ZATERDAGS BIJVOEGSEL V INN MN Dt* NAT ORVc;INTN(,.HA\s BOOT MAAOO KNOCS Bijna twintig jaar na zijn dood is de mythevorming rond Jim Morrison weer springlevend. De deze week uitgebrachte film 'The Doors' toont opnieuw de onbesuisde dichter-zanger die de drang naar nieuw bewustzijn van een generatie bloemenkinde ren vertegenwoordigde. Maar ook een rebel die staat voor de zwarte, eenzame kant van de jaren zestig. Met een haast demo nisch genoegen koketteerde Morrison met zijn imago van de sexy, geniale, provocerende, destructieve, aan drank en drugs verslaafde rock-ster. Hij verdronk in zijn eigen heldendom. Op 27-jarige leeftijd. zouden worden gereinigd, dan zou alles zich in zijn ware vorm aan de mens manifesteren, oneindig', wat Huxley weer inspireerde tot de titel van een boek met hallucinerende Perception. The Doors speelden op bruiloften, verjaar dagen en andere partijen. Manzarek zong de meeste liedjes, terwijl Jim Monison met zijn rug naar het publiek meemompelde. Te ver legen om te kijken. Maar hoe vaker The Doors optraden, des te meer zelfvertrouwen kreeg hij, en uiteindelijk groeide hij in de rol van visitekaartje. Jim ontdekte dat hij zowel sexy als intellectueel kon zijn. Hij had de poëzie en zijn filmplannen opzij geschoven en legde zich helemaal toe op The Doors. Hij bleek op het podium een charis matische persoonlijkheid te zijn en langzaam creëerde hij zijn zogenoemde Lizard King- act. Monison kleedde zich geheel in leer en de meiden gilden hun keel stuk. Eind 1966 kregen ze een contract aangebo den van de kleine platenmaatschappij Elek tra. Begin 1967 kwam de eerste elpee uit, en het door Robby Krieger geschreven nummer Light My Fire werd een geweldige hit The Doors stonden aan het begin van een grote carrière. Ze groeiden uit tot de The Rolling Stones van de Verenigde Staten. Morrison werd een superster. In die tijd experimenteerde hij met alcohol en alle hallucinerende middelen die bij de hand waren. Tijdens de plaatopnamen voor de eerste lp bleef hij wel eens weg of kwam te dronken binnenzwaaien om te kunnen zin- Een druilerige middag in 1975. Op de Parijse begraafplaats Père La- chaise staren twee Amerikanen naar het bekliederde, kleine graf van James Douglas Morrison, Amerikaan van Schotse afkomst, zanger van de Californische groep The Doors en held van de jaren zestig. De twee, de handen gebald in de jaszakken, nemen het nietige, vieze graf in zich op. Overvallen door herinneringen, boosheid, schuldgevoelens en verdriet John Densmore en Robbie Krieger, drummer en gitarist van de band. hebben vier jaar gewacht met een bezoek aan het graf van de man met wie ze zes jaar lang intens samenwerkten, die ze be schouwen als een vriend, een leider en ook de grootste klootzak die ze ooit ontmoetten, 's Avonds, zittend in zijn hotel, begint John Densmore aan een brief: 'Dear Jim...Het is de aanzet tot een lijvige autobiografie onder de titel 'Mijn leven met Jim Morrison en The Doors'. Nu, twintig Jaar na zijn dood, is de legende van Jim Morrison groter dan ooit In The Doors-film van Oliver Stone is zijn leven op geblazen tot de karikatuur die Morrison zelf creëerde: de in leer gestoken destructieve prins van de nacht, de chaos. Te pas en te onpas citerend uit zijn eigen teksten. De film is een tragisch sprookje in warme kleuren over de wilde jaren zestig. Niets meer. Mor rison stond meer voor ogen, maar het ont glipte hem. ADMIRAAL James Douglas Morrison werd geboren op 7 december 1943 in Melbourne, Florida. Zijn vader was een hoge marineofficier die het la ter tot admiraal bracht. Jim was de oudste van het uit drie kinderen bestaande gezin. De Morrisons verhuisden talloze malen van ma rinebasis naar marinebasis. Zijn vader zat meestal op zee en de kleine Jim werd opge voed door zijn moeder. De puber Jim bleek een zeer intelligent ventje met grote belangstelling voor literatuur. On the Road van Jack Kerouac maakte diepe in druk op de toen veertienjarige jongen, even als andere beatnik-dichters als Lawrence Fer- linghetti en Allen Ginsberg. Jim verslond al les. Van de Duitse filosoof Friedrich Nietz sche tot Sartre. Ook de legende rond de Franse dichter Ar thur Rimbaud fascineerde hem. Rimbaud schreef zijn oeuvre vóór zijn negentiende, verliet daarna Frankrijk om als 'man van de daad' in Afrika het avontuur te zoeken. Rim baud handelde in