Extra Eten moet weer leuk worden Trommelvliesoperatie bij kinderen kan wél Dinsdag 7 mei 1991 Redactie O» IKOÏ9 nft MKGHUri WKUNGC Toen de Nederlandse consument na de Tweede Wereldoorlog aan vlees toekwam, ontwikkelde hij zich tot een groot liefhebber van lappen en ballen. De laatste jaren wil hij in toe nemende mate wel eens iets anders. „Geen gehakt, vinken en dat soort troepluidt dan ook de oproep van het Produktschap voor Vee en Vlees. Het is symptomatisch voor het zoeken van de gehele Nederland se landbouwsector naar wat de he dendaagse consument eigenlijk pre cies wiL Nederlandse landbouw is op zoek naar wat de hedendaagse consument wil De Nederlandse eetcultuur stelt maar weinig voor. Men neemt hier te lande onvoldoende tijd voor de maaltijden, geniet er te weinig van. De genots-, ge- voels- en cultuurwaarde gaat grotendeels verloren, omdat de gemiddelde Ne derlander van de maaltijd geen feest maakt. Hij besteedt geen aandacht aan de aankleding, aan het servies op tafel. De Nederlander verbaast zich er over hoe onze zuiderburen als culinaire ge nieters ruim de tijd nemen voor de maaltijden. Nee, dan de Nederlandse haast, slechts gericht op zo snel mogelijk en zonder veel poespas de maag te vullen. bert de jong Zwakke tafelcultuur Oproepen voor meer kwali teit van het voedsel en voor gezonder eten zijn volgens professor dr. Eduard Kim man dan ook wat vreemd in het licht van de zwakke Ne derlandse tafelcultuur. Vol gens de hoogleraar in de be drijfsethiek zou daar in de marketing van landbouw- produkten ook eens de aan dacht op gericht moeten worden. Kimman wijt de verloedering van de eetcultuur aan het in de negentiende eeuw begon- i proces van industrial De Nederlander kan het zich aantrekken, want de 1 ranse antropoloog en schilder Clauae Levy-Strauss zag in koken de taal waarin de ge meenschap zich uitdrukt. Volgens hem is er recht streeks verband tussen de wijze waarop de mens met zijn voedsel omgaat en de plaats die hij zichzelf in het universum toekent. De keuze der spijzen zegt volgens Le vy-Strauss veel over een sa menleving. Van de Nederlanders slaat inmiddels 8 procent zijn ontbijt Met een merk kun je het vertrouwen winnen van de consument tie. Nog lang gingen de werknemers 's mid ^rropr^r^'^-SinUDKh. "m 7vn0,L °pmT V7' "T p T <«-•" elen op he. b«Trijf normaal werd be van McDonakfe en andereTastfoodrestau da,^n l(jige jn wp de Nederlandseee,gewoon,enenfamiiiecul- sendoortje of een kleine, maar vooral snelle hap. En zelfs het nuttigen van een diner in een restaurant is voor sommigen aan een tijdslimiet gebonden. brachte brood en fruit oppeuzelen, maar breder en luxueuzer assortiment, meent di- het liefst in recordtijd. Onder invloed van recteur Greetje Douma van de Stichting het buitenland, waar vaak in bedrijfsrestau- Voorlichting Brood. „Of kwaliteit is vooral rants een warme maaltijd genuttigd kan een kwestie van smaak", vindt professor worden, betert Nederland zich nu voorzich- Kimman, tig. Kimman bepleit 'een herwaardering van het leven' en daar hoort volgens hem het eten bij. Hij herinnert aan de Benedictijner monniken die in de Middeleeuwen tracht- Presentatie van de produkten blijkt de weg ten hun leven te beteren met onder andere voor het succes. „Ik wantrouw bulkproduk bidden, werken, slapen en eten. Dat laatste ten. De consument moet kunnen kiezen, was een wezenlijk onderdeel van hun leef- Daarom moet je merkartikelen maken", wijze die in de Regel van Sint Benedictus zegt Holzhauer. „Met een merk kun je het ook als zodanig was beschre- vertrouwen van de consu- ven. Kimman: „De consu- ment winnen, niet met een ment moet het plezier van kleurloos bulkprodukt. Daar voeding zien. Dat moet een om valt de keus eerder op uitdaging zijn." Douwe Egberts dan op een „Schrikwekkend", noemt