De grootste bouwput ter wereld SHBliïïïj»? ;'r. Mèm &niijllinii Impressie van het toekomstige lichte rallverbinding-station op Canary Wharf. -v-fse fedan v Projectontwikkelaar Michael Dennis: „Canary Wharf wordt wel eens vergeleken met de aanleg van de Kanaaltunnel. Er zijn alleen twee verschillen: wij zijn op tijd en blijven binnen het bud ge*" mende jaren en er wordt nu meer gelet op wat er wordt gebouwd. „Nu de Docklands i.i trek zijn kun je daar meer eisen aan stellen." Verwijtend werd ook gezegd dat de LDDC te weinig oog had voor de noden van de bevol king. Billingham vfndt deze kritiek wel een beetje terecht. Het heeft wat lang geduurd voordat de bevolking merkte dat er een nieu we goudkust was ontstaan. „We hebben nu het geld en de mensen om het te verdelen. Er zijn nu scholen waar de lokale bevolking wordt opgeleid tot bouwvakker, tot gekwalifi ceerd personeel dat in een van de vele kanto ren kan werken. Er zijn nu gezondheidscen tra, recreatieve voorzieningen en dergelijke. Er was kritiek dat we te weinig deden voor de gemeenschap, maar we hebben inmiddels wel 2.5 miljard gulden in die gemeenschap gestoken. Dat is tien procent van de totale in vesteringen. De rijkdom is naar de Docklands gekomen en begint nu langzaam door te druppelen. Er zijn nu ook geen klachten van de bevolking meer." Behalve de futuristische kantoorgebouwen staan er in de Docklands ook veel woningen. Veel oude panden zijn verbouwd en bevatten nu peperdure appar tementen. Meer dan een miljoen gulden werd er in de beginjaren betaald voor een beetje appartement, maar Billingham haast zich te verklaren dat het met de prijzen wel meevalt. Hoewel een tweekamerflatje met uitzicht op het water toch nog zo'n vier ton kost, is zeker de helft van de 18.000 woningen die tot nu toe zijn gebouwd gerealiseerd in de Dezelfde toren, nu In toekomstig perspectief gezien vanuit het omringende straatbeeld. Het Canary Wharf-project op het Isle of Dogs in het centrum van de Docklands. In totaal twaalf kantoorgebouwen worden er neergezet in de eerste twee fasen, bij elkaar ruim 1,5 miljoen vierkante meter kantoorruimte. Het meest Imposant is de 244 meter hoge toren, het op een na hoogste ge bouw van Europa. gesubsidieerde sector. In de 40.000 woningen die er worden neergezet, zullen uiteindelijk 110.000 mensen onderdak vinden. Maar intussen moeten er nog steeds giganti sche aantallen mensen worden vervoerd naar de Docklands om daar aan het werk te gaan. En dat is de achillespees van dit gigantische project. De infrastructuur is volstrekt niet be rekend op de enorme vervoersstromen die het oproept. Er is inmiddels wel een vlieg veld, Londen City Airport, maar daar kunnen alleen nog maar kleine vliegtuigjes landen. En een tochtje per bus van dat vliegveld naar het kantoor van de LDDC, nauwelijks drie ki lometer verderop, duurt een half uur. Een tijdelijke oplossing is inmiddels bedacht: de rivierbus op de Theems. Een snelle boot brengt de zakenman in veertig minuten van het historische centrum van Londen, de To wer Bridge, naar het vliegveld en in nog kor tere tijd naar andere belangrijke delen van de Docklands. LICHTE RAILVERBINDING Hoe aardig een tochtje over de rivier ook is. het is niet dé oplossing. Daarom is de LDDC, die zich deze kritiek wel degelijk heeft aange trokken, druk bezig met voorzieningen in het openbaar vervoer. In de komende tien jaar wordt daar meer dan tien miljard gulden in gestoken. In 1995 is de lichte railverbinding gereed. Trams zonder bestuurder, gestuurd door een centrale computer, vervoeren dan 17.500 passagiers per uur in beide richtingen. „Het is nog maar de helft van wat we nodig hebben", aldus Billingham. Daarom komt er een nieuwe metro die een aantal malen on der de grillige Theems doorgaat en die in 1996 gereed is. De lijn gaat dwars door de Docklands en krijgt een eindhalte in Strat ford, waar in de toekomst de TGV uit Europa