Regio 'Ik ben de blitste gozer' Bij uitzondering werk voor Polen in bollensector Verpleging met bus de boer op om personeel te werven 'Mensen met neus op feiten gedrukt' Bollenkeuringsdienst aanzienlijk gekort Dinsdag 7 mei 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SP1ERCHJK WIM SCHRIJVER MEJNDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERSEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Bndradactir RAYMOND PBl Vormgeving: NET KOOREMAN 19 NIEUWSLIJN Idealen jongeren lopen uiteen Schoolgaande jongeren tussen de 14 en 18 jaar lijkt het ideaal om later te gaan samenwonen of trouwen, allebei een baan te hebben en alle taken in en om het huis eerlijk te verdelen. Jon gens beseffen echter nauwelijksdat de combinatie betaald werk en ouderschap wel eens problemen met zich mee zou kunnen brengen. Meisjes gaan er in hun toekomstverwachting helemaal van uit dat het verzorgen van kinderen niet te combineren is met een volledige baan Ook blijkt dat jongens zich nauwelijks voorbereiden op de huishoudelijke taken die zij later denken te krijgen. Zij helpen veel minder dan meisjes in het huishouden. Dit zijn de voornaamste resultaten van een onderzoek dat het Centrum voor Onderwijsonderzoek van de Leidse universiteit gisteren openbaar maakte. Aan het onderzoek deden 1500 leer lingen van lbo, mavo, havo en mbo mee. Arbeidsongeschiktheid opgespoord De onderzoekorganisatie TNO heeft een methode ontwikkeld om dreigende arbeidsongeschiktheid vroegtijdig op te sporen. Met behulp van een daartoe opgestelde vragenlijst is het in vele gevallen mogelijk te voorkomen dat werknemers in de wao be landen. De psycholoog C. de Winter van het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden volgde meerdere jaren 4500 werknemers uit vier bedrijven om vroege signalen van vertrek door arbeidsongeschiktheid op het spoor te komen. Op basis van zijn bevindingen ontwikkelde hij de zoge noemde Vragenlijst Arbeid en Gezondheid (VAG). De onderzoe ker pleit er voor dat bedrijfsartsen en personeelsfunctionarissen dit instrument gebruiken voor werknemers die in de richting van de wao koersen. Uitgangspunt voor de rege ling is dat de bollentelers in eer ste instantie zelf verantwoorde Bjk zijn voor het aantrekken van voldoende personeel Lukt dat niet dan kunnen ze hun vaca tures melden bij het arbeidsbu reau. De arbeidsbureaus werven eerst op de Nederlandse ar beidsmarkt. Het arbeidsbureau Leiden heeft in samenwerking met de plaatselijke sociale dienst een project opgezet om mensen in de bollensector aan werk te helpen. Zijn daar onvol doende mensen te vinden dan kunnen werknemers uit de EG (inclusief Spanje en Portugal) worden aangetrokken. Voor werknemers uit andere landen worden in beginsel geen tewerkstellingsvergunningen verstrekt, tenzij de arbeidsbu reaus er niet in slagen om uiter lijk twee weken voor het begin van de werkzaamheden vol doende personeel te werven. De bollentelers moeten hun vaca tures dan wel tijdig, dertien we ken van tevoren, hebben aange meld. DEN HAAG DUIN EN BOLLENSTREEK Nederlandse bollentelers mo gen het komend seizoen slechts bij uitzondering Polen in dienst nemen voor het binnenhalen en verwerken van de oogst Het Centraal Bestuur Arbeidsvoor ziening (C.BA) zal alleen werk vergunningen afgeven voor Po len of andere mensen afkomstig van buiten de EG, als blijkt dat er onvoldoende personeel kan worden aangetrokken. Vorig jaar al gaf het arbeids bureau Lisse geen