Sport Philidor sluit af met groot verlies Tegenslagen vellen Swift Mat Saturnus verspeelt titelkansen tegen Animo De Zijl doet nog volop mee in bekertoernooi LZ 1886 neemt de leiding Maandag 13 mei 1991 Redactie 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER D£ KOfRNG ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN CUS VAN OOSTEN Eindredactie: RAYMOND PBL Vormgeving RON VAN HAASTREflT DE ZIJL/LGB heeft zich met AZC geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de waterpo- lobeker. RAMPSPOED TROF DE wielerploeg van Swift, die in de Ronde der Kempen zonder sterrijders kans loos was voor de hoge klassenngen. NIEUWSLIJN Scylla en Oegstgeest uitgebekerd OEGSTGEEST Dc Blauewe Werelt heeft Scylla en Oegstgeest uit het bekertoernooi geslagen. Afgelopen zaterdag leverde de kwartfinale van het met 10000 gulden gedoteerde toernooi een eenvoudige winst op voor de Apeldoomse ploeg. Gastheer in de kwartfinale was de kersverse eredivisieclub Oegstgeest. De Blauewe Werelt, Ron en Henk van Spanje en Geert Verhaagh, won zowel van Oegstgeest als van het gehandi capte Scylla met 5-1Bij Scylla (zonder Gerard Bakker) zag alleen Peter Paul de Vrind kans om Verhaagh van zich af te schudden, terwijl bij Oegstgeest Siem van der Valk een knappe winst op Ron van Spanje boekte. Oegstgeest versloeg Scylla met 6-3. Marcetti Martina wederom de sterkste Marcetti Martina heeft afgelopen zaterdag in Idar-Oberstein de R1ISWIJK FRANK BONTE n08 tiel1 minUten te Spelen in de tweede helft bestond Sa- tumus het om viermaal op rij alleen voor de Animo-keeper te w falen. Animo deed dat beter en toonde zich ook vanuit een col lectieve aanval schotvaardiger. Met de rust leidde Animo met 10-8, het einde kwam met een duidelijke 24-17 overwinning. In de tweede klasse sloeg bij titel behaald in het Open Duitse Kampioenschap taekwondo. De iend voor de Leidse sport» den Berg, versloeg in de finale tot 51 kilo de Turkse Soti Gölog- Katwijkse, uitkomen r de Leidse sportschool Gerard van hu. I let was de derde opeenvolgende zege van Martina in een internationaal toernooi. Mandy de Jongh, eveneens van sportschool Van den Berg, wrr.l twffflf lil de categorie tot 70 kilo. Zij dolf in de finale het onderspit tegen de Duitse taekwondoka Anke Petscheier. HANDBAIMEDE WERKER Satumus had tot gisteren nog een redelijke kans op het kam pioenschap in de regionale eer ste klasse van de veldhandbal- competitie. De wedstrijd tegen Animo liep echter anders dan verwacht. In plaats van een overwinning voor de Leidse ploeg werd het een stevige ne derlaag. De Rijswijkers waren veel meer gebrand op de winst dan de Leidse kampioenskandida ten. Met de rust leek de achter stand nog te overbruggen (10- 8). maar in de tweede helft bak te de Leidse verdediging er niet veel meer van. Het gretige Ani mo profiteerde daar optimaal van. Trainer-coach Roy van Gurp koos voor een open de fensie. De Leidse tweede lijn had echter geen antwoord op de stugge en stevig ingrijpende Rijswijkse verdediging. Toch zou Satumus de wedstrijd een ander gezicht hebben kunnen geven, als het de breakout-kan- sen beter zou hebben benut. het begin van de tweede helft een rode kaart moesten incas seren. Met vijf man tegen zes werd Satumus '72 in Ridderkerk overklast: 21-26 (rust 9-10). Bij de vrouwen kwam Olym- pia '72 in de tweede klasse A te gen DSO niet verder dan 9-9. De Wassenaarse ploeg kwam pas ver in de tweede helft op een voorsprong dankzij Conny van der Werf: 9-8. Maar het felle DSO wist in een uiterste krachtsinspanning tenminste