Binnenland NMB/Postbank moet lening aan studenten verstrekken Brit prijst Nederland vanwege milieubeleid Kustvaart kan grotere Europese rol spelen Veel hondebeten zijn simpel te voorkomen mei 1991 Redactie 023-150225 J AMINE BOSMA ALT AN EROOCAN RONALD FR1SART PATMCX VAN OEN ML** /AAR GOT laOMPiWAHifc SJAAA SMANAAAN F RAW. VISSER Vom^rvn* JAN ICUNGE 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Ultra-rechtse steun voor CDA Het CDA kan bij de verkiezingen voor een nieuwe Eerste kamer rekenen op de drie stemmen van de Centrumdemocraten (CD). I Het CD-hoofdbestuur heeft haar Statenleden (die de Eerste-Ka- merlden kiezen) opgedragen de christen-democraten te steu nen, nu men zelf geen kans maakt op een zetel in de Eerste Ka mer. Dat blijkt uit het partijblad CD-Info. Het CDA is „als enige grote partij af en toe" ontvankelijk voor de oppositie van CD-Ka- merlid Janmaat, aldus het blad. Het CDA reageerde gisteren koeltjes: „Het is iedere partij z'n eigen verantwoordelijkheid te i beslissen op wie men stemt. Wij hebben geen binding met deze club of hun intenties". Monument herinnert aan laatste bever Als herinnering aan de laatste in Nederland waargenomen bever is gisteren in Zalk (gemeente Dsselmuiden in Overijssel) een monument onthuld. Het dier vond in dit dorp de dood in 1825. nadat het per abuis door een schipper was verwond. Het beeld van de bever is uitgevoerd in brons en heeft een plek gekregen den haag anp op de IJsseldijk. „Door te herinneren aan het uitsterven van de bever willen we duidelijk maken hoe zuinig we op onze natuur moeten zijn", zegt K. Rotstein, via de NCRV-radio en -televisie beter bekend als 'Klasien uut Zalk'. Russische onderzeeër in Den Helder Drie particulieren in Den Helder hebben een Russische onder zeeboot van de Foxtrot-klasse gekocht. Het vaartuig wordt een toeristische attractie in de Nederlandse marinestad. Na maan denlange onderhandelingen en werkbezoeken aan de Letse ha venstad Riga zijn op Hemelvaartsdag de overdrachtspapieren ondertekend in Hamburg en Rotterdam. A. Oostendorp, woord voerder van de nieuwe eigenaren, heeft dat gisteren bekendge maakt. Onderzeeërs van de Foxtrot-klasse zijn nog in de vaart. Amerikaanse dollar zakt twee cent De dollar is gisteren op de Europese valutamarkten lager geslo ten. Op de Amsterdamse wisselmarkt noteerde de munteenheid gisteren tegen het eind van de handel 1,9450 gulden tegen 1.9620 gulden donderdag in Londen. Donderdag was de Amster damse markt gesloten omdat het Hemelvaartsdag was. milieubeleid. -Afzien van econo mische groei is de belangrijkste boodschap van de voorvechters van het milieu, maar voor de meeste ontwikkelingslanden is dat een onverteerbaar advies. De forumdiscussie van giste ren en vandaag in Amsterdam wordt gehouden is bedoeld om industrie, milieu- en ontwikke lingsorganisaties te laten bijdra gen aan de 'monsterconferen- tie' in Brazilië. Prins Claus hekelde begin de ze week in /Amsterdam het blin de geloof in de heilzame wer king van de vrije markt voor de problemen in de ontwikkelings landen. Dit „door en door con servatieve" economische .den ken leidt volgens prins Claus niet tot verdeling van de wel vaart, maar tot meer rijkdom voor de rijken. Directeur M. van den Berg van de hulporganisatie Novib legde tien regels op tafel die de rijke landen tot een bescheide ner levensstijl brengen en de ar me landen meer gelegenheid geven tot ontwikkeling. Zo moet het rijke Noorden de overpro- duktie van de landbouw staken, een eind maken aan oneerlijke handelsbarrières, de import van tropisch hardhout stoppen, schulden van ontwikkelingslan den kwijtschelden en meer ont wikkelingshulp geven voor