Leiden Bezuinigen levert tien miljoen op A-socialen en gezelligheid «Auto Peter Zuydtwijck kan na aanpassing blijven Renovatie waterzuivering Leiden-Noord vervroegd AUTO LEITHON Woensdag 8 mei 1991 Redactie. 071-161414 KARLL BERKHOUT JANET VAN WJK EMIEL EANGMANN ROY KLOPPER ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie HANS SONOERS Vorrngevwi^ NIEK FAAS 17 NIEUWSLIJN Voorzitter volkstuinen vertrokken H. Roorda-Troubetzkoy heeft haar functie van voorzitter van de I eidse bond van Amateurtiiindvrs neergelegd. Zij werd augustus vorig jaar als eerste vrouw in Nederland benoemd tot voorzitter van een overkoepelende organisatie, maar heeft sindsdien niet in Nederland kunnen wonen. September vorig jaar vertrok zij in verband met het werk van haar echtgenoot naar de Verenigde Staten. Om diezelfde redenen zal het echtpaar bij terugkomst in Nederland in Almere gaan wonen. Waarnemend voorzitter H.M. De Groot geeft tot het congres in september leiding aan de Leidse bond van Amateurtuinders. "Meevaller ogl» teruggeven" Als blijkt dat de opbrengst van de onroerend-goedbelasting ho ger is dan verwacht, moeten de tarieven volgend jaar eenmalig worden verlaagd. Dat stelt de WD-fractie voor in schriftelijke vragen aan het college van B en W, naar aanleiding van de her taxatie van de huizen en bedrijven. Op basis van de nieuwe waarde zijn de belastingaanslagen aan de burgers gestuurd. Om alle panden opnieuw te taxeren heeft de gemeente een extern bureau, Kavi, ingeschakeld. Nu blijkt echter dat vertraging is opgelopen bij het vaststellen van de waarde van bedrijfspanden. De gemeente heeft al beslo ten het bureau aansprakelijk te stellen voor renteverliezen die daardoor worden geleden. De WD wil weten of daar al overeen stemming over is bereikt met Kavi en of dat bureau ook aan sprakelijk wordt gesteld als de belastingopbrengst lager uitvalt. Hondenexpositie in Groenoordhal De Kynologen Vereniging Rijnland houdt op 22 en 23 juni een Internationale Hondententoonstelling in de Leidse Groenoord- hallen. Tweeduizend honden zijn daar van de partij. Op zater dag worden de jachthonden, windhonden, terriers, pinchers en schanauzers gekeurd. Op zondag zijn de dogachtigen. kee^- en poolhonden, gezelschapshonden en herdershonden aan de beurt. Deel Parmentier-pand gekraakt Een nieuw gedeelte van het voormalige Parmentier-complex aan de Lammermarkt is gekraakt. Negen personen hebben hun intrek genomen in pand nr. 58. De nieuwe bewoners hebben matrassen en meubels neergezet en een noodstroomvoorzie- ning aangelegd. De politie ziet geen reden het pand, dat de ge meente later dit jaar wil slopen, te ontruimen. Een groot gedeel te van het complex is enige tijd geleden al gekraakt. Delegatie raad bezoekt Pancras Oost LEIDEN ERNA STRAATSMA Weet u dat u in een sociale-ver- nieuwingswijk woont? De be woners van* Pancras-Oost in middels wel. Vorige week kre gen ze een briefje in de bus waarin hen dat werd medege deeld en gisteravond kwam een delegatie van gemeenteraadsle den persoonlijk poolshoogte nemen. Want hoe ziet zon buurt vol 'achterstandsgroepen' er nu eigenlijk uit? Volgens de wijkgroep sociale vernieuwing is Pancras-Oost (ingeklemd tussen de Hooi gracht, Haven, Zijlsingel en Nieuwe Rijn) een verzameling mooie plekjes met hier en daar 'voetangels en klemmen'. Zo zijn er op de Zuidsingel dichtge spijkerde huizen en lelijke open plekken, mankeren de nieuwe woningen op de Oranje- en Waardgracht van alles, is de buurt ondergespoten met graffi ti en zijn sommige straten ern stig vervuild. "Sinds twee jaar is dit een a- sociale buurt", zegt een be woonster uit de Vestestraat te gen de politici die op bezoek komen. PvdA-wethouder H. van Dongen "Goedenavond, ik ben wethouder sociale vernieu wing") en gemeenteraadslid E. KerckhofTs (PvdA) krijgen een Het trappenhuis van Zuydtwijck. Het huidige gebouw voldoet niet aan de eisen v pingen tellende pand. i deze tijd. Er zijn onder n LEIDEN JANET V Het is mogelijk verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noor- derwierlaan zo aan te passen en uit te breiden dat het geschikt wordt voor de opvang van psy- cho-geriatrische patiënten. Ver bouwing en uitbreiding van het bestaande pand is minstens vijf miljoen gulden goedkoper dan het bouwen van een nieuw ver pleeghuis op een andere plek. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) vindt het plan om een nieuwe woonafdeling te bou wen op het grasveld voor het huidige gebouw een 'redelijk al ternatief. Dat staat in het rap port dat de raad op verzoek van Zuydtwijck heeft gemaakt. Het alternatieve plan houdt verder in dat de begane grond en de eerste twee of drie verdie pingen van het bestaande ge bouw worden ingericht als re- creatie-, therapie- en kantoor- Voor de overige verdiepingen zijn volgens directeur A. Bruse- ker verschillende mogelijkhe den. Er kunnen flatjes voor per soneelsleden worden gemaakt, de etages kunnen ook worden verhuurd aan bedrijven. De ver diepingen kunnen ook gewoon leeg blijven. Als ze niet meer verwarmd en onderhouden worden, kost dat minder geld. Een laatste optie is sloop van de bovenste verdiepingen, maar dat is volgens Bruseker alleen een 'theoretische mogelijkheid'. De directie schakelde de zie kenhuisraad in toen bleek dat het huidige gebouw in de toe komst geen dienst meer kan doen als verpleeghuis. Voor naamste reden daarvoor is dat de afdelingen te klein zijn. Hier door hebben de bewoners te weinig privacy. Bovendien zijn er te weinig liften in het hoge gebouw. Zuydtwijck biedt nu al leen onderdak aan lichamelijk zieke patiënten. Perspectief Omdat er niet voldoende plaat sen zijn voor psycho-geriatri- sche patiënten in Leiden, wil de provincie twee nieuwe ver pleeghuizen neerzetten. De ge meente heeft daarvoor terrei nen aan de Hoge Morsweg en de Maresingel gereserveerd. Als echter blijkt dat Zuydtwijck kan worden uitgebreid, valt een van deze twee plekken af. Omdat de gemeente graag in het noorde lijk deel van de stad een ver pleeghuis wil bouwen, is het vrijwel zeker dat in dat geval het terrein aan de Hoge Morsweg afvalt. Op het kwekerijtenein worden dan woningen ge bouwd. waslijst van klachten over zich heen. Maar de buurman denkt er heel anders over. "Klachten? Nee, ik zou zo een twee drie niet iets kunnen verzinnen". Een leerzame maar verwar-* rende tocht. Wat voor de ene bewoner een doom in het oog is, vindt de ander juist zo leuk aan de buurt. Buitenlanders met 'ontzettend veel kindertjes' die 'ontzettend veel herrrie ma ken', klaagt de één. De ander vindt het wel gezellig, die spe lende kleuters op straat. De vrouw die klaagt over a- sociaal gedrag is vooral boos op haar achterburen. Die hebben een duivenhok getimmerd ach terin de tuin, net in haar ge zichtsveld. Het bouwwwerkje zou veertig centimeter te hoog zijn. "Als je a-sociaal bent mag je alles, als nette burger niets", zegt ze, doelend op het ontbre ken van een bouwvergunning voor het duivenhok. Mentaliteit Buurtbewoner F. van Waard, die namens de bewonerscom missie Van Dongen en Kerck hofTs begeleidt, geeft haar later gelijk. "De mentaliteit van de mensen is hier ontzettend om laag gegaan. Er heerst een ont zettend a-socialisme. Om de si- Wethouder H. Van Dongen op bezoek bij een bewoonster v wethouder sociale vernieuwing'. i de Vestestraat die van haar e tuatie te verbeteren zou de wo ningbouwvereniging de wonin gen beter kunnen verdelen, in plaats van de gemeente". Uit vrees voor mogelijke discrimi natie of vriendjespolitiek voelt de gemeente daar echter niet zo veel voor. Van Dongen schiet een be woonster aan van de Vestestraat die 'nieuweling' is. Ze komt sa men met haar man behangen in het nog lege huis, dat vier maanden heeft leeg gestaan. Vorige week werd de eengezins woning een dagje gekraakt. De deur van het huis is geforceerd en volgespoten met graffiti. "Leuke buurt hoor. Handig dat het straatje hier dood loopt en er niet zo veel wordt gepar keerd. We hebben drie kinderen en er is een speelplaatsje, ook heel prettig". De vrouw komt uit een flat in de Merenwijk en is al lang blij dat ze kan verhuizen naar een benedenwoning. Van klachten als a-sociaal gedrag wil