Feiten 'Werk tot ver in volgende eeuw' Met een volle tank njetdoor Rusland '6EN0M6 «ÉN, ARBEID £N MINI# .HEgBQi OOR KCHT 0PH6T VERVUILEN i Legende Bata terug in Tsjechoslowakije Zaterdag 11 mei 1991 WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN fedact* 023-1502M MMNt KKMA AlTAK fRDOGM, «OMAU> «BAXT (dxO ONNO HAVEXMANS PATXTCX VAN D0I HUW HANS JACOSS MAXGOT KIOMFMAX» JANPXffWN SJAAX SMAKMAN Vomtgevlne MITZI, MIUERHOF GROMMEND VRAAGT HU wat we willen. „Ben zine", zeggen we „Er is geen benzine", is het ant woord Het maakt de reis van Finalnd naar Moskou extra interessant IN SOMMIGE GEVAL LEN hebben de Kurden in noord-lrak de mijnen ver legd, zodat ook de Irak ezen er niet meer durven te lopen. BATA HEEFT DE oude fabrieken in Tsjechoslo wakije teruggekregen: de legende kan weer aan de slag Explosie ven Opruimings Dienst actief in noord-lrak Gespannen, alsof hij op ei eren loopt, zet luitenant Ronald Waasdorp voor zichtig de ene voet voor de andere. Hén moment van verslapping kan fataal zijn. Waasdorp loopt door een mijnenveld, of liever, iets dat een mijnenveld zou kunnen zijn. Achter hem volgen we nauwgezet zijn voetstappen, pollen gras vermijdend BATUFA MAURICE WILBRINK VERSLAGGEVER We bevinden ons in de buurt van het Noordiraakse dorp Ba- tufa, waar het alleen maar veilig is op de doorgaande weg en en kele paden. Verder kan onder elke graspol een zandkleurig Italiaans mijntje liggen, met voldoende springstof om een been te verliezen. Het Iraakse leger heeft ermee gestrooid als of het snoepgoed is. Waasdorp is speciaal op zoek naar draad, dat bii aanraking een mijn tot ontploffing brengt. Bij een oude, hooggelegen Iraakse stelling wijst hij op een lint dat helemaal rond de ver sterking is aangebracht op twin tig centimcr hoogte. Om de tien meter hangt er een blikje aan. „Dat kan link zijn", mompelt de luitenant en heel voorzichtig tilt hij het blikje op. Er is een steen in gehangen de blikjes func tioneren als een soort waar- schuwingsbel. Hilariteit. Rond het Noordiraakse dorp Batufa ligt een aaneenschake ling van Iraakse stellingen en een kazerne, waar nog duizen den kilo's munitie, granaten en mijnen liggen. Acht leden van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD), een onderdeel van de landmacht, en dertien mariniers van een amfibische gevechtsgroep zijn er al dagen bezig het dorp en de omgeving schoon te maken. Waasdorp: „Het wordt hier steeds gevaar lijker, naarmate er meer Kurden terugkeren naar hun woning. De boeren willen hun land op en kinderen spelen overal. Het barst hier van de explosieven en we hebben meestal geen idee waar ze liggen Sinds de Golfcrisis in augustus vorig jaar begon, hebben de Irakezen in het noorden van hun land duizenden mijnenvel den aangelegd. Ze waren bang voor een tweede front, waarbij de Amerikanen via Turkije zou den aanvallen. Enkele van deze velden werden door hen zelf ge markeerd, maar het meeste ligt op onbekende plek te wachten '\/Ak\ U C-f AA 11 IPl .HfcT ONLEEF&AAe l\M£ EN \lf\K VE WE"' iVnNflt'i DI\\l\C\j v>oL (oiTKMippeN MET I6O wt/u kjaap PEN HAAG, I&JPEN v 5 veie i/WJKSSiu*._j sergeant, die zijn eigen be zigheden graag van enig lucht hartig commentaar voorziet. r In de vele Iraakse stellingen in ',-n^/r„v de buurt van Batufa, is te zien onder wat voor uiterst primitie imctan tot een ongelukkige erop trapt. En dat gebeurt vrijwel dagelijks. De meeste informatie krijgen de Nederlandse militairen nog van de Kurden, die vaak weten waar mijnenvelden