één punt te redden. In de twee de klasse B verloor Oase na een gelijkopgaande strijd van West- landia dat in de slotfase uitpak te met vier treffers (10-15). LEIDEN* WIM SIERA WATERPOLOMEDEWERKER De rol van de scheidende coach Albert Spijker is bij De Zijl/LGB nog niet uitgespeeld. Ook in de poule-wedstrijden van de be- Icercompetitie staat de voorgan ger van Rob Schouten nog langs de kant. Hij slaagde er in met zijn team in de volgende ronde te geraken. Zonder slag of stoot ging dat niet, want de pouletegenstan ders AZC en DZV Delft bleken moeilijk te bestrijden opponen ten. In de eerste wedstrijd tegen DZV was het verschil in kracht gering, waarbij De Zijl toch met 11 -9 aan het langste eind. Daar AZC de wedstrijd tegen DZV ook al won (17-9), waren De Leidenaars al verzekerd van een plaats bij de laatste acht. Het treffen tegen AZC zou de beslis sing geven over wie de tegen stander in de volgende ronde zou worden. De Zijl heeft tegen het in de competitie stroef draaiende AZC weinig kans gehad. De Alp- henaren, die zich in de beker- competitie willen rehabiliteren voor het ondermaats presteren van de laatste maanden, waren met 14-8 acht duidelijk de meerdere. Alleen in de eerste periode waren de beide ploegen gelijkwaardig (2-2). Daarna was het alleen AZC wat de klok sloeg. In de volgende ronde krijgt De Zijl te maken met het sterke VZC als tegenstander. Voor dc vrouwen van De Zijl- /LGB werd de competitie ge volgd door de bekerfinale. Door overwinningen op Rapido en Merwede was De Zijl erin ge slaagd zich voor de eindronde in Groningen te plaatsen. In de halve finale was het reserve team van landskampioen Bran denburg de tegenstander. Bran denburg, dat uitkomt in de tweede klasse, bleek een taaie ploeg te zijn. De tweede periode sloten de Leidse vrouwen zelfs af met een 2-4 achterstand. De Zijl was in conditioneel echter veel sterker dan zijn tegenstre vers, waardoor er toch nog een 9-7 overwinning uit de bus rol de. In de finale moest de formatie van Krik Parrel afrekenen met De Gouwe, dit seizoen met overmacht de sterkste in de eer ste klasse. Evenals in de regulie re competitie, waarin De Zijl tweemaal werd verslagen, was de Waddinxveense formatie ook in de finale te sterk. De Gouwe nam al vroeg in de wedstrijd een 2-0 voorsprong, die voor het verstrijken van de eerste pe riode door De Zijl teniet werd gedaan. Een tweede poging van De Gouwe om een gat te slaan had meer succes. De Zijl had de pech dat De Gouwe drie secon den voor het einde op een 2-4 voorsprong kwam. Ondanks verwoede pogingen van De Zijl om de wedstrijd een andere draai te geven bleef de marge van twee doelpunten overeind (5-7). AI met al toch een goed jaar voor De Zijl, dat in de competi tie op de vierde plaats eindigde. Ingrid van Veen scoorde in de wedtrijd tegen vijf keer, terwijl Margaret Duk, Marion Rijsber- gen, Laura Westdijk, Douce van Beukering en Wandy Kater in de finale de treffers maakten. Herstel van vrouwen Gemini De ploeg van Casper Brussee keek alleen in de eerste set te gen een achterstand aan. Goede opslagen van Irene van Dongen bezorgden de ploeg uit Voor schoten desondanks setwinst (15-12). Daarna ging het een stuk gemakkelijker voor Gemi ni: 15-5, 15-7. Trainer Casper Brussee beleefde zijn laatste wedstrijd bij Gemini. Hij gaat volgend seizoen Tonegido 2 trainen. Bernard van der Pols volgt Brussee op. De vrouwen van Gemini/Kan- geroes hebben zich hersteld in hun streven om naar de tweede divisie te promoveren. Op de 3- 1 nederlaag van vorige week volgde zaterdag