Leiden Klap voor muziekschool Nutsbedrijf gaat de boer op met mini-centrales GAB: meer vacatures Het gekibbel over de Zijlpoort duurt voort IjjjjjjU Reinigingsdienst Redactie: 071-161414 KARR BERKHOUT JANET VAN DUK EMI EL FANCMANN ROY KLOPPER ERNA STRAATSMA CERT VKSER k HANS SONOERS Vofmgev.r* RON VAN HAASTRECT 1? NIEUWSLIJN Verkeer omgelegd bij J. van Houtbrug De rijrichting op de Jan van Houtkade en het tegenover gelegen deel van de Zoeterwoudsesingel is tijdelijk omgedraaid. Dat heeft te maken met het herstel van de Jan van Houtbrug die slechts gedeeltelijk berijdbaar is. Ook is een deel van de Gere- gracht afgesloten om het verkeer makkelijker de binnenstad uit te loodsen. De werkzaamheden aan de Jan van Houtbrug zijn vorige week begonnen en nemen ongeveer acht weken is beslag. Naar verwachting wordt de oude verkeerssituatie al eerder in ere hersteld. Inschrijving straatmuziekconcours Op de laatste dag van de Leidse Lakenfeesten, zondag 14 juli, wordt dit jaar voor de vijfde keer het nationaal straatmuziekcon cours De Gouden Pet gehouden. Zowel solisten als groepen kun nen zich hiervoor inschrijven bij Alex Fonteyne (tel. 071-132226) of Ferry Rigault (071-131895). Alle muzieksoorten zijn welkom. Ook mensen die speciaal voor het concours een straatmuziekact brengen kunnen zich inschrij ven. Deelnemers spelen 's middags op verschillende plekken in de binnenstad. Een deskundige jury selecteert tien deelnemers die aan het eind van de middag in de finale optreden. Thema-avond over legitimatieplicht De Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie houdt zaterdag 11 mei een thema-avond over de aangekondigde 'legitimatie plicht'. In het Politiek Informatie Centrum De Invalshoek (Kop- penhinksteeg 2) wordt verteld over de geschiedenis van de legi timatieplicht en de huidige plannen op dit gebied. Verder wordt een discussie gehouden over de mogelijkheden van verzet tegen de legitimatieplicht. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Info-avond NS over spoorlijn LEIDEN In buurthuis Mierennest aan de Morsweg 59 wordt vanavond vanaf acht uur een informatieavond gehouden over de spoorlijnverbreding Leiden - Den Haag. Met name het ge deelte ter hoogte van het zogenaamde terreintje Brandt komt ter sprake. Vertegenwoordigers van de NS en de gemeente zijn aan wezig om uitleg over de plannen te geven. er meer arbeidsplaatsen be schikbaar in de geneeskundige zorg; met name verplegend per soneel is momenteel schaars. Volgens Tibbe is het geen ui- zonderlijk verschijnsel dat het aantal onvervulde vacatures flink schommelt. Wel signaleert hij ten opzichte van maart vorig jaar een groter aantal beschik bare banen. "Er zijn nu 133 va catures meer. Dat duidt erop dat de arbeidsmarkt nog verder aantrekt". ELK GEBOUW straks haar eigen elektriciteits centrale? De EWR wil de boer op met aardgas-mo toren waarmee stroom wordt opgewekt. Nieuw gebouw Kruiswerk Het nieuwe gebouw van de stichting Kruiswerk aan de Burggravenlaan 250 wordt op woensdag 8 mei in gebruik ge steld door voorzitter mr. J. Bon- nike van de stichting. Ter gele genheid van deze opening wordt aan de naburige Lorent- zschool een lespakket overhan digd. Dit is een voorloper op een lesprogramma over thuis zorg, gezondheidsvoorlichting en opvoeding. In het nieuwe gebouw heeft onder meer de uitleencentrale van het kruiswerk een plaats ge vonden. Een ruimer onderko men was noodzakelijk omdat de vraag naar verpleegkundige hulpmiddelen zich de laatste ja