pro jecten die tot duurzame groei leiden, aldus Van den Berg. Rifzen onderhandelt en komt spoedig met voorstel in kabinet Minister Ritzen van onderwijs wil de studieleningen voor studenten laten verstrekken door een commerciële bank, en hij denkt daarbij in de eerste plaats aan de NMB/Post bank. Hen voorstel daarover wil hij nog deze maand voorleggen aan het kabinet. Studenten die bovenop hun basisbeurs een rentedragende lening willen hebben, krij gen die dan niet langer van de overheid. In plaats daar van moeten zij naar de bank. Ritzen onderhandelt op dit mo ment met de NMB/Postbank- groep over een zogeheten 'ten der'. Dat is een meerjarig con tract tussen de minister en de bank. De NMB/Postbank-groep zal daarover volgende week een voorstel doen. Ritzen komt met deze aanpak omdat zijn pogingen zijn vast gelopen om de studieleningen te verzelfstandigen via een door de overheid op te richten Stich ting Studieleningen. Een wets voorstel waarin de minister dit wilde regelen, werd onlangs door de Raad van State van tafel geveegd. De Raad van State be twijfelde of het wel om een ech te privatisering ging. Die kritiek bracht Ritzen in grote proble men. Hij verwachtte van de ver zelfstandiging een opbrengst van 330 miljoen gulden per jaar. Voor het lopende jaar rekende de bewindsman zelfs op 480 miljoen gulden. Voor volgend jaar ging hij uit van 455 miljoen. Die bedragen vormden de kern van de bezuinigingen die Ritzen moet ophoesten. In 1988 deed Ritzens voor ganger. Deetman. ook al een poging de studieleningen voor studenten te laten verstrekken door banken. Na een jaar van moeizame onderhandelingen liep dat spaak. Deetman en de betrokken banken, waaronder ook de toen nog niet gefuseerde Postbank en NMB. konden het niet eens worden over het zoge heten „sociaal risico". Afgestu deerden die er niet in slagen hun studieschuld in 15 jaar af te lossen, hoeven de rest volgens de huidige regels niet terug te betalen. Ook als een student of afgestudeerde overlijdt, wordt de schuld door de overheid ge schrapt. De Landelijkse Studenten Vakbond (LSVb) heeft gister avond geschrokken en boos ge reageerd op de plannen van de minister van onderwijs en we tenschappen „Ritzen begaat een onvergeeflijke fout", vindt LSVb-voorzitter Robert Gies- berts. De studentenbond vreest dat studeren moeilijker wordt omdat de studieschuld onaan vaardbaar groeit als gevolg van de hoge rente die een commer ciële bank berekent. „Ritzen schuift zijn proble men af op de studenten en ne geert elk belang van een goed stelsel van studiefinanciering", vindt Giesberts „Het is een enorm zwaktebod. Ritzen ont loopt zijn verantwoordelijkheid. Het is schandalig dat Ritzen, zonder enig debat in de Tweede Kamer, werkt aan volledige pri vatisering. daarmee al in ver ge vorderd is, en alternatieven zonder meer negeert." aldus studentenvoorman Giesberts. Nederland levert het bewijs dat industrielanden kunnen streven naar duurzaamheid in plaats van naar economische groei. Deze loftuiting kwam gisteren uit de mond van de Britse econoom P. Ekins tijdens de fo rumdiscussie Eco '92 in Amster dam. Ekins doelde op het Na tionaal Milieubeleidsplan (NMP), waarin een groot scheepse aanpak van de milieu vervuiling op het programma staat. Eco '92 dient ter voorberei ding van de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling (UNCEb). Die wordt in juni vol gend jaar in Brazilië gehouden. De bedoeling van UNCED is de ontwikkelingslanden mee te krijgen in het internationale NCW-directeur Cnossen overleden Directeur D.E. Cnossen van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW), is op He melvaartsdag plots overleden. Hij was 59 