een ruime zege op Sliedrecht (3-0). Tonegido komt volgend seizoen uit in de tweede divisie. Gemini moet nu afwachten of er een plaats vrij komt. In Sliedrecht speelde Gemini voor veel publiek ontspannen. Net als Jos Kuipers (te midden van Marco de Waard en de terugdeinzende John Jerome) was zijn ploeg Den Bosch steeds in de minderheid tegen Den Helder. In Den Helder werd het zaterdag 100-79. Gisteren kwam Den Bosch in eigen huis ook niet verder dan een 83-89 nederlaag. FOTO ANP NORA BAKKER slag bij de jongens geboren m 1977. Christian de Groot (LZ) en Robin Sprlnkhuizen (Zijl) zijn beiden kandidaat voor een plaats In de ploeg voor de Euro peese jeugdkampioenschappen (juli 1991) op de rugslagnum- mers. Op de 100 meter viel za terdag geen verschil te noteren in hun tijden: 1.03,0. De Groot werd hiermee winnaar bij de mannen geboren in 1975, ter wijl Sprinkhuizen het moest doen met dc tweede plaats in zijn leeftijdscategorie. Noordwijkerhoutcr Leonard Kroon pakte op deze kampioen schappen weer zijn traditionele medaille mee op de 100 meter rugslag. Met de tijd van 1.03,2 was er voor hem ook een in- schrijflimiet voor de Nederland se kampioenschappen. Limiet tijden werden er ook door enke le Leidse deelnemers gezwom men. veertien In totaal, onder wie de 4x200 meter vrije slag voor vrouwen tot zestien jaar van 17.. Natasja Sierag die het op het persoonlijke nummer zo voortreffelijk deed, werd Ingezet In de estafette-ploeg en de li miet kon op die manier worden binnengehaald. Arnold Spros en Jessica Rebel werden de eerste kringkam pioenen van dit seizoen voor Katwijk, waar het aanstellen van een nieuwe trainer nu al vruch ten begint af te werpen. Spros pakte de titel op de 100 meter schoolslag en Rel>el op de 200 meter vrije slag bij de vrouwen. Deze titels gingen ook naar Fleur Bakker (LZ) bij de vrou wen tot veertien jaar en naar Radnn Mulder (Zijl) bij de vrou wen tot achttien jaar. ZWEMMEOEWIRKER LZ 1886 rukt op. In het Aqua marbad van Katwijk pakten de Leidse zwemmers het afgelopen weekeinde de kop In het me daille- en het puntenklassement tijdens de vierde wedstrijd van de kringkampioenschappen. Samen met de andere leidse zwemvereniging. De Zijl/LGB, behaalden zij 21 gouden me dailles. Ook de regionale vereni gingen. Katwijk. De Colum- biaan en Noordwijkerhout had den vertegenwoordigers op het efepodium. LZ voegde vijftien titels toe aan het totaal en dat was in één keer bijna net zoveel als de drie voorgaande ronden tezamen. De start van het lange middag programma was verpletterend. De 100 meter vlinderslag die voor de mannen en jongens het eerste nummer was leverde zes kampioenen op. Klaas laap Buys en Mathieu Spros, beiden van Katwijk, pakten op deze af stand ieder een zilveren plak, terwijl Voorhouter Gerard tan- geveld een keer derde werd. De Zijl en 17. hadden ieder twee kampioenen op de 200 meter wisselslag bij de vrouwen. De 100 meter rugslag bracht de eerste kringtitcl bij De Co- lumbiaan in dc persoon van Biet I-angeveld (1.24,3). Op dit nummer doorbrak Tom Onder watert I.Z) de successenreeks van de laatste weken van Step ban van Itcrson met de knappe tijd van 1.17,6. Cirrard Lange veld (Col) stond voor tie tweede keer die middag op het erepodi um voor het ophalen van de derde prijs op de 100 meter nig- LBPEN RUUO DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER De slotronde in de landelijke schaakcompetitie was voor veel teams een formaliteit. In de hoofdklasse leefde kampioen Volmac/Rotterdam zich nog maar eens uit ten koste van het