VERPLEGING Een nieuwe aanpak van verplegen Aktieboek in de aanslag -r j DE DAG VAN DE Hoofdverpleegkundige Rob Sloos: „We hebben een duidelijke afspraak: alleen zakelijke berichten mogen worden verspreid". voorbeeld: de interne post gaat nu belangrijk deel via het beeld scherm. Bloeddruk, polsslag en tem peratuur worden aan bed in de computer inge voerd. De voordelen zijn duidelijk De getallen hoeven niet meer te worden opgeschreven, fou ten bij het overschrijven in de rapportage blijven achterwege. De gegevens zijn altijd beschikbaar voor verpleging en artsen op de afdeling. In een latere fase zullen patiënten zelf in hun dossier kunnen kijken naar welke onderzoeken hun te wachten staan. Het uiteindelijke doel is dat alle Nederlandse ziekenhuizen dit informatiesys teem zullen invoeren. Verpleegkundigen, zo heeft onderzoek aange toond. besteden ruim eenderde van hun tijd aan administratieve handelingen: het noteren van meetgegevens, het overdragen van patiënten, rapporteren, medicijnen en eten bestellen. De computer kan de werkdruk in de verpleging ver lichten. Om dat te bereiken werd het initiatief genomen tot het oprichten van het Verpleeg kundig Informatie Systeem (VISY). Niet onpersoonlijk Rob Sloos. hoofdverpleegkundige van de afde ling in het AZL, is nauw betrokken bij de ontwik keling van de 'computer aan bed'. Hij zegt dat het project nu al veel tijdwinst heeft opgeleverd. Het programma 'Postbus' (brieven schrijven via het beeldscherm) voorkomt niet alleen het ple gen van talloze telefoontjes, maar ook commu nicatiestoornissen. Sloos vertelt het systeem ook te gebruiken om het personeel van veranderingen in de dagelijk se gang van zaken op de hoogte te brengen. On persoonlijk? „Nee", zegt hij. „dat hoeft niet. Ie geeft puur zakelijk informatie door en er je waakt er vooral voor dat je niet aan het discus siëren slaat via het beeldscherm. Het is niet de bedoeling dat irritaties over en weer ovor de computer worden uitgewisseld. We hebben een duidelijke afspraak: alleen zakelijke berichten mogen worden verspreid". VISY kan alleen maar slagen als de samenwer king tussen de verpleegkundigen en de compu terdeskundigen optimaal is. Daarom zijn er ge regeld leden van het VISY-team in het AZL te fotoloekzuyderduin vinden. Praten met elkaar is het sleutelwoord. Computer-aan-bed verlicht de werkdruk Het Acade misch Zieken huis Leiden (af deling infectie ziekten en alge mene interne geneeskunde) staat model voor een nieuwe aanpak van ver plegen. De ver pleging werkt intensief samen met computer deskundigen om programma's te ontwikkelen die het ziekenhuis personeel on dersteunen. Hel team trok enkele dagen witte kleding aan om kennis te maken met de afdeling in het ziekenhuis en maakte de verpleegkundigen wegwijs in het we reldje van de computer. Sloos vertelt dat je op die manier eikaars proble men leen kennen. Aan het bed van de patiënt wordt de informatie verkregen en daar dient ze te worden verwerkt. Privacy blijft gewaarborgd. De diëtiste kan bij voorbeeld alleen maar in haar werk gebied (het voedsel) komen: de ans uitsluitend bij de medische gegevens. In eikaars keuken kijken is er niet bij. Informatie opvragen van een patiënt die op een andere afdeling ligt is uitgesloten Startpakket Op de afdeling infectieziekten en algemene interne geneeskunde staan in totaal 43 computers. Elk bed is er van een voorzien. In de kamers van de arts-as sistenten, bij de