Regio 'De dranghekken krijgen we gratis' Nieuw onderzoek naar Zoeterwouds zwembad 'Eeuwige strijd tegen spinnen' Wellicht toch braderie Hoofdstraat Leiderdorp Woensdag 8mei1991 Redjcöe' 071-161400 MI£P DE GRAAFF UESBETH 0U1TINK W1M KOEVOET DORETH UCTVOET ERIC MN WFTÏRINCS Eindredaetje P»UL DE TOMBE Vormgeving SIMON DE GRAAF LEIDEN GIDS WALRAVEN neemt afscheid van het Voorschotense kasteel Dui venvoorde "Ik heb geleerd van de mensen die hier op bezoek kwa men". NIEUWSLIJN Kunst in de open lucht OEGSTGEEST De stichting Winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest heeft voor zaterdag een grote kunstmanifestatie ge organiseerd. Het is de vijfde keer dat de winkeliers in het geogra fische midden van Oegstgeest echte kunst in de open lucht ex poseren. Vanwege dit eerste lustrum is er een extra groot aanbod. Voor zitter mevrouw L Münninghoff noemt olieverfschilderijen, pen tekeningen. gouaches, portretten, beeldhouwwerken en zeef drukken. Om 14.00 uur geeft het Oegstgeester jeugdsymfonie- orkest een orkest op het grote podium. Radarcontrole Wassenaar WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft vanmorgen 72 au tomobilisten op de bon geslingerd die te hard reden op de Rijks straatweg in Wassenaar. Dat gebeurde tijdens een radarcontrole die de politie tussen half zes en kwart voor zeven heeft gehou den. Er reden 541 auto's langs. De hoogst gemeten snelheid was 98 kilometer per uur. De gemiddelde snelheid van de overtre ders lag op 80 kilometer per uur. LEIDERDORP LB De jaarlijkse braderie in de Lei- derdorpse Hoofdstraat gaat op 24 augustus wellicht toen door. De commissie beroep- en be zwaarschriften lijkt welwillend te staan tegenover het bezwaar schrift dat organisator C. Bos in diende. "Wat is er nou eigenlijk op tegen om die braderie te houden, als er nog nooit ie mand heeft gezegd dat de door gang ernstig wordt belemmerd? Het is toch een gezellige boel?" vroeg voorzitter E. Olivier tij dens de commissievergadering gisteravond aan college-verte genwoordiger W. van Winters wijk. Volgens burgemeester en wethouders wordt 'de toelaat bare beperking van het gebruik van de weg door en voor het verkeer overschreden'. Het ar gument wilde er bij de commis sieleden echter niet goed in. El ke donderdag is er op diezelfde Hoofdstraat een markt en onder meer op Koninginnedag organi seert de Oranjevereniging er ac tiviteiten. "Door het verlenen VRUETUD VOORSCHOTEN Z wemdisco Het Voorschotense zwembad Het Wedde organiseert aanstaande vri| dag een rwemdisco voor de |eugd. De be/oeKers mogen zelf hun verzoek avond een disc|ockey wedstrijd Aan vang half negen in Het Wedde aan de Wagnerlaan 85. WARMOND St. Matt las De Warmondse muziekvereniging St. Matthias geeft aanstaande zaterdag een concert in sportzaal Klim Op aan de Endepoellaan. Het concert begint om acht uur. Men brengt het nummer 'Bohemian-rhapsodie' van Queen en de muziek uit de musical The Phantom of the Opera. De maiorettes komen met een eigen show. Dirigent is Jan Cornelissen. Voor nadere infor- van deze ene toestemming wordt dus net de grens van het toelaatbare overschreden?" al dus een wat ongelovige Olivier. Ook commissielid M. Doeven vond de argumentatie van het college maar niets. "Zo lust ik er nog wel eentje! Waarom geldt dat dan niet voor bij voorbeeld de Laan van Ouderzorg?" "Het staat buiten dc realiteit om te zeggen dat de Hoofd straat te lijden zou hebben van een eenmalige braderie," voer de raadsvrouwe J. Hiep namens Bos aan. "De politie heeft heel duidelijk gezegd dat er geen en kele reden is om te twijfelen dat de openbare orde met de bra derie geschaad zou zijn. Er zijn nog nooit problemen geweest, niet met de politie, niet met de brandweer. Ik zie geen reden waarom de commissie dit be zwaarschrift niet kan honore ren." Bos had er minder woor den voor nodig. "Ik wil gewoon dat vergunningspapiertje heb ben." De commissie doet nog deze maand een uitspraak. matie kan men bellen naar St. Mat thias. telefoon 01711 10419. Kindervakantieweek Warmondse kinderen kunnen zich tot 1 juni nog inschrijven voor de War mondse Kindervakantieweek bij de Magneet. Dorpsstraat 42. Thema van deze vi|fde vakantieweek is 'De