Kroatië wil eigen lot bepalen Feiten OPROSTM S vëëernji HRVHTSKIM Serviërs hebben alle reden Philips' strijd om ziel van helideale meisje' bang (e zijn VOQr Betalen op z n Grieks 'Als dat binnen Joegoslavië niet kan is er maar één mogelijkheid: onafhankelijkheid „Als ze zo'n hekel aan ons hebben, waarom laten ze ons dan niet gaan?" Voor het Kroatische parlementslid Razic schuilt geen logica in de krampachtige pogingen van de Serviërs de eenheid van Joegoslavië te bewaren. Tijdens een bijeenkomst met de pers in Rovinj legt de commu nist uit dat de toekomst van Kroatië ligt in grotere zelf standigheid. „We willen ons eigen lot kunnen bepalen. Als dat binnen Joegoslavië niet kan, is er maar één oplos sing: onafhankelijkheid". Op 19 mei gaat Kroatië naar de stembus om zich in een referendum daarover uit te spre ken. Serviërs (negen miljoen Serviërs tegenover 4,5 miljoen Kroaten), en het gevoel dat 'Kroatisch' geld in de andere deelrepublie ken over de balk wordt gegooid. „We willen een andere verde ling van de welvaart", zegt bur gemeester Livljanié van het ver der naar het zuiden gelegen Zadar. "Kroatië spekt de staats kas, terwijl Servië er naar eigen goeddunken geld uit haait". Servië en Joegoslavië zijn voor de meeste Kroatische sprekers synoniem. „Servië domineert Novazrtva jcetnickog terora ROVINJ-ZADAR HANS JACOBS I )e opmerking over de onafhan kelijkheid van het communisti sche parlementslid is veelbete kenend. Bij de eerste vrije ver kiezingen die in Kroatië zijn ge houden, werden de oude machthebbers vorig jaar mei weggevaagd. Alleen in het wel varende Istrië behielden de communisten hun meerder heid. „De mensen hier zijn on der de communisten rijk gewor den. Kr is weinig controle en de vrijheid is groot. Onder een an dere regering kan dat wel eens veranderen, vandaar de steun voor de communisten", aldus een jonge ondernemer. De Kroatische democratische partij (HDZ) kwam als de grote winnaar uit de verkiezingsstrijd naar voren. De partij wil voor Kroatië 'soevereiniteit' binnen Joegoslavië. De federatie die door Tito na de Tweede Wereld oorlog met harde hand bijeen is gehouden moet een staten bond, waarin Belgrado alleen zaken als buitenlandse betrek kingen en defensie regelt. Het streven van de Kroaten vloeit onder meer voort uit wantrou wen tegenover de binnen Joe goslavië getalsmatig sterkere het leger. Alle officieren zijn Serviërs. Daarom hebben we van het Joegoslavische leger ook geen goeds te verwachten. Tot nu toe heeft het leger steeds partij gekozen voor de Ser viërs", meent Zadars burgerva der. In Kroatië is vorig jaar na de machtsovername van HDZ, die zestig procent van de zetels in het parlement veroverde, een eigen politicmacht opgezet. „Niet alleen het leger, maar ook de politie werd gedomineerd door Serviërs", licht Livljanié toe. Het is echter die Kroatische militija die de onrust in de dor pen en stadjes waar Serviërs in de meerderheid zijn heeft aan gewakkerd. Hoewel de Serviërs Set his zo'n derden procent uit maken van de Kroatische bevol king, zijn op verschillende plaatsen grote concentraties van Serviërs. Het enthousiasme voor een autonoom JCroatië is onder die Serviërs niet zo groot. Onder aanmoediging van Servië is in de streek rond Knin (Kraji- na) zelfs een referendum ge houden. waarin een meerder heid van de bevolking zich uit sprak vóór afscheiding van Kroatië en aansluiting bij Servië. „Dat is onaanvaardbaar. De Serviërs kunnen in rust en vrede in ons land wonen en werken. Ze wonen er tenslotte al vijf honderd jaar. Maar we zullen ons grondgebied met alle mid delen verdedigen", zegt verras senderwijs ook het communisti sche parlementslid in Istrië. Van