Binnenland Subsidie voor gehandicapten bezwijkt 'onder eigen succes' 'Zo'n dag is echt een verzoeking' Moderne mens steeds dover Dinsdag 7 mei 1991 Mtfr 023-150225 JANINÉ BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRiSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). MINISTER VAN DEN BROEK (bui- tenlandse zaken) kreeg gisteren in Je ruzalem een onderscheiding van het Joods Wereldcongres. Daarmee werd Nederland bedankt voor de beharti ging van Israels belangen in de Sov jetunie in de afgelopen 23 jaar Ook commercie pikt graantje mee van regeling woningaanpassing Het gerucht deed de ronde dat er nogal wat huismeesters in bejaardentehuizen bij 'hun' bewoners langs de deur gaan. Met de vraag of er in de douche geen grijpstang nodig is? Of anders misschien een verhoogd toilet? De huismeester regelt het wel, gratis en voor niks. En hij strijkt de subsidie van maximaal 2000 gulden voor kleine aanpassingen op. DIN HAAG MARGRIET VERMEULEN Dat gerucht Idopt. zo blijkt uit een onderzoeksrapport dat staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Heerma breekt met het aloude principe dat een gehandicapte aan huisvestingskosten geen ex tra onkosten hoeft te maken. Met Ingang van 1993 moeten gehandicapten een eigen bij drage betalen als ze speciale voorzieningen in hun woning willen laten aanbrengen. Volgèns de staatssecretaris Is de subsidieregeling voor wo ningaanpassing het slachtoffer geworden van zijn eigen succes. De regeling kostte Heerma vorig jaar 325 miljoen gulden. Dat was bijna tweemaal zoveel als waaroj) de bewindsman had ge- De explosieve groei van het gebruik van de regeling wordt voor 50 procent veroorzaakt door wat het ministerie van VROM de 'complexgewijze' aanpak noemt. Daar valt de rommelende huismeester on der, maar meestal gaat het om bejaardenoorden waarvan de exploitant min of meer stan daard allerhande kleinere wo ningaanpassingen tot stand brengt. Dat moet Heerma een gruwel zijn, want het gaat in de ze regeling juist niet om stan daard-, maar om persoonsge bonden subsidies. De onderzoekers signaleren dat het aanbrengen van de voorzieningen in woningcom plexen soms wordt gecombi neerd met een renovatie. Daar mee laden woningbouwvereni gingen de verdenking op zich dat ze de eerste 2000 gulden aan renovatiewerkzaamheden gesubsidieerd en wel in de wacht slepen. Kleine wo ningaanpassingen tot 2000 gulden worden immers bijna automatisch gesubsidieerd. Staatssecretaris Heerma wil ook voor deze goedkope aanpassin gen de medische keuring in ere herstellen. Die werd in 1986 af geschaft. Maar niet alleen woning bouwverenigingen lijken een graantje te hebben meegepikt van de subsidieregeling voor ge handicapten Ook commerciële ondernemingen hadden belang bij een gestage afzet van hun produkten. Circa 10 procent van de groei van de subsidiere geling wordt door de onderzoe kers verklaard uit bemiddeling door commerciële ondernemin gen en producenten. Met deze twee factoren is het enorme beroep op het subsidie potje gehandicaptenhuisvesting voor meer dan de helft ver klaard, maar tot zover lijkt de regeling nu niet bepaald het slachtoffer van haar eigen suc ces. zoals Heerma het graag noemt. Wel bljkt de subsidie een belangrijk hulpmiddel voor ouderen om langer dan vroeger zelfstandig te blijven wonen. In 1980 was minder dan 40 pro cent van de aanvragers 60 jaar of ouder, in 1990 is dat percen tage opgelopen naar 70 procent De vergrijzing van de bevol- kine zal ook in de toekomst de druk op de regeling vergroten, vooral ook omdat VROM ver wacht dat de vraag naar vooral ingrijpende en dus kostbare wo ningaanpassingen zal stijgen. De onderzoekers noteren in hun rapport alvast een schrik barende stijging van het aantal medische keuringen voor de duurdere