Tijd- masiien'. In vijf dagen tijd zullen de deelnemertjes een reis door de ti|d maken: alle eeuwen komen aan bod. LEIDERDORP Gitaar-rock De band Two dogs seven legs' uit Alkemade treedt aanstaande zaterdag op m het Leiderdorps sociaal-cultu reel centrum de Sjeiter aan de Heem raadlaan. De band staat volgens de organisatie garant voor "een avondje uit je dak gaan. als men tenminste van gitaar rock houdt". Stevige rock, ballads en covers worden er gebracht vanaf tien uur 's avonds. Jack Schohaus in 'zijn' De Kempenaerstraat. Op de achtergrond het spandoek dat de jaarmarkt aankondigt. De lijm blijkt niet te houden...Zaterdag is de Oegstgeester winkelstraat weer het decor van de jaarmarkt waar een slordige 25.000 man wordt verwacht. foto holvast markt voorgoed los te koppelen van Bevrijdingsdag. De voorzit ter van Oegstgeest Actief doet daar niet hypocriet over: "Het gaat er niet om dat op de jaar markt onze bevrijding moet worden gevierd. Op 5 mei zijn ambtenaren vrij en daar hebben we er in Oegstgeest een hoop Schohaus' grijns verdwijnt zodra het winkelcentrum Lange Voort ter sprake komt. De laatste jaren presteren de win keliers van het geografische midden het om tegelijk met de jaarmarkt een evenement met uiteenlopende kunstuitingen te houden. "Iedereen is vrij om te doen wat-ie wil. Maar ik heb mevrouw Münninghoff (voor zitter Lange Voort) al eens ge zegd dat zij met haar kunst op deze manier nooit dezelfde aan dacht krijgt als wij. Natuurlijk zou één grote jaarmarkt een goede zaak zijn. Maar ik heb van de kant van de winkeliers van de Lange Voort nooit begre pen dat ze mee willen doen. Ik zeg dit overigens op persoonlij ke titel. Het gros van de winke liers van de De Kempenaer straat wil niet. Die hebben mee gemaakt dat winkeliers van hier naar de Lange Voort verhuis den. In die tijd riepen ze al: ze maken ons kapot. Ik ben hier Een cynische versie van een grijns verschijnt op het gezicht van de Brabantse Oegstgeeste- naar als hem wordt gevraagd naar de bijdrage van de ge meente aan de jaarmarkt. "We krijgen de dranghekken gratis. Maar we moeten ze zelf afhalen. En verder? verder niets. De bur gemeester kan haar dit jaar niet openen, daarom doe ik het zelf. In Alphen is ook een jaarmarkt. Ik heb begrepen dat daar het hele jaar een ambtenaar aan zit te werken. Meer zeg ik er niet over". ZOETEWWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER De gemeente Zoeterwoude gaat de toekomstmogelijkheden van het plaatselijke zwembad on derzoeken. Dit besloot de raadscommissie welzijn gister avond. Het jaarlijkse tekort van tweehonderdduizend gulden wordt de gemeente te gortig. Wethouder R. Hogenelst (CDA) schetste alle maatregelen die in de afgelopen jaren zijn genomen om het tekort te ver minderen. Noch het aanbren gen van wandschilderingen, noch het terugbrengen van het aantal vaste personeelsleden van vier naar een, noch andere maatregelen, hielpen. "Het col lege van B en W wil wel een zwemaccomodatie behouden, maar niet voor de prijs die we nu betalen betoogde Hoge nelst Hij voegde daar aan toe dat een investering van een kwart miljoen moet worden ge daan voor het bad aan de wette lijke eisen voldoet. Nadat eerder een ambtelijke de toekomstper spectieven van het bad onder zocht, moet dat volgens B en W nogmaals gebeuren door een adviesbureau. In het uiterste ge val zou dat sluiting kunnen be tekenen. Raadslid J. Stuyt (Pro gressief Zoeterwoude) voelt veel voor zon onderzoek. "Dat ambtelijk rapport is heel goed, maar toch heb ik nog geen vaste grond onder de voeten zei hij. 1. Spreii (WD) was zich 'kapot geschrokken' van de 19.000 gul den die het onderzoek moet kosten. "Ik heb sterk het gevoel dat eruit komt wat we allemaal al weten". De WD wil een een voudig bad openhouden maar sluit sluiting van het binnenbad niet uit. "Maar dan gaat het schoolzwemmen verloren", rea geerde M. Knops (CDA), die vervolgens een pleidooi hield voor een kleinschalig binnen bad. Ook het CDA wil een nieuw onderzoek. B en W willen niet overleggen met de werkgroep Complex, vertelde Hogenelst. Complex wil een overdekt zwembad met ne- venactviteiten als sauna, massa ge en squash. Dat is te groot schalig en trekt te veel verkeer