koffie en wapens en keerde na twintig jaar doodziek terug om in Marseil le te sterven. Ronduit intrigerend voor de in de benauwde jaren vijftig opgroeiende zoon van een mari neman was de theorie die Rimbaud samen met Paul Veriaine bedacht. Om een ziener, een visionair dichter te worden moet een langdurige, mateloze, maar beredeneerde ontregeling van de zinnen plaatsvinden. De dichter moet een ziener worden wiens geest in het oneindige kan doordringen. De dichter is slechts het instrument van de eeuwigheid. Hij kan niet weten waarom hij is uitverkoren. De dichter heeft daarover geen zeggenschap en het gebeurt buiten zijn wil om. De dichter moet zich verlagen, zichzelf te gronde rich ten. Alles moet hij ervaren. Liefde, pijn, waanzin, de essentie moet overblijven. De ziel moet monsterlijk worden. Slechts dan heeft hij zicht op de andere wereld, heeft hij visie, kan er een nieuwe taal ontstaan. En als dichter van een nieuwe taal reserveer je voor jezelf een plaatsje in de eeuwigheid. Jim Morrison schreef en herschreef elke dag. The Doors, van links naar rechts, Robert Krieger. Ray Manzarek. Morrison koketterend met zijn imago van de sexy, provocerende, destructieve, aan drank en drugs verslaafde rock-ster en John Densmore. Ze groeiden uit tot de The Rolling Stones van de Verenigde Staten. Morrison werd een superster. Op schoolfeestjes begon hij te drinken. Hij dronk om dronken te worden en stond dan meestal in een hoek van de feestzaal een boom uit te beelden. Jim Monison was verle gen en compenseerde dat door zich aan te stellen of agressief te worden. In het midden van de jaren zestig trok het ar tistieke volk naar Los Angeles, de stad van het licht Muzikanten, kunstenaars, acteurs, film makers, ontwerpers, motorrijders en hippy's bevolkten de neonverüchte straten van IA Onder hen de 21-jarige Monison. In het voorjaar van 1964 had hij zich laten inschrij ven bij de UCLA-filmacademie. Twaalf maanden hield hij het daar uit Zijn film. een serie abstracte en surrealistische beelden, kreeg negatieve kritieken. Gefrustreerd door zo veel onbegrip stapte hij op. Om zich onder te dompelen in de LSD- zomer van 1965. LSD was toen nog legaal verkrijgbaar en de gesjeesde filmstudent slik te het hallucinerende middel als snoepjes. Gedurende deze periode schreef hij de mees te songs die op de eerste twee Doors-lp's zouden verschijnen. In augustus '65 ontmoette hij op het strand Ray Manzarek. een vier jaar oudere filmstu dent en een klassiek geschoold pianist. Man zarek was de leider van een bluesband ge naamd Rick and the Ravens. Morrison had al een keer met de band opgetreden. Rick and the Ravens waren gecontracteerd als begelei dingsband voor Sonny en Cher, maar net voor het optreden stapte de zesde man uit de band. Contractueel moesten ze verschijnen met zes man. en Manzarek vroeg Morrison om in te vallen. Jim verscheen op het podium met zijn rug naar het publiek en een niet aangesloten gitaar om zijn schouder. DEUREN Ze besloten een band te vormen. John Dens more, een drummer, werd gerecruteerd. En de twee broers van Ray Manzarek deden mee. Later verlieten zij de groep en Robby Krieger. een verlegen zachte jongen, werd ge vraagd de band te versterken. Jim Morrison was helemaal weg van zijn gitaarspel en wil de dat Robby óp alle nummers bottleneck speelde. Morrison noemde de band The Doors, als hommage aan de schrijvers Willi am Blake en Aldous Huxley. Blake had ge schreven 'Als de deuren van de waarneming gen. Zijn gedrag werd onberekenbaar en ui termate onprofessioneeL Zijn reputatie aliesslikker groeide. Rond Morrison begonnen zich taferelen af te spelen waar de andere Doors met afgrijzen naar keken. Jim verzamelde een groep m sen om zich heen die zich koesterde in de gloed van zijn sterstatus. Onder hen bevon den zich de uit Andy Warhols fabriek afkom stige acteur Tom Baker, de toen nog onbe kende Alice Cooper en een lid van Coopers band. Glen Buxton. Jim was serieus aan drinken geslagen en er zijn weinig men uit die tijd die hem zonder fles of glas hebben gezien De technicus van de platenstudio herinnert zich de chaos bij de opnamen van de derde lp. Vooral de nacht dat een dik meisje flauw viel in het hokje waar Jim zong. Haar jurk was over haar middel geschoven en ze droeg geen ondergoed, ledereen die lust had, n haar. Of de keer dat het John Densmore te veel