Feiten De wereld bekijkt ons alleen maar als een prullebak-geval Politiek gekrakeel Georgië staat hulp in de weg Meteorologen volgen weer Bangladesh op de voet Verenigde Naties Dinsdag 7 mei 1991 Redacttr 023-150225 JANINE BOS MA AITAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chefj ONNO HA VERMANS PATRJCK VAN DEN HURK HANS JACOBS Vormgeving: MfTZJE N PREENEN SJAAK SMAKAAAN EN MENINGEN INWONERS VAN Zuid-Ossetië voe len zich door de aardbeving in Geor gië vorige week dubbel getroffen Eerst kwam 'president' Gamsachoer dia, en dan nu de aardbeving", gromt een van de bewoners 'Zonder honderdduizenden doden geen aandacht voor Bangladesh Meer dan twee miljoen slachtoffers van de wervel storm in Bangladesh zitten een week na de ramp nog steeds zonder water en voedsel. Volgens een woordvoerder van de hulp organisatie van de Verenig de Naties, Undro, zijn slechts driehonderddui zend overlevenden bereikt van de ramp, die nu al één van de grootste in de ge schiedenis van het geteis terde Bangladesh is. De hulpverlening wordt ernstig bemoeilijkt door gebrek aan communicatie- en transport middelen en het aanhoudend slechte weer. Internationale hulporganisaties zeggen dat er grote behoefte is aan voedsel, onderdak en medicijnen voor de miljoenen daklozen. De red dingsoperaties worden echter ernstig bemoeilijkt vanwege de onbereikbaarheid van de getrof fen gebieden. langzaam kunnen we uit berichten die ons uit de ramp gebieden bereiken, opmaken dat deze storm misschien wel de ergste is in de geschiedenis van Bangladesh", zegt Jan Sthollacr, coördinator voor de hulporganisatie Care. „De scha lie die door de storm is aange richt, is onvoorstelbaar, de Tn- fraftructuur la compleet ver woest en alle communicatie is uitgeschakeld. Daardoor kun nen de organisaties nog steeds geen optimale hulp geven." Volgens de organisatie zijn tussen de vijf en tien miljoen mensen door de storm getrof- fon Ongeveer twee miljoen mensen zitten vast in de gebie den die volledig onbereikbaar zijn en de Undro heeft bere kend dat ongeveer zeshonderd- vijftigduizend mensen het moe ten stellen zonder voedsel en drinkwater. „Het belangrijkste is dat we die mensen voorzien van water en jerrycans om dat water in te bewaren", zegt een woordvoerder in Dhaka, „maar op het moment zijn er niet ge noeg helikopters en boten be schikbaar om het te brengen waar het nodig is." De luchtmacht van Bangla desh heeft na de storm nog maar acht helikopters. De rest is zwaar beschadigd. „Zes daarvan zijn voortdurend in gebruik voor het rondvliegen van jour nalisten, diplomaten, staats- Bewoners van het Bengalese eiland Urir in de Golf van Bengalen haasten zich door het water en de modder op weg naar een helikopter die hen voedsel komt brengen. foto AP hoofden en andere officiële missies", klaagt een hulpverle ner. India, Pakistan. Duitsland en Groot-Brittannië hebben ge zamenlijk elf helikopters toege zegd, waarvan drie uit India al in Bangladesh zijn aangeko- „Maar het probleem met heli kopters is dat voedsel dat vanuit de lucht wordt gedropt in gebie den waar het landen onmogelijk is, meestEÜ kapot valt of zoek raakt", zegt een Care-medewer ker. Talloze watertanks zijn op deze manier al onbruikbaar ge raakt. Samen met het leger en de re gering de hulpverlening in grote lijnen vastleggen stuit volgens sommige organisaties op grote problemen, al kan de kersverse burgerregering van premier Khaleda Zia nog rekenen op veel sympathie. „Er is zeker geen gebrek aan goede wil, maar men weet duidelijk niet goed raad met een ramp van een dergelijke afmeting", zegt een Westerse diplomaat in Dha ka. Dat de interne organisatie nogal te wensen overlaat, wordt vooral toegeschreven aan de te rughoudendheid van de burger regering om het leger op grote schaal in te schakelen. „De troe pen zijn loyaal aan de regering, maar Khaleda Zia waakt er toch voor de militairen de vrije hand te geven", aldus de diplomaat. Van de miljoenen