hij pak merkloze koffie." de industriële' vorm van Zelfs eten in Marketing is in het agrarisch circuit lang een onderge- een restaurant schoven kindje geweest voor i'c u/ini» veel producenten. De aard 15 oor appe, js daarvan we) het sommigen aan Sterkste voorbeeld. Neder land is de aardappeltuin van tijd gebonden Europa, maar de aardappel is nimmer met een lintje op de markt gebracht. Die werd be schouwd als bulkprodukt en stond meestal in jute zakken Over de eetcultuur op die bedrijven spreken de kantines boekdelen. Het waren in de meeste gevallen saaie onderkomens met maar weinig voorzieningen voor maaltij den. De werknemers konden er het meege- voeding van McDonald's. Toch is de hamburgergigant naar zijn mening een voor beeld als gekeken wordt naar wat McDonald's bereid is te doen om het de consument naar de zin te maken. Die zelfde consument moet vol gens Kimman „zelf kwaliteit zoeken en dat ook eisen". De producent zal er op reageren door goede, milieuvriendelijk geproduceer- of saaie plastic zakken in de winkel. Pas de de en aantrekkelijk verpakte levensmidde- laatste jaren wordt de presentatie verbeterd len te leveren. De 'groenten van Hak' is een succesformule Kwaliteit wordt gezien als de toverformule geworden om een bulkartikel te veranderen om de consument te behagen. Maar wat is in een merkartikel. Conservengroenten kwaliteit? „Beter dan het gemiddelde", zegt hadden volgens Hak-directeur Koen van Anton Wachter, adjunct-directeur van de den Dool lange tijd een 'twijfelachtig aardappelcoöperatie De ZPC in Leeuwar- imago'. De consument maakte zich zorgen den. „Een goed merk", meent Freek Hol- over voldoende vitaminen en over de toege zhauer. hoofdredacteur van Marketing Ma- voegde conserveermiddelen en kleurstof- gazine. fen. Hak liet in reclamecampagnes zien dat Kwaliteit kan echter ook bestaan uit een er achter het glas verse, hoogwaardige pro dukten zitten. McDonald's doet veel om het de consument naar de zin te maken. Heel lang werd er tussen de middag nog (warm) gegeten. Met de opkomst van bedijfskantines en fastfoodrestaurants begon echter de verloedering. archieffoto Hogere prijs marges Martine Bijl bevestigt dat nog steeds met de campagne 'U moet de groenten van Hak hebben'. Het resultaat is een sterk merk- beeld, een hoog marktaandeel en vooral hogere prijsmarges. Van den Dool zegt dat het prijsverschil van Hak in verhouding tot huismerken oploopt tot 50 procent en soms zelfs nog meer. Vlees is een ander bulkpro dukt zonder gezicht, een uit zondering als bij voorbeeld 'Boeuf Blonde d'Aquitaine' van de Nieuwe Weme daar gelaten. Toch behaalt een grootgrutter als Albert Heijn op vlees een marge van zo n 45 procent. Hij wordt er dus in de eerste plaats beter van. De vleesbranche pakt de zaak dus niet zo goed aan, want deze winst gaat aan de pro ducenten en verwerkers voorbij. Slechts een klein deel van het Nederlandse vlees wordt onder merknaam verkocht. Van de export naar bij voorbeeld Duitsland gaat maar liefst 80 procent rechtstreeks naar de groothandel. Dat zou anders moeten vindt net Produktschap voor Vee en Vlees. Reden waarom men op termijn het vlees het ken merk 'Holland' wil meegeven. 'Holland' heeft een sterk imago, vooral opgebouwd door de Nederlandse zuivel- en groente- en fruitsector. De vleesbranche wil onder die zelfde vlag meevaren, maar vindt dat eerst in eigen huis orde op zaken moet worden gesteld. Hormonenkwesties of gevallen van ziekte na vleesconsumptie zouden anders 'Holland' kunnen bezoedelen. 'Holland' „Dat is een gevaar", zegt directeur Leo Kooy van Baars Kaas, het Wessanenbedrijf dat het succes van de Leerdammerkaas mag smaken. „De naam 'Holland' is na tuurlijk prima te gebruiken als extra, naast een goede merknaam. 