Sport Warmerdam en de kick van het uitputten De Vlietclubs floreren weer Bataven azen op promotie Afscheidsduel De Wit Van Nispen-De Brug Zaterdag 11 mei 1991 9 JOUSTRA AO VAN K Eindredactie PAUL D€ TOMBE Vormgeving: RON V Het vertrek van Ellen Warmerdam bij Noorlander/Fore- holte was niet voor iedereen zo gemakkelijk te accepte ren. Er was respect, maar tegelijkertijd werd er naar oor zaken gezocht. Want waarom stopt een speelster in de bloei van haar leven (27 jaar) er na tien jaar tophandbal mee, zonder zelfs maar af te bouwen? VOORHOUT ROB V "Maar de oorzaken lagen niet bij het team of de club", zegt Warmerdam. "Puur bij mijzelf. Het was ook geen beslissing die ik in een week nam. Ik voelde de laatste tijd de scherpte en de beleving afnemen. Het is nu tijd voor iets anders dan handbal, dacht ik". Ellen Warmerdam houdt er van om te onderzoeken waar haar grenzen liggen in de sport. Bij Foreholte voelde ze dat ze de grens had bereikt. Na tien jaar handbal op hoog niveau in haar woonplaats Voorhout heeft ze het gewoon gehad. Ze verlaat sporthal De Gaasbak en gaat de vrije natuur in. De triathlon trekt haar. Een duursport waar in ze opnieuw limieten gaat af tasten. "Het uitputtende in de sport trekt me gewoon. Kijken hoe ver je kan gaan. Ik deed al eens mee aan een halve triathlon. Het ging opmerkelijk gemakkelijk. Ik netste en liep ook regelmatig ken". Buitenbeentje In het vrouwcnhandbal was Warmerdam altijd al een bui tenbeentje. En een duizend poot. Ze is tot veel bereid en kan veel geven. Een klein condl- tiewonder. Meer dan eens werd ze 'de terriër' genoemd. Ze be gon op haar twaalfde bij Fore holte. "Als keepster. Op mijn achttiende in het eerste. Maar vaak op de bank. Dat is niks voor mij. Mijn energie moet op. Daarom ben ik al snel uit het doel gegaan en in de linkerhoek f;ezet door trainer Wim Geer- ings. Dat was een omschake ling, ja. Technisch en taktisch had ik een achterstand maar die heb ik door de jaren aardig overbrugd". "In het begin regende het ge le en rode kaarten voor mij. Ik was gewoon te onnozel, ging steeds maar hangen en maakte veel overtredingen. Dat was een ramp, maar later was dat over Althans: ik kreeg ze natuurlijk nog wel die kaarten, maar nu was het met een taktische ge dachte dat ik ze opliep. Een schot had ik ook niet. En dat is eigenlijk ook nooit wat gewor den. Maar in de hoek heb je dat ook niet direct nodig". "Bij Foreholte werd ik vaak in de dekking gebruikt. Dat is uit puttend, een hele wedstrijd lang de spelbepaalster van de tegen partij volgen en dan uitschake len. Het is geen toeval dat dat me juist een enorme kick gaf. Een doelpunt is ook mooi. na tuurlijk, maar toch. Het elimi neren van een vedette van de andere partij vond ik toch zeker zo prettig". Maar de kick verdween lang zaam uit het handballeven. "Ik ging niet meer vooruit en ik wil niet afglijden naar een lager ni veau. Ik wil me verbeteren en dat gebeurde niet meer. Dan voel ik al snel dat ik moet veran deren. Dat proces begon bij aanvang van het seizoen. Gaan deweg ben ik steeds meer over tuigd van het feit dat ik moest stoppen". Afscheid Een week geleden was het zo- Ellen Warmerdam, hier ii achteruitging". r Foreholte tegen PSV, gaat zich toeleggen op de duursporten. "Ik voelde dat de scherpte afnam en dat ik zelfs ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUINW ver. Na de wedstrijd tegen Niloc zou ze worden gefêteerd