jaar, aldus gisteren het NCW. Cnossen trad in 1960 in dienst bij het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers, een NCW-voorganger. ACHTERGROND HAARLEM/LEIDEN SJAAK SMAKMAN Jan Pronk dreigt Elske ter Veld te snel af te zijn 'Uitgewezen diplomaten witwassers van drugsgeld' De twee Surinaamse diploma ten die dinsdag Nederland zijn uitgewezen zouden zich schul dig hebben gemaakt aan het witwassen van drugsgelden. Dit is gisteren vernomen van be trouwbare kringen op de Ne derlandse ambassade en het Surinaamse ministerie van bui tenlandse zaken in Paramaribo. Buitenlandse Zaken in Den haag verklaarde consulair amb tenaar Balthus Berrenstein en ambassade-secretaris Romeo Antonius tot ongewenst per soon na onderzoek van justitie. Volgens de bronnen in Parama ribo was het duo „geruime tijd" bezig drugsgelden wit te was sen. Officieel werd meegedeeld dat het tweetal handelingen verrichtten die niet strookten met hun diplomatieke status. Suriname wees ter vergelding van de diplomatieke stap van Den Haag twee Nederlandse di plomaten uit. Bakfietslij k' werd al vorige week vermoord ARNHEM ANP De 25-jarige Arnhemmer die woensdag werd aangehouden omdat hij in Arnhem en Velp rondfietste met een lijk in zijn bakfiets, heeft bekend dat hij het 24-jarige slachtoffer vorige week vrijdag heeft vermoord. Dat heeft de Arnhemse politie gisteren meegedeeld. De verdachte vertelde eerst dat hij het slachtoffer woensdag had vermoord door hem met een pijp op het hoofd te slaan vanwege een ruzie over drugs. De politie twijfelde aan dat ver haal, omdat de Arnhemmer be trapt werd vanwege de enorme stank die hij met de bakfiets verspreidde. De verdachte zegt nu dat hij het slachtoffer vorige week vrij dag in zijn huis verborgen heeft, nadat hij hem gedood had. Toen de stankoverlast te erg werd heeft de Arnhemmer een bakfiets van een vriend geleend. Hij zou daarna op zoek zijn ge gaan naar een plek om het lijk te dumpen. Met de anderhalf procent van het bruto na tionaal inkomen voor hulp aan ontwikke lingslanden, draait Nederland al vele jaren internationaal aan de top mee. Die norm werd in de loop der jaren zo ongeveer heilig verklaard en de minister van ontwikkelings samenwerking leek zich in een riante posi tie te bevinden. Welke bezuinigingsoperatie er ook op touw werd gezet, Ontwikkelings samenwerking bleef anderhalf procent in casseren. Want op de hulp aan de armste bewoners van deze aardkloot kon je toch moeilijk bezuinigen. Zo leek het althans, maar de werkelijk heid was natuurlijk anders. Toen de stroom asielzoekers in de jaren tachtig begon aan te zwellen, werd begerig gekeken naar de hulp-miljarden. Temeer daar die toch niet werden uitgegeven omdat er niet genoeg geschikte projecten te vinden waren. Bo vendien viel er door revoluties en andere onvoorziene omstandigheden nogal eens een project uit. Het gevolg was een 'stuw meer' aan hulpgelden op Ontwikkelingssa menwerking, terwijl andere departementen niet wisten waar ze het geld vandaan moes ten halen. WVC mocht een greep in de kas doen. Met enige intellectuele lenigheid werd ge steld dat asielzoekers hulpbehoevende oe- woners van ontwikkelingslanden waren. Dat ze naar Nederland waren gekomen, deed daaraan niets af. Ontwikkelingssa menwerking moest dus meebetalen aan hun opvang. Het was niet de enige, maar wel de meest in het oog springende 'vervuiling' van de begroting. Eén die bovendien steeds meer geld ging opslorpen. Van ongeveer 100 mil joen bij aanvang tot 420 miljoen dit jaar. Eerst dreigde hij in het kabinet tijdens de discussies over de tussenbalans met af treden. daarna deed hij het vorige week in de Kamer nog eens over. Jan Pronk