liggen. In sommi ge gevallen hebben de Kurden zelfde mijnen verlegd, zodat ook de Irakezen er niet meer durven rond te lopen. Het is voor het eerst dat land macht en mariniers op deze wijze samenwerken. Volgens landmacht-kapitein Walter Vermeulen van de EOD ver loopt de coöperatie vlekkeloos. „We leren veel van elkaar en ie dereen vindt het interessant om samen deze klus aan te pak ken". De Nederlandse militairen staan versteld van de enorme hoeveelheden explosieven die in het gebied worden aangetrof fen. Vermeulen: „In Nederland krijgt de EOD nog altijd vierdui zend aanmeldingen per jaar. Dat betreft vondsten van explo sieven die uit de Tweede We reldoorlog dateren. Ik denk dat we hier tot ver in de volgende werk kunnen hebben. Als het Iraakse leger trouwens nog wat langer de tijd had gehad, dan was deze hele streek voor goed onbewoonbaar geweest". De militairen trekken er dage lijks met kleine groepjes op uit om gebieden te verkennen op explosieven. Sommige explosie ven zijn te gevaarlijk om te ver voeren en worden ter plekke tot ontploffing gebracht. Maar het grootste deel van de granaten, mijnen en munitie wordt later opgehaald en naar een vast, af gelegen punt gebracht. Elke dag om 12 uur precies is het dan 'springen': de verzamelde ex plosieven worden in een kuil opgestapeld, het gebied wordt tot anderhalve kilometer in de omtrek afgezet en de zaak wordt tot ontploffing gebracht. Vermeulen: „Daar gebruiken we Iraakse springstof voor, daar ligt hier toch voldoende van". Toen de westerse troepen met deze operatie begonnen, heb ben ze de Kurdische guerrilla strijders gewaarschuwd dat het elke dag om 12 uur 'springtij' zou zijn. om te voorkomen dat paniek zou uitbreken. Ook het vliegverkeer is ingelicht, maar de eerste dag kwam een Britse helikopter veel te dichtbij, aan getrokken door het spektakel van de explosie. „Het grootste gevaar dat we lo pen", zegt Waasdorp, „heeft te maken met concentratieverlies. Als het dagenlang goed gaat. dan treedt verslapping in. Ik kan ook merken dat ae jongens moe beginnen te worden. Ze zijn wat sneller geprikkeld en kunnen zich soms minder goed concen treren. Normaal gesproken krij gen ze regelmatig rust, maar nu hebben we elke dag doorge werkt. Ikzelf wacht ook nog op het eerste uurtje dat ik met me zelf ben". Er loeren echter ook andere ge varen. Militairen die maandag middag een zojuist tot ontplof fing gebrachte hoeveelheid ex plosieven controleerden, zagen dat nog een fosforgranaat lag na te smeulen. Voor de zekerheid werd besloten maar weer af stand te nemen en nog geen dertig seconden later volgde een tweede explosie. „Ie hebt kans dat je zo bij lezus zit", zegt ve omstandigheden de soldaten van Saddam Hussein hun da gen moesten doorbrengen. Er bestond nauwelijks enige be schutting tegen de ijskoude winters en de bloedhete zo mers. De bescherming voor uit kijkposten werd gevormd door golfplaatjes met een paar ste nen erop een granaat zou er een verwoestende uitwerking op hebben. Overal liggen pro jectielen van allerlei kaliber en er worden ook injectiespuiten aangetroffen waarmee de Irak ezen zich konden beschermen tegen de gevolgen van een eventuele gifgasaanval. Elk gebouwtje, dat vaak is ver sierd met schilderingen van de Iraakse en de Palestijnse vlag, is zwaar beschadigd. Waarschijn lijk door Kurdische Peshmer- ga's. maar misschien ook door westerse bommenwerpers ten tijde van de oorlog, drie maan den geleden. Waasdorp laat een klein depot zien waar de Neder