Binnenland wtA\ 'Geen land kan zonder spiegel' 'Politiek zet ten onrechte botte bijl in wao' Nederlanders in Spanje boos over uitblijven van kiesrecht Opgaven ook voor Cito puzzel S Zaterdag 11 me» 1991 Radicbe: Q23-1S022S t BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD FRISART tfW PATRICK VAN DEN HURK SJAAK MA ROOT KLOMPMAKER Vownggywy MfTTK MEUERHCT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). Vragenlijst TNO-psycholoog spoort dreigende arbeidsongeschiktheid op CDA-fractieleider Brinkman kan op zijn kop gaan staan, maar het lukt hem nooit om mensen die al jaren in de wao zitten snel aan het werk te krij gen. „Hoe langer de mensen in de wao vertoeven, hoe moeilij ker het voor hen wordt om te rug te komen. Al willen ze dat graag, de bazen zitten niet op hen te wachten. De andere kant is dat er wao'ers zijn die vrede hebben met de situatie waarin ze zich bevinden. Zeg maar dat ze ermee hebben le ren leven". Psycholoog De Winter van het Nederlands Instituut voor Rrae- ventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden windt er geen doekjes om: de politiek pakt het wao- probleem aan het verkeerde einde aan. Er moet veel meer worden gezet op het voorko- i dat de recht komen. De Winter heeft een manier ontwikkeld waar mee arbeidsongeschiktheid tij dig kan worden opgespoord met behulp van een vragenlijst. Hij volgde jaren achtereen 4500 werknemers uit vier bedrijven om vroege signalen van dreig den arbeidsongeschiktheid op het spoor te komen. Op basis daarvan ontwikkelde hij de vra genlijst. Hoewel kritiek op de politiek geen deel uitmaakt van zijn on derzoek, schroomt hij niet om er zijn mening over te verkondi gen. De Winter „Het doel van de wao-wetgeving was en is nog altijd om werknemers, die in de wao zitten weer aan het ar beidsproces te laten meedoen. De politiek heeft dat geen'mo- ment waargemaakt. Anders wa ren er nu niet «oveel wao'ers. Ik vind dat de politici de wet eens wat serieuzer moet hanteren. Mijn onderzoek moet een aan zet zijn om arbeidsongeschikt heid tegen te gaan door op tijd de het gaat te kijken". De Winters vingertje gaat om hoog. „De politiek moet de hand in eigen boezem steken. Met de botte bijl te keer gaan is niet de juiste oplossing. Een wet die bijna een kwart eeuw van kracht, is kun je in drie maan den niet optimaal laten werken. Uitgesloten. De politiek heeft er altijd met haar neus bovenop gestaan en weinig actie onder nomen. Nu moet er ineens in zo n korte tijd orde op zaken worden gesteld. Brinkman kan dat rustig vergeten". De TNO-onderzoeker is op grond van zijn ervaringen tot de conclusie gekomen dat arbeids ongeschiktheid zich tot vijf jaar tevoren aankondigt. Dan, zegt hij, is er nog alle tijd mens en werk aan elkaar aan te passen, zodat arbeidsongeschiktheid kan worden voorkomen. Hoe wel de bestaande literatuur daar anders over meldt, komt De Winter tot de slotsom dal chefs naar verhouding zeker zo vaak arbeidsongeschikt worden als mensen op de werkvloer. Opvallend is eveneens dat blijkens zijn onderzoek arbeids ongeschiktheid bij werknemers in de produktie minder voor komt dan op andere afdelingen. In het algemeen wordt er san uitgegaan dat het verschijnsel zien meer voordoet onder handwerklieden De TNO-psycholoog zet grote vraagtekens achter de wijdver breide veronderstelling dat al leen lichamelijke slijtage leidt tot arbeidsongeschiktheid. De Winter stelt dat lichamelijk be lasting een afwijking of aandoe ning kan veroorzaken. „Ik denk Psycholoog René Diekstra over opinie-onderzoek GPD-bladen: - i 'Stel dat er een duidelijk verband is tussen de woonomgeving en het aantal psychische klachten