ren fors heeft uitgebreid. Flet nieuwe gebouw is bovendien beter bereikbaar dan het oude aan de Middelweg. e gebouw van het Kruiswerk aan de Burggravenlaan. DE ZIJLPOORT ooit ge bouwd als verdedigings toren, is onderwerp van een jundische slag tussen de eigenaar en twee aan nemersbedrijven 'Turkse zender in plaats van Eurosport' PvdA raadslid Naci Demirbas wil dat de Turkstalige zender TRT-INT de plaats op de kabel inneemt van de sportzender Eurosport. Volgens hem hebben migranten grote behoefte aan uitzendingen in de eigen taal over cultuur en ontwikkelingen in I iirki|«- De Turkse gemeenschap diende al eerder een verzoek in bij het college om de zender op de kabel te zetten. Tot nu toe werd daarop afwachtend gerea geerd Nu Eurosport niet meer be staat. dringt Demirbas er nog maals op aan om TRT-1NT in navolging van andere sleden oukman toe te laten op het kabelnet. Volgend jaar gedwongen ontslagen en leerlingenstop venvacht LEIDEN JANET V Het aantal beschikbare banen bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) Leiden is in de eer ste drie maanden van dit jaar toegenomen met ruim 20 pro cent. Eind maart stonden 1008 onvervulde vacatures in de kaartenbakken. Eind 1990 wa ren dat er nog 793. Volgens directeur C. Tibbe van het GAB is de stijging gro tendeels toe te schrijven aan seizoensinvloeden. Zo worden bij het naderen van het voorjaar aanmerkelijk meer mensen ge vraagd voor de bouw en de ho reca. Overigens is er ook flink.meer vraag naar ongeschoold indus trieel personeel. Volgens Tibbe is het moeilijk mensen te vin den die dit werk kunnen of wil len aanpakken. /Ten slotte zijn Een nieuwe bezuinigingsoperatie brengt de Streekmu- ziekschool in grote problemen. Interim-manager D. Tes- selaar verwacht dat in 1992 gedwongen ontslagen vallen. Mogelijk wordt een leerlingenstop ingevoerd. die bijna met pensioen gaan". De school telt nu ongeveer 2700 leerlingen. Leerlingen uit de drie betrokken gemeenten worden het slachtoffer van de bezuinigingen. Er kunnen min der kinderen uit Wassenaar, Oegstgeest en Voorschoten worden aangenomen en het kan zelfs zo. zijn dat leerlingen moeten worden weggestuurd. "Dan wordt het wel even lullig", beseft Tesselaar. Om die reden zal hij ook pleiten voor een 'ge leidelijke doorvoering' door middel van een leerlingenstop. Het aantal werklozen nam in periode januari tot en met maart 1991 af met 214. In totaal stonden eind maart 7357 men sen bij het GAB geregistreerd als werkloos. Van hen zijn er 5258 Leidenaar. In de stad liep de werkloosheid terug van 5406 eind vorig jaar tot 5258 eind maart 1991. De problemen ontstaan als de gemeenten Oegstgeest, Wasse naar en Voorschoten hun be zuinigingsplannen doorvoeren. De drie gemeenten hebben on langs aangekondigd voor het schooljaar '92-'93 gezamenlijk 140.000 gulden minder subsidie te willen geven. Het totale bud get van de aan het Rapenburg gevestigde school bedraagt nu 1,5 miljoen gulden. "Die bezui niging betekent dus dat, zoals het er nu voor staat, in dat schooljaar 10 procent minder les kan worden gegeven", aldus Tesselaar. Voor de 75 docenten van de school heeft dat ingrijpende ge volgen. "Op het moment dat er niet vanzelf mensen weggaan, zullen er mensen moeten wor den ontslagen". De oud-wet houder denkt dat het aantal mensen dat via 'natuurlijk ver loop' weggaat, niet groot ge noeg zal zijn. "Het verloop is niet zo groot en bovendien zijn er niet zoveel oude docenten Gezond De interim-manger vindt niet dat de lesprijzen