woningaanpassingen. Het eerste kwartaal van 1991 laat een stijeing zien van 80 procent van het aantal keurin gen ten opzichte van het eerste kwartaal van 1990. Met de introductie van een eigen bijdrage breekt Heerma met een belangrijk principe. Tot nu toe had ieaere gehandicapte recht op een volledig gesubsidi eerde woningaanpassing, of hij nu miljonair was of van de bij stand leefde. Dat eaat verande ren. Als de eigen bijdrage pro blemen oplevert, kan de gehan dicapte een beroep doen op de bijstand. Bovendien zal voortaan voor iedere gesubsidieerde wo ningaanpassing hoe klein dan ook een medische keu ring vereist zijn van de GMD. De kosten daarvan (gemiddeld 580 gulden) worden gedekt door de eigen bijdrage van de gehandicapte. Het is wel sneu dat de aanvrager in alle gevallen opdraait voor de kosten van de medische keuring, ook als de GMD de aanvraag als onterecht beoordeelt. Voor eigenaar-bewoners en eigenaar-verhuurders geldt dat maximaal 75 procent van de kosten van aanpassingen tot 45.000 gulden wordt gesubsidi eerd. Het restant mag via huur verhogingen op de huurder worden verhaald. Om de huur ders met een smalle beurs te ontzien, wordt hiervoor de rege ling individuele huursubsidie aangepast. Tot slot schaft Heerma alle subsidies af op het afbreken van voorzieningen voor gehandi capten. Gesubsidieerd en wel een traplift afbreken om de wo ning weer geschikt te maken voor een valide huurder, dat vindt Heerma onzin. „In zo n geval moeten we met beide be nen op de grond blijven staan", grapte de bewindsman gisteren tijdens een persconferentie. Niemand lachte. Gezapige viering koninginnedag staat ter discussie UTRECHT BERT V.D. HOtP-JOS GOOS - Holland vierde vorige week ko ninginnedag. De burgemeesters van Culemborg en Buren ver klaarden daags na het bezoek van koningin Beatrix trots en te vreden te zijn. 'Een uniek en eenmalig feest', noemde de Culemborgse burgemeester mevrouw Bloemendaal de vie ring in haar gemeente. Maar hoe uniek was dat geklompen- dans eigenlijk? En geniet konin gin Beatrix werkelijk van een Betuwse bruiloft uit Zoelmond? Het bezoek van de koningin aan Culemborg werd verslagen door ervaren reporters, in op perste staat van paraatheid. Te gen acht uur kwam het eerste bericht binnen dat representa tief zou zijn voor de aard van de verslaggeving van de rest van de dag. Een verslaggever meldde licht ontsteld dat de Afrikaanties, de zelfde morgen nog geplant op het Weeshuisterrein te Buren. rptdS voor aankomst van dr Oranjes waren vermorzeld door de grote voeten van een fanfare en aanstormend journalisten- volk. Ziedaar het nieuws van koninginnedag 1991. Televisie-verslaggevers van de NOS doen drie uur (I) lang ver slag van een perfect uitgevoerd draaiboek. Kroonprins Willem Alexander en zijn jarige oom Pieter van Vollenhoven sleuren leden van de volksdansgroep Oriënt over een podium. Spontane ontmoetingen met sigaren- en meubelmakers. En thousiast interviewt NOS-ver slaggever Michiel Berssenbrug- ge een meisje dat bloemen mag aanbieden aan de koningin. Berssenbruoge: „Zit je op school?", Meisje: „Ja." Berssen bruoge: „In Culemborg?" Meis je: ,da." Einde Interview. Konden de verslaggevers iets anders? Niet erg veelTwant een heel medialcgcr werd losgelaten op een ballonnen oplatend en hoepelend volk. dat spontaan wordt toegesproken en spon taan wordt toegezwaaid door de familie van Oranje. Is dit mo dem koningschap tijdens een uniek en eenmalig feest? Gljs van de Wiel is oud- hoofddirecteur van de Rijks voorlichtingsdienst: „Ik moet fer niet aan denken dat deze verto ning zich nog tientallen jaren voortsleept", bromt hij. „Het achterliggende idee is goed, maar de uitvoering wordt een eindeloze herhaling van zetten: klompendansen, mattenvlech- ten. volksdansje*, en