v het is nuttiger die buurt anders in te richten'. LEIDEN PETER DE VRIES PETER VEENENDAAL Geen Nederlander kijkt er meer van op als hij telefonisch, schrif telijk of persoonlijk wordt on dervraagd over de meest uit eenlopende zaken. Er gaat vrij wel geen dag voorbij of de me dia besteden aandacht aan de uitkomst van één of andere en quête. ontwikkding. We maken als het ware een grote spiegel en hou den die de samenleving voor." „Dat is een duidelijke vinger wijzing naar de beleidsmakers, maar ook naar de ondervraag den. Eigenlijk zou iedere kran telezer die meedoet een kopiet je van zijn antwoorden moeten bewaren. Als de landelijke resul taten worden bekendgemaakt, kan men dan zelf zien waar de Op het eerste gezicht lijkt de omstandigheden of ervaringen Veel mensen zijn best tevreden met het bestuur in Nederland grote vragenlijst onder de ti tel 'De Staat van het Land' die deze krant volgende week zaterdag samen met veertien andere dagbladen afdrukt, dan ook niet zo bijzonder. Is dat nu wel zinnig, alweer zo'n onder zoek? Is alles zo onderhand al niet gevraagd en verwerkt in handzame ko lommen en grafiekjes? René Diek stra, hoogleraar psychologie aan de Rijks universiteit Lei den, is één van de wetenschappelijke begelei ders van 'De Staat van het Land'. Hij erkent dat de meeste onderdelen van de enquête re gelmatig apart worden onder zocht. Maar, en dat maakt dit onderzoek zo uniek, niet in on derlinge samenhang en op zo'n grote schaal. „Ik hoop vurig op een grote respons", aldus Diekstra. „Want het gaat om belangrijke zaken, over de kwaliteit van het leven in Nederland. Geen systeem, geen land kan zonder informa tie over zijn eigen functioneren. Die informatie beïnvloedt de afwijken, zodat de oorzaak i een persoonlijk probleem hel derder wordt. Stoei er maar wat Diekstra en stafmedewerker Marja Schouten zijn verant woordelijk voor ongeveer de helft van de ruim honderd vragen in de enquête: het deel dat gaat over het geestelijk en li chamelijk welbe vinden van de on dervraagden en hun opvattingen over staat, instel lingen en ethische zaken. Een aantal van die vragen raakt de diepste en meest per soonlijke gevoelens. Diekstra: „Uit eerdere onder zoeken is niet gebleken dat men zich tegen dat soort vragen ver zet. Bovendien is de enquête anoniem. De ondervraagden hebben recht op die zekerheid. Anonimiteit bevordert ook de eerlijkheid van de antwoorden." De enquête zal gelijktijdig worden gepubliceerd in vijftien dagbladen, die met elkaar sa menwerken via de Gemeen schappelijke Pers Dienst in Den Haag. In totaal komt de vragen lijst terecht in zo'n anderhalf miljoen huishoudens. Verwacht wordt dat enkele tienduizenden mensen de vragen zullen beant woorden en terugsturen. Maakt het, op dat soort aantal len, wat uit of het er 30.000 of 50.000 zullen worden? Diekstra: „Dat is afhankelijk van de verdeling over het land. Als de respons in alle regio's waar de kranten verschijnen goed is, biedt dat ons de mogelijkheid de resultaten per streek te ana lyseren. In Utrecht kunnen bij voorbeeld andere verbanden tussen wonen, werken en gees telijk welzijn bestaan dan in West-Brabant. Dat maakt het onderzoek veel waardevoller en voor de lezers interessanter." „De meeste onderzoeken ge ven een zogenoemd landelijk beeld. Maar zelf twijfel ik sterk aan de homogeniteit van de Ne derlanders. Ik denk dat uit het onderzoek zal blijken dat er subculturen zijn met grotere onderlinge verschillen dan nu wordt aangenomen." Diekstra verwacht overigens nog meer opmerkelijke uitkom sten. „Het is natuurlijk wat ge vaarlijk om daar nu al op in te gaan. maar ik denk bijvoorbeeld dat de stelling