specialisten zelf en in de spoelkeu ken staan beeldschermen. Het VISY-team heeft een pakket samengesteld waarmee iedere verpleegkundige uit de voeten kan. De jongeren lijken er wat gemakkelijker mee om te gaan dan de wat oudere verpleegkundige, vertelt Sloos. Toch leren zij er na verloop van tijd mee te werken. Het 'startpakket aldus Wtm Roelofs van VISY. maakt de gebruikers vertrouwd met wat er is. Met zijn collega's heeft hij een hand leiding geschreven waardoor het verpleegkundig personeel gemakkelijker begrijpt hoe er met de computer moet worden gewerkt. In het 'startpak- I ket' zitten programma's voor onderwijs, het kie zen van maaltijden en informatievoorziening Up dit moment wordt er een verpleogplan uit - gewerkt waarin handelingen worden opgeno men die de patiënt zelf niet kan doen /aken die tot voor kort niet werden opgeschreven, omdat 1 /c veel te veel tijd in beslag namen als dat met i de hand moest worden gedaan Met de compu ter gaat dat allemaal een stuk grmakkeli)ker en heel wat sneller Rob Sloos verwacht dat aan het einde van dit jaar het vcrpleegplan kan gaan draaien. \anpassen Hoofdverpleegkundige Sloos geeft eerli|k toe dat met de komst van het beeldscherm de verpleeg- kiindige zich behoorlijk heeft moeten aanpas sen. Zo heeft iedereen op de afdeling infectie ziekten en algemene interne geneeskunde een driedaagse introductiecursus gevolgd ..IX* afde ling staal er ais ëën man achter Ze hebben geen angst meer voor het toetsenbord. Ik denk dat de mensen het aardig in hun vingers hebben, ze zijn enthousiast. Eerlijk gezegd zie ik vooralsnog geen belemmeringen om in de toekomst op de ze manier te gaan werken" kortom, hi) is een tevreden mens. Net als ie dereen trouwens. Het vcrpleegplan dat er nu aankomt ziet er heel aantrekkelijk uit Hi| ver wacht dat er met dit plan een stuk efficiënter wordt gewerkt. Voor hem staat het vast: het zal de kwaliteit van de zorg verbeteren De ver pleegkundigen krijgen meer ti)d voor de patiënt. Tijd die ze nu nauwelijks hebben, omdat er een tekort aan personeel is. Het enthousiasme waarmee de afdeling infec tieziekten en algemene interne geneeskunde met de computer omgaat heeft een positieve in vloed op de automatisenng in het nele zieken huis. Het al bestaande informatiesysteem in het AZL wordt door andere afdelingen meer en meer gebruikt. Sloos: .Je ziet dat steeds meer mensen er nu gebruik van maken. Ik heb bij voorbeeld alle papieren informatie weggedaan om het gebruik van de computer te stimuleren. Alles wat vroeger op de klapper stond kun ie nu op het beeldscherm oproepen Andere afdelin gen zien dat en willen ook op die manier wer- Teuni van Andel, oproepkracht 'Al word ik 's nachts uit bed gebeld' Ze is 59 jaar, en ruim zes jaar geleden waagde ze de sprong. Terug in de verzorging. Teuni van Andel is oproeptoacht in bejaardenhuis Eijken- hove in Hoofddorp. Aangenomen voor de nachtdienst, maar niet-zelden wordt ze 's mid dags om tien voor zes gebeld of ze een uurtje kan helpen de bewoners eten te geven. In de jaren vijftig begon Teuni met de oplei ding voor verpleegkundige in het Amsterdamse Burgerziekenhuis. Ook in die tijd was de werk druk groot. „Ik had als tweedejaars de verant woording voor negen patiënten op de operatie- afdeling. Daar hoort normaal nog een gediplo meerde bij. maar ja. niet genoeg personeel. Daarbij kreeg ik maar 43 gulden per maand schoon in het handje. Na twee jaar hield ik het