guldens in ternationale hulp die Bangla desh inmiddels is toegezegd, heeft nog nauwelijks iets de be stemming bereikt. „De tenten en dekens liggen waarschijnlijk nog steeds op het vliegveld te wachten", zegt een geïrriteerde medewerker van een van de or- De wervelstorm van vorige week heeft de reputatie van het overbevolkte Bangladesh als ram penland nog verder verste vigd. Het in een delta gelegen overbevolkte land wordt ten minste drie keer per jaar getrof fen door natuurrampen die honger, ziekte en chronische ar moede brengen. „Wij worden voortdurend be keken als een journalistiek prul lebak-geval. Als er geen hon derdduizenden slachtoffers zijn, is er niet eens aandacht voor de WIM STEVENHAGEN gevolgen van de rampen die dit land teisteren", zegt een mede werker van het onderzoekscen trum van de Universiteit Dhaka. Ondanks de voorspelbaarheid van de grote rampen lijkt Bangladesh iedere keer weer slecht voorbereid. Toch helpen de voorzorgsmaatregelen, zoals schuilplaatsen en verhogingen, die de regering sinds de laatste grote cycloon in 1970 heeft ge bouwd tegen overstromingen. „Als je de recente ramp verge lijkt met die in 1970, die in ver houding minder vernietigend was, valt het aantal slachtoffers relatief gezien mee. Twintig jaar geleden kwamen zeker een half miljoen mensen om. Daaruit zou je kunnen concluderen dat een hele hoop mensen zich toch hebben weten te redden", zegt een waarnemer in Dhaka. Volgens Care-coördinator Schollaer zijn er ook deze keer toch veel mensen omgekomen omdat ze hun land en bezit niet wilden verlaten. „Er waren tal loze waarschuwingen gegeven voordat de storm kwam. Maar omdat de mensen, door de enorme bevolkingsdruk, zo aan hun akkers en stukje land han gen, is het zo goed als onmoge lijk ze ertoe te bewegen naar veiliger gebieden te gaan." Bangladesh ontvangt per jaar 2 miljard dollar aan ontwikke lingsgelden van rijke landen. Maar meer dan 80 procent van de bevolking leeft onder de ar moedegrens. Van elk gezin sterft tenminste één kind voor het vijfde levensjaar. Ondanks de uitgebreide ontwikkelings hulp gaat de levensstandaard in Bangladesh voor de allerarm sten steeds verder omlaag. Vol gens een rapport van de We reldbank zijn er miljoenen mensen in Bangladesh die niet vaker dan één keer per dag eten. In sommige gebieden zit ten mensen dagenlang zonder voedsel. Vooral in de laaggelegen stre ken, die nu het meest getroffen zijn, wonen de allerarmsten. Voor hen die de ramp hebben overleefd, begint de overle- vingsstrijd pas als het water is gezakt. Volgens voorlopige cij fers van het hulpcoördinatieco mité in Chittagong is 60 tot 80 procent van de landbouwgron den verzilt en daardoor on bruikbaar geworden. Visvijvers zijn vernietigd, waterpompen dichtgeslibt met modder, vee en pluimvee verloren. Een VN- functionaris: „Deze ramp heeft vijftien jaar van minimale voor uitgang voor de allerarmsten in één klap verwoest." FteE,ptri$ WfM FFM0P- V0U-AK Waarschuwing als depressie sterker wordt DEN HAAG PIET ARP Het aantal orkanen in de Golf van Bengalen neemt niet toe. Wel worden de cyclonen steeds krachtiger en dus gevaarlijker dan vroeger, zegt Baltus Zwart, hoofdmeteoroloog bij de cen trale weerdienst van het KNMI. De meteorologen zoeken de oorzaak van de krachtiger cy clonen in de hoge temperatuur van het zeewater in de Golf van Bengalen. Tropische orkanen in gebie den tussen de keerkringen bij de evenaar ontstaan alleen wanneer de temperatuur van het zeewater 26 tot 27 graden Celsius is. Bovendien moet de algemene windrichting landin waarts zijn. In de Golf van Ben galen ontwikkelen de gewone stormen zich zo ongeveer op de stoep van Bangladesh tot een orkaan. Er blijft nauwelijks tijd over voor een waarschuwing. Vanaf half april bestaat in de Golf van Bengalen gedurende een half jaar de kans dat storin gen orkaankracht krijgen. De depressie, als gevolg van de zuidwestmoesson, begint bij de Indiase kust en waait richting