dat vooral jonge ren het gevoel hebben er beter aan toe te zijn, een mythe zal blijken. Volgens mij vinden iuist ouderen dat ze het goed heb ben. Nog een riskante hypothe se: Ik verwacht dat duidelijk wordt dat Nederlanders een heel braaf volkje zijn, ondanks het gekrakeel in het café en op familiefeestjes over moreel ver val en de discussie in Den Haag over zieke samenleving." „Verder denk ik dat de mees- best tevreden zijn de tien- over de kwaliteit van het lands bestuur, ondanks al het ge scheld. En ik denk dat men za ken op het persoonlijke vlak be langrijker blijkt te vinden dan materiële dingen, uitgaande van een zeker minimum-niveau van welstand." „Wat mij ook erg interesseert, is de omvang van de groep mensen die zich buitenspel voelen staan, die denken dat ze niet meer meetellen. Men zegt dat die groep ongeveer vijf pro cent van de bevolking uitmaakt, maar ik vrees dat het veel meer is. Die mensen hebben we mis schien te vroeg opgegeven. Dat zou een belangrijk signaal zijn aan de samenleving." De verwerking v; duizenden formu lieren die terug verwacht worden, zal enige tijd in be slag nemen. Vanaf september krijgt u als lezer in deze krant de vruchten van uw eigen werk te zien in de vorm van artikelen, re portages en inter views. Kan de computer van Diekstra niet wat sneller draaien? De hoogleraar gunt ons een klein kijkje in zijn technische keuken: „We moe ten alle gegevens in de compu ter invoeren, en daarna zorgvul dig controleren. Formulieren die maar half zijn ingevuld, moeten verwijderd worden. We moeten ook statistische analy ses maken om te kijken of de jnjzezonden formulieren een re delijke vertegenwoordiging van ons land zijn naar geslacht, godsdienst en leeftijd. Daar zijn trucs voor." „Maar het meeste werk wordt natuurlijk het precies uitteke nen van de verbanden tussen al die zaken die we onderzoeken. Het is heel verleidelijk te i dat er wel i verband zal bestaan tussen ziekteverzuim en slechte werk omstandigheden. Maar wellicht dat we na enig zoeken tot de conclusie moeten komen dat arbeidsongeschiktheid samen hangt met veel meer verschil lende factoren, zoals het huis. de gezinssituatie etcetera." Oorzaken of verbanden die uit onderzoek naar voren komen, klinken soms zo logisch dat men het nut van het onderzoek in twijfel kan trekken. Het zal bij voorbeeld niemand lerbazen als een enquête uitwijst dat mensen die in een sterk ver vuild industrie- gebied wonen zich minder ge lukkig voelen. Wordt er niet onnodig veel onderzoek ver richt? Diekstra: „Een geloofwaardig verband bedenken is iets anders dan een bewijs leveren. Boven dien is een samenhang tussen factoren pas bewezen als uit meer onderzoeken hetzelfde re sultaat naar voren komt. Stel dat er een duidelijk verband bliikt te bestaan tussen de vei ligheid in een buurt en het aan tal psychische klachten van be woners. Dan kun je de samenle ving wd volplempen met 'ogen en gogen', maar het is nuttiger die buurt anders in te richten. Daarom bli)ft onderzoek nood zakelijk." Ik denk dat niet jongeren, maar vooral ouderen zich heter voelen dat er te veel met de gedachte wordt geleefd dat zwaar werk tot slijtage leidt en dat die slijta ge afkeuring tot gevolg heeft. Mijn mening is dat er meer aan de hand is. Een voorbeeld? Kijk eens naar het onderwijs waar leerkrachten vroegtijdig zijn af gebrand". Arbeidsongeschiktheid kun je in de meeste gevallen zien aan komen. Klachten nemen toe en ziekteverzuim stijgt tot de men sen vertrekken. Af en toe. na een ongeluk of ernstig hartfalen, treedt arbeidsongeschiktheid van de ene op de andere dag op. De vragenlijst geeftaan wel ke werknemers gevaar