Bussumse BSG: 7 1/2-1 1/2. Het reeds gedegradeerde Leidse Philidor kon niets meer aan het bescheiden ene totaalmatch- punt toevoegen en moest als sluitstuk een voorlopige 2-7 ne derlaag tegen Eindhoven slik ken. Spannend was daarente gen nog wel de strijd om de tweede degradatieplaats. SMB zorgde in die strijd, na de eerde re winst op Philidor, voor een miraculeuze ontsnapping door bij De Variant met 4 1/2-5 1/2 te zegevieren. Omdat Gronin gen met 6 1/2-3 1/2 in Utrecht ten onder ging, werd de noor delijke ploeg ten slotte nog het kind van de rekening. Philidor trad danig gehandi capt tegen een eveneens ver zwakt Eindhoven aan. Dat kon den de beide teams zich gelet op de voldongen competitiefei ten gemakkelijk veroorloven. Het waren daarbij de Leidse in vallers die de eer nog enigszins hooghielden. Captain Michiel Vergeer zorgde voor het meest overtuigende optreden, door in 29 zetten over een reeds snel in tijdnood verkerende opponent Huizer heen te rollen. Machiel de Heer leek tegen Hoogen- doom lange tijd op weg naar eenzelfde resultaat, maar moest ten slotte toch met een remise genoegen nemen. Bij Anne Ree dijk waren de rollen omgekeerd. Hij hield met een minpion Tol huizen op een puntendeling. Gert Michiel de Niet had daar entegen weinig in te brengen tegen Sutmuller, waarmee de staartborden met 2-2 in even wicht bleven. In de Leidse kop was het ech ter kommer en kwel. Kopman Peter Gelpke kwam er met een opportunistische aanpak niet aan te pas tegen Loek van Wely. Nico Kuijf en Fred Hallebeek vochten gecompliceerde en van hun kant moeizame duels uit met Kuijpers en Welling, waar bij de balans definitief in Eind- hovens voordeel doorsloeg. Herman van Halderen streed al eerder voor een kansloze zaak tegen Van der Plassche. Een even tijdrovende als regelmati ge verliespartij van Ik Oei tegen Beulen betekende daarna een voorlopige 2-7 achterstand. Coen Stehouwer bouwde sa men met opponent Johan van Mil aan een zeeslang. In de uit eindelijk afgebroken partij kan Stehouwer slechts hopen op een half punt, een resultaat dat de schade nog tot een 2 1/2-7 112 verlies zou beperken. In de eerste klasse B vervulde LSG zijn sportieve plicht door na koploper Volmac 2 ook de naaste rivaal DD taai verweer te bieden. Dat bespaarde de Lei denaars overigens geen 3-7 ver lies. De reserves van Volmac na men ondertussen geen risico en stelden de titel met een 8 1/2-1 1/2 winst op Krimpen veilig. Omdat Adriaan Clemens en Leon Konings tegen respectie velijk Kort en Blokhuis de nodi ge kansen lieten liggen en ver volgens nog tamelijk snel het onderspit delfden, kon LSG de hoop op een positief resultaat al snel in de ijskast zetten. Vooral ook omdat Jan Tolenaar onno dig vroeg met remise genoegen nam. Ook het 'makkie' van Wim van de Pol bracht onvoldoende wijziging in de situatie. Henk van Putten kwam namelijk niet onder verlies uit. Met een over tuigend winstpunt van de in topvorm verkerende Annemarie Benschop was de Leidse koek bovendien op. Jan-Aart van der Steen en Aad van Moorsel ver loren namelijk kansloos, terwijl Wim Heemskerk de zaken on nodig uit handen gaf. Een plus remise van Folkert Geertsma zorgde voor een 7-3 eindstand ten gunste van de Hagenaars. LSG 2 en het praktisch reeds gedegradeerde Philidor 2 voch ten in de tweede klasse B een derby om de eer uit. Dankzij ze ges van Fred Slingerland en topscorer Ab Smit ten koste van Sjaak Sibbing en Raoel van Ke tel had Philidor 2 een goede start Een overtuigend tegen- punt van Simon Duindam ten koste Henk van Loon en een