werkvergun ningen af aan Polen De direc teur van het arbeidsbureau CAI van derZwet denkt dat dit ook dit jaar nog niet noodzake lijk is. De bollenregeling '91 is giste ren door het CBA vastgesteld, na overleg met het ministerie van Sociale Zaken, vier arbeids bureaus in Noord- en Zuid- Holland en het landbouwbe drijfsleven. De Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen (DIA) zal in samenwerking met de politie strenger dan voorheen gaan controleren op de naleving van bollenregeling. DE OMZET van een dag op de Rijnsburgse veiling Flora is hoog. gisteren ging er ruim dneéneen- nalf miljoen gulden om. R1INS8URC IRENE NtEUWENHUUSE Het bloemetje op moederdag is heicfgeworden waar de Neder lander niet meer onderuit kan en wil. Gemiddeld geven we vijfden tot twintig gulden uit aan de jaarlijkse attentie voor onze mamma's. Uiteraard speelt de commercie flink in op deze behoefte Deze week be reidt zij zich driftig voor op on ze al dan niet oprechte bloe menhulde 'Ie kunt het tegen woordig toch niet meer maken om moeder geen bloemetje te geven' Gijs de Wit (39 jaar) is bloemist in Noordwijk. Gistermorgen zat hij. nel als iedere werkdaR. om zes uur op de tribune in de mijnzaal van de Rijnsburgse veiling Flora Van de honderd pogingen die hij ondernam om te kopen, miste hij negentig keer. een normale score. Om kwart over zes slaat hij zijn eer ste slag. drie emmers rozen. Twee emmers lelies volgen al snel. Tot half tien blijft hij voortdu rend attent en heeft hij er geen problemen mee de aangeboden bloemen en planten op waarde te schatten. Het waarderings systeem dat Flora hanteert, lapt hij aan zijn laars. "Een pikkeltje hier of stippeltje daar is geen punt, maar slappe bloemen of, erger nog, bloemen met luizen. belief ik niet Ik wil de beste kwaliteit voor mijn klanten" Hij wikt en weegt. Roze ridderspoor voor vier gulden laat hij voor wat ze zijn. Lathyrussen blijken onbetaalbaar te zijn. Hij maakt, in tegenstelling tot de andere inkopers, een ont spannen indruk. "Vandaag haal ik nog niet alles voor moeder dag binnen. Ik hou er wel een beetje rekening mee en zorg zo voor een ruime voorraad Met moederdag verkoop je ongeveer dertig a veertig procent meer dan op een normale' zaterdag. Er is natuurlijk geen hond die woensdag al een bloemetje voor zondag komt halen. Vrijdag moet ik echter mijn voorraad voor zaterdag in huis halen. Of ik dat wil of niet, of de prijzen hoog zijn of laag, of ik gestrest ben of niet. Inkopen is een kei en keihard vak". Kleuterklas De prijzen van maandag 6 mei zijn vanwege de kou van de af gelopen twee weken behoorlijk hoog. In de mijnzaal van Flora zijn de zes klokken I||mJ voortdurend in werking. De vei lingmeesters zitten in speciale hokjes en zijn verbonden met de kopers. Bloemenkarren rij den in een schier eindeloze rij voorbij. Roze astilbes ("mooi hè"), anjers ("te klein"), chry santen ("moet je altijd heb ben"), lelietjes van dalen ("te weiniR per mO en palmen ("voor m'n verdriet nog niet") trekken langs en verdwijnen weer in het immense distribu tiecentrum. De zogenaamde 'opstekers' tonen de kopers uit iedere kar een exemplaar. Een argeloze werknemer die het waagt tussen de kanen te verschijnen wordt uitgeschol den, een binnenkomend meieje wordt toegefloten, een pratende collega wordt afgesnauwd De Wit noemt dit gedrag de speci fieke inkoopsfeer van Hora. de fotograaf heeft het over een 'kleuterklas' en de voorlichter praat van een 'hectisch gebeu ren'. De kopers gaan vanwege de enorme druk 'een dolletje' niet uit de weg. "Het gaat ten slotte om echte centen' Heel veel centen Op maan dag 6 mei wordt namelijk ruim drieëneenhalf miljoen gulden omgezet. 