'Holland' heeft een goede klank in het bui tenland. Daar zouden meer sectoren gebruik van kun- j nen maken, maar je moet wel goede waarborgen in bouwen." Hoe reëel ge noemd gevaar is, blijkt wel uit het in opspraak raken van de Nederlandse toma ten waarvan ook andere sec- toren de nadelige effecten merkten. Gezondheid en milieu blij ken de belangrijkste criteria te zijn geworden van de he dendaagse consument. „De consument hecht aan kwaliteit Die wil verse produk ten" merkt onderzoeker Marcel Schuttelaar van de Consumentenbond hierover op. In dat verband past het volgens hem niet dat bij voorbeeld veel margarines en frituurvet ten cholesterolverhogend zijn en kant-en- klaar-maaltijden maar weinig vitamine B en C bevatten. „Win het vertrouwen van de consument door op de etiketten precies te vertellen wat er in zit. Toevoegingen, maar ook de voedingswaarde", zegt Schuttelaar. Brood is uit de versukkeling geraakt toen er in campagnes op werd gewezen dat het om gezond voedsel ging. Het broodverbruik was tussen 1955 en 1980 met maar liefst 42 procent gedaald tot 56,8 kilogram per hoofd van de bevolking, maar met 'brood is ge zond' en 'brood is veelzijdig' kwam er een ommekeer In 1989 was de broodconsump tie gestegen tot 59,4 kilogram. Bovendien konden de bakkers betere marges halen met een luxueuzer assortiment. Nieuwe soorten van de warme bakker als klooster brood en molenbrood worden hoog ge waardeerd en de klant legt vlot 3,75 gulden voor neer, terwijl de minimumprijs.voor brood op 1,76 ligt. Hetzelfde succes is weg gelegd voor het zogenoemde kleinbrood, de bolletjes en croissantjes. De populariteit is groot, het omzetvolume in een paar jaar tijds met 40 procent gestegen en de bakker verdient er goed aan. Milieu belangrijk Het milieu is net zo belangrijk voor agrari sche produkten. In vlees horen bij voor beeld geen hormonen te zitten en dieren moeten de nodige bewegingsvrijheid te hebben, vindt de consument. De producent moet die zekerheid ook bieden, meent pro fessor Eduard Kimman. „De overheid hoeft de normen daarvoor niet aan te scherpen. Het is belachelijk dat er overal wetten voor komen. Het is aan de producenten op ade quate wijze te reageren op de eisen van de consument. Maar de burgers kankeren lie ver dan dat ze de hapden uit de mouwen steken en de producenten tot verandering dwingen." In ieder geval dienen groente en fruit met een minimale hoeveelheid bestrijdingsmid delen op de markt komen, want zo wil de consument dat het liefst. Voor aardappelen geldt hetzelfde. De piepertelers hebben de handschoen inmiddels opgepakt en gebrui ken rassen die minder gevoelig zijn voor ziekten waardoor dus ook minder gespoten hoeft te worden. Het-'groene' stempel ken merkt de produkten. En dat alles onder de noemer kwaliteitsverbetering, de nieuwe toverformule. 'Holland' heeft sterk imago dankzij zuivel- en groente en fruitsector UNHID PHOTOS Of BOE» Opmerkelijke conclusie KNO-arts na jarenlang onderzoek: ON D ins op succes bij trommelvliesopera- tii Q3 bij kinderen even groot als bij volwas se» Een leeftijdsgrens voor dit soort in grepen is daarom overbodig en tie gebrui kelijke afwachtende houding bij KNO-art- sen (keel-, neus en oorspecialisten) voor trommelvliesoperaties bij jeugdigen is dus niet terecht Deze conclusie, die haaks staat op de alge mene opinie en handelwijze tot nu toe, trekt de Almelose KNO-arts M E. van /an ten na een uitgebreid onderzoek. De arts stelt na 2.000 ooroperaties (waaronder ruim 300 trommelvriesingrepen bij kinderen on der 15 jaar) vast dat de kans van slagen bij kinderen (91 procent) zelfs een procent ho ger ligt dan volwassenen (90 procent) en dat een jonge leeftijd dus geen reden mag zijn af te zien van de ingreep. De gegevens van Van 7anten werpen een nieuw licht op de behandeling van kinde ren, die een gaatje in een