landse EOD en de mariniers Iraakse explosieven hebben op geslagen. „Elke keer als we hier komen, is er weer wat verdwe nen. De Kurden hebben waar schijnlijk ook van alles in hun bezit. Als je een kind een koekje aanbiedt, dan willen ze altijd iets teruggeven en soms komen ze met een granaat aansjou- In 1932, het jaar waarin de fir ma Bata in Zlin, Tsjechoslowa kije, 38 jaar bestond en jaarlijks meer dan 50 miljoen schoenen produceerde, vloog de legenda rische schoenmaker-oprichter Tomas Bata met-zijn privévlieg- tuig te pletter tegen de schoor steen van zijn fabriek. Vrouwen barstten op straat in tranen uit en vielen flauw, aldus Bata's biograaf Antonin Cekota. Opvolger van de beroemdste ondernemer van de vooroorlog se Tsjechoslo waakse republiek, werd diens halfbroer Jan-Anton. Deze deed wat zaken doen be- j treft niet onder voor zijn voor ganger de onderneming bleef paar schoenen groeien, ging ook rubberpro- dukten en zelfs vliegtuigonder delen produceren maar de roem en het ondernemen ste gen de opvolger naar de bol. Hij Bet een grote glazen kantoorlift vervaardigen, inclusief wastafel en telefoon, van waaruit hij op- en-neergaand kantoorafdelin gen kon overvallen. Daarnaast begon hij zich steeds meer voor politiek te interesseren. Vlak vóór de Tweede Wereldoorlog zocht hij contact met Hermann Goring, overwoog hij president Edvard Benes uit te dagen voor het presidentschap en maakte hij zich in de Vere ting de haastig lelde boodschap op THE INDEPENDENT Het is me een raadsel v in de officiële pers geen mel ding wordt gemaakt van het grote tekort aan benzine in het noordwesten van Rusland. I )onderdag reed ik terug uit Finland met een tank die bijna permanent leeg aangaf, omdat bijna elk benzinestation uitver kocht was. Achter de ramen de stations hin neergekrabbelde lijsten van de verschillende taangehalten van 93 tot 43: njet. Net voor leningrad werd ik ge waarschuwd dat er in de tweede stad van de Sovjetunie geen benzine zou zijn. Inderdaad stonden er lange rijen voor de pompen. De volgende achthon derd kilometer naar Moskou le verde hetzelfde verhaal op. Eén van de stations waar geerrtc- ken van leven werd gegeven had nog een aanvullende bood schap: Er is hier geen monteur. Niemand die weet waarom er een tekort is. Er waren donder dag geen regeringskantoren open, dus ik kon het ook niet vragen. De Sovjetunie had een vrije dag en vierde het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa. Veel mensen waren de straat op gegaan en het is mo gelijk dat dit eenvoudig een ge val van hamsteren was. Wat de reden ook is, het maakte de tocht interessanter. De weg van Leningrad naar Moskou is recht, plat. en erg saai. Vanwege de vertragingen die het zoeken erden, reden hier maar zelden een midden- streep. Een heel enkele keer ver schijnt midden op de weg een witte scheve kubus die ver- keersomleidingen lijkt aan te geven, maar daar trekt niemand zich wat van aan. Dat is een ver klaring voor het feit dat hier evenveel verkeersdoden vallen als in de Verenigde Staten, on danks dat het feit dat in Ameri ka dertien keer zoveel auto's rij den. De enige keer dat automobilis ten wat langzamer gaan rijden, is wanneer ze langs politiepos ten moeten. Maar die worden zo vroeg aangekondigd, dat zelfs een oude Russische ram melkast tijd heeft om te rem men. En als de politieman be sluit je te laten stoppen, is hij in het algemeen vriendelijk en blij met een praatje. Zelfs de befaamde Russische grenswachten zijn tegenwoor