rustige remise tussen Jan de Wit en Carolien Slingerland zorgden voor een 2 1/2-1 1/2 tussen stand. Joop Bakker leek de score gelijk te trekken, totdat oppo nent Leen van Ofwegen door eeuwig schaak ontsnapte. Min of meer hetzelfde overkwam kopman Albert Westra Hoekze- ma tegen Wim Vriend. Het wa ren echter Theun Stelling en Chris Roozendaal die LSG 2 met goede zeges op respecetievelijk Joop RoiYimets en Henriette de Greef alsnog over de winst- streep trokken: 3 1 /2-4 112. Florijn twee keer tweede Een omvangrijke Nederlandse roeiploeg heeft zaterdag en gis teren bij de internationale roei- wedstrijden een fors aantal overwinningen geboekt. Leide- naar Ronald Florijn behaalde als skiffeur twee tweede plaat- Het meest indrukwekkend was het optreden van de vier- zonder-stuurman. Het kwartet Peters, Van der Zwan, Krijten- burg, Schwarz boekte twee overwinningen. Zaterdag op Duitsland, gisteren op twee Britse ploegen. Gisteren leek de ploeg een nederlaag te lijden, maar met de inmiddels beruch te eindsprint werd de overwin ning uit schijnbaar hopeloze positie alsnog behaald. Nico Rienks voer in Keulen voor het eerst een internationa le wedstrijd in de dubbeltwee met Henk-Jan Zwolle. Het de buut leverde zaterdag een over winning op in een zeer goede tijd, waarmee bondscoach René Mijnders blij was. Gisteren wer den Rienks en Zwolle tweede achter de Duitsers Grüner en Steiner. De onderlinge nationale strijd tegen Rutger Arisz en Hans Kel derman. met als inzet de selec tie voor het WK in Wenen en wellicht de Olympische Spelen, werd in elk geval gewonnen. Arisz en Kelderman werden za terdag derde, gisteren vierde. De beslissing over uitzending valt over vijf weken bij de natio nale kampioenschappen op de Bosbaan. Rienks' ex-partner Ronald Florijn werd in de zware skiff twee keer tweede achter de Duitser Georg Agrikola. Wereld kampioen lichte skiff Frans Gö- bel kwam alleen zaterdag in ac tie. Hij zegevierde, zoals ge woonlijk. De bondstrainers experimen teerden in Keulen-Fühlingen met Laurien Vermulst en Har- riet van Ettekoven in de dub beltwee. De twee skiffeuses worden kansen op Olympisch eremetaal toegedicht. Zaterdag behaalden zij een overwinning, gisteren eindigden ze - in een sterker veld - als vijfde. Volgens trainingscoördinator was het een goede ervaring. De twee gaan dit jaar nog door in de skiff. Aan het eind van het sei zoen wordt beslist of ze in het Olympisch jaar als duo naar Barcelona gaan. Leython-vrouwen in bekerfinale LEIDEN. De vrouwen van Leython kun nen nog iets van het volleybal - seizoen maken. Dankzij een 3-1 overwinning op eersteklasser RW bereikten zij de finale van het toernooi om de districtsbe ker. Alleen de tweede set was voor de Rijnsburgse vrouwen. De winnaar van de wedstrijd Gemini 2 - Dosko wordt de te genstander van Leython. Bij de mannen versloeg RW Rentokil- /ZVH 3 met 3-0. Be Fair is de andere finalist. Van Veenendaal veertiende in Omloop der Kempen jfiïiy FOTO HIFLCO KUIPtRS Keytown Hitters was tegen het Haagse VUC telkens net een stapje te laat Verhitte Keytown Hitters delven onderspit De Leidse Keytown Hitters heb ben tegen VUC uit Den Haag met 4-8 verloren. In dc vierde inning hadden de Hitters nog een 4 3 voorsprong. De Leide naars* bleken echter te veel in vallers te hebben opgesteld, wat ten koste ging van de eenheid Roon (oogontsteking) grote handicap. de ploeg. Bovendien afwezigheid s de grote handicap. Tijdens de wedstrijd raakten de gemoederen enigszins ver hit. De eerste honkcoach en een speler van VUC werden na her