'Beduidend meer dan gewone maandagen" rekent voorlichter Piet kralt om kwart over tien uit. "Een redelijke top per, een miljoen meer dan an ders. Het moederdag-effect zul len we het maar noemenHij legt uit dat deze week beslist geen record omzet zal worden gehaald. De week voor Pasen was dat namelijk wel het geval. Simpelweg omdat de bloem- bossen toen duurder en minder volumineus waren. Een kar tul pen leverde in de passieweek 1350 gulden op, een kar violie ren verwisselt vandaag en mor gen beslist niet meer dan voor 750 gulden van eigenaar. In kwekersi,»al heet het dat liet 'propvolume' nu minder gun stig is. Geweldig De Wit heeft behalve een winkel in het Digroskoopcentnim aan de Kerkstraat in Noordwijk ook een bloemenboetiek in Voor hout Hoewel al zijn vijf perso neelsleden een cursus inkopen hebben gevolgd, is hij degene die dagelijks de veilingen en groothandels afstroopt. "Als ik in de winkel kom. heb ik er al een werkdag opzitten. Ik ben zelf natuurlijk de geweldigste inkoper, the Icing of tne rood, de blitste gozer Een ander kan het nooit zo goed Alleen in nood gevallen werkt hij. naar volle te vredenheid overigens, samen met collega's. "Dit vak is zo specifiek, zo enerverend, je kunt het niet leren Door de jaren heen gaat het steeds beter en je moet er een speciaal gevoel voor hebben". Wat biedt de bloemist zondag zijn eigen moeder aan? "Een mooi kort gesteeld boeketje van kleurrijke voorjaarsbloemen. Vermoedelijk in een biedermei- m tnuit)»- Eurotransplant: stijging orgaandonaties LBOEN/OtN HAAG MONICA WESSEUNG Zowel de stichting Eurotrans plant uit Leiden als de stichting Donorwerving verwachten dat de op stapel staande wet Or gaandonatie een flinke stijging van het aantal donoren tot ge volg zal hebben. Nederland telt nu officieel twee miljoen dra gers van het donorcodicil. Om tegemoet te komen aan de vraag naar harten, nieren, lon gen. alvleesklier en hoomvlie zen zou volgens Eurotransplant eigenlijk iedereen donor moe ten zi|n Het tekort aan donoren is vol gens hoofd algemene zaken van 1 urotransplant. B. Haase. ten dele te wijten aan onvoldoende informatie over orgaandonatie. Er doen de wildste verhalen de ronde waardoor de drempel tot het invullen van een codicil erg hoog is. Haase: "De voorspel ling dat de nieuwe wet meer do noren geeft, gaat dan ook alleen op als er bij de invoering van de wet een enorme voorlicht! ngs campagne wordt gehouden Het ministerie van welzijn, volkgezondheid en cultuur dergelijke campagne op stapel staan. De Devoegdheden van de do noren en de nabestaanden zijn nu nog erg onduidelijk. Het do norcodicil heeft geen juridische kracht Het duurt nog ten min ste twee jaar voor het nu inge diende wetsvoorstel OHMDdO natie door de Raad van State, de Eerste en Tweede Kamer is goedgekeurd. Het donorcodicil wordt echter al eerder tot wetug document verklaard De wet op de Lijkbezorging die in juli van kracht wordt regelt dit Niet alleen de publiciteit rond de nieuwe wvt en de grotere rechtszekerheid leiden tot een een stijging van het aantal do noren. Een ran de uitgangspun ten ran de wet is dat iedereen persoonlijk zal worden bena derd met de vraag donor te worden. "Mensen worden dan met hun neus op de feiten ge drukt Ze kunnen er niet om