van wege haar afscheid. Maar de bloemenhulde ontging haar grotendeels. Ze kwam tijdens het duel in botsing met een Niloc-speelster en moest uitval len. Met een verwond ooe en een hersenschudding, die naar een week na dato nog op de bank in haar woonkamer houdt. "De linkerkant van mijn hoofd is nog steeds gevoelig. Het blijkt toch een zware her senschudding geweest te zijn. Van de bloemen en mooie woorden heb ik weinig gemerkt, ik wilde weg. Een wrang af scheid? Nee hoor, ik ben een beetje te nuchter voor die din gen. Ik vind het leuk van de club, maar ik zit niet te wachten op al die loftuitingen. Het was trouwens wel de eerste echte blessure in mijn hele handbal loopbaan, dat is wel sneu mis schien". Het is voor Warmerdam een hel om thuis te zitten. Elk vezel tje en spiertje in het sportli- chaam wil aan de slag. "Het liefst zou ik straks vier sporten tegelijk beoefenen. Dat hoeven niet alleen duursporten te zijn. Voetbal ligt me ook. Ik trap een behoorlijk balletje. In het vrou- wenvoetbal had ik het beslist ver geschopt. Vroeger speelde ik op straat met jongens die nu in Foreholte 1 voetballen. Maar ik moet mijn lichaam natuurlijk niet slopen, laat ik eerst de triathlon maar eens proberen". Uitdaging Ze is al maanden in haar ach terhoofd bezig met de nieuwe uitdaging. Drie keer per week pakt ze de racefiets. Lopen en fietsen moeten straks haar ster ke onderdelen worden. Niet het zwemmen. "Ik wil toch iets be reiken in de triathlon. AJs straks blijkt dat ik de plank volledig mis sla en steeds achterin blijf, dan zal ik de zaak opnieuw overwegen. Maar ik zie het zit ten en kan de tijd lekker zelf in delen nu. Met een baan voor halve dagen heb ik bovendien veel tijd om te trainen". "Of ik een individualist ben? Nee, want dan zou ik niet zo lang in een team hebben kun nen handballen. Ik kan me heel goed aanpassen. In de roerige tijden bij Foreholte heb ik het wel even moeilijk gehad. De teamgeest was zoek. Er werd al leen maar over geld en niet sportieve zaken gekletst. De meiden die het meeste verdien den hadden de grootste bek. Soms dacht ik: stop nou eens met lullen en ga handballen. Het klinkt misschien nobel, maar geld is voor mij in hand bal absolute bijzaak. Ik wil ge woon winnen. Ik had het idee dat dat bij sommigen in het ver leden wel eens anders lag. Twee jaar geleden heb ik uitgekeken naar een andere club. Ik had zelfs een gesprek met Aalsmeer. Maar uiteindelijk keerde de rust terug bij Foreholte en daar lag toch mijn hart". Voldoening Zo bleef ze dus een van de wei nige Voorhouters in de basis. In feite blijft er na haar vertrek geen "eigen bloed' meer over in de vaste zeven van Foreholte. "Dat is jammer, maar het kan volgens mij moeilijk anders. Het gaf me altijd wel voldoening. F.r werden vele speelsters van bui tenaf gehaald en ik overleefde steeds. Ik denk dat nu Lonneke Cornelisz op mijn plaats komt. Dat kind heeft ecnt talent en heeft Jong Oranje al gehaald". Met Foreholte zag ze aardig wat van de wereld. Vooral de uitwedstrijd tegen het Roe meense AS Terom lasi is haar bijgebleven. "Dat waren toch hoogtepunten. Op dat plein in Boekarest waar een paar weken eerder die mensen waren ver moord. En natuurlijk de trai ningsstage in Tsjechoslowakije. De hele dag trainen, spelen en voor de rest een beetje geiten met die meiden. Weet je, diep in mijn hart wilde ik profhand- balster zijn". "Ik weet niet of ik het alle