voorgezien." Vervolgens werkte ze in een kliniek voor epi lepsie en nog aantal jaren bij een zenuwarts. „Daarna trouwde ik, kreeg kinderen en was het uit met de pret." Teuni miste het contact met mensen en colle ga's en pakte in 1985 de draad weer op. Met be zieling praat zij over haar werk. „Al word ik 's nachts uit becj gebeld om te komen helpen, ik vind het best." Ook in de bejaardenzorg is de werkdruk erg groot. „Die meisjes werken zich 's morgens echt te barsten. Vóór tien uur moet iedereen gewas sen en aangekleed zijn, want dan moeten de mensen in de grote zaal koffie drinken met el kaar. Nou. dat lukt dus niet altijd. Wat zegt de directie: laat de mensen dan maar op hun ka mer koffie drinken. Daar word ik kwaad om. Dat sociale contact onderling is belangrijk. Daar moeten directie en staf oog voor hebben." Ze maakt zich ook zorgen over het feit dat het personeel steeds minder tijd heeft om zich met de mensen bezig te houden. Een praatje maken tussendoor is er haast niet meer bij. „Soms is er niet eens tijd om mensen naar de soos te bren gen. De staf zou zich dat meer moeten realise ren. Het is niet alleen een kwestie van bezuini gen. Het moet efficiënter en daar moet de direc tie een beleid voor uitstippelen." Een ander punt van kritiek is het contract van de oproepkracht. Volgens Teuni moet er meer duidelijkheid komen over de rechten en plich ten van een oproep kracht. Als je ziek wordt moet dat ninnen acht dagen worden gemeld bij de werkgever. Nie mand van ons weet dat. Ik ben nu ziek. maar heb dat te laat gemeld. Ik heb ff de situatie uitgelegd aan de bedrijfsvereniging. ,=0 maar die nam daar geen genoegen mee. Ik krijg nu dus geen cent uitbe taald." Ondanks deze sombe re geluiden geniet Teuni j van haar werk. „Lol met j collega's en lachend uit een kamer van een be woner komen. Dat houdt Teuni van Andel. je op de been.FOTO United Photo-, de Boer POPPE DE BOER Lisette de Graaf, uitvalster 'Ik zal er altijd een zwak voor blijven houden UPS INEKE VAN PER MEER i 3* Jfcfl Lisette de Graaf. FOTO United Photos de Boer» ROB HENDRIKS Verpleegster, dat leek haar het meest ideale beroep. Wat is er immers prettiger dan mensen helpen beter te worden. Lisette de Graaf (23) ver telt als ex-leerlingver- pleegkundige over een droom die wreed werd verstoord. In 1987 begon zij de opleiding voor verpleeg kundige bij De Brink in Ijmuiden. Na zeven maanden mocht ze de theorie in praktijk gaan brengen op de long-af deling. Lisette werd ge confronteerd met ernstig zieke mensen. „Patiënten met longkanker. Voor iemand die net begint is een dergelijke afdeling erg zwaar. De ellende die je meemaakt. Het is een fout van de opleiding om een leerling op die afdeling te laten beginnen." Na negen maanden verhuisde ze naar de af deling chirurgie. „Ik was toen tweedejaars, en al mag je dan al veel handelingen verrichten, als leerling heb je weinig te vertellen. Ik zit anders in elkaar. Als ik iets zie dat volgens mij niet deugt, zeg ik dat." Frustrerend vond Lisette dan ook de manier waarop sommige gediplomeerde verpleegsters de leerlingen behandelen. „Ben ik bijvoorbeeld een patiënt aan het wassen. Die ligt daar bloot. Komt er een gediplomeerde binnen en vraagt: heb jij dat of dat voor mij. Dat kan ik niet uit staan. Ie kunt dan toch zeggen: 'Sorry, mag ik even storen'? Wat denk je dat ze zegt: 'Als jij daar prijs op stelt zal ik dat in het vervolg bij jou doen'. Zo gaat het soms ook met