haalde kritiek op de leiding weggestuurd, een speler van de Keytown Hitters kreeg een waarschuwing voor het provo ceren van de Haagse werper. De softbalsters van cfe Key- geluk tegen Adegeest: 2-10. Zaterdag verloren de honk ballers van SV Wassenaar met 11-6 van Badhoevedorp. Tegen de Alphians won Wassenaar gis teren met 6-2. Adegeest speelde gisteren spectaculair met 10-10 gelijk tegen de Blue Birds uit Delft. De Michel de town Hitters kenden ook geen 3 ft halsters van Wasse- verloren hun beide partij - dit weekeinde met 6-0. A VAN DLHVENBODE In de 43ste Omloop der Kem pen, een wielerklassieker voor de topcompetitie over 170 kilo meter, hebben de regio-renners geen potten kunnen breken. Slechts Sassenheimer Frank van Veenendaal reed zich met een veertiende plaats nog een beetje in de kijker. Pascal Vergeer (Warmond), na zijn val in de Omloop van de Glazen Stad voor het eerst in een grote wed strijd, deed zijn werk voor de Kogaploeg uitstekend, maar kwam niet voor bij de eerste dertig renners in de uitslag. De ploeg van Swift/Casba kwam zwaar gehavend aan de start in Veldhoven. Erik Bos en Vital Timmermans zijn ziek, Ri chard van Kempen is gebles seerd en Arnold Stam werd door bondscoach Piet Kuys ontbo den voor deelname aan de Luxemburgse etappewedstrijd Fleche Sud. Een paar uur voor de start kreeg de Leidse ploeg leider Cor Kloosterman nog een tegenslag te verwerken, toen bleek dat lan Hendrik Lagerweij te ziek was om van start te gaan. i emand Warmerdam uit Kou dekerk kwam het beste uit de verf. Pas na de verzorging in Hoogeloon (137 km) moest hij definitief afhaken. Daarvoor hadden Laurens Koster, Herman Bakker, Robin van Kesel (Ter Aar) en Stan Pouw (Roelofarendsveen) al een route binnendoor gekozen. Leon Rekelhof (Ter Aar) was dit niet van plan. maar kreeg te maken met een leeglopende achterband, net toen het pelo ton aan een strook keien bij Oensel ging beginnen. Een wat teleurstellende dag voor de blauwwitten, die de twee winst plaatsen van vorige week weer moesten inleveren. De Ronde van Limburg op 2 juni is de vol gende klassieker voor de top competitie. Volgende week staan de districtskampioen schappen in Den Haag (De Uit hof) op de kalender. Petra de Bruin (Langeraar) moest zaterdag in de Flevo Tour haar meerdere erkennen in Olympisch kampioene Moni que Knol. die haar nieuwe sponsor een klassieke zege schonk. Petra Grimbergen uit Rijnsburg eindigde als elfde. Pe ter Mol behaalde bij een criteri um in Terneuzen een derde plaats. Pech voor Warmonder Etien- ne Vergeer in de Tweedaagse Heuvelronde in Limburg. In de tijdrit naar Klimmen maakte hij een vergissing in het kiezen van de eindstreep. De onoplettend heid scheelde hem zeker drie plaatsen, zodat hij nu met een zesde plaats genoegen moest nemen. Bij de etappe later op de dag ging het weer fout. Nu werd Vergeer in de beklimming door een andere renner van de weg gereden en kwam hij op achterstand in een grote groep over de finishlijn. Een landelijke wedstrijd voor B-amateurs, op De Bult in Lei den, werd gewonnen door Jacco Schrama. Hij versloeg in de eindsprint zijn medevluchter Peter Uitendaal uit Hillegom. Aloys Goossen (Leiden) en Piet KraJt (Rijnsburg) werden zesde en zevende. Bij de C-amateurs was André van Reek (Lisse) net iets sneller dan Mart Moraal (Oegstgeest) Gerrit Kleinveld uit Lisse is gisteren als vierde geëindigd in de Ronde van Zaandam. Klein veld maakte deel uit van een kopgroep van zeventien die om de overwinning streden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18