maal zal missen straks. Anita Seur (keepster van Foreholte, red.) zei nog: El, zou je het nou wel doen, straks mis je het mis schien nog. Nou dat zien we dan wel weer. Voorlopig sta ik honderd procent achter mijn beslissing. Trouwens: als ik het allemaal niet aan blijk te kun nen en in een gat terecht kom, zal ik toch wel terug mogen ko men?" Waarschijnlijk wel. Binding met de club zal ze altijd wel blij ven houden en ook haar man Harrie speelt bovendien nog bij de groen-witten in het eerste mannenteam. "Of ik straks naar de meiden ga kijken, weet ik nog niet. Wat ik wel blijf doen is het programmablad met de op stellingen voor de thuiswedstrij den uittikken". Misschien dat ze straks op papier nog eens in de opstelling voorkomt vanwege de macht der gewoonte. Promotiekansen voor Sleutels en VNL Het gaat goed met de Vlietclubs. Een jaar na het vertrek van IDWS naar de Boshui- zerkade staan de drie resterende verenigin gen met éën of zelfs twee benen in de vier de klasse KNVB. VTL promoveert als zon- dagafdelingskampioen automatisch. De Sleutels (zaterdag) en VNL kunnen zich vandaag en morgen bij hun buurman voe gen. als zij huq leidende posities in de na competitie in de slotwedstrijd op neutraal terrein behouden. "Gelukkig valt hoe dan ook de beslis sing", verzucht Sleutels-trainer Hans Tis seur aan de vooravond van het sleutel-duel tegen Koudekerk. "Hoewel de spanning stijgt, vind ik deze staart aan het seizoen wel leuk. Er zitten ook nadelen aan de opzet van deze nacompetitie. Ploegen die in het begin van het seizoen nauwelijks iets klaar speelden, kunnen dankzij één goede perio de alsnog promoveren. In de zondag twee de klasse verkeert Roodenburg bijvoorbeeld in zo'n bevoorrechte positie". Tegenstander Koudekerk dankt zijn plaats in de na-competitie ook aan een sterk seizoensslot. Toch heeft Tisseur er geen moeite mee, dat de degradant van vo rig jaar nu zijn ploeg, die het jaar daarvoor pro- n De Sleutels horen eigenlijk allebei in de vierde klasse KNVB. De prestaties van TAW en KRV sterken mij in mijn mening, dat wij het op dat niveau ook moeten kunnen redden. Ik zou het een enorme teleurstelling vinden, als we niet promoveren". De Sleutels heeft vandaag op het terrein van RCL in Leiderdorp het voordeel, dat het bij een gelijk spel op doelsaldo wint. "Maar we gaan niet op 0-0 spelen, want daar heb ben we de verdediging niet voor, zelfs niet voor één wedstrijd. Ik heb de spelers voor gehouden, dat ze moeten voetballen zoals ze het hele seizoen al doen. We moeten vooral niet tegen onze natuur in spelen". Een dag later moet VNL de koppositie op het UDO-terrein tegen Teylingen verdedi gen. In het gunstigste geval ontstijgt de Vlietclub onder de hoede van Hagenaar Koos Schouten de afdeling. Dat zou een doorbraak betekenen voor de Leidenaars, die in het verleden doorgaans ergens on deraan de ranglijst bungelden. "Toen ik bij VNL kwam", zegt Schouten, "zag ik dat alle ingrediënten aanwezig w»- ren voor een sterk elftal. Het is hier gezellig en de spelers kunnen technisch zeker in de vierde klasse KNVB mee. Ik moest er alleen nog wat meer lijn in brengen. Daarbij had ik het voordeel dat ik van buiten kwam. Vreemde ogen kunnen vaak succes afdwin gen". De inbreng van Schouten ging echter ver der. Hij nam ook zijn zoon Micnel mee. die heel wat doelpunten maakte voor VNL "Het was zijn eigen keuze. Na enkele degra daties in de KNVB wilde