nog verder omhoog kunnen om de nieuwe klap op te vangen. "Ik heb zelf het gevoel dat dat niet meer kan. We zijn nu nog wat goed koper dan particuliere docen ten, je moet jezelf niet de markt uitprijzen". Een mogelijkheid is nog wel dat meer groepslessen worden gegeven. Maar dat kan alleen geleidelijk gebeuren en boven dien levert dat niet genoeg geld op, aldus Tesselaar. De drie gemeenten hebben hun bezuinigingsplannen onlangs bekend gemaakt. Tesselaar had dat niet verwacht omdat het be stuur, dat bestaat uit vertegen woordigers van Wassenaar. Voorschoten, Oegstgeest en Lei den, akkoord was gegaan met zijn plan om de school weer fi nancieel gezond te maken. De instelling kampte met grote te korten en Tesselaar stelde on der meer voor de lessen duur der te maken en meer groeps lessen te geven. Omdat de maatregelen werden goedge keurd kwamen de nieuwe be zuinigingsplannen als een 'vol slagen verrassing'. "Kennelijk hebben die gemeenten een soon gevoel van: alles moet minder, dus ook bij de streek- muziekschool", denkt Tesse laar. De nieuwste ontwikkelingen hebben zijn mening wel ver sterkt dat de school op een an dere manier moet worden be stuurd. "De bestuursleden zit ten nu de hele tijd van pet te verwisselen. Als bestuurslid be heren en besturen ze de school en als wethouder moeten ze be zuinigingsplannen aankondi gen Overigens moet het besluit om de bijdragen terug te draai en nog goedgekeurd worden door de drie gemeenteraden. Tesselaar hoopt dat de bijdrage van de gemeente Leiden niet vermindert. 'Tot op deze dag gedraagt Leiden zich keurig, maar je weet het niet". Een gevolg van de plannen van de drie gemeenten is dat voorlopig nog niet wordt ge zocht naar een nieuwe direc teur. Eerst moet meer duidelijk heid bestaan over de toekomst. Wel staat vast dat Tesselaar per 1 juli vertrekt. "Ik had wel graag wat langer willen blijven maar ik ben al andere verplichtingen aangegaanTesselaar treedt in dienst bU Teieoc, waar hij mee gaat weiken aan cursussen over politiek. Waarschijnlijk wordt tot 1 ja nuari 1992 weer een mit nm manager aangesteld. Overigens heeft de gemeente Voorschoten ook aangekondigd de subsidie voor het eerstvol gende schooljaar te verminde ren. Tesselaar heeft er echter goede hoop op dat dat niet ge beurt. "Voor het nu uw. dB susjaar verandert er niet veel", denkt hij. Gemeente kan monument aankopen KAREL berkhout Het gevecht om de Zijlpoort, in 1671 gebouwd als een verdedi gingstoren, duurt onverminderd voort. Niet met luidruchtig wa pengekletter, maar in stilte en aan het oog ontrokken. De ru ziemakers hullen zich overwe gend in stilzwijgen, schrijven el kaar koele brieven, voeren raad selachtige telefoongesprekken en verwijzen naar de ander voor echte informatie. Een week of tweee geleden deed de eigenaar van de Zijl poort, J. Melkert, de zoveelste zet in de kwestie die al zo'n 15 jaar sleept. Nee, van ruzie is geen sprake, het is gewoon een meningsverschil dat al even duurt, benadrukt de voormalige onroerendgoedhandelaar Melkert. Maar wel dreigt hij de Leidse aannemerscombinatie IBB Kondor-Du Prie, die de Zijl poort ooit renoveerde, met een kort geding. Op 11 april van dit jaar schreef Melkert een brief aan de Leidse aannemers met de eis onmiddellijk 660.511 gulden over te maken. Dat geld is vol- Wij zijn op hemelvaartsdag de gehele dag geopend. HET GROENE WARENHUIS gens Melkert een voor hem be-- stemde rijkssubsidie die de aan nemers in eigen zak hebben ge stoken. In 1983 gfng het