestro|ka ons verplaatsen naar een situa doormaken. Zij denken dat hun tii- waarin de diverse acteurs vrij tijd weer is aangebroken." de volksraadpleging op voorhand getypeerd als „ongrondwettig", omdat Kroatië niets wil weten van het „spook" van een Servisch Kra- jina. Er zijn geen incidenten gemeld bij het referendum in de twaalf dis tricten met een in meerderheid Servische bevolking waaruit Kraji- na bestaat. In Servië (foto) herdachten enkele duizenden aanhangers van de fel nationalistische en fascistische Chestnik-beweging de oprichting van deze groepering in 1941. fo to mladen antonov In de hoofdstad van Bangladesh zijn gisteren ongeveer dertig Amerikaanse mariniers aange komen. Zij vormen de voorhoe de van enkele duizenden mari niers die het land komen hel pen bij de opvang van overle venden van de cycloon die meer dan 138.000 levens heeft geëist. Het Wine Huis heeft zaterdag bekendgemaakt dat de amfibie eenheid die naar Bangladesh wordt gestuurd vijf helikopters meeneemt voor de distributie van voedsel en medicijnen. De speciale eenheid omvat ook en kele medische teams die moe ten helpen voorkomen dat on der de door de natuurramp ge slagen Bengalezen besmettelij ke ziekten uitbreken. In het zuidoosten van Bangla desh, waar eilanden en kust plaatsen door de cycloon en daarop volgende vloedgolf zijn ondergelopen, lijden duizenden overlevenden aan diarree. Mil joenen mensen zijn hun huizen kwijtgeraakt en zitten zonder voedsel en water. De premier van het buurland India, Chandra Shekhar, heeft het rampgebied gisteren be zocht en heeft beloofd zoveel helikopters te sturen als Bangla desh nodig heeft voor de hulp operatie. Tot nu toe heeft India zes helikopters en 5,5 miljoen dollar aan hulpgoederen gege ven. Shekhar beloofde ook rijst te sturen. De Bengalese minister van fi nanciën heeft gisteren gezegd dat zijn land onmiddellijk 1,3 miljard gulden nodig heeft als hulp voor de acht miljoen over levenden van de wervelstorm van twee weken geleden. Zij hebben bijna alles verloren bij het vernietigende natuurge weld. De EG-landen hebben za terdag besloten 140 miljoen gul den uit te trekken voor Bangla desh. De militaire commandant in de omstreden Armeense enclave Nagorno-Karabach in de zuide lijke Sovjet-republiek Azerbajd- zjan heeft gisteren al het verkeer in de regio verboden, met uit zondering van voertuigen waar van de chauffeur een speciale pas heeft, zo heeft het persbu reau Tass meegedeeld. De maatregel is bedoeld om het ge weld in de regio in te dammen. De avondklok in de enclave, die zowel door Azerbajdzjan als Armenië wordt opgeëist, werd verscherpt. Het zal om 9 uur 's avonds ingaan, twee uur vroe ger dan voorheen. De permanente Armeense af gevaardigde in Moskou. Felix Mamikonjan, beschuldigde het Kremlin ervan een economi sche blokkade te hebben inge steld tegen de Armeense hoofd stad Jerevan en de Goris-regio langs de grens met Azerbajd zjan. Hij zei verder dat de mili taire operaties de zaai- en pl- antwerkzaamheden in de land bouw verstoorden, waardoor Armenië in de herfst een zeer moeilijke economische situatie tegemoet kan zien. SEOUL AR Radicale Zuidkoreaanse studen ten hebben vandaag het hoofd kantoor van de regerende De mocratische Liberale Partij (DLP) van president Rob Tae- woo bestormd. Ongeveer ze ventig studenten wisten daarbij, gewapend met ijzeren staven en stokken, door een politiekordon te breken. De studenten bezetten de derde verdieping van het kan toor en richtten daar een ravage aan. Uit de ingeslagen ruiten gooiden zij vlugschriften, waar in het ontslag van Roh en de ontbinding van de DLP werd geëist. Na ongeveer een half uur maakte de oproerpolitie een eind aan de actie. Volgens oog getuigen raakten verscheidene politiemensen en een student gewond. Een man wordt weggedragen nadat hij gewond is geraakt bij gevechten om voedsel in Gohira in Bangladesh Identiteitscontrole in Brussel loopt uit de hand BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een simpele identiteitscontrole van een Marokkaanse jongen heeft vrijdag en zaterdagavond tot hevige rellen geleid in de Brusselse deelgemeente Vorst. Honderden migrantenjongeren kregen het aan de stok met de politie. Er vielen zes gewonden en er werd veel schade aange richt. Bijna dertig mensen wer den aangehouden. De rellen begonnen nadat twee agenten bij een verkeers controle vaststelden dat de pa pieren van een jonge bromfiet ser niet leesbaar waren. Tijdens de controle kwam zo n dertig buitenlandse jongeren toelopen en btgonnen zich ermee te be moeien. Toen de twee politie mannen via de radio om ver sterking vroegen, liep de zaak uit de hand. Het aantal jongeren groeide snel uit tot meer dan tweehon derd. Zij weigerden zich terug te trekken, waarna de politie zelf de aftocht blies. Daarbij kwam het tot een handgemeen, er werden branden gesticht, ruiten ingegooid en geparkeerde au to's werden beschadigd. De po litie zette een waterkanon in wat de rust terugbracht. Zaterdagavond ontstonden nieuwe rellen, toen honderden migranten te hoop liepen voor het