hij liever in de af deling voetballen". Net nu VNL op het punt van promotie staat, is Michel Schouten buiten beeld. Hij viert vijf weken vakantie in de Verenigde Staten, zodat hij een eventuele promotie van zijn teamgenoten via de telefoon zal moeten vernemen, "lammer voor mijn zoon", vindt Schouten. "Voor het team zou het nog erger zijn als André de Jeu er zon dag tegen Teylingen vanwege een kniebles sure ook niet bii kan zijn. Toch heb ik alle vertrouwen in de andere spelers. Wij heb ben het voordeel dat Teylingen moet win nen om te promoveren. Ik zou het wel we ten als ik hun tactiek moest bepalen". Mooi voetbal verwacht Schouten niet. "Dat heb je nooit als er zulke belangen op het spel staan. VNL heeft tweemaal drie kwartier om te bewijzen dat het als nette, gezellige club ook karakter bezit. Als de jon gens dat tonen, zitten we volgend seizoen in de klasse waar we thuishoren". Hans Tisseur "We gaan niet op Atleet Barnes speelt football SAN FRANCISCO* Randy Barnes, vanwege gebruik van dope geschorst als kogelstoter, gaat American football spelen bij de San Francisco 49crs. Barnes, tweede tijdens de Olympische Spelen van Seoul, werd 1 november vorig jaar voor twee jaar geschorst nadat hij was betrapt op dope gebruik. mengesteld elftal. Dat bestaat overigens uit louter oud spelers van Valken: Relis Bol. Ton Gruiiters. Anton Herbert. Auke Hoekstra. Henk Janssen. Arie jonker. Ab van der Meij. Albert Noort, Ieo Noort, Wim Ooms. SPORT OP TV 10 00-11 00 Sportnet. Dragracan. 11 00 12 00 Sportnet Truc***». 1 Sportnet P«'3«pott.mnó- Willem de Wit neemt afscheid bij Valken '68. Na 13 jaar eerste elftal (waarvan tien jaar als aan voerder) wordt de Valkenburger op l juni uitgeluid. Op die /a terdag /al Dc Wit een afschcids- wedstrijd worden aangeboden. Het huidige eerste van de afde- lingsclub komt dan binnen de lijnen tegen een door De Wit sa- Wit. Als coach zal Will Hensker fungeren. Het duel begint or 16.00. «en net «i|fde VSB-SchMttO«mo» Ml A 17 30 18 30 Sportnet Peerdesport Wind- 18 15-I8.30DM3 CunusTtmi* 18.15 19 00 DkJ 1 Sport***, is 10 19 00Sportnet Autwcort Bnt* IR 45 ZO 00 BBC 2 liugt* Union. 19 00-20 00 Spc»-*? NBA 19 35 ZO 00 OW 3 Soort .m W«t*n ZO 00 21 30 Sportnet Autoioort Bnt* Formule 3 20 00-22 00 Sport ertre mtt beskett* OW Star») «n «o"*vt»< IB*** NcMrWWI 21 30 22 00 Sportnet IJnpwftwy 22 00-23 00 Sportnet intemetmM motor 22 55-23 55 BBC 1 WK Boksen 23 00 23 30 Sportnet W-ekennen Ron* «enSpen* 23 30 00 30 Sportnet W*kennen 1991 03 OOD4 00 Sportnet Boksen* 07 3048 00 Sportnet Autosport 08 00-09 00 Sportnet Rensport (Open Du>t* kempioen*t>eppen). EK b key «oor «rouwen en «utosport (GP «en 13 45-15 30 Sportnet Paardesport W.nd- sor Hor* Show 14 00-20 00 RAI UNO Domemceln met met autosport 09 30 10 00 Sportnet TourDupont 1000-11 00Sportnet 1991 EK b 15 10-17 45 BRT 2 Soort ertra autosport (GP «an Monaco) 15 30 17 30Soortne. Gd» SpaamOpon 15 55-16 20 RTL V Sk> Europe 17.10-18 10 D*ó 2 fre Sport Rtportap Bunoesi^aeoetbei en EK boksen 17 30-19 00 Sportnet W«irennen Ronde «anSpan* 18 1CM8 40DW 1 Sport* nau 8 45-20 00 Nad 3 Studo Sport metoa 19 00 19 30 BRT 1 SportweeMnd 19 00 20 00 Sportnet Paerdesoort scr Home Snoer 19.30-19 45 Did 3 Sport .m Westen 1 00 Sportnet Motorsport 21 00-22 00 Sportnet RaHysport 21 45-22 00 OW 2 Sport »m sonntag 22 00-23 00 Sportnet Raliysport. uit En- 22*25^23 40 RTL V Match 23 00-23 30 Sportnet Wielrennen