vindt dat er op ontwikkelingssamenwer king niet meer kan worden bezuinigd. Maar de minister staat alleen. Daarbij bleef het niet. De fluwelen revolu tie van 1989 leverde vorig jaar de vraag op of en hoeveel Ontwikkelingssamenwerking zou moeten bijdragen aan (economische) hulp aan Oost-Europa. Het armste voormalige Oostblokland.'Roemenië, staat negentigste op de lijst van armste landen. Maar dat bleek niet genoeg om de discussie daarover te stoppen Niet in de laatste plaats omdat geen enkel departement wenste op te draai en voor de alom zo noodzakelijk geachte hulp aan het voormalige Oostblok Pronk na de stormachtige periode '73- '77 sinds 1989 opnieuw minister van ontwik kelingssamenwerking zag de bui hangen. In een vraaggesprek zei hij enige tijd geleden dat Ontwikkelingssamenwerking van/elf sprekend' bij de tussenbalans niet buiten schot zou blijven. Hij bedacht een ingewik kelde truc om de schade te beperken Sinds jaar en dag leent zijn departement via het ministerie van financiën tegen een la ge rente geld aan ontwikkelingslanden. Het verschil tussen de berekende rente en de marktrente komt voor rekening van Pronk. Financiën dient ook bij hem de rekening in als de leningen niet worden terugbetaald Gezien de deplorabele financiële toestand van veel ontwikkelingslanden neemt deze post steeds grotere vormen aan. Omdat bovendien deze leningen niet (he lemaal) overeenkomen met wat Pronk nn der ontwikkelingshulp verstaat, bood hij bij de tussenbalans aan ze te schrappen. Dat scheelde een flink aantal miljoenen, waar mee zijn begroting onder de norm van an derhalf procent zakte. F.n dat terwijl hij de afgelopen tijd herhaaldelijk heeft gepleit voor het optrekken van de norm naar twee procent, met name om milieubeleid in de Derde Wereld te kunnen stimuleren. Maar. zo verdedigde Pronk zich. met deze leningen was hij een stuk 'vervuiling' van zijn begroting kwijt. Daarnaast had hij de garantie gekregen dal zijn bijdrage voor asielzoekers op 420 miljoen werci gefixeerd. Voor deze deal' had hij al in het kabinet moeten dreigen met aftreden. En in de Tweede Kamer stond hij ook tamelijk al leen. Een meerderheid had weliswaar laten weten tegen kortingen op de hulpgelden te zijn, maar stak vervolgens geen poot uil. Er werd bijvoorbeeld geen motie ingediend die Pronk ter ondersteuning kon meene men naar het kabinet Dat allemaal in aan merking nemend, stelde Pronk zelfs dat hij de slag gewonnen had Maar wat is winst? CDA kamerlid Dc Hoop Scheffer liet opnieuw weten dat Pronk moet meebetalen aan de hulp voor Oost-Europa. Toen Pronk dinsdag in de Ka mer verklaarde dat hij aftreedt als hij meer dan 420 miljoen voor asielzoekers moet meebetalen, liet premier l ubbers woensdag weten daarvan niet wakker tr liggen. Als het es en legen zit. houdt niet staatvsccretans Ter Veld van sociale zaken, maar lan Pronk het als eerste voor gezien. Langs een weg In het Zuidhollandve Pemis ligt zo n enorme berg puin (150.000 kubieke meter) opgetast dat de aangrenzende weg onder de druk bezweek Het wegdek scheurde gisterochtend spontaan open en was gistermiddag nog niet uitgewerkt. Voor alle zekerheid werden het voetpad en de daaronder gelegen gasleiding afgesneden. Elke kubieke meter van het puin weegt ongeveer 1.500 kilo. 