Bangladesh. De temperatuur van het zeewater speelt vervol gens een doorslaggevende rol, evenals de onstabiele atmosfeer die tot een hoogte van tien kilo meter verzadigd moet zijn van waterdamp. Ook mag er geen droge lucht richting depressie stromen. Alleen als deze ingre diënten aanwezig zijn ontstaan orkanen, zegt Zwart. Bangladesh kampt met enige extra nadelen bij een storm. Zo is de zee ondiep en het land erg vlak. Het opgestuwde water zit klem in de Golf, waardoor het peil gedurende korte tijd stijgt. De golven planten zich met een bepaalde snelheid voort door het water. Zodra die golven grond voelen, remmen ze af. De opgespaarde energie vertaalt zich dan in aanzienlijk hogere golven. Zo kan het gebeuren dat de kust van Bangladesh door een vloedgolf van zeven of meer meter hoog wordt overspoeld. De meteorologen blijven de zogenoemde cumuluswolken bij de kust van India in de gaten houden. Zwart: „Dat kan uitste kend, met onze weersatellie- ten." Zodra een depressie aan kracht wint, gaat er een waar schuwing uit. De Bengalezen hebben dan nog even tijd, vaak niet meer dan een dag, om zich in veiligheid te stellen. Bij gebrek aan transportmid delen en schuilplaatsen heeft zo'n waarschuwing lang niet al tijd het beoogde resultaat. „Het enige wat je kunt doen om Bangladesh voor verdere ram pen te behoeden", meent Bal tus Zwart, „is het bedijken van de hele delta. Maar dat zou zelfs voor een land als het onze on betaalbaar zijn." COMMENTAAR 'Dit is de tweede catastrofe die ons treft TBILISI» HANSCILHJNSE Ka/.bck F'liejev kijkt mistroostig om zich heen. Het achteraf- straatje in Dzjawa in zuid-Oss- etië. ooit zo gezellig met al die kleine bakstenen woninkjes, is veranderd in een puinhoop. Ook het huisje van worsteltrai- ner Pliejev heeft er aan moeten grioven „Dit is de tweede catastrofe die ons treft. Eerst kwam 'presi dent' Gamsachoerdia, en dan nu de aardbeving", gromt hij. Pliejev is een van de 1500 inwo ners van het dorp. Bij de aard schokken op 29 april vielen er elf doden en raakten dertig mensen gewond. ieorgië kent twee roerige ge bieden: Abchazië en zuid-Oss- etië. De nieuwe parlements voorzitter Gamsachoerdia, met de titel van president, is een na tionalist die vindt dat Georgië er voor de Georgiërs is. „De rest zijn gasten". BIJ wijze van straf voor het uitroepen van de onafhankelijk heid in zuid-Ossetië liet de pre sident de toevoer van water en elektriciteit stopzetten. Dat is sinds tie aardbeving niet veran derd. Een moeder troost haar baby terwijl even verderop haar zoontje troosteloos voor zich uitstaart. Achter hen de brokstukken van wat eens hun huis was. toto ap In de Georgische hoofdstad ter van binnenlandse zaken het meest getroffen zijn door de TbUisi roept Zviad Gamsachoer- Poego, omdat Ossetische ban- ramp. dia de wereld op tot hulp aan de dieten hulp voor Georgische In hoofdstad Tschinvali zegt Cieorgische slachtoffers. Er is dorpen zouden tegenhouden. Slava Kotsjieveen van de elf le- een protestbrief geschreven aan Hij laat niet na te verklaren dat den van de Commissie ter Nor president Gorbatsjov en minis- het Georgische dorpen zijn die malisatie van de Situatie in Zuid-Ossetië: „Het is toch ver schrikkelijk. Gamsachoerdia vraagt de wereld om hulp, maar s laat hij in het donker zit- De aardbeving, kortom, heeft de politieke mallemolen die Ge orgië heet alleen maar harder laten draaien. Dat blijkt ook uit de verschillende cijfers over ver woestingen en aantallen doden. Zondagmiddag, kort voordat wij uit Tbilisi vertrekken, zegt een woord voerdster van Gamsa choerdia, dat er tweehonderd doden zijn. Op z'n minst. Het Internatio nale Rode Kruis houdt het op 114, het Sovjet-Rode Kruis op 26. Volgens de Georgische rege ring zijn er honderdduizend mensen dankloos en zijn er meer dan duizend gewonden in ziekenhuizen opgenomen. Niemand kan instaan voor de betrouwbaarheid van de cijfers. Over Dzjawa, het dorp dat wij als enige westerse verslaggevers