nog om 200.000 gulden, maar inmiddels is dat bedrag door de rente aar dig opgelopen. Aannemer J. du Prie gaat niet in op de aantijgingen. "Ik voer geen gesprekken via de pers. Melkert neb ik een brief ge schreven en ik wacht nog op antwoord". Volgens Melkert is dat echter een 'kletsbriefje' en uit wat hij eruit voorleest, wordt duidelijk dat Du Prie voorname lijk de hoogte van het geëiste bedrag betwist. Modder De geschiedenis van de twist gaat terug tot het jaar 1976, toen Melkert de Zijlpoort van de gemeente kocht voor de symbo lische 1 gulden. De onroerend goedhandelaar liet vervolgens IBB Kondor, dat samenwerkte met Du Prie, het zeer vervallen monument restaureren. Melkert kende IBB heel goed, want hij was de jaren ervoor in dienst geweest bij de toen kwijnende Leidse bouwer. "Ik heb het be drijf uit de modder getrokken en toen dat gelukt was ben ik weer weggegaan", zegt Melkert zelf over zijn rol. Uit jaarversla gen blijkt overigens dat Melkert niet meer was dan commissaris, een bescheiden toezichthouder dus. Toen in 1983 de restauratie nagenoeg was voltooid, kreeg Melkert een conflict met zijn aannemers. Uit een rapport van de Monumentenwacht, dat ove rigens niet wordt vrijgegeven, bleek dat de verf van het ge bouw begon te bladderen. Vol gens Melkert kwam dat door de slechte afwerking, volgens de aannemers was er niet voldoen de onderhoud geweest. Oud burgemeester D. Kret van Sas- senheim was toen commissaris van Nieman Holding, de be heerder van de Zijlpoort die la ter failliet zou gaan. "Ik heb in dat conflict een sussende rol ge speeld en heb getracht de ge moederen te bedaren", zegt hij Blijkbaar is dat niet helemaal gelukt, want op 11 apdi V8H 'In jaar sommeert Melkert in een brief op poten om de verf op hieuw op te brengen. Vóór de 25ste april en anders een kort geding. Du Prie noch IBB heb ben commentaar Volgens grond-ambtenaar J. Kemer doet Melkert verwoede pogingen om de gemeente bij het conflict te betrekken. "Maar wij hebben er natuurlijk niets mee te maken. al zijn wij dan een tijdlang als toezichthouder opgetreden" Te koop De 70-jarige Melkert heeft de Zijlpoort inmiddels te koop aangeboden aan de gemeente Die is daarover zeer verbaasd- boden, omdat ze al jaren ver geefse pogingen doet de poort terug te k niet veel de flatgebouwen in het FWR- gebied aan de beurt. Volgens Burgmeijer bespaart deze aanpak gas en elektriciteit en belast ze het milieu aanmer kelijk minder. "Het voordeel van een I Mna I irtcHeto en uale is dat ja de iwhfchn In aan wijk kunt zetten De restwarmte kun je ZO direct gebruiken voor de verwarming van een ge bouw. Zo gaat veel minder energie verloren dan bij bij voorbeeld een grote kolcncen trale Het systeem is een beetje vergelijkbaar met de stadsver- wrmlna rak ma dk In LÉln hebben'stelt Burgmeijer. Als het aan de FWR - en de overige energiebedrijven in Ne derland - ligt. rullen dergelijke kJetne centrales de komende ja ren op tal van plaatsen verrij zen. Daarmee wordt de centrale aan de Iangegracht niet over bodig. "Maar op lange termijn hoeven er minder nieuwe, grote centrales te komen". In tegenstelling tot de rest warmte is de stroom die de kiel ne centrales produceren niet di rect bedoeld voor een afzonder lijk gebouw of een paar wonin gen '/jc leveren aan het lande- Ipa MnktakraT Restwarmte, zonnecollecto Het nutsbedrijf EWR gaat de boer op met 'alternatieve' ener gie. De komende jaren wordt onderzocht of bij verschillende grote gebouwen, flats, zwemba den en