trommelvlies heb ben De meeste kno artsen zijn terughou dend met operatief ingrijpen bij dergelijke patiëntjes, omdat ei bij de jongste genera ties doorgaans een grotere kans bestaat op een ontsteking aan net oor, waardoor het vlies (opnieuw) wordt aangetast. De kans dat de operatie dus zinloos is en daardoor mislukt, zou groot zijn. Zelfs in een recente publikatie stellen chirurgen uit Boston de leeftijdsgrens op negen jaar. Van Zanten heeft nu het wetenschappelijke bewijs dat de vrees om jonge kinderen te opereren aan een open trommelvlies niet gerechtvaar digd is. De Almelose specialist: „Sinds het begin van de herstellende oorchirurgie in 1950 is er al onenigheid over 't wel of niet mogen dichtmaken van een gaatje in het trommel vlies bij kinderen. Veel collega s van mij over de hele wereld zeggen dat het niet mag en stellen een leeftijdsgrens die varieert tus sen de zeven en veertien jaar. Ik heb hier al tijd mijn twijfels over gehad en nooit ge schroomd om. als de omstandigheden dat toelieten, kinderen MR het vlies te n|»ere ren Nu blijkt uit mijn eigen ervaring over een periode van vijftien jaar dat ik wat da't betreft gelijk heb gehad Afwachten bete kent het kind blootstellen aan onnodige ri- Het bezwaar van een blijvend gaatje in het trommelvlies is namelijk, behalve dat het kind niet mag zwemmen, een vergrote kans op infecties, doordat bacteriën makkelijk binnen kunnen dringen. Bovendien neemt de gehoorfunctie bij een open trommelvlies langzaam af. Trommelvliesdefecten ont staan door acute of chronische middenoor ontsteking waarbij het doorgebroken trom melvlies niet herstelt. Vaak. maar lang niet altijd, groeit het vlies binnen enkele weken of maanden vanzelf dicht. De Almelose kinderarts heeft alle operaties volgens eenzelfde methode uitgevoerd. Vol gens hem heeft zijn onderzoek meer waar de dan eerder uitgevoerde studies die af komstig zijn uit academische ziekenhuizen, waar de medische handelingen veelal door diverse hlmrgen weiden uitgevoerd waar door de resultaten minder goed vergelijk baar zijn „Regelmatige wisselingen van operateurs in deze medische centra maakt het nagenoeg onmogelijk grote 'homogene operatie-series te onderzoeken" Van /anten is al vanaf 1973 bezig met zijn onderzoek Van de 2.000 ooroperaties die Van /anten in die tijd heeft uitgevoerd ging het in 819 gevallen om het sluiten van een trommelvlies en in 304 daarvan bij kinde ren. Van Zanten, die de afgelopen twee jaar intensief met het onderzoek bezig is ge weest, heeft echter qua leeftijd nooit een grens gesteld en ook bij kinderen trommel vliezen chirurgisch gesloten. Als voorwaar den voor zo'n ingreep stelde hij wel een ge zond ander oor. geen ontstekingen (de laatste zes maanden) aan het te behandelen gehoororgaan en een uiterst geringe kans op herinfectie. Als controleperiode nam hij gemiddeld vijf tot zes jaar na de ingreep. De arts: „Door deze risicogevallen zelf weg te nemen, wordt de kans op een nieuwe ontsteking en dus een mislukking van de operatie aanzienlijk kleiner. We moeten niet alle gevallen op een hoop gooien. Het risico per kind verschilt. Op zich is het cor rect dat een jongere een grotere kans maakt op een oorontsteking. Dat komt door fre quentere verkoudheden en een onvolwas sen functie van de buis van Eustachius. Maar door met risico's rekening te houden bij het al of niet opereren, los je dat pro bleem al op" De Almelose kno-specialist heeft inmiddels KNO-arts Van Zanten met een van zijn patientjes. zijn onderzoeksresultaten in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde gepu bliceerd Van Zanten overweegt ook ze te *OTO DtNAND BUISMAN vertalen in het Engels zodat de collega s in andere werelddelen kennis kunnen nemen van de gegevens.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20