Buitenland Gorbatsjov ontkent oorlog met Armenië VN-macht neemt posities VS over 'Alibi van Winnie Mandela is vals' Buthelezi: Geen inval in Soweto Valse start van overleg over Ulster Bush weer aan het werk Iedereen loopt weg met onze leningen. Dinsdag 7 mei 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FWSART TW) ONNO KA VERMANS HANS JACOBS JAN PKEENEN Vertaitngen MAR GREET MESUNGA LUUTJE NUMANTSVERDRtfT Vom^i.mg MfTZK MBJEXHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr). International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Pres se Agentur (DPA). Agertce France Pres se (AFP), United Press International (UP1). Agence France Pres se (AFP). DE TOENEMENDE pro blemen in de Sovjetunie lijken president Gor- batsjov ervan te weer houden naar Oslo te gaan om de lezing voor de aan hem toegekende Nobel- pnjs te geven DE VUF PERMANENTE leden van de Veiligheids raad van de VN hebben tussen 1974 en 1988 voor meer dan 320 miljard gul den aan wapens geleverd aan landen in het Mid den-Oosten. NIEUWSLIJN Kinderlijkjes in bomen Bangladesh Reddingswerkers in Bangladesh vinden in door de stormen ont wortelde bomen de lijkjes van honderden kinderen en zuigelin gen. De slachtoffers zijn aan de bomen vastgebonden door ou ders die hoopten daarmee de levens van de kinderen te redden. Cocaïne spoelt aan op Spaanse kust Een zware storm heeft meer dan een ton cocaïne op de noord kust van Spanje gedreven. De cocaïne was volgens de autoritei ten vermoedelijk door smokkelaars verstopt in een van de vele inhammen die de rotsachtige kust rijk van Galicië rijk is. Door de storm raakte de in pakken van dertig kilo per stuk verpakte partij op drift. Veel vermisten na schipbreuk in Peru In het Peruaanse Amazonegebied worden sinds gistermorgen tientallen opvarenden vermist van een veerboot die na een t sing met een olietanker is gezonken. Er konden 136 mensen worden gered. Volgens passagiers waren er ongeveer 400 opva renden, volgens de eigenaar van het schip 180. MOSKOU HANS GELfUNSE CORRESPONDENT Rtr-UPl Irak heft censuur buitenlanders op bot- De Iraakse regering heeft gisteren de censuur op de buitenland se pers opgeheven. Buitenlandse journalisten zijn echter nog steeds niet vrij om in het hele land te reizen. Een functionaris van het ministerie van informatie zei dat buitenlandse journalis ten weer alles mogen schrijven wat ze willen, gebaseerd op wat zij „zien en horen tijdens hun verblijf in Baghdad". VN controleren bestand Cambodja VN-secretaris lavier Perez de Cuellar heeft gisteren laten weten dat hij een militaire missie naar Cambodja stuurt die moet toe zien op het bestand dat daar vorige week werd bereikt. Aan de VN-missie nemen ook waarnemers uit Frankrijk en Indonesië deel. Beide landen zijn vice-voorzitter van de Conferentie over Cambodja in Parijs. De VN-delegatie moet eind deze week met het werk in Cambodja beginnen. De etnische onlusten in Armenië en Azerbajdzjan dreigen op nog meer bloedvergieten uit te lopen als de verschillende strijdgroepen in de twee Sovjet-republieken niet wor den ontwapend. Dat heeft Sovjet-president Gorbatsjov gisteren tijdens een persconfe rentie verklaard. Gisteren landden Sovjet-troe- De Armeense president Ter pen bij de Armeense hoofdstad Jerevan. Een invasie, aldus de Armeniërs. „Wij beschermen slechts militaire installaties te gen extremisten", zei de com mandant van deze per helikop ter aangevoerde para's tegen lo kale correspondenten. Vorige week bestormden troepen van het Sovjet-ministerie van bin nenlandse zaken en Azerbeid- zjaanse politie-eenheden de door Armeniërs bewoonde Azerbeidzjaanse dorpen Getas- jen en Martoenasjen. 