ook eindigt. De tien miljard gulden die aan het openbaar vervoer wordt besteed komt niet geheel van de Engelse overheid. De Amerikaans/Cana dese projectontwikkelaar Olympia York steekt meer dan 1,3 miljard in de nieuwe me trolijn. Olympia York is bezig met Canary Wharf, een groot project op het Isle of Dogs in het centrum van de Docklands. Vijfdui zend bouwvakkers komen elke dag naar de bouwplaats. In totaal twaalf kantoorgebou wen worden er neergezet in de eerste twee fasen, bij elkaar ruim 1,5 miljoen vierkante meter kantoorruimte. Het meest imposant is de 244 meter hoge toren, het op een na hoog ste gebouw van Europa. BINNEN HET BUDGET De Canadees Michael Dennis geeft leiding project. „Canary Wharf wordt wel eens vergeleken met de aanleg van de Kanaaltunnel. Er zijn alleen twee verschil len: wij zijn op tijd en blijven binnen het budget", vertelt Dennis, die eerder verant woordelijk was voor de bouw van het World Finance Center in New York van driekwart miljoen vierkante meter. Hoewel de vastgoedmarkt fors te lijden heeft gehad van de economische terugval, is Dennis uiterst optimistisch over de verhuur van de kantoorpanden. „Er is nog 600.000 vierkante meter te huur. De rest is al ver huurd. Volgend jaar beginnen we met de der de fase: vier panden van nog eens 800.000 vierkante meter." De eerste huurders zijn bedrijven met grote namen. Zo vestigt Texaco er een hoofdkan toor, komt de Daily Telegraph er, betrekt American Express er een groot kantoor en zijn twee panden gereserveerd voor Ameri kaanse banken. „Het belangrijkste is om een begin te hebben. Als bedrijven zien dat het loopt en zien wie er komen, raken ze er van zelf van overtuigd dat dit een zakencentrum van wereldniveau wordt", aldus Dennis. De huurprijzen liggen een stuk lager dan in Londen City, het financiële centrum van de stad. „We zitten nu op veertig procent van de huurprijs in de City, maar we zullen in de toekomst stijgen naar tachtig procent." DERDE ZAKENCENTRUM Alle panden zijn door beroemde architecten ontworpen. Kosten noch moeite worden ge spaard om dit gebied om te toveren tot het derde zakencentrum in Londen, vertelt Den nis. Overal ligt marmer, balustrades zijn van massief brons. 450 bomen werden speciaal naar Hamburg vervoerd om daar op een kwekerij te groeien, een kleine honderddui zend bloembollen staan al in bloei terwijl de cementmolens nog draaien. Overal liggen houten platen om het marmer waarmee de typisch Engelse pleintjes zijn bestraat. Dat duurt nog maar even, want in juli betrekken de eerste huurders hun kantoor. En wordt het hart van de Docklands nieuw leven inge blazen. Het is nog maar het begin, benadrukt Joseph Billingham van de LDDC. In 1995 moet de LDDC eigenlijk het werk af hebben, maar de ontwikkelingsmaatschappij heeft de ogen al weer laten vallen op de rest van de oevers van de Theems. Tot aan de Noordzee ligt er aan beide zijden nog veertig kilometer land te wachten. „Dat willen wij ook wel ontwikkelen", zegt Billingham glimlachend. Het is de grootste bouwput ter wereld. Miljarden worden er geïnvesteerd en kantoorkolossen schieten als paddestoelen uit de grond. In tien jaar tijd worden er 225.000 banen gecreëerd, beloven de plannenmakers, bondon Docklands, de oude dokken van de Engelse hoofdstad, worden omgetoverd in een hypermodern zakencentrum. HtNNY VAN 6GMONP T} ens waren de Docklands de plek I j waar alle produkten uit het hele Britse imperium werden aange voerd. Tien jaar geleden wandelden vooral werkloze dokwerkers door het verpauperde stadsdeel, nu figureren er voornamelijk nijve re bouwvakkers en snelle managers. Het uitzicht op de 36ste verdieping van de torenflat op Canary Wharf is wonderschoon. In de verte ligt de Tower Bridge, de Theems kronkelt door de stad. Even verderop ligt het buitenverblijf dat ooit toebehoorde aan Ko ning Henry de Zevende. De toren staat op het Isle of Dogs, vermoedelijk zo genoemd