lopen. „Met die gegevens in de hand kun je proberen er wat aan te De Winter Een wet die bijna een kwart eeuw van kracht rs kun je in drie maanden niet opömaaJ laten werken veris iv hun ziekteverzuim min der dan dat van mensen die niet vervroegd ophouden met wvr doen. Pogen om het werk aan elkaar aan te pas sen. Dan sla je in elk geval de goede weg m Hij deed ook onderzoek naar werknemers die vervroegd uit het arbeidsproces treden. De toekomstige vut-ganger blijkt niet overbelast, zoals altijd wordt gedacht. Het tegendeel is waar. schrijft De Winter in zijn proefschrift. De werknemers die met de vut gaan. hebben weinig klachten over hun werk. ge zondheid en spanningen. Te ken De psycholoog vindt dan ook dat werknemers die niet met de vut gaan. extra aandacht moe ten krijgen van de bedrijfsge zondheidszorg, omdat zij over het algemeen meer problemen hebben met hun gezondheid en hel werk. De oorzaak van dit verschijnsel is voor dc TNO-on derzoeker niet helemaal duidc- lijk- MADWO RUUD DE WTT CORRESPONDENT Nederlanders die al enkele jaren in Spanje wonen, zijn kwaad omdat zij op 26 mei niet kun nen stemmen bij de Spaanse lo kale verkiezingen. Een aantal van hen, woonachtig in Beni- dorm en omgeving, probeert dit nu via de Spaanse rechter af te dwingen. Als dat niet lukt, over wegen zij naar de Europese Commissie te stappen. In de zomer van 1989 sloten Nederland en Spanje een over eenkomst over de deelname van hun wederzijdse onderda nen aan lokale verkiezingen. Ze moesten daarvoor minstens vijf jaar in Spanje of Nederland wo nen. De betreffende wet werd echter pas afgelopen december in de Cortes hel Spaanse par lement ingediend. De defini tieve versie, die de Cortes in fe bruari aannam, noemt niet de verkiezingen van 26 mei als dc eerste gelegenheid voor Neder landers in Spanje om te stem men. maar dc gemeenteraads verkiezingen van 1992 Hen woordvoerder van dc Ne derlandse ambassade in Madrid spreekt van een uiterst ongeluk kige situatie, waaraan echter niets te doen valt: „De Neder landse Kieswet zit wat dat be treft eenvoudig in elkaar Iedere buitenlander die legaal vijf jaar in Nederland woont en inge schreven is in het bevolkingsre gister, ontvangt automatisch een stemoprocp In Spanje ligt dat ingewikkelder Daar moet men zich regelma tig opnieuw als kiezer laten re gistreren. terwijl de lokale en landelijke bureaucratie al hele maal niet voorbereid is om bui tenlanders een stemoprocp te sturen. De meeste gemeentebe sturen bezitten ook geen ar chief. waaruit blijkt welke bui tenlanders al wat langer in hun stad of dorp wonen. De ambav sade kan niet zeggen hoeveel Nederlanders er in Spanje daadwerkelijk zouden kunnen stemmen, maar houdt hot op „enkele duizenden Dat lijkt niet veel. Maar in sommige gevallen had dat In- slissend kunnen zijn. vindt lan Arend Meijer (62). die al vijf jaar in Alfaz del Pi bij Bcnidorm woont. „Er wonen hier zo'n 6500 buitenlanders. Dat is meer dan de helft van het totaal aan tal inwoners Volgens Metier is het belang rijk dat de buitenlanders in Spanje invloed krijgen op dc gang van zaken in hun gemeen ten „Wij zijn de melkkoe go- worden van dc lokale gemeen tebesturen, die ambitieuze plannen lanceren zonder dat er daarvoor een sluitende begro ting bestaat Ah dat dan misloopt, moeten wij cr voor opdraaien. Examenkoorts breekt los voor 210.000 middelbare scholieren Voor 210.000 scholieren van lbo. mavo. havo en vwo begint maandag de examenkoorts. Veertien dagen zweten. Op donderdag 6 juni ontvangen de scholen dc uitslagen. Bij het Cito zijn de voorberei dingen klaar de opgaven liggen al enige tijd in de kluis. Bij het samenstellen van de