katten Meina 'ekktrid- teitscentrales' kunnen komen en of zonnecollectoren kunnen worden aangebracht. Dit stelt Koos Burgmeijer, projectinge nieur van ae onding mffleu en eniTgir van tie I WH Onlangs is een begin gemaakt met het eerste van dit soort pro jecten. Nabij bet bejaardente huis Haagwijk in loeiden komt een kleine centrale een op aardgas gestookte motor waar mee elektriciteit wordt opge wekt - waarvan de 'restwarmte' wordt gebruikt voor de centrale verwarming van het tehuis. Bo vendien wordt er een aantal zonnecollectoren neergezet, waarmee het tapwater kan wor den verhit. Het tehuis wordt verder uit gerust met een 6000 liter grote lank, waarin warm water gedu rende enkele dagen kan worden opgeslaeen. Op die manier kan het de 'pieken' in het verbruik beter opvangen, waardoor het toekan met een kleinere gaskc- tel. Die blijft ondanks alle 'alter natieve energiebronnen' toch wel nodig. Niet uniek Volgens Burgmeijer is het de bedoeling dat mogelijk al dit jaar soortgelijke centrales wor den neergezet hij het zwembad Mk baal an da w rfhbriak \k ZO in Sassonheim. het (x>ngres- cantrum Laetnvanhoni In Noordwijkerhout en verschil lende tuinbouwbedrijven in de Rijnstreek. later komen wellicht ren en waimteopslag worden overigens al jaren genruikt. Zo hijzonder zijn de plannen van de FWR dus met Uniek is wel dat de verschillende zaken mei elkaar worden gecombineerd. In Haagwijk. waar dat voor het eerst gaat gebeuren, hopen we zo een energiebesparing te be reiken van 40 procent Of dal ook inderdaad lukt moet nog blijken, maar het lijkt vcelbelo vend Zo veelbelovend zelfs dat een bejaardentehuis in Noord- wijk al neeft gevraagd of we der gelijke voorzieningen ook daar kunnen aanbrengen Vijf regionale schakertjes bij nationaal kampioenschap Bobby Fisher), uit leiden Ehnr Arendsman (10 jaar, lid van de verenigingen leiderdorp en Bobby Fisher), Frik van den Dod 11 jaar en lid van Op ei gen Wieken'). Bart Grornrwrg (II |aar en In! san ss leider dorpi. Sslsia Sirs al 12 jaar en lid van 'Op eigen Wieken') De schakertjes hebben zich voor liet toumooi grkwalifi ceerd via de regionale kam pioenschappen Vijf jeugdige schakers uit Leiden en de regio nemen binnenkort deel aan het Nederlands leugd- schaakkampioenschap dat in Den Haag wordt gehouden. Het kampioenschap gaat op 9 mei van start en duurt drie dagen Er doen B0 jongens en meisje* lot en met 12 jaar aan mee De deelnemers zijn: de Was senaarse Eva van den Berg 111 jaar en lid van de vereniging maar geeft geen bedrag "U zou hem kunnen kopen". zegt hij door de telefoon "Het is in elk geval een stuk minder dan de 600 000 gulden die ik nog krijg Volgens gemeente woord voerder KemeT bestudeert bet college het aanbod. "De ge meente wil de poort graag heb ben, want hel is één san de twee echte monumenten die wij nog hebbenRij de Morspoort is het gelukkig rustig. Huiftruilophaal Zeeheldenbuurt m I>e Kool ira waal op woonodi In verband met Hemelvaartsdag, donder- i dag 9 mei a s wordt hot huisvuil in de wijken Zeeheldenbuurt en De Kooi opgehaald op woensdag 8 rnei. l>ezr week géén KCA-inzameling. In tegenstelling tot wat stond vermeld in do gemeente lijko advertentie zal deze week geen Klein Chemisch Afval worden opgehaald. de aannemers Du Prie en IBB Kondor. Inmiddels •fOTO WIM Ot/KMAN De bouwkundige staat van de Zijlpoort Is onderwerp van een conflict tussen eigenaar Melkert i is het monument te koop aangeboden aan de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13