om dat de koning zijn honden op net eiland uit liet. Op het Isle of Dogs herinneren namen aan het eens zo machtige Britse Rijk. West- en East India Dock, Millwall Docks, plaatsen waar vroeger tabak, ivoor en allerlei andere produkten en rijkdommen van over de hele wereld werden aangevoerd. Zo rond het jaar 1700 werd besloten dokken te graven om het laden en lossen van sche pen te vergemakkelijken. Het peil van de Theems veranderde continu. Het verschil in waterhoogte tussen eb en vloed liep op tot zeven meter, zodat de dokken uitkomst bo den. Eenmaal binnen konden de schepen op een gelijk niveau worden afgemeerd en kon den dokwerkers aan de slag. VERVAL SLAAT TOE Iq de hoogtijdagen werkten er 88.000 arbei ders op 1700 werven. In totaal besloegen de Docklands een gebied van 22 vierkante kilo- nieter. In de jaren '60 en '70 sloeg het verval genadeloos toe. Ironisch genoeg waren het de vakbonden die de aanzet gaven tot de leegloop. Zij weigerden akkoord te gaan met elke modernisering bij voorbeeld met de Invoering van containers, omdat het dok werkers hun baan kostte - en zorgden daar mee uiteindelijk voor het vertrek van de meeste bedrijven. Veel ondernemingen ver hulsden naar Rotterdam en Antwerpen of :iaar nieuwe havens langs de kust van Enge land. Enorme werkloosheid, leegstand en verpau pering van de Docklands waren het gevolg. „Begin jaren '70 besloot de toenmalige La- bour-regering dat er iets moest gebeuren. Zij probeerden samen met de kleine deelraden, die elk een stuk van de Docklands bestuur den, het gebied nieuw leven in te blazen. Maar tien jaar gebeurde er niets", vertelt Jo seph Billingham. Hij is bij de London Dock lands Development Company (LDDC) ver antwoordelijk voor het aantrekken van nieu we Investeerders en middelgrote bedrijven. „Toen kwam Margaret Thatcher aan de macht. Zij besloot stedelijke ontwikkelings maatschappijen op te zetten, z.g. urban deve lopment companies. De LDDC was een van die maatschappijen." DERTIG MILJARD GULDEN De resultaten zijn na tien jaar indrukwek kend. Er is al 3.5 miljoen vierkante meter kantoorruimte gerealiseerd, en het zal uitein delijk 6.1 miljoen vierkante meter worden. Er zijn inmiddels 28.000 banen gecreëerd, het worden er als alles gereed is 225.000. Tot nu toe is een kleine dertig miljard gulden geïn vesteerd, het grootste deel door particuliere beleggers. De komende jaren stijgt dat be drag nog fors. Vooral door investeringen in het openbaar vervoer. Billingham presenteert de cijfers vol trots: „We hebben zeven keer meer gerealiseerd dan van ons werd verwacht. We hadden het economisch klimaat mee. maar het Is vooral te danken aan Margaret Thatcher. Zij kwam met de nieuwe filosofie van de ontwikke lingsmaatschappij. Via een parlementaire be slissing werden alle taken op het gebied van niimteil|ke ordening van de deelraden over geheveld naar de LDDC. Alle grond die in het bezit was van vele overheidsinstanties werd in één keer aan ons overgedragen. We had the money, the land and the power De LDDC ging zonder veel mededogen aan de slag. Panden die niet konden worden ver bouwd tot dure appartementen gingen zon der pardon tegen de vlakte. Oude woonwij ken werden gesloopt en alleen datgene wat kon worden gebruikt bleef staan. Her en der verschenen gebouwen die niet door iedereen werden bewonderd. BELASTINGVOORDELEN De LDDC kreeg veel kritiek, vaak ten onrech te, meent Billingham. „Sommigen vonden de architectuur van de gebouwen niet mooi. an deren meenden dat de bedrijven die zich er vestigden te veel financiële voordelen kregen. Ze wezen op de Ferrari's en andere dure au to's die voor de deur stonden. Die bedrijven maakten flinke winsten en hadden belasting voordelen. maar zij waren wel bereid zich te vestigen in de woestijn die de Docklands toen was. Zij hadden het lef." De belastingvoordelen verdwijnen de ko-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 38