heen en gaan in elk geval over orgaandonatie nadenkenzegt AR. van Netten van de stichting Donorwerving Handel in organen is op dit moment niet strafbaar Met de nieuwe wet wordt dit uitdrukke lijk verboden. Eurotransplant en stichting Donorwerving juichen dit toe. Niet alleen vinden beide de handel in organen ethisch volstrekt onaanvaardbaar, bo vendien leiden geruchten hieromtrent ertoe dat mensen er vanaf zien donor te worden. Er is in Nederland een erkend en chronisch tekort aan opera tiekamers en intensive care bedden Zelfs als er een nier of ander orgaan voor transplanta üedoeieinden bcvhikhaai kan komen, dan nog is het de vraag of het ook werkelijk gebeurt. Voorlichter D Kettting van bet academisch ziekenhuis in Lei den erkent dat er soms organen 'verloren gaan'. "Je hebt so wie so te maken met een enorm aantal medi sche eisen Daar komen dan nog eens de eisen op organisa- torisch gebied bij. Er moet di rect een operatiekamer beschik baar zijn. eventueel een bed op de intensive-care en bovendien een team vakbekwame chirur gen" UM.HTI.VU, DB,MUUT OTTT de btdr^m dtc rijk tn bt- drijfsleven moesten opbrengen. "We zijn met vijftig procent rijkssteun begonnen, daarna zijn de bedragrn bevroren Het rijk is nu nog goed voor zo n veertig procent Er werd gesproken over her overwegingen, waarbij tussen de nul en twintig procent op de rijksbijdraw zou worden be rui nigd. De laatste gespreksronde werd echter afgeblazen In de Tussenbalans werd afgesproken dat het bedrijfsleven het budget van acht miljoen gulden In de toekomst zelf maar moet op- De Bloembollenkeuringsdienst in Lisse moet het in 1994 zon der overheidssteun stellen De jMriPoM bi|dragc ran ruim dne miljoen gulden, zon veertig procent van het budget wordt in goed twee jaar tijd afge bouwd. "We proberen het niet ten koste van de kwaliteit te la ten gaan. maar ik ben er be nauwd voor", aldus directeur H. van Os. De bezuinigingen zijn een ge volg van de Tussenbalans en kwamen op een ongunstig tijd stip. De keuringsdienst was met de overheid in onderhandeling LEIDEN JAN WESTERLAKEN Om werken in de verpleging en verzorging te promoten rijdt er van 14 mei tot en met 1 juni in Leiden. Alphen aan den Rijn en de Bollenstreek een bus rond die voorlichting geeft aan men sen die in de gezondheidszorg een baan zoeken. De bus is vrij wel elke dag van tien tot vier uur te vinden bij winkelcentra, buurtcentra, markten en scho len. De bus rijdt op initiatief van het Contactcentrum Onderwijs Arbeid, dat deze weg ingeslagen is omdat de interesse voor een job in de gezondheidszorg de laatste tijd op een laag pitje staat. Acties voor meer loon. die verpleegkundigen voerden, hebben het imago van het be roep aangetast. Maar er komen ook steeds minder schoolverla ters. Gevolg: het personeelsbe stand in de gezondheidszorg komt hoe langer hoe meer on der spanning te staan Het COA wil het imago van de zorg op poetsen en schoolverlaters laten zien dat werken in de gezond heidszorg best aantrekkelijk is Vandaar de voorlichtingsbus. De mensen die de bus be mannen werken zelf in die ge zondheidszorg. Zij geven ant woorden op vragen die er leven, vertellen over opleidingen en de mogelijkheid om bij te scholen. Folders en een videofilm moe ten ertoe bijdragen dat het imago beter wordt. Schoolverlaters zijn altijd een belangrijke groep vooi de ge zondheidszorg geweest Echter die groep is de afgelopen jarer alleen maar kleiner geworden. De vraag vanuit de gezond