hem werd een minder nationa listisch standpunt verwacht. Het tekent de verbeten stem ming nadat in de voorbije da gen meer dan twintig doden zijn gevallen bij vuurgevechten tussen Serviërs en Kroaten. Daarbij zijn in Borsovo ook twaalf agenten gedood. Volgens de Joegoslavische vice-presi dent Stip Mesic een Kroaat zijn hun lichamen ernstig verminkt. „De ogen zijn uitge stoken, de kelen doorgesneden en de genitaliën afgesneden". Kroaten hebben dorpen met een Servische meerderheid af gesloten van de buitenwereld, op hun beurt hebben Serviërs wegblokkades opgeworpen rond Kroatische dorpen. De ge welddadigheden zijn inmiddels ook overgeslagen naar de deel republiek Bosnië-1 lercegovina, dat een ware smeltkroes van Vice-president Stip Mesic foto volkeren is. De Joegoslavische minister van defensie Kadijevic sprak gisteren al van een 'bur geroorlog'. Alleen als snel een akkoord wordt bereikt, kan verder bloed vergieten worden voorkomen. Het is maar een klein groepje Serviërs dat zich van Kroatië wil afscheiden. De aanslagen van de laatste dagen zijn ook niet gepleegd door in Kroatië wo nende Serviërs, maar door ex tremisten uit Belgrado", meent Livljanic. In Istrië is het oordeel gelijklui dend. „Servië moet accepteren dat Joegoslavië een andere weg moet inslaan. Het kan niet lan ger zo zijn dat alles in Belgrado wordt beslist. Servië moet ech ter niet te lang wachten, want dan valt niets meer te praten en stappen we definitief uit de fe deratie". Woensdag 8 mei 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOS AAA ACT AN ERDOGAN RONALD FRJSART (cbef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN EN MENINGEN 'WE ZULLEN ONS grondgebied met alle middelen verdedigen te gen Servische pogingen om een deel van Kroatië af te scheiden' 'SERVIE MOET accepte ren dat Joegoslavië een andere weg moet inslaan. Het kan niet langer zo zijn dat alles in Belgrado wordt beslist' Joegoslavische tanks bewaken in het Kroatische dorpje Kijevo het politiebureau. Kijevo is door de militairen van de buitenwereld afgesloten. Dat was voor de Kroaten aanleiding tot felle demonstraties, waarbij in Split maandag een Macedonische militair om het leven kwam. foto robert rajtic Promovendus onderzocht personeelsbeleid gloeilampenfabrikant LEIDEN MEINDERT V Pastoors die vanaf de kansel dreigden het werk van vele meisjes bij Philips besmet te verklaren. Het paste in de strijd die gloeilampenfabriek Philips voerde met de katholieke kerk om de 'ziel' van het meisje. Be halve dat de meisjes werden voorbereid op hun toekomstige taak als huisvrouw werd met name na de Tweede Wereld- ooorlog ook veel aandacht be steed aan hun persoonlijke ont wikkeling. Over de 'machtstrijd' tussen de kttholtoto tak ra de niet-ka- tholieke Philips-familie promo veerde vandaag Annemieke van Drenth aan de Ixiidse universi teit. De studie onder de titel De Zorg om het Phlllps-meisje, be strijkt de periode 1900-1960. Niet lang nadat stichter Gerard een i;l<leil.unpentahiiekje aan de Elndhovense Emmakade was begonnen, volgende week pre cies honderd jaar geleden, ging Iiii mei op massaproduktie. Was Gerard Philips het tech nisch brein, zijn broer Anton had meer kaas gegeten van de handel. „Met zijn verfijnde neus voor markten en produktcn be gon het bedrijf begin deze eeuw enorm te groeien. Een belang rijke factor in de succesvolle massaproduktie was de inscha keling van duizenden jonge vrouwelijke arbeidskrachten", aldus Van Drenth die werkzaam is bij de vakgroep vrouwenstu dies. Dat jonge meisjes in de fabriek gingen werken viel slecht bij de katholieke kerk. Fabrieken wa ren schadelijk voor meisjes, vond de kerk. Bovendien be stond er zoiets