Leiden Actie Slaaghwijk tegen hogere huur Wegloophuis gaat weer in zomer dicht Stedelijk helpt pygmeeën: nu sterven ze niet meer uit rfT Morssingel bevrijd van schroot Klimaat Leidse pop is sterk verbeterd Zaterdag 11 mei 1991 Redactie. 071-161414 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROV KLOffER RNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN EmtadacMr PAUL DC TOMSf Vormgvririg SIMON Of GAAAF 25 HET IS VALLEN en op staan met het Wegloop huis Bijna elke zomer moet het centrum nood gedwongen zijn deuren sluiten. Ook nu weer. ACTIE VAN STEDELUK Gymnasium voor pyg meeën een groot succes NIEUWSLIJN Informatie-avond plan Beijerincklaan Voor omwonenden van het grasveld aan de Beijerincklaan wordt maandag 13 mei een informatie-avond gehouden. In de Vredes- kerk licht de gemeente de bouwplannen toe die zijn gemaakt voor het terrein. Er komen groepswoningen voor 50-plussers, eengezinswoningen en een woontoren waarin onder meer hui zen komen voor lichamelijk gehandicapten. In de woontoren wordt eveneens ruimte gereserveerd voor een steunpunt voor ouderen. Hoeveel huizen er komen is nog niet precies bekend. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. Speelterrein achter Rietveldpad Achter het Rietveldpad wordt een nieuw speelterrein aangelegd voor kleine kinderen. Dat gebeurt in verband met de nieuw bouw aan de Berlagestraat. Omwonenden vreesden dat daar door parkeerplaatsen en speelterreinen zouden verdwijnen. Om die bezorgdheid weg te nemen, maakte de gemeente een herin richtingsplan waarvan de nieuwe speelplaats onderdeel is. Ver der worden 38 in plaats van 19 parkeerplaatsen aangelegd en nieuwe bomen geplant langs het Dudokpad. Het Dudokpad en het Rietveldpad worden opnieuw bestraat en krijgen een breed te van drie meter. LVI bezorgd om stationsplan De Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) vindt de plannen voor de verkeersafwikkeling bij het station weinig gelukkig. De zoge heten U-bocht die bij de nieuwe timnel op net Stationsplein moet komen, zal het verkeer ernstig belemmeren, zo vreest de vereniging. De bedrijven aan de Schiphol weg en het Schutters veld worden daardoor veel slechter bereikbaar. De vereniging vindt dat in plaats van de U-bocht de tunnel beter naar het Schuttersveld kan afbuigen. Bij bezoek staatssecretaris Heerrna De bewoners van de Slaaghwijk willen staatssecretaris Heerrna een handtekeningenlijst overhandigen tegen de huurverhoging van 5,5 procent. De actievoerders menen dat de woonlasten onaanvaardbaar hoog worden door deze kabinetsmaatregel. LEIPEN »ROY KLOPPER De staatssecretaris van volks huisvesting is binnenkort in Lei den om de eerste steen te leg gen voor het nieuwe studenten complex aan de Vjjf Meilaan. De gezamenlijke bewonerscom missies in de Slaaghwijk zien hierin een uitstekende gelegen heid om hun ongenoegen over de forse huurverhoging kenbaar te maken. Ze hebben toestemming ge kregen een lijst met handteke ningen af te geven, daarna moeten ze meteen weer weg. Dat zint de bewoners geenszins. "We willen wel even duidelijk maken dat we echt kwaad zijn", aldus woordvoerder H. Schreu- der. Daarom is besloten in ieder geval wat spandoeken mee te nemen, zodat Heerrna helder voor ogen komt te staan dat de Slaaghwijk zeer ontevreden is over de maatregelen van de CD- A/PvdA-coalitie. In de Meren- wijkse hoogbouw wijk wonen veel mensen met relatief lage inkomens. De huurprijzen daar entegen zijn met zo n 750 gul den per maand vrij fors. Velen krijgen overigens huur subsidie van bedragen tot ver over de 300 gulden. Toch klagen veel bewoners dat ze de eindjes amper meer aan elkaar kunnen knopen door de hoge woonlas ten. Huurverhoging van 5,5 pro cent betekent dat ze