dig veel minder streng dan ze Igens hun reputatie zouden iaar benzine opleven! re de hele nacnt door. Wev gen ons af of de nieuwe gezins auto een Volvo zo sterk als een tank, wat belangrijk is van wege de strenge Russische win ters ten prooi zou vallen aan struikrovers, die langs deze au toweg actief zijn. Maar we kregen alleen te ma ken met Russische automoblis- tcn die ook op zoek waren naar benzine. Het waren geen gewo ne automoblisten. Zij waren, net als de Russen die op zoek zijn naar brood of worst, vast beraden en ongevoelig voor hun mede-ongelukkigcn. Het ene moment razen de au to's je links en rechts over de weg voorbij. Het volgende mo ment komen ze met gierende remmen tot stilstand altijd vlak voor je om een benzine station in te draaien op zoek naar een paar liter Russische pompen zijn on veranderlijk saai groen, met aan één kant een slang en een hen del om hem op te winden. Meestal ligt de slang naast de pomp omdat de haak is afge broken. Als de pompen worden aangezet, klinkt een snorrend en ratelend geluid, en de benzi ne komt er in een plotselinge vloed uit. Er is een kiosk waar de pomp bediende 's nachts slaapt. Na een paar keer kloppen op het raam wordt hij met tegenzin wakker. Grommend vraagt hij wat we willen. „Benzine", zeg gen we. „Er is geen benzine is net antwoord. ..Maar er is ie mand aan het tanken", zeggen wij. „Dat is niet de benzine die u wilt", antwoordt de man. „Maar we hebben speciale toe ristenbonnen." „Ik kan u niets De schaarste aan benzine zorgt in Rus land voor problemen. En voor een levendige illegale handel. Deze chauffeur van een staats tankwagen is betrapt bii het tappen van brandstof uit zijn voertuig. Hij wilde de benzine op de zwarte markt door verkopen. foto Af p» ANA tol y sapronyenkov zijn; veel aardiger bijvoorbeeld dan de Finnen. Het verlaten van Finland was vergeleken met het binnenrijden van Rusland een nogal vervelende ervaring. We moesten van de Finnen allerlei formulieren invullen, alleen maar om hun land uit te mo gen. De Russen maakten niet zoveel drukte en gaven mij. tot mijn grote verrassing, de 180 roebel terug die ik in mijn bezit had toen ik vier dagen eerder Estland verliet. Ik wilde hen be danken voor hun hulp. „Mag ik uw naam?", vroeg ik. „Sony", luidde het antwoord, „dat is ge heim." geven." „Waarom niet?" „Nou, vooruit, maar niet meer dan tien liter." We konden de tank. waar zestig liter in kan, nooit volgooien, zo dat we moesten blijven stop pen. Wij hadden meer geluk dan sommige anderen. Wij za gen ze bij het aanbreken van de aag langs de eindeloze stukken weg lopen, wat nog bijdroeg tot mijn voortdurende verbazing over de Russische gelatenheid. Op deze open hoofdwegen is slecht aangegeven waar je auto zich moet bevinden. Men vindt nigde Staten vol strekt onmogeUjk door in 1940 open lijk de aartsconser vatieve Republi keinse presidents kandidaat Millard E. Tydings uit Mary land te steunen te gen Roosevelt. Hij vertrok naar Zuid-Amerika, waar hij met plannen kwam voor Tsjechische jongens in het Zuidamerikaanse Patagonië cowboyscholen op te richten. Bovendien ontwikkelde hij een waanzinnig plan de hele Tsjechoslowaakse bevolking over te hevelen naar Zuid-Ame rika. Toen was duidelijk dat hij als topman niet was te handha- Nog vóór de communistische machtsovername van februari 1948 had de eerste naoorlogse Tsjechoslowaakse regering het besluit genomen alle bedrijven met meer dan vijfhonderd werknemers te nationaliseren en dat gebeurde ook met de