artsen. De één legt alles geduldig uit, de ander behandelt je als een stuk vuil." Gediplomeerden die al lang in het vak zitten staan ook niet erg open voor opmerkingen van leerlingen, vindt Lisette. Op een gegeven mo ment werd besloten de patiënten tijdens de nachtdienst zo rond vijf uur te wassen. „Ik zei toen: wordt de dag dan niet erg lang voor de pa- tiefit en wil hii dan niet om acht uur weer even worden opgefrist? Het leek mij erg inefficiënt. Maar ja, je komt pas kijken dus moet je je mond houden. Twee weken werd er tijdens de nacht dienst gewassen. Toen was het over." Voor Lisette waren dat nare ervaringen. Daar bij kwam ook nog dat ze haar werk mee naar huis nam. „Niet bewust hoor, maar 's nachts droomde ik er van. Dat er bij voorbeeld iemand dood naast me in bed lag of dat ik riep: die drain moet eruit. Mijn vriend maakte mij dan wakker en vroeg waar ik het in godsnaam over had." Na twee jaar besloot lisette met de opleiding te stoppen. Met pijn in het hart. „Want de ver pleging is één van de mooiste beroepen die er is. Ik zal er altijd een zwak voor blijven nouden." Nu werkt ze op de afdeling personeelszaken van een verpleeghuis, maar binnenkort begint voor haar de opleiding Pedagogische Academie Basis Onderwijs. „Het is iets volstrekt anders, maar het belangrijkste is dat je met werkt. Dat vind ik leuk. Ruud van de Heuvel in Afrika." Twee weken geleden werd een principe-ak koord bereikt tussen de werkgevers en de bon den. Een salarisverhoging van 3,5 procent. „Niet slecht, maar er is nog een gat van 40 mil joen gulden. De werkgevers vinden dat dit be drag door het Rijk moet worden opgehoest." Dekker en Van de Heuvel verwachten niet dat staatssecretaris Simons van Volksgezond heid daar veel voor zal voelen. „Het zal er wel op uitdraaien dat we het zelf moeten bijpassen uit onze pensioengelden. Dat Is toch geen ma nier van doen. Als dat gebeurt zullen we juridi sche stappen ondernemen. Kr is al veel te wei nig personeel in de gezondheidszorg. Met dit soort grappen haal je heleméél geen mensen meer binnen." Het tekort aan personeel in ziekenhuizen en verpleeghuizen is genoegzaam bekend. Via uit zendbureaus en oproepkrachten wordt gepro beerd de nood te lenigen. „Wij kregen notabene laatst een loodgieter via een uitzendbureau. Hij werd al bleek toen ik hem de medicijnkast liet zien. en zo iemand draait dan ook nog nacht dienst. Het principe 'nood breekt wet' wordt dan gehuldigd", schetst Van de Heuvel de sombere situatie. Afrika Volgens dé beide heren, in het dagelijks leven verpleegkundigen, heeft het vak geen toekomst meer als het imago en de beloning met verbeic ren. „Echt. als het zo doorgaat is in het jaar 2000 de gezondheidszorg hier vergelijkbaar met die in Afrika." Om het niet zo ver te laten komen heeft de WIO de afgelopen twee jaar stevig aktie ge voerd. Protestdemonstraties, bezetting van kruispunten, tunnels, het draaien van zondag diensten in het ziekenhuis op een doordeweekse dag, en in een aantal instellingen moesten de patiënten het overdag doen met een nacht dienstbezetting van een of twee man. „Vooral de bezetting van het Binnenhof heeft voor nogal wat opschudding gezorgd Dat was nog nooit gebeurd. We hadden de boel zó ge blokkeerd dat er geen politicus meer in kon Over die hele toestand zijn toen nog Kamervra gen gesteld. De politici hadden stille hoop dat ze de WIO gerechtelijk konden vervolgen, maar die vlieger ging niet op De