als het érg uitbundig wordt vallen ze in het water. Ik meen zelfs gezien te hebben, en dat kan iedereen trouwens, dat het de koninklijke gasten ook langzamerhand de Beatrix in Culemborg. „Ik meen gezien te hebben dat het de koninklijke gasten ook de r de RVD. s uitkomt", zegt de oud-hoofddirecteur Van de Wiel van FOTO NtfUW ANfFO ROB BOGAERTS neus uitkomt." „De koningin doet het zeker zeer professioneel", vindt me vrouw M Spiering, een per soonlijke kennis van de vorstin en hoofdredacteur van het maandblad Vorsten. „Maar wat de koningin er echt van vindt? Laat ik het zo zeggen: voor leder normaal mens is zo'n dag een verzoeking. En aangezien de ko ningin een normaal mens is, geldt dat ook voor haar." Spiering vindt de huidige ma nier waaron koninginnedag wordt eevierd in elk geval totaal ongeschikt om op de televisie te vertonen. „Slechts één keer per Jaar presenteert de koninklijke familie zich aan het volk. En wat zie je: niet één ceremonie. De camera is vooral gericht op een wandelende Hare Majesteit en incidenteel andere leden die dan een dansje maken. Ie ziet alleen een wirwar van mensen." „Vroeger, met het défilé op Soestdijk. stond de familie an derhalf uur op het bordes en al die tijd waren ze goed te be zichtigen. Dèt was de functie van koninginnedag, waar bo vendien verenigingen uit het hele land bij waren betrokken. De mensen missen het defllé." Maar waren de kijkcijfers toen wel zo hoog? De afdeling Kijk en Luisteronderzoek van de NOS meldde afgelopen dinsdag een gemiddelde kijkdichtheid van vijftien procent: ongeveer 2 miljoen mensen. Waardering: 7,2. Ter vergelijking: het laatste défilé op Paleis Soestdijk in 1979 had een kijkdichtheid van 41 procent met een waardering van 7.6. In 1978 keek 33 pro cent, nog altijd ruim tweemaal zoveel als op 30 april 1991. NCRVs Dick Pavschier. Jaren lang verslaggever bii de défilés op SoestdijkT heeft dinsdag zijn ogen dan ook nauwelijks droog kunnen houden. „Ik heb het voor het eerst sinds jaren weer gezien", zegt hij. „Verschrikke lijk. In 1981 moest het défilé maar eens ophouden. Dat ge- dos iiH-i die krentenbroden, daar moesten we van af. Konin ginnedag moest zakelijker wor den. Een werkbezoek waarvan dan op een journalistieke wijze verslag kon worden gedaan. Daar kon ik vrede mee hebben. Maar wat zie je nu? Gewoon ja ren vijftig. Geschoolde journa listen verslaan koekhappen en zeskampen." Van de Wiel: „Koninginnedag heeft nu een gespleten karakter. De grote massa van de mensen trekt naar vrijmarkten, en dat zijn vooral in steden als Amster dam en Utrecht grote volksfees ten. Die mensen bekommeren zich nauwelijks om de verjaar dag van de koningin. Daarnaast gaat Beatrix naar een dorpje, waar klaarblijkelijk nog steeds mensen zin hebben om naar haar te komen kijken en mee te feesten. Daar wordt een ritueel opgevoerd, dat nu al een sjab loon is. en dat je na een paar keer voor gezien houdt. Het is mogelijk die twee uitersten in een nieuwe formule te combi neren, en het is hoog tijd dat daar eens over wordt nage dacht." Hij wil wel een voorzetje ge ven: „Ik kan me voorstellen dat op de ochtend van koninginne dag in grote plaatsen officiële bijeenkomsten plaatsvinden, in Amsterdam bij voorbeeld in het Concertgebouw of op de Dam. Niet plechtig, wel aantrekkelijk voor het grote publiek. De ko ningin zou bij zo'n manifestatie kunnen zijn, telkens in een an dere gemeente. De rest van de dag kan dan opgaan aan echte volksfeesten, zoals vrijmark ten." Voor H. Bax, hoofd van de af deling pers en publiciteit van de Rijksvoorlichtingsdienst, hoeft het allemaal niet zo nodig an ders. „Als het volk koninginne dag wil vieren met koekhappen en brandspuiten, dan is dèt ko ninginnedag", vindt hij. „Dat is een diepgewortelde traditie. Het