bezochten, zei Gamsachoerdia volgens de bewoners, dat er hoogstens tien huizen licht be schadigd waren. De waarheid is anders: zeker tachtig procent van het Ossetische dorp ligt in puin. Gamsachoerdia mijdt de Oss etische regio (die hij door het Georgische parlement inmid dels al tot Georgische provincies heeft laten 'herindelen') ook bij zijn bezoek aan het aardbe- vingsgebied afgelopen zaterdag. Oni. Koetaidze, Georgische stadjes, krijgen de publiciteit. De Zuidossetische politici zijn de strijd nu moe. In Tschinvali, waar ik vrijdag als diner een Duits hulpvoedselpakket krijg, besluit de 'Normalisatiecom missie' zaterdag om de Osseti sche onafhankelijkheidsverkla ring weer in te treldcen. Dat moet de weg vrij maken naar onderhandelingen met Gamsachoerdia. Een vergelijk tussen Georgiërs en Osseten zou ook de hulpstromen naar alle delen en mensen in het ge troffen gebied op gang kunnen brengen. Maar erg snel zal dat niet gaan: de Zuid- Ossetiers er kennen wel dat Georgië een on afhankelijke republiek wil zijn, los van de Sovjetunie, maar wil len zelf in Unie-verband blijven doorgaan. Onze worsteltrainer en ande re dorpelingen in Dzjawa, die in de open lucht moeten kampe ren, kunnen voorlopig nog naar herstel van hun huizen fluiten. Eerst moet de politieke strijd zijn beslist. Het gebrek aan eenheid in de Verenigde Naties heeft de Vere nigde Staten en andere gealli eerden (waaronder Nederland) in een merkwaardige positie ge manoeuvreerd. De Amerikanen die na de bevrijding van Kuwayt de strijd tegen Saddam Hussein staakten, dringen steeds dieper door in Irak om „nieuwe veilig heidszones" te creëren voor de gevluchte Kurden. Op zich is dat argument acceptabel, ware het niet dat er een organisatie is die zich daarmee zou moeten belasten: de VN. In het zuiden van Irak gebeurt dat wèl, in het noorden (nog) niet. (iesprekken daarover leiden echter alleen maar tot irritatie en verdeeldheid. Vooral de Sov jetunie en China, twee landen met vetorecht in de VN-Veilig heidsraad, wijzen er constant op dat niemand zich moet be moeien met de interne aangele genheden van andere naties. De achterliggende gedachte is dat het tweetal bang is dat de 'we reld' zich ook op hinderlijke wij ze met hen zal gaan bezighou den. Gemakshalve zien de Sovjetu nie en China echter over het hoofd dat Irak met het onder drukken van de vluchtelingen alle grenzen heeft overschre den. Zowel letterlijk als figuur lijk. Na de inval van Irak in Ku wayt op 2 augustus vorig jaar en de daaruit voortvloeiende Golf oorlog leek de VN eindelijk te zijn veranderd in een hecht bol werk dat een vuist kon maken. Dat bleek allereerst uit de we reldwijde overeenstemming over de sancties tegen Irak en vervolgens uit de steun die de Amerikaanse president Bush kreeg voor 'zijn' oorlog. De VN was van een papieren tijger ver anderd in een eensgezinde club, ook al ging de solidariteit nog niet zover dat de strijd onder de VN-vlag kon worden gevoerd. De 'nieuwe wereldorde' die zich na het uitbreken van de vrede in het Golfgebied leek aan te dienen, is inmiddels echter weer ver te zoeken. De VN lo pen opnieuw achter de feiten (lees: de Amerikanen en andere geallieerden) aan, waardoor in net noorden van Irak een zeer gespannen situatie is ontstaan. Van het gebrek aan eensge zindheid dreigen vooral de Kur den de dupe te worden. Welis waar worden zij nu beschermd, maar zij moeten wel zelf onder handelen met hun moordenaar Saddam Hussein over een auto nome staat waarover al eerder (waardeloos gebleken) toezeg gingen zijn gedaan. Het gebrek aan interesse voor de Kurden van een groot deel van de wereld blijkt ook uit de geringe financiële steun die de VN tot nu toe voor de hulp aan dit volk hebben mogen ontvan gen. Van de 400 miljoen dollar waarom is gevraagd, is pas 185 miljoen toegezegd. Kennelijk zijn de Kurden niet belangrijk genoeg voor de nieuwe wereld orde.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2