akties hebben zoden aan de dijk gezet, al werd vorig jaar de eis van 6 procent loonsverho ging niet volledig ingewilligd. De bonden bereik ten een loonsverhoging van 4.25 procent. Daar bij zat wel een addertje onder het gras Een groot gedeelte van de loonsverhoging werd door het personeel zelf betaald omdat dit uit de pen sioengelden kwam. Uiteindelijk werden z.ij er maar 2,35 procent wijzer van. Het ziet er dus nw mi dn daaeÉnaitoikhberiaah Concurrentie De WIO huldigt het principe wil je meer men sen. dan moet je beter betalen. „Vooral in de Randstad is oe ellende ongelooflijk groot Schoolverlaters weten niet hoe snel ze naar het bedrijfsleven moeten stappen Aan banen is in deze regio geen gebrek. Denk maar aan Hoog ovens, Fokker, de luchthaven Schiphol en ga zo nog maar es-en door. Zij kunnen daar meet ver dienen dan in de gezondheidszorg. Dat zijn dus allemaal concurrenten voor ons waartegen we moeten opboksen Daarnaast vinden Dekker en Van de Heuvel dat het imago van beroepen In de gezondheids zorg moeten worden opgepoetst. Veel jongeren hebben een negatief beeld in de zin van bedden opmaken en een natte lap over het nachtkastje halen. Anderen hebben weer overdreven ge spannen verwachtingen la Medisch Centrum Verpleegkundigen en Verzorgenden in Opstand zijn nog lang niet tevreden Geen sombere gezichten, maar ook niet echt vrolijk. Menno Dekker en Ruud van de Heuvel van de Verpleeg kundigen en Verzorgenden in Opstand (WIO) vinden het resultaat dat on langs is bereikt in de cao-onderhandc- lingen niet slecht. Toch is er geen re den tot juichen. De situatie in de ge zondheidszorg is volgens hen bepaald niet rooskleurig. Het draaiboek voor het voeren van akties blijft binnen handbereik liggen. West. Beide zijn onjuist „Wij vinden dal de be roepsgroep zelf naar huiten moet brvngrn wat het werken in de gezondheidszorg inhoudt En al zal het imago worden opgevijzeld, dan nog blijft het hele hangijzer meer grid. Daar voor maakt de WIO zich sterk, en in de toe komst nóg sterker ..In juni dit laar gaan wr sa men met de Nationale Maatschappij voor Ver pleegkundigen NVM) I>oor die fusie knjgen \se één grote organisatie die de belangen behartigt van de hele beroepsgroep Een krachtige brlan genorganisatie is ook belangrijk naar Den Haag toe. want al hebben we enige resultaten ge boekt, toch worden we nog steeds onderbetaald Bij bet kniiswrrk is de achterstand nog veel gro ter. is de werkdnik met verminderd en is er leeg loop van personeel. Aktie Vandaal ook het aklletxa-k dal te allm li|de uil dc la kan worden getrokken. Tal van mogHljkbo den worden erin beschreven om aktie te voeren onder meer het draaien van 'zondagdienstro werkonderbrekingen, opnamestops, stakingen, bel weigrren van taken Dit allemaal binnens huis Ook voor buiten staat er heel wat op het pro gramma. zoals fietsen op de snelweg, demon straties. blokkades van wegen en brzritingrn Het 'hoe en wat' wordt uitvoerig tocgrikhf. Wie om wat voor reden dan ook gren aktie kan voe ren kan zich solidair verklaren door zwarte kle ding te dragen Moch het zo ver komen, dan sterkt Menno Dekker in de inleiding van het aktieboek het personeel nog een ban onder de riem. Taal merken dat jc er oog bent en laat met over it lo ri Wees solidair en voer de akties mei eikaar Zijn honderd redenen om gren aktie Ie voe ren denk aan de redenen om wri aktie te vor ren Succes

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33