Ronde van Span* 00 00-01 00 Sportnet Autosport Brit* Formule 3 00 35-01 15 BBC 1 Autosport GP«an 01 0002 15 Sportnet Pro Bowlers Tour 09 30-10 00 Sportnet Wielrennen 1991 TourOupont 1000-11 00Sportnet Bowlen Europe* "KOUDEKERK EN SLEUTELS horen eigenlijk allebei in de vierde klasse KNVB" Atletiekcompetitie gaat van start LEIDEN W1LMAR KORTUEVER Na morgen zijn de krachts verschillen tussen de regionale atletiekverenigingen weer be kend. De Spartaan. AV Holland en De Bataven draaien dan hun competities. AV Holland en De Spartaan in Leiden (aanvang 11 uur) en in de (landelijke) eerste divisie. De Bataven in de (regio nale) eerste klasse. Vorig jaar leek het er bij de mannen op dat de drie clubs dit jaar in dezelfde klasse zouden uitkomen. De degradatie van AV Holland en De Spartaan werd echter teruggedraaid in verband met een wijziging van het competitiereglement. De Bataven zijn echter vast van plan zich bij de andere clubs te voegen in de landelijke eerste divisie. Op de weg naar promotie liggen echter enkele obstakels. Zo zijn veel toppers afwezig. Van de sterke 5000 me ter-lopers zijn onder andere Jaap van Duyvenvoorden, Kees van Klink en Luuc Steenbergen nog aan het herstellen van een marathon. Han Kulker en fan lansen, nationale toppers op de 1500 meter, zijn op trainings stage. Bovendien valt de tweede competitie uit. Goed resultaat Er blijven echter ruim voldoen de atleten over om een goed re sultaat te behalen. Joost la Lau bijvoorbeeld komt nu uit op de 1500 meter. Hij zal als altijd zeer hard van start gaan om dan te kijken hoe dicht hij de 3.50 kan benaderen. Ook altijd sterk (vo rige week nog bij de Ter Specke- bokaal) is Gijsbert Remmel- zwaal. Hij loopt net als Mare van Bel (een middenlange af standstalent van De Bataven) de 100 en de 400 meter. Bij de vrouwen van De Bata ven is deze competitie interes sant, maar eigenlijk niet meer nodig. Negen ploegen zouden mogen deelnemen aan de dis tricts- en twee daarvan aan de landelijke finale. Er zijn maar twee ploegen in de eerste klasse van dit district en dus zijn de Bataven-vrouwen al geplaatst voor de landelijke finale. In de ploeg komt Marian Runcianu, eergisteren nog in België voor een veteraneninterland, uit op hoogspringen en 100 meter horden. Regina van Duyn en Reneé Ligtering maken hun de buut bij De Bataven op respec tievelijk de 800 en de 100 meter. Beide atletes waren een tijd te rug nog lid van AV Holland. Bij de mannen van De Spar taan lijkt alles perfect. Ploeglei der lan van Heek: "De ploeg is nagenoeg compleet. Op ieder nummer hebben we iemand die een goede prestatie kan leveren. Heiaas is het kogelslingeren dit jaar nog facultatief Dit laatste is inderdaad jammer voor de Lissenaren. Topper Peter van Noort zou (en zal volgend jaar, wanneer kogelslingeren wel een competitieonderdeel is) voor veel punten kunnen zor- De Lissese ploeg is in de breedte sterk. Stefan Molenaar op ver, Perry Vrisekoop bij het hinkstapspringen en Nico van Noort met de kogel en de discus zijn maar enkele voorbeelden. Gert-Jan Faas (midellange af stand) komt speciaal voor de competitie over uit Denemar ken. De vrouwen van De Spartaan hopen in de eerste divisie te kunnen blijven. Ze zijn vooral sterk op de werpnummers. Ast- rid Oostermeyer (met de speer) en Ingrid van der Heuvel (met de discus) moeten in staat wor den geacht de 40 meter kunnen overschrijden. Annet van Veld- huyzen, in