als een dienstbo de-kwestie: er was geen fat soenlijke dienstbode meer te krijgen want bijna alle jonge meisjes werkten bij Philips. Grootste bezwaar voor de kerk was echter dat het de meisjes ontbrak aan een katholieke op voeding. De vrouwen van de beide direc teuren kwamen op het idee om de vaak zeer jonge meisjes - met het kinderwetje van Van I lonten was de minimumleef tijd op i|aai gebracht ondei wijs te geven. Met name Anna stortte zich met volle energie op tie opvoeding van de meisjes en de 'verheffing' van het arbei- dersvolk. Zij werden de verper soonlijking van de zorg om het Annemieke van Drenth: „Een belangrijke factor in de succesvolle massaproduktie was de Inschakeling van duizenden Jonge vrouwelijke arbeidskrachten." foto hielco kuipers Phmps-meisje. Het begon met herhaling van het lagere schoolonderwijs, ge volgd door cursussen in huis houdelijke vakken zoals koken en naaien. Volgens Philips was het van belang dat de meisjes later goede huisvrouwen wer- den. /i| zouden lm mers op den duur families stichten die weer voor het be drijf konden wer ken. Later, toen de mini mumleeftijd was opgetrokken naar 14 jaar, kwam Phi lips met een lampjescursus voor de meisjes. Het be drijf weigerde te sjoemelen met de leeftijden. De 13-jarige meisjes die van de la gere school kwamen kregen on derwijs en een zakcentje. Naast het huishoudonderwijs kregen dien was het fabriekswerk vol gens de katholieke hoeders vooral fnuikend voor het geloof. Volgens Van Drenth is het ken merkend voor Philips dat bijna vanaf het begin beroepskrach ten voor het onderwijs werden ingeschakeld voor de fabrieks- schooltjes. Maar om het produktieproces m steeds doelmatiger MCISJCS Wet"- te laten verlopen den slachtof- namhe' b«in,fie- vens een zogenaarr delijke wildering' ver- vens een zogenaam- ïsycho-technicus lienst. Deze man nam aankomende werkneemsters een vaardigheidstest af. Dat betekende voor Philips een betere garantie voor goed liet was ook in het de arbeiders. Het bevorderde immers de 'harmo nie tusschen mensch en arbeid'. Philips deed er alles a werk. n belang deze meisjes ook alvast training arbeidsvreugde op een peil te produktie-afdeling. De kerkelijke top vond dit alles maar niets. De meisjes werden slachtoffer van 'zedelijke verwil dering' omdat ze veel te dicht bij de jongens werkten. Boven houden. F.r werd gezorgd v ontspanning, huisvesting en ge- zondheidszotg. Omdat de kos ten van levensonderhoud zo stegen kwam er later ook een inkoopcentrale voor de werkne mers. Voor de vrouwen - die vlak na hun huwelijk zeker met werken zouden stoppen want het moederschap was toch het doel van het vrouwenleven, zo vond ook Philips - kwam er een pensioenregeling in de vorm van een bniidssom. Van Drenth heeft de vraag of deze handelswijze van Philips nu berustte op numanisme of puur winstbejag, in haar proef schrift bewust omzeild. „Na tuurlijk kun je de Philips-familie kenschetsen als voorbeeldige werkgevers. Het staat buiten kijf dat de arbeiders goed werden behandeld. Aan de andere kant paste dit wel in hun strategie om gedisciplineerde, gezonde en trouwe arbeiders te krijgen." In het zuiden van Nederland had Philips met name op het gebied van de secundaire ar beidsvoorwaarden een naam hoog te houden. „Het bedrijf verzorgde de arbeiders letterlijk van de wieg tot het graf. Voor alles was gezorgd en Philins is wel eens geportretteerd als een sociaal paradijs. Als je bij Philips zat. zat je gebakken, net als bij de overneid. Met die weten schap in het achterhoofd is ook beter de ontzetting te begrijpen van allerlei Philips-mensen die vorig jaar hoorden dat ze er ge woon uitvlogen", zo reageert Van Drenth