werd. Schreeuwend dat hij ontslag 2 nemen, rende hij de studio uit. De andere twee Doors zeiden niets en keken naar Morrison die in elkaar gezakt op de vloer lag te midden van zijn eigen urine. De volgende dag zaten ze alle vier weer in de studio alsof er niets gebeurd was. De drinkverhalen van Morrison zijn legio. Evenals zijn ruzies met Janis Joplin. Op een feestje greep Morrison joplin bij haar haar en drukte haar gezicht in zijn kruis. Nadat zij zich vrij had geworsteld bewerkte ze hem met een fles Southern Comfort In een club in New York. waar Monison binnenzeilde, tilde hij het tafeltje op waarachter Janis zat en liet de volle glazen in haar schoot glijden, rende vervolgens naar het podium, viel op zijn knieën en omhelsde de benen van Jimi Hendrix die daar speelde. ONHANDELBAAR Jim Morrison was onhandelbaar geworden. Hij werd op het podium gearresteerd er Miami kreeg hij een proces aan zijn broek vanwege exhibitionisme op de Bühne. De chaos was compleet. Een reeks concerten van The Doofs werd afgezegd. De band werd in de ban gedaan. Morrison was verworden tot een volkomen onverantwoordelijke dronkelap. Van een redeneerde ontregeling van de zinnen bleek De mythe rond Jim Morrison hoe een held in z'n eigen heldendom verdronk geen sprake. Binnen de groep communiceer- de Morrison alleen nog met Ray Manzarek Densmore en Krieger hadden hun buik vol van hem. In zijn autobiografie legt John Densmórr uit waarom hij toch in de band bleef en bleef deel uitmaken van de chaos. 'Het ging mi| om de magische uren op het podium en in de studio, als we met z'n vieren onze songs ■••prrkirn hm wi-t dtf I BM DiM WO bStRlfl was van wat hij deed, maar hij wist ook dat ik de juiste drummer was om zijn woorden kracht bij te zenen. Zijn respect voelde goed. Ik mis dat geweldig Morrison wilde van zijn Lizard King imago af en liet zijn baard groeien Hij was geweldig in gewicht toegenomen en zijn bierhuik kon hij niet meer verbergen onder de loshangende T-shirts die hij droeg. De sexy in zwart leer gestoken charismatische zanger verpopte zich tot een vette, behaarde drinkebroer. De andere Doors zagen met lede ogen aan hoe hun frontman zichzelf te gronde richtte Ze hielden hun mond De drie waren net zo bang voor hem als ze hem bewonderden Densmore schrijft vele jaren later in een brief aan de dode Morrison: 'lim. niemand durfde Je te confronteren. Ie was zo intimiderend Maar had je hulp nodigt Natuurlijk, niemand vroeg Je tot.' De drummer heeft jaren nodig grhad om met zijn schuldgevoelens te kunnen leven GEKRAAKT Aan het eind van de jaren zestig pakte Mor rison zijn poëzie weer op. In een beperkte oplage gaf hij in eigrn beheer twee grdich ten bundels uit. De Heren en De Nieuur Schepsels Een jaar later werden ze samen gr voegd en uitgegrven door de grote uitgrvrrii Simon Schuster. Het debuut van Morrison werd door de recensenten gekraakt Het maakte hem er niet vrolijker op Hij zag zich zelf in de eerste plaats ais dichter die af en toe even een uitstapje maakte in de wereld In 1970 begon hij afscheid te nemen. Hij schreef zijn zelfinterview, en op de laatste In die The Doors contractuerl nog moesten af leveren zegde hij Lot Angeles vaarwel in het nummer IA Homan- In maart 1971 vertrok hij naar Parijs om. ver lost van zijn publieke imago, in alle rust te gaan schrijven en te ovrrpnnzm wat hij vet der moest gaan doen Maar heiaas zijn de kroegen in Parijs veel talrijker dan in los An gries en [lm Werf zuipen Tot de noodlotttgr zaterdagavond van 3 Juli waarop hij wat hr rolne snoof en in zijn badkuip stierf. Zeven entwintig Jaar oud ben jaar eerder, tijdens een etentje met de schrijver Michael McQure en zijn vriendin, bekende Morrison hoe oud hij zich werkelijk voelde. De vriendin van McQure kirde dal ze het gevoel had altijd zestien te Wijven Mr dure meende nooit ouder te worden dan twaalf Jim Morrison daarentegen bromde boven zijn glas dat hij die dag zevenenveertig Morrison propte zeventig Jaar in zesentwin tig jaar Niet bewust Het kwam zo utt In rrn interview ret hij Als ik bet mocht ovrrdoen? Dan zou ik misschien kiezen voor het leven van de artiest met ren hu» en rrn achter tuin' Spijt? Morrison heeft zes laar lang carnaval grvirrd. Zijn mythe is een forst van volstrekte onbesuisdheid Morrison zelf pitted U all away'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37