goede vorm en con ditie, doet de 800 èn de 3000 meter. Bij de mannen van AV Hol land ging het maken van de competitieopstelling dit jaar met problemen gepaard. Vooral hordenlopers-waren moeilijk te vinden. Topper Gert-Jan Palm en de Koert Veldmaat (enkel blessure) worden node gemist. De loopnummers zijn wel rede lijk sterk bezet. De wijziging van het competitiereglement, waar door meer nadruk komt te lig gen op die loopnummers, komt dan ook goed uit voor de Leidse Vriendenkring.Het langere werk moet voor de punten gaan zorgen. De daarbij horende na men zijn Theo van der Veer (5000 meter en al maanden sterk in vorm), Cees van Hae- ringen en Cor Brandwijk (beide 1500 meter). Record Vooral op Cor Brandwijk kan morgen worden gelet. Hij stelde vorige week op de Ter Specke zijn persoonlijk record met zes seconden scherper tot 8.33.64. Zondag moet, afhankelijk van de wedstrijd- en weersomstan digheden, de vier minuten- grens doorbroken kunnen wor den. Met interesse wordt verder bij Holland gekeken naar de rentree van de toptalenten Frank Posthumus op de 800 meter en Jeroen Sun ter op de 100 meter en de estafette. De werpnummers worden gered door Remy Engwegen: vooral zijn kogelstoten is goed voor vrij veel punten. De vrouwen van AV Holland lijden onder de afwezigheid van Wendy Waterreus, wat een aderlating op het gebied van het werpen betekent. Yvonne van Dorp daarentegen "zal doen wat ze (reglementair -WK) kan". Op meer dan twee nummers en de estafette uitkomen is per a tie (e)t(e) niet toegestaan. Van Dorp doet de 200 meter, de 800 meter en de 4x100 meter esta fette. Verder zijn degenen die het moeten doen voor AV Hol- van Amsterdam, Eefke van der Drift en Marianne van Cuilen- burg zullen desalniettemin waarschijnlijk ook bij de senio ren niet tegenvallen. GPD KNVB wil zeer korte coaeh-cursus voetbal is dan echter nog tame lijk groot. De jongste lichting (oud-)intemationals met meer dan 25 interlands bestaat al uit dertien man: Kieft, Wouters, Brandts, Vanenburg, Van Tigge- len, Ronald Koeman, Wijnste kers, Rijkaard. Rep, Gullit, Van Breukelen, Willy en René van de Kerkhof. De KNVB wil een trainers-cur sus opzetten voor 'gerenom meerde voetballers'. Daarover gaat de bond overleggen met de WON, de trainers-vakbond. Henk van de Wetering, hoofd opleidingen van de KNVB, denjet voor een zeer select groepie (oud voetballers een ultra-korte cursus te kunnen starten. "Maar dan denk ik niet aan cursus van twee maanden, zoals is voorgesteld door be paalde spelers. Het zal iets lan ger duren. Het gaat om een heel select groepje". Het aantal potentiële kandi daten voor een cursus die meteen leidt tot het behalen van het diploma Coach Betaald Meer voor de hand ligt de in teresse voor een snelle cursus bij oud-internationals die al trainer zijn of dat willen wor den: Ruud Krol (83 Interlands). Wim Suurbier (60). Wim van Hanegem (52). Johan Neeskens (49). Rob Rensenbrink (46). Arie Haan (35), Hugo Hovenkamp (31), Jan Peters (31) en Wim Rijsbergen (28). 12 00-14.00 Sportnet VSPGAGort De voetballers van Van Nispen beginnen de strijd om de perioden tel tegen De Brug uit Haarlem. De Zilkse vierdeklasser, die uitkomt in het district West 1speelt dan vervolgens volgende week zondag de tweede wedstrijd. De Kennemers is dan dc tegenstander ko mende donderdag spelen De Kennemers en De Brug tegen elkaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 30