maande lijks al gauw 35 gulden meer moeten ophoesten. De directies van de woning bouwverenigingen Leiden en De Sleutels lieten onlangs ook al weten weinig gelukkig te zijn met de kabinetsmaatregelen. De 2,5 procent die dit jaar bo venop de jaarlijkse verhoging van 3 procent huurverhoging komt. mogen ze gebruiken voor onderhoud en dergelijke. Tege lijkertijd worden tal van subsi dies ingetrokken, waardoor de verhuurders er dik op achteruit gaan. Door personeelsgebrek bij crisisopvangcentrum Het Wegloophuis gaat drie maanden dicht. Het is niet ge lukt voldoende vrijwillig perso neel te vinden voor het open houden van het crisisopvang centrum in de maanden juni, juli en augustus. Na het zomer seizoen gaat het geheime on derduikadres voor jongeren weer open. Het is vallen en opstaan met het Wegloophuis. Bijna elke zo mer moet het centrum noodge dwongen zijn deuren sluiten. William Klaverveld, plaatsver vangend coördinator van het Wegloophuis: "Er is een groot verloop onder de vrijwilligers. Mensen die bij ons werken vin den vaak na een tijdje een be taalde baan en verdwijnen dan weer. Zo hebben we ook al vier maanden geen coördinator. We nu drie maanden dicht, maar de rest van het jaar is het soms ook hangen en wurgen. Er moet meer geld loskomen bij wvc om William Klaverveld: 'Het is hangen en wurgen'. betaalde krachten in dienst te Het droevige lot van de alter natieve hulpverlening. Het Wegloophuis behoort niet tot de zogeheten 'reguliere' hulp verlening, maar verkeert na zes jaar nog steeds in een experi mentele fase. Vorig jaar zou het ministerie van welzijn een be slissing nemen over al dan niet definitieve subisidiëring van het Wegloophuis, maar die beslis sing is om onbekende redenen uitgesteld. "Op het ministerie zullen ze wel denken: ach die draaien zo toch ook wel door". Het Wegloophuis is begonnen als onderdeel van het IAC, met een experimentele subsidie van het ministerie. Inmiddels draait het opvanghuis zelfstandig. Klaverveld: "In 1990 is er door het ministerie een stuk geschre ven over het functioneren van het Wegloophuis. Op basis daarvan zou over verdere subsi diëring worden gesproken. Maar net stuk is achter gesloten deuren gebleven en uiteindelijk in een la gestopt Onze expert- mente fase is tot en met 1992 verlengd". Tot die tijd moet het Weg loophuis werken met vrijwilli gers en stagaires van hbo scho- len. 'Toch merkwaardig", zegt Klaverveld, zelf afgestudeerd aan de sociale academie. "We zitten bijna altijd vol en worden door andere hulpinstanties voor vol aangezien. Alleen financieel blijft de daadwerkelijke erken- averveld rekent uit dat er jaarlijks vijf ton nodig is om be taalde krachten aan te stellen en het Wegloophuis blijvend open te houden. "Daarvoor kunnen vier mensen veertig uur per week aan de slag. Dat is vol doende om het Wegloophuis draaiende te houden". Het Leidse voorziet volgens lOav een duidelijke behoefte. De zes tijdelijke logeerplaatsen zijn vrijwel continu bezet Is het huis dicht dan moeten jongeren voor onderdak naar Haarlem, Den Haag of Amsterdam. Voor de jongeren die nu in het Wegloophuis zitten wordt elders onderdak gezocht. "Half mei gaan we zoeken naar ande re plaatsen. Ze worden niet zo maar op straat gezet We zullen contact opnemen met andere opvanghuizen en we schakelen Centrum Onderdak Leiden in. Die instanties zijn er al van op de hoogte gesteld dat wij tijde lijk sluiten". Klaverveld verwacht niet dat het Wegloophuis na 1992 defi nitief dicht gaat. "Wij zijn de enige crisisopvang in de regio. Ik weet zeker dat als wij dicht zouden gaan dat een gevoelige klap zou zijn voor andere hulp instanties, die daardoor overbe last raken". LBOCN ANDRE LAMMERSE Het stonk een uur in de wind. de