36 dorpe lingen worden gedood. Moskou voert aan dat deze acties nodig waren omdat de dorpen als uitvalsbases werden benut door Armeense extremis ten voor overvallen in het iets zuidelijker liggende Nagomo Karabach. Volgens het Armeen se parlement is dit onzin en is sprake van een gezamenlijke poging de Armeniërs die in en claves zoals Nagomo Karabach wonen, uit Azerbeidzjan te 'de porteren'. Het was voor het eerst sinds het oplaaien van gevechten in Ar menië en Azerbajdzjan. vorige week, dat Gorbatsjov zich in het openbaar uitliet over de situatie in de twee Kaukasische repu blieken. Gorbatsjov stelde dat tussen de twee republieken zo spoedig mogelijk de rust dient te worden hersteld. „De situatie is ernstig, een menselijke tragedie. Het lont moet uit het kruitvat worden gehaald, anders ontstaan om standigheden die tot meer bloedvergieten leiden", aldus Gorbatsjov. De Sovjet-president ontkende dat de Sovjetunie de oorlog had verklaard aan Arme nië. Tot zover de persbureaus. Onze correspondent meldt dat het Armeense parlement en presi dent Ter-Petrosjan er van over tuigd zijn dat het Kremlin de re publiek de oorlog heeft ver klaard. Petrosjan, voormalig dissident, spreekt van staatsterTorisme'. ..Vandaag nog", zo vertelde hij het parlement. ..heeft het Sov jet-leger met tanks en helikop ters het dorp Voskepar vernie tigd. En Voskepar ligt weliswaar in hel pHMgfWwC maar wel degelijk op Armeense grond. Er zijn tientallen doden". Moskou ontkent dat. Volgens Sovjet-minister van binnen landse zaken Boris Pugo is geen sprake van 'gedwongen evacua tie' van Armeniërs uit Azerbeid zjan. De mensen die weg willen, doen dat vrijwillig, zei hij giste ren in het nationale parlement. Volgens Pugo zijn in Wide dor pen grote wapenvoorraden ge vonden. Waar alle partijen het over eens zijn, is dat de beide Sovjet republieken in het zuiden feite lijk met elkaar in staat van oor log verkeren. Het islamitische Azerbeidzjan krijgt daarbij van Moskou meer hulp toegestoken dan het christelijke Armenië. Zwaar bewapende Armeniërs, lid van de onlangs opgerichte Nationale Garde, patrouilleren In het grensgebied met de buurrepubllek Azerbajd zjan. .roro AA DE AMERIKAANSE mi nister van buitenlandse zaken Baker gaat vrijdag weer naar het Midden Oosten om een nieuwe poging te doen een regio nale vredesconferentie van de grond te knjgen JOIANNOUBG AA Dc leider van de Zuidafnkaanse anti-apartheidsbeweging Inka tha. Mangosuthu Buthelezi. hoeft gisteren ontkend dat zijn aanhangers gewapend en mas saai het woonoord Soweto zul len binnentrekken om de bewo ners tegen geweid te bescbet Inkatha-functionaris Myenl had zondag gezegd dat Inkatha met dat doel 100.000 gewapende aanhangers op de been zou brengen. Myeni's suggestie om zo no dig gewapende groepen Soweto in te sturen, kwam voort uit on genoegen over bet geweld san net afgelopen weekeinde tussen zwanen in de townships rond de grote steden. Daarbij kwamen 56 mensen om het leven. LONDEN GPPhM van.daag «QQf het eerst in hel SU De historische onderhandelingen over de toe- teel te MÉM biieen BOMB komen De regrnng komst van Noord-Ierland konden vanmorgen van de Ierse premier Haughev is van mening dal mei beginnen wegens een geschil over de plaats de slotbesprekingen m Ierland moeten worden waar de besprekingen moeten plaatshebben Vol gehouden De twee protestantse partijen staan et gens de agenda hadden protestanten en katholle echter op dat in Londen wordt vergaderd KUWAYT-STAD De Unikom, de VN-vredes- macht die de gedemilitariseerde zone in het Iraaks-Kuwaytse grensgebied gaat bewaken, is gisteren volledig operationeel geworden. De 2400 Amerikaan se soldaten die nog in zuid-Irak zijn, trekken zich vandaag te rug. Volgens VN-woordvoerder Fayad hebben militaire waarne mers van de volkenorganisatie ongeveer vijftien controlepos ten opgezet langs de 190 kilo meter lange grens tussen Irak en Kuwayt. De VN-zone strekt zich tien kilometer binnen Irak uit en vijf kilometer binnen Ku wayt. Fayad zei dat gisteren al meer dan 1400 leden van de 1440 man sterke Unikom op hun post waren. Aan de VN- macht nemen 36 landen deel, WASHINGTON GPD De Amerikaanse president Bush is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen en weer aan het werk gegaan. De president leed zater dag en zondag aan een onregel matige en te snelle hartslag. Toen zondagavond de hart slag van de president nog altijd niet normaal was, zeiden de dokters te overwegen hem de volgende ochtend een elektri sche stroomstoot toe te dienen die het hart van Bush weer zijn normale ritme zou moeten ge- Voor deze procedure zou de president onder narcose moe ten worden gebracht. Vice-pre sident Quayle zou dan als zijn vervanger hebben moeten op treden. Maar het bleek niet no dig te zijn omdat gistermorgen in alle vroegte de hartslag van de president weer terugkeerde naar een normaler en regelma tiger patroon. Dat was. aldus de doktoren, te danken aan twee