aan naar onze groene gemeen te, vinden B en W. De commis sie wil echter dat de wethouder eerst het rapport afwacht voor met zo'n uitgesproken negatief standpunt te komen. Als het binnenbad wordt afgesloten hebben naast Complex ook jon gerenvereniging Utopia en twee andere gegadigden belangstel ling getoond. RECTIFICATIE In het stukje 'Hockeyclub Alecto 900 leden rijk' dat maandag in deze krant stond is een vergis sing geslopen. In het artikel wordt gemeld dat Alecto's grootste sponsor houtbedrijf Noorlander is. De sponsor van hockeyvereniging Alecto is ech ter bouwbedrijf Noorlander. Gemeentelijke bijdrage aan tiende jaarmarkt Oegstgeest nihil Iets speciaals doen omdat de jaarmarkt van de winkeliers van de Oegstgeester De Kempenaerstraat aanstaande za terdag, aan zijn tweede lustrum toe is? Van Jack Scho haus, voorzitter van Oegstgeest Actief, hoeft dat niet zo nodig. "Een parachute die niet opengaat en mooi de si gaar zijn we". Op de vraag naar de verwachte belangstelling volgt een diepe zucht. "Tientallen keren is me dat gevraagd. Ik kan ze toch niet tellen. De politie noemt meestal een getal rond de 25.000. Dat kan wel kloppen. De Kem penaerstraat is 500 meter lang. Dus reken maar uit", grinnikt hij. De belangstelling voor de jaarmarkt komt behalve van in woners uit Oegstgeest ook uit Leiden, Noordwijk, Rijnsburg, Warmond, Lisse en Sassenheim. "je moet de regio erbij halen. Met Oegstgeest alleen is het draagvlak voor een evenement als dit te klein". "Ik kan er nog wel over zeg gen dat de jaarmarkt niet nog drukker moet worden bezocht. Geen vrijmarkt-achtige toestan den waar je niks meer kan zien. Dan schiet je je doel voorbij". Om de drukte enigszins in te hand te houden ziet Oegstgeest Actief daarom ook af van het contracteren van publiekstrek kers van het formaat Lee To wers en Gerard loling. De keren dat dat wel is gebeurd, herin nert Schohaus zich, 'gingen er kramen doormidden door de mensen die erop stonden'. "Bo vendien is het de wens van de winkeliers om er om vijf uur mee op te houden. Wij, het be stuur, wilden wel wat rekken". Brabants Schohaus, geboren en getogen in het Brabantse land. hoopt op een Brabantse sfeer in de De Kempenaerstraat. "Dat bete kent een betrokken bevolking, ledereen staat er gewoon. In Brabant staat om de vijf huizen een kroeg, wij misten hier een terras. Die taak heb ik daarom maar op me genomen". Van groot belang is het weer. "Daar praat ik liever niet over", veinst Schohaus bijgelovigheid. "Het is een mirakel dat we altijd geluk hebben gehad. Tijdens de tweede jaarmarkt werd het inkt zwart boven Oegstgeest. En dan volgt nu het verhaal van de Ro de Zee. Nee, echt waar, in Lei derdorp en op Schiphol heeft alles blank gestaan, wij kregen een paar druppels". Zaterdag sneuvelt in elk geval het recordaantal kramen. Er zullen er 160 staan, een stuk of tien meer dan anders. 130 daar van zijn bedoeld voor de 'vaste deelnemers', de leden van de winkeliersvereniging. "Aanvan kelijk wisten we niet hoe we de straat vol moesten krijgen. Het is een gouden zet geweest om alle Oegstgeester verenigingen, stichtingen en andere instellin gen erbij te betrekken. Om het interessant te houden hebben we de ambulante handel van buiten erbij gehaald. Die mogen niet concurrerend zijn met de vaste deelnemers maar zijn be doeld als aanvulling". Ambtenaren Bevrijdingsdag viel dit jaar op een zondag. Vandaar dat het grootste Oegstgeester evene ment moest worden verzet naar 11 mei. Voor Schohaus is dit geen enkele reden om de Jaar- OEGSTGEEST - Oegstgeester jongeren hebben gisteravond op het parkeerterrein van het plaatselijkje sport park De Voscuyl laten zien wat ze hebben opgestoken van een bromfietscursus. De cursus werd betaald door de gemeente Oegstgeest en moet het aantal verkeersslachtoffers terugbren gen. De laatste jaren bleek dat een derde deel van het aantal slachtoffers bestond uit jeugdige bromfietsers. De cursus is georganiseerd door de Stichting Jeugd en Jongerenwerk. Veilig Verkeer Nedertand en de ge meente. 