metershoge, beblubberde stapel roest en zelf riekten de vier jongens allesbehalve fris. Maar een mooie vangst was het: 22 fietsen, 9 winkelwagentjes, een tafel met stoelen, een auto band en een steekkarretje van Huis de Bijlen. Twee dagen wa ren David Vlasveld (12), Ralph van Dijk (13). Richard van den Broek (14) en Richard Schild (10) het oud ijzer uit de water bij de Morspoort te vissen. David had verleden week een karretje in het water zien liggen. Samen met zijn vrienden be sloot hij een particuliere schoonmaakactie op touw te zetten. Gewoon voor de lol want ze verdienen er niets mee. Dat is wel jammer, vindt David. "We hadden het zo bij een oud ijzerhandelaar kunnen verko pen. Als we tenminste vervoer hadden gehad'. Ralph be schouwt de vangst als een ka- dootje voor de gemeente. "Li genlijk moeten ze dit werk zelf doen. natuuriijk". Sommige voorbijgangers hiel pen lachend het tegenstribbe lende vuilnis op de kant trek ken. Het strek wagentje werd naar Huls de Bijlen gereden waarmee stoelen en tafel* wor den verplaatst. Het café miste het karrelje al een tijdje en voor de goede dienst kregen de jon gens wat te dnnken. De rest van .i< hun bh «i iMi i. lionpooi staan. Van de week heeft oc ge meente de boel opgehaald. LEIDEN EMIEL "De pygmeeën stonden op het punt van uitsterven en nu staan ze dat niet meer". Het succes van de kerstactie van het Stedelijk Gymnasium wordt door de 16-jarige coördi natrices Katelijne Langezaal en Nanneke Nix op een goedge meende manier onder woorden gebracht. Onlangs zag de aan de Fruinlaan. gelegen school, dat haar elfdui zend gulden voor het Afri kaanse woudvolk de juiste medi sche bestem ming heeft gevonden. Foto's uit Zaïre in een. lokaal voor het vak Nederlands bewijzen het. Een groep pyg meeën heeft zich gehuld in de overgebleven T-shirts van de Kerstactie. "Voor ons is het maatje small, maar voor een pygmee is het een jurk", zegt Katelijne terwijl Nanneke nog eens op de tek sten van het t-shirt wijst: Leeg je portemonnee voor een pigmee. Ook de allerkleinsten hebben recht op leven. Allerkleinsten? "Groot zijn ze niet, gemiddeld één meter dertig", legt Katelijne uit. Tienduizenden pygmeeën le ven langs de evenaar. Het volk is vierduizend jaar oud. En 1990 was een jaar, waarin de pyg- .meeën niet bepaald in het middel punt van de belang stelling stonden. De tekst op het t-hirt. dat door gymnasium 5 leerling Martin Put- .to voor de kerstactie ontworpen is, geeft dat aan: '1990 Het jaar van Nelson Mandela Voorhoeve The Rolling Stones Olt- mans De Wiedervereinigung Aanbouw Mondiale Kuwait Thatcher Akahito en de Kerstactie. Dat laatste Leeg je portemonne voor een pygmee schücd Aluminium (schu In één dag d'r uit én dr in! Onderhoudsvrij, tochtvnj. stookkosten verlagend, lange levensduur. - Kortom Schuco van hirün Ahibouw In één dag demonteren én plaatsen! G, Voor particulier en bedrijf. Showroom ookopenoputenteg *«n lOtsl 13wv. |N HILVERSUM Cipbr van AraleUnM 84, N ten dr m: JURLINI—jJ ALUBOUW staat er met grote letters op. En Oltmans? "Dat is een oud-leraar van deze school, nu de bonds coach van het nationale vrou- wenhockeyelftal. En onze school kreeg aanbouw", verdui delijken Nix en Langezaal. Het idee om de pygmeeën te ondersteunen kwam vorig jaar van Nanneke Nix. Zij las in no vember een artikel in de Tele graaf over Ruud Muis uit SchoortOp een reis naar de voormalige Belgische Kongo was deze energiedeskundige van de kernreactor in Petten en kele jaren terug in aanraking ge komen met een aantal pygmee ën. Sommigen van hen hadden nog nooit een blanke gezien. Muis schrok van de slechte ge zondheidstoestand en zag kans een hospitaaltje in te richten. Hij legde contact met een tolk. Papa Kisangani, die, zelf geen pygmee, de contacten voor Muis met het volk is blijven on derhouden. Er was meer hulp nodig, zo werd duidelijk en het artikel vermeldde een gironum mer. De strekking van het arti kel was. in Telegraaf-jargon. 