medicijnen die Bush had gekregen Toen de president het ziekenhuis verliet, nad zijn hart hei gewone ritme nog niet helemaal terug, maar dat gebeurde later in de och tend wel. De president begon na terug keer in het Witte Huis weer on middellijk aan zijn normale ta ken. Hij had bijeenkomsten met medewerkers en ontving als zijn gast onder anderen de vroegere Russische minister van buiten landse zaken Sjevardnadze. inclusief de vijf permanente le den van de Veiligheidsraad. Ongeveer 200.000 inwoners van noord-Irak, voor het me rendeel Kurden, die naar het Turks-Iraakse grensgebied zijn gevlucht, worden de komende dagen naar hun geboortesteden en -dorpen in het noorden van Irak teruggebracht. Dit heeft Jay Garner, de commandant van de Amerikaanse militairen in de operatie 'Provide Comfort', gis teren gezegd in Zakho, in net noorden van Irak. Het gaat er om dat vluchtelin gen zo vlug mogelijk op basis van vrijwilligheid naar hun ge boorteplaats terugkeren, aldus de generaal op het Amerikaanse hoofdkwartier in het noorden van Irak. Het materiaal dat is bestemd voor de opbouw van een vluch telingenkamp in Irak zit al sinds zaterdag vast op de militaire luchthaven van de Oostturkse stad Diyarbakir. Dat hebben Nederlandse militairen op de luchthaven van Diyarbakir meegedeeld. Onder de goede ren die nog op het vliegveld lig gen, bevinden zich stretchers en tenten die zijn bestemd voor het elfde geniebataljon bij de Noordiraakse stad Zakho. Agenten hebben gisteravond in Washington traangasgranaten afgevuurd op relschoppende jongeren in een voornamelijk door Latijns-Amerikanen bewoonde wijk. De wijk is sinds zondag het toneel van rellen nadat een inwoner tijdens zijn arrestatie door de politie Is neergeschoten. foro af a correspond! nt De openbare aanklager in het proces tegen Winnie Mandela. Swanepoel. heeft gisteren ver klaard dai haar alibi 'vals' Is. Swanepoel begon gisteren aan zijn requisitoir tegen de omstre den vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, die met twee mede-verdachten terecht staat wegens de ontvoering en mis handeling van vier jonge man nen in december 1988 Mevrouw Mandela beeft jvis tijdens het proces onthuld dat zij op de dag van de ontvoering, 29 oecembèr 1988, niet in So weto was. maar in Brandforl. in de provincie Oranje Vrijstaat. Swanepoel zei dat ..ieder zinnig persoon in haar positie zijn alibi eerder bekend had gemaakt" en dat zij ..geen bevredigende ver klaring heeft kunnen geven waarom ze dat niet heen ge daan". Bovendien was de reden waarom zij naar Brandforl was gegaan, een vergadering om dc vervanging van apparatuur in een crèche. ..onwaarschijnlijk I >.it had ook trl« fmiiM handeld kunnen worden". SwanrjVM I zei «><>k dat ha ir versie van de ontvoeringszaak „onwaarschijnlijkheden ncvat- te. Hij zei dat de verklaringen van de twee kroongetuigen nr vestigden dat ze tegen non wil uit het parochiehuis waren ge haaid. waar /e deMijds vrrble- De grtuigrn zooden met twee lotgenoten zrin weggehaald hen te beschermen tegen de homoseksuele avances priester I en van hen de turn 14 jange Stompte Moefeettte, werd er van beschuldigd een politiespion te zijn. Hij is dooi de leider van dc lijfwacht van Winnie Mandela vermoord De tierde kroongetuige, («abrie! Mekgwc, is in dc tweede week van net proces verdwenen. HIJ zou door drie ANC leden zijn ontvoerd. Verzet Etiopië wil vredesoverleg NAOOÜ AA Tigrese rebellen zijn klaar om met de legering van I tinpéë om de tafel te gaan zitten Het vre desoverleg zou binnen twre we ken kunnen beginnen Dat beeft een woordvoerder van het Re vnlutionair Democratisch Front gislrtrn RT/rgd Vanuit het kantoor van de verzetsbeweging in Londen zei Asefa Mamo dat Amerikaanse I» nrnldt laa K zijn de I ti<» piache regrnng M CNWkj bewegen. In de hoofdstad Addis Mh ha kon dr Ir/mg van Mamo niet worden bevestigd. ACHTERGROND BELGRADO AP BERICHTEN Het einde van Joegoslavië is in zicht Een echte eenheid is Joegoslavië nooit ge worden. De verschillen in godsdienst, cul tuur, geschiedenis en taal tussen de Slavi sche volkeren die zich in 1918 verenigden in het koninkrijk van Serviërs, Kroaten en Slovenen hebben dat altijd in de weg ge staan. Dat de eenheid broos was, bleek al in de Tweede Wereldoorlog toen Joegoslavië uit elkaar viel onder de laarzen