'OTO AVCZAU» srot* Door dichtslibben auto- en spoorwegen rol ook mogelijk gemaakt. Zr hebben namelijk een paar maanden geleden besloten het grootste deel van de Europese cabotage het vervoeren van produkten van de ene plaats naar de andere plaats in hetzelf de land in 1993 vrij te maken. Straus vindt overigens dat met het oog op die Europese uitdaging dc internationale concurrentiekracht van de re ders versterkt en behouden moet blijven. Daarbij passen volgens hem geen overheids maatregelen die er toe leiden dat de kosten voor de scheep vaartbedrijven omhoog gaan •GfO De kleine handelsrederijen in Nederland moeten zich erop voorbereiden dat ze een grotere rol kunnen gaan spelen bij de Europese distributie van goéde- r Straus van de Ver eniging van Nederlandse Reders in dc Kleine Handelsvaart (VN- RK) wijst er in het jaarverslag van zijn organisatie op. dat dc kleine handels vaart een belang rijk deel van het Europese ver voer moet gaan overnemen. Dat is nodig omdat de auto- en spoorwegen dichtslibben en omdat dc binnenvaart alleen dat probleem niet kan oplossen. Daarom moeten kustvaarders te hulp schieten. De Europese Raad van Trans portministers heeft die grotere handelsvaart (schepen tot 6.000 brutotnn) uit 325 st hepen met in totaal 1 090.248 ton draagvrr mogen. UTRECHT ANf-GZO Vingerwijzing in twee moordzaken pompstations overvallers van dr pompsta tions in deze auto rijden, zo heeft de recherche gisteren meegedeeld. Benzinestations die na ne gen uur 's avonds nog open zijn, moeten worden gesloten door twee personen. Zo ont staat volgrns de Bovag, onder nrmersorganlsatle In de auto branche. ren veiliger situatie voor de bedienden. IV over held moei volgens de organisa tie zo snel mogrlljk een al gr mme maatrrgrl van bestuur afkondigen waardoor zo'n re geling verplicht wordt. De politie denkt dal de recente overvallen op twee tanksta tlons in Maarsbergen en Best zijn gepleegd door dezelfde da ders. Bij elk van de twee over vallen is een pompbediende doodgeschoten, liet onderzoek richt zich nu op aanhouding van twee inwoners van Nljme- grn. Dit duo zou rondrijden In dezelfde auto die op 29 april is gebruikt bij een poging tot een gewapende overval op een slij terij in Maarn. De politie heeft „ernstige vermoedens" dat de UTRECHT AM* Ongeveer 50.000 denand worden ieder jaar me disch behandeld voor een hnn debeet Dat kost gemiddeld ruim 700 gulden per jwrsoon aan medische en vrrzuimkos ten. Als honden buitenshuis worden aan de lijn gaan. kan ongeveer twintig procent van dc beten worden voorkomen. Dat kan oplopen tot 25 procent als alle honden die ooit eerder ie mand hebben gebeten een muilkorf krijgen. Dit blijki uit een onderzoek san S Mulili r «Ir si„ Um -onsument en Veiligheid Mul dcT bevrstijzt in het Tijdschrift voor Sociale ('fczoodhridzorg nog eens dat (pitt)bulltemrrs. rottweilers en hcrdrrshomlcn relatief de meeste bijtwonden vtToorzaken. Kinderen tot vijf jaar lopen de ernstigste beten op. In een kwart san aJie gevallen worden de eigenaar van de hond of ren gezinslid tussen de hondrkakm grUrmd Aanleiding tof het onderzoek warm de maatregelen die de Commissie van Advies Agressief (•edrag bij Honden in 19Wt voorst ride om te proberen bet aantal beten te verminderen. Bij die maatregrlen warm ook bet verplicht aanlijnen m het muil korven van agressiese honden. Mukler heeft berekend dal liet uitsluitend muilkorven van pit» bullterrirrs het aantal hondebe ten met slechts één procent ver minden. Hij pleit voor een centrale re gistratie van alle honden cn van alle boixicbeten Dat zou het mogrlijk makrn om bi| dr voigrtis Mulder noodzakelijke voorlichting aan eigenaars rn potentiële slachtoffers san bon- dm de voor cn nadelen van cm bepaald ras hond aan tr gr- Gisteravond om acht uur werd het startsein gegeven voor de zeventiende sloepenrace tussen Harlingen en Terschelling. In de haven van Harlingen manoeuvreerden de 115 deelnemende sloepen net zo lang tot ze naar eigen Inzicht een goede startpositie hadden. :uaw.</„

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3