politiebureau van het naast Vorst gelegen Sint-Gillis. Een politieman die zich bedreigd voelde, schoot in de lucht. Daama trokken de jongeren naar Vorst, waar molotov-cock- tails en stenen naar het politie bureau werden gegooid en weer vernielingen werden aangericht. Een tv-cameraman en enkele agenten raakten gewond. Diverse politici veroordeelden gisteren de rellen. De voorzitter van het Brusselse gewest, Char les Pique, en de burgemeesters van Vorst en Sint-Gillis wezen erop dat de politie alle recht heeft controles uit te voeren en dat er volstrekt geen aanleiding voor de rellen was. Bovendien verweet Pique de migrantenjon geren zinloos geweld tegen ei gendommen van anderen. BERICHTEN DF, REGERENDE Nationale Partij van Sri lanka heeft gisteren de gemeenteraadsver kiezingen gewonnen. De partij van presi dent Premadasa won 190 van de 236 raden, inclusief die in de hoofdstad Colombo. De oppositiepartij, de Vrijheidspartij, legde slechts beslag op 36 gemeenteraden. IN ANGOLA zijn bij langdurige gevechten tussen regeringstroepen en Unita-rebellen ruim zeventig mensen ppdood en velen ge wond geraakt. De radio van de regering maakte bekend dat de rebellen sinds vrijdag stellingen van de regering en burgerdoelen in de oost Angolese slad Luena hebben aangevallen Daarbij vielen 23 slachtoffers, onder wie ook burgers. VERSCHILLENDE POIJTIEKE groeperin gen in Suriname hebben een beroep ge daan op oud-president Carter van de Vere niade Staten, na de verkiezingen van 25 mei te heipen bij het tot stand komen van een stabiele en democratische regering. De rol van Carter zou zijn, te voorkomen dat de militairen opnieuw een democratisch pro ces na het houden van de verkiezingen ver atoren. EX-PREMIER Tadeusz Mazowiecki van Po len is gisteren gekozen tot voorzitter van de Democratische Unie. Stanislav Tyminski werd voorzitter van de door hem opgerichte oppositiepartij 'X'. Twee vluchtelingenkampen in het noorden van Irak wor den vandaag overgenomen door de Verenigde Naties. De Amerikaanse militairen die de kampen hebben opgezet zullen echter nog wel een tijdje blijven, omdat de VN nog niet genoeg mankracht en geld beschikbaar hebben. Vandaag wordt ook een voedselkonvooi gestuurd naar het Noordiraakse Dohuk. Daar wordt tevens een hulpver leningscentrum ingericht. Kurdische leiders hebben ge zegd dat zij de situatie in Dohuk echter niet genoeg ver trouwen om hun volgelingen aan te raden daarheen te rug te keren. De Kurdische leiders, uit twee grote vluchtelingenkampen in net Turks-Iraakse grensgebied, vrezen dat de VN-functionaris- sen de veilieheid van de Kurden in deze stad niet kunnen garan deren. Zij zeiden dat de Kurden pas naar het door de Irakezen beheerste Dohuk willen terug keren als hun veiligheid wordt gegarandeerd. De provinciehoofdstad Do huk ligt niet in de door de geal lieerden ingestelde veiligheids zone in het noorden van Irak; de Irakezen maken er de dienst uit. Amerikaanse militaire com mandanten vinden dat Dohuk door Iraakse militairen ont ruimd moet worden en aan de veiligheidszone in Noord-Irak moet worden toegevoegd om de gevluchte Kurden te bewegen uit de bergen af te dalen naar de stad, waar zij beter kunnen wor den geholpen. Andere Amerikaanse en geal lieerde functionarissen zijn ech ter bang dat zij in Noord-Irak in een politiek en militair moeras zullen verzinken als zij Dohuk bezetten. Dohuk telde voor de Golfoorlog meer dan 350.000 inwoners. De afgelopen weken zijn meer dan 200.000 vluchtelingen uit de kampen in de bergen naar huis teruggekeerd. Velen liepen terug of regelden zelf hun vervoer. Eerst zaterdag be gonnen de geallieerden met het transport van terugkerende vluchtelingen in gehuurde bus sen en vrachtauto's. In de kam pen bevonden zich volgens een Amerikaanse militaire woord voerder nog bijna een kwart miljoen mensen. Gesprekken De militaire commandant van het Kurdische verzet Massoud Barzani heeft gisteren gezegd dat een akkoord met Baghdad onderweg is over een regeling voor Kurdistan. „We hebben al een hele afstand afgelegd op de weg naar het vinden van een oplossing... We komen met re gelmatige en weloverwogen stappen dichterbij een ak koord," zei Barzani. Barzani deed een beroep op de vluchtelingen „om opnieuw naar hun huizen terug te keren zoals velen van hen al gedaan hebben." Hij zei niets over voortgang in de discussies over de eis dat de olierijke Kurdische provincie Kirkuk bij een auto noom Kurdistan getrokken zou moeten worden of over interna tionale garanties voor een Kur- disch akkoord met Baghdad. Barzani sprak voor een twee de keer met Saddam Hussein. Van hun ontmoeting zond de Iraakse televisie gisteren veertig seconden beeld uit. Barzani noemde het gesprek met Hus sein „zeer positief'. De inwoners van de regio Krajina in de Joegoslavische deelrepu bliek Kroatië hebben gisteren massaal meegedaan aan een refe rendum over de vraag of ze bij de republiek Servië willen horen. Het zijn in overgrote meerderheid Ser viërs. De regering in Zagreb had

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4