uitgangspunt van de koningin was de vraag: hoe viert het volk koninginnedag? Zo wil zij het ook." Toch is Bax wel gevoelig voor de kritiek, vooral die van Van de Wiel. „Er zijn op zich geen plan nen de opzet te veranderen, maar naar Van de Wiel wordt wel geluisterd. Uw verhaal komt mooi op tijd, want binnenkort gaan wij deze laatste viering evalueren. Misschien hebben weer nog Iets aan." En de koningin? Hoe heeft zij het bezoek aan Buren en Culem borg ervaren? Bax ..Ze heeft het heel leuk gevonden - Echt waar? Bax: „Ia. echt waar - kunt natuurlijk ook niets anders zeggen? Bax: „Nee, uiteraard niet." UTRECHT THEO HAERKENS Het gehoor van de moderne mens lijdt behoorlijk onder het lawaai dat we met z'n allen pro duceren. Alle geluid bij elkaar zorgt ervoor dat mensen een stuk dover zijn dan twintig, der tig jaar geleden. Het gebruik van de walkman draagt daaraan het nodige bij. Dat zegt ir. J. Kuiper, directeur van de Stich ting Geluidhinder. Ook medici menen dat de draagbare ge luidsapparatuur het gehoor be hoorlijk kan schaden. Uit onderzoek blijkt dat me dewerkers van discotheken, vrachtwagenchauffeurs en mensen die in lawaaierige fa brieken werken, op den duur gehoorschade oplopen. Hoe meer geluid en hoe langer men daaraan is blootgesteld, hoe groter de kans op gehoorstoor- nissen. Dat bevestigt dr. K. Graamans, secretaris van de Vereniging van Keel-, Neus- en Oorartsen in Utrecht. „Zeker als een walkman voortdurend op 120 tot 130 decibel wordt afge speeld. gaat het hard ja." Het is lastig precies aan te ge ven hoeveel schade de walkman aanricht. Maar volgens Graam ans bestaan er niet voor niets richtlijnen voor het geluid dat bijvoorbeeld een telefoon mag voortbrengen. PTT-goedgekeurde toestellen mogen niet meer geluid maken dan 120 decibel. „Pieken en harde knallen, worden automa tisch afgedempt", bevestigt een woordvoerder. „Het geluid dat door de hoorn komt, mag iets luider zijn dan een normaal ge sprek. dat doorgaans gevoerd wordt op 90 tot 100 decibel." De draagbare geluidsappara tuur bedreigt niet alleen het welzijn van degene die ze ge bruikt. Ook de mensen in de omgeving, niet zelden mede passagiers in bussen, treinen en vliegtuigen, klagen steeds vaker over het monotone en irritante tsjinke-tjsinke- tsjinke-tsjing waarop zij worden getracteerd. In 1989 registreerde de NS vijftien klachten, vorig jaar 46 en in de eerste maanden van dit jaar twaalf. Voor de NS is dat niet voldoende om in te grijpen en de walkman in de trein te verbieden, aldus een woord voerster. Als mensen dat onder elkaar niet kunnen oplossen, kunnen ze altijd naar de con ducteur stappen." Kuiper krijgt meer klachten, wel enkele keren per week. „En dat is waarschijnlijk niet meer dan het topje van de iisberg." Maar ook voor hem is dat geen reden bij de NS aan te dringen op maatregelen. Overlast van de walkman staat niet bovenaan de prioriteitenlijst staat: buren gerucht, wegverkeer, de lucht vaart en de horeca staan voor alsnog hoger genoteerd. „Bo vendien kun je altijd nog ergens anders gaan zitten." KOKANJE Pronkhaan „Zij zijn kwaadaardig en heb ben een ongure blik. Zij zijn slecht, verdorven, trouweloos, wulps, onbetrouwbaar, om koopbaar, drankzuchtig, ge welddadig, brutaal en onbe schaamd. Zij bezitten in feite geen enkele goede eigenschap en zijn slechts bedreven in kwaad en onrecht." Zo waar schuwt een middeleeuws hand boek voor pelgrims tegen de Spanjaarden, ledereen die op weg ging naar Santiago de Compostela, wist dat hij nog ve le beproevingen moest onder gaan voor hij het bedevaartoord had bereikt. Het spreekt vanzelf dat men deze vooroordelen niet meer te rug zal vinden in het boekje over Spaanse etiquette dat on langs bij de Haagse uitgeverij Bzztoh is verschenen. Ik heb op deze