van de na- Partizanenleider losip Broz Tito bracht de elkaar af en toe op leven en dood hrstuj dende volkeren tienduizenden Sc-rvn-rs werden door fascistische Kroaten afgeslacht weer onder één vlag. Tito maakte van Joegoslavië een federale republiek waarin dc dhont gom m Mo Mae vnjheid kregen Dèt en de rol van Tito als held en autoritaire communist zorgden ervoor dat het land tot aan zijn dood in 1980 bijelkaar bleef. Ook de westerse hulp speelde hierin een rol. Met de hulp kon loegoslavië tijdens de Koude Oorlog uit handen blijven van Mos kou. nadat Tito in 1948 het Sovjet-blok had verlaten. Maar na de dood van de commu nistische leider bleek loegoslavië ineens te zitten zonder sterke leider en met een on handig systeem van een roterend federaal De verklaring van de Joegoslavische mi nister van defensie dat in zijn land een burgeroorlog heerst kan weieens de de finitieve scheuring betekenen tussen de verschillende republieken in het Balkan- land leiderschap. Om de beurt mochten de zes republieken en twee provincies met de scepter zwaaien. De economie werd steeds zwakker en de regionale leiders raakten meer en meer geïnteresseerd in de verster king van hun eigen posities De opkomst van de Servische president Slo bodan Milosevic, de enige communist in Oost-Europa die van het nationalisme han dig gebruik weet te maken, en de teloor gang van het communisme in de andere re publieken na 1989 verzwakken loegoslavië nog meer De nationalistische passies van Milosevic wakkerden de etniscne gevoelens in de andere republieken alleen maar aan. zeker in Kroatië, de traditionele vijand van Servië. De democratische revoluties in Oost Euro pa verwijderden de dreiging uit Moskou en gaven voeding aan anti communistische sentimenten. In Slovenië en Kroatië werden de communisten in 1990 bij vrije verkiezin gen verslagen. In Servië behield Milosevic de macht, mede dank zij de strenge contro le over de media. Het meningsverschil spitst zich toe op Kroatië en Servië. De Kroatische president Franjo Tudjman ziet de toekomst van loe goslavië als een losse federatie van zes soe- vercine staten. Mocht dit niet gebeuren dan zal Kroatië zich afscheiden. Milosevic stelt ■In lil hel wrrk V.in lorgoslaviëeen door Servië gedomineerde federatie te maken en heeft al gedreigd het Servische grondgebied uit te breiden In Kroatië is 11 procent van de 5 miljoen mensen tellende bevolking van Servische afkomst De gewelddadigheden tuvsen de etnische groepen begonnen daar in augus tus vorig jaar toen de Serviërs zich in de westerse Kroatische regio Krajina auto noom verklaarden De verklaring van de loegoslavische minis ter van defensie dat het leger de orde en rust met alle mogelijke middelen zal her stellen als de federale of regionale autoritei ten dit nalaten moet zrer ernstig worden genomen Het leger dat in Kroatische ogen wordt gecontroleerd door Servië heeft zich lot nu toe terughoudend opge steld en de verklaring geeft aan hoezeer Joegoslavië wordt bedreigd Israel is BÉD tabbdM gevangenen uit te wisselen voor westerse gijzelaars en Israëli v he soldaten die in Lhanon worden vermist Dat hi-eft Dan DJ Vu.h naaste medewerker van de Israëlische minister van defensie Arens. in Jeruzalem meegedeeld INDIASE TROFPF.N hebben in Kashmir vlak bij de grens met Pakistan een groep militante moslims aangevallen en 66 van htm gedood Het was het em stigsie incident sinds 15 maan den tussen het leger en de voor een onafhankelijk Kashmir strlj dende militante moslims rwa UtAÉIEXEN schip hadden geprobeerd Span je binnen te komen en waren teruggestuurd. zijn overboord gesprongen en verdronken. Bijvoorbeeld met een Doorlopend Krediet Verenigde Spaarbank Reuze praktisch als u wat extra financiële armslag wilt hebben U kunt op elk moment elk gewenst bedrag opnemen tot een vooraf afgesproken maximum, dat kan variëren van f I 500,- tot en met f 50 000,-. Neemt u niets op, dan betaalt u ook geen rente, hebt u toch het vnltgr gevoel iets achtrr de band tr hebben Kom ecm langs hij dt verenigd spaarbank en lat vrijblijvend informeren bi altijd wel een kant van de Verenigde Spaarbank hrj u in de buurt - e bent op werkdagen <n h-trv ^^5 5uur smuldag* £^5 De Verenigde Spaarbank doet meer voor de particulier.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5