grote schoenfabriek in Zlin. In 1946 werd Jan-Anton bij verstek veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenis en toen twee jaar later de communisten onder leiding van Klement Gottwald eenmaal de macht hadden gegrepen, werd de naam Bata alleen nog maar synoniem voor 'uitbuiter' en collaborateur'. Zlin werd omgedoopt in Gottwaldov, de schoenenfabriek ging Svit (licht) heten. Voor Thomas Jan Bata, die in 1938 naar Canada was gevlucht en daar in Batawa. met behulp van buitenlandse vestigingen in niet-bezet gebied, het bedrijf gaande hield en uitbreidde, kwam de klap hard aan. Hij had tijdens de oorlog de zaak van de geallieerden actief gesteund en was persoonlijk bevriend met Jan Masaryk. Jarenlang proce deerde hij tegen Jan-Anton om de zeggenschap over de niet-ge- automatiseerde vestigingen en won ten slotte in 1960 en bleef proberen het wereldwijde imperium van vóór de oorlog vanuit de buitenlandse vestigin gen opnieuw op te bouwen. En dat lukte uitstekend in India, Afrika en Zuid-Amerika, Cana da, Frankrijk en Nederland. Sedert een aantal jaren is het di rectiekantoor van Bata Shoe Or ganisation (BSO) in Toronto ge vestigd en onlangs heeft Tho mas zijn stoel afgestaan aan zijn zoon Thomas George. Inmid dels is Bata groter dan ooit. In negentig landen produceren bijna honderd werknemers jaarlijks meer dan 300 miljoen bestaat een netwerk van 6500 verkooppun ten. Er is maar één soort poli tiek die Thomas Bata kent, en dat is de vrije-marktpolitiek. Het trauma over nationalisering is hij nooit te boven gekomen. Wie er andere opvattingen op na houdt, wordt al gauw voor (neo-)marxist uitgemaakt. In zijn eind 1990 verschenen auto biografie Thomas J. Bata Shoemaker to the World, schrijft hij dat hij het beter met Zia ul-Haq kon vinden dan met Ali Bhutto, beter met Pinochet dan met Allende. De relatie met zijn geboortelano en de communisti- sche machthebbers aldaar bleef moei lijk, wellicht niet in de laatste plaats omdat de laatste communistische lei der Milos Jakes, twaalf jaar als elek- triciën bij Bata had gewerkt. Met kalen ders en fotoboeken begonnen ze Bata eind jaren tachtig te paaien om weer iets in Tsjecho slowakije te beginnen. Maar met een regering „die mijn ou de vriend Jan Masaryk had ver moord, onze employees in Zlin wreed had vervolgd en die zon der een cent schadevergoeding te betalen mijn vaders onderne ming had onteigend", weigerde hij in zee te gaan. In december 1989, twee weken na de geslaagde 'Fluwelen revo lutie' in Praag, keerde de inmid dels 75 jaar oude schoenenko ning terug naar zijn geboorte land. Als een heuse held, een le vende legende en vooral de ver persoonlijking van economisch succes waar iedereen naar hun- ken. sprak hij een week lang menigten toe in Praag en werd hij met van zolder gehaalde spandoeken met zijn naam er op in Zlin toegeroepen: 'Demo cratie alleen op Bata-schoenen'. Door president Havel werd hij bedankt voor zijn jarenlange ge nereuze financiële steun aan voormalige dissidenten in Praag en Parijs, en hij beloofde bij te ruggave van zijn fabriek van schadevergoeding af te zien De regering wees in januari Ba ta's daim op zijn oude eigen dom af. waarna de onderhande lingen werden afgebroken. Af gelopen week is hij echter met de Tsjechoslowaakse regering tot een vergelijk gekomen over teruggave van zijn oude fabrie ken. De legende kan weer aan de slag. De terugkeer van de succesvolle koning van de schoenen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2