plaats al vaker aandacht geschonken aan deze aardige serie, die ten doel heeft de reizi ger in kort bestek op de hoogte te brengen van de andere ge woonten en omgangsvormen in het te bezoeken land. Dat ge beurt op een eerlijke en open hartige wijze, waarbij man en paard worden genoemd. In het boekje wordt vooral ge waarschuwd tegen zigeuners, gemotoriseerde dieven en schoenpoetsers. Zodra u door jonge zigeunerinnen wordt aan gesproken, die u een gratis an jer willen aanbieden, doet u er goed aan om er met de hand op de broekzak vandoor te gaan. Loop in de stad nooit met uw handtas aan de buitenkant van het trottoir, want daar loert het gevaar van de „tironero", de tasjesdief, die vanuit een auto of vanaf de duoplaats van een brommer opereert. En hoedt u voor sommige schoenpoetsers: zij rukken, ongevraagd en voor u er erg in hebt, de goede schoenzolen onder uw schoe nen vandaan en vervangen die bliksemsnel door andere, waar voor vervolgens een buitenspo rig hoog bedrag betaald moet worden. Voorts moet u er rekening mee houden dat een Spanjaard nooit ergens op tijd verschijnt en dat u een Spaanse gastvrouw nimmer een bos chrysanten in de hand moet drukken. Chry santen zijn op het Iberisch schiereiltmd namelijk voor de doden bestemd: met Allerzielen worden die in grote hoeveelhe den naar de begraafplaatsen ge bracht. Volgens de schrijver heeft een toeriste, ook al is ze jong en blond, niets van de Spaanse man te duchten. Hoe macho hij zich ook voelt, hij zal zich niet als een Italiaanse pronkhaan gaan gedragen, die nu eenmaal de slechte faam geniet om blon de dames uit het Noorden het leven zuur te maken. Aangezien er tegelijkertijd bij dezelfde uitgever een boekje over Italiaanse etiquette uit kwam. was ik nieuwsgierig wat hierin over die slechte reputatie te berde zou worden gebracht. Welnu, de auteur van dit deeltje dagbladcorrespondent Henri van der Zee windt er geen doekjes om: ..Menige Italiaan beschouwt zichzelf nog steeds als de 'redder' van eenzame, blonde meisjes uit Noord-Euro pa. die kennelijk hun hele leven op hem hebben gewacht. Niet alleen ontbreekt het hem aan respect voor het meisje, ook heeft hij geen zelfrespect." Maar het blijft niet bij praatjes en hanige pasjes: „Hoe verve lend dergelijke avances ook zijn, ze halen het niet bij de walgelij ke gewoonte vrouwen op de bus of in de metro te knijpen. Tallo ze vrouwelijke kennissen getui gen dat het nog steeds gebeurt en 'vaak op de meest openlijke en onbeschaamde manier. Een klap met een zware tas kan soms helpen, maar dat schrikt hen niet altijd af." Volgens Van der Zee gaat het echter de goede kant op met de seksuele frustraties van de Itali aanse mannen: de jongere ge neratie voelt zich een stuk vrij er, veel meisjes gaan niet meer als nonnen door net leven en de jongens bouwen geen loopbaan meer op als geduchte billenknij- pers Het aantal bladzijden dat in het Italiaanse boekje aan verve lende zaken wordt besteed, is overigens aanzienlijk groter dan in het Spaanse. De toerist wordt eveneens gewaarschuwd voor zigeuners en tasjesdieven, maar ook voor geldwisselaars, nep- eidsen en malafide taxichauf feurs. Dan zijn er nog de auto mobilisten, die iedereen naar het leven staan: „De meest ga lante Italiaan en de charmant ste Italiaanse worden monsters wanneer hij of zij achter het stuur gaat zitten. Zij toeteren fervent als u iets te langzaam rijdt, zwaaien met de armen als u bij het stoplicht niet onmid dellijk optrekt en snijden u waar ze maar kunnen." Ik denk dat ik deze zomer maar weer naar Vlieland ga. Een badkamer vol aanpassir voor voortaan een eigen biji zoals grijpstangen i betalen. i een verhoogde toiletpot Gehandicapten moeten daar- ARCHIEFFOTO

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4