heidszorg om personeel is gro ter dan het aantal schoolverla ters. Daarom richt het CoA zijn blik niet alleen op hen. maar te vens op andere werkzoekenden en op mensen die willen herin treden. Volgens Rosanne Buis van het CoA mogen zii wat ou der zijn en een opleiding heb ben die niet helemaal overeen komt met de gewenste. Voor hen, die vroeger in de gezond heidszorg hebben gewerkt, zijn er cursussen om hun oude be roep bij te spijkeren. Bekend Rosanne Buis: "Het beroep van verpleegkundige in een zieken huis is bekend, maar er zijn vele andere functies in verpleeg- en verzorgingshuizen, instellingen voor psychiatrie, zwakzinnigen zorg en in de thuiszorg. In de bus kan iedereen zich ervan op de hoogte stellen". Werknemers uit deze sectoren geven voorlichting over het werk Het is niei de bedoeling, benadmki Rosanne Buis dal de mensen een wervingspraatje voor hun eigen instelling hou den. De voorlichting moet een algemeen karakter nebben. In Den Haag en Delft, waar de bus al heeft gereden, was er een goede belangstelling. Gemid deld kwamen er dagelijks zo n 25 mensen in de bus. "Een grappig neveneffect" vertelt ze. 'is hei feit dat mensen uit de verschillende instellingen on derling heel intensief informatie over hun werkterrein uitwissel den. En het is rub le kmn voorgekomen dat werknemers in de gezondheidszorg hun licht kwamen opsteken over een an dere tak". De gezondheidszorg in de Leid- j se regio. Hoe groot is hier de vraag naar personeel? Buis zegt het juiste getal niet te weten. Ze schat dat alle instellingen bij el- kaar toch wel enkele honderden banen hebben die moeten wor den vervuld. Adverteren leverde te weinig rendement. Daarom is er voor een nieuwe aanpak, de voorlichtingsbus, gekozen. De bedoeling is om de bus jaarlijks te laten rijden. Nood Er is nood. Leo Noorduin van het Diaconessenhuis in Leiden en lid van de commissie die de voorlichtingscampagne op po ten heeft gezet, geeft dat eerlijk toe. "We hebben er tegenaan gekeken en gezegd alvorens die nood het grootst is. moet er wat aan worden gedaan We hebben de verwachting dat er nogal wat herintreders op af zullen ko men Maar we richten ons eerst op de schoolverlaters, omdat zij hun de gaten niet opvullen Ie moet niet alleen naar nu kijken, maar ook naar later Want in de toekomst zullen er eveneens ga ten vallen die moeten worden opgevuld. Eén ding is in elk ge val zeker als je in de gezond heidszorg gaat werken ben je dej komende twintig jaar van een baan verzekerd Zo n zekerheid is best aantrekkelijk' Standplaatsen De voort ichtmgsbus van het Con tactcentrum Arbeid, die tussen 14 mei en 1 juni in de Leidse re gio informatie geeft over werken m de gezondheids/c*g. doet de volgende plaatsen aan dinsdag 14 mei gemeentehuis Rijnsburg. woensdag m* markt Noord writer hout donderdag 16 Stadhuisplein 14-21 uur) Lel den vrijdag 17 mei Piet Hemlaan (bij zwembad) Kat wijk. zater dag 18 mei winkelcentrum De Kopermolen Lelden dmsdag 21 mei Mariaplem Hillegom woensdag 22 me winketcentrum Lange Voort l it weg Oegstg eest donderdag 23 mei: Winkelhof Leiderdorp, vrijdag 24 mei Paiiasp e n Noordwijk zaterdag 25 me< winkelcentrum Heren hof Alpben aan den Rijn. maandag 27 mei Vierkant Usee. dmsdag 28 me, centrum Sassenbeim. woensdag 29 me. winhe certrum Herent AJpben aan den Rijn; donderdag 30 me> mark; Hazerswoude-Rijndijk. De bus waarin schoolverlaters worden voorgelkftt

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19