examens zijn 300 docenten ingeschakeld. Per schooltype en per vak is er bovendien een commissie, de CEVO, die de opgaven vaststelt. De 'makers' van de examens zijn in gedachten al weer ver der. Want nu al wordt gewerkt aan de opgaven voor 1992. Veel tijd heeft het Cito gestopt in een onderzoek naar het handhaven van de normen. Want de examens zijn ieder jaar anders, maar de moeilijkheids graad moet gelijk blijven. De praktijk is echter dat de cxa mens het ene jaar makkelijker zijn dan het andere. Het Cito heeft een methode ontwikkeld voor handhaving van de nor men, die toepasbaar is voor een tiental vakken. Niet voor aard rijkskunde. geschiedenis, maat schappijleer en filosofie, omdat die te maken hebben met steeds wisselende onderwerpen. Het is moeilijk vast te stellen of een examen moeilijker, dan wel makkelijker wordt, zegt het hoofd van de afdeling examens van het Instituut voor Toetsont wikkeling, Luijten. Soms wor den leerlingen gewoon beter, soms ook slechter Neem een vak als Engels. Dat wordt veel als examenvak gekozen. Het ni veau van de scholieren is hoog, ook al omdat Engels bijna onze tweede taal is geworden. Zo hoog, dat slechts 20 procent van de VWO kandidaten vorig jaar een onvoldoende scoorde Maar het omgekeerde komt ook voor. Bij economie bijvoor beeld. dc laatste jaren ook zo'n enorm populair vak „Leerlin gen die het eigenlijk niet aan kunnen. nemen het nu in het pakketzegt luijten Gevolg: slechtere gemiddelde examen resultaten De inhoud cct> kan ook veranderen. Aan praktisch Luijten: leerlingen die economie eigenlijk niet aankunnen, nemen het nu in het pakket •tOTOGK)»ai\/O* gebruik wordt bij moderne ta len nu een hogere waarde toe gekend dan aan een perfecte tekstverklaring Bij wiskunde is eenzelfde ontwikkeling te zien. Toegepaste wiskunde wordt steeds belangrijker. De theoreti sche kennis van vroeger is slechts voor een bepaald aantal vervolgstudies nog van In-lang Maar betekent dat niet. dat dc gemiddelde examenkandidaat wiskunde slechter is dan voor heen? Luijten: „Onderzoek heeft uitgewezen dat we internatio naal hoog scoren. Achter lapan. maar ver voor Amerika Ongewenst Het Cito probeert ongr wenste factoren, die van invloed zijn op de beantwoording van vragen, uit te bannen. Door tek sten zakelijk te houden en emo tioneel geladen onderwerpen als drugs of ziekten zoveel mo gelijk te vermijden. Wd teksirn os-er videoclips of popmuziek, al vallen die ook niet altijd goed bij iedereen. Over de dips wrr den zrlfs kamervragen gestekt omdat bepaalde protestants christdijke gmepenngrn zich benadeeld voelden. Als je geen tv mag kijken, hoe moei Je dan over het onderwerp oordelen7 lammer maar hrlaav is in zo'n geval het oordeel Anders is het. als blijkt dat door de wijze van formulering of keu/r van het onderwerp grote groepen worden benadeeld Hen tekst over auto's sluit brier aan bé| de grdachtrnwerekJ van jongens dan bij meisjes Vorig jaar bleek omgekeerd dat meisjes bil het examen geschiedenis beter scoorden dan jongens. Het the ma was dan ook vrouwrngr schiedent*. I>c meeste voorbedden v.in ongewenste (acttwen worden gevonden in de teksten van do. ramen» moderne talen. Om if£ de toekomst deze incidenten tr voorkomen is een onderzoek begonnen naar het gebruik van tekstmateriaal. Volgend jaar zal het Cito met een mogdijke op lossing komen. longrns ên meisjes gaan in ieder geval mannende weken tegemoet AJnocwel. dc exa mens moeten niet worden over- schat luijten „De meestr kan didaten zullen geen last hebben van stress Die wisten na het schoolonderzoek, toch bet err str dod van goed zaten

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5