'dat het jammer zou zijn als deze mensjes zouden uitster- Het Stedelijk Gymnasium had zijn doel gevonden voor de tra ditionele kerstactie, die het af gelopen jaar door de vierde en rijfde klas werd georganiseerd. "Bovendien deden andere Leid se scholen aan een Ghana-pro ject mee en wij wilden iets an ders". zegt Katelijne. Tijdens de actie werden allerhande activi teiten georganiseerd voor de negenhonderd leerlingen en hun ouders die geld in het laatje fde klas regelde afloop van LEIDfN ERNA STRAATSAAA faciliteiten beginnende katelijne Langezaal (links) en Nanneke Nix van het Stedelijk Gymnasium tonen het pygmee*nmasker uit Afri ka dat de school uit dank voor haar steun onlangs ontving. fOtO Htm BOUWMAN I VP werd opge richt. veel meer oefenruimten en het ledental is flink gestegen. Momenteel zijn zo n 300 muzi kanten bij de LVP aangesloten, verdeeld over vijftig bands. In 1980 had dc LVP naar schatting minder dan 100 leden. Die cijfers staan in een onder zoek over de leidse popcultuur, dat in opdracht van de LVP en het Muziekhuis M123 b gehou den De l\P is gevestigd in M123 (Middeistegracht 123) Meer dan de helft van de Ie den beoefent pomuziek als hobby Slechts een kleine groep muzikanten is prolessioneel be zig. Ruim eenderde van de on dervraagden streeft er echter wel naar in de toekomst zijn brood te verdienen met het ma ken van muziek. De LVP betreurt het dat door het grote aantal amateurs maar weinig bands gebruik kunnen maken van de oefen faciliteiten die M123 overdag biedt. Om te zorgen dat het muziekhuis overdag ook goed bezet is wor den scholen in de regio binnen kort gevraagd hun mu/ieidessen in Ml23 te grven Scholieren kunnen dan in het Muziekhuis oefenen met instrumenten. Om de situatie voor popmu zikanten verder te verbeteren zou het volgens de LVP wense lijk zijn een betaalde kracht in Ml23 aan te «.tellen. Er b be hoefte aan full-time coördina tor Ml23 draait nu volledig op vrijwilligers en ontvangt alleen de week kon de school het geld aan een ontroerde Muis over handigen. In februari en rond Pasen be zocht Ruud Muis de pygmeeën opnieuw, in Zaïre zag hij het geld besteed aan een kleine graanmolen, een eiwitrijk bo nenproject "door gebrek aan eiwit krijgen ze oranje haar", weet Katelijne en medicjnen tegen de cholera. "Wij blanken hebben door de kolonisatie al lerlei ziektes binnengebracht. Via de dieren komen die bij een afgelegen volk als de pygmeeën terecht F.n daar moeten we iets aan doen", benadrukken Kate- i dat wij het project van hem over zouden nemen. Hij zou er ook graag verplegers en een tropen arts naar toe sturen". Misschien Nanneke of Katelijne zelf wel. De leerlingen zijn nu zestien. maar Nanneke geeft te kennen later 'iets met sociale geografie en ontwikkelingshulp' te willen doen en Katelijne denkt 'medicijnen en psychiatrie'. Het Stedelijk Gymnasium kreeg als dank voor de hulp van een deel van het woudvolk uit Zaïre een authentiek masker ca deau. Dat masker werd na Pa sen door Muis van zijn laatste reis naar het voormalige Belgi sche Kongo meegebracht en hangt nu met foto s in een lo kaal voor Nederlands De maker van het masker heet Sepi. "Hoe je dat schrijft7 Dat geeft niet. want pygmeeen kunnnen niet lezen of schrijven, maar maak er geen Sepie van. want dat staat zo stom", vindt Katelijne. En op een grote foto houdt Sepi het door hem gemaakte maskcT voor zijn t-shirt. Giro 30856 t.n.v. Stichting Pyg meeën Kleinood in SchoorI.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25