op de massa-ont slagen in Eindhoven. De strijd met de katholieke kerk om het Philips-meisje wordt na de Tweede Wereldoorlog met volle kracht voortgezet. De fa briek komt met een nijverheids- cursus maar die is geen lang le ven beschoren. De katholieke jeugdzorgers komen met een ei gen school om het herstel van de katholieke levensmoraal te bewerkstelligen. De onvrouwe lijke fabriekscultuur vormde een bedreiging voor het gezin dat werd gezien als het hart van de Brabantse leefcultuur. Uiteindelijk zwichtte Philips voor de druk om opvoeding en onderwijs aan de zuilen over te laten. Een hernieuwde strijd zou ten koste kunnen gaan van de sympathie van de Eindho- vense bevolking. Dat betekent echter niet het eind van de zorg bij de fabrie ken. Van Drenth vindt daarom juist de na-oorlogse periode het interessantst. De aandacht van Philips verschuift langzaam van opvoeding naar ontwikkeling van het Philips-meisje. Met na me bedrijfspsychologie gaat een steeds grotere rol spelen. Lei dinggevend personeel kreeg op dracht om rekening te houden met 'de vrouwelijke identiteit in ontwikkeling'. „De meisjespsy- che mocht niet te veel gebrus- keerd worden door de zakelijke prestatiesfeer in de fabriek", al dus Van Drenth over de Philips- moraal. De Leidse onderzoek ster interviewde ook vrouwen die vroeger voor de lampenfa brikant hebben gewerkt. „Het was opmerkelijk hoe tevreden zij op hun periode bij Philips te rugkeken. Montagewerk is vaak geestdodend en zij vonden dat het werk niet veel voorstelde. Buitengewoon positief was een meerderheid over de zorg. Zij konden praten over seksualiteit, hun vriendje, maar aandacht was er ook voor een kostgeldre geling zodat ze hun eigen geld konden beheren. Sommigen kij ken wel met spijt terug omdat er kansen werden gemist en zij geen carrière konden opbou wen, maar niet omdat ze daar zo'n slechte tijd hebben gehad." ROV1NJ-HAARLEM HANS JACOBS „Het Kroatische parlement is in 1918 niet geraadpleegd over toetreding tot het nieuwe ko ninkrijk. Het is dus een illegaal genomen besluit en we hoeven ons nergens iets van aan te trek ken. Kroatië bestaat, al eeuwen lang. Joegoslavië niet, Joegosla vië is een met honderdduizend vormfouten geveld vonnis, meer niet". Harde en duidelijke taal van Stip Mesic, vorig jaar in een vraaggesprek tijdens de verkie zingsstrijd in Kroatië. Diezelfde Mesic is nu vice-president van Joegoslavië en moet volgende week, op 15 mei, president wor den. Het zou dus niet eens zo vreemd zijn als Servië pogingen onderneemt dat te voorkomen, zoals in Kroatië deze dagen overal is te horen. Volgens de Kroaten doen de Serviërs dat door in hun deelre publiek onrust te stoken. Dat zou voor het federale leger aan leiding moeten zijn in te grij pen, zoals nu ook inderdaad lijkt te gebeuren. Het door com munisten geregeerde Servië wil dat Joegoslavië als federale re publiek blijft bestaan. Kroatië wil met Slovenië dat er een 'confederatie' komt. Joegoslavië is een lappendeken, die zoals Mesic al aangaf met veel kunst- en vliegwerk bij el kaar wordt gehouden. Zes ver schillende republieken, twee autonome provincies, verschil lende talen en volkeren, een verschillende cultuur, gods dienst en geschiedenis. Door het huidige Joegoslavië liep tot de Eerste Wereldoorlog de grens van het Habsburgse en het Ot tomaanse rijk. Het orthodoxe Servië werd overheerst door de Turken, de katholieke Kroaten hadden te maken met Oosten rijkers en Hongaren. Servië keek naar het oosten, Kroatië naar het westen. In Kroatië woont al eeuwenlang een grote Servische minderheid. Die werd binnengehaald door de Hongaarse vorsten om de grenzen te bewaken tegen de Turken. Tegelijkertijd bezorg den de Serviërs de Hongaren een stevige machtsbasis tegen over de Kroaten. Het is één van de redenen waarom het niet bo tert tussen beide bevolkings groepen. Servië wist zich het eerst aan de buitenlandse overheersing te ontworstelen en werkte daarna aan het verenigen van de 'Servi sche' volkeren in een Groot-Ser- vië. In Kroatië vond dat idee geen gehoor, maar in 1918 sloot Kroatië zich toch aan bij Servië en Slovenië in het koninkrijk van Serviërs, Kroaten en Slove- nen. Niet tot ieders tevreden heid, zoals Mesic laat blijken. De Kroaten bleven dan ook streven naar meer zeggenschap. De kans kwam toen de nazi's het land binnentrokken. In Kroatië greep de fascistische Ustasa de macht. De Ustasa opende de jacht op de Serviërs. Als ze geluk hadden werden ze slechts over de grens gezet, maar in veel gevallen was de oplossing radicaler. Naar schat ting tussen de 300.000 en 700.000 Serviërs werden ver moord. Het verklaart waarom de Serviërs in Kroatië nu niet zo happig zijn op een autonoom of zelfs onafhankelijk Kroatië. Na de Tweede Wereldoorlog werd Kroatië toch weer in een Joegoslavisch huis gebracht, •waarin de communistische pre sident Tito zelf een Kroaat met ijzeren vuist regeerde. Na tionalistische oprispingen wer den onderdrukt. Pas na de dood van Tito (in 1980) werd de greep van Belgrado losser. Kroatië ste vent nu af op onafhankelijk heid. Daar zal Mesic zeker toe bijdragen. STANDPLAATS ATHENE Vanouds bewonder ik de Grie ken om de manier waarop ze kunnen betalen. Niet hun schulden bij de Europese Ge meenschap. maar de maaltijd, de drankjes. Niet alleen nemen ze bij voorkeur de consumpties van het hele gezelschap voor hun rekening; ze doen dat ook nog zo achteloos dat je het nau welijks merkt. Behalve als er een andere gega digde is. die ook de hele reke ning wil betalen. Dan kunnen zich enorme twistgesprekken voordoen, soms zelfs bijna lijfe lijke gevechten, waarbij de kel ner. die van weerskanten bank biljetten in zijn zakken gestoken krijgt, als arbiter moet fungeren. „Je beledigt me", kun je dan ho ren roepen, en soortgelijke be schuldigingen. Er zit natuurlijk een flink stuk theater in. Ook is het typisch een produkt van de mannen maatschappij: ik heb vrouwen nog nooit actief aan zulke be- taalscènes zien deelnemen. Die worden geacht niet te betalen. En tenslotte speelt bij de betaler ook de behoefte mee 'verplich tingen te scheppen', een be langrijk begrip in Griekenland. Ik weet het allemaal wel. Toch zie ik het Griekse optreden lie ver dan die taferelen van West- europese toeristen die allemaal voor zichzelf betalen, hetgeen meestal nog een heel gedoe is. Al die open buideltjes, en de kelner maar wachten. Gelukkig noemen ze het hier niet het Ne derlandse. maar het Duitse sys teem. Zelfs als het mij een enkele keer lukt, die rol van totaalbetaler te spelen, dan nog speel ik het niet klaar dat te doen zoals de Griek dat kan: zonder dat het gesprek stokt, tussen de bedrijven door, en alsof hij eigenlijk van zijn geld af wil. Het zit allemaal al los in zijn zakken, weg ermee. Wel kijkt hij evengoed naar de rekening, want geflest wil hij niet worden. Grieken zijn best in geld geïnteresseerd, maar ze doen alsof ze het niet zijn, en dat doen ze overtuigend. Wat de Grieken ook niet ken nen, zijn onze rondjes. Eén van de grootste fouten die je kunt maken maar toeristen wordt het nog wel vergeven is de Griek die iou een drankje heeft aangeboaen, na een half uur iets terug te offreren. Zoiets kan hooguit de volgende dag. maar ook dan niet zonder moeite, en zonder dat je mag zeggen: nu is het mijn beurt. FRANS VAN HASSELT CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2