22 jongeren zijn met de cursus begonnen, vier zijn afgevallen. De cursus wordt op 21 mei afgesloten met een examen. foto jan holvast Gids Voorschotens kasteel Duivenvoorde vertrekt VOORSCHOTEN OOWITH UCTVOET "Ik ben niet zo'n eigenwijze pief die denkt 'dat vertel ik wel even'. Als bezoekers werkelijk veel afweten van de dingen die ze hier zien, dan zal ik ze niet afremmen. Maar veel mensen zijn storend, omdat ze denken iets te weten. Die moet je stop pen". PJ. Walraven was 12,5 iaar gids in het Voorschotense kas teel Duivenvoorde en gaat in ju ni met de vut. Behalve het ver zorgen van rondleidingen had de oud-marineman ook andere taken zoals het schoonhouden en bewaken van het kasteel en het uitvoeren van kleinere repa raties. Ook bij concerten en feesten en partijen in het kas teel (zo'n 60 per jaar) moest Walraven spullen klaarzetten en de zalen in orde maken. De gids deed zijn werk samen met zijn vrouw die bij voorbeeld tele foontjes aannam en schoon- maakwerkzaamheden voor haar rekening nam. De oud-marineman heeft ge durende zijn loopbaan in itvi vleugel in het monumentale kasteel gewoond en is zojuist met zijn vrouw naar een 'door zonwoning' in Dordrecht ver huisd. Hoewel het even wennen Is om weer buren te hebben valt de verhuizing mee, vertelt me vrouw Walraven. 'Tijdens zijn marinetijd zijn we al zo vaak verhuisd. Ie hebt hier in een kasteel veel trappen, laar in jaar uit moest je bij elk belletje naar beneden. Als je op een bepaalde leeftijd komt wordt de invloed van alles wat er in het kasteel gebeurt te indringend op je pri vé leven. Ie krijgt veel telefoon tjes en mensen aan de deur. Ze aenken er niet bij na dat het vijf uur is geweest en dat we rust nodig hebben". Vingerhoedjes Tot de werkzaamheden van de Wal ravens behoorde ook het schoonhouden van het kasteel. Het poetsen van zilver- en ko perwerk was een heel karwei, maar nog niets in vergelijking tot het gevecht tegen de spin nen. "Veel vliegen hebben veel spinnen tot gevolg, dus je ging zoveel mogelijk op jacht naar vliegen. Elke dag moest je met een ragebol aan de slag en ook de ramen aan de buitenkant moesten worden gedaan. Dat was niet het enige. Mensen hebben stof in hun kleren en nemen dat mee het kasteel in. Elke week moesten wc met een stofzuiger het hele kasteel doen". De leukste taak vond de gids het rondleiden van mensen door het oude kasteel. Walraven beschikte over zeven hulpgid- sen die vooral groepen onder hun hoede namen. Zelf leidde hij meestal individuele gasten rond, waarbij hij zoveel moge lijk afwisseling in het program ma bracht. "Ik vond het leuk om mensen iets moois te laten zien, vooral mensen die echt geïnteresseerd zijn in antiek en de geschiedenis van het kasteel. Ie kunt zeggen dat ik 12,5 jaar geleerd heb van de mensen die op bezoek kwamen. Dat was juist zo leuk". Walraven vertelt enthousiast over een vrouwelijke liefhebber van vingerhoedjes 'die er zelfs een boekje over heeft geschre ven'. Anderen wisten veel te vertellen over antieke wapens of glaswerk. Wanneer hij merkte dat de gasten 'een goed verhaal konden vertellen, liet hij ze aan het woord. Het aantal bezoekers was wis selend. Walraven maakte ooit een week mee waarin slechts één gast voor de deur stond, maar maakte in de zomer ook perioden mee waarin ruim 60 mensen zich melden voor een rondleiding 'en er geen enkele andere gids bereikbaar was'. "Eigenlijk mag ik niet meer dan 25 mensen tegelijk rondleiden", vertelt Walraven. "Maar wat moest ik? ledereen betaalt voor een rondleiding". Om te voorkomen dat antieke spullen werden aangeraakt of meegenomen paste de gids een trucje toe. "Ik koos iemand uit die er autoritair uitzag en vroeg hem om telkens als laatste een zaal te verlaten. De anderen dachten dat hij bij mij hoorde en die man voelde rich ver eerd". Ook het begeleiden van groe pen kinderen vond de gids geen punt. "Het gaat er om hoe je kinderen aanspreekt. Ie moet ze niet direct overdonderen met jaartallen, want dan gaan ze rot zooien. Ie moet ze vertellen dat er in het verleden kinderen in dit kasteel hebben eewoond. Ie kunt ze wijzen wat nun kinder stoeltje was en wat hun speel goed. Dat spreekt kinderen Gids PJ. Walraven neemt afscheid van het Voorschotense kasteel Duivenvoorde. "Ik heb 12,5 jaar geleerd van de die hier op bezoek kwa- foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22