ze niets weten. "Ai h. |e moet je gewoon een beetje aanpassen aan de mensen om je heen. Maar komt u binnen, dan kunt even een kijkje nemen in de woning". Droevig De kamerbewoonster aan de overkant is op zoek naar een ander onderkomen. "Ik wil hier weg, want de buurt gaat achter uit". Wat ze daarmee precies bedoelt, wil de wethouder we ten. "Ik heb het idee dat de ge meente in deze wijk alleen nog maar mensen uit lagere sociale milieus stopt. Het is heel droe vig als ik zie hoe sommige men sen hier met hun kinderen om gaan Ik heb enorm gedonder gehad met mijn overbuur- vrouw. Een buitenlandse vrouw hier aan de overkant liet in de winter een peutert je op blote voeten door de sneeuw lopen. Ik heb daar wat van gezegd, maar ze vond dat ik me daar niet met mee moest bemoeien Met handen en voeten kwamen we daaruit, want ze spreekt nauwelijks Nederlands". Dat er aan de ene kant van de straat voornamelijk studenten wonen en aan de andere kant zoals ze het noemt 'burgerij' geeft soms wrijvingen. En dan het taalgebruik van die kinder tjes aan de overkant. "Ze zijn tussen de vijf en elf jaar oud. Maar als u zou horen wat voor ordinaire taal ze uitslaan, ik krijg er soms zelf een kleur Een Marokkaanse familie in de Vestestraat begroet het be zoek enigszins wantrouwend. Maar als Van Dongen heeft uit gelegd wat de bedoeling is wordt de delegatie binnengela ten en uitgenodigd voor een kopje koffie. Klachten of wen sen zijn er evenwel niet. "Prima buurt", zegt de vader, gesteund door zijn 22-jarige dochter. Bui tengekomen slaat een verbaas de Van Waard zijn ogen ten he mel. "Daar begnip ik nou niets van. Die meneer heeft bij mij in het verleden heel wat klachten ingediend, en nu zegt hij niets". Mogelijk schrikt het hoge be zoek' de man af zijn grieven te spuien "Leerzaam, heel leer zaam". zegt raadslid KerckhofTs, waarna de missie wordt becin- digd. Watersportdag gehandicapten DIRECTEUR BRUSEKER van Zuyd twijck is optimistisch over de kans dat aan de Aaltje Noorderwieriaan een ver pleeghuis kan blijven bestaan Volgens directeur Bruseker van Zuydtwijck biedt het onder zoek van de NZR voldoende perspectief "Het valt mij niet tegen. Op basis van dit rapport achten wij de kans toegenomen dat hier een verpleeghuis blijft". Wel moeten architecten nog uitzoeken of inderdaad op hei grasveld een nieuw 'woonge bouw' kan komen. Of het plan doorgaat, bepaalt het ministerie van wvc. Het Col lege van Ziekenhuisvoorzienin gen en de provincie Zuid-Hol land brengen adviezen uit. Het grasveld links voor het gebouw heeft een oppervlakte van 8500 vierkante metei Hel Is nog in handen van de gemeente maar die is in principe bereid de grond te verkopen aan Zuyd twijck. Volgens het bestem mingsplan is het mogelijk het plantsoen te bebouwen. Nieuw beleid ontzien, geen ontslagen Er wordt de komende jaren niet bezuinigd op de plannen die onderdeel zijn van de sociale vernieuwing in Leiden. Ook de andere nieuwe dingen die het college van PvdA. CDA en Groen Links wil doen in de stad. gaan door. Er vallen geen gedwongen ontslagen en de opbrengst van de belastingen stijgt de komende drie jaar hoogstens met vijf miljoen gulden. maar het kan zijn dat de meer derheid van de raad toch wil dat maatregelen worden genomen. Overigens bekijkt de gemeen te eveneens of ze voor bepaalde diensten meer geld kan vragen. Zo kan bijvoorbeeld het preca riorecht stijgen De zes wethouders zijn nu bezig te onderzoeken welke be zuinigingsmaatregelen geno men kunnen worden op het ter rein waarvoor zij verantwoorde lijk zijn. Dinsdag hakt het colle ge knopen door De uiteindelij ke lijst gaat de inspraak in en de raadscommissie voor financiën buigi rit h arow i i N Bnitfc ra besluiten worden in september genomen. De Vreeze toont zich optimis- IimIi 'Het ta nraUWMt met leuk om te doen maar ik denk dat wt er wel uitkomen" Vol gens de wethouder wordt de kaasschaafmethode', op elk on derdeel een paar procent bczui nigen. nauwelijks toegepast De gemeente wil nu vooral geld be sparen door taken af te stoten. De Vreeze wilde niet aangeven welke onderdelen waarschijnlijk sneuvelen De bezuinigingsoperatie heeft volgens de PvdA wethouder zr- krr gevolgen voor ambtenaren Hij wil voorkomen dat mensen op straat komen te staan. "Maar er gaan wel degelijk personeels plaatsen verloren. l>us kunnen niet alle ambtenaren op hun ei gen plaats blijven zitten. Na bij en omscholing zullen sommi gen op een andere plek ko- mm" Hoarari ririÉiÉtfMi verdwijnen, kan De Vreeze nog niet zeggen. Dat zijn de uitgangspunten waarvoor de nieuwe wethouder van financiën. S. de Vreeze, zich hard wil maken. Hij sprak gis termiddag de verwachting uit dat de andere wethouders hier over hetzelfde denken "Hel is mijn inschatting, we hebben er nog geen standpunt over inge- Volgende week dinsdag wordt tijdens de collegevergadering een lijst bezuinigingsmaatrege len vastgesteld, die samen 10 miljoen gulden opleveren. Of de gemeente ook echt zo veel geld moet besparen is nog niet ze- ka Eerder werd uitgegaan van een tekort van 5.6 miljoen gul den over drie jaar. Dat ontstaat onder meer door tegenvallers en door bezuinigingen die het Rijk heeft aangekondigd in de Tussenbalans. De Vreeze legt uit dat nu voor een bezuinigingsbedrag van 10 miljoen is gekozen, omdat de kans bestaat dat het Rijk nog meer gaat bezuinigen. Boven dien willen politieke partijen een 'afweging' kunnen maken tussen de verschillende maalre- grien. Toch aanpakken Op deze manier ontstaat bo vendien de mogelijkheid om za ken toch aan te pakken waar voor nu in de begroting geen geld is gereserveerd. Als voor beeld noemt De Vreeze de aan pak van de Burchtheuvel. Er is geen geld voor uitgetrokken. De tweede fase van de renovatie van de rioolwaterzuivcringsin stallatie Leiden-Noord wordt versneld uitgevoerd. Volgend jaar al begint net laatste gedeel te van de grootscheepse vervan ging en uitbreiding Oorspron kelijk was het de bedoeling deze operatic in de tweede helft van de jaren '90 uit te voeren. Om een aantal redenen wordt de zuiveringsinstallatie leiden- Noord eerder gerenoveerd Om wonenden hebben bijvoorbeeld 's zomers nog steeds last van stankoverlast Verder lopen sommigr ande re geplande werken van het hoogheemraadschap van Rijn land vertraging op De tweede fase van do renovatie in l>eiden- Noord kan daardoor naar voren worden geschoven lie werkzaamheden nemen naar verwachting zon 3.5 laar in beslag. De renovatie kost ruim veertig miljoen gulden. Het eerste gedeelte van de op knapbeurt kostte al 44 miljoen gulden In 1986 was het eerste gedecl te van de uitbreiding en vervan ging in Leiden-Noord klaar De installatie, die is gebouwd in 1938, was al jaren veel te klein Eerst kon de installatie het vuile water van 55.000 huishoudens per jaar verwerkennu van 'KI 000 I>e inmrn.lr |WB wordt de capaciteit uigebreid tot 110 000 De uitbreiding is noodzakelijk omdat in de loop dcT jaren steeds meer wijkrn zijn aange sloten op de zuivenngsinallatrc leiden-Noord. Ook leiderdorp maakt er gebruik van Door de uitbreiding kan ook het proefproject met defosfate ring van het water op grotere schaal worden uitgevoerd. Het ministerie van vmm heeft voor deze extra voorziening een sub sidie van een miljoen gulden lorKCMKd IX* Leidse studentenwatersportverenigingen houden op zaterdag 8 juni een watersportdag voor geestelijk en lichamelijk gehandicap ten Op het Universitair Watersportcentrum aan de IJwarswetr nngkadc in Leiderdorp kunnen gehandicapten ondcT persoonlijke begeleiding die dag roeien, zeilen kanovaren en windsurfen De verenigingen Asopos de Vliet, de Blauwe Schuit, levitas en Plan kenkfK»rts rekenen op honderd deelnemers. Er zijn extra boten ge huurd en de EHBO houdt een oogje in het zeil Mazda MX 5 cabno AUTO PETER GAAT TOPLESS 071-134700 Occasionshow op Hemelvaartsdag van 11.00-17.00 uur geopend Keuze uit ruim 60 Bovag-occasions Nu min. f2500.- inruilwaarde bij aankoop van een BOVAG-Occasion. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredi|k